De vogelpiek Vrijdag 5 November 1937 Tweede Blad Wederom S.I.M.A.V.I. en de macht van 't kleine Buurtvereen. Emmastraat heeft haar vaandel Dr» Garmt Stuiveling herdenkt Vondel NiJ>rlanJschi Riisvereeniging Spoedcursussen voor middenstanders en a»s» middenstanders Sint Maarten Met de feestdagen op zee Aspirin Dc Heldersche drieling geslagen? Rondom Brussel D, Agenda tflculónieuwJ Vandaag schitterende premies Ellendig door rheumatische rugpijn Het leven der eskimo's Nooit wachten bij ver koudheid of rheuma- tiek, maar onmiddel lijk ASPIRIN-tabletten nemen - en hoe eer der hoe beter! Kantoor directe belastingen en accijnzen Burgerlijke Stand van Den Helder Wat de vogelpiekerij van gisteren betreft, hieronder laten wij het lijstje volgen met de namen der gelukkigen, die bleken te beschik ken over een even geoefend oog als een be langrijke mate van geluk. Het zijn: Prijs van 50. bon 508 worp 9992 naam: de Jong. Prijzen van f 10. 380 522 315 428 596 9991 9986 9965 9964 9954 Prijzen van f 5. 446 338 608 578 382 9949 9944 9943 9922 9920 Bogert. Sennhenn. Gauw. Terol. Leemans. Dijkstra, v. Vorselen. J. Triest. Snoerwang. Gerssen. Zooals men ziet: Den Helder gaat het leeren. De getallen die gegooid worden, kunnen er best wezen en met name den laatsten dag, als de prijswinnaars om het „kampioenschap" gaan strijden, kan men er verzekerd van zijn dat het spannen zal. Van heden af zijn weer diverse magnifieke premies beschikbaar gesteld. Het zijn respec tievelijk van 1 tot 10: een autoped, een wrin ger, een parapluiestandaard, een pop, een rooktafel, een teddyhond, een stofzuiger, een courantenstandaard, een nest pannen en een Philips Radio-toestel. Als extra-premie wordt voor het getal 1937 uitgeloofd niets minder dan een dames- of heerenrijwiel. Lezers... grypt Uw kans. En... doe het vandaag! Wist ge, dat voor slechts één dubbeltje een melaatsche meer dan een dag verzorgd wordt in een lepra-landbouw-kolonie Wist ge, dat voor slechts één kwartje een framboesia-lyder gered kan worden van ondra gelijke pijnen en dikwijls zware verminkingen? Wist ge, dat een inheemsche zieke voor één gulden per dag verpleegd kan worden in een Ziekenhuis Nu ge het weet wilt ge zeker wel een offer der dankbaarheid brengen op Zaterdag 6 November '37, omdat ge zelf gezond zijt en iets geven kunt! Collectanten worden verzocht de bussen heden, 4 uur n.m., te halen In het Casino. Zondagmorgen in het Kegelhuis voor het Instituut v. Arbeiders ontwikkeling. Zondagmorgen zal, zooals men reeds in de aankondigingen gelezen zal hebben, Dr. Garmt Stuiveling in het Kegelhuis, op uit- noodiging van de plaatselijke afdeeling van het Inst. v. Arbeidersontwikkeling spreken over een van Hollands grootste geesten, die wij door de eeuwen heen mochten bezitten: Joost van den Vondel, die wij juist dezer dagen zullen herdenken. Dr. Stuiveling zal zich beperken tot eenige interessante episoden uit dit zoo rijke leven. Het leven van een be genadigd dichter, wiens talent weliswaar eerst op lateren leeftijd tot zijn volle ontplooiing kwam, doch dat dan ook van een allure is, die in ons land nog nimmer geëvenaard is. Vondel... wie deze naam uitspreekt, spreekt tevens uit een naam identiek met verguizing, onbegrepenheid, een naam die onsterfelijk ge worden is, en daarbij... door onzen tijd haast vergeten. Het is een leven geweest van op en neergang. Een hoogst merkwaardig leven, dat Ook onzen tijd nog veel te zeggen heeft. Dr. Stuiveling is een Vondel-kenner; ver trouwen wij, dat velen gehoor zullen geven aan de uitnoodiging, teneinde hun wetenschap over den Prins onzer dichters, te verrijken. Op Zaterdag 6 November om 2 uur hoopt de afd. Den Helder der N.R.V. in Musus Saerum een lezing te doen houden over het „Jeugdwerk" der N.R.V. Als spreker zal op treden de heer Drs. J. Melchior. De spreker zal iets vertellen over de jeugdreizen, welke dezen zomer zijn uitgevoerd en de plannen voor de Kerstvacantie en het jaar 1938. Een en ander wordt toegelicht door film en lan taarnplaatjes. Leerlingen van