Actie voor vrijwillige inenting DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hoofdcommissie aanvaardt het Engelsche plan Euwe wint! Fransch schip door vliegtuigen beschoten Een beperkte verzoeningscommissie voor het Verre Oosten Rusland onthoudt zich van stemming 30 hazardspelers aangehouden UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 5 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8149 Nict-inmenging Wereldkampioen weer volledig in vorm De Vereeoigde staten doen mee Geen hernieuwde uitnoodiging aan Japan Het tekort bij de Veehouderijcentrale Amerikaansche arbeiders wantrouwen den Hertog van Windsor Intern. Scbaakfournooi te Moskon Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT* De Belgische regeeringscrisis Geen hersenvliesontsteking meer door vaccinatie cineerd. HELDERSCHE COURANT VERGADERING ZONDER VERRAS SINGEN. C-heel volgens de verwachting heett de hoofdcommissie voor de nlet- inmenging gistermiddag de ont- werp-resolutie betreffende de ver wildering van de vrijwilligers en het toekennen van oorlogsrechten, goed gekeurd. De Sovjet-Russische gede legeerde, Maisky, heeft zich evenwel over de kwestie der oorlogsrechten van stemming onthouden. Maiski zeide, dat Rusland het Britsche plan niet in zijn geheel kan goedkeuren, evenmin als de ontwerp-resolutie, maar om dat een negatieve stem het geheele plan voor de verwijdering der vreemdelingen zou krachteloos maken, zou Rusland de resolu tie aanvaarden, men het voorbehoud, dat het niet zou stemmen over de doelen, die verband houden met de toekenning der oorlogsrechten. Rusland stemt in met de onmiddellijke verwijdering van alle niet— Spaansche strijders. Een doeltreffend toe zicht is noodzakelijk voor een werkelijke niet-inmeaiging, indien men een bevredigend stelsel kan opbouwen zal de Sowjet-Unie haar houding ten aanzien van het bijdra gen in de onkosten wellicht kunnen herzien Grandi de Italiaansche vertegenwoordi ger zeide, dat men wel moet begrijpen, dat de aanvaarding van het Britsche plan door Italië nog afhankelijk blijft van de voor waarde, dat de 27 landen, die in de com missie vertegenwoordigd zijn, het plan zon der voorbehoud goedkeuren. De Italiaan sche regeering acht zich niet gebonden door voorzieningen ten aanzien van de verwijde ring der vrijwilligers, indien er eenige twij fel bestaat over de eenstemmige aanvaar ding en de verbintenissen der andere regee ringen ten aanzien van de toekenning der belligerentenrechten en het herstel van het toezichtsstelsel. Daarom aldus de Italiaansche afgevaardigde kan de commissie geen uitvoering aan het Britsche plan geven, vóór dat in de eerste plaats Sowjet-Rusland zijn houding herzien heeft en alles alle andere sta ten de negen onderling samenhan gende punten van het plan aan vaard heeft, en in de tweede plaats de mogendheden het eens zijn ge worden over de maatregelen, die ge nomen moeten worden om de ern stige gevolgen van Ruslands ont houding onder het oog te zien. De Duitsche vertegenwoordiger, Wör- miann, en de Portugeesche gedelegeerde slo ten zich bij het Italiaansche standpunt aan. Corbin (Frankrijk) steunde in het alge meen het Britsche plan en gaf uiting aan de hoop, dat ieder de resolutie Zou aan vaarden. De Oostenrijksche gedelegeerde stemde met het plan in en sloot zich bij Duitsch- land en Italië aan voor wat betreft het punt van geschil: de Russische onthouding ten aanzien van de kwestie der oorlogs rechten. De Hongaarsche en Albaneesche vertegenwoordigers namen hetzelfde stand punt in. Nadat de resolutie was aangenomen, stel de de voorzitter voor, dat de vaststelling der voorwaarden waaronder hij zich tot de strijdende partijen zal wenden, aan hem zou worden overgelaten. Aldus werd be- slotên. De