Anti-Komintern-pact tegen Engeland bedoeld! fransche socialisten trouw aan het Volksfront Koloniale eischen en woestijnzand Trouwelooze vriendin Hindoe begrippen in Duitschland „De dansende haasjes" van Prinses Juliana De vroolijke Tyro'ertjes Rusland blijft buiten schot Pelgrims uit Lourdes gearresteerd Japanneezen vernielen een trein Op klaarlichten dag van taschje beroofd Te vroeg uit de tram gestapt Twee bankdirecteuren drie jaar in de gevangenis Bezorgde toon in de Engelsche V^rs. „Het anti-kom in ternpact is tegen Engeland bedoeld." Dit is de alarmkreet, welke gister morgen zoowel door de linksch ge richte bladen als de „News Chroni- cle" en door de anticommunistische bladen als de „Daily Telegraph and Morning post" geuit wordt. Het laatstgenoemde blad schrijft als volgt. Men kan moeilijk zonder voorbehoud de verklaring aanvaarden van von Ribbentrop volgens welke dit pact een waarborg vorrrut voor den wereldvrede. Men zou het kunnen aannemen indien het bolsjewisme op het oogenblik het eenige gevaar voor den vrede scheen, te zijn. Maar de jongste gebeurtenissen hebben duidelijk doen uitkomen, dat de vrede thans vooral bedreigd wordt door de verbonden vijanden van het communisme. De tegen het Russische bolsjewisme geproclameer de vijandigheid zou wel eens iets heel anders dan het communisme kunnen uitdagen. Het eerste doel van het pact is de drie groote mo gendheden tegen de andere naties te vereenigen. Frankrijk, Groot Brittannië en %lfs de Vereenigde Staten hebben het reent niet ge rust te zijn over dezen dam, welke is op geworpen vanaf de Oost- en. Noordzee tot de Middellandsche Zee en -jen Stillen Oce aan, dus in gebieden, wfj&r de drie demo cratische mogendheden vitale belangen heb ben en waar, zooals Ghyda 't ons beminne lijk herinnert, 20 miflioen ton aan oorlogs schepen geconcentreerd kunnen worden. In derdaad, men kan Frankrijk en Groot Brit tannië verontschuldigen, dat zij gelooven op meer rechtstreeksche wijze door het anti- kominternpa.et getroffen te worden dan Rusland z^lf, dat het voordeel heeft bijna onkwetsbaar te zijn. De „Manchester Guardian" schrijft: het anti-Sovjetpact is niet gericht tegen Rusland alleen,, het is in de eerste plaats gericht tegen. Groot Brittannië. Zonder Groot-Brittannië en in ze kere mate zonder de Vereenigde Sta ten zou Japan de hegemonie bezit ten in het geheele Verre Oosten met inbegrip van Nederlandsch Indië. Zonder Groot-Brittannië zou Italië mees ter zijn in het westelijke bekken van de Middellandsche Zee, want Frankrijk zou op zijn minst door Duitschland tot inactivi teit gedoemd worden, zonder Groot-Brittan nië, zou Duitschland zijn programma van „Mein Kampf" kunnen verwezenlijken, d.w. z. bet zou zijn invloed kunnen laten gelden over het geheele Europeesche continent. De „News Chronicle" schrijft: „Men weet welk gebruik de gewetenlooze fascis ten kunnen maken van het woord „anticom munistische". Zij kunnen hiervan gebruik maken om, als in Spanje, met geweld op te treden in een of ander land, naar welks gebied zij begeerig uitzien. Moet men in het pact van Rome een waarschuwing zien, dat de „inmenging" zich weldra in Tsjecho Slowakije zal doen gelden? De Tsjechen Iiunnen inderdaad aan het hoofd van de slachtofferslijst geplaatst worden. Maar de voornaamse mogendheid waarop gedoeld wordt is het Britsche Rijk." De Fransche bladen schrijven in denzelf den geest. Volgens het Japansche blad „de Yomioeri' zou Bolivia bereid zijn tot het pact tegen de komintern toe te treden. Joden en nationaal-socialisten