Internationale samenwerking der politie Postvluchten op Indiï Avontuurlijke reis van Nederlandsch werklooze Verduisteringsproef Wereldomroep en televisie Zijn rol te goed volgehouden Hel Grafische bedrijf vraagt Het neuswiel-vlieqtuig van de KI M. Van Klaveren wint van Charlier Piet de Boer krijgt zijn kans Ver doorgevoerde centralisatie in tal van landen Te laat voor zijn eigen begrafenis Als verstekeling naar het vaderland terug Vermissingsepidemie te Rotterdam verbindendverklaring C.A.0, Jacht op Japansche Volksfronters Nederlandsch B elftal' Zwaluwen COMMISSARIS BROEKHOFF OVER AMERIKAANSCHE POLITIEOR GANISATIE. De heer K. H. Broekhoff, commissaris van politie en leider van de Nederland-sche cen trale inzake falsificaties heeft te Montreal een internationaal politiecongres bijgewoond waarvan hij gisterenmiddag is teruggekeerd Het congres, zoo vertelde hij, beoogt in de allereerste plaats het bereiken van een nauwere internationale samenwerking, een samenwerking, waarbij alle beschaafde lan den ter wereld betrokken zijn om op deze wijze te komen tot een uitlevering van ge geven betreffende internationale misdadi gers en tot uitwisseling van ervaring. De bedoeling van de Amerikanen is de stichting van een organisatie „International World police", (Internationale wereldpoli- tie). Natuurlijk is de verwezenlijking van een dergelijke organisatie buitengewoon tnoeilijk. Een nauwe samenwerking en dit is de leidende gedachte van het congres z '1 de opsporing, aan houding en uitlevering van interna tionale ^misdadigers, die herhaalde lijk hun terrein van werkzaamheid verplaatsen, aanmerkelijk vergemak ke-lijken. Vooral Amerika lijdt nog steeds onder een golf van misdadig heid, die de publieke opinie ernstig bezig houdt. Zooals dit op congress-en gebruikelijk is, zijn ook op deze internationale bijeenkomst ecnige lezingen gehouden. Commissaris Broekhoff behandelde de be strijding van de valsehe rounterij en de werkzaamheid van den Volkenbond in dit verband. Bijzonder belangwekkend voor de Euro- peesche afgevaardigden was de lezing van do Canadeesche bereden politie maj.gene ra! Sir James Mac Brien. Deze Royal Ca- nadian Mounted police ,een keurcorps dat in verhalen over avonturen in de wilder nissen van Canada een grooten rol pleegt te. spelen, bestaat uit 3000 man, waarvan echter nog slechts tien procent bereden is. De rest maakt gebruik van meerdere paardenkrachten: auto's en motorrijwielen. CENTRALISATIE. Commissaris Broekhoff heeft tijdens de bootreis ruimschoots gelegenheid gehad het vraagstuk van de centralisatie van de poli tie te bespreken met den heer Belhaven, hoofd van de politie Ie Oslo. Deze vertelde, dat de politie in Noorwegen sedert begin 1937 in haar geheel rijkspolitie is geworden. De sterkte van het corps, bij een bevolking van 3.000.000 inwoners over een groote uit gestrektheid, bedraagt 1500 man, waarvan 800 in Oslo dienst doen. Gendarmerie, rijksveldwacht, marechaus see, militaire politietroepen, kent Noorwegen niet. Bij ernstige ordeverstoring kunnen con tingenten politiemannen uit geheel Noorwe gen worden samengetrokken. Alles is te Oslo gecentraliseerd. Eenzelfde organisatie heeft ook Denemarken, waar Ko penhagen als centrale voor het heele staats- gebied fungeert. In Zweden is men nog niet zoo ver, doch de voorbereidingen voor een dergelijke organisatie zijn reeds getroffen. De heer Belhaven, aldus vertelde commissaris Broekhoff, achtte het ge centraliseerde systeem voortreffelijk, omdat het groote voordeelen biedt boven de sterk gedecentraliseerde ge meentepolitie en in de practijk econo mischer werkt. Over het algemeen