dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier De Belgische regeeringscrisis Anti-Komiotcrnbofld wil zich uitbreiden 20-jarig bestaan der Sovjet-Unie Chineezen ontruimen Poetoeng Euwe verliest Hit'er maakt nieuwe erfeniswetten De gemeenten incasseeren 17 millioen meer aan personee'e belasting sinds 1931 Brussel noodigt Japan nog eens uit Onlusten te Madrid UITGAVEi N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 8 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8151 Minister Spaak met de Kabinets formatie geslaagd Duitsche en Ifaliaansche marine oefenen samen Gas geven in plaats remmen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT Japansche landingspoging geslaagd SPANJE HE LDERSCHE COURANT MAANDAG D« Japansche vlag, de zon. van Nippon, wordt zegevierend gedragen over de puinhoopen van 'n veroverd stadsdeel van Sjanghai. De Man zal finantiën behouden. De heer Spaak heeft zijn collega's in den algemeenen raad der Belgische Werklieden partij op de hoogte gesteld van (Jen stand zijner besprekingen inzake de oplossing van de crisis. Het staat vrijwel vast, dat Spaak er in geslaagd is een oplossing voor de moeilijk heden te vinden. MINISTER SPAAK De grootste zwarigheden kwamen uit het Katholieke kamp en betroffen de verdee- lt-ng der zeteis. t Het schijnt echter, dat een redelijke op lossing is gevonden en een gelijk aantal Jjetels aan de katholieken zal worden toege kend als de socialisten zelf zullen bezetten. Naar Havas verneemt, zal de regeering Als volgt zijn samengesteld: Minister-president. Spaak, soe., oeconomi- sche zaken: Van Isacker, kath., middenstand en binnenlandschen handel: De Vleeschhou- wer, kath., landbouw: Pierlot, kath., finan ciën: De Man, soc., buitenlandsche zaken; Hymaps, lib., volksgezondheid: Wauters, soc., arbeid; De Lattre, soc., openbare werken: Eouchery, soc., posterijen: Heyman, kath., binnenlandsche zaken: Merlot, soc., onder lijs; Joris, lib., verkeer: Jennissen, lib., landsverdediging: generaal DeniSj partijloos en justitie Dewarnaffe, kath. Vandaag zal de heer Spaak zich naar den Koning begeven en de namen van de leden her nieuwe regeering aan diens goedkeuring voorleggen. De dictatoren feliciteeren elkaar ïn het Palazzo Chigi te Rome is Zaterdagmorgen om 11 uur een pro tocol onderteekend, waarbij Italië toetreedt tot het op 25 November 1936 tusschen Duitschland en Japan gesloten verdrag tegen de commu nistische internationale. Het protocol noodigt andere staten, die eveneens de strijd tegen de Komintern wil- «n aanbinden, uit, tot het pact toe te treden elingelichte bronnen weten te melden, dat '''(Is onderhandelingen gaande zijn met tongarije en Zuid-Amerikaansche staten. lpn verwacht, dat volgend jaar de anti- -„.rn'nternb°nd een belangrijke uitbreiding L hebben ondergaan. le Londen bestaat in sommige kringen de veronderstelling, dat een geheime clausule zou zijn opgenomen in de anti-komintern overeenkomst. De diplomatieke correspondent van Reu ter, die dezen indruk heeft gekregen, voegt hieraan toe, dat andere bevoegde kringen geneigd zijn de door Ciano gegeven verze kering, dat het pact geen verborgen bedoe lingen inhoudt, te aanvaarden. Britsche kringen hebben geen bewijsmate- diaal voor de veronderstellingen, dat Duitsch land in het conflict in het Verre Oosten be middelend zal optreden. China niet verwonderd. In Chineesche kringen was men niet ver wonderd over het toetreden van Italië tot het anti-komintern verdrag, doch men acht het wel betreurenswaardig. Het orgaan van de Kwo Min Tang, de „Central Daily