Verzoeningspoging Ie Bmssel begonnen Dertiende partij afgebroken DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Mist over het land Weinig optimistische klanken N.V. WACO Hoorn D ONDERDAG CHINA-JAPAN Italië verwacht heelemaal geen resultaten Handelsbetrekkingen tusschen Engeland en het rechtsche Spanje Schiphol potdicht Meer vee in de Wieringermeer Kerk moet zich niet met politiek bemoeien Wat komt voor het ambtenaren verbod in de plaats? Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 4 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8148 Te Brussel, de hoofdstad van het land zonder kabinet, is gistermorgen in de oude balzaal van het Acade mie-paleis de negen-mogendheden- conferentie begonnen, met het doel een regeling voor het Verre Oosten te treffen. Minister Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, hoopte in zijn ope ningsrede, dat nuttig werk zou worden ver richt. Achtereenvolgens werd nog gesproken door den Amerikaanschen minister van buiten- landsche zaken, Norman Davis, den Brit- schen, Eden, het hoofd van de Italiaansche delegatie Aldrovandi den Russischen verte genwoordiger Litwinof en den Chineeschen Wellington Koo. Alle sprekers wezen op den ernst van den toestand en de groote moeilijkheden, welke zich voordoen om uit de klem te geraken. Geen reden tot optimisme. De wil is goed, maar de diplomatie is zwak. Wij zouden overdrijven indien wij be weerden, dat de verschillende delegaties het resultaat van de besprekingen der negenmo- gendhedenconferentie met optimisme tege moet zien, schrijft het Hdbld. in een com mentaar. Norman Davis vertolkte het algemeene ge voelen toen hij verklaarde, dat de conferen tie niet is bijeengeroepen om wonderen te verrichten. Zij mag zich reeds gelukkig prij zen indien zij een grondslag vindt waarop een aanvaardbare overeenkomst tusschen China en Japan tot stand zou kunnen ko men. Zal dit echter mogelijk blijken? Ben Italiaansch stortbad. Blijkens de rede van den Italiaanschen gedelegeerde graaf Aldrovandi Marescotti zou zelfs deze beperkte daad buiten het be stek van de conferentie vallen. Hij is van meening, dat de conferentie slechts wenschen kan uitspreken, indien zij geen rekening houdt met de werkelijkheid en deze werke lijkheid is, dat hetgeen boven de macht der conferentie gaat, de diepere oorzaken van het Chineesch-Japansche geschil uit te ma ken. Maar nu wij eenmaal bijeen zijn geko men, zeide spreker, is het eenig nuttige werk, dat wij kunnen verrichten, twee par tijen ertoe te brengen rechtstreeks met el kander in onderhandeling te treden. Is dit eenmaal bewerkstelligd, dan hebben we hier verder niets meer te doen, Deze rede van den Italiaanschen gedele geerde werkte als een stortbad op de ver gadering, die zich opzettelijk van bijval onthield. Vooral in de Engelsche en in de Amerikaansche delegatie bleek men over de Italiaansche uitlatingen zeer ontstemd. In de namiddagzitting legde Litwinov een verklaring af, waarin hij waarschuwde te gen het euvel dat zijn inziens tot dusver alle internationale conferenties heeft geken merkt. Maar al te vaak verlieten zij, voor al als zij wat langer duurden, haar eigen lijke en voornaamste doel uit het oog. De aanklacht van Wellington Koo. Groote belangstelling toonde de conferentie vooral voor de breed op gezette rede, waarin de leider van de Cliineesche delegatie Wellington Koo het standpunt van China uit eenzette. Hij constateerde dat Japan niet alleen de integriteit van China, maar tevens het negenmogendhe- denpact heeft geschonden. De Japansche troepen hebben thans reeds drie provincies geheel bezet, die 30 mil- lioen inwoners en een gezamenlijke opper vlakte van 700.000 K.M2. hebben, d.w.z. een gebied zoo groot als Engeland en Duitsch- land samen. Twee andere Chineesche pro vincies, die gedeeltelijk door Japanners zijn bezet, tellen 45 millioen inwoners en heb ben een oppervlakte van 340.000 K.M'2., d.w.z. een gebied zoo groot als het ko ninkrijk Italië. Alles wijst er op, zoo betoogde Welling ton Koo, dat Jttpan voornemens is zijn ac tie tot iederen prijs voort te zetten. Het is een oude Japansche traditie om telkens, opnieuw stukken van China af te scheu ren. Schep laakte spr. de bevordering door Japan van den smokkelhandel, die ten doel heeft de Chineesche financiën te ontwrich ten en niet minder scherp laakte hij den invoer van opium en andere middelen, waar