Fransch overheidspersoneel gaat staken Nan-Tao door de Cbineezen ontruimd Pierlot faalt ook Postvluchten op Indië „Italië is met de koloniale oorlogswinst bedrogen' „Engeland is een vijand van Japan" Eeuwenoude kerkschatten gevonden De verkiezingen in Amerika Een professor uit Marokko verbannen Een moderne kapitein Nemo Een dokter brengt een doodgeboren kind tot leven Slaafs' werelduurrecord verbeterd Bonnet kondigt belastingverhooging aan Turksche vrouw ter dood veroordeeld Japansch vliegtuig beschoten door Britsch kanon? Dc Belgische Kabinetscrisis Vliegtuigongeluk Toevluchtsoord voor 300,000 Chineezen Een voor Franco werkende organisatie ontdekt China geeft zich niet over Schitterende prestatie van Archambaud Het oordeel der Duitsche bladen. Eenige Berlijnsche ochtendbladen hebben gisteren nieuw commentaar op de redevoe ring van Eden inzake het koloniale vraag stuk geleverd. De „Völkischer Beobaehter" schrijft: „Het is volkomen misplaatst, wanneer Eden den Italianen verwijt dat zij zelf niets willen afstaan, want tenslotte heeft niet Italië de Duitsche koloniën ingepalmd, en is niet Italië eigenaar van het rijkste kolo niale gebied dat ooit bestaan heeft, maar Engeland. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" merkt ep: „De Italianen zijn inzake de koloniale oorlogswinst bedrogen geworden. Dat was de voornaamste oorzaak van de fascistische revoluties en leidde tenslotte tot het conflict met Abessinië. De opmerking van Eden heeft de Italia nen daarom verstoord. De ontstemming tus schen Londen en Rome wordt in Engeland door die kringen aangewakkerd, welke de aandacht van „Sovjet Spanje" willen aflei den. Wij gelooven stellig, dat de linksciie Engelsche pers Eden uiteindelijk een slech ten dienst bewijst, door hem tot den beril"h- ten tegenstander van Italië te bestempelen. De ,Germania" zegt: Duitschland wil geen offers van eenige mogendheid, die in Afrika koloniaal be zit heeft, doch het eischt het herstel van de Duitsche souvereiniteit over die gebieden, welke het in 1919 wederrechtelijk zijn ont nomen. Deze eisch vormt thans een der meest ernstige punten der internationale be sprekingen, welke niemand kan voorbijgaan die er prijs op stelt, voor een vriend van Europeesche rechtsgelijkheid en samenwer king te gelden. Grimmige vastberadenheid ten opzichte van China. De Meirinkai, een genootschap van gepensionneerde civiele en militaire amb tenaren, dat onder voorzitterschap staat van generaal Koenisjige Tanaka, heeft na een vergadering van het dagelijkscli bestuur een verklaring uitgegeven, waarin dn Britsche actie in het Chineesch-Japan- sehe conflict gebrandmerkt wordt als vij andig jegens Japan. De ver klaring vrahgt Engeland zijn houding te herzien en dringt er krachtig bij de Ja- pansche regeering op aan een algeheele koersverandering uit te voeren in de po litiek jegens Engeland. Wat de Japansche houding ten opzichte van het Chineeseh Japansche conflict be treft, vraagt de verklaring eenc recht- streeksche regeling der kwestie met China, zonder tusschenkomst van derden, en merkt 'öp, dat waarschijnlijk stappen zullen wor den gedaan bii Japan ten behoeve van een staken der vijandelijkheden of een sluiten van vrede in verband met de negen- niogendhedenconferenlie te Brussel. Het groote doel van Japan, het vestigen van een blijvenden vrede in het Verre Oosten zou echter geheel vernield worden en aan do nakomelingschap zou een probleem na gelaten worden, dat grootere offers voor de oplossing zou eisch, wanneer vrede geslo ten zou worden door tusschenkomst van derde mogendheden, die weigeren de ligi- rnite.it