niet aan één tafel. In één zijner reisbrieven vertelde onze correspondent J. K. Brederode onlangs, hoe streng gescheiden de Hindoe-kasten in Britsch-Indië leven. In het huis waar hij logeerde, behoorden de bedienden ieder tot een andere kaste; 1 van hen mocht met de andere bedienden biet samen eten en ook niet in dezelfde ka mer slanen. Lieten de anderen liij het eten cen lekker hapje over. dan mocht de arme Paria dat wel van zijn „meerderen" aan nemen, maar het was hem ten strengste verboden, dezen iets eetbaars te offreeren. Nemen de leden van een hoogere kaste een consumptie aan van iemand uit minderen stand, dan stellen ze zich bloot a«n uitstooting uit hun eigen kaste. Dat dergelijke wanbegrippen niet alleen in net Oosten opgeld doen. doch ook in het ^Vesten nog wel aanhangers vinden, bewijst berichtje, dat onlangs in de Neue Zür- cher Zeitung verscheen. Volgens dit bericht zouden in één der monsterondernemingen te Ber lijn, welke kortelings door den Her- log van Windsor bezocht werden, de enkele daar nog te werk gestel de .Toodsche emplové's met inbegrip van de Joodsche wetenschappelijke modewerkers bij de directie ontbo den zijn, die hun mededeelde, dat de nat.-soc. .werknemers niet meer met hun Joodsche collega's in het zelfde eetlokaal de maaltijden wenschten te nuttigen. Het voorstel tot inrichting van een speci ale eetzaal voor de Joodsche employe's was echter niet uitvoerbaar, omdat volgens de Neurenbergsche Wetten geen Arische vrouw beneden 45 jaar Joden mag bedienen, zoo dat hiervoor geen personeel kon worden gevonden. Den Joodschen ingenieurs is medegedeeld, dat zij voortaan thuis of in een restaurant moeten gaan eten... Sociale hervormingen echter ge- wenscht. Na gedurende twee lange dagen te heb ben beraadsjaagd heeft de nationale raad der Fransche socialistische partij zich uitgespro kon vóór de politiek van het volksfront. De socialisten handhaven hun loyale me dewerking met Chautemps. Zij hebben ech ter hun bijzondere positie binnen het volks front duidelijk willen maken, gelijk de ra dicalen dit in Rijssel hebben gedaan. Zoo herinnerden zij aan de te Marseille uitge sproken beginselen en bevestigden zij de noodzakelijkheid van een uitvoering van zekere hervormingen, zooals pensioen voor bejaarde arbeiders, verzekering tegen land- bouwrampen, een nationaal werkloosheids- fonds. In de slotmotie, die met zeer groote meer derheid werd aangenomen, spreekt de natio nale raad den wensch uit, dat alle organi saties, die aangesloten zijn bij het Volks front, overtuigd zullen zijn van de noodza kelijkheid te gaan tot hervormingen zooals controle op het crediet, nationalistie der ver zekeringen en der gemonopoliseerde onder nemingen, evenals van de in de motie van Marseille opgenoemde takken van productie In het middelpunt van de beraadslagingen in den raad stond de groote uiteenzetting van Blum, die de socialistische medewer king aan het kabinet Chautemps verdedigde waarbij hij zeide, dat vooral geëischt xnet worden, dat het kabinet onder radicale lei ding niet zijn karakter van Volksfrontregee- ring verliest, hetgeen de eenige waarborg is, die voor de socialistische samenwerking geëischt moet worden. Uit de slotstemiming bleek, dat de raad hierin met Blum meeging. Niet minder dan 3.998 van 5.740 stemmen werden voor de motie SeveracBlum—Paul Fauré uitge bracht. Volgens de Duitsche douane smok kelden zij. De „Matin" publiceert een telegram uit Straatsburg, luidende: „Vier en twintig ka tholieke pelgrims, die onder leiding van