Huisduinen heeft z'n Fröbelschool Den Helder vogelpiekt door Het werk van den A.N.W.B. Uw HOEST akker's Abdijsiroop Bekendmaking Er was eens een juffrouw uit Slootdorp Agenda Ponderdag 4 November 1937 yjxidónieuuxi Hartelijke woorden van burgemRitmeester Groote belangstelling voor de officieele opening J.ROY BOUT, Violenstraat 95 Terugblik op den wereld- spaardag Overste de Josselin de Jong Hoofd der Marine Lucht vaartdienst in Indië? Plaatselijke onderwijzers vergaderen hedenavond Burgerlijke Stand van Den Helder Nog eenst publiek eischt en deelnemers geeft uw bonnen! Vrachtauto in de Doggersvaart Tweede BUd De nieuwe jagers voor onze marine De Heldersche Weer- en Sterrenkundige 'Kring verdwijnt in 24 uur! Huisduinen heeft z'n Fröbelschool. De Huisduiner jeugd, van 3 /2 jaar tot den leerplichtigen leeftijd toe, is vandaag voor het eerst onder de hoede van mej. Sinjewel aan het werk getogen en waarmede dus onder de eerste faze van het voortreffelijke werk, zoo wel van „Huisduiner Belang" als van het Comité een streep is gezet. Een woord van waardeering voor het vele werk, dat hier verricht is, In verband met de officieele ingebruikname waren gistermiddag te 3 uur tal van Huis duiner en Heldersche autoriteiten in het schoolgebouw aanwezig, en ondanks het feit, dat het buiten „dik" van de mist was, heerschte er in het verwarmde lokaal, waar van heden af de jonge Husedunianen de eerste beginselen van orde en kennis wordt bijgebracht, een opgewekten geest. Iets, waar het trouwens op Huisduinen nimmer aan ontbreekt. Wie er waren. Van de aanwezigen noemen wij burge meester Ritmeester, wethouder De Boer en het raadslid Terra; van „Huisduiner Belang" o.a. de heeren de Jong, Snel en Boogaart; van het Comité de heeren Hillenius, Duyverman, Klein enLookman; voorts Mevr. Grunwald-Poppers en Mevr. Moree namens het bestuur der Nuts- bewaarscholen te Den Helder. De heer De Jong. Het was de heer J. de Jong, voorzitter van „Huisduiner Belang", die een kort woord van welkom deed hooren ten aanzien van hen, die in het lokaal aanwezig waren en het feit memoreerde, dat men, dank zij een groote mate van medewerking er tóch in geslaagd was, reeds heden de opening te doen plaats vinden. Na er op gewezen te hebben, dat men door de medewerking van de Heldersche fröbelscholen de beschikking had verkregen over de banken, en een eere-saluut gebracht aan het adres van het Comité voor diens ijverig werk, deelde spr. mede, dat de school thans met 17 kinderen begint, doch dat men hoopt, dat dit aantal binnen kort reeds uitge groeid zal zijn tot 22. De heer De Jong verzoekt dan burge meester Ritmeester de school officeel aan het Comité over te dragen. De Burgemeester. Deze roemde het initiatief van „Huisduiner Belang" om te komen tot de oprichting van deze onderwijsinrichting en wees er op, dat de aanvankelijk gedreigd hebbende opheffing der school mede door dit besluit zoo goed als teniet gedaan wordt. Van groote beteekenis achtte de burge meester het in het leven roepen dezer Fröbel school. En dat zoowel met betrekking tot het kind, dat hier zijn eerste opleiding zal krij gen, als voor de ouders. Tenslotte is het lang niet denkbeeldig, dat, zou de school niet kun nen blijven bestaan, diverse ouders Huisdui nen zouden verlaten, om hun kinderen in Den Helder te laten leeren. Terecht merkt spr. op, dat n u eerst de moeilijkheden gaan beginnen. Men heeft thans van diversè zijden hulp gehad, doch nu wordt het drijven op eigen wieken. Evenwel, het Comité staat voor een mooie taak, een taak, die het ongetwijfeld zal blijven ver vullen. Tenslotte merkt de burgemeester op, dat het gemeentebestuur de actie met groote belangstelling gevolgd heeft en dat dit, zoo ver het in zijn vermogen ligt, medewerking zal verleenen. De hoop uitsprekend, dat Huisduinen's fröbelschool een bloeiend bestaan deel achtig zal worden, draagt burgemeester Ritmeester deze over aan het Comité. De voorzitter van het comité, de heer Hil lenius, zegt den burgemeester dank voor zijn vriendelijke woorden en maakt tevens van de gelegenheid gebruik zijn waardeering te uiten De ondergeteekenden maken bekend, dat de heer is aangesteld als wederverkooper voor de wettige spaarstrooken der C.V. Spaarbriefbank „De Toekomst" (vol gestort kapitaal 208.000.