te. erkennen van het Japansche op treden. Ten besluite dringt de verklaring er bij de regeering op aan kracht de interventie van derden te weigeren en in plaats daarvan met grimmige vastberaden heid voort te gaan met de uitvoering harer politiek tot omverwerping der Nan.king- regeering en tot wederopbouw van een ste vig, vreedzaam China. Kostbare gewaden uit den tijd der reformatie verborgen in Mariakerk te Danzig. De „Oud-Katholiek" bericht over den schat dien prof. Mannowsky in de sokkels (zuilvoeten) van de tot dusver niet onderzochte wandkasten der Mariakerk te Danzig gevonden heeft. Vermoedelijk zijn daar de ker kelijke schatten tijdens d reformatie verborgen en sindsdien vergeten. Het blad bericht, dat de vondst de stout ste verwachtingen overtreft. Er bevinden zich de prachtigste weefsels bij, die zoo goed bewaard zijn gebleven, alsof zij nog maar pas vervaardigd waren. Het blijkt, dat de stukken afkomstig zijn uit Venetië Lucca, Mesopotamië, Perzië en Spanje, terwijl vele borduursels Noord-Duitsch zijn en in Dan zig vervaardigd. Er zijn kleeden van da mast met gouddraad doorweven brocaat wol Ion weefsels, stukken, vervaardigd uit door een geweven linnen en wol, zijde met Ara bische inschriften, borduursels, fluweel uit zijn eersten tijd. Te bewonderen valt de in vloed van het Oosten, de Chineesche orna mentiek, dié tot de levendige patronen in fantastische natuurvormen aanleiding gaf. Jn de wollen stoffen zijn leliën, adelaars rozetten als patronen verwerkt, in de bor duursels zijn voorstellingen der kruisiging, van Maria bood schap, van de kroning van Maria, omgeven door evangelistensymbolen Men staat versteld over de volmaaktheid der 13de, lkle cn 15de eeuwsche kunst. De hervonden schatten zijn niet alleen uelong- rijk \oor de geschiedenis der kunstnijver heid, miaar ook voor de cultuurbetrekkingen in Europa, en niet het minst voor de kerke lijke kunst der liturgische gewaden die thans niet prachtige voorbeelden verrijkt is. TEKORT VAN ACHT MILLIARD. BONNET BLIJFT OPTIMIST. De Fransche regeering zit voor de zooveelste keer dit jaar met de han den in het haar. Het overheidsper soneel heeft aangekondigd, dat het heden een staking in heel Frank- zal zal beginnen. De reden hiervan is deze: men eischt wegens het steeds duurder worden van het noodzakelijke levensonderhoud, een duurtetoeslag van 150 francs per maand. Alleen de openbare diensten van ge meenten en departementen zullen staken. De staatsambtenaren, die verwachten, dat de linksche groepen hun eischen wel zul len inwilligen, doen niet mee. De stakingsleiding heeft een volledig werk programma opgesteld. De vuilnisbakken te Parijs mochten vanmorgen niet worden geleegd. Het personeel in de transportbe drijven zal ook op een gegeven moment 't werk neerleggen, zijn eischen aan de direc tie kenbaar maken en dan met het^Verk voortgaan. Ook in het hotel-,, café- en restaurant bedrijf doen zich weer groote moeilijkheden voor. De patroons hebben echter besloten in geval van staking met uitsluiting te ant woorden. De minister van binnenlandsche zaken heeft gistermiddag een afvaardiging van 't personeel in overheidsdienst ontvangen, ten ten einde te pogen de protestdemonstratie, van heden te voorkomen. In een communiqué wordt mede gedeeld, dat de afvaardiging met het oog op de beloften, welke de mi nister heeft gedaan inzake de in williging van de gestelde eischen, de vakbonden heeft verzocht de actie nog op te schorten, doch op hun hoede te blijven, voor het ge val de beloften niet worden nage komen. Op zwart zaad. Alsof dit alles nog niet genoeg was, heeft Bonnet gisteren in de