R.H.B.S., Mulo, Zeevaart school, Lyceum, Kweekschool voor onderwij zers, Vakschool voor Meisjes en Hoogere Han delsschool zijn uitgenoodigd deze lezing met hun ouders en vrienden bij te wonen. Men zie de advertentie in dit nummer. Feestavond in Musis Sacrum. Voor de buurtvereeniging Emmastraat stond gisteravond een bijzondere gebeurtenis op het program: niet dat men in Musis Sacrum fees telijk bijeen gekomen was, doch voornamelijk om het feit, dat het dames-comité de vereeni- ging een eigen vaandel zou aanbieden. Toen om half negen het doek openging, zat het voltallig bestuur ten tooneele en nam de voorzitter, de heer de Haan, het woord om op het doel van den avond te wijzen en tevens nog eens met nadruk het wezen dezer buurtveree niging uiteen te zetten. Saamhoorigheid en Oranje, dat zijn de twee factoren waar het om gaat en waarvoor men zal blijven streven. Als dan staande het „Wilhelmus" gezongen is, neemt mevr. Bastiaanse het woord, en nadat door haar namens het dames-comité eenige hartelijke woorden ten aanzien der vereeniging gesproken zijn, overhandigt zij het vaandel. Een daverend applaus onderstreepte deze sympathieke geste enwjj kunnen het ons begrijpen. Het vaandel bestaat uit een prach tig donkerblauw fond, waarop in glanzende metalen letters vermeld staat: „Buurtvereeniging Emmastraat" Den Helder 22 Maart 1937. Zijden franje's hangen onderaan het em bleem, dat met kennelijk goeden smaak ver vaardigd werd. Het is het dochtertje van de familie Basti aanse, die een door den heer Ph. Polak ver vaardigd toepasselijk lied zingt, waarna door den heer de Haan namens de vereeniging een woord van hartelijk dank gebracht wordt. Door een der comitéleden worden zoowel de heer als mevrouw Bastiaanse daarna gehuldigd en bloe men geoffreerd. Nadat dan nog onder applaus de heer de Haan Jr. tot vaandeldrager is geinstalleerd en deze tijdens het „Wien Neerlands Bloed" de vaandelgroet gebracht heeft, is daar het einde van het officieele gedeelte van dezen avond. Daarnaja, daarna kwam het officieuze, dat nog geruimen tijd in beslag nam en waarbij men zoowel genoten heeft van datgene, wat voor het voetlicht geboden werd, als op het gladde dansparket. Een avond die, zooals men trouwens van deze buurtvereeniging gewend is, volkomen slaagde. Vermelden wij nog, dat de burgemeester ken nis gezonden had van verhindering. Thans nergens meer last van. „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vree- selijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na vier maal de kleine dagelijksche dosis genomen te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kru schen Salts." Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoon maak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadelijke afvalstoffen, waaruit rheumatische pijnen e.d. ontstaan. Bovendien zult U zich door de gezonde, geregelde wer king van Uw inwendige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) De Middenstands vereeniging „Den Helder" treedt daadwerkelijk op. Het is al weer eenige weken geleden, sinds we het laatst iets schreven over de Vestigings wet en de eischen, waaraan zij, die zich als winkelier of zakenman willen gaan vestigen, moeten voldoen. Dat was naar aanleiding van de lezing, welke de voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer F. L. van der Leeuw, hier Maandag 11 October voor de leden van de Middenstandsvereeniging „Den Helder" hield. De heer v. d. Leeuw zette duidelijk uiteen, aan welke eischen de middenstanders en zij, die zich als zoodanig denken te gaan vestigen, moeten voldoen. Zijn lezing blonk uit door groote duidelijkheid van betoog en helder in zicht in de materie. We hadden dan ook gedacht, dat de spreker veel indruk op zijn toehoorders en, via de krant, op de andere middenstanders gemaakt zou hebben, maar bij onderzoek is ons gebleken, dat dat blijkbaar niet het geval is geweest. En mocht hij al indruk gemaakt hebben, dan is de activiteit der betrokkenen daaraan niet evenredig te noemen. Want er zijn er sinds genoemde