PANTER De benoeming van een hoofdonderwijzer te Den Hoorn „De Spaak in 'tWiel" Texelsch nieuws Hel moest in het belang van hei onderwijs, een Katholiek zijn MIGNON Zes maanden tegen echtgenoote van v* R* geëischt Bij TAVENU s eerste uitvoering in het nieuwe seizoen Da vorm van de nieuwe MIJNHARDT CACHETS De heer J. Huizinga, no. 3 van de voordracht, benoemd Filmavond in de haven 9n Kapitaal is het niet Dc Fancy-fair ten bate van Sportvereeniging de Vischafslag Oudeschild Vischafslag Den Helder Gisteravond vond in Casino plaats de eer ste uitvoering onzer plaatselijke tooneelver- eeniging „Tavenu" in het speelseizoen '37'38 en waarop den leden en introducé's geboden werd een comedie in 3 bedrijven van een onzer meest bekende nationale romancières: Jo van AmmersKUller, namelijk „E^e Spaak in 't Wiel". De vrouwelijke hoofdrol in deze come die werd vertolkt door mej. Mieke Bijl. een plaatsgenoote, van wie wij het genoe- Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de keuze een juiste is geweest en dat de vereeniging zich met het bezit van deze even voltte als dramatisch talent •bezittende jonge vrouw gelukkig kan achten. Wat de overige medespelenden betreft, wederom is gisteravond gebleken, dat Tavenu niet dan na grondige, ja, zelfs zéér grondige, voorbereiding een stuk voor het voetlicht brengt. Er werd door praktisch alle medewerkenden getoond, dat zij hun rollen niet alleen beheerschen, doch tevens begrepen, iets, wat lang niet van alle plaatselijke vereenigingen beweerd kan worden. Wat het stuk zelve betreft, dit heeft de aanwezigen enkele uren ongetwijfeld geboeid en op de algemeene opinie afgaande, kan worden aangenomen, dat men de keuze zijn sanctie heeft verleend. Waarmede niet gezegd is, dat wij van TAVENU nimmer iets van hooger allure en diepere strekking aanschouwd hebben. Het is een stuk dramatiek, waarvan men de varitaties in tal van vormen on getwijfeld reeds eerder op de planken gezien zal hebben. Sensaties worden dan ook nage noeg niet geboden en het verloop gaat, met enkele uitzonderingen dan, via lijnen van ge leidelijkheid. Wat TAVENU echter in dit stuk zoo bij zonder goed getroffen heeft, dat is de sfeer van dit in wezen zoo typische (tevens zoo verfoeilijke!) „Hollands Binnenhuisje". De sfeer der heerenhuizen, waar de stoelen in de salons de jaren doorworstelen onder grijze hoezen, waar oude vrijsters met opgestoken haar en femelende insinuaties hun dag door brengen. Tegen dit, door de spelers scherp getee- kende, fond komen de figuren opvallend klaar uit. Zij worden aannemelijk en men beleeft het genoegen geen marionetten doch in e n- schen (al dan niet met hun gebreken) te zien wroeten en strijden. En wij weten hoe zwaar deze taak is! Over de vertolking, we schreven het reeds hierboven, niets dan lof. Mej. Bijl maakt van haar rol, die der jonge vrouw, die haar leven niet zonder schoonheid wenscht te leven, iets heel goeds. Het werk van den heer Prins viel eveneens te loven. Als de echtgenoot bood hij uitste kend spel, dat de toets van zelfs zware critiek opperbest vermocht te doorstaan. Overigens zoo langzamerhand een „veteraan", van wier. men niets anders verwacht. De heer Ekkers (de zoon) was met name als de indolente knaap in de eerste bedrijven te waardeeren. Hier toch speelde hij een rol, die met zijn persoonlijken aard niets van doen heeft en hij deed dat op zeer verdienstelijke wijze. De „wedergeboorte" in de laatste acte was wel licht een ietsje aan den té