li- nancieele Kamercommissie medege deeld, dat een tekort van acht milli- ard aanzienlijke belastingverhooging noodig maakt.. O.a. zullen de directe belastingen, zoowel de indirecte belastingen en de douanerechten worden verhoogd. Voorts zijn maatregelen genomen tegen belastingfraude. De credieten voor de nationale verdedi ging zijn gestegen tot 1.372 millioen. De be wapeningsprogramma's beloopen in totaal 11.260 millioen. Met betrekking tot den toestand van de schatkist wees Bonnet op de sedert Juni j.1. ingetreden verbetering. De belastingontvang sten beantwoordden aan de raming cn dek ten de uitgaven der gewone begrooting bijna geheel. De minister deelde voorts mede, dat de schatkist zeker is van de noodige bron nen om tot het einde van het jaar aan zijn behoeften te kunnen voldoen. Hij besloot met er op te wijzen, dat de teekenen van verbetering die hij voor de commissie had uiteengezet, niet de broosheid van den toestand mogen doen vergeten. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid de economische activiteit des lands te ontwik kelen door het streven van de geheele na tie naar vermeerdering van de productie. Over de toekenning van de geëischte duurte toeslag is niet gesproken en het is ook niet waarschijnlijk, dat hiervan onder de huidige financieele omstandigheden iets zal kunnen komen. Voor de eerste maal is in Turkije een over een vrouw uitgesproken doodvonnis voltrok ken. Zij was ter dood veroordeeld wegens moord. Het aan de groote nationale verga dering voorgelegde verzoek om gratie was verworpen. Japanners naderen de hoofd stad van Sjansi. De Chineezen hebben zich voor de ondrin gende Japansche troepen uit Nan-Tao, de Chineesche wijk te Sjanghai, teruggetrok ken naar Loeng-Hwa, de Zuid-Westelijke voorstad van Sjanghai, waar zij .zich thans concentreeren. 't Terugtrekken schijnt te zijn geschied op verlangen -van de Chinee sche bewoners, die niet wilden, dat Nan- Tao een zelfde lot trof als Tsja-Pei, Woe- Soeng of Poe-Toeng. De wijk zal, blijkens een bericht alders, in dit blad, als wijkplaats voor Chineesche vluchtelingen worden aangewezen. De materieele verliezen van de Chinee zen in deze wijken worden op 5000 millioen joean geraamd. Naar verluidt, hebben ook de Fransche autoriteiten te Sjanghai den Chineezen ver zocht, de Chineesche troepen uit de omge ving van de Fransche nederzetting weg te nemen. De Japansche artillerie op den noordelij ken oever van de Soetsjau heeft den ge- heelen dag de Chineesche stellingen op den zuidelijken oever bestookt Het vuur werd door de Chineesche batterijen beantwoord. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Japanners die de Soetsjan zijn over gestoken, aan drie zijden zijn ingesloten, zoodat hun nog alleen de terugtocht over de kreek overblijft. De Chineezen schatten de sterkte der Ja pansche troepen op den zuidelijken oever van de Soetsjau-kreek op 3000 man, deze volgens de Japansche autoriteiten S0W man bedraagt. De Japansche bladen hechten veel beteekehis aan het Domei-bericht uit Sjanghai, volgens hetwelk een Japansch vliegtuig door het in de wijk bij Tsjapei opgestelde Britsche afweergeschut getroffen en bescha digd zou zijn. De bladen, in de eer ste plaats de „Kokoemin", oefenen felle critiek op de Britsche houding De Japansche militaire autoriteiten heb ben volgens Un. Press een waarschuwing gepubliceerd, dat op ieder vliegtuig, dat boven de Japansche linies vliegt, geschoten zal worden, onverschillig welke kenteeke- nen het toestel draagt. Deze waarschuwing houdt verband met het feit, dat twee vlieg tuigen met Engelsche kentockenen Maan dag boven de Japansche