vergadering bracht geen verrassingen. Een nieuwe bijeenkomst voor hoofd- of ondercommissie is nog nit vastgesteld. Het vraagstuk van de samenstelling der twee commissies die naar Spanje ge zonden moeten worden, zal door de onder commissie moeten worden besproken. EEN TORPEDOJAGER SNELT TE HULP. Gisteren is het Fransche koop vaardijschip „Ia Corse" het mik punt geweest voor de bommen uit een tweetal watervliegtuigen van onbekende nationaliteit, maar waarschijnlijk behoorend tot de Franco luchtmacht. Nader meldt men over dezen aanval: Het schip kwam van Barcelona en be vond zich ter hoogte van Atamo, op onge veer 10 mijl van de kust, toen twee water vliegtuigen er over vlogen en het sein gaven te stoppen. De bemanning moest het schip verlaten en zich in de sloepen begeven. De water vliegtuigen wierpen hierna eenige bommen, welke het schip echter niet troffen. Intusschen had de marconist van de Corse een noodsein uitgezonden, dat werd opgevangen door den Franschen torpedo jager Gerfaut. die direct het schip ta hulp snelde. Inmiddels had de consul van Frankrijk, aan den torpedojager Vautour, welke zich ter reede van Barcelona bevond, verzocht zich naar de plaats van den aanval te be geven. Beide oorlogsbodems verschenen bijna te gelijkertijd bij de Corse. De beide watervliegtuigen verdwenen en de bemanning begaf zich weer aan boord. Geëscorteerd door de Gerfaut heeft de Corse haar reis naar Marseille voortgezet. Ook een duikboot in actie? Het Spaansche ministerie van landsverde diging deelt mede, dat een Fransche torpe dojager, de 75, welke de Fransche boot Ime- rethie escorteerde, gisterenmiddag om vijf minuten voor half vijf op 20 mijl van Va- lencia herhaalde maien op een duikboot heeft geschoten. Men kon van de kust zien, dat het water tengevolge van de kanonschoten opspatte. Het Fransche ministerie van ma rine spreekt tegen. Het Fransche ministeriè van marine Ver klaart geeil enkele inlichting te hebben ont vangen over de door Madrid gelanceerde be richten, waarin er meiding van wordt ge maakt, dat een Fransche torpedojager, die de Imerethie escorteerde, een duikboot zou heb ben gebombardeerd. Partij was een der fraaiste van de match. De gisteravond in „Krasnapolsky" te Amsterdam voortgezette der tiende partij van de revanchemateh tusschen Euwe en Aljechin is na 67 zetten door Euwe gewonnen. De stand is thans: Aljechin iVt punt, waarvan 5 winstpartijen, Euwe 5X punt, waarvan 3 winstpartijen. De veertiende partij vangt Za terdag 6 November a.s. te Zwolle aan. Wij blijven deze partij als de fraaiste van de match beschouwen en toch, zelfs deze «ogenschijnlijk vlekkelooze prestatie is niet volmaakt. Wit jEuwe) had de partij reeds in da eerste zitting kunnen beslissen. Daar Aljechin, die zich in vrij nijpen den tijdnood bevond, nagenoeg a tempo moest spelen, is het psychologisch geheel verklaarbaar, dat Euwe in de dikwijls ge maakte fout verviel, zelf zonder noodzaak eveneens snel te zetten. „Een veel gemaakte fout", zal de verwon derde lezer opmerken, „maar Euwe is toch Wereldkampioen, hem zou men toch de noodige beheersching mogen toeschrijven?" „Zeker", zou het antwoord luiden, „maar zelfs een wereldkampioen is geen machine al is de geestdriftige bezoeker ook geneigd den schaakmeesters, die verwikkelingen be- keerschen, welke voor de meesten abacada- k'a zijn, een zekere almachtigheid toe te kennen, alle menschenwerk heeft nu een maal tekortkomingen. Trouwens de wijze daarop Euwe de op bedoeld „vergrijp" vol gende „straf" een langdurige extra-zitting) „onderging", mag als een volledige rehabili tatie worden beschouwd. „Als deze partij remise wordt, mag ik Pie- tersen heeten", verklaarde een op den we reldkampioen en zijn stelling rotsvast ver trouwende