werd er op het congres den na druk op gelegd, dat het van zeer groot belang zou zijn, wanneer ieder land zijn centraal bureau voor vin gerafdrukken zou hebben. Dan alleen is een behoorlijke uitwisseling van gegevens mogelijk. De politie is een zaak van de afzonderlijke staten van Noord-Amerika, doch men heeft begrepen, dat een zoo uitgebreide golf van misdaad als over Amerika is heengeslagen uitsluitend te bestrijden is, indien 't knoop punt in een centraal bureau is gevestigd, dat behoorlijk is toegerust en dat bevoegd heid over het geheele gebied der Vereenig- Een 46-jarige man, die bij zijn zuster te Bath in Engeland logeerde kreeg de vorige week bericht, dat zijn lijk uit het water was opge haald, en dat hij denzelfden middag te Shoreham in Sussex zou worden begraven. Hij nam den eersten trein naar Shoreham, de stad waar hij jarenlang gewoond had, en waar zijn vrienden thans om hem treur den. Zooals begrijpelijk is, verwek te zijn verschijnen aldaar groote sensatie. De man, die des middags begraven was, scheen zulk een trei- fende gelijkenis met den doodge waande te vertooncn, dat zijn vrien den bereid waren er een eed op te doen, dat hij het was. de Staten heeft. Dit bureau, de C.I.D., staat onder leiding van den heer Hoover en be schikt over een personeel van 1500 man. Twee honderd een en dertig beambten zijn uitsluitend belast met de behandeling van de vingerafdrukken. Zij classificee- ren en stellen zoo mogelijk de identiteit vast. Het bureau is gevestigd in ©en fraai, nieuw gebouw, dat een afdeeling van het departement van justitie vormt. Dit centrale bureau beschikt over een collectie van niet minder dan 17.742.078 dactyloscopische signalementen, een aantal, dat per dag met 5000 toeneemt. De C.I.D. beschikt verder over zeer groote verzamelingen van gewone signalementen van misdadigers, als mede van kaartsystemen van hun valsehe namen en bijnamen, waar onder zij in de misdadigerswerekl bekend staan. Het totaal aantal voor misdrijf gezochte personen bedraagt 21000 op 'n bevolking van 150.000.000 De C.I.D. beschikt verder over een uitne mend met de nieuwste wetenschappelijke werktuigen uitgerust laboratorium voor bloedonderzoek enz., „Van Ledden Hulse bosch en gros". De derde graad. Over de zgn. „Third Degree", waarover wij verleden week een interessant artikel plaats ten, had commissaris Broekhoff een uitvoe rig gesprek. Men juicht in Amerika deze methode niet toe, doch men is van meening, dat bij toepassing van een zoo uitgebreide wettelijke bescherming als de misdadigers in de beschaafde naties v. Europa vinden, de beteugeling van de zoo veel gevaarlijker vorm van misdaad, zooals men die in de V. S. aantreft uitermate bezwaarlijk zou zijn, zonder „third degree". Wanneer in Amerika zooals tot voor kort in Nederland de bepaling had be staan, dat men aan den verdachte, alvo rens hem ©en verhoor af te nemen, moest zeggen, dat hij niet tot antwoorden ver plicht was dan zou men in de Ver. Sta ten nergens veilig op straat kunnen loopen! Dienst genomen In het Spaansche regeeringsleger en in het vreem delingenlegioen. Zondagmiddag is het s.s'. „Rhea" van de K.N.S.M. de haven van Amsterdam binnen geloopen met een passagier, beter gezegd een verstekeling aan boord, die na maan denlange omzwervingen weer in het vader land is teruggekeerd. Deze 21-jarige Nederlander uit het hooge Noorden, een Fries, kon niet direct als vrij man voet aan wal zetten. Ten eerste omdat hij de reis op strafbare wijze, als verste keling, had medegemaakt, Terug in eigen land, volgde dus eerst uitlevering aan de politie. Bij zijn verhoor door de politie bleek, dat de