Het vraagstuk der Rundveeteeltregeling Aantasting van de autonomie der gemeenten Voorkom mond- en klauwzeer! De opzienbarende verduisteringszaak Hoogere vlootkosten voor Ned.-Indië Een spoor van het vermiste meisje? Dappere redding Tien geboden voor den veehouder Collectieve arbeidsovereen komsten bij rijkswerken? Kind onder locomobiel Slachtoffers van het verkeer Ook de versterking der landmacht Heeft men het geringste vermoeden van mond- en klauwzeer, dan: 1. Geen wegvluchten met het vee naar de markt! 2. Geen vervoer van de hoeve van melk, hooi, stroo, e.d. 3. Bij het verlaten der hoeve tevoren de handen en het schoeisel ontsmetten met 5 pet. creoline-oplossing, beter nog sulfoli- quid (in een oplossing van één deel sulfoli- quid op 20 deelen water). De smetstof kan niet alleen overgebracht worden door dieren, maar ook door perso nen en alle' mogelijke voorwerpen. 4. Men late daarom niemand van buiten af in zijn stallen toe, of indien dit onver mijdelijk is, na eerst handen en schoeisel behoorlijk ontsmet te hebben. 5. Men houde veevoederzakken en koek- kisten uit de buurt van het vee, daar juist deze voorwerpen een groote kans van be smetting kunnen geven. Ook de veetransportauto's, veewagens, e.d. kunnen groote kans voor besmetting opleveren. 6. M-en reinige en ontsmette deze voor elk vervoer, hetzij naar of van de markten. 7. Gekocht vee plaatse men gedurende Ï4 dagen in een afzonderlijken stal, dus af gezonderd van het eigen vee, daarbij neme men de nood-ige voorzichtigheid in acht met drinkemmers, voeding, verpleging, enz. 8. Vooral dient nauwkeurig te worden gelet op de jonge kalveren, daar deze meest al de ziekte niet overleven en onmiddellijke inspuiting en afzondering dus bij den ge- ringsten twijfel noodzakelijk is.- De verschijnselen der ziekte zijn: koorts, verminderde eetlust, stijfheid of kreupel heid, overvloedige slijm- of speeksel-af scheiding. 9. Ook al twijfelt men, toch direct aan gifte doen! 10. Zij die vee naar het buitenland Uit voeren, dienen te beseffen, dat, wanneer men één ziek dier aantreft, alle dieren in dien stal reeds besmet kunnen zijn, zoodat men dan moet handelen alsof alle dieren i. Jk waren. Man nam huilend kind op zijn liets mee... De politie van het bureau Sandelingplein te Rotterdam heeft de laatste weken het on derzoek naar het vermiste meisje Lijntje Huizer met kracht voortgezet. Zij heeft echter geen nieuwe spo ren ontdekt, tot op het moment, dat een dienstbode uit IJsselmonde zich kwam melden en vertelde, dat zij op den avond, dat het meisje uit de ouderlijke woning aan de Brielsche- laan was verdwenen, in de dorpsstr. te IJsselmonde een sjofel gekleeden man had gezien, die op zijn fiets 'n huilend kind meenam. De politie heeft deze inlichting direct ge toetst en het gevolg is geweest, dat men in de buurt een nauwgezet onderzoek heeft in gesteld. Men kan echter niets vinden en ook het dreggen in de Oude Wetering heeft geen resultaat opgeleverd. Gisteren heeft men echter het onderzoek nog grondiger voortge zet. Men is begonnen met de Oude Wetering tusschen de beide gemalen geheel droog te leggen. Daarmede hoopt men hedenochtend klaar te zijn. Alsdan zal men gaan contro leeren of inderdaad het stoffelijk overschot van het verdwenen meisje op den bodem van de Wetering ligt. Regeering wil er niets van weten! Aan de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen over de Rijks- begrooting 1938 wordt het volgende ont leend: De meening van verscheidene leden, dat het gewenseht is de in het vrije bedrijf be staande collectieve arbeidsovereenkomsten van toepassing te verklaren op de rijks werken, welke onder het beheer van een of meer departementen worden uitgevoerd, kan de regeering niet deelen, althans niet. indien met dezen geuiten wensch bedoeld wordt de verkrijging van een integrale toepasselijk-verklaring der bedoelde over eenkomsten. In dit verband wijst de re geering voorts op de inwerkingtreding van de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, waarmede de weg naar algemeen geldende regelingen, voor zoover niet^strijdig met het algemeen belang, geopend is. Droevig ongeluk te Zwollerkerspel. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf is op den Dwenterstraatweg te Zwoller- herspel een doodelijk ongeluk gebeurd. De 8-jarige A. Vulkers uit Ittersum, gemeente Zwollerkerspel, die met haar broerties en vriendjes van school op weg naar huis was, geraakte hij het spelen onder een voorbijko mende locomobiel, welke door een tractor W'erd voortgetrokken. Het kind kwam onder de voorwielen van de zware machine te recht, en was vrijwel op slag dood. Het hikje is naar de R.K. Ziekenverpleging te Zwolle overgebracht. vraagt aanzienlijke bedragen! Een tegenvallerl Naar het „Nieuws" verneemt, kunnen bij den Indischen Volksraad twee aanvullings- begrootingen op de hoofdbegrooting '38 wor den verwacht, ter behandeling in de komen de Januari-zitting. De eene begrooting betreft de verdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië. Zooals uit de moederlandsche begroo ting 1938 blijkt, is door minister De Wilde een memoriepost opgebracht in afwachting van deze kostenverdeeling, waarbij in het midden is gelaten de beslissing omtrent een bedrag van rond f6.500.000. De bovenbedoelde begrooting zal hiervoor een regeling treffen in dien zin, dat Indië's aandeel in de vloot kosten voor 1938 zal stijgen in ver houding tot het loopende jaar, waar bij nader beslist zal worden of de post in den gewonen of den buiten gewonen dienst zal worden onderge bracht. De tweede aanvullingsbegrooting zal af komstig zijn van het departement van Oor log en verband houden met de verhaaste versterking onzer defensie. Zij zal belang rijke bedragen aanvragen ter verwerking op korten termijn aan de verdere mechanisee ring van het leger en opvoering van de ge vechtskracht onzer militaire luchtvaart. Door deze beide aanvullingsbegrootingen zal het voor 1938 geraamde overschot van een half millioen in een vrij belangrijk tekort worden omgezet. Zesjarig knaapje aan den dood ontsnapt. Gistermiddag tegen kwart over vier is een zesjarig knaapje bij het spelen aan de Ranonkelkade te Amsterdam te water ge raakt. Het ventje zou stellig verdronken zijn, indien niet een scheepstimmerman van de werf van de Vries Lentsch te water was gesprongen en den drenkeling op het droge had gebracht. De redder, die geruim en tijd in een sanatorium heeft vertoefd en pas sedert kort weer aan het werk is, begaf zich naar het politiebureau aan den Adelaai-s- weg, waar men hem van zijn natte klee- ren ontdeed en in eenige dekens gewikkeld, voor de verwarming liet bijkomen, terwijl intusschen droge kleeren van zijn huis wer den gehaald. Op het politiebureau heeft men alles ge daan om te voorkomen, dat de man schpcje- lijke gevolgen van zijn' wakkere reddihg zou ondervinden. Het knaapje kon terstond naar zijn wo ning worden gebracht. Sinds Mei van dit jaar worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek op korten termijn voorloopige cijfers gepu bliceerd omtrent de ernstige verkeersonge vallen. De cijfers vertoonen van Mei t.m. Sep tember het volgiende beeld: In Mei 1937 werden 61 personen gedood en 446 ernstig gewond; voor Juni bedragen deze getallen resp. 41 en 453; voor Juli resp. 47 en 300; voor Augustus resip. 