dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier 9 NOVEMBER 1937 Hitier spreekt te München Russische slap It Home Chineezen op den terugtocht Italië zou al infanterie hebben teruggetrokken Moeilijkheden in den k.n.v.b. Hef anti Kominternverdrag verzekert de rust in de wereld Scheepsbotsing in de mist Mist van Schiphol kunstmatig verdreven N.V. WACO - Hoorn Minister Spaak stuit op moeilijkheden UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 8152 Niemand behoeft zich meer te schamen Duifscher fe zijn Westelijke sector bij Sjanghai wordt ontruimd DE OMSINGELING VAN SJANGHAI HANGTSJA NINGPO Niet-inmenging Bruno Mussolini gedood? Platteland stiefkind van de P.T.T. Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT DE BILT S EINTt HELDERSCHE COURANT Rijkskanselier Hitier heeft gisterenavond in den Buengerbraukeller te Munohen een redevoering gehouden tot zijn oude getrou wen. In deze redevoering zeide Hitier o.m.: toen ik vijf jaren geleden de leiding over nam, was Duitschiand de minstgeachte staat ter wereld. Nu kan evenwel iedere Duitscher trots en met opgeheven hoofd in Duitsohland reiden. Hij behoeft zich er niet meer voor te schamen een Duitscher te zijn. Wij allen zien, dat het isolement, dat ons meer dan 15 jaar omgaf, geëindigd is. Niet door nietszeggen de resoluties van een onbeteekenend internationaal forum, doch door de beteekenis, welke Duitschland zich zelf weer heeft geschapen. Uit deze beteekenis resulteeren voor ons nieu we betrekkingen, die men misschien kan beschouwen als niet in de Vol- kenbonds-ideologiën passend, doch die in ieder geval voor ons en onze belangen passen. Zij passen ook bij de belangen van andere volken, die deze betrekkingen met ons hebben opgenomen, Be overeenkomst met Italië en Japan. De zekerste waarborg voor de duurzaam heid van dergelijke betrekkingen zijn niet een of ander soort frasen, maar de nuchtere en klare erkenning der doelmatigheid. Uit deze doelmatigheid zijn drie staten thans tot elkander gekomen. Eerst een groote Europeesche mogendheid en thans een groot yrij volk in Oost-Azië. Ik ben er van overtuigd, aldus Hitier, dat de pogingen van onzen ouden tegenstander het communisme, de onrust over de geheele wereld uit te dragen in dezelfde mate wor den bemoeilijkt als deze gemeenschap van trouw sterker wordt. Want deze gemeenschap bestaat niet uit drie machtelooze producten, doch berust op drie staten, die bereid en vastbesloten zijn hun recht en hun levensbelangen vastbera den te behartigen, (applaus.) Hoezeer, aldus vervolgde Hitier, het geheele volk ook zijn toestemming geeft aan deze politiek, hebben wij enkele weken geleden in Duitschiand beleefd, toen de groote ver tegenwoordiger van een dezer met ons be vriende naties voor de eerste maal een be- HITLER. zoek aan Duitschiand heeft gebracht. Wij hebben daarbij gezien, dat zeer wel de be hartiging van werkelijke belangen de innig heid van een hartelijke toestemming der volken kan verkrijgen en, wanneer wij in Duitschiand enthousiast en gelukkig waren over dit bezoek, was ook het Italiaansche volk gelukkig en enthousiast over zijn be loop en zijn resultaten. In de rest van zijn redevoering herinnerde de rijkskanselier aan de gebeurtenissen van 9 November 1923. Ik heb toen, aldus Hitier, een zeer moeilijk besluit genomen, in het bewustzijn dat geheel Duitschiand een be slissende. catastrophe tegemoet zou gaan. Toen ons indertijd van de zijde van de tegen standers bevestigd werd, dat omstreeks 12 November een revolutie, en wel een Beier- sche revolutie zou worden uitgeroepen, on der de leuze: uitbranding van het bolsjewis tische noorden en tijdelijke afscheiding van Beieren, toen wist ik: nu komt het uur van Duitschlands lot. Ik nam het besluit vier dagen te voren er op los te slaan en op deze wijze de wet van het handelen naar ons toe te trekken. Dat dit indertijd toch mislukte, was misschien het grootste geluk van mijn leven en het grootste geluk voor de Duitsche natie. Zooals het toen gebeurde, moest het gebeuren. De versplintering van Duitschiand was echter in ieder geval verhinderd. Men