Ag£nda Zijn onze Electriciteitsprijzen te hoog? fiiM Oub-fiollanbsche Pijptabak Dinsdag 9 November 1937 Tweede Blad fladinieuux4 Gedegen betoog van wethouder van der Vaart voor de Middensiandsvereen. „Den Helder Pleidooi van den heer H* van Willigen De vereeniging sluit zich aan bij den Kon. Ned. Middenst. Bond Vlug en goed vervoer 9aat samen per ESONA" Het Marine-Concert van morgenavond iSint Maarten"-Carillon Concert Anti-bolsjewisme of De witste tanden, T\a\atKaKaf 0-2 pojt kamt ook. Burgerlijke Stand van Den Helder P. S. VAN DER VAART. Op uitnoodiging van de Middenstands- vereeniging „Den Helder" heeft gister avond in het gemeentelijk Lyceum plaats gevonden een beschouwing van wethouder P. S. van der Vaart, ovei een met name voor onze middenstanders netelig pro bleem: dat van de electriciteitstarieven. De vergadering was druk bezocht. Het was de voorzitter der vereeniging, de heer H. van Willigen, die een kort woord van welkom sprak tot den spreker en voorts ten aanzien van de Commiilsie der Bedreven der Gemeente en den heer Bouma. De heer Van der Vaart. Nadat de heer Van der Vaart allereerst een Woord van dank tot den voorzitter gericht had voor de uitnoodiging, vestigde hij er de aandacht op, dat het geenszins in zijn bedoe ling lag een aantal technische beschouwingen te geven. Integendeel, noch deze, noch een prin cipieel debat over prijzen-politiek moet men verwachten: doch wél de omstandigheden, gezien in het kader, z ooals die thans vast gesteld zijn. Spr. geeft in vogelvlucht een overzicht van het ontstaan van het provin ciaal electriciteitsbedrijf, zooals dat tot op heden gegroeid is en wijst op het complex van tarieven, waardoor het mogelijk gewor den is voor bepaalde groepen bepaalde be dragen vast te stellen. Het maximaal-tarief. Hield het plaatselijk gemeentebestuur im- mier rekening met de belangen der gemeente naren, het deed dit wel in 't bijzonder bij de vaststelling van -.e electriciteitstarieven. In onze stad toch is die keuze vrij. Wat het tarief van verreweg het grootste aantal mid denstanders betreft, deze maken gebruik van het z.g. maximaal tarief; men betaalt een be paalde eenheidsprijs voor den stroom plus een zekere bijdrage naar belasting. Bij het bepalen der tarieven is echter vol gens den wethouder, wel degelijk rekening gehouden met de belangen der groepen. Zoo ligt er bijvoorbeeld reeds een zeer belangrijk verschil tusschen de groep der gewone licht- verbruikers (2^ cent pe K.W. uur minus een crisiskorting van 1 cent) en het maximaal tarief der neringdoenden. De prps van den stroom. Met betrekking tot de zoo vaak gelanceer de meening, dat het provinciaal bedrijf de stroom zoo goedkoop levert, merkt spr. op, dat de inkoopsprijs in '36 bedroeg 7.29 cent per K.W. uur. Men houde er dan echter wel rekening mee, dat men alleen beschikt over den stroom. Er komen dan nog bij de kosten van het net, de administratie, kortom, tal van andere onderdeelen, die de 7.29 ct. behoorlijk doen stijgen. Gezien uit het oog punt van het maximaal tarief, blijkt dat hier de gemiddelde prijs is 914 ct., waaruit men kan concludeeren. dat het gemiddeld verschil tusschen in- en verkoopsprijs slechts bedraagt circa 214 ct. Geweldige winsten? Wat de geweldige winsten van dit be drijf aangaat... inderdaad, er wordt een xrij aardige winst gemaakt, maar men gelieve daarbij wel te bedenken, dat deze in geen geval gemaakt wordt door de maximaal-verbruikers met hun speciaal tarief. De winst maken de gewone prys- betalers, zij, die over 2 of 3 lichtpunten 'n hun woning beschikken en het volle pond te betalen hebben. Met nadruk wijst de heer Van der Vaart er op, dat het gemeentebestuur hier dus een speciale groep laat profiteeren van een bij zonder tarief. Dat zij dit doet is volkomen verantwoord, daar, wordt deze groep voor een zeker bedrag aan lasten verlicht, deze betere positie toch weer de gemeenschap in haar geheel ten goede komt. In dit geval legt men er gaarne wat op toe. D e Zilveren Draad". Spr. toont aan, dat