jongeman voor een kleine overtreding nog twee dagen hechtenis subs. twee gulden boete schuldig is, die hij aleer naar huis te kunnen terugkeeren nog eerst zal moeten boeten. Reeds werd hij voor deze zaak voor geleid. Intusschen zijn zijn ervaringen in den vreemde niet van avontuur ontbloot. De jongeman, een uit het leger der werkloozen, wilde nu ongeveer acht maanden geleden, zijn geluk eens in het buitenland gaan beproeven en vertrok daartoe naar Frankrijk, waar hij eenigen tijd werkzaam is geweest. Vandaar ging hij naar Spanje en nam werk aan in een munitiefabriek. Al gauw werd dit werk verwisseld voor den dienst aan het front: hij schaarde zich aan de zijde der re- geeringstroepen. Hier streed hij mede tot het regi ment waarbij hij was ingedeeld de wijk moest nemen voor de troepen van Franco. Op de vlucht belandde hij weer in Frankrijk, waar hij dienst nam in het vreemdelingenlegioen. Hij nam dienst met de hoop op een ont- vluchtingsmogelijkheid voor oogen en ver trok naar Marokko. Vandaar werd hij op transport gesteld naar de Sahara, en hier deed zich na eenigen tijd de kans tot ont vluchten voor. In Tunis zwierf de man langs de haven, speurend naar een schip, dat hem het dichtst hij huis zou kunnen brengen. En ziet daar lokte de naam- „Rhea" op den boeg van ©en Nederlandsch schip, dat huis-toe voer. Hij bezon zich niet lang. Als stow- away wist hij aan boord te komen en hij had het geluk buiten de haven eerst in volle zee te worden ontdekt. Zoo stoomde hij naar het vaderland, en binnen enkele dagen zal hij naar den huise- lijken haard kunnen terugkeeren. DOOR ZIJN EIGEN WAGEN OVERREDEN. Gistermorgen is de ruim 60-jarige voerman C. van der Horn, wonende te Kollum (Fries land). die een wagenvracht palen voor het electrisch net vervoerde, onder zijn wagen terecht gekomen en op slag gedood. Toen van der Horn met zijn wagon, waar voor een paard was gespannen, ter hoogte van de sluis te Dokkumernieuwezijlen was gekomen, wilde hij, omdat de weg ter plaat se nogal hellend is, den wagen tegenhouden Hij kwam hierbij te vallen en heide wielen rineen hem over hoofd en borst. De dood trad onmiddellijk in, De verraderlijke zee. Eén dezer dagen is te Soerabaia een verduisteringsproef gehouden. Soerabaia is, als marinebasis, het waarschijnlijkste object voor vijan delijke aanvallen uit de lucht. In de lucht is gebleken, dat de kust op geen manier tegen waar neming te beschermen is. Het ma rine-établissement (de Oedjoeng) en de haven (Tandjong Perak) waren geheel duister, doch toch kon men uit de vliegtuigen duidelijk zien, waar de zee ophield en waar het land begon. De zee glinstert eenigs- zins en vooral wanneer men van de zee naar het land vliegt merkt men onmiddellijk waar het land begint. Voor de verduistering van de stad is voorts een bezwaar, dat alle huizen open zijn. In Nederland blijft men eenvoudig binnensbuis, en sluit de gordijnen goed af. Hier moeten werkelijk alle lichten uit, zelfs kaarsen in huis bleken licht plekken te geven, die uit de lucht waarneembaar waren. (N.R.Ct.) We dooven de lichten de vijand komt Geen vlammetje flakkert; geluid verstomt. Een stipje verscheen aan den horizon: De vijand, die ons wel eens vinden kon Zooals een kind in zijn bed zich verschuilt, Onder de dekens in slaap zich huilt, Hult zich de stad, op gevaar bedacht, Diep in den donkeren mantel van Nacht. Menschen blazen de kaarsen uit: Hier is geen prooi voor het moordend kruit! Buiten de stad bij de „veil'ge reê, Glinstert, als een verraadster de zee LIE. 53-jarige schoenmaker verdwe nen. Sedert 26 October wordt uit zijn woning aan de Eerste Wandeloordstraat