Ingezonden Franco zaait mijnenvelden De dollarkoers brokkelt af Een Poolsche „Tarzan" SPANJE Rockefel'er Foundation steunt Nederlandsche professoren Plechtigheid op Hr. Ms. „Van Speyck" Salueeren of niet- salueeren? 35-jarig jubileum Schaakclub „Morphy Onderling concours „Hollands Noordpunt" EIto II-Z.K.V, IV 5-0 Inschrijvingen Handelsregister MARKTBERICHTEN ij SUCCESSEN DER REGEERINGSTROEPEN IN GUADALAJARA. Radio Nacional maakt een mede- deeling van het groote hoofdkwartier van Franco bekend, waarin aan zee vaarders wordt medegedeeld, dat met ingang van 10 November in de Spaansche territoriale wateren tus- schen Kaap Naoen Kaap Fortosa aan de Oostkust, mijnvelden zullen wor den gelegd. De rechtsche autoriteiten noemen dezen maatregel een oorlogsnood- zaak. Het gedeelte voor de kust, dat de opstandelingen tot gevaarlijke zone verklaren, omvat derhalve de geheele golf van Valencia tot de buurt van Tarragona. In het noorden der provincie Guadalajara hebben de opstandelingen tot tweemaal toe zonder succes een aanval ondernomen in den sector van La Meseta de La Alcarria. In den sector van Espinosa de Henares, op ongeveer drie K.M. ten Z. van Cocolludo hebben de regeeringstroepen de rechtsche troepen na een gevecht van twee uur teruggedreven en een loopgravenlinie langs den spoorweg Ma dridSoria veroverd. Gistermorgen deed de vijand een poging deze stellingen te herove ren, doch hij werd met zware verliezen terug gedrongen. Radio-biologisch, onderzoek wordt voortgezet. De Rockefeller Foundation te New York heeft besloten, gedurende vijf jaar een be langrijke bijdrage te geven aan prof. A. Kluyver te Delft en prof. L. S. Ornstein te Utrecht, voor de voortzetting van hun ra dio-biologische werk, dat reeds gedurende drie jaar door deze stichting is gesteund. Bovendien zal de Rockefeller Foundation nog een belangrijke gift- aanbieden voor de uitbreiding van het physische laboratorium te Utrecht ten behoeve van het radio-biolo gische werk. Kapitaalvlucht naar Europa. Onze beleggers zullen het 3 type moeten accepteeren. De dollarkoers, die enkele jaren lang de toon op de valutamarkt heeft aangegeven, begint af te brokkelen. De Amerikaansche beleggers vertrouwen de politiek van Roosevelt niet langer en daardoor verhuizen groote kapitalen naar deze zijde van den Oceaan. Gevolg is natuurlijk een groote druk op den dollar, die slechts met moeite weerstand biedt. Ook voor Europa heeft deze kapitaalvlucht gevolgen, vooral ook voor ons land, waar de kapitaalovervloed toch al zoo groot is en de rentevoet dientengevolge uiterst laag. Men behoeft dan ook geen groote profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat Roose- velt's sociale politiek indirect de rentevoet ook in ons land nog verder omlaag zal du wen. Eenige maanden terug hebben de Neder landsche kapitaalbezitters het 3 leenings- type afgewezen, door te geringe inschrijving op de Nederl.-Indische leening. Het kon echter wel eens blijken, dat de zeer ernstige economische- en monetaire cri sis, die vanuit Amerika dreigt, de bezitter heel wat meer handelbaar heeft gemaakt. Het 3 type zal daarom straks naar alle waarschijnlijkheid zijn triomphale intocht in de Nederlandsche beleggerswereld doen. Een ware „Tarzan" jaagt den bewoners van het Puszcza Kampinoaka Woud, in Po len, eenige kilometers buiten Warschau, groote angst aan. De eerste berichten dat in de boschen een monster, half menscl), half beest, rondspookte, werden