een priester uit Lourdes terugkeerden, zijn aan de grens van het Saargebied gearresteerd, beschuldigd van smokkelarij. Allen, ook de priester, werden achter slot en grendel gezet. De douane heeft eveneens de reiswagen, waarmede de pelgrims reisden, in beslag genomen. RUIM 200 DOODEN EN GE WONDEN. Te Nanking zijn berichten ontvan gen, volgens welke ruim 200 perso nen gedood of gewond zijn, toen zes Japansche vliegtuigen den naar het Zuiden rijdenden Blauwen Ex press tusschen Tientsin en Poukau bombardeerden en zeven van de tien rijtuigen vernielden. IS EEN TOTALE VERZANDING VAN AFRIKA NOG TE VERMIJDEN? MOEILIJKHEDEN VOOR LANDEN, DIE ER KOLONIëN HEBBEN. De koloniale kwesties zijn den laatsten tijd actueeler dan ooit. ge tuige de verrassende maatregelen, die Duitschland dezer dagen Aan kondigde. Nauw verband met deze koloniale eischen houdt de geogra fische beteekenis van de groote woestijngebieden in Afrika, waarom trent onderstaand artikel enkele interessante bijzonderheden vertelt. Steeds meer breiden woestijnen zich uit, zoodat de vrees niet ongegrond is, dat Afrika in vrii korten tijd in één groote woestijn herschapen zal zijn. Terwijl in Europa de volkeren, kabinet ten en kranten zich warm maken over de heerschappij in het „Zwarte Werelddeel", vinden er in Afrika veranderingen plaats, die alle conferenties wel eens deerlijk in de war zouden kunnen sturen. De Europeaan, die aan Afrika denkt, stelt zich daarbij een land met onbegrensde oer wouden en reusachtige moerassen voor. Zoo is het eens geweest. Eens was immers de Sahara een der rijkste korenschuren van het oude Rome! Deze reusachtige woestijn was eens een kleine zandvlakte in de vruchtbare gebieden van Noord Afrika; thans bedekt zij een groot deel van Afrika. En nog steeds breidt de Sahara zich ver der uit. Week aan week, maand na maand zet zij haar vernielend werk in de richting van Noord-Nigeria voort. Haar marschtempo bedraagt ongeveer 1 kilometer Het bekende versje, „de dansende haas jes", dat Prinses Juliana in haar jeugd maakte en waarbij Catharine van Rennes de muziek schreef, werd door den beiaar dier J. Vincent gespeeld in een carillon concert, dat door den K.R.O. is uitgezonden. De K.R.O. maakte hiervan een gramofoon- opname, teneinde deze Prins Bernhard te kunnen aanbieden. Dezer dagen nu ontving de K.R.O. een uitnoodiging, dat Maandag 8 November daartoe gelegenheid zou bestaan. Daar het in de bedoeling lag om de plaat aan Zijne Koninklijke Hoogheid voor te spelen, vertrok gisterochtend de reportagewagen van den K.R.O. naar het paleis Soestdijk. In een der vertrekken links van den hoofdingang werd een luidspreker opge steld, verbonden met de gramofoon-installa- tie van den reportagewagen, zoodat alles gereed was toen het Prinselijk Paar te elf uur verscheen. Want ook de Prinses wilde met den Prins de plaat komen beluisteren. Nadat de heeren P. Speet, bedrijfsleider vand en K.R.O., L. Povel, leider van den reportagedienst en de beiaardier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, de heer J. Vincent, aan Hunne Koninklijke Hooghe den waren voorgesteld, overhandigde de heer Speet met een korte toespraak de plaat, aan de eene zijde waarvan voorkomt „De dansende haasjes", gespeeld op het Dam-carillon, terwijl aan de andere zijde hetzelfde liedje staat, gezongen door José Candel met pianobegeleiding van Fred. Boshart. Voor deze laatste opname was n.1. zorg gedragen, opdat ook de tekst gehoord zou kunnen wordlen. Op uitnoodiging van Prins Bernhard wer den de beide opnamen