het niet mogelijk is de „zilveren draad", die sedert geruimen tijd tusschen de gemeentelijke huishouding en de bedrijven bestaat, zonder meer te verbreken. Sommige lieden toch willen de bedrijfswinst uitschakelen, maar zij vergeten, dat het ge meentelijk budget op deze inkomsten is inge steld. Vermindert men a bout portant deze inkomsten, dan zal men automatisch moeten grijpen naar andere bronnen, iets wat vooral in deze, voor Den Helder nog zoo benarde dagen, niet aan te bevelen is. Wat te wenschen overlaat. Natuurlijk zijn er, volgens den heer Van der Vaart, wel punten in de electriciteits- politiek, die het een en ander te wenschen overlaten. Bijv. is er veel te zeggen voor hec een of ander goedkoop- of nachttarief, maar dan verlieze men weer niet uit het oog, dat het Gemeentebestuur zich in deze niet vrije lijk kan bewegen. Weliswaar is het contract met het P.E.N. uitstekend, maar er zijn nu eenmaal verplichtingen waar men niet van af zal kunnen komen. Wordt het bedrijf uit gemeentelijk beheer genomen? Spr, deelt In verband hiermede nog mede, dat het provinciaal bedrijf thans hard bezig is zooveel mogeljjk de stroom- distributie der gemeenten naar zicu toe te trekken, iets, waaraan ook onze stad zich op den duur wel niet aan zal kunnen onttrekken. Principieel is daar trouwens, aldus de heer v. d. Vaart, niet tegen. Het betreft hier een volksbelang, waarbij het product dan op de meest rationeele wijze geleverd dient te worden. Spr. besluit zijn interessante rede. met er op te wijzen, dat het juist nu niet gemakke lijk is een wijziging in het bestaande contract gemeente-proviciaal bedrijf te verkrijgen. Te dwingen valt er niets, daar gelaten of het prov. bedrijf in staat is het product goed- kooper te leveren. Men vraagt... Van de gelegenheid vragen te stellen, wordt door verschillende heeren gebruik ge maakt. Zoo informeert de heer Borchelt of het niet mogelijk is dat de maximaal-meeting in een andere, voor den middenstander meer gunstige maand, komt te vallen. De heer Pronk merkt op, dat, indien het gemiddeld maximaal bedrag 9,5 ct. per K.W. uur is, er volgens hem een bevoorrechte groep moet zijn. De heer Van de Poll klaagt zijn nood, dat hij indertijd verplicht werd van hoogerhan het maximaal tarief te accepteeren, en de heer Makelaar adviseert het electriciteits bedrijf in eigen (gemeentelijk) beheer te ne men. Pleidooi van den heer Van Willigen. Als laatste komt de heer Van Willigen aan het woord, van wiens critiek op het plaatse lijk electriciteits-stelsel wij het volgende ci- teeren. Hij memoreert den tijd, dat nog onder bur gemeester Houwing in het oude „Tivoli", een lezing gehouden werd door den heer Smits- kleine, den toenmaligen directeur van het P.E.N., waarvan het gevolg is geweest, dat ook deze gemeente stroom besloot af te ne men van het provinciaal bedrijf. Genoemde directeur wees er toenmaals op, dat de over heid als leverancier van electriciteit, gas en water niet een z a k e 1 ij k e doch een i d e e 1 e functie te vervullen had. Men ging uit van het principe, dat genoemde pro ducten ten bate van iedereen gedistribueerd dienden te worden, terwijl daarbij het winst bejag van den particulieren ondernemer uit geschakeld kon worden. Geschokt vertrouwen. Volgens den heer Van Willigen is hier van weinig terecht gekomen. De bedrijven werden wel degelijk winstobjecten. De af nemers achtten de prijzen te hoog en zoch ten ersatz-artikelen. Het vertrouwen in de overheid werd geschokt, mede een ge volg van de camouflage der resultaten, zoodat bijna niemand werkelijk op de hoogte van den juisten staat van zaken genoemd kon worden. Inkomens, die geen inkomens z\jn. Het is immoreel, dat de belasting op de bedrijven geheel willekeurig verdeeld wordt over de ingezetenen en voornamelijk drukt op handel en industrie. De plaatselijke over heid behoort in deze slechte tijden handel en industrie te 3teunen met al haar kracht, om dat zij weet, dat in enkele jaren de meeste inkomens tot op de helft teruggebracht zijn, de