stellingen ten wes ten van Tsjen-Dzjoe gevlogen hebben. Het schijnt, dat van Engelsche zijde is gesugge- reerd, dat dit gecamoufleerde Chineesche toestellen waren. Val van Sjansi's hoofdstad aan staande. Uit Sjansi wordt gemeld, dat de aldaar opereerende Japansche strijdkrachten, zoo wel uit noordelijke als uit oostelijke rich ting oprukkend thans tot op vijftig k.m. afstand van de hoofdstad Taijiean zijn ge naderd. Zij hebben Sjinsjien, ten noorden van Taijiean, na verbitterden tegenstand van de Chineezen, veroverd. Volgens het Ja pansche militaire hoofdkwartier in dezen sector, zouden de Chineesche verliezen 30.000 man bedragen. Socialisten weigeren zijn pro gramma. i v De poging van den Belgischen kabinets formateur, Pierlot, een regeoring der natio nale eenheid le vormen, schijnt geen succes te zullen Jiebben, De algemeene raad der Belgische werkliedenpartij heeft Vandervelde namelijk opgedragen Pierlot mede te deslen, dat de Socialisten hebben ge meend, zich niet te mogen aanslui ten bij het programma op basis waar van is onderhandeld, - - t ty f« -•■••• i Pierlot zal zich hedenochtend naar den koning begeven om hem-verslag ujtderhren- gen over het mislukken van zijn opdracht, door de weigering van de socialisten. Arbeiderspartij sterk opgekomen Kr zal in de toekomst rekening mee moeten worden gehouden. De voornaamste conclusie die politieke waarnemers uit de zoojuist gehouden ver kiezingen -hebben getrokken, is, dat voort aan in de nationale politiek rekening zal moeten worden gehouden met een derde partij, de Anierikaansche arbeiderspartij. Deze partij, die pas verleden iaar te New York is opgericht, heeft, naar de re- publikeinsche zoowel als de democratische partij toegeeft, den sleutel in handen van de politieke controle over den staat New York, en het staat vast, dat zij bii de eerstvolgende presidentsverkiezingen een be langrijke rol zal spelen. De nederlaag van Mahoney is bijna ge heel een gevolg van de coalitie tusschen de republikeinsche en de arbeiderspartij Uit Seatlle (Washington) wordt gemeld, dat een groot amphibie vliegtuig van de marine in de lucht in botsing is gekomen met een kleiner marine vliegtuig. Van het laatste toestel bereikten de beide inzitten den met hun valschermen veilig den grond doch de uit vijf personen bestaande beman ning van het amphibievliegtuig werd ge dood. Be wijk Nantau aangewezen. Een uitgebreide vrijplaats, waar 300.000 Chineesche vluchtelingen zullen kunnen worden ondergebracht, zal ingericht wor den in Nantau, de Chineesche wijk van Sjanghai. De Fransche missionaris Jacqui- not de Besange is de ontwerper van dit plan, dat goedgekeurd is door de Japansche autoriteiten. De vrijplaats zal onder controle staan van een internationale commissie tot steun aan vluchtelingen, welke zal bestaan uit drie Franschen, een Engelschman en een Zweed, die zich verbinden geen gewapen- den toe te staan de vrijplaats te betreden, waartegenover de Japansche autoriteiten zich verbinden het gebied niet aan te val len, tenzij het gebruikt wordt al basis voor militaire operaties door de Chineezen. Wan neer het plan met goedkeuring der Chinee zen ten uitvoer wordt gelegd, zullen alle Chineesche ambtenaren van politie uit de vrijplaats worden teruggetrokken en zal de orde en veiligheid er gehandhaafd worden door een politie, die onder leiding zal staan van de internationale commissie tot steun aan vluchtelingen. Vluchtelinge te Sjanghai voor een ohder- aardsclic schuilplaats Italianen en Duitschers maak ten er deel van uit. Naar aanleiding van de arrestatie te Pa rijs van Tamburini en Gasarin heeft de po