64 en 471; voor September resp. 61 en 417. Sinds Augustus is dus wee,r een kleine verbetering ingetreden. In totaal werden van Mei tot en met September van dit jaar 274 personen ge dood en 2177 ernstig gewond. De notaris vlucht voor de ver antwoordelijkheid. Bij het gisteren voortgezette getuige-ver- hoor verscheen de procuratiehouder Brug- geman voor het hekje. Men weet dat deze Bruggeman zijn straf alreeds heeft uitge zeten. Get. betoogde, dat de notaris steeds van alles op de hoogte was. Het was diens gewoonte, steeds te beschikken over geld. dat niet van hem was. Verdachte verklaart, dat hij nimmer be schikte over andermans geld, maar dat hij steeds verkeerd werd ingelicht door zijn procuratiehouder en zijn accountant. De getuige merkt op, dat de notaris nu vlucht voor de verantwoordelijkheid. De President: „Wie heeft nu eigenlijk die valsche balans gemaakt"? Getuige Bruggeman: „Dat deed de accoun tant dr. Wijnands in overleg met den nota ris." Ik ben in staat, de tonnen op tafel te leggen. Voorts zegt getuige, dat de zaken in 1934 reeds fout gingen. Toen reeds zou het kan toor niet aan zijn verplichtingen hebben kunnen voldoen als al het geld zou zijn opgevraagd. Getuige heeft den notaris vaak gewaarschuwd, maar dan antwoord de hij: „Vent, lig niet teIk ben in staat, de tonnen op tafel te leggen." De notaris beweerde, dat hij een millioen bezat. De opbouw van het verschuiven van hypotheken is een vindsel van notaris M. Voorts zei getuige nog, dat de notaris na 31 Mei 1934 niet meer op kantoor is ge weest. Toen had het kantoor bezoek gehad van de boekencontroleurs. „Voor die kerels ben ik niet meer te spreken," zei de nota ris. Het rapport van de door de drie centrale landbouworganisaties en de F.N.Z. ingestelde oommissie. Verschenen is het rapport van de Com missie tot bestudeering van het vraagstuk der rundveet-eelregeling, welke commissie der rundveeteeltregeling, welke commissie van de drie centrale landbouworganisaties •en de F.N.Z. Omtrent den inhoud van dit rapport zij het navolgende medegedeeld. Terugbrengen van het aantal melkkoeien. Ten aanzien van den melk veestapel wordt opgemerkt, dat het oorspronkelijk plan, om door middel van de toewijzing van ongeveer 350.000 vaarskalveren, het aantal melkkoeien terug te brengen tot 1.250.000 stuks niet is geslaagd. De oorzaak daarvan ligt in het in meerdere mate aanhouden van jongere ruderen. Productie van rund- en kalfs- vleesch. De productie van rund- en kaisvleesch is, in vergelijking met 1933, in beteekenen- de mate achteruit gegaan. Deze daling van het vleeschaanbod is gevolgd door een stij ging van de vleeschprijzen. De vraag, wat er met de teellregeling dient te gebeuren, heeft de commissie in de eerste plaats bezien vanuit het oogpunt der vleeschproductie. De commissie meent, dat de productie niet beneden het peil van 1936 zal moeten dalen en zij oordeelt het daarom noodzake lijk, dat maatregelen worden genomen, die de te verwachten inkrimping van den vee stapel tegengaan. Het fundament van onze vleeschvoorziening moet worden gevormd door de slachting van niet veel minder dan 400.000 runderen. Een kalvertoewijzing van 350.000 stuks is op den duur niet voldoende om deze slachting mogelijk te doen zijn, tenzij on-der vrij sterke inkrimping van den veestapel, hetgeen op den' duur toch ook weer tot vermindering van de vleesch productie moet leiden. Geen inkrimping van den vee stapel. De toestanden op de zuivelmarkt zijn nog lang niet, zooals ze wezen moeten. De commissie is op grond van boven staande overwegingen tot de conclusie ge komen, dat de kalvertoewijzing 1938 10% of 35.330 stuks grooter dient te zijn dan de toewijzing 1937. Daardoor zal het moge lijk zijn, dat-op den jluur het aantal slach tingen van runderen 385.000 a 390.000 stuks bedraagt, zonder dat de veestapel behoeft te worden ingekrompen. Tegen een vermindering van den veesta pol, voortkomende uit een vermindering van het aantal melkkoeien, schept een os- sentoewijzing geen tegenwicht. Een andere, zeer belangrijke reden, die de commissie ertoe brengt te adviseeren tot het toewijzen van meer vaarskatveren, des noods met vermindering van het aantal ossen, is gelegen in de moeilijkheden bij de uitvoering. De commissie is geenszins van oordeel, dat de toestanden op de zuivelmarkt, na tionaal en internationaal, zoodanig zijn, dat de toekomst met gerustheid kan worden te gemoet gezien. Wel is de situatie belangrijk beter dan eenige