verspreid door dorpelingen, die, toen zij brandhout verzamelden, sporen hadden gevonden van een „wildeman". Kleine kinderen kwamen hard naar huis geloopen en vertelden hun moeder over een monster, dat zij in de bos- schen hadden gezien. Eenigen tijd later werd een dood hert in het bosch gevonden met een wond in de kop, toegebracht met 'n primitieven knuppel. Op zekeren dag trokken twee vrouwen uit een der dorpen door het woud, toen zij plotseling werden opgeschikt door een doordringenden kreet. Om zich heen ziend bemerkten zij een half naakten man, ver scholen in het gebladerte van een eik. De vrouwen vluchtten vol angst en verhaalden bij hun terugkeer, wat hun was overkomen. Een expeditie werd uitgerust om den „wil den boschbewoner" te vangen. Een keten werd getrokken om de plek, welke was aangenomen als zijn verblijfplaats, en lang zaam maar zeker sloot de cirkel zich vaster om de „woning van Tarzan". Toen men het hol naderde trof men hem aan in diepe rust. met een grooten knuppel naast zich. Door nog dichter bij te sluipen, slaagde men erin, een zak over het hoofd van den wilcfeman te werpen. „Tarzan" die zoo plot seling in zijn slaap gestoord werd, verzette zich echter hevig en sloeg met een geweldi gen vuistslag een zijner aanvallers ter aarde, rukte de zak van zijn hoofd en vluchtte. De vele pogingen; die daarop ge daan zijn om hem te vangen, zijn mislukt, en de dorpelingen hebben groote angst, dat „Tarzan" zich nu zal komen wrekpn. Gisteren heeft aan boord van Hr. Ms. „v. Speyck" een eenvoudige plechtigheid plaats gevonden, waarbij door den commandant, over ste H. J. Beuninck aan een tweetal opvarenden de Oranje-Nassau-Orde uitgereikt werd. Nadat alle hens voor den boeg geroepen waren, hield overste Beuninck een korte toe spraak, waarin hij de verdiensten van beide uitverkorenen schilderde en hen ten voorbeeld van de anderen stelde. Tenslotte spelde hij de onderscheding op den borst van den adj.-onderofficier-machinist K. Beukenkamp (in zilver) en op dien van den stokerolieman A. J. Bont (brons). HR. MS. „BRINIO". Hr. Ms. „Brinio" vertrekt morgen uit Vlis- shingen naar Nieuwediep, om hier opgelegd te worden. •k Overplaatsingen. Schipper J. de Smit van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Bootsman J. G. Rozendal van D. Aukes naaT Ws. Vlissingen, 13 Nov. Kwartiermeester A. v. Stratum van D. Aukes naar Van Speijk, 13 Nov. Matroos le kl. A. v. d. Berg van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Matroos le kl. J. de Meijere van D. Aukes naar Van Sperjk, 13 Nov. Matrozen le kl. W. J. Valentijn en E. L. v. d. Veen van D, Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Matrozen le kl. W. Zeeman en E. Zwart van D. Aukes naar Van Speijk, 13 Nov. Matroos 2e kl. K. v. d. Berge van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Matroos 2e kl. J. G. Kok van D. Aukes naar Van Speijk, 13 Nov. Korpl.-konst. 3. van Wier van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Korpl.-telegrafist J. D. v. d. Eist van D. Aukes naar W.o. Walstation, 13 Nov. Sergt.-torpedomaker A. Witsiers van D. Aukes naar Schorpioen, 13 Nov. Korpl.-torpedomaker J. Aandeweg van D. Aukes naar Schorpioen, 13 Nov. Majoors-macht. A. J. Hoeijmans en A. v. Rijswijk van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Sergeant-macht. G. Dubbeldam van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Sergeant-macht. S. Wijdenes van D. Aukes naar P. Florisz, 13 Nov. Korpl.