sterken kant. Voorts was er de heer Schokker in de rol van den broer en compagnon. Wij weten reeds lang dat dit een van TAVENU'S sterste krachten is en ook gisteravond werd dit we der bewezen. Goed werk, belangrijk beter dan dat van den gemiddelden amateur. Noemen wij tenslotte nog de dames SchellingerPas man en Prinsvan Keulen, die twee carica- turen van „oudevrijsters" gaven, mej. Bels als kittig dienstmeisje en mej. Ruig als het nichtje, dat, voor de eerste maal optredend in haar bescheiden rol, voldeed. De regie van den heer Schokker was goed deels boven allen lof verheven, terwijl een woord van waardeering voor het kapwerk der fa. Wolzak eveneens op zijn plaats is. DE STRAF RAAKTE NIET IN HET VERGEETBOEK. Op last van den officier van justitie te Alk maar werd door de politie alhier een persoon aangehouden voor het ondergaan van eenige maanden gevangenisstraf. HET MERKEN VAN VISCH. Het merken van visch voor onderzoekings doeleinden is een van die zaken die rusten op de visscherij-commissie van Norfolk. Meer dan 500 visschen zijn gemerkt met ronde schildjes op de kieuw elk met een roode en zwarte kant, waaróp een letter en een ge tal staat voor nader onderzoek. De grootte en het gewicht worden nage gaan voor men de visch weer laat zwemmen. Tot nog toe is maar één visch die in dat district hoort teruggebracht. Men gaat ech ter in de herfst onvermoeid verder. maakt ze gemakkelijker in te nemen dan ronde. Ze bevatten een wetenschappelijke combinatie van medicamenten. Volgens re cept. Apotheker Mijnhardt. Bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, spit, spier pijn, rheuniatische pijnen, migraine, periodieke pijnen, griep en influenza even een Mijnhardtje. Zorg dat U ze steed% bij de hand hebt, de snelste pijnverdrüvers. Koker 12 cachets 50 cent. 2 stuks-verpakking 10 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Ondanks een zeer kleine agenda was de raad voltallig op de vergadering van gistermiddag, hetgeen wees op een ge wichtige zaak, die aan de orde kwam. Deze was, 't geen later zou blijken de benoeming van een Hoofd der School te den Hoorn, waarbij helaas een kwestie naar voren kwam, die met het onderwijs zelf niets had te maken. Ingekomen stukken waren er ditmaal slechts drie, n.1. een proces-verbaal van kas opname bij den Gemeente-ontvanger op 20 Sept. 1.1. (in kas was 3330.34)verder aan neming benoeming van Dr. v. Dommelen tot geneesheer te De Cocksdorp en goedk. van Ged. Staten van verkoop van de Dokterswo ning en van de Instructies van genoemden geneesheer. In slechts enkele minuten wist de Burgem. de drie volgende punten af te werken. De be grooting van het Algem. Armbest. 1938 werd in handen van een commissie van onderzoek gesteld, bestaande uit de heeren Keijzer, Par- levliet en Bruin. Voor onderzoek van de Gem. Begrooting werd een commissie van vijf per sonen aangewezen, n.1. de heeren Epe, Dros, Henkes, Leber en De Waard. Tot verhuring van gronden aan de heeren C. de Wit en L. Kok (zie vorig nummer), werd zonder bespreking besloten. Hierna kwam een aanvrage om een landarbeiders plaatsje aan de orde. De heer P. de Waard vroeg n.1., ingevolge de Landarbeiderswet, een som van 2600. De bedoeling was te bouwen aan den Postweg op een perceel grond, groot 75 aren, nu nog eigendom van den heer J. C. Witte. Over deze aanvrage wilde de Voorz. in ge heime zitting eenige mededeelingen doen en daar de Burgem. hieraan de voor-besprekin gen voor benoeming van een Hoofd der School te den Hoorn wilde verbinden, werd ons den raad gegeven maar eenigen tijd naar huis te gaan. 