litie het bestaan ontdekt van een in Frank rijk ten behoeve van het rechtsche Spanje werkende organisatie, waarvan Italianen en Duitschers deel uit maakten. Veertig per sonen zijn over de grens gezet, terwijl bin nenkort 39 anderen zullen worden uitge leid. Verantwoordelijke leider van de Marokkaansche nationalistische partij. singen geweest tusschen dezen bond en ge- van noodlijdendheid hebben moeten vragen, De sultan van Marokko heeft einde Octo- ber Al lal El Fassi, professor te Fez, verban nen, aangezien hij overtuigd is, dat deze de voornaamste verantwoordelijke leider is van de opstandige Marokkaansche nationalisti sche partij. Op voorstel van generaal Nogues heeft minister van staat Sarraut, na overleg te hebben gepleegd met de ministers van bui- tenlandsche zaken en koloniën, besloten Al- lal El Fassi de hoofdstad van Gabon, Libre ville als verblijfplaats aan te wijzen. AI lal is per vliegtuig naar Fransch Wést Afrika gebracht, vanwaar hij eveneens per vliegtuig naar Libreville zal worden ver voerd Ondanks de groote verliezen niet verslagen. Meening van een Ja pansch generaal. In een interview met een vertegenwoordi ger van Ilavas heeft de Japansche generaal Kawabe, de chef van den generalen staf ver klaard, dat het doel der Japansche legers niet is een stuk Chineeseh grondgebied te bezetten of een bepaalde linie te bereiken, maar de Chineesche troepen te bestrijden tot zij ophouden met hun actie tegen Japan Hij voegde hieraan toe, dat het niet waar schijnlijk is, dat de Chineesche houding in de huidige phase der operaties een wijziging gebracht wordt, want de. Chineesche troepen zijn slechts gedeeltelijk verslagen ondanks hun verliezen, die meer clan 60.000 dooden bedragen in Noord-China, en den omvang van hun terugtocht. Generaal Kawabe gaf toe, dat het noodig is een langen duur van den oorlog te verwachten, omdat naar zijn meening de Chineesche leiders niet zullen capituleeren, zelfs niet na een eventueelen val van Nanking of een doordringen van de Japansche troepen in het hart van China. Prof. Piccard wil 9.000 meter onder zee duiken. Prof. Piccard, de bekende stratosfeeron- derzoeker, heeft tegenover een verslaggever van de „Demior Heure" verklaard plannen te hebben om tot een diepte van negendui zend meter in zee af te dalen, hetgeen al leen mogelijk is in den Grooten Oceaan. Hiertoe zal hij zich voorbereiden in den 'non' eann m,et afdalingen tot 3 a 4000 meter op dezelfde wijze als hij naar de stratosfeer is opgestegen n.1. in een sta- len kogel zonder verbinding met oen schip Daartoe zal rekening moeten worden ge houden met do zwaartekracht en de stron- mingen. Tijdons zijn afdaling zal hij vol- geus een nieuw procédé contact onderhou den met het sctiip. Teneinde weer naar de watervlakte op te stijgen zal hij eenzelfde sjsteem in toepassing te brengen als bij 'n Emoe (heenreis) Nandoe (heenreis) Valk (terugreis) Torenvalk (terugreis) Oehoe (heenreis) Buizerd (heenreis) Vertrek van Aankomst te Singap. 3 Nov. Band. 3 Noy. Jodph. 3 Nov. Bagdad 3 Nov, Singap. 3 Nov. Napels 3 Nov. A'dam 4 Nov. Rang. 3 Nov. Athene 3 Nov, Rang. 3 Nov. Alex. 3 Nov, luchtballon: bij de daling zal zijn duikappo, raat verzwaard worden miet lood, dat zoo noodig uitgeworpen zal kunnen worden. Het eenige probleem, dat echter gemak- kelijk is op te lossen, is de vervaardiging van een waterdichte bol, die den enormeu druk kan weerstaan. Vanzelfsprekend zal deze bol uitgebalanceerd moeten zijn en luchtververschingsapparaten moeten bevat ten, maar deze moeilijkheden zijn reeds op, gelost. Uit een klein huis in Bedlinog (Glamor- gan) kan men het gewone