-macht. I. A. Lindenberg van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Stoker-olieman N. P. Kruit, van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Stoker le kl. C. Joziasse van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Stokers 3e kl. J. M. Brouwer, W. Bijlsma, M. J. Gelok, M. v. d. Hurk, N. K. A. Jansen, S. v. Leerdam, J. Moelker en G. v. d. Wetering van D. Aukes naar Van Speijk, 13 Nov. Korpl.-monteur G. Versluijs van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Korpl.-bottelier J. B. Contant van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Korpl.-schrijver J. L. Riemens van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Korpl.-hofmeester F. A. v. d. Linden van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Korpl.-kok G. G. Akkerman van D. Aukes naar Ws. W.o., 13 Nov. Marinier le kl. G. F. Jansen van D. Aukes naar Ws. Vlissingen, 13 Nov. Marinier le kl. E. M. J. Ooft van D. Aukes naar Kaz. W.o., 13 Nov. Is een sergeant le klasse van de Koninkl. Landmacht de meerdere van een sergeant van de Koninkl. Marine? Bovenstaande vraag heeft zich voorgedaan, ook al in verband met het vraagpunt, of een sergeant van de Marine den verplichten mili tairen groet moet brengen voor een sergeant of fourier der le klasse van de Landmacht. Het antwoord op deze vragen luidt ontken nend; immers in de daaromtrent uitgegeven orders is bepaald: Hoewel de sergeant der 1ste klasse van het leger hier te lande en de in dit leger met dien rang gelijkgestelde of gelijk te stellen militairen in rang staan boven den sergeant van dat leger en de met dezen rang in genoemd leger gelijkgestelde of gelijk te stellen militairen, worden nochtans beide cate gorieën onderofficieren geacht in rang gelijk te staan met den sergeant van de Koninkl. Marine en den sergeant van het Nederlandsch- Indische leger. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat de ser geant of de fourier der le klasse van de land macht de meerdere is van den sergeant of fourier van de landmacht, doch dat de sergean ten van de Koninkl. Marine en de -sergeanten van het Nederlandsch-Indische leger niet be grepen worden onder de minderen ,van den sergeant of fourier der le kl, van de Koninkl. landmacht. Een sergeant of een fourier van de land macht is dus verplicht voor een sergeant of een fourier der le klasse van de landmacht den voorgeschreven militairen groet te bren gen; een sergeant van de marine is hiertoe echter niet verplicht en kan volstaan met het brengen van een collegialen groet. iP.chaJken In verband met het 35-jarig bestaan van de Schaakclub „Morphy", dat 10 Nov., dus a.s. Woensdag in intiemen kring gevierd zal wor den, heeft het bestuur gemeend ook andere schaakliefhebbers van dit 7e lustrum te laten profiteeren. Zoo is er een ééndaagsche nationale schaak wedstrijd uitgeschreven, die Zondag a.s. in het Kegelhuis zal worden gehouden en wel van 10 tot 1 uur, van 2 tot 5 en van 6 tot 9 uur. Er bestaat gelegenheid om desnoods Zaterdag avond reeds een partij vooruit te spelen. We twijfelen er niet aan of velen zullen aan deze uitnoodiging van „Morphy" gehoor geven en zich melden voor den kamp. Verschillende fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Voor inleggeld en verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Een nieuw systeem voor de vrije baan w edstrtjden. Gisteravond is het onderling najaarscon cours op de vier kegelbanen in Café „De Pool" aangevangen. Vanaf Maandag tot en met Vrij dag en bovendien nog a.s. Zondag zullen de leden van onzen plaatselijken Kegelbond „Hollands Noordpunt" elkander in vreedza- men strijd bekampen op de 16 meter lange planken. In den korpswedstrijd komen de drietallen der aangesloten clubs uit, onderverdeeld in drie klassen. Voor de vrijebaan wedstrijden wordt ditmaal een nieuw systeem bij wijze van proef ingevoerd. Dit systeem komt in 't kort hierop neer, dat uitsluitend „dagprijzen" worden be schikbaar gesteld, zoodat iedere deelnemer eiken avond om 12 uur kan weten of hij al of niet in de prijzen zit. Ongetwijfeld zal dit systeem de instemming van vele vrijebaan- gooiers verkrijgen. De bondsvoorzitter, de heer S. Jaring, licht te in zijn openingswoord het nieuwe systeem toe. Spr. dankte voorts de Technische Com missie en allen die zich bij de voorbereiding van dit concours verdienstelijk hebben ge maakt. De oudste Heldersche kegelaar, de heer P. Schagen, wierp daarop als openingsworp een 5, waarna het concours een aanvang nam. De stand van den korpswedstrijd om 12 uur Maandagavond luidt: 1. Duim in 't Gat ni 154 2. E. V. A. III 141 3. Onder Ons III 131 4. Duim in 't Gat II 126 De vrij ebaanwedstrij den hadden den navol genden uitslag: Dames: 1. Mevr. Lensen 3734 2X 2. Mevr. Bijl3717 Senioren: 1. J. Boerdijk 43 2. F. Kroon 42 3. J. W. Biersteker 39 Junioren: 1. P. Grootveld 40 2. J. Nelis 39 3. Jb. Dekker 35 De stand van den Verrassingswedstrijd luidt: 1. J. Boerdijk 549 2. J. N. C. Hablous 456 3. C. Goes- 400 Hedenavond 8 uur worden de wedstrijden voortgezet. Ko-b(l&al Deze wedstrijd werd door Elto's reserves met flinke cijfers gewonnen. Na rust is de overwinning feitelijk niet in gevaar geweest. Het twaalftal toonde zich in sommige oogen- blikken een aardig geheel. Vlot en enthou siast speelden de Eltoërs en er was wil om te winnen. Na de 3 geleden nederlagen geeft deze overwinning weer moed! De punten wer den gemaakt door mej. Wagenmaker Himp- kes, Van Dijk en Snip. E.L.T.O. II—Zaandam Zuid III 2—1. Ook in dezen wedstrijd, die 's middags ge speeld werd, brachten de E.L.T.O.-ers het tot een overwinning. Deze westrijd had een spannend verloop. Beide twaalftallen gaven elkaar niet veel toe. Tot vlak voor het einde was nog niet met zekerheid te zeggen wie de zege behalen zou, maar het was mej. Jans, die met een verrassend schot aan alle onze kerheid een einde maakte. Het eerste punt werd 5 min. na het begin op fraaie wijze ge maakt door den heer F. Nieuwland. E.L.T.O. heeft beide partijen op verdiende wijze gewonnen. Van 29 November 1937. Wijzigingen: Den Helder: G. van Baaren, 2e Vroon straat 6 en Spoorstraat 34, aanleg gas- en waterleiding, enz. M. H. Klercq, Spoorstraat 8, handel in meu belen, enz. Verkooplokaal „De Schakel" fa. K. Kapi tein en A. Zwolsman, Molenstraat 143147. Opheffingen: Den Helder: A. Dijkshoorn, Koningdwars straat 61, groentehandel. OVERLIJDEN DIRECTEUR NEDER LANDSCHE SPOORWEGEN. In verband met het overlijden van den direc teur van de Ned. Spoorwegen, ir. Van Dijk, hangt van het stationsgebouw de vlag half stok. DE UITVOERING VAN HET „STEDELIJK" EN NOG WAT! Met instemming las ik in Uw blad de ver zuchting van Uw verslaggever, dat het jam mer is, dat we solisten als de heer Pala, hier zoo zelden kunnen hooren. Dat is inderdaad jammer. De gelegenheid om ze te hooren is er echter wel, als men die maar aangrijpt. Als geregeld bezoeker van