lezing slechts enkelen geweest, die het nu eigenlijk noodig vonden om eens te infor- meeren of de Middenstandsvereeniging van plan was, om naar aanleiding van de eischen, genoemd in de Vestigingswet, iets te doen. Nu kan men lang delibereeren over de oor zaak hiervan en b.v. veronderstellen, dat de be trokkenen den ernst van den toestand niet in zien, doch dat zullen we niet doen. Laat ons met voldoening constateeren, dat het bestuur van onze Middenstandsvereeni ging wél begrepen heeft, dat zij deze aange legenheid niet blauw-blauw moest laten. Daarom heeft zij een belangrijk besluit geno men, alleen in het belang van hen, die te maken hebben en krijgen met de Vestigingswet. De spoedcursus. Zij wil n.1. bij voldoende deelname een spoedcursus in het leven roepen. Deze cur sus is niet alleen voor de jongeren, maar óók voor de oudere en reeds gevestigde middenstanders, die zich door een betere commercieele kennis immers sterker kun nen maken in den strijd tegen de concur rentie entegen het grootbedrijf! Met name is de cursus ook bestemd voor hen, die al eenige theoretische kennis van het zakenleven op M.U.L.O., Handelsdag- en avondschool, etc. verworven hebben. De gedachte zit voor om deze spoedcursus zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Later zal deze cursus gevolgd worden door een cur sus, welke 2 3 jaar zal duren. Het is dus wel van beteekenis om thans, nu de gelegenheid zich voordoet, een kortere cursus te volgen en daarmee te trachten hetzelfde succes te berei ken, n.1. te voldoen aan de in de eerder ge noemde wet gestelde eischen. Men dient er steeds aan te denken, dat men zich absoluut niet meer „zóó maar" kan vesti gen. Die tijd is voorbij, wat maar goed is ook, want de bona-fide middenstanders waren er de dupe van. Om een voorbeeld te noemen: Een zoon, die jarenlang bij zijn vader in de zaak geweest is, kan zich niet zelfstandig vestigen of de leiding van zijn vaders zaak overnemen, zonder dat hij door het afleggen van een examen het bewijs geleverd heeft, dat hij aan de wet voldoet. De beteekenis van de cursus is door dit voorbeeld wel zeer sterk belicht en zal, naar wjj hopen, de betrokkenen doen besluiten zich voor de cursus aan te melden. Men kan dit schrifte lijk doen bij den secretaris van de Midden standsvereeniging, den heer J. Delgorge, Hoofdgracht 27. Wil men iets naders over de cursus, de Vestigingswet en haar eischen weten dan informeere men daarover bij hetzelfde be stuur. Voor den lichtstoet op 11 Nov. a.s. heb ben zich ongeveer 800 kinderen opgegeven, die voorafgegaan door het Sted. Muziekkorps, „Winnubst" en Fanfarecorps, een tocht door de stad zullen maken. De opstelling zal plaats hebben bij iedere speeltuinafd. afzonderlijk, waarna door de 4 speeltuinrayons naar het stationsplein zal worden gemarcheerd. Hier volgt dan pl.m. 7 uur opstelling van de ge- heele groep, die via Stationsplein, Pr. Hen driklaan, Koningsplein, Emmastraat, Van Speijkstraat en Kerkgracht naar het Raad huis zal gaan, waar den Burgemeester een serenade zal worden gebracht. Na afloop wordt gemarcheerd via Helden der Zeeplein, Kanaalweg, Koningsplein, Koningstr., Spoor straat naar Stationsplein, waar de stoet we der ontbonden wordt en iedere afdeeling naar eigen clubgebouw vertrekt, waar eenige ver snaperingen zullen worden aangeboden. Het plan, om dit in Casino te doen, vervalt, daar de Oranje Harm.-kapel reeds op 11 Nov. be slag had gelegd en deze avond niet meer ver zetten kon. In de krant van morgen hopen we omtrent een en ander nog meer te ver melden. Het alg. Ned. comité „Onze Marine" maakt bekend, dat het een oproep tot zijn leden, contribuanten, donateurs (trices) en belang stellenden heeft gericht ten einde zendingen samen te stellen voor opvarenden van Hr. Ms. Oorlogsschepen, die met de feestdagen St. Nicolaas, Kerstmis en van „Oud op Nieuw" op zee zullen zijn, ten bewijze van hun daad werkelijk medeleven met de Marine. Waar zich deze belangstelling ongetwijfeld uitstrekt over het geheele Nederlandsche volk, en