—) geves tigd te 's-Gravenhage. De „Toekomst" spaar strooken met gratis ver zekering tegen ongevallen, dood of algeheele blijvende invaliditeit tengevolge heb- bande, genieten in geheel Nederland een bijzonder gunstige reputatie C.V. Spaarbriefbank „De Toekomst" 's-Gravenhage. C.V. Adm. Comm.bank „Adco" 's-Gravenhage. ten opzichte van het werk der overige cornité-leden. Voorts dankte hij allen, die de school op eenigerlei wijze hebben helpen tot stand komen en riep mej. Sinjewel, die als onderwijzeres benoemd is, het welkom toe. Hierna kwam nog aan het woord mevr. GrunwaldPoppers, die sprak namens het Bestuur der Nuts-Fröbelscholen. Men heeft de uitnoodiging de opening bij te wonen, zeer gaarne aanvaard en namens het bestuur hoopt zij, dat het Comité steeds met een groote mate van voldoening voor de schooi zal mogen werken. Ook door den heer Keyzer, oud-voorz. der afd. Langedijk van Volksonderwijs, die het comité met diverse praktische wenken bij de oprichting ter zijde heeft gestaan worden nog enkele woorden van felicitatie gesproken, eveneens tot mej. Sinjewel, welke laatste hij bloemen offreert. Als dan medegedeeld is, dat de Inspecteur van het L.O. door ambtsbezigheden verhin derd was aanwezig te zijn (doch die zijn beste wenschen schriftelijk het Comité deed toeko men) begeven de dames en heeren zich naar „Dennenheuvel", alwaar door de familie Kreuger reeds het noodige gereedgezet is. Onder het genot van enkele ververschingen heeft men hier nog eenigen tijd doorgebracht. De school. Wat de school betreft zouden wjj nog het volgende willen opmerken. Het geheel maakt een zeer degel(jken Indruk en niets, wat direct of zijdelings voor dit onder wijs aan de jonge Huisduinertjes noodig is, ontbreekt. Met smaak is het lokaal ingericht. Aan de wanden en muren aan trekkelijke platen, prenten en vlechtwerk. Goede schoolborden, keurige banken, kort om, alles wat men op dit oogenblik maar kan begeeren. En gezien het vertrouwen, dat géheel Huisduinen in de jonge onderwijzers, mej. Sinjewel, bezit, mogen we niet an ders dan vertrouwen hebben in de jong ste onderwij s-inrichting van onze bad plaats. Wederom is bewezen, dat het onze buren alles behalve aan initiatief ontbreekt en dat zij tevens een initiatief in de prak tijk kunnen uitvoeren. Nogmaals: hiervoor ook onze volle waardeering! lëdér.en, die voor het eerst riet, wet Rinto in de wasmechine ken doen, staat verbaasd over het ongeëvenaard vette sop, dat al het witte goed in zeldzaam korte tijd een ongekende helderheid geeft en daarna nog gebruikt kan worden voor het ge kleurde goed, het flanel en het trlcotgoed. Alles met één pakje Rinso van slechts 12) ct. I ..Overvette" Rinso en de was machine behoren bij elkaar. De directie der Nutsspaarbank deelt mede, dat op den Wereldspaardag (Zaterdag, 30 October) door 338 personen een bedrag op hun spaarbankboekje is ingelegd. Deze posten van inleg vormden te samen een bedrag van 18.000.In het vorig jaar bedroeg het aantal posten van inleg 227 en het ingelegde bedrag 13.000. 47 nieuwe spaarders traden op dezen dag toe (v. j. 34). Een groot aantal spaarbusjes werd ter le diging aangeboden. Ter verkrijging van een inzicht omtrent de grootte der ingelegde post volgt hier onder een gespecificeerde opgaaf: 137 beneden 10. 161 van 10.tot 100. 36 van 100.tot 500. 4 boven 500.—. GEËINDIGD FAILLISSEMENT. 