heeft ons daarbij niet monddood kunnen ma ken, maar als een ontploffing zijn onze idee ën over geheel Duitschiand getooverd. Daar mede was mijn stap gerechtvaardigd. Tenslotte herdacht I-Iitler de voor de be weging gevallen partijgenooten. NOORSCH EN DUITSCH STOOM SCHIP BESCHADIGD. Hot Noorsche stoomschip „Sta- vangeren", komende van Rotterdam met bestemming Gothenburg, is bij Hoek van Holland tijdens mist in aanvaring gekomen met het Duit sche stoomschip „Victoria" komen de van Koningsbergen en bestemd' voor Rotterdam. De „Victoria is aan bakboordzijde bescha- diftd, en nabij de plaats der aanvaring aan den grond gezet. Het schip maakt, ondanks het voortdurend pompen door de „Blan kenberg" en de „Maas", beide sleepbooten ^an. de Intern, sleepbootdienst L. Smit en zoodanig water, dat dit thans gelijk haet het dek staat. De lading van de „Victoria" bestaat uit stukgoederen. Het s.s. „Stavangeren", dat na de aanva- r,ng ten anker was gegaan, heeft waar schijnlijk zeer weinig schade bekomen, zoo dat het schip de reis naar Gotheniburg kon Voortzetten. Aan den grond geloopen. Uit Maassluis wordt gemeld, dat het ""Kaande stoomschip „Urania" van de •Drion Scheepvaart Maatschappij" te Ros- xock dat op reis wag van Rotterdam naar ettin, hedennacht, tijdens dikken mist, dukdalf wit 10, aan den grond is ge varen en daarbij een anker en negentig ademen ketting heeft verloren. Vermoedelijk zal het schip met rijzend ater zonder assistentie weder vlot komen. anker zal zoo spoedig mogelijk worden «evischt door van Tak's Berging Maat- schappij. Mistbanken voor de haven van Vlissing/en. Zware mistbanken hebben de scheepvaart Plissinjsr-en gister ernstig belemmerd, dn rnoos^ zeer voorzichtig worden gevaren u°r de nog sporadisch passeerende sche- 11 De kapitein van de „Oranje Nassau troon110'"100* van Engeland, toonde een d zeemansschap, door ondanks de tel- tf.rns-. Wee'> ondoemtende mistbanken en i]e 'V' Dvanlf schepen voor anker lagen, haven van Vlissingen te bereiken. Anti-kominternpact een on vriendschappelijke daad. In strijd met het verdrag van 1923. Nog geen afbreking der diplo matieke betrekkingen. Officieel wordt medegedeeld, dat Boris Stein de Russische ambassa deur, die gistermorgen den Ita- liaanschen minister van buitenland- sche zaken heeft bezocht, aan Ciano heeft medegedeeld, dat de Sowjet- Unie de toetreding van Italië tot het anti-communistische pact als een onvriendschappelijke daad be schouwt. Volgens een Havas-bericht zou Stein ver der nog hebben verklaard, dat de toetre ding in strijd is met het verdrag van 1923. Graaf Ciano nam kennis van de mede- deeling. In diplomatieke kringen zijn aan deze démarche beschouwingen vastgeknoopt, waarin zelfs met een spoedig afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Sov jet Rusland en Italië rekening werd gehou den. Deze vermoedens schijnen tenminste voorloopig, ongegrond te zijn. Na den sovjet-ambassadeur heeft, naar vernomen wordt, ook de Poolsche ambassa deur Ciano bezocht en nadere bijzonderhe den over het pact verzocht. In ingelichte politieke kringen ziet men in deze Poolsche demarche een bevestiging van de geruchten, vol gens welke Warschau ernstig zou overwegen, zich aan te sluiten bij de anti-komintern-alliantie, die immers, volgens olficieele verklaringen, open staat voor alle staten. Intusschen is Mussolini uit de Romagna, waarheen hij gisteren per vliegtuig vertrok ken was, te Rome teruggekeerd. Deze onver wachte terugkeer van den duce wordt met het bezoek van den sovjet-ambassadeur aan het Chigi-paleis in verband gebracht. STRAATGEVECHTEN IN TAI-YOEAN. Nadat de Chineezen nog gisteren hardnekkigen tegenstand hadden geboden, hebben zij hedenmorgen den terugtocht uit den Westelijken sector bij Sjanghai aanvaard. Poetoeng geen wijk van Sjanghai, zoo- als abusievelijk werd gemeld, maar ten Zuiden daarvan gelegen is bijna geheel verlaten. In de hoofdstad van SjansL In een verwoed gevecht van nuan tegen man drijven de Japanneezen gesteund door geschut en luchtmacht, de Chineezen zuid waarts door de straten van Taijoean. Het geschut