te Rotter dam vermist de 53-jarige schoenmaker J. Heemskerk, die den laatsten tijd nog al zwaarmoedig was, waarom men veronder stelt dat hem ©en ongeluk is overkomen. Zijn signalement luidt: lengte 1,70 meter, tenger postuur, smal bleek gelaat, kaalhoof dig, korte donkere knevel donkere wenkbrau wen, blauwe oogen, hoog voorhoofd, gaaf gebit, gebrekkige spraak, vingers van lin ker hand iets kromgetrokken. De man was gekleed in blauw costuum grijze vischgraatoverjas, grijze jockeypet, lage zwarte èchoenen, tricot ondergoed, grijze sokken en blauwe trui. De politie van het bureau Meermansstraat te Rotterdam verzoekt inlichtingen. Philips neemt televisieproeven; is dit niet de taak der Regee ring? Verschillende Tweede Kamerleden zouden gaarne van den minister vernemen, hoe deze zich voorstelt de moeilijkheden op te lossen, welke zijn gerezen tusschen de omroepver- eenigingen en den bond van ex ploitanten van radiocentraies, al dus het voorloopig verslag over die begrooting der PTT voor 1938. Deze moeilijkheden betreffen niet alleen de te betalen vergoeding maar ook het stre ven der centrales om den eigen plaatselij ken uitzendtijd geleidelijk aan uit te brei den. De oorspronkelijke bedoeling van het radiodistributiebedrijf komt daardoor in ge vaar, wijl de radiocentrales niet meer distribuanten blijven maar geleidelijk het zwaartepunt wordt verlegd naar de eigen programmaverzorging. Dit moet zooveel mogelijk worden vermeden. Met voldoening hadden vele leden kennis genomen van de instelling van de commis sie tot bestudeering van het vraagstuk van den wereldomroep. Hierdoor immers zal be vorderd worden, dat ook de stem van Ne derland in dat kader op waardige wijze wordt gehoord. Sommige leden stelden in dit verband de vraag of het niet op den weg van de regeering ligt, de omroepvereenigin- gen bij de verzorging van deze voor het algemecne nationale belang zoo gewichtige uitzending eenigermate tegemoet te komen, bv. door het kosteloos ter beschikking stel len van zenders, of langs anderen weg. Gevraagd werd in welk stadium de tele visie thans is. Zullen de technische en finan- cieele moeilijkheden, die zich hierbij voor doen kunnen worden overwonnen? Naar men meende te weten wor den in de laboratoria van Philips al lerlei proeven voor de televisie ge nomen. Hoewel men alle waardee ring voor dien arbeid had, was men van oordeel, dat deze zaak volledig in handen van de Regeering moet zijn en via de Regeering in handen moet worden gelegd van de omroep- vereenigingen. Gevraagd werd ten slotte of de minister zijn standpunt ten aanzien van deze aange- i legenheid kenbaar wil maken. PRINS BERNHARD NEEMT RIJLESSEN. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteroch tend voor de eerste maal deelgenomen aan de rijlessen der rijschool in Amersfoort. Het ligt in de bedoeling van den Prins om deze lessen, welke gegeven worden in een klas van officieren, gedurende langere tijd te volgen. De stilte der natuur op het eiland Vlie land werd op zekeren dag luidruchtig ver broken doordat de A.J.C. er een openlucht meeting hield. Ter opluistering dezer bij eenkomst moest een tooneelspel dienen, waarin G. van der L. de belangrijke rol van veldwachter vervulde. Hij speelde deze rol op een wijze, die meeningsverschil zou kun nen oproepen over de vraag of daarmede wel voldoende respect getoond werd tegen over het ambt van ordebewaarder. De aan wezige rijksveldwachter ergerde zich dan ook aan het geval, maar kon zich moeilijk doen gelden omdat de burgemeester nu een maal vergunning had gegeven voor de op voering van het spel. Ware het hierbij ge bleven, den tooneelspeler