meeste inkomens geen inkomens meer mo gen heeten, terwijl de totale belastingen het zelfde gebleven zijn. Het bedrag, dat de middenstanders direct en indirect voor overheidszorgen moeten afstaan, bedraagt 40 van het inkomen. Deze 40 zjjn voor ons, aldus de voorzitter der Middenstandsvereenl- ging, onproductief, daar zij slechts noo- dig zijn voor beheer, ordening of rege ling. Spr. merkt voorts op. dat de kostprijs voor opwekking der electriciteit nog geen 14 ct bedraagt, zelfs in sommige centrale s reeds H. VAN WILLIGEN, Voorzitter der Middenstands vereeniging „Den Helder". teruggebracht tot ct. per K.W.U., en dat de exploitatiekosten van slechts geringe be- teekenis zijn; bij een juiste stelling van den verkoopsprijs zou volgens hem de stroom- afname sterk toenemen, vooral door de mid denstanders, die hieraan behoefte hebben. De heer Van Willigen adviseert den prijs te stellen naar de zuivere inkoops- waarde en wijst er op, dat, indien de overheid de winsten der bedrijven der laatste 5 a 6 jaar onaangetast had gela ten, de boekwaarde van deze geheel af geschreven was geweest, en zou reeds thans de prijs der electriciteit van 1 /2 tot 5 ct. per K.W.U. van kracht kunnen zijn. Na opgemerkt te1 hebben, dat er van de theorieën van den vroegeren directeur van het P.E.N. weinig uitgekomen is, vraagt spr. waarom men geen eigen bedrijf kan stich ten. Dat biedt tal van voordeelen, waarvan de voornaamste is, dat de prijs omlaag gaat. Deze moet naar beneden, ter bevordering van het algemeen belang. De heer Van der Vaart pareert, Het is hierna, dat de heer Van der Vaart wederom het woord neemt, teneinde de gele verde critiek te pareeren. Wat de eerste vragen betreft, die van het mogelijk stellen van een ander tijdstip voor het maximaal-verbruik, hiervan kan niets komen. De Provincie brengt de gemeente zelf het hoogste gebruik in rekening, zoodat deze van haar kant niet de philantroop kan gaan spelen. Trouwens, zij zelf moet met dit feit rekening houden, hetgeen men gede- monstreert kan zien in de beperking van licht (gedurende den spertijd) van de straat lantaarns. Het gemiddeld cijfer van ruim 9.5 ct. per K.W.U. voor maximaal-gebruik is juist, aldus spr. 1/5 deel van het totaal ver bruik is hiermede gemoeid en dit gebruik be hoort inderdaad van de „bevoorrechte" groep. Wat voorts betreft de opmerking overhet verplicht gestelde tarief, dat kan juist zijn, daar de administratie vóór alles heeft toe te zien op de billijkheid der regeling. Doelstelling tóch idiëel. Wat de opmerkingen over het in eigen be heer nemen van het bedrijf aangaat, deze mogelijkheid is uitgesloten. Overigens is hier wel degelijk sprake van een idëele doel stelling daar de grootere steden tenslotte de plicht hebben te zorgen dat alle uithoeken der provincie ook hun deel krijgen van het product. Overigens geeft de heer Van der Vaart toe, dat er ook z.i. natuurlijk wel grieven aan te wijzen zijn, en dan met name tot betrekking van het vastrecht. Hier toch heeft men als basis genomen het verbruik in 1930, na welk jaar er zoo ontzaglijk veel veranderd is. Dit kan echter geen aanleiding zijn ingrijpende verandering aan te brengen in het bestaande stelsel. Antwoord aan den heer Van Willigen. Wat het pleidooi van den heer Van Willi gen betreft, spr. beseft volkomen de moeilijk heden van den middenstand in deze dagen. Het geheele Gemeentebestuur kent ze, doch dat kan geen reden zijn genoemd college thans te verwijten wat men in 1918 besloten heeft. Overigens had de directeur van het P.E.N. wel degelijk gelijk, toen hij wees op het algemeen belang van de thans nog gel dende electriciteits-regeling. Het geheele volk moet er inderdaad van profiteeren. Spr. be strijdt voorts de bewering als zouden de prij zen opzettelijk hoog gehouden worden, en wijst er op, dat de door de bedrijven ge maakte winst uiteindelijk toch weer de ge meenschap ten goede komt. Hij ontkent eenigerlei camouflage der bedrijfsresultaten en doet uitkomen, dat de vertegenwoordigers der gemeenschap