heeft in den 35 voet hoogen muur twee bressen geschoten, terwijl het voetvolk zich van den noordoostelijken hoek der stad heeft meester gemaakt. In de straten ontstond toen een verbit terde strijd, waarbij de Chineezen eiken duim gronds hardnekkig verdedigden, mij nen tot ontploffing brachten en de aanval lers onder vuur namen met loopgraafmor tieren en machinegeweren. Vroeg in den middag werd er een derde bres in den muur geschoten waardoor het voetvolk naar bin nen drong. Een derde deel der stad zou thans in handen der Japanneezen zijn. So JES OENG 1= -4=3 JAPANSCHE TROEPEN flTTT) CHlNEESCR GEBIED i CHINEESCHE TROEPEN SPOORWEG STATIONS JAP OORLOGSBODEMS SPOORWEGEN De Italiaansche pers schijnt uiterst ver baasd over de, vaak felle, reacties, welke het ItaliaanschDuitschJapansch gebaar in 't buitenland, speciaal in Engeland, heeft ver oorzaakt. Men wijst er met nadruk op, dat het pact geen enkel geheim document bevat, noch door vijandelijke bedoelingen werd in gegeven en dat het geen militair karakter heeft. Franco heeft haar niet noodig. meer Volgens het Engelsche blad de News Chro nicle is Italië ongeveer drie weken geleden begonnen met het terugtrekken van troe pen uit Spanje en heeft het gros der Itali aansche infanterie het schiereiland reeds verlaten. Alleen de infanterie wordt terug getrokken. De Italiaansche tanks, vliegtui gen, artillerie en technici blijven in Spanje. Italië schijnt dit besluit genomen te heb ben bij den aanvang der bijeenkomsten van de non-interventie commissie. Het werd ge volgd door de verklaring, volgens welke zich 40.000 Italiaansche vrijwilligers in Spanje bevonden. De werkelijke redenen voor het terugtrek ken zijn: 1. Franco heeft na de ineenstorting van het Baskische front geen Italiaansche infan terie noodig. 2. De mogelijke ontwikkelingen in Midden Europa en eledrs maken het voor Mussoli ni gevaarlijk, op een ver verwijderd slag veld belangrijke strijdkrachten te handha ven. Geen nieuwe troepen zendingen. In antwoord op een vraag van den En- gelschen Lagerhuis afgevaardigde Straus heeft Eden in het Lagerhuis medegedeeld, dat het gerucht, volgens hetwelk in Sep tember belangrijke Italiaansche troeponaf- deelingen te Meiilla waren aangekomen om naar Spanje te worden doorgezonden, zijn aandacht had getrokken. Hij heeft een on derzoek laten instellen en uit het ontvangen rapport is gebleken, dat het gerucht onge grond was. Geen bericht meer sedert 25 Oct. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Barcelona en Valencia blijft, ondanks de officieele ontkenning het gerucht loopen dat de zoon van Mussolini, Bruno, in Spanje is verongelukt. Sinds 25 Oct. heeft men, zegt 't Hsbl., niets meer van hem gehoord. Op dien dag werd bericht dat twee Italiaansche Sa- voia bommenwerpers door afweerkanonnen op de Katalaansche kust in vlammen waren neergeschoten. Eén viel in zee, de andere stortte neer bij Moncada. Alle vijf inzittenden waren Italianen, vol gens de documenten, die op de lijken werden gevonden, De heer Veraart heeft succes. De weerkundige, Aug. Veraart, heeft gis teren zijn proeven tot mistverdrijving bij Schiphol en bij Nieuwendam herhaald. Om elf uur werd bij Schiphol aangevan gen met het spuiten van water in de lucht en in den namiddag begon de drijvende brandspuit de „Havenpolitie 1" bij den Nieuwendammerdijk achter de zwavelzuur- fabriek, groote hoeveelheden water in het Vliegenbosch te spuiten. Dit bosch is wegens zijn groote verdam pingscapaciteit een dankbaar object voor deze proeven. Toen om half vijf het spuiten op beide plaatsen werd stopgezet en de balans van het werk kon worden op gemaakt, werd geconstateerd, dat het zicht op Schiphol 1000 tot 2000 meter bedroeg, terwijl dat in Rot terdam 50 tot 200 meter was. In de Maasstad was dan ook geen enkel schip of vliegtuig binnenge komen. Op Schiphol had daaren tegen het verkeer gewonen voort gang. Op Haamstede was het zicht slechts veertig meter. Het spuiten te Nieuwendam was vooral ondernomen om, profijt trekkend van den Noordoosten wind, de mist boven de hoofd stad te verdrijven, althans te verminderen. Uit het verslag over de begroo ting 1938. Door enkele Tweede Kamerleden werd blij kens het voorloopig verslag over de begroo ting der posterijen, telegrafie en telefonie voor 1938 gevraagd, of het in de bedoeling van den minister ligt tot verdere verlaging van de tarieven over te gaan, en zoo ja, tot welke. Door vele leden werd geklaagd over de slechte verzorging van het platteland. Enkele leden uitten den wensch, dat tot verdere automatiseering van de telefoon zal worden overgegaan, terwijl men tevens gaar ne zou vernemen, welke opzet in het alge meen aan de automatiseering ten grondslag ligt. Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 cent verkrijg baar bij onze chauffeurs. Verwachting: Meest zwakke Noordoostelijke tot Noord westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt met kans oi lichten regen, zelfde tempe ratuur. Verdere vooruitzichten: schijnlijk kouder. waar- EEN KINK IN DE KABEL. VANDAAG OVEREENSTEM MING VERWACHT. Met het lanceeren van de mededeeling, dat Spaak in de vorming van een kabinet zou zijn geslaagd, is men in Brussel wel wat voorbarig geweest, want thans blijkt, dat Spaak op het laatste oogenlblik op moeilijkheden is gestuit. Vooral de bezetting der portefeuille van binnenlandsche zakten geeft moeilijkheden. Vannacht heeft Spaak met verschillende vooraanstaande politici langdurig verga derd. Men meent, dat de basis voor een over eenstemming is bereikt en verwacht van daag definitieve oplossing van de regee- ringscrisis. Ajax- en D.W.S.-spelers opge steld in het Bondselftal, dat Zon dag a.s. speelt. Maar voor den zelfden dag is vastgesteld Ajax D.W.S In dit no. publiceeren we het bondselftal dat voor Zondag is samengesteld voor den liefdadigheidswedstrijd om den gouden onaf hankelijkheidsbeker te Rotterdam. Het elftal vermeldt o.a. de namen van eenige spelers van Ajax en van D.W.S. En volgens het wedstrijdprogramma wordt Zondag a.s. AjaxD.W.S. gespeeld! Trouwens Zondag j.1. bij Ajax—V.S.V. werd gelegenheid gegeven tot voor-aankoop van kaarten voor den volgenden Zondag, schrijft het Hdbld. Derhalve bestond bij het Ajax-be- stuur de overtuiging, dat de wedstrijd tegen D.W.S. door zou gaan. Er is over deze zaak gisteravond tusschen vele instanties telefo nisch overleg gepleegd. Het is gebleken, dat het bestuur van den K.N.V.B., in casu de heer De Vries, die tevens voorzitter van de technische commissie is, opdacht heeft gegeven aan de Keuze-Com missie om het bondselftal samen te stellen Het is tevens gebleken, dat het districtsbestuur de wedstrijd Ajax— D.W.S. op het programma heeft la ten staan en dat opdracht is gegeven, dat voor het bondselftal op 14 No vember geen spelers uit Ajax, noch uit D.W.S. mochten worden opge steld. Een en ander is geparafeerd door den sectieleider het bondsbe- stuurslid Karei J. J. Lotsy. Den heer de Vries, die over deze zaak is geraadpleegd, is de vraag gesteld, wat dan gedaan moest worden. Waarop deze func tionaris antwoordde, dat de wedstrijd Aiax —D.W.S. maar moest worden uitgesteld! Dit zijn de feiten tot nu toe. AjaxD.W.S. was in het programma opge nomen. En niet officieel uitgesteld. Ge handhaafd door het districtsbestuur, de Technische commissie trekt er zich niets van aan en neemt spelers uit die clubs. Dat eaat niet. Daar is iets mis, zegt het blad. Daar is een bepaald ergerlijk gemis aan sa menwerking in dit groote voetballichaam, dat K.N.V.B. heet. Een gemis aan samen werking, dat vervelende gevolgen kan heb ben voor de aangesloten clubs. Vanochtend zal de voorzitter van den Bond zelf deze zaak ter hand nemen en zijn besluit voor twaalf uur des middags mededeelen. Hij moge dat dan doen op zulk een wijze, dat dergelijke dwaze misvattin gen voor de toekomst tot het verleden ko men te behooren. Ze zijn een groot lichaam, als onze K.N.V.B. onwaardig. En we rekenen er op, dat de autoriteit van het districtsbestuur in dazen niet zal worden aangetast en de wedstrijd Ajax— D.W.S. wordt gehandhaafd. Dan moet de Keuze-Commissie maar an dere spelers voor Rotterdam aanwijzen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1