News" schrijft, dat Italië en Duitschland ervoor moeten waken, dat Janan het verdrag niet misbruikt voor een actie tegen China, in het belang van hun eigen goede betrekkingen tot China Het blad Is van meening, dat het motief te zoeken is In de snanning tusschen Enge land en Italië in de Middellandsche Zee. Enorme parade op het Roode Plein te Moskou. Onder voorzitterschap van Stalin is in den grooten Schouwburg te Moskou een plech tige bijeenkomst ter viering van het twintig jarig bestaan der Sovjet-Unie gehouden, waaraan \Verd deelgenomen door alle leden der regeering en de leiders der partij. Molo- tof hield een rede, waarin hij een saluut aan de volken van Spanje en China bracht. De Sovjét-regeering, met Stalin aan het hoofd, heeft gisteren de traditioneele groote parade op' het Roode Plein te Moskou afge nomen. Geen toespelingen op de anti- komintern-actie. Maarschalk Worofejilof heeft een toespraak gehouden, waarin hij geen enkele toespeling maakte op het te Rome geteekend anti-ko mintern-pact. Hij verklaarde met name: „Het sovjet-leger is een vredesleger, maar indien een vijand ons aanvalt, zullen wij hem even zeer aanvallen. Wij zu'len den oorlog op vij andelijk grondgebied overbrengen en dezen vijand vermorzelen". Vervolgens speelde een orkest van 700 man, terwijl het voorbijtrekken der troepen een aanvang nam. Na de leerlingen der militaire academies passeerden een regiment infanterie, drie re gimenten cavalerie, verscheiden compag nieën wielrijders, arbeidersmilities en een groep „October-aanhangers". Bij deze laatste merkte men verscheiden personen op leeftijd op. De revue werd besloten met een defile van een afdecling gemotoriseerde artillerie, welke uit meer dan 200 kanonnen bestond. Tanks van alle afmetingen reden vervol gens in een indrukwekkend aantal voorbij, terwijl een honderdtal bommenwerpers en een even groot aantal snelle jachtvliegtui gen boven de stad kruisten. Het was het grootste militaire défilé, dat de Sovjet-Unie ooit gezien heeft. Men heeft daarmede willen aantoonen, dat de „politieke zuiveringen" de te rechtstelling van Toechatsjewski, enz.' de kracht van 't Russische leger hebben ver groot in plaats van verminderd. Het feest van gisteren is volgens de leiders de vie ring der definitieve overwinning van het socialisme in Sovjet-Rusland. De Russische bladen maken de balans op van hetgeen sedert de October-revolutie be reikt js. De „Izwestija" schrijft dat de be- volkin van de Unie meester is over een zesde gedeeit van den aardbol. Het Roode Leger is onoverwinnelijk. Iedere vijand van het socialisme, die de grenzen tuschen oude en nieuwe wereld tracht te overschrijden, zal vernietigd wor den. Het volk der Unie wenscht geen oorlog en spreekt zich uit voor vrede in de ge- heele wereld. Doch indien imperialisten en fascisten tot den aanval durven overgaan, zullen zij zich in acht moeten nemen. Stand 8'A—5'A. De Zaterdagavond te Zwolle begon nen veertiende partij om het wereld kampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin werd na veertig zetten afgebroken in een zeer gunsti ge stelling voor Aljechin. De uitda- ger, die met wit speelde, had een pion meer. De partij werd gister middag in hotel van Gijtenbeek voortgezet. Euwe heeft na 52 zetten moeten opgeven. De stand is thans 8K-5K. Wij merkten reeds eerder op. dat de span ning in de partijen tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin aan het bovenmenschelijke grenst. Onder een dergelijke hoogspanning kunnen fouten niet uitblijven. Dr. Euwe heeft zich gedurende het groot