zou geen haar gekrenkt zijn. De pseudo-veldwachter had zich echter zoodanig in zijn rol ingeleefd, dat hij, na afloop der voorstelling naar huis gaande, zich nog steeds veldwachter waande en onder meer vergat, zijn sabel af te leggen. Nu had de politie vat op hem. Er kwam een „heusche" veldwachter en verbaliseer de onzen vriend wegens overtreding der wapenwet. De kantonrechter oordeelde echter een en ander niet stz-afbaar, gezien de vergunning, die den geverbaliseerde door een burge meester gegeven was, voor veldwachter te spelen. De ambtenaar O.M., was het hiermee niet eens en ging van dit vonnis in cassatie en zoo kwam de zaak voor den Hoogen Raad. De advocaat mr Wijnveldt, zal op 22 No vember conclusie nemen. De regeeringsdienst meldt: Door den Nederlandschen Bond van Boek binderspatroons, den Algemeenen Nederland schen Typografenbond, den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond, den Neder landschen Christelijken Grafischen Bond en den Nederlandschen Grafischen Bond is in gediend 'n verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de op 30 Maart 1936 in werking getreden collectieve arbeidsovereen komst, afgesloten tusschen de vorengenoem de organisaties. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen schriftelijk worden inge bracht bij den minister van sociale zaken voor of op 27 November 1937. Het bovengenoemde verzoek en de be treffende collectieve arbeidsovereenkomst liggen tot en met 26 November 1937 voor belanghebbenden ter inzage op de buree- ien van de districtshoofden der arbeids inspectie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maas tricht, Arnhem, Deventer en Groningen. Bij het departement van Sociale Zaken zijn exemplaren van bedoelde stukken ver krijgbaar. Zij worden aan belanghebbenden, op aanvraag, toegezonden. Morgen demonstratie in Engeland. Het Stearman Hammondvliegtuig met neus- wielonderstel der K.L.M. wordt heden naar Londen overgevlogen door den K.L.M.-vlieger C. Ch. Steensma, die sedert de aflevering van het toestel aan de K.L.M. er zeer veel mee heeft gevlogen. Woensdag a.s. zal hij op Croydon de P.H.— A.P.Y. demonstreeren voor een groot aantal Britsche genoodigden, waaronder tal van vooraanstaande figuren uit de Britsche lucht vaartwereld, vertegenwoordigers van het luchtvaartministerie, van de Royal Air Force en waarschijnlijk zullen ook de Nieuw-Zee- landsche vliegster Jean Batten en Kolonel Lindbergh aanwezig zijn. In verband met den eventueelen aankoop van Stearman Hamm.-vliegtuigen voor trai ningsdoeleinden in Engeland en de mogelijke ontwikkeling van den bouw van verkeers vliegtuigen met neuswielonderstel, bestaat er in Engeland groote belangstelling voor deze K.L.M.-machine, die de eerste en op het oogenblik de eenige Stearman Hammond in Europa is. Gevolg van het anti-komintern pact. Daartoe aangezet door de toetreding van Italië tot het anti-komintern-pact heeft de Japansche politie besloten meer werk te ma ken van de „onderdrukking der volksfront elementen, die onder een wettig mom er naar streven in intellectueele kringen en bij de arbeidende massa's door te dringen". De politie is van meening, dat het noodza kelijk is krachtig jacht te maken op de ideologie van het Volksfront, die het resul taat is van de tweede en derde internationa- le, gericht is togen de regeeringsvormen van Japan, Duitschland, Italië en Polen en volstrekt onvereesnigbaar is met „den nationalen Japanschen geest." Vertrek van Aankomat te Oehoe [singap. 8 Nov. iBand. 8 Nov. (heenreis) I Buizerd |j0dhp. 8 Nov. (heenreis) I Reiger (terugreis) Wielewaal (heenreis) Pelikaan (terugreis) Ibis (heenreis) Kar. 8 Nov. Alex. 8 Nov. Rang. 8 Nov. A'dam 9 Nov. ^Rang. 8 Nov. Alex. 8 Nov. Basna 8 Nov. Jodhp. 