jaren geleden, toen de plannen tot beperking van de melkproduc tie werden beraamd, doch de zekerheid, dat thans een blijvende verbetering is ingetre den, is niet aanwezig. De verbetering van den toestand oordeelt de commissie echter wel zodanig, dat zij haar advies aangaande een grootere toewij ziig van vaarskalveren ook uit het oogpunt van de zuivelpositie verantwoord acht. Hel argusoog van den notaris; maar om een kasverschil van 10 duizend gulden gaf hij niet. De accountant van den notaris, dr. J. Wij nand, als getuige gehoord, verklaarde dat de notaris volkomen op de hoogte was van alles wat er op kantoor omging. Zelfs als er een klein foutje gemaakt werd, zag het argusoog van den notaris dat. Ook wist de notaris dat de balans valsch was. Getuige Bruggeman voor de tweede maal gehoord, nu over de positie van de kas, zeide dat deze nogal eens niet klopte, maar dat de notaris daar geen belangstelling voor had. „die verdkas klopt toch nooit". zei de notaris dan. Een verschil van 8 a 10 duizend gulden interresseerde hem niet, „omdat er toch genoeg verdiend werd." Verdachte is zeker toerekenings vatbaar. Het getuigenverhoor was hiermede afge- loopen, waarna de president mededeeling deed van den uitslag van het door den rech- ter-commissaris bevolen psychiatrisch on derzoek van verdachte, ingesteld door de artsen Dankersloot en Zeckel. Het door de ze deskundigen samengestelde rapport koml tot de conclusie, dat de feiten verdachte wel kunnen worden toegerekend zij het in eenigszins verminderde mate. Twee en een half jaar geëischt. Hierna kreeg de officier van justitie mr. J. C. V. Meischte gelegenheid tot het hou den van zijn requisitoir. Wegens verduistering en valschheid in ge schriefte eischte de officier een gevangenis straf voor den tijd van twee en een half jaar. De verdediger mr. P. Groeneboom hield een uitvoerig pleidooi waarin hij uiteenzette dat naar zijn meening het tenlaste gelegde niet was bewezen, omdat het bewijsmateri aal van een zoo twijfelachtige waarde was. Pleiter concludeerde met klem tot vrij sprank. De Rechtbank zal 17 November a.s. uit spraak doen. Aan de opheffing van de veeteelt regeling Is een groot risico ver bonden voor de veeprijzen. Te gen den invoer v. buitenlandsch vleesch heeft de Commissie groote bezwaren. De commissie meent, dat aan de opheffing der teeltregeling een groot risico voor de veeprijzen verbonden is. Een geheel vrije aanfok moet echter onafwendbaar leiden tot uitbreiding van den melkveestapel. Een grootere melkveestapel geeft op den duur ook een grootere vleeschproductie. Men weet niet hoe ver de uitbreiding van den melkveestapel kan gaan en derhalve is ook niet bekend, hoe op den duur het vleesch aanbod zich zal ontwikkelen. De commissie meent, dat het niet in het belang is van onzen boerenstand, dat thans dit risico genomen wordt. Met nadruk wijst zij erop, dat het voor den Nederlandschen veehouder van overwegende beteekenis is, dat hij in de gelegenheid wordt gesteld zijn vleeschproductie op onze binnenlandsche markt, die een groot afzetgebied vormt, te gen loonende prijzen af te zetten. De commissie merkt in dit verband op, dat de beperkingen, welke de teeltregeling aan de Nederlandsche veehouderij oplegt, haar, met uitsluiting van het buitenland, het recht geven onze binnenlandsche markt van rundvleesch te voorzien. Tegen den in voer van buitenlandsch vleesch heeft zij dan ook groote bezwaren. Wijziging op korten termijn, door de vee houders de gelegenheid te geven hun reser vekalveren op een extra toewijzing 1937 te laten schetsen, acht de commissie onge- wenscht, aangezien dit groote onbillijkheden schept. Wat de Commissie van het mond en klauwzeer denkt. Ten aanzien van het mond- en klauwzeer merkt de commissie op, dat zij thans nog niet kan zeggen, welke bijzondere maatre gelen, op grond van het mond- en klauwzeer, dienen te worden genomen. Zij is echter wel van meening, dat