mede Japan probeert de Chineesche bevol king moreel te knakken. Daarenboven heeft Japan steeds de hand in het spel bij het uitlokken van opstan dige bewegingen in China. In Noord-China voeren talrijke Japansche agenten hun ver derfelijke actie. In den breede bestreed Wellington Koo de verschillende argumenten, die Japan ter motiveering van zijn politiek van ge weld aanvoert: De Chineesche regeering kweekt geen an- ti-Japanschen geest en werkt het commu nisme niet in de hand. Integendeel, zij is erin geslaagd de Chineesche communisten te bewegen hun gewapende organisatie te ontbinden. China wenscht den vrede, maar het is uit zelfverdediging tegen den Japanschen aanval verplicht de wa penen te voeren. Het wil echter geen vrede tot iederen prijs. Zoolang Ja pan zijn aanvallen voortzet, zal China zich teweer blijven stellen. Het wil een vrede gebaseerd op art. 1 rn het negen-mogendheden-pact en zal voor geen offer, hoe groot ook, terugschrikken, om zulk een vrede te verkrijgen. Hedenmiddag komt de conferentie in een zitting met gesloten deuren bijeen Naar ver luidt zou Eden voornemens zijn in deze besloten vergadering voor te stellen een tweede uitnoodiging aan Japan te zenden. In Japansche kringen te Brussel nam men gisteravond ten aanzien van dit ver meende Engelsche voornemen een zeer ge reserveerde houding aan. Men meende te kunnen verzekeren, dat em eventueele tweede uitnoodiging in Tokio een even on gunstig onthaal zou vinden als de eerste. De Japansche regeering staat op het stand punt, dat het conflict in het Verre Oosten slechts door de twee betrokken landen in onderling overleg kan worden geregeld hetzelfde standpunt Öus dat door den Ita liaanschen gedelegeerde was ontwikkeld en dat derhalve de conferentie te Brussel volkomen doelloos is. Er wordt een algemeen agent be noemd. Naar verluidt zullen voor het einde dezer week de definitieve maatregelen inzake het tot stand brengen van geregelde handelsbe trekkingen tusschen Londen en de autoritei ten van Salamanca gepubliceerd worden. Vermoedelijk zal door Engeland een alge meen agent worden benoemd, die de Brit- sche belangen te Burgos zal behartigen. Deze agent zou dan sir Robert Macleod Hodgson zijn, die Engeland als zaakgelastigde heeft vertegenwoordigd te Moskou. Als assistent zou hij Harrington Thompson, den eersten secretaris van de Britsche ambassade te Hendaye naast zich krijgen. De volmachten, welke Hodgson verleend zouden worden zouden grooter zijn dan die van een eenvoudige handelsmissie, zoo als de Sovjet-Russische handelsmissie voor de erkenning van de Sovjet-Unie door En geland. Behalve beide genoemde agenten zouden nog een aantal plaatselijke agenten worden aangesteld in de voornaamste ste den van het door generaal Franco gere geerde gebied. In de voormalige balzaal van dit ge bouw, het „Palais des Academies" te Brussel, werd gisteren de conferentie over het Verre Oosten geopend. Scheepvaart gestremd. Nadat zich gisteren in den loop van den dag op verschillende plaat sen nevel-verschijnselen hadden voor gedaan, was tegen den avond een groot gedeelte van het land - vooral de strook langs de Noordzee in een dichten mistsluier gehuld. De scheepvaart op het Noordzee kanaal kwam hierdoor zoo goed als geheel stil te liggen. In de avonduren moesten acht schepen tusschen Hembrug en Velserbrug vastma ken. Hiertoe behoorde het motorschip „Jo- han van Oldenbarnevelt" van de stoomvaart maatschappij „Nederland", dat des mid dags om half vier van Amsterdam naar Indië was vertrokken. Het schip ligt thans ter hoogte van Buitenhuizen, bij 't zijkanaal B. Met een sleepboot van de reederij Goed koop zijn tegen middernacht ongeveer 140 personen, die zich op de „Johan van Olden barnevelt" bevonden om bloedverwanten en kennissen tot IJmuiden te vergezellen, van boord gehaald- De overige schepen, die niet verder kon den varen zijn de „Soemba" van de Neder land, en de „Helena Rush", beiden op weg naar de Amsterdamsche haven en de „Ajax" (KNSM), „Waterland" (Kon. Holl. Lloyd) „Rhein", Audacity" en „Bominar" alle uit gaand. Luchtdienst op Londen gehandi capt. Wat het luchtverkeer betreft, kan gemeld worden, dat Schiphol des avonds potdicht zat, doch dit leverde geen bezwaren op, aangezien het geheele luchtvaartverkeer voor het zoover was, nagenoeg op normale wijze kon worden afgewikkeld. Nagenoeg, want de laatste diensten naai en