8 Nov. AMERIKA'S VLOOTBOUW VERTRAAGD. De chef van den Amerikaanischen marine staf Leahy, verklaart in het gisteren gepu- blicèerde jaarverslag over de Amerikaan- sche marine, dat de uitvoering van het vlootbouwprogramma door stakingen, ver- late levering van materiaal en de noodza kelijkheid, de bouwplannen te veranderen nadat reeds met den bouw begonnen was, vertraagd is. O. a. konden 23 torpedojagers, die eind Juni gereed had moeten zijn, niet op tijd worden afgeleverd. In het af geloopen jaar werden 34 nieuwe oorlogsschepen in dienst gesteld. Het totale aantal in dienst zijnde schepen bedraagt Op grond van het Londensche vlootver- drag van 1930 zijn in totaal 200 schepen voor afbraak verkocht of tot zinken ge bracht. ACTIE TEGEN ONGEWEfJSCHTE VREEMDELINGEN. Zondag is t© Boedapest een scherpe con trole op vreemdelingen gehouden. 29 per sonen werden gearresteerd en zullen onver wijld worden uitgewezen. Bovendien werd van 334 personen de identiteit vastgesteld, daar zij zonder verblijfsvergunning in de stad vertoefden. In ©en officieel© medodoe- iing wordt hierover gezegd, dat deze maat regel noodig was om redenen der veilig heid van den staat. Th Goed debuut in de middenge- wichtklasse. In „de Doelen" te Rotterdam zijn gisteravond internationale bokswed strijden gehouden, waarbij van Kla veren in de hoofdpartij een zwaar bevochten overwinning behaalde op den Belg Nestor Charlier. Weliswaar toonde van Klaveren, die zijn debuut in de middengewichtklasse maakte, zich zeven ronden lang door zijn vlugge aan vallen en bekende snelle series, waarbij hij fraaie dubbelstooten plaatste, de meerdere van Charlier, maar na de zevende ronde werd het anders. Van Klaveren had een bloedende wonde boven het oog opgeloopen welke hem zichtbaar hinderde in zijn bewe gingen. Gelukkig voor hem was Charlier, die over een goed incasseeringsvermogen beschikt, ook niet meer de bokser uit de eer ste ronden, zoodat hij den Hollander niet in gevaar kon brengen, noch hem zelfs de puntenzege kon ontnemen. Het gevecht ging over tien ronden van drie minuten. Char lier woog 70 K.G., van Klaveren 69,3 kg. ttad&al Bondselftal samengesteld- Voor den wedstrijd om den gouden onaf hankelijkheidsbeker, welke op Zondag 1* November a.s. op het Sparta-terrein zal wor den gespeeld tusschen een Rotterdamsch elftal en een Bonds-elftal, spelend onder den naam „Rest van Nederland", is dit Bondselftal als volgt samengesteld: Doel; Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (D.W.S.). Midden: Pelikaan (Longa), Anderiesen (Ajax) en Looys (Ajax). Voor: Blomvliet (Ajax), Heetjans (TU- bantia), de Boer (K.F.C.), Smit (Haarlem) en Bergman (Blauw Wit). De voetbalwedstrijd tusschem het N©d®T landsch B.—Elftal en het Zwaluwen —Elftal welke op 20 October j-1- te Utrecht wegens den m-ist moest worden gestaakt, zal morgen worden overgespeeld- De ploegen zullen in de volgende opstell"1? m het veld komen: Nederlandsch B. elftal: Doel: van Male (Feyenoord) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Punt Tl -f !'dd°n: De La Mar (Haarlem), Walln(ir' (Pfe.V.) en Bool (H.V.V.) o°r: Van Vliet (H.B.S.), de Bock (B,oe" ^"cn Ruis (Enschede), Drouen (.f.S.V.), en Mijnders (D.F.C.) Zwaluwen-elftal: Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Walhain (H.B.S.) en van der L'n* den (N.A.C.) Midden: Pellikaan (Longa), Dorland Gooi), en van Es ('t Gooi) De Winter (Haarlem), SchijveO«8I j£DO), Van Dijk (NAC) Timmerman DG) en Ooms (D.W.V)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2