het optreden van het mond- en klauwzeer een verdere verruiming van de vaarskalverentoewijzing 1938 dan de voorgestelde 10 noodzakelijk zal doen zijn. Bedreigt de Sport de Zondags rust? De Bioscoopbond be kleedt een machtspositie. Nog maals de Finantieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeen ten. De Stemplicht veroor deeld. Zijn de Burgerwachten betrouwbaar? Aan het Voorloopig Verslag van de Twee de Kamer over de begrooting van Binnen landsche Zaken, wordt het volgende ont leend: De Sport bedreigt de Zondags rust. Gevraagd wordt den Za terdagmiddag daaraan te wijden Enkele leden klaagden er over, dat de Zon dagswet bij voortduring niet wordt nage leefd. Zij wezen in dit verband op het feit, dat Burgerwachten bij voorkeur op den Zon dag oefenen, terwijl het aantal algemeene landdagen, die op den Zondag gehouden wor den, steeds toeneemt. Tevens werd gewezen op de huidi ge ontwikkeling van de spert, die in toenemende mate de Zondagsrust be dreigt en van zeer velen onnoodigen arbeid eischt. Men drong er op aan het spelen van wedstrijden op Zon dag zooveel mogelijk te beperken en daarvoor meer den vrijen Zaterdag middag te benutten. In dit verband werd nog de aandacht gevestigd op de verkeersopstoppingen tengevolge van het bezoek aan voetbalvelden, waardoor eenigen tijd geleden in Rotterdam kerkbezoekers verhinderd werden de avonddiensten hunner ge meente te bereiken. Ten aanzien van de sportbeoefening op den Zondag werd van andere zijde opgemerkt, dat, hoezeer het wenschelijk zou zijn, dat hier te lan de op sportgebied in meerdere mate het Engelsche voorbeeld gevolgd werd daartoe een ommekeer in ons maatschappelijk leven noodig zou zijn. In dit verband werd nog gewezen en de groote cultureels beteekenis van de sport, welke het verkeerd beste den van den Zondag tegengaat. De machtspositie van den Bios coopbond. Verscheidene leden verzochten den Minis ter een wijziging xan artikel 42 van 't bios- coopbesluit te willen bevorderen, waardoor het mogelijk zou worden ook bij nakeuring coupures aan te brengen. Door enkele leden werd de aandacht ge vestigd op de machtspositie, welke de Bios coopbond inneemt. Bij herhaling zijn er bot singen geweest tusschen deze bond en ge meentebesturen, waarbij het niet alleen om belastingaangelegenheden ging, maar dik wijls ook om geheel andere, zooals b.v. be scherming van de jeugd tegen de gevaren van de bioscoop. De bijzondere machtsposi tie van genoemden bond maakt in zulke ge vallen het verzet van de gemeentebesturen veelal krachteloos, znodat alleen een optre den van de regeering zou kunnen baten. Verschillende leden wezen op het feit. dat in den laatsten tijd de autonomie der ge meenten zeer in het gedrang is gekomen. Zij meenden een al te sterke zucht naar centralisatie te kunnen constateeren, zoo dat de kleinste kleinigheden van uit Den Haag worden geregeld en voorgeschreven. Nieuw onderzoek gewenseht in zake de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Ook de behandeling van de gemeenten, welke extra-bijdragen of bijdragen op grond van noodlijdendheid hebben moeten vragen, had bij vele lieden ontstemming gewekt. Vele leden achtten het den hoogsten tijd, dat de financieel® verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw in onder zoek wordt genomen. Blijft de tegenwoor dige toestand gehandhaafd, dan zullen tal rijke gemeenten binnen enkele jaren onder curateele staan. Onhoudbaar achtten deze leden ook de steeds verdere gaande verlagingen van de uitkeering uit het gemeentefonds. Naast de opvatting, dat alle gemeenten op den duur weer volledig autonoom moe ten worden, stond die van andere leden, die meenden, dat eenige centralisatie zal kun nen blijven bestaan. De salarisregeling der ambte naren. Verschillende leden vroegen voorts of de Regeering bereid is om ook bij onvoldoende en daarom ontoelaatbare salarisregelingen in te grijpen, hetgeen zeker bij het tot