't Viel evenwel nogal mee, want pl.m. drie kwartier later werd de openbare zitting weder hervat. Zonder stemming werd nu de aanvrage van den heer P. de Waard goedgekeurd. Standpunt van B. en W. De Burgem. bracht daarna de benoe ming van een Hoofd der School te den Hoorn aan de orde. Vóór hierover het woord werd gevoerd zette de Voorz. het standpunt van B. en W. uiteen. Ditmaal is van het opmaken van een agenda af gezien, waarbij de beste leerkracht no. 1 wordt geplaatst omdat bij deze benoe ming voornamelijk een uitspraak van den Raad wordt vereischt. Naast de gewoon lijk geldende factor doet zich bij deze be noeming een kwestie voor waarbij het geheele openbaar-onderwijs in deze ge meente is gemoeid. Op Texel zijn nu 33 leerkrachten bij het L. Onderwijs werkzaam, hiervan zijn er in totaal slechts 4 Katholiek, terwijl de schoolgaande jeugd voor ruim een derde Kath. is. Billijk zou dus zijn wanneer er ongeveer 11 Kath. leerkrachten in deze gemeente waren. Verder zijn er consequenties verbonden aan deze kwestie. De wet geeft n.1. het recht aan ouders hun kinderen onderwijs te laten vol gen, dat men principieel verlangt en wanneer wij met de benoemingen geen rekening hou den met de billijkheid kunnen in dit geval de Kath. gebruik maken van het recht om hun kinderen allen naar de R.K. School te Den Burg te laten vervoeren. Het vervoer van de kinderen van minder gesitueerde ouders zou dan voor rekening komen van de gemeenschap terwijl verschillende onderwijskrachten van de Openbare School op wachtgeld zouden moeten worden geplaatst en aan de Kath. School enkele nieuwe leerkrachten worden benoemd. B. en W. hebben in dit geval, afgezien de kwestie hiervoren genoemd, bij deze benoe ming voorkeur, wat de leerkracht betreft ook, voor den heer J. Huizinga, no. 3 van de voor dracht, deze heeft n.1. bij de proefles het best voldaan. De heer Huizinga is Katholiek, zoo dat de benoeming van dezen heer als hoofd van de school, ook in het belang van het onderwijs is. Het debat. De heer De Lugt vroeg namens de groep Gem. Belangen van de Kath. raadsfractie de garantie, dat wanneer de heer Huizinga werd benoemd de toestand bij het openbaar onder wijs zoo zou blijven als hij nu is. De heer Henkes zette het standpunt van de Raadsfractie der S.D.A.P. uiteen. Wij vra gen niet naar politiek of godsdienst, het be lang v. h. Onderwijs staat bij ons voorop, 't Heeft ons daarom sterk bevreemd dat B. en W. geen voordracht hebben opgemaakt, in samenwerking met den Inspecteur. Wat ken nis aangaat zouden wij b.v. no. 1, J. J. Bor ger, gewenscht hebben. Deze heer is candidaat in de letteren, doch een andere kwestie is evenwel wie het beste onderwijs geeft. De heer Henkes vroeg verder ook eenige garantie van de toekomst v. d. Kath. Raads fractie. De heer Dogger zou bij benoeming de vraag willen stellen of er iemand voor Openbaar Onderwijs is. Burentwist. De heer De Waard (C.H.) meende, dat men hier te doen had met een Burentwist, waarbij de Kath. zich aan machtsvertoon schuldig maakten. Spr. meende, da£ hier met het uit- knobbelen van een compromis met de Kath. een aanslag werd gepleegd op de vrijheid van keuze voor de Raadsleden. Door den heer De Waard was (zeker in geheime bespreking) ook nog de opmerking gemaakt, dat aan den Hoorn 25 Katholieke gezinnen zijn en 125 andersdenkenden. In de discussie werd deze opmerking nog even naar