journalist, met het verrassende gevolg, dat hij door de twijfelende omstan ders tot omstreeks den 57sten zet met „Pie- tersen" werd aangesproken. Toen het einde- Jtik duidelijk was geworden, dat Euwe langzaam maar zeker zijn doel zou bereiken, sloeg de meening natuurlijk geheel om. Toen heette het weldra: „Waarom geeft Aljechin algenlijk niet op?" De uitdager gaf daarop het antwoord door jm* elf zetten lang hardnekkig tegenstand te bicden. Toen echter legde hij zich bij het onvermijdelijke neer. Gisternamiddag om kwart over 3 zijn te Brussel de deelnemers aan de Pacific-conferentie in geheime ver gadering bijeengekomen. Eerst werd het resultaat van de 's morgens op het departement van buitenlandsche zaken gehouden be sprekingen uiteengezet, waarna van gedachten werd gewisseld over de samenstelling en het programma van een sub-commissie, welk een ant woord aan Japan zou moeten opstel len en haar diensten als bemidde laar zou moeten aanbieden. Spaak bracht in herinnering, dat Japan, hoewel het de Belgische uitnoodiging van de hand heeft gewezen, niet de bepalingen van het verdrag van Washington verworpen heeft. Norman Davis stelde daarop voor, een be perkte ondercommissie te vormen, welker laak het zal zijn, het antwoord op de Japan- sche nota op te stellen en tot Japan een be roep tot verzoeningsgezindheid te richten. Eden steunde dit denkbeeld, waarna Aldro- vandi herinnerde aan zijn voorstel, zich er toe te bepalen, China en Japan nader tot elkaar te brengen. Davis verklaarde echter, dat het niet in overeenstemming met het doel der conferentie zou zijn, de partijen tegenover elkaar te laten staan, zonder han delend op te treden. Ook Delbos steunde het voorstel tot vor ming van een beperkte ondercommissie, waaraan zou moeten worden opgedragen, haar diensten aan te bieden aan Japan en China. Het voorstel van Davis, aangevuld met dat van Delbos, werd daarop aangenomen. Tijdens de besprekingen werd mel ding gemaakt van een officieus Ja- pansc-h telegram, volgens hetwelk Japan een eventueele nieuwe uit noodiging voor de conferentie zou afwijzen. Dit is de reden, waarom het voorstel van Davis werd aan genomen. Gistermiddag verwachtte men, dat de voorgestelde ondercornmissie zou worden samengesteld uit twee of drie Europeesche persoonlijkheden. Hedenochtend fe half elf zal men weer in besloten vergadering bijeenkomen. Besloten werd, dat de conferentie zelve direct aan de regeering te Tokio zou ant woorden op de nota, waarbij zij weigerde zich te Brussel te doen vertegenwoordigen Spaak werd belast met de opstelling van den tekst van dit document, dat heden ochtend ter goedkeuring aan de gedele geerden zal worden aangelegd. In groote trekken is de tekst reeds op gesteld. Hij herhaalt de argumenten, welke gis teren door verscheiden sprekers zijn naar voren gebracht. Men geeft te kennen, dat indien Japan zich bereid verklaart de goede diensten der conferentie te aanvaarden, te dien einde oen beperkte commissie zal worden sa mengesteld. Door handhaving vleesch-crisls- heffing aanzienlijk geslonken. De Veehouderijcentrale heeft, aldus het Hbld., in het jaar 1936 het be staande nadeelige saldo ad f7,8 mil- lioen kunnen verminderen tot een half millioen. Dit resultaat kon men bereiken, door de crisisheffing op rundvleesch te laten voortbestaan. De personeel- en administratiekosten van de Centrale hebben in 1936 bedragen f296.086, die van het aankoop-apparaat f401.068, te zamen rond zeven ton, waarbij komt f 150.000 voor steun aan gedupeerde handela ren. Daar komen nog bij hoewel zij buiten de boekhouding der Veehouderij-centrale om gaan f950.000 voor het oormerken van do biggen en het schetsen van de kalveren, be nevens de kosten van de controle op de na