1 Nov. Geëindigd wegens verbindend ver klaring der eenige uitdeelingslijst C. Bandt, te Den Helder. Eenige dagen geleden meldden wij in ons blad de ter beschikking stelling van j den kapitein-luitenant te zee. D. de Jos- selin de Jong, tot voor kort commandant van Hr. Ms. „Java". Het komt ons waar- schjjnlijk voor dat deze plotselinge ver- wisseling in bestemming van Z.H.E.G. j verband houdt met het zoo droevige on- geluk van de „T 13". De daarbjj om het leven gekomen overste de Bruyne was eerst kort belast met de functie van Hoofd Marine-luchtvaartdienst in Indië. Waar de overste de Josselin de Jong jarenlang commandant van het vliegkamp Morokrembangan geweest is, ljjkt het ons waarschijnlijk dat zjjn plot- seling uitzenden naar Indië zal leiden tot zijn benoeming van Hoofd Marine- luchtvaartdienst daar te lande. In ons artikel In het nummer van gisteren met betrekking tot de te voeren actie ook van de zijde der plaatselijke onderwijzers is tot onzen spijt een vergissing geslopen. Er werd geschreven dat gisteravond een vergadering belegd werd. Dit. moest zijn: heden (Donderdag)-avond in café Sanderse op het Koningsplein. Van 3 November 1937. ONDERTROUWD: H. J. Dupuij en P. van Merrebach; C. van den Engel en J. Gauw; Th. A. Fiévez en L. H. H. Verhage; P. de Waard en P. A. E. Thijsen. Ook gisteravond hebben wij nog even een kijkje genomen in de Breewaterstraat. De belangstelling was, hoe kon het ook anders door den potdikken mist, niet zoo groot als op den avond ervoor, doch ook nu viel een vroolijke stemming niet te miskennen. Via de deuren van de „vogelpiek-hal" stroomden de klanken van de geluidinstallatie naar buiten. Nu eens een pittig wrjsje, dan weer een daverende marsch, die kaatste tegen de huizen in de straten en tot ver in de om geving hoorbaar was. Zij, die het koud hadden, dansten wat heen en weer om warm te blijven, terwijl weer anderen het zochten in de „vogelpiek-hal" zelf. Hierin werd gegooid. Waren mannen, ken nelijk vaders van gezinnen en moeders, die anders in geen weken de straat op komen, hard bezig Fortuna te vermurwen. Men tuur de op de drie draaiende borden, zocht naar negensen men wierp! De een vond het reuze moeilijk, de ander vond het een licht kluifjeen dan denken we vooral aan juffrouw Bouma uit Sloot- dorp (javan zóóver komt men getogen, Heldersche winkeliers, om hier z'n inkoopen te doen!), die zoo gek weg, zonder een spier van haar gezicht te vertrekken, het getal 9996 gooide. De heeren van het comité ston den sprakeloos, en zelfs de luidspreker stond stil van verbazing. Maar hoe dan ookjuffrouw Bouma uit Slootdorp had een cijfer gegooid dat er zijn mag en men moet nog maar probeeren een hooger te gooien 10 uur. Om bij tienen werd ook gisteravond de spanning merkbaar grooter. Men keek naar de klok en alles liep binnen om getuige te zijn van het resultaat van dezen Woensdag. Tal van middenstanders waren eveneens present, zoodat men kan begrijpen, dat het in de Breewaterstraat verre van ongezellig was. De heer Straatman stond nog steeds te oreeren voor zijn microfoon. Zweepte de toch al niet meer rustige gemoederen via beloften voor motorfietsen en premies nóg meer op en eerst toen de wijzers der klok de 10 geheel bedektentoen was het einde daar. Nog even daverden de marschen door, en dan krijgt men uitslag te hooren: hier is hij: Eerste prijs, vijftig gulden. J. Bauma, Slootdorp, Wieringermeerpolder, bon no. 58, met 9996. Tweede prijzen van tien gulden: Oostendorp, bon no. 264, met 9945. Bot, bon no. 247, met 9942. Delfos, bon no. 90, met 9844. v. d. Enden, bon no. 212, met 9591. Boskamp, bon no. 213, met 9514. Derde prijzen van vjjf gulden: De Jong, bon no. 267, met 9504. Hekel, bon no. 266, met 9494. Meyer, bon no. 266, met 9480. v. d. Ende, bon no. 208, met 9415. Duinker, bon no. 97, met 9449. Zooals men zich nog wel zal herinneren, hebben wjj reeds eenige malen gewezen op de noodzakelijkheid dat het publiek van z(jn kant bonnen eischt en dat de deelnemende winkelier van zjjn zjjde bonnen geeft- Niet wachten totdat men er om vraagt. Geeft ze weg spontaan wacht niet tot Uw klant Informeert, waar z'n bonnen bljjven. Met nadruk wjjzen w(j er thans weer op. En tenslottevanavond worden, naar wij vernamen, weer een aantal speciale dagpremies