voren gebracht en bestreden. De heer Epe (V.D.) verklaarde, dat hij de zienswijze van B. en W. deelde. Weth. Vlaming i (A.R.) verklaarde, evenals de heer Henkes, voorop te stellen het belang van het Onder wijs. Dat is, gezien de verschillende kwesties hieraan verbonden, benoeming van den heer Huizinga. Met den heer De Waard was spr. het niet eens, dat hier een Burentwist werd uitgespeeld en aanslag op de vrijheid werd gepleegd. Wanneer ik hier op Kiezersgunst wilde werken dan bega ik hier wel een ern stige fout. Spr. is evenwel overtuigd, dat wan neer de heer Huizinga eenmaal in functie is getreden, van de z.g. Burentwist wel niet veel meer zal worden gehoord. R.K. fractie op de pijnbank. De heer Leber zegt, dat men de Kath. raadsfractie moedwillig op de pijnbank plaatst. Wij hebben zeer weinig over deze zaak ge sproken. Er is onzerzijds geen sprake van dreigementen, doch het belang van het onder wijs brengt mee, dat de heer Huizinga wordt benoemd. Wij eischen niet dat a tout prix een Kath. onderwijzer de den Hoorn wordt benoemd, doch wanneer dit nu niet het geval zou zijn, nu B. en W. zelf verklaren dat het onderwijs belang er mee gemoeid is, komt de onlangs door den heer Parlevliet (bij de be noeming van een onderwijzer te de Waal) geroemde loyale houding van de Kath. in 't ge ding. Wat de door de heeren De Lugt en Hen kes gevraagde garantie betreft, deze kon spre ker niet direct geven. Wel was hij er van over tuigd, dat wanneer de billijkheid zou worden betracht, de Kath. nimmer de gemeenschap met extra kosten zou belasten. Hoewel nog enkele personen 't woord ver langde, sloot de Burg. de discussies en bracht de voordracht in stemming. No. 3, de heer Huizinga, werd benoemd met elf stemmen. Twee stemmen werden uitgebracht op den heer Borger. De rondvraag. Bij de rondvraag verzocht de heer v. d. Vis om vaststelling van een maximum-snelheid, ook op de andere dorpen van Texel. De Voorzitter en blijkbaar 0ok de overige raadsleden waren daar niet voor, omdat blijkt, dat juist waar deze wèi bestaat, de meeste ongevallen voorkomen. Zware bestraf fing van woestelingen, die ongevallen ver oorzaken, heeft meer succes. De heer Bruin vroeg verbetering van den z.g. Singel bij Oudeschild. De heer Epe informeerde naar de bespre kingen over den weg MienterglobRuigen- dijk met de 30 Polder. De Voorzitter zou daarover na den raad mededeelingen doen. De heer De Lugt vraagt plaatsing van meer lantaarns op de Wilhelminalaan te Den Burg. De voorzitter zegt, dat er 9 nieuwe lantaarns op de begrooting staan, waarvan zeker een op genoemde laan wordt geplaatst. De heer Parlevliet dringt aan op het doen verrichten van gemeente-karweitjes, door vaklieden en niet door Gem.-arbeiders en ver der op verbetering van het riool bij den heer Lap te Den Hoorn; van den straatweg te De Cocksdorp en verandering in de regeling van het Vastrecht bij de T.E.M. Ten slotte brengt de heer Parlevliet de in- voerkwestie in verband met het mond- en klauwzeer in bespreking. Er bestaat blijkbaar ontevredenheid over het feit, dat de heer De Lugt (die raadslid is) wel koeien uit de Wie- ringermeer mocht invoeren en andere veehou ders niet. 