geluid beluiste ren van een pasgeboren baby. Zij, die iets van de geboorte van dit kind afweten blij ven staan om te luisteren naar dit geluid, want het past geheel bij een wonder, zoo als het kleine Engelsche dorp nog nimmer heeft beleefd. De „Daily Express" vertelt hiervan, dat toen de dokter van het dorp geroepen werd bij mevr. Watkinson, die haar eerste kindje verwachtte, niets erop wees, dat er zich moeilijkheden zouden voordoen. ]\Jaar de baby werd dood geboren, althans zoo scheen het. Er was een of ander in de keel van het kind, dat het belette adem te halen. Hij greep een kans, waarvan hij wist, dat deze in één op de duizend gevallen succes zou hebben. Na het kleintje een injectie te hebben gegeven, hield hij de baby onderste boven bij de beentjes vast en schudde het kind flink heen en weer. En ziet... als een kanonskogel vloog datgene wat een beletsel voor het ademhalen was uit het keeltje. Daarna ademde de dokter gedurende een half uur in het mondje van het kind en smaakte de voldoening, dat het inderdaad begon te leven. De geneesheer die dit wonder volbracht, werd dusdanig met gelukwenschen over stelpt, dat hij verzocht zijn naam niet ver der te noemen. Ulielïemim De Franschman rijdt 282 M. meer dan onze landgenoot. Gistermiddag is de bekende Fran sche wielrenner Maurice Archam baud er op de Vigorelli-baan te Mi laan in geslaagd het werelduur record, dat sedert 29 September j.1. op naam van onzen landgenoot Frans Slaats stond, te verbeteren. Archambaud legde in het uur 45.840 K.M. af, zo.odat het record van Slaats met 282 meter werd over troffen. Archambaud slaagde er in ook de wereldrecords over 35, 40 en 45 K.M. op zijn naam te brengen, en aangezien de wereldrecords over 15, 20 en 25 K.M., alsmede het halfuur wereldrecord reeds op naam van den Franschman stonden, zijn thans bijna alle tusschenliggiende wereld records in zijn bezit gekomen, Archambaud is er dan toch nog in ge' -aagd het trotsche record van Slaats te verbeteren. Naar men weet heeft de rarnaoKmon 1. 1 i Archambaud is er dan toch nog in slaagd het trotsche record van Slaats verbeteren. Naar men weet heeft ae rranschman enkele malen in dit seizoen op de igorellibaan getracht het record te ver beteren. Zijn laatste poging vond op 28 uctober j.1. plaats, toen hij in de 75e rpnde, blJ1?a 30 K.M. te hebben afgelegd, ef11 tekke band kreeg. Hij had toen een flin* \on voorsprong op Slaats en was er reeds in geslaagd de wereldrecords over 10 K.M» Jo K.M., 20 K.M. en 25 K.M. te verbeteren, a «mede dat van het halfuurrecord, e moedige Franschman heeft gisteren een natste poging gedaan, de laatste van het seizoen en.. is schitterend geslaagd. D® eersomstandigheden waren uitstekend, toen Archambaud zijn rit begon. In een fnpffe hij of 23.007 K.M. en was toen 10 meter voor op Slaats. Maar ziJn J*® wereldrecord verbeterde Archambaud. gelegd h8d °P 28 October 23.059 K.M. af' rit heeft t- ,,c,uu 'men zien, dat bq over mach* 'ge reserves beschikte. De 35 K.M. Ie?®8 nij in 45 min. 47.1 sec. af, terwijl Slaats er nT1^ 56 sec' voor noodig had. ,,'f franschman haalde het wereldrecord wnrnM hi.ma 9 seconden omlaag. ^8, n 're'drecord van Slaats over 40 K.M. stond hoi T1' ?7-8 sec- Archambaud bracht niin. 20 sec. en het record va' Jn het laatste gedeelte van zijn rit heef A chambaud laten zien, dat hij over mach nge reserves beseVnten t>„ qr t,- m legde sec., Archambaud br onzenP i«~ jmin' 20 s'ec- cn het record 'andgenoot over 45 K.M. stond "P «vni "hm 8 S0C'. terwijl Archamlbaud tlian Jd van 5S ruin. 53.4 noteerde. op j

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2