van Londen werden door den opko menden mist gehandicapt. De „Nachtegaal" die onder commando van piloot van Balkom om vijf uur met negen passagiers naar Londen was vertrok ken, moest na ruim een half uur vliegen, ongeveer ter hoogte van het lichtschip „Noordhinder" de reis opgeven, Om tien minuten over zes is de machine veilig op Schiphol teruggekeerd. Het laatste toestel van Londen, dat om zes uur van Croydon moest vertrekken, is geannuleerd. Het nachtpostvliegtuig dat normaal om 11 uur naar Keulen had moeten vertrekken heeft geruimen tijd gewacht en is ten slotte, toen het iets was opgeklaard, om bij half één opgestegen. Stoomschip aan den grond, doch weer vlotgekomen. Het uitgaande Nederlandsche S.S. „Meer kerk" op weg naar Amsterdam is gister avond tijdens dichten mist, even boven Maassluis aan den Zuidwal, bij Dukdalf Groen 15 aan den grond gevaren. De „Meerkerk" is een schip van de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart Maat schappij te Den Haag. Het heeft een bruto- inhoud van 7.995 ton. Het schip is gisternacht met rijzend water vlot gesleept door de sleepbooten „Witte Zee" „Maas' en „Rotterdam". De spoorwegen hebben van den mist maar weinig last ondervonden. Te Amster dam werden speciale mistmaatregelen ge troffen om de veiligheid te dienen en de rangeerbewegingen vlot te doen verlóopen. De meeste binnenkomende treinen hadden slechts één tot twee minuten vertraging. Verhooging aantal biggenmerken en kalverschefsen. De minister van Economische Zaken heeft, aldus de Msb., voor de provincie Noordhol- land het aantal in 1937 toe te wijzen biggen merken met 350 en 't aantal kalverschetsen met 100 verhoogd. Van deze verhoogingen mag uitsluitend worden gebruik gemaakt ten behoeve van nieuwe bedrijven in de Wieringermeer. H. V an Houten. Het uittreden van Tweede Kamerlid van Houten uit Gere formeerde kerkgemeenschap. Streng getuchtigd wegens lid maatschap Chr. Dem. Unie. Naar aanleiding v. den overgang van 't lid der Tweede Ka mer den heer H. van Houten van de Gere formeerde tot de Ne derlandsch Hervorm de kerk, schrijft het dagblad De Neder lander onder meer 't volgende: „De heer van Houten is tot dezen stap gekomen omdat hem door de Gerefor meerde kerk van zijn woonplaats moeilijk heden in den weg werden gelegd wegens zijn lidmaatschap van de Ch. Dem. Unie. Zoo zou hij van het avondmaal geweerd zijn, terwijl hij niet zou zijn toegelaten tot het beantwoorden van de vragen bij den doop van een zijner kinderen. Indien dit juist is en wij hebben geen enkele reden daaraan te twijfelen moet het ons toch van het hart, dat wij 't zeer betreuren, dat het deze redenen zijn geweest, die den heer an Houten tot zijn overgang naar de Nederlandsch Hervormde Kerk heb ben gebracht. Wij aarzelen niet, deze wijze van tuchtoefening een allerbedenkelijkst verschijnsel te noemen. Men mag nog zoo veel bezwaren hebben tegen de C.D.U., maar men zal toch aan moeten nemen, dat deze groep ernst wil maken met het Christendom. Indien dit voor de kerk niet genoeg is, dan dreigt haar het gevaar, dat zij zich gaat be geven in een beoordeeling van politieke stel lingen. - 5 En hoezeer wij er ook naar ver langen, aldus het blad, dat de kerk zich sterker bewust wordt van haar verantwoordelijkheid ten opzichte van het sociale leven, wij gelooven dat de kerk zich er, terwille van de opdracht; die haar is gegeven, zorg vuldig voor zal moeten hoeden, het terrein te betreden van de politiek in den zin van practische staat kunde. En wij gelooven, dat een kerk, die komt tot maatregelen als ten op zichte van den heer Van Houten zijn getroffen, hier de grens heeft overschreden. Is het dus allereerst om de kerk zelf, dat wij dergelijke maatregelen meenen te moe ten betreuren, ook voor het politieke leven zien wij daarin een gevaar. Immers, licht kunnen daardoor onzuivere verhoudingen worden in de hand gewerkt. Het is te be grijpen. dat de heer Van Houten de C.D.U. "niet heeft losgelaten. Maar zullen er niet anderen zijn, die een minder vooraan staande plaats in het politieke leven in nemen en misschien minder sterk staan hoe kunnen familieomstandigheden daarbij h.v. een rol spelen! die openlijk met de C.D.U. breken, teneinde een conflict met de kerk te vermijden, maar heimelijk die par tij blijven steunen? Het is om dezelfde re denen, dat wij kerkelijke tuchtmaatregelen tegenover hen. die de N.S.B. aanhangen, onjuist zouden achten. Hoe verderfelijk men het nationaal-socialisme ook mag ach ten en niemand kan er ons van verden ken geen oog te hebben voor de gevaren van deze strooming het zou verkeerd zijn iemand alleen om zijn lidmaatschap van de N.S.B. buiten de kerkelijke gemeenschap te sluiten. Wij vreezen, dat het de kerken, die een anderen weg meenen te moeten vol gen, op den duur zal berouwen". REGEERING ZOU HET SYSTEEM VAN PERSOONLIJKE TOETSING WEER GAAN TOEPASSEN. Naar aanleiding van het voorne- men der Regeering, wijziging aan te brengen in de voorschriften nopens het ambtenarenverbod, verneemt het Utr. Dagbl., dat de Regeering van plan is, om de z.g. lijst van verboden vereenigingen geheel te doen ver dwijnen en terug te keeren tot het systeem van persoonlijke toetsing van de gegadigden voor Rijksbetrek kingen Verwachting: Zwakke Oostelijke tot Zuidoostelijke wind, ne velig tot half bewolkt, wei nig of geen neerslag, aan vankelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk nog droog met Oostelijke wind. EU WEALJECHIN. Stand lijkt voor Aljechin nadeelig. De gisteravond te Amsterdam ge speelde dertiende partij tusschen Euwe en Aljechin om het wereld kampioenschap schaken is na veer tig zetten afgebroken in een stelling, welke zeer moeilijk te beoordeelen is, maar vermoedelijk nadeel oplevert voor Aljechin. De partij wordt he denavond 7 uur in den wintertuin van „Krasnapolsky" voortgezet. Het is zonneklaar, dat deze partij een hoog tepunt in de match beteekent. Het is prac- tisch ondenkbaar, dat twee menschelijke wezens zonder intermezzo partij na partij complicaties zouden kunnen verwerken, zoo als dat Woensdagavond is gebeurd. En op welke wijze werden de complicaties verwerkt! De een, in het krachtgevende besef zijn zekerheid terug te hebben gevonden, tot het uiterste besloten zijn achterstand te verklei nen de andere, geen duimbreed wijkende en iedere gelegenheid benuttende om uit de klem te geraken. Twee grootmeesters, veer tig zetten lang onafgebroken hard tegen hard. Een ongelooflijk schouwspel. De wereldkampioen verbeterde dezelfde va riant van de Slavische partij, welke ook in de negende partij was toegepast, met een ac tie, die Aljechin aanleiding gaf, zich in avon turen te storten. Deze avonturen duurden vrijwel onafge broken tot den veertigsten zet en tenslotte maar na hoeveel strijd blijken zij in het nadeel van Aljechin te zijn uitgevalicn. Bij den 20sten zet offerde Euwe een pion en de wijze, waarop hij zijn feitelijk gering voordeel benutte, dwingen de grootste be wondering af. Met den terugkeer van Euwe's goede conditie is ook de spanning van de match alsmede de onzekerheid van den uit slag in hooge mate teruggekeerd. De stand bij het afbreken, na den 41sten zet van Wit (Euwe): Wit: dr. Euwe, k fl, t b8, t d7, 1 e5, p bl, pionnen f2, g2, h2. Zwart: dr. Aljechin, k a7, t c2, t g7, 1 b6, p f3, pionnen a5. f5, f7. De rijkdom van het schaakspel. Toen Capablanca, kort nadat hij den ti tel aan Aljechin had moeten afstaan, als zijn meening bekend maakte, dat de moge lijkheden van het schaakspel uitgeput be gonnen te raken, en dat het tijd was, naar nieuw materiaal te zoeken, waren velen van oordeel, dat de Cubaan den spijker op den kop had geslagen, zulks op grond van het zeer hooge remisepercentage in mees- tertournooien. Sindsdien zijn de gelederen van aanhan gers dier richting dermate gedund, dat er nog nauwelijks eenige beteekenis aan kan worden toegekend. En terecht: in deze match is het meer dan eens duidelijk geworden (nog afgezien van het betrekkelijk geringe aantal remisepartijen), dat de strategie en tactiek van het schaakspel nog altijd onder den invloed van de meest uiteenloopende inzichten staat. Bijvoorbeeld: Aljechin houdt .de voortzetting 6. pe5 voor correct (vierde partij), Euwe daarentegen heeft haar sinds de eerste partij niet meer aangewend. Bo vendien laten geen der beide spelers zich door minder gunstige ervaringen met door hen gekozen varianten afschrikken. Waar mede maar gezegd moge zijn, dat de waar de van het schaakspel niet afhankelijk is van de uitslagen der partijen, maar uit sluitend door de strijdlust zijner beoefena ren wordt bepaald. Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd aif winterdienstregeling. Dienstregelingen 5 cent verkrijg baar bij onze chauffeurs.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1