voorgespeeld, zeer tot tevredenheid van het Prinselijk Paar, dat het bezit van de plaat op hoogen prijs zeide te stellen, zooals in een hierop vol gend onderhoud aan den heer Speet werd medegedeeld. Bij die gelegenheid bleek, dat Prins Bernhard groote belangstelling heeft voor de radio, ook voor de ultra- kortegolf-uitzcndingen. Op klaarlichten dag het was Zaterdag ochtend te circa half twaalf werd een dame in het Laantje nabij de Groot Her- toginnelaan te Den Haag aangevallen door oen tot nu toe onbekend gebleven individu. Deze slingerde zijn slachtoffer tegen den grond en ontrukte haar een handtaschje. waarmede hii zich snel uit de voeten maak te. In 't taschje zat pl.m. f4, eenige sleutels van een flatgebouw aan den Alexander Go- gelweg, waar de dame, die uiteraard zeer was geschrokken, doch overigens geen let sel kreeg, woont. En de onmuzikale Haagsche po litie.... Zooals gewoonlijk was het Zondagavond erg druk in de Spuistraat te Don Haag.'In dichte, aaneengesloten rijen zochten de wan delende en slenterende menschen zich een weg door deze smalle hoofdstraat. Oo een gegeven moment achtten eenige musici uit Tyrol, die in een hotel aan deze straat lo geerden, zich geroepen, het passeerende pu bliek op een nummertje vroolijke muziek te vergasten. Zij posteerden zich op het balkon van hun kamer en produceerden een pittige miarsch, waardoor hoe kon het anders een compacte menigte zich voor het hotel opstelde De surveilleerende agen ten, die de samengestroomde menigte moesten verspreiden, ondervonden veel te- per jaar! Thans bedraagt de afstand van Timiboektoe tot de Golf van Guinea nog ruim 1000 kilometer, dus bij haar tegen woordig marschtempo zou de woestijn nog 1000 jaar noodig hebben, eer zij geheel Noord-Afrilca bedekt had. Zoo berekenen de Europeanen het tenminste. En zij zou den gelijk hebben, indien de Sahara al leen was De trots van de Afrikaners zijn hun groote kudden. Maar zij zijn nog meer: In Nigeria en Kenya, in Tanganjika en Bentsjoeanaland kent de inboorling slechts één kapitaal en slechts één betalingsmiddel. Of het nu voor wapens is, of voor sieraden, vrouwen of alcohol, alles betaalt men hier met buffels, schapen, geiten! Door dit sys teem is Afrika in de laatste tientallen ja ren buitengewoon rijk geworden. De tij don zijn voorbij, dat de kudden van de Boschjesmannen blootgesteld waren aan de roofzuchtige overvallen van andere men schen of roofdieren. Tegen de verschillende ziekten onder het vee heeft het Engelsche koloniale bestuur overal veeartsenij-inrich tingen geopend, die naar de verschillende districten vliegtuigen uitzenden met de noo- dige geneesmiddelen aan boord. Rijkdom, die doodt. Geze „kapitalistische" tendens der be volking. om steeds grootere kudden te ver zamelen, heeft een geweldige aanwas van het vee tot gevolg gehad. Hier volgen eenige getallen, die betrekking hebben op de Wakonomba-reservatie in Kenya: dit ge bied, waar in normale omstandigheden 20.000 stuks vee grazen kunnen, heeft thans een veestape! van 250.000 stuks. Het vee wil leven. De Afrikaansche runderen en geiten maken niet veel aanspraak zij eten alles, wat men hen voorzet, in de eer ste plaats gras! Maar in veel districten is nu juist het gras het eenige afweermid del tegen de verzanding, daar de bosschen Haar minnaar van inbraak be schuldigd. Het gerechtshof gelooft het. Een „zware jongen" uit Haarlem, die reeds dertien maal de gevangenisdeuren achter zich heeft hooren toevallen, stond gisteren in hoogei beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. Twee