leving. De Hertog zet zijn reis naar de Vereenigde Staten door. De geheele New-Yorksche avondpers stelt de vraag of de Hertog en de Hertogin van Windsor naar de Vereenigde Staten zullen overkomen, nu de afdeeiing Baltimore van de American Federation of Labour (Ameri- kaansch vakverbond), een motie heeft aange nomen, welke motie de goedkeuring heeft van president Green en Curran, den presi dent van de vakvereeniging der zeelieden. De motie baseert haar aanval op het feit, dat de reis is georganiseerd door Charles Bedaux, dien zij „een vijand van de arbei dersklasse" noemt wegens het .productiestel sel welks ontwerper hij is en dat in zekere fabrieken in Amerika en Europa wordt toege past. De motie verwijt den Hertog evenzeer zijn reis naar Duitschland en de hertogin, dat zij, toen zij te Baltimore woonde, weinig be langstelling heeft gekoesterd voor de arbei derskwesties. Bedaux, die gisteren een onderhoud zou hebben met Green, heeft van zijn bezoek afgezien, toen hij vernam, dat de arbeiders leider de motie had goedgekeurd. Bedaux verklaarde gisteravond tegenover de pers, d^it de Hertog van Windsor nog steeds vastbesloten is hem de organisatie van zijn reis toe te vertrouwen. De Hertog zal op 11 November met de Bremen te New York aankomen. Hij zal zich naar Washington begeven en vandaar naar de westkust. Hij zal waarschijnlijk be zoeken brengen aan Pittsburgh, Wilming- ton, Detroit, Chicago en Kansas City. Hij zal vermoedelijk 35 of 37 dagen in de Vereenigde Staten vertoeven. Zal Aljechin de uitnoodiging van het vroegere vaderland aan vaarden? In Februari 1938 zal te Moskou een in ternationaal tournooi worden georganiseerd dat, naar het zich laat aanzien, zeer sterk bezet zal zijn. In het tournooi zullen 20 deelnemers, van wie 10 buitenlandsche meestere, uitkomen. Het zou in de bedoeling van de Russische regeering liggen, de volgende meesters uit te noodigen: wereldkampioen dr. Euwe, ex- wereldkampioen Capablanca en dr. Lasker, den officieelen F.I.D.E.-candidaat Flohr, ver der Fine, Reshevski, Keres en Lilienthal en van Russische zijde in ieder geval Bot- winnik en Loewenfisch. Het mag niet waarschijnlijk heeten, dat Euwe een eventueele uitnoodiging, hoe ook het verloop van zijn match met Aljechin zou zijn, zal aanvaarden, een en ander in verband met zijn beroep. De Russische regeering zou voorts overwegen ook Aljechin tot deelne ming aan 't tournooi uit te noodi gen, indien althans de nog hangende moeilijkheden tusschen Aljechin cu de Russische regeering tijdig uit den weg kunnen worden geruimd, iets waarop zeker kans bestaat. Aljechin zou niet ongaarne bereid zijn aan het Moskousche tournooi deel te nemen. Het zou sedert zijn vertrek uit Rusland de eerste maal zijn, dat hij weer naar zijn vroegere vaderland, dat hij in 1920 verliet, terugkeert. De andere hier genoemde meesters zullen zeker een invitatie aanvaarden, ook dr. Lasker die momenteel in Amerika ver toeft, doch tegen dien tijd weer in Europa zal teruggekeerd zijn. Haagsche politie dringt met ge weld speelhol binnen. Gisteravond heeft de Haagsche politie onder leiding van commissaris Hol, een inval ge daan in het perceel aan den Zeekant te Scheveningen, op vermoeden, dat er gelegen heid werd gegeven tot hazardspel. De toegang werd de politie gewei gerd, waarop de deur geforceerd werd. In de vertrekken van het per ceel werden aangetroffen zes dames en twee en twintig heeren, die zich allen bezig hielden met hazardspel. In beslag werden genomen een roulette, eenige honderden fiches, een speeltafel en kaarten. Alle aanwezigen werden naar het hoofd bureau van politie vervoerd, waarop zij, na te zijn verhoord, op vrije voeten wer den gesteld. Er werden ook aangehouden twee bank houders, de heeren