dus ook onder onze lezers (essen) zullen zijn, die aan hun medeleven met de marine uiting willen geven, wordt verzocht bijdra gen voor dit doel te willen zenden: aan het alg. Nederl. comité „Onze Marine" giro 42883 Den Helder, onder motto: Met de feestdagen op Zee. Voor het eventueel bschikbaar stellen van goederen in natura, pakjes met speciale be stemming e.d., wordt men verzocht zich met genoemd comité in verbinding te stellen. Wij vestigen de aandacht op deze film, die morgenmiddag drie uur door het Natuurhisto risch Museum in de Rialto-bioscoop wordt ge geven. De film zal worden toegelicht door den heer J. W. B. van der Stigchel, Conservator aan het Gem. Museum voor het Onderwijs te 's-Gravenhage. Aan de zaal is nog een beperkt aantal kaarten te krijgen. is een -pro duet. Oranjebanden -flayc»..kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid Een onzer abonné's schrijft ons: Volgens een courantenbericht heeft een Engelsche Generaal-Majoor van een Indisch Luitenant, die in Britsch-Indië is gestation- neerd, bericht ontvangen, dat diens nicht aan een zesling het leven heeft geschonken. Het zijn allen jongens. De babies zijn gezond en wel. Een mooi bericht, als het waar is, ofschoon het eigenljjk niet moest maggen, nu anti- lawaai tegenwoordig zoo in de mode is. Want wat een geschreeuw en geblerk, en wat een burengerucht moet dit worden, als ze alle zes 's nachts pijn in hun buik hebben, of als bij alle zes de tandjes op doorbreken staan, of als ze alle zes eenige streepie's melk te kort of te veel uit het fleschje gehad hebben, of als van dit zes-tal bij harden wind 6 X 12 is 72 natte luiers aan de drooglijn hangen te slaan en te klepperen. Maar wij hier in Den Helder laten ons niet zoo gauw wat op den mouw spelden, daarvoor zijn wij met de Indische toe standen te goed op de hoogte. Wjj weten maar al te goed, dat Indië dubbel telt; gaan wij als marine-man 3 jaar naar Indië, dan telt dit voor 6 jaar. Stel, dat onze Heldersche drieling, waar wij allen hier zoo trots op zijn, nu eens niet in ons hooge Noorden, doch in Indië was geboren, dan zou het door het dubbel-tellen, wat de menschen daar tot een tweede natuur is geworden, misschien ook een 2 X 3-ling is een 6-ling geweest zijn. Die zesling, wij kunnen het nog niet erg goed gelooven; onze Heldersche drieling, dat is waar, dat staat als een paal boven water, daar hebben wij de foto van in de Heldersche Courant gezien, maar zoolang de Heldersche Courant ons nog geen foto van die zesling ver toont, gelooven wij er geen steek van. Want daar zijn zoo oneindig veel mogelijkheden, dat het bericht niet goed overgekomen is, b.v. wij vertrouwen, dat de luitenant als een goed gedisciplineerd soldaat en officier zijn gene raal dit bericht niet rechtstreeks, doch langs den beroemden militair-hiërarchieken weg heeft doen toekomen. Het bericht gaat dan echter over zooveel schijven, dat het in het geheel niet onmogelijk moet worden geacht, dat er op één of ander bureel eenige kindjes bij gefabriceerd zijn. Of, ook dit is mogelijk, de luitenant kan in garingen graad scheel zien; dat is op zich-zelf geen reden voor af keuring, maar misschien wél de reden, waarom hij somwijlen dubbel ziet, en bijvoorbeeld een drieling voor een zesling bekijkt. En dan ten slotte de militaire berichtgeving in het alge meen. Kijk nu eens naar die militaire berich ten uit China of Japan; wat is er nu waar en wat is niet waar van al die berichten, die wij daar vandaan te slikken krijgen, of neem de jnilitaire berichtgeving gedurende den wereld oorlog 19141918; als zij heelemaal niets wis ten te liggen, dan heette het: „Van het Weste lijk front geen nieuws", en ook dat was op den keper beschouwd toch öök nog weer een leugen, want op zoo'n front gebeurde altijd wel wat. En het bericht van de geboren zes ling is toch ook maar een militair bericht van een luitenant aan zijn generaal. Nee hoor, wjj houden het hier in Den Helder maar bij onze drieling; die zijn er positief in levende Ijjve, daarvan hebben wij de foto