de Marinecon certen herinner ik mij niet, dat deze leerling van één van Europa's beroemdste solisten, n.1. van Louis Zimmermann, de laatste jaren als solist is opgetreden. Ook op het programma voor a.s. Woensdag komt geen solist voor. Nu weet ik wel, dat dit niet altijd kan, of dat het noodzakelijk is, maar toch is het naar mijn meening steeds een zekere attractie, dat er een solist op treedt, al is het dan iemand uit eigen kring. Behalve de heer Pala hebben we toch meer dere goede solisten. Hoevelen hebben niet ge noten van de soli voor piccolo, cello, hobo, hoorn, clarinet, enz. Naar mijn oordeel zullen de eigen solisten niet ten onrechte een even aandachtig en dankbaar gehoor vinden als een of andere solist(e) van naam. Misschien willen de ter zake bevoegden dit eens overwegen? Muziekliefhebber. HOIXAVDAMERIKA-LIJN. Bilderdiik. 7 Nov. te Rotterdam. Binnendijk. 7 Nov. v. Antwerpen Blommersdük. 6 Nov. v. Galveston. Delftdijk. 6 Nov. 150 m. Z.W. v. Land s End. Dinteldijit. 6 Nov. te Seattle. Lochgoil. 7 Nov. te Rotterdam. Lochmonar, 6 Nov. te Liverpool. Maasdam, 6 Nov. v. Norfolk. Nebraska, 6 Nov. v. Kingston (Ja). Veendam, pass. 7 Nov. Lizard. Voiendam, 6 Nov. v. N. York. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Aeneas, 8 Nov. v. Yokohama. Alcinous, 6 Nov. v. Sabang. Antenor, pass. 7 Nov. Niton. Dolius, 6 Nov. v. Gravesend. Mentor, 6 Nov. v. Shields. Melampus, 7 Nov. te Colombo. Menestehus. 7 Nov. te Singapora. Myrmidon, 7 Nov. te Suez. Perseus, 7 Nov. te Manilla. Polydorus. 8 Nov. Gibraltar gepasseerd. Rhesus. 5 Nov. te Suez. Titan, 8 Nov. v. Rotterdam. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Chr. Huygens, u., 7 Nov. te Sabang. Johan de Witt, t., pass. 6 Nov. Gibraltar. Marnix v. St. Aldegonde, t., 7 Nov. v. Sabang. Poelau Bras, u., 7 Nov. v. Genua. Tarakan. u.. 6 Nov. te Sabang. Tawali, 7 Nov. te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. Eemland, t., 6 Nov. v. Rio Janero. Montferland, u., 8 Nov. te Rio Janeiro. Zaanland, t., 6 Nov. v. Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 7 Nov. te Constanza. Amazone, 6 Nov. v. New York. Ajax, 7 Nov. te Odense. Atlas, 1 Nov. v. Curapao. Ariadne, 7 Nov. te Amsterdam. Aurora, 7 Nov. v. Calamata. Baarn, 7 Nov. 32 mijl W. v. Land's End. Baralt, 2 Nov. v. Curapao. Berenice, 6 Nov. te Fiume. Boskoop, u., pass. 6 Nov. Bevezler. Costa Rica, 7 Nov. te Amsterdam. Deucalion, 7 Nov. v. Gibraltar. Douro, pass. 8 Nov. Holtenau. Dido, 5 Nov. v. Curapao. Eutrepe, 7 Nov. v. Hamburg. Ganymedes, 8 Nov. te Rotterdam. Hercules, 6 Nov. te Izmir. Hermes, 6 Nov. v. Malta. Iris, 6 Nov. v. Curapao. Juno, 8 Nov. te Hamburg. Mars, pass. 8 Nov. Gibraltar. Nereus, 8 Nov. te Kopenhagen. Oberon, 7 Nov. v. Rotterdam. Orpheus, 6 Nov. v. Stettin. Perseus, 6 Nov. te Cadiz. Plato, 7 Nov. v. Curapao. Poseidon, 7 Nov. v. Piraeus. Rhea, 7 Nov. te Amsterdam. Saturnus, 8 Nov. te Thessaloniki. Simon Bolivar, 7 Nov. v. Curapao. Stella, pass. 7 Nov. Dungeness. Strabo, 4 Nov. v. Curapao. Stuyvesant wordt 10 Nov. te Amsterdam verwacht. Theseus, 8 Nov. te Amsterdam. Ulysses, 7 Nov. te Rotterdam. Venezuela, 7 Nov. te Amsterdam. Venus, 6 Nov. te Gibraltar. Vulcanus, pass. 6 Nov. Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKALIJN. Amstelkerk, 7 Nov. v. Takoradi. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hoegh Merchant, 6 Nov. te Bombay Silverbelle, 6 Nov. v. Colombo. Siantar, 6 Nov. te Vancouver. Silverwillow, 6 Nov. te New Orleans. Tosari, 8 Nov. te Manilla. JAVA—NEW- YORK-LIJN. Bintang, 7 Nov. te Batavia. City of Lyons, 6 Nov. te Samarang. Kertosono, 7 Nov. te Boston. Kota Inten, 6 Nov. v. St. Vincent. Prometheus, 6 Nov. v. Belawan. Talisse, 6 Nov. te New Orleans. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi, 8 Nov. te Batavia. Buitenzorg, u., 8 Nov. v. Suez. Garoet, t., 7 Nov. te Londen. paï\7 Nov' K- deI Armi. Sibajak, u., pass. 6 Nov. Perim. Sitoebondo, t., pass. 8 Nov. v.m. 2 u. Ouessant Soekaboemi, t„ 7 Nov. te Marseille. Weltevreden, u., pass. 8 Nov. Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 6 Nov. te Hamburg. Aludra, t., pass. 7 Nov. F. Noronha. Ameland, pass. 7 Nov. Dover. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, pass. 6 Nov. Leixoes. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Bontekoe. 6 Nov. v. L. Marqués. Lematang. 6 Nov. v. Algoabaal. Ombilin, 6 Nov. te Port Louis (M.). JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjileboet, 5 Nov. te Batavia. Tjinegara. 6 Nov. v. Manilla. Tjisalak, 5 Nov. te Hongkong. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Ltyn). Bloemfontein, 7 Nov. v. Amsterdam. Boschfontein, t., pass. 8 Nov. Ouessant. Jagersfontein, u., 8 Nov. te Durban. Randfontein, 7 Nov. v. Amsterdam. (HollandBr.-Indië L(jn). Streefkerk, 7 Nov. v. Rotterdam. (HollandOost-Azië LUn). Gaasterkerk. u., 8 Noy. te Genua. Meerkerk, 7 Nov. te Hamburg. Serooskerk, t., 8 Nov te Aden. ft Zuiderkerk, t., 6 Nov. v. Kobe. Ongecorrigeerd ANNA PAULUWNA BREEZAND. (Niet van den gewonen correspondent.) Uitvoering Zangvereeniging. In de vrij goed gevulde zaal van den heer Borst gaf Zondagavond de zangvereeniging „Vriendschap", onder leiding van den heer De Wilde haar eerste uitvoering in dit sei zoen. Het programma vermeldde een 9-tal nummers, waarvan het eerste: De Molenaar, van Zijderlaan, al dadelijk goed tot z'n i echt kwam. an de overigen zouden we willen noemen: Russische Vesper, Bruids vaart in Hardanger en de Zwaluwen. Blijve niet onvermeld het extra-nummer, het vlotte en altijd inslaande Patriottenlied, dat gege ven werd tot dank voor het applaus, en de voorbeeldige houding van het publiek, dat, hoewel grootendeels bestaande uit jongelui' alles met de grootste aandacht had gevolgd! Zoo hoort het! (In goed Noordholldndsch.) De dames v. d. Linden en Schouten gaven een tweetal duetten ten beste, waarvan het tweede. „Ich wollt meine Liebe ergasse" van Mendelssohn, het in elk opzicht, wat uit- voei ing betrof, van zn voorganger won. Dit w^rd werkelijk, niet onverdienstelijk gezon- lot afwisseling van het zangprogramma trad op „Prof.Johnnie Frans, die zich hu moristisch goochelaar noemde, doch meer goochelaar dan humorist bleek te zijn. De hcei I ïans had verscheidene aardige toeren op zijn repertoire, die wel in den smaak vielen. Len gezellig bal besloot den avond, waar op naar onze meening, én directeur én leden cl niet voldoening kunnen terugzien. WIERiy gg-y Den Oever krijgt industrie. Oprichting van een garnalen, drogerij. Geruimen tijd geleden werd door de Vis. schersvereeniging D.E.T.V., in samenwerking met de Motorvisschersvereeniging plannen gemaakt om hier te Den Oever te komen tot industrie in verband met de visscherij, daar ,1afsluiting van de Zui(ler7Po ouji. «cci fj" -einde wilde men komen tot het oprichten van een gar, nalendrogerij. Ongeveer drie maanden gele, den heeft men als proef een drijvende dro. gerij