wel degelijk inzage in ge noemde resultaten hebben. Het is hierna de heer Van Willigen, die den spr. dankzegt voor zijn ongetwijfeld boeiende beschouwing en daarmede het eerste gedeelte der vergadering besluit. Vereeniging wordt lid van den Bond. Als slot van de bijeenkomst kwam de voorzitter met het plan ter tafel de ver- eeiging lid te doen worden van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands Bond. De aansluiting is jaren lang on mogelijk geweest door de financieele of fers die de Handelsschool vergde, doch thans meent men deze stap te kunnen nemen. Na op het groote belang van deze aansluiting gewezen te hebben verzoekt de heer Van Willigen de vergadering haar meening hierover kenbaar te maken. Het blijkt, dat deze er In haar geheel vóór is, zoodat den Bond mededeeling van het be sluit gedaan zal worden. Na eenige interne aangelegenheden bespro ken te hebben, sluit de voorzitter de verga dering. Tschaikowsky's Vijfde. Als meest prominent nummer, dat het programma van het morgenavond in Casino te geven Marine-Concert siert, ls daar ongetwijfeld de Syphonie No. 5 (Opus 64) van Tschaikowsky, een werk, dat tot de beste van dezen grootmeester gerekend moet worden. Een der karakteristieke eigenschappen van de muziek van Tschaikowsky is het in wezen 2-voudige ervan. Neemt men bijv. de even schoone als typische „Notenkraker suite", dan valt direct dit Fransche element op, een element, dat sterk aan Berlioz doet denken. Maar aan den anderen kant is er een Duitsche geest, die zijn werken ademen, en wel speciaal in het streven naar het absoluut symphonische. Wat het Russische wezens- aard betreft, deze treft men slechts, hoe oogenschijnlijk frappant ook, slechts spora disch aan, en dan nog slechts in zeer onder geschikten vorm. De symphonie No. 5 behoort tot het beste wat Tschaikowsky geschapen heeft. Het ia muziek met een waarlijk groot- sche wijze van uitdrukkingsvermogen, zij is lyrisch en bezit een prachtig tempera ment. In deze Vijfde Symphonie, waarin ook duidelijk het slechts secundaire van den Russischen geest uitkomt, treft men en kele waarlijk dynamische climaxen aan, welke scherp contrasteeren met het lief lijke andante, welks hoofdthema een melo dische vondst is van zeldzame schoon heid. Wie een stuk muziek van groot for maat kan waardeeren zal ongetwijfeld morgenavond door de uitvoering van de kapel geboeid worden. Wij weten dat de verzorging hier in goede handen is. Zooals wjj gisteren reeds schreven, heeft men wederom op loffelijke wjj ze er naar gestreefd, het niet alleen bjj klas siek te laten. Want het overige program ma wordt gesierd met nummers, die ook aan andere smaken volkomen kunnen voldoen. En dan noemen wij slechts de prachtige ouverture op Auber's „Die Stumme von Porticu", de fantasie ballet „Terpsichore" van Louis Ganne en de opera fantasie Hamlet van Thomas. 't Kan echt feestelijk worden met Sint Maarten, want niet alleen dat de 3 muziek korpsen, Stedelijk", Winnubst en Fanfare korps hun medewerking verleenen, doch tevens zal vóór en nè. de serenade aan den Burgemeester 't Carillon door den heer Dito worden bespeeld, die hiervoor een speciaal kinderprogramma heeft uitgezocht. Het wordt gegeven a.s. Donderdag, van 6.45 uur tot 7.15 uur. Het programma luidt als volgt: 1. „Wie gaat mee over zee" J. J. Viotta 2. a. „Sinter Maarten Heuveltje" bew. D. b. „Schep vreugde in 't leven" bew. D. c. „In Holland staat een huis" bew. D. d. „In Den Haag daar woont een graaf" bew. D. 3. a. „Baas Jan de timmerman" B. Diamant b. „Het lied met het Refreintje" C. van Praag d. „Op de schaatsenbaan" B. Diamant 4. a.