jaar met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht, had de rechtbank te Haarlem hem opgelegd voor twee inbraken, n.1. in een ma nufacturen magazijn te Velsen gepleegd in October 1934, en in een villa te Santpoort in Febr. 1935. Ditmaal, zoo hield de recidi vist stijf en strak vol, was hij volmaakt onschuldig. De vrouw, waarmee hij had sa mengewoond, had hem uit wraak verraden. Wispelturige dame. In Juni maakte het Hof een aanvang met de behandeling van deze strafzaak en de juffrouw, die voor de rechtbank als hoofd getuige optrad, kwam toen met een ander verhaal. Zij vertelde toen, dat zij voor de rechtbank gelogen had. Het Hof schorste de zaak toen om een onderzoek in te stellen naar een mogelijken meineed van de vrouw. Voor den rechter-commiss. zwenkte de juf frouw weer om: „Wat ik voor de rechtbank heb gezegd was de waarheid". Thans herhaalde zij voor het Hof hare beschuldiging tegen verdachte, die zijn on schuld vol hield. Volgens hem had zekere J. v. d. B., die toen te Hillegom woonde te Santpoort en Velsen ingebroken. De avond vóór de inbraak te Santpoort, in Februari 1935, was deze bij hem verd. gekomen om zijn fiets te leenen, omdat hij een goed „krakie" wist te zetten te Santpoort. Verd. had niet veel lust om de fiets te leenen, wel had hij hem steekbeitels, handschoenen en ,een zaklantaarn geleend. Den volgenden och tend vroeg was van den B. in verd.'s huis teruggekomen. Alles was goed gegaan. Hij had sieraden en twee bankbiljetten van f 500 buit gemaakt. Uitvoerig had zijn vriend hem beschreven, hoe hij de inbraak gepleegd had. Verdachte had tegen een ruime belooning op zich genomen een der bankbiljetten te wisselen. Op dat oogenblik was juffrouw B. beneden gekomen. Zij is de vrouw, die thans haar vroegeren minnaar beschuldigt zelf de inbraken te hebben gepleegd. Zij nam op genstand, waardoor zij gedwongen werden van de sabel gebruik te maken. Toen ging de menigte uit elkaar, waarna spoedig een einde aan het relletje was gemaakt. Een 20-jarige chauffeur, die verzet pleegde, werd meegenomen naar het bureau aan de Prin sesstraat. Een der agenten kreeg nog een slag in het gezicht, waardoor de tanden nem in de bovenlip drongen, doch overi gens werd niemand gewond. Gistermorgen is voor het Mariapaviljoon te Amsterdam een juffrouw, die in de mee ning verkeerd^ dat daar de halte was, toen de tram haar vaart verminderde van den motorwagen gesprongen. Zij viel op straat en bekwam een schedel breuk. Het slachtoffer is in zorgelijken toestand in het O. L. V. Gasthuis opgenomen. KINDJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermorgen is in de van Bosschestraat te Amsterdam een zestien maanden oud kindje uit het raam van een eerste verdie ping gevallen. De G.G. en G. D. heeft het slachtoffertje met een schedelbreuk naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar het in ernstigen toestand is opgenomen. er reeds lang uitgeroeid zijn. Maar deze tal- looze kudden hebben nu ook al het gras opgegeten, zoodat er niets dan zand, zand overgebleven is. De gebieden, die eens door Stanley en andere koloniale pioniers als vruchtbaar en boschrijk beschreven werden, zijn nu eindelooze en kale woestijnen. En hier gaat de verzanding niet met een marsch tempo van 1 kilometer per jaar voorwaarts, maar in één jaar tijds kan een geheel ge bied in een reusachtige woestijn verande ren, waarmee de landen, die op koloniën belust zijn, niets beginnen kunnen. Hier volgen nog eenige getallen uit Wakomba: tot 1935 