aan den man en vrouw gebracht. De kansen zijn dus voor vandaag extra grootgebruik ze dus! En verderveel succes vogelpiekers en -sters. Lezing, filmvertooning en tentoon stelling in Musis Sacrum. Gisterenavond vond in Musis Sacrum plaats een lezing, filmvertooning en tentoonstelling over het werk van den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. en de verkeersveiligheid, welke bijeenkomst door een vrij groot aantal belang stellenden bezocht was. Het was burgemeester Ritmeester, die deze propaganda-avond met een kort woord open de en opmerkte, dat hij niet alleen sprak als burgemeester van Den Helder, doch tevens als algemeen bestuurslid van den Bond sedert 20 jaar. Het werk van den bond kenschetste spr. als zeer belangrijk. Het komt zonder eenig voorbehoud de sympathie van het ge- heele Nederlandsche volk toe. Hij wijst op het vele, dat de Bond reeds deed en op het vele, dat hij nog hoopt te doen. Hiervoor zijn echter groote geldelijke bedragen noodzake lijk. Als men nagaat, dat bijv. één wegwijzer, waarvan men er in ons vaderland thans 3000 aantreft, 83.kost en die om de 3 of 4 jaar vernieuwd moet worden, en men weet dat dit slechts een klein onderdeel van het geheele werk is, dan besetf men wellicht wat hier ver- eischt is. Na nog gewezen te hebben op het werk, wat men ter zake de verkeersveiligheid en de wegenverbetering gedaan heeft, en' voorts op het feit, dat de Bond ons het eigen land leert kennen, merkt spr. op, dat de Bond thans nog niet beschikt over 100.000 leden. Eenigen tijd geleden kon men zich zoo geluk kig prijzen, doch thans is dit aantal, zij het niet belangrijk, minder. En dit is de bedoeling van dezen avond: propaganda voor den Bond te maken bij de niet-leden en zoodoende te komen tot het wederom boeken van het 1000.000ste lid. Hierna kwam aan het woord de spreker van den avond, de heer Ruyytenschild. Na den aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, in het bijzonder burgemeester Ritmeester en den plaatselijken consul, den heer S. Jaring, merkt hij op, dat nog geen 1,2 procent van ons volk lid van den Bond is, ondanks de bijna 100.000 leden. Na vervolgens eenige interessante wetens waardigheden betreffende de bondshistorie medegedeeld te hebben, wijst hij op het merk waardige in den naam A.N.W.B. Deze is. zooals men leest, „Wielrijdersbond", doch in den loop der jaren werden alle vormen van tourisme overgenomen en alleen de naam bleef als een symbool bestaan. Het is prachtig werk, wat door deze orga nisatie verricht wordt, werk, dat door geen enkel ander land geëvenaard wordt. En ook de heer Ruytenschild merkt in dit verband op, dat hiervoor veel, zeer veel geld noodig is. Met diverse getallen wordt dit ge ïllustreerd. Wat de A.N.W.B. reeds dëedHet is te veel in dit korte bestek op te nemen. Daar is het economisch belang, n.1. door den per manenten aandrang tot wegenverbetering, daar is de verkeersveiligheid, die in hooge mate door den Bond gediend wordt, daar is de belangrijke invloed op de verkeerswetge- ving, daar is de propaganda voor „Veilig Verkeer" kortom, op ieder gebied, dat direct of indirect met het tourisme en verkeer in verband staat, wordt hier baanbrekend werk verricht. Hierna wijst spr. op de directe voordeelen van het lidmaatschap. O.a. het gratis verkrij gen van alle inlichtingen op tourisme-gebied (reisplannen!), (60.000 schriftelijke in '36!), de expertisedienst, eveneens gratis, de waar schuwing bij het verloopen van de wegen kaart, het verstrekken van grensdocumenten (100.000 in '36!), voorts de bondsuitgaven, die uitmunten in hun soort. Dat alles wordt uw bezit bij het lidmaatschap van dezen Bond, die zoo ontzaglijk veel voor het tou risme, in den ruimsten zin des woords, en het verkeer deed, en nog doen zal. Wat de tentoonstelling betreft, hierbij had men' uitgestald een groot sortiment kaarten, reisgidsen, folders. grensdocumenten. en voorts borden, plakkaten, atlassen, kortom, alles wat op het dagelijksche werk van den Bond slaat. Na de pauze draaide de klankfilm „De Vei lige Weg". Zij nog vermeld, dat 10 nieuwe Bondsleden geboekt werden. Geen persoonlijke ongevallen. Gistermiddag is de vrachtauto van den heer B. uit Oude Niedorp in de Doggersvaart gereden. Dit was het gevolg van het breken van den stuurstang. Er kwamen geen per soonlijke ongevallen voor. Met een kraan wagen van de firma Maarten Smit werd de auto op het droge gebracht. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Groote Dwaasheden" en „Drie levende spoken". Tivoli-theater. Spoorstraat: aanvang half 8: „De Heerscher" en „Van kwaad tot erger". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Heldenmoed en vrouweneer" en „Het avon* tuur in het bosch". Vrjjdag 5 November. Katholieke Kerk, Kerkgracht 62, 8.30 uur: Conferentie Niet-Katholieken. Onderwerp: „Het Vagevuur". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op (heden) 16.54 Barometerstand Den Helder 768.5 Bij Kon. besluit van 30 October zijn, met ingang van 1 November, benoemd bij het de partement van defensie, tot commies in vas ten dienst, met gelijktijdige verleening van eervol ontslag als commies bij de rijkswerf, T. Kamp en A. Lindhout. Zooals men Weet, staan op het oogenblik te Rotterdam, bij de Rott. Droogdok Maatschappij, twee nieuwe jagers voor onze marine op stapel. Deze werden aangevraagd op de be- grooting-1937. Het is nog niet bekend, wanneer deze aanwinsten van stapel zullen loopen. Wel weten we, onder welken naam ze ten doop gehouden zullen worden. Zij zullen n.1. heeten: „Tjerk Hiddes" en „Callenburg". Interessante lezingen voor de komende maanden. Volgens een advertentie in dit nummer zet bovengenoemde vereeniging haar wir.ter- campagne krachtig in. Zonder twijfel is Prof. van Everdingen, de hoofddirecteur van het Néd. Kon. Met. Inst. in de Bilt, die Vrijdag avond de rij van voortreffelijke sprekers voor dezen winter opent,' de meest gelezen schrij ver in ons land. Jong en oud leest toch iederen dag opnieuw met belangstelling het weer bericht. Ter bevordering van de kennismaking met het werk van den kring worden dezen eersten avond de deuren voor ieder gratis opengezet. We hopen dus, dat de beschikbare ruimte in de benedenzaal van de Zeevaartschool te klein zal zijn. Ook de verdere plannen van den kring kun nen de toets der kritiek glansrijk doorstaan. Ons kleine land is rijk aan wetenschappelijke mannen van beteekenis en is daar terecht trotsch op. Van deze menschen heeft de Kring, hetgeen niet altijd even gemakkelijk was, een zestal weten te bewegen om een reis naar het noorden te ondernemen, ten einde te vertellen van hun eigen werk en van dat van anderen. De vastgestelde lezingen zijn: 5 Nov. 1937 Prof. Dr. E. v. Everdingen: Onderzoek van onweders. 3 Dec. 1937 Drs. A. N. Borghouts:: Wereld beeld...... en Wreldbeschouwing. 28 Jan. 1937 Dr. v. d. Bilt: Nabije en verre nevels. 25 Febr. 1938 Dr. W. Bleeker: Leven en sterven van depressies. 25 Maart 1938 Dr. H. Groot: Aristoteles, Newton en Einstein. 29 April 1938 Dr. A. J. M. Wonders: Reu zenkijkers en hoe men deze maakt. Bovendien heeft de kring nog de belofte gekregen voor het houden van een lezing ge durende het volgende jaar van den, in weten schappelijke kringen zeer bekenden, zonne- physicus uit Utrecht, Prof Dr. Minnaert en van den in Den Helder reeds zeer populairen directeur van het Zeissplanetarium in Den Haag, Dr. J. J. Riamond Jr. UITVOERING R.K. GEMENGD TOONEELGEZELSCHAP. Zondagavond 17 November a.s. geeft het R.K. Gemengd Tooneelgezelschap in de groote zaal van den R.K. Volksbond aan de Molengracht alhier een uitvoering van „In andermans schoenen", een blijspel in drie be drijven door Dom. de Gruyter. als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beleen den Apctheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nócr meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddel! Per flacon 90 ct., f 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5