gehuurd. Hoe deze uitkomsten zullen zijn moet nog worden afgewacht, daar g0- meld object tot 1 December a.s. in bedrijf zal worden gehouden. Om deze zaak nog eens nader te bekijken, werd j.1. Zondag een vergadering in de zaal van den heer Lont belegd. Het resultaat van deze vergadering is geweest, dat, dank zij den financi- eelen steun door diverse visschers en particulieren toegezegd, men beslo ten heeft tot oprichting van een fa briek over te gaan. De besturen zijn gemachtigd onderbande-" lingen aan te knoopen voor terreinaankoop, -/„f fabriek eventueel zal komen is TTAI ic IvAnAv. A l Waar of de fabriek eventueel zal komen is nog niet te zeggen. Het is te hopen dat een en ander zal slagen daar deze industrie wat leven in de brouwerij brengt en in de eer- ste plaats de belangen van de visschers zal dienen. Ongeluk, J.1. Zondagmiddag kwam het zoontje van den heer B. uit den Gesterweg spelenderwijs van een lorrie van een kipkar te vallen. Het bleek dat het ventje leelijk terecht was ge komen en dat een zijner armen een gecom pliceerde breuk vertoonde. De behandelende geneesheer achtte overbrenging naar het zie kenhuis te Den Helder geboden. Balmasque Mandolineclub „Oosl- Wieringen". Zondagavond werd ten bate van bovengen noemde vereeniging een balmasque gegeven in de zaal van den heer Lont. Laten we di rect zeggen, dat er veel publiek was en alles vlot verliep. Na het demasqué bleek dat de volgende prijzen waren behaald: le prijs voor het origineelste costuum, en-« kelingen, mej. V. Verfaille met: Groote Schoonmaak en mej. A. Bakker met: Pop; 2e prijs mej. T. v. d. Kreeke als Mexicaansche- Troostprijzen werden toegekend aan mej. P- van Wijngaarden: Zonnebloem; mej. M, Koorn: Ekster en mej. G. Kuut: Vlinder. Enkelingen, mooiste costuum: le prijs me|- G. Verfaille als: Winter; 2e prijs mej. C. Sb monsBakker als Tiroolsche. Groepen: le prijs Zigeuners, de heeren A- Cornelissen, J. Bakker en Jb. Schoorl en de dames M. BakkerCornelissen en mej. A- Bakker Pd.; 2e prijs Mexicaansch paar, mej, M. Poppen en C. van Wijngaarden. AMSTERDAM, 8 November. Veemarkt. 556 vette koeien, le kw. 70 76 ct„ 2e kw. 58—68 ct„ 3e kw. 50—56 ct. per Kg. slachtgewicht; 39 melk- en kalf- koeien f 170230 per stuk, 76 vette kalve-" ren: 2e kw. 58—66 ct., 3e kw. 50—56 ct. per Ka-, levend gewicht; 53 nuchtere kalveren f 7—12 per stuk, 49 schapen f 1832 per stuk, 444 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 71^75 ct., enkele hooger, zware varkens 7374 ct., vette varkens 72 73 ct. per Kg. slachtgewicht; 2 paarden. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen rui men aanvoer, stuggen handel, onveranderde prijzen. Melkkoeien matigen aanvoer, tra gen handel. Vette kalveren matigen aam voer, zeer stuggen handel en hoogere prij zen. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, vluggen handel, prijzen onveranderd. Scha pen matigen aanvoer gedrukten handel prijzen onveranderd. Varkens matigen aan voer, gedrukten handel, hoogere prijzen. Zeer beste vleeschvarkens iets hoogere no teering. AMSTERDAM, 8 November. Binnenl. granen. (Boerennoteering). Rogge 7—7.50, chevalier gerst 7.508, win- tergerst 7.25—7.60, haver 6.25—6.50, duive- boonen 9—10, paardehooncn 8.509, groene erwten 910, vale erwten 1114, alles per 100 Kg., karvvijzaad 11—11.25, blauwmaan- zaad 1415. alles per 50 Kg. ALKMAAR. 8 November. Andijvie 0.60—1.50, appelen 1.50—6.50, bloemkool I 5.20—8, idem II 2-3.50, boe