op heden ingenomen standpunt van het vorige kabinet volkomen consequent zou zijn ge weest. Gevraagd werd, welke houding de minis ter zal aannemen tegenover het voornemen van een groote groep van gemeenten om in een centraal gevoerd overleg de ambte narenreglementen vast te stellen, Geen stemplicht meer. Eenige leden drongen er op aan, den op komstplicht te laten vervallen. Deze dwang heeft voor zoover ze al nuttig gewerkt heeft voldoende effect gehad. Hen, die na het eventueel wegvallen van dezen plicht niet willen stemmen, moet men met rust laten. Deze opvatting werd door andere leden bestreden. Er is gevaar verbonden aan da vorming van particuliere weer korpsen. Eenige leden wilden ook nu hun bezwa ren uiten tegen de instandhouding van de vrijwillige burgenvachten en den bijzon deren vrijwilligen landstorm. Elders, in het buitenland, is vol doende duidelijk gebleken, dat aan het vormen van particuliere corp sen gevaar verbonden is. Nu bo vendien bij de verkiezingen in Mei jl. de van alle uitersten afkeerige gezindheid van het Nederlandsche volk opnieuw overduidelijk is ge bleken en voor de versterking van leger en politiemacht zooveel geld noodig is, klemt dit te meer om tot opheffing over te gaan. Andere leden ontkenden, dat hier van particuliere corpsen kan worden gespro ken. Wel rees bij hen de vraag, of de bur gerwachten in liet algemeen nog beant woorden aan haar doel. Zijn zij nog wel voldoende paraat? Gevraagd werd, of de betrouwbaarheid der burgerwachten over de geheele linie door de Regeering voldoende is te contro leeren? Andere leden achtten Vrijwillige Burger wacht en Bijzondexen Vrijwilligen Land storm noodzakelijk. Samenvoeging van gemeenten. Verscheidene leden drongen er op aan, dat in meerdere mate dan thans geschiedt uit een oogpunt van bezuiniging kleine ge meenten worden samengevoegd. Gemeentepolitie. Vele leden merkten op, dat een verster king van de activiteit der gemeentepolitie, in het bijzonder in de kleine gemeenten wenschelijk is. Zij meenden, dat deze zou kunnen worden verkregen door de ge meentepolitie, die op het platteland elk corpsverband mist, b.v. per provincie in een dergelijk verband te brengen. Uitbreiding Volkswoningbouw en huurverlaging gevraagd. Verscheidene leden drongen er op aan den volkswoningbouw uit te breiden. Blijkens het verslag van den hoofdinspecteur der volkshuisves ting is er over 1936 opnieuw een sterke teruggang in den bouw van nieuwe woningen. De productie over 1936 was 30.274 woningen tegen 45.231 woningen in 1935. En ook over de eerste maanden van 1937 valt een soortgelijke daling te constateeren. Verschillende leden vroegen naar de plan nen van de regeering om tot een voortzet ting der huurverlaging te geraken, zoowel voor de met rijkssteun als voor de zopder rijkssteun gebouwde woningen. Zij waren van meening, dat deze niet ten volle heeft doorgewerkt. Een naar verhouding redelijk huurpeil is nog bijna nergens bereikt. NACHTELIJK ALARM IN ZIEKENHUIS. Hedennacht kort na vier uur werd de om geving van de Oosterparkstraat te Amster dam opgeschrikt door het schril fluiten van een stoomfluit van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. In allerijl werden brandweer en politie gewaarschuwd, waarop twee motor spuiten en een ladderwagen herwaarts wer den gezonden. Bij aankomst bleek evenwel, dat er geen brandgevaar te duchten was. Do verwarmingsketel bleek boven peil te zijn gestookt, waardoor een loodstop was door gebrand, met het gevolg dat het alarmtoestel in werking is getreden. De brandweer kon zich bepalen met het z.g. trekken van het vuur waarmede het euvel spoedig was verholpen. Vanzelfspre kend veroorzaakte dit nachtelijk alarm veel consternatie zoowel binnen het gebouw als daarbuiten waar de omwonenden, door het ongewoon geluid wakker geschrikt, te hoop waren geloopen om te kijken wat er gaande was.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7