F. en R., die in bewa ring werden gesteld. Uit het verhoor van de spelers bleek, dat deze gewoon waren elkaar in enkele bekende café's in Den Haag te ontmoeten en vandaar per auto naar het perceel aan den Zeekant gingen. De activiteit en de drukte, welke hieruit ontstonden waren de politie opgevallen en was aanleiding ge weest tot een onderzoek, dat tot den inval van gisteravond leidde. Verwachting: Zwakke tot mati ge Oostelijke tot Zuidooste lijke wind, gedeeltelijk be wolkt, in het Westen wat ochtendnevel, overigens droog weer, aanvankelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Spaak kabinetsformatenr. De Koning heeft Spaak belast met de vorming eener regeering van nationale een heid. Spaak heeft verzocht zich te mogen beraden en zijn politieke vrienden te mo gen raadplegen. In Noord-Holland het succes. meeste In een persconferentie, belegd door de „commissie tot bevordering van de vrijwil lige vaccinatie" heeft de geneeskundig en pharmaceutisch hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dokter R. N. M. Eykel, me degedeeld, dat de Regeering zich op het standpunt stelt, dat de vrijwillige vacci natie moet worden bevorderd. Bovendien zal er een ander systeem van vaccinatie worden toegepast. De dagen, waarop de huismoeders van he<t dorp of de wijk. met evenzoovele huilende kinderen op den arm in file voor het schoolgebouw of het gemeentehuis stonden, om aan de daarin zitting houdende vaccinator hun bloedjes van wurmen te slachtofferen, zul len niet meer worden gehouden! Men wil thans bereiken, dat de kinderen, na een individueel onder zoek worden ipgeënt, met persoon lijke beoordeeling van het geval door den huisarts, zoodat alle scha delijke gevolgen van de vaccinatie, die in den vorm van het encephali- tisgevaar niet lang geleden bijna een paniekstemming hebben veroor zaakt, zoo mogelijk geheel worden ondervangen. Dit gevaar voor hersenvliesontsteking, dat trouwens in bijna eiken toestand van her stel van een infectieziekte niet denkbeel dig is, naar uit statistieken kwam vast te staan, het geringste wanneer de kinderen tusschen de drie maanden en de twee jaar worden ingeënt Hoe ouder de kinderen bij de vaccinatie zijn, des te grooter wordt het gevaar. De deskundigen zijn dan ook vrijwel eenstem mig tot de overtuiging gekomen, dat men de ouders moet aanraden de kinderen binnen de hierboven genoemde leeftijds grenzen te laten inenten, vooral daar het aantal voor pokken vatbaren steeds groo ter wordt. Om de gedachte aan verweer tegen deze afschuwelijke ziekte bij een steeds grooter publiek ingang te doen vinden, is een or ganisatie in het leven geroepen, die be staat uit een centrale commissie van re dactie, welke de propaganda in geschrifte voorbereidt, beoordeelt en distribueert, en uit provinciale commissies in elke provin cie, welke tot taak hebben in haar ray ons voeling te vinden met huisartsen en publiek. Deze laatsten moeten hun werkings sfeer eigenlijk nog geheel afbakenen, doch van een enkele commissie, met name van die in Noord-Holland, zijn reeds zeer goede berichten bin nengekomen: bijna alle huisartsen hebben zich bereid verklaard met deze commissie mede te werken. Een belangrijk ding, in verband met de ..populariteit van de vaccinatie" is het mini- stueel besluit, krachtens hetwelk thans ook voor „particuliere" gevallen de pokstof kos teloos zal worden geleverd. Millloenen kinderen niet gevao- De toestand is op het oogenblik zoo, dat in ons land het totaal niet gevaccineerde kinderen op meer dan twee millioen kan worden geschat, terwijl per jaar gemiddeld een honderdduizend kinderen worden gebo ren, van wie men niet zeker is, dat zij alle zullen worden ingeënt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1