waren daar in don loop van eenige jaren 400.000 H A. land door de kudden ver nield een derde deel van het geheele gebied. En thans is reeds de halve reser vatie in een woestijn veranderd. Zeker, in de Vereenigde Staten probeert men woestijnland weer vruchtbaar te maken, terwijl men ook in Kenya iets dergelijks probeert. En wat is het gevolg? Tot nu toe heeft men van de 400.000 H.A. er 476 kunnen terugwinnen na twee jaar ingespannen arbeid. In den zelfden tijd zijn echter in Afrika heele gebieden weer in zandwoestijnen veranderd. Aan terugwin nen behoeft men tegenwoordig niet meer te denken, er blijft nog maar één middel over: redden, wat er te redden valt Maar ook dit schijnt bijna niet uitvoer baar te zijn. En wanneer de rijkdom van de Afrikaners nu nog slechts uit runderen bestond, dan zcu men deze dieren tenmin ste nog op bepaalde, daartoe aangewezen terreinen kunnen laten grazen. Maar de ergste vijanden van het land zijn de geiten. Zij zijn overal, iedere heg halen zij omver, geen boom en geen struik is voor hen vei lig. En werkelijk, hiertegen kan men niets beginnen. De geiten uitroeien gaat niet, daar zij voor de inboorlingen de waarde van geld hehben. Dit vraagstuk op te los sen, is werkelijk niet zoo eenvoudig. Overwint het zand de blanke heeren? Deze vraag betreft de kern van de zaak. Eén zaak staat voor het koloniale bestuur van ieder land vast: wanneer hierin geen totale verandering komt, dan zullen de zich het bankbiljet te wisselen bij haar broer een paardenkoopman. Jongen, zeg het nu maar. Volgens verdachte heeft zijn vroegere vriend van den B. de sieraden bij een op- kooper verkocht. Deze verklaarde echter thans onder eede, dat van den B. nooit met de sieraden bij hem is geweest. Verd.: Jongen, zeg het nu maar, meneer de president belooft je immers, dat je alleen als getuige wordt gehoord en niet zult wor den vervolgd wegens heling. Ik zit hier im mers onschuldig in dit bankje". Getuige laat zich niet bepraten, hij houdt vol, dat hij van den B. nooit had gezien met de sieraden. Verd. (opgewonden). Hij houdt zich stom mer dan hij is. Hij weet precies de waarheid. Het gesprek in de wachtkamer. Een juffrouw, die bij de vorige behande ling van de zaak voor het Hof, in de wacht kamer een gesprek met de vroeger vrien din van verd. heeft gehad, verklaart thans, dat deze tegen haar gezegd heeft: „Hij heeft het niet gedaan, het zou me spijten, als hij in de gevangenis kwam". De hoofdgetuige komt weer voor het hekje en volgens haar had het gesprek een heel ander verloop. De juffrouw had haar over trachten te halen om een valsche verklaring af te leggen. De beide dames voor het getui- genhekje worden het niet eens, zoodat het niet duidelijk wordt, wat er in de wachtka mer werd besproken. Verd.: (tot zijn vroegere vriendin): Je liegt ik moest opgeruimd worden, dat is het heele eiereneten. Je had andere plannen...... je weet, dat ik aan deze twee inbraken on schuldig ben. Dan komt de man voor het hekje, die in December 1936 kennis had aangeknoopt met de hoofdgetuige. Even na de kennismaking met getuige, was de juffrouw naar de politie geloopen om haar vroegeren vriend aan te klagen. Verd.: Ziet u wel edelachtbare, ik moest van het terrein verdwijnen. De procureur-generaal komt tot de con clusie, dat formeel het bewijs is geleverd, dat verdachte zich aan beide inbraken heeft schuldig gemaakt. Spr. requireert tenslotte bevestiging van het vonnis der rechtbank: twee jaar gevan genisstraf met aftrek van den tijd in voor arrest doorgebracht. De verdediger pleit vrijspraak, z.i. konden de verklaringen niet serieus worden geno men. Arrest 22 November. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gisteren de twee directeuren van de effectenbank G. A. ten Hope en Co., den 41-jarigen effectenhandelaar C. J. N. K. en den 62-jarigen rechtskundige mr. dr. J. van O., wegens verduistering meermalen ge pleegd, tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van één jaar voorloopige hechtenis. De rechtbank had hen op 31 Maart ieder tot twee en een half jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld, nadat de officier drie jaar had gevorderd. In hooger beroep eischte de procureur-generaal vier jaar tegen beide verdachten. Aan de verdachten was ten laste gelegd, dat zij als beheerders van de Hollandsche collectiefbank de door de deelnemers van de speculatie kassen toevertrouwde gelden, in totaal pl.m. f 10.000.hebben verduisterd. Voorts hebben zij als beheerders der Comm. Venn. Hollandsche Collectiefbank en de Comm. venn. Ten Hope en Co. toevertrouwde gelden en waardepapieren, welke zij van cliënten onder zich hadden, verduisterd. Verdachte K. zit reeds bijna twee jaar in voorloopige hechtenis, verdachte van O. één jaar. Ten opzichte van verd. van O. hield het Hof bij het bepalen van de strafmaat reke ning met diens gezondheidstoestand. kudden in den loop van een paar jaar de resteerende vruchtbare gebieden vernietigd hebben en zal het heele werelddeel in een woestijn herschapen zijn. Hiertegen moet dus iets gedaan worden. Maar deze maatre gelen, die hieraan tegemoet zouden kun nen komen, zijn, wat Engeland betreft, niet fe vereenigen met de tot nu toe, door Enge land gedreven koloniale politiek, waarbij de inboorlingen zich langzamerhand aan de gewoonten en gebruiken der Europea nen moeten leeren aanpassen. Volgens deze principes is bijvoorbeeld Zuid-Afrika be stuurd geworden. Men is dan ook van meening, dat Zuid-Afrika alleen hieraan zijn bloei te danken heeft. Verder staan hier slechts twee wegen open: men moet een vreeselijke slachtpartij onder de dieren aanrichten of de geiten ge heel uitroeien. Verder zou men moeten zorgen, dat de kudden niet in de gelegen heid kwamen, zich zeer uit te breiden. Deze maatregelen kunnen evenwel, zonder de hulp van de inboorlingen in deze reus achtige gebieden, waarbij het hierom gaat, nooit uitgevoerd worden. Zelfs bij een sys tematische propaganda zou men generatie na generatie moeten opvoeden, eer de in boorlingen er uit zich zelf zouden toe over gaan, de geiten uit te roeien en de kudden in te krimpen. Daartoe heeft, men nu geen tijd meer. Wanneer men nog wil rt>dden, wat er te j-edden valt, dan moet men niet alleen zelf aan het werk gaan, maar ook de inboorlingen dwingen, alle instructies nauwkeurig op te volgen. Dergelijke maat regelen zouden natuurlijk voor de primitie ve menschen van Afrika een reusachtige verandering beteekenen, waaraan zij zich slechts zeer langzaam zouden kunnen ge wennen. Wanneer dit evenwel niet gebeurt, dan zal Afrika langzaam maar zeker in één groote woestijn veranderen. Een toonaange vende persoonlijkheid van het Britsche ko loniale bestuur zei onlangs: „Wat beteeke nen al die Arabieren in vergelijking met dit Afrikaansche zand? Wanneer wij niet binnen twee jaar dit gevaarlijke zand meester zijn, dan behoeven de heeren van van Europa zich niet verder bezorgd te maken over Midden en Zuid Afrika, want dan hebben onze koloniën niet de minste waarde meer!"

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3