in de Heldersche Courtmt gezien, en de Helder sche Courant liegt nooit, die geeft alleen ware berichten. Toch zal hier klaarheid moeten komen, want hoeveel jongens moet de Generaal nu voor de lichting 1957 inschrijven f e Belgische hoofdstad staat op het oogen- blik wel in de internationale belangstelling. De conferentie tot oplossing van het bloedig conflict in het Verre Oosten, heeft de inte resse van de heele wereld. Het zijn nog voor-schermutselingen, die te Brussel gehouden worden, doch zij geven wei nig hoop op eenig bevredigend resultaat. Mo menteel doet men nog een poging om de Ja- pansche regeering te bewegen een delegatie naar Brussel te zenden. Veel hoop, dat Japan zich nog zal laten vertegenwoordigen heeft men echter niet. Om Japan den weg niet ge heel af te snijden, behandelt men het nog met zachtheid. De tweede oorzaak, waarom de aan dacht op Brussel gevestigd is, is de nog steeds durende kabinetscrisis. Niettegen staande de belangrijke conferentie die ge houden wordt, zit men nog met een de- missionnaire regeering. Alle pogingen tot oplossing zijn mislukt. Zij, die meenden, dat eenvoudig een der andere ministers de taak van Van Zeeland had kunnen overnemen en dat het ministerie ongewijzigd gehandhaafd had kunnen blijven, blijken geen goeden kijk op de zaken te heb ben gehad, schreef de N.R.Crt. gisterenavond in een overzicht. De andere ministers staan midden in den politieken strijd, dus zou de vervanging van Van Zeeland door een zijner collega's het politieke evenwicht in de regee ring hebben verplaatst. België maakt nog altijd moeilijke tijden door, al is tengevolge van het werk van Van Zeeland en zijn medewerkers de toestand, ver geleken bij twee jaar geleden, aanzienlijk ver beterd. Die toestand is echter nog niet van dien aard, dat voortzetting van de samen werking niet wenschelijk zou zijn. Men leeft in de Belgische politiek in een overgangs stadium, dat zich vrijwel binnen alle par tijen laat gelden. De tegenstelling tusschen Walen en Franskiljons eenerzijds en de Vlaamsch-gezinden anderzijds, heeft altijd dwars door de partijen heen geloopen en is nog altijd niet opgelost, al was men ook daar mee onder Van Zeeland's bewind, een enkele onvermijdelijke misgreep daargelaten, reeds op den goeden weg. Daarnaast zijn nu oeconomische verschil punten een nieuwe scheidingslijn gaan trek ken. Eenvoudig is dus de oplossing niet. De nieuwe kabinetsformateur was gisteren nog niet bekend. Het zal in hoofdzaak afhangen van de opdracht, die hij krijgt, of hij kans van slagen zal hebben. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Ilussie" en „Het lied van de leeuwerik". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Het Slavenschip" en „Schooiertje". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Vrijspraak... Levenslang" en „Gigolette". Katholieke Kerk, Kerkgracht 62, 8.30 uur: Conferentie Niet-Katholieken. Onderwerp: „Het Vagevuur". Zaterdag 6 November. „Gysbert Japicx", Militair Tehuis, Aanvang 8 u. 15. Zeevaartschool, Lezing Weer- en Sterrenk. kring. Musis Sacrum, 2 uur, Lezing voor scholieren Ned. Reisver. Onderwerp: „Wintersport- beoefening". Casino, 8 uur, Concert Sted. Muziekkorps. Rialto, 3 uur, Leven der Eskimo's. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op heden 16.52 Barometerstand Den Helder 768 5 UITVOERING R. K. GEMENGD TOONEELGEZELSCHAP. De uitvoering van bovengenoemd gezelschap heeft niet plaats op 17 November, zooals gis teren abusievelijk vermeld, doch op Zondag 7 November a.s. De minister van financiën heeft met ingang van 1 Januari 1938: Het gebied van het kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Medemblik inge deeld bij de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Den Helder. van 4 November. GETROUWD: L. J. W. Bekker en J. Alinski; D. van Drongelen en M. A. Dekkers; H. van den Ende en N. A. Boskamp; P. Markus en C. C. Makelaar. BEVALLEN: A. B. A. Uffen—Kooiman, d. OVERLEDEN: M. Nieuwenhuizen, m., 75 j.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5