ste deel der partij als een reus geweerd en reeds geloofden wij een der slagzinnen van den veteraan Gans te kunnen aanwenden: „Hebt ge twee loopers? dan moet ik u dus met twee paarden mat zetten". Toen de wereldkampioen door overschatting van zijn stelling deze dermate compromitteerde, dat een onmiddellijke beslissing in het verschiet kwam. Gelukkig behield hij ook in tijdnood de tegenwoordigheid van geest, zodat de afge broken stelling hem nog, zij het geringe, kansen op remise bood. Ging het Zaterdagavond in de Buitenso ciëteit te Zwolle spannend toe, gistermiddag in een kleine zaal van hotel van Gijtenbeek was het een gemoedelijke vergadering. Voor in het zaaltje, dopr tafels afgescheiden van bet publiek, zaten de meesters hij vriende lijke comfoortjes thee, resp. koffie te drin ken en lachten elkaar eens toe. wanneer een volijverig comité-lid Aljechin tegen de hinderlijke zon beschermde door een der beroemd geworden affiches, met „wij ver zoeken de grootst mogelijke stilte" voor het "aam te hangen, vermoedelijk in de hoop dat de zon het dan wel zou begrijpen. Inderdaad, de strijdgeest was gis teren ver te zoeken. Het was alles uit-geanalyseerd en de insiders wis ten allang, dat de stelling op den duur voor Euwe onhoudbaar zou zijn. Een ontzagwekkende overwinning eener- zijds, doch anderzijds een hoogst eervolle nederlaag. In Duitschland is een wet uitgevaardigd, waarbij alle personen, die van de Duitsche nationaliteit vervallen zijn verklaard, niet meer van Duitsche onderdanen kunnen erven of schenkingen kunnen ontvangen. Dit verbod strekt zich eveneens uit tot hun echtgenooten en kinderen. Op overtre ding van deze wet staat een gevangenis straf tot twee jaar. Verder worden de Duitsche onderdanen gemachtigd hun erfgenampn. die in strijd met de Neurenhergsrhe huwelijkswetten hebben gehandeld, te onterven. Aan een door het Centraal Bureau voor de Statistiek verspreide mededeeüng is 't volgende ontleend. Sinds 1931 komt de zuivere opbrengst van de hoofdsom der personeele belasting aan de gemeenten ten goede en vormt deze met de opbrengst der opcenten, die ook reeds vóór 1931 werden ontvangen, een der belangrijkste belastingbronnen voor de ge meenten. In dit jaar kregen de gemeenten tevens de bevoegdheid zich te rangschikken in een der negen klassen in de wet op deze belas ting genoemd en wijzigingen aan te lirengen in de tarieven voor de verschillende grond slagen bij die wet bepaald dan wel de be lasting naar de grondslagen mobilair, dienstboden, paarden, pleiziervaartuigon geheel achterwege te laten. Het aantal pereeelen. belast naar den eersten grondslag is onafgebroken gestegen van 1.490.327 over 1931 tot 1.090 312 over 1930. De belastbare huurwaarde dezer per eeelen is gestegen van f 433 millioen over 1931 tot f 516 millioen over 1934. waarop in hoofdzaak als gevolg der hiiurvorlagingen een daling is gevolgd tot f 486 millioen over m36. Alle grondslagen te samen brachten in elk der jaren 1931 tot en met 1934 ruim f 38 millioen op. waarop een daling is ge volgd tot f 30 millioen over 1935 en f 28 millioen over 1936. Van 1935 af wordt 80 net. van de hoofdsom dezer belasting naar de grondslagen huur waarde. mobilair en dienstboden niet meer rechtstreeks aan de gemponten uitgekeerd maar wordt dit deel der hoofdsom in het in dit jaar ingestelde werklnosheidssuhsi diefonds gestort, in verhand waarmedp werd bepaald, dat sindsdien voor de ge noemde drie grondslagen geen afwijkingen van de wettelijke tarieven meer mogen gel den Genoemde daling van de opbrengst in hoofdsom was