„Hoe zacht glijdt ons bootje" C. M. von Weber b. „Naar zee", J. J. Viotta c. „Hollands Zee" Dan. de Lange 5. „Laat de klokken luiden" Jac. Bonset H et is niet alles even zuiver wat onder de leuze: „strijd tegen het communisme", gevoerd wordt. Zeker geldt dit waar het de „eenstem migheid" betreft van Duitschland, Italië en Japan. Met wantrouwende blikken slaat de wereld het steeds inniger contact gade tus schen de drie mogendheden. De overeenkomst, die 26 October tusschen Duitschland en Japan te Berlijn gesloten is, heeft het doel, zoo althans wil men het de wereld doen gelooven, de verdediging tegen de revolutionnaire bedrijvigheid der commu nisten, omdat, naar zij zeggen, de Komintern er naar streeft, bestaande staten uit elkaar te doen vallen en te onderwerpen, terwijl zij beweren, dat de inmenging van de Komintern in de binnenlandsche zaken der volken, niet slechts hun binnenlandschen vrede en sociale welvaart in gevaar brengt, maar ook een be dreiging is van den wereldvrede. Zoowel te Parijs als te Londen koestert men wantrouwen en ook Washington ver trouwt de zaak niet en twijfelt men er aan of het wel gaat om den strijd tegen het com munisme, of dat dit slechts de vlag is die een andere lading dekt en of de bedoeling niet is een algemeene practische samenstelling. Deze hernieuwde en thans krachtiger tot uiting komende twijfel is niet slechts looze en booze achterdocht, maar vindt steun in de politieke realiteit, zoo schreef het „Hbl." gisteren in een beschouwing. Er is geen enkele reden, om Moskou als be trouwbaren internationalen politieken factor te besch ouwen, zoolang het de Komintern binnen zijn muren gedoogt en beschermt, maar objectief beschouwd is er juist op dit oogen- blik ook geen enkele reden voor de stichting van een soort heilige alliantie tegen het bolsjewisme, nu Moskou in de internationale politiek volkomen in het defensief is gedron gen en de Komintern zich bijna angstvallig stil en schuil houdt. In de democratische staten van West- Europa heeft het bolsjewisme totdusverre ver geefs gepoogd voet aan den grond te krijgen, is het afgestuit op het gezond verstand der volken terwijl de dictators zoowel van Italië als van het Derde Rijk herhaaldelijk hebben verklaard, dat het communisme in hun rijken morsdood is en van wederopstanding geen sprake kan zijn, en het half-autoritaire regiem in Japan ieder verschijnsel van com munisme eveneens met harde hand uitroeit. Men moet op grond van de verschijn selen aannemen, dat de drie ideologisch min of meer gelijkgezinde staten elkaar achter het rookgordijn van de gemeen schappelijke bestrijding van het bolsje wisme eindelijk en te langen leste hebben gevonden. De as RomeBerlijn, die werd gesteld tegenover de Engelsch-Fransche politieke solidariteit in Europa, blijkt van Italiaansche zijde aldus de inleiding te zijn geweest voor een gemeenschappelijke politiek, die Europa en Azië bestrijkt. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Casino, 8 uur: Filmavond van het Dept. van Nijverheid en Handel. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Illusie" en „Het lied van de leeuwerik". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Verboden Huwelijk" en „Onkruid vergaat niet". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Vrijspraak... Levenslang" en „Gigolette". Wat gaat dat hard! Wel 10 K.M. per uur. Hildebrand leunt uit het raampje, zicht baar genietend van zijn echte Oud-Hollandsche pijptabak. Een heerlijke mélange. Zoo moet U ze ook rooken. En dat kan. Vraag eens Oud-Hollandsche van Douwe Egberts. anno 1753 SCHOUT 15ct, COOPVAERT lOct.p.' ,ons' Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.45 Barometer stand Den Helder 762.4 HEDENAVOND TAPTOE. Btj gunstig weer wordt hedenavond taptoe gehouden. WINTERLEZINGEN IN DE LI TH. KERK. In dit seizoen zullen eenige winterlezingen worden gehouden. Deze lezingen zullen door verschillende sprekers worden verzorgd. De eerste lezer lezingen zal plaats vinden op Woensdag 10 November 1937 des avonds ten 8.15 u. in de Luthersche kerk (Weezenstraat). Ds. W. J. F. Meiners zal dien avond spreken over: „De Oxford-beweging". De toegang is voor een ieder vrij. Zie adver tentie in de Heldersche Courant van heden. van 8 November 1937, BEVALLEN: T. SchreuderTiggelaar.d.; T. VerhoefBouthoorn, d.; J. G. van der LaanFeaneman, z.;

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5