'Wethouder Kager heeft deze netelige kwestie behandeld, omdat de burgemeester en de heer Vlaming afwezig waren. De heer Ka ger zegt, dat men ingevolge de Wet invoer had geweigerd van koeien uit de Wieringer- meer, omdat deze zich op weiden bevonden naast landerijen waar mond- en klauwzeer voorkwam. Zulk vee wordt als verdacht ver klaard en mag niet vefvoerd worden. De koeien door den heer De Lugt ingevoerd, be vonden zich kilometers ver van besmette weiden af. De heer Dros vroeg, nu het mond- en klauwzeer zich zoo sterk verbreidt op Texel, soepeler maatregelen bij den invoer. B.v. door niet meer toepassing van de bloedinspuitmg. De voorzitter wees op de bizonder lichte graad dezer ziekte tot heden op Texel. Het is voor de gemeente een kwestie van alle da gen en wij zullen trachten hier deze lichte graad te behouden, wanneer naar onze mee ning tot soepeler maatregelen mag worden overgegaan, zullen wij dat onmiddellijk doen. Verder kwam naar aanleiding van een op merking van den heer Dros de steiger te Oost even in bespreking. De heer Dros wilde uitbaggeren van een gedeelte der geul. Deze kwestie is niet zoo gemakkelijk als de heer Dros voorstelt, merkte de voorzitter op. Met „de 30 Polders" zal hierover worden onder handeld"; men zal den heer Dros uitnoodigen. Hierna volgde sluiting. Vanmiddag arriveerde het tentoonstellings schip „Antoinette" van het land- en tuinbouw- bureau der S.G. Farbenindustrie in de haven, dat door de ongewone verschijning van derge lijke vaartuigen, sterk de aandacht trok. Het schip blijft een drietal dagen in de haven, alwaar overdag een tentoonstelling inge richt is op land- en tuinbouwgebied, terwijl er 's avonds filmvoorstellingen gegeven worden. Vanavond vond de eerste filmvoorstelling plaats, waarvoor in land- en tuinbouwkringen groote belangstelling bestond. Vertoond werden een viertal films, afgewis seld door vroolijke gramofoonplatenmuziek. Als eerste film zien we eenige mooie na tuuropnamen in Schotland, waarna de eerste technische film, voorafgegaan door een kort inleidend woord, op duidelijke wijze het nieuwe beweidingssysteem en de voordeelen daaruit voortvloeiend laat zien. Op interessante en leerzame wijze wordt hierna bij een bezoek aan een Noorsche kalk- salpeterfabriek de fabricage van het product getoond, evenals de manier waarop, wanneer en op welke wijze het gebruikt moet worden om goede resultaten ermee te verkrijgen. De volgende film toont ons op humoristische wijze de voordeelen van het kunstmestgebruik voor verschillende gewassen, terwijl de vierde en laatste film een prachtig gekleurd beeld geeft van de mooie bollenvelden. Hiermede is daar tevens het einde van in teressante en leerrijke avond op land- en tuin bouwgebied gekomen. Maar U krijgt er iets goeds voor.Pantei Mig non, een afterdinner in vestzakformaat. - Niet zoo'n koppig klein ding, waar U uit alle macht aan moet zui gen om het maar aan te houden, maar een bijzonder smakelijk sigaartje, waar zelfs de meest verwende fijnproever van ge niet. Loop even een sigarenwinkel bin nen en steek een doosje bij U. 't Is maar 30 cent. De oud-Texelsche jaarmarkt, die zooals we reeds mededeelden, ten bate van de Sportver eeniging, gehouden wordt, vanaf Donderdag tot en met Zondag in hotel „Texel" is in aanbouw. In de groote zaal is reeds een straatje van oude Texelsche geveltjes van Den Burg ver rezen. De Westertoren (die als Waarzegsters tent dienst zal doen), en die in gedeelten be werkt wordt, belooft een prachtstuk te wor den, ook de groote eerepoort bij het entrée der zaal is bijna gereed. Nog kunnen we mededeelen, dat de opening zal plaats hebben Donderdag a.s. des avonds te acht uur door Burgemeester Kamp. De jaar markt zal vier dagen duren, waarvan gedu rende drie avonden gelegenheid zal zijn voor den dans. Voor Zondagavond is het sluitings uur bepaald op twee uur. Aanvoer 1 Nov. 90 kg gez. garnalen, 364 kg ongez. garnalen, 753 kg wulken. Aanvoer 2 Nov. 190 kg gez. garnalen, 207 kg ongez. garnalen, 958 kg wulken, alles 0.15 per kg. Firma H. <S J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAE Luitenants ter zee der tweede klasse F. Bruyn en G. J. Dijkerman zijn van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord overgeplaatst naar de marinekazerne te Amsterdam tot het vol gen van een cursus bij den Radiodienst def marine. 2 Nov. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.16—1.08 Slips 1.040.98 Schol le soort p. k. 6.80—6.10 Schol 2e soort Schar Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen II II 3.30—2.70 2.20—1.10 p. kg 0.15 RUIT INGEGOOID. Door een bewoner van de Zuidstraat werd aangifte gedaan van het feit, dat hoogst waarschijnlijk door jongens, een ruit van zijn woning werd ingsmeten. Gistermorgen werd voor de Alkmaar- sche Rechtbank de zaak voortgezet te gen den gewezen sergeant der Marine te Den Helder, C. van R. en xijn huisvrouw, welke op 21 Sept. j.1. werd aangehouden, daar de voornaamste getuige, de heer Joh. Neuman niet was verschenen. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, werd aan verdachte ten laste gelegd, dat zij on der valsche voorspiegelingen Van de Crediet- Maatschappij „Corona", te llaarlem, een be drag van ongeveer 1000.— hadden opgeno men. Zij hadden genoemde Maatschappij ge zegd, dat zij een erfenis, groot 30.000.te wachten waren, en zouden. na ontvangst daarvan bereid zijn, genoemde Stichting te helpen met een bedrag van 15.000. Voorgeroepen wordt get. Joh. B. te Haar lem woonachtig, secretaris van „Corona". De pres. gaat de zaak van den beginne af &cin. nog* eens ns, en vrsifigt of verd. getuige ook hadden medegedeeld, dat ze een erfenis hadden te wachten? Wie deed toen het woord Get.: Beiden. Ze hebben dit allebei ver klaard. Pres.: Hebben ze U toen ook een brief ge toond Get.: Ja zeker; die brief was zeer belang rijk, omdat hij de bewering staafde. Pres.: Zou u het crediet niet hebben ver leend, als die brief er niet geweest was? Get.: Zeker niet. Pres. tot verd. v. R.: Uit cJeze getuigenver klaring blijkt, dat u het ook verteld heeft. Verd. v. R.: Zeker heb ik dat gezegd. Pres.. En verd. Sch., wat zegt u daarvan? Verd. mej. Sch.: Ik heb het alleen ge daan. 0 Pres.: Is dat nu een soort edelmoedig heid tegenover uwe echtgenoot? Ik kan me dat niet goed voorstellen Verd. mej. Sch.: Ik weet er niets van. dat m n man iets heeft gelegd Ver vóór- dat de zaak aanhangig w'as gemaakt, heeft get. alreeda gezegd: ik zai er van R. wel inwerken. Voorgeroepen wordt dan get. C. Stokman. De verdediger vraagt, of het hoofdmotief de erfenis was? Get.: De geldleening aan de fam. v. R. was niet de eenige in Den Helder. Wij gingen in op inlichtingen en niet op verklaringen, dat er erfenissen te wachten waren. Verd. v. R. had een vaste betrekking bij de marine en een goed gevestigd dansinstituut. Pres.: Dus als er niet gesproken was van een erfenis, dan had u toch de gelden ver strekt Get.: Ja zeker. Bij de tweede transactie ge loofde ik zelf al niet meer aan de erfenis. Pres. tot get. H.: Bent u het met deze ver klaring eens? Get. H.: Wel wat betreft het eerste bedrag van 150.maar niet de latere transacties van 400.en 300. Requisitoir. De Off. v. Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, requisitoir nemend, wijst erop, dat de advertentie- „Gaat gij bouwen, hebt gij geld noodig?", het begin van alle ellende is. Dat de Staat der Nederlanden aan sprakelijk was voor de verrichtingen van „Corona", stond ook vermeld. Dat is na tuurlijk je reinste waanzin, zegt spr. Alles leek erg mooi, de naam „Corona", de aansprakelijkheid der Nederlanden, de vele agenten, die de Stichting had enz. De officier wil graag aannemen, dat de eerste 150.buiten de kwestie staan, maar de volgende 300.— en 400.— zijn geleend, omdat een legaat van 30.000.te wachten stond. Maar dat legaat was zuiver fictief, dat geeft verd. volkomen toe. De vraag is: heeft verd. v. R. ook aandeel in deze val sche voorspiegelen, of is hij zelf ook in een val geloopen? Het is moeilijk opzet te con- stateeren, als die opzet ontkend wordt. Maar het is haast onaannemelijk, dat de man alle fantastische verhalen van z'n vrouw zoo zou hebben geslikt. Spr. wees er voorts op. dat de brief van notaris ten Doeschate valsch was. De broer van verd. Sch. heeft ver klaard, dat hij aan v. R. verteld heeft, dat van die erfenis niets aan was. Die eene verklaring is natuurlijk niet vol doende om opzet te bewijzen en daarom wil spr. tegen v. R. vrijspraak eischen. Wat de schuld van verd. Sch. betreft, deze is door haar eigen bekentenis wel komen vast te staan. Eigenaardig is, dat de getui gen Stokman en Neuman elkander volkomen tegenspreken. De officier voelt het meest voor de verklaring van get. Neuman, omdat een totaal bedrag van 850.vèr uitging boven de verdiensten van verdachte. Het uit zicht op een legatie heeft wel degelijk den doorslag gegeven. De Officier achtte verd. Sch. schuldig aan de ten laste gelegde oplichting en eischte een gevangenisstraf voor den tyd van zes maanden. De verdediging. De verdediger van mej. Sch. begint met er op te wijzen, dat Van Vliet de hoofdvertegen woordiger was, die heeft de transacties af gesloten. Het verhaal van de erfenis, daarop wil spr. niet ingaan, wel op de verklaring, dat het echtpaar wilde deel nemen in de stichting „Corona". Het komt er niet op aan, waar dat geld vandaan moest komen. Het slot van het liedje was, dat „Corona" op de flesch ging". Bij Heiman was het motief niet de geldleening, maar wel het feit, dat deze getuige van zijn cliënt 2000.— kon leenen. Het was dus zuiver eigenbelang. De brief van notaris ten Doeschate is niet het geschikte middel geweest, om de geldlee ning goed te keuren. Pleiter wijst er op, dat „Corona niet is benadeeld, dat is op de vorige zitting gebleken. Daarom is volgens spreker van geen oplichting sprake. Mocht de Recht bank wel oplichting als vaststaand aan nemen, dan wil pleiter de clementie voor verdachte Sch. inroepen. Pleiter meent, dat de zaak buitengewoon _is omgeblazen en begrijpt tot op heden nog niet hoe deze feitelijk aan het roller is gebracht. Spr. ziet daarin meer een familiekwestie, ge tuige de artikelen in de couranten. Zelfs in Beverwijk, waarheen het echtpaar vertrok, was het alreeds gesignaleerd, vóórdat de menschen er kwamen. Spr. concludeert tot vrijspraak. Verd. Sch. wijst erop, dat zij in haar jeugd werd opgevoed bij een oom en tante in 01- denzaal en dat deze haar steeds hebben voor gespiegeld, dat zij de eenige erfgenome zou zijn. Later door haar huwelijk met v. R- heeft feitelijk de geheele familie zich tegen haar gekeerd. De uitspraak in deze zaak wordt dan be paald op Dinsdag 9 November, des morgens om 10 uur.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6