in hoofdzaak hiervan hef ge volg. Van alle grondslagen is de opbrengst in hoofdsom van den gronding huurwaarde van het grootste belang 171%), daarop vol gen naar helangriikhe'd- de grondslagen mobilair (19%), motorrijtuigen (5.5%, dienst boden (3%). hiliarten (1«D. naarden (0.3 en pleziervaartuigen (0.2 De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven telkens de verhouding van de op brengst tot de totale onzuivere opbrengst voor het jaar 1936. Zoowel de hierboven genoemde da ling van de opbrengst in hoofd som als de ongunstige tijdsomstan digheden maakten het voor een groot aantal gemeenten noodzake lijk het aantal opcenten op deze be lasting niet onbelangrijk te ver- hoogen, in verband waarmede de opbrengst dezer opcenten is geste gen van f 26 millioen over 1931 tot f 43 millioen over 1936. Tot besprekingen tusschen een beperkt aantal mogendheden. In de Zaterdagmorgen gehouden vergadering der negen-mogendheden hedenconferentie is overeenstem ming bereikt over den tekst van een Japan te zenden ontwerpnota. De nota is reeds in handen gesteld van den Japanschen gezant te Brussel. In deze nota wordt het betreurd, dat Ja pan niét ter conferentie aanwezig is. Voorts wordt dan gezegd, dat de vertegenwoordigers van de staten, die te Brussel zijn bijeenge komen, gaarne zouden willen weten, of de Japansche regeering bereid is, een of meer vertegenwoordigers af te vaardigen, tenein de van gedachten te wisselen met de vertegenwoordigers van een beperkt aantal mogendheden, die tot dit doel zullen worden aangewezen. Zulk een gedachtenwisseüng zou plaats vinden binnen het kader van het negenmogendhedenverdrag en overeenkom stig bepalingen hiervan. Het doel ervan zou zijn, meer licht te werpen op verschillende punten en de regeling van het conflict te vergemakkelijken. De op de conferentie te Brussel vertegenwoordigde staten zouden gaarne zoo spoedig mogelijk het standpunt van Japan ten aanzien van dit voorstel ver nemen. De conferentie der negen mogendheden heeft de volgende vergadering vastgesteld op a.s. Dinsdag, teneinde dan eventueel kennis te nemen van het antwoord der Japansche regeering. Inmidels zullen de delegaties van gedachten wisselen met name over de sa menstelling van een commissie, welke even tueel onderhandelingen met Japan zal voe ren. Bij het ter perse gaan van dit nr. ontvan gen wij het bericht, dat Japan vermoedelijk opnieuw zal weigeren. De Duitsche oorlogsbodems, welke sedert twee dagen in de Italiaansche haven van Gaeta liggen, zijn de oorlogsschepen, welke Duitschland in de Middellandsche Zee heeft achtergelaten, nadat het zich uit de niet- inmengingseonf role heeft teruggetrokken, n.l. de kruiser „Deutsehland" en vier tor- pedo'agers De oorlogsschepen zullen in de Italiaansche wateren schietoefeningen hou den, misschien met deelneming van de Italiaansche marine. Dit schijnt een bewijs te moeten zijn v. de nauwe samenwerking tusschen de Duitsche en Italiaansche ma rine. Een ernstig gewonde bij auto ongeval te Oldenzaal. Gistermiddag omstreeks vier uur, heeft zich nabij de Lutte op den straatweg de Lutte—Denekamp (Ov), een ernstig auto ongeval voorgedaan. Een auto, bestuurd door den heer Heeterbry uit Enschede, reed in de richting Denekamp. Behalve den bestuurder zaten in den auto diens verloofde en nog een heer en dame. In de bocht achter café Reuver trapte de bestuurder op de gaspe daal inplaats van op de voetrem, met het gevolg, dat hij het stuur niet meer kon houden en tegen een boom botste. De verloofde van den heer H. werd ern stig aan het hoofd gewond en liep bovendien een armbreuk op. De wielrijder V. uit Ol denzaal die juist passeerde, verleende de eerste hulp en haalde assistentie. Spoedig was een dokter uit, Oldenzaal ter plaatse, evenals de politie. De ernstig gewonde dame, alsmede de bestuurder, die eenige lichte kwetsuren had opgeloopen, zijn naar het r-k. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Verwachting: Meest zwakke Oos telijke tot Zuidoostelijke wind, nevelig tot zwaar be wolkt, weinig of geen neer slag, aanvankelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Aanvan kelijk weinig verandering, later eenige- kans op regen Sjanghai in spanning. Zaterdagavond zijn de Chineezen begonnen de Sjanghai wijk Poe toeng te ontruimen. Zij trokken in Noord westelijke richting. Van officieele Chineesche zijde wordt toe gegeven, dat ongeveer 3000 Japanneezen in de baai van Hangtsiau aan land zijn ge gaan en Singjien en Kingsjan, beiden ten zuiden van de Wangpoe, hebben bereikt. De Japansche troepen ten zuiden van de Soetsjau kreek worden door de Chineezen geschat op 5000 man. Het verrassende suc ces van de Japanneezen aan de baai van Hangtsjau, waarmede de afsnijding van Sjanghai bespoedigd wordt, heeft, een druk kende werking uitgeoefend op de stemming der Chineezen. Sjanghai is thans geheel in den greep der Japanners, waardoor de bezorgdheid in de internationale concessie niet weinig is toegenomen. Dat de spanning toeneemt, be richt Un. Press, blijkt wel uit de activiteit van de Russische vrijwilli- gerspatrouilles, op de Bund-kade, die daar het aantal mitrailleurs hebben verdubbeld. De val van Tai-Yoean. Het Japansche hoofdkwartier heeft gis termiddag medegedeeld, dat de Japansche troepen, welke Taijoean in Sjansi belegeren, zich meester hebben gemaakt van de Noor derpoort. Een andere Japansche afdeeling heeft Nantaijoean genomen. Uit Tientsin wordt aan Domei gemeld, dat Tai-Yoean hevig werd gebombardeerd, nadat eerst Japansche afgezanten met een witte vlag waren komen vragen of de stad zich wilde overgeven. De afgezanten werden, volgens het be richt, met schoten ontvangen, waarbij een Japansch officier werd gewond. Mededeelingen van overloopers. Miliciens die naar de gelederen van Fran co overloopen, bevestigen, volgens Havas, allen, dat zich voortdurend zeer ernstige onlusten in de hoofdstad afspelen, en dat het hoofdcommando herhaaldelijk een be roep heeft moeten doen op de internationa le brigades, teneinde de pogingen tot een opstand te smoren. Aangemoedigd door den géringen strijd lust van den vijand, hebben de nationalisti sche troepen op het Aragon-front weer een aantal stellingen veroverd die tegelijker tijd een uitgangspunt kunnen vormen voor een nieuw groot offensief bericht Un. Press Frontverhaal. t?-'e"w bewijs van den geringen lust der miliciehs om nog verder te vechten kreeg men dezer dagen, gaat Un. Press !5''.Twee nachten lang was de nationa- lolit i!: voorhoed« bezig geweest met de versterking van nieuwe stellingen toen haar een bericht van den overkant bereikte. Het werd gebracht dooreen hond! Het dier had een papier in zijn bek. waar op eeschreven stond: ..Laat ons toch sla pen. Als jullie versterkingen wilt aanleg gen, doet het dan overdag. Dan beloven we. geen schot te zullen lossen." Nauwelijks had men dit bewijs van tanen- den strijdlust in handen, of het nationalisfi- commando gaf twee colonnes hevel, de Gallego over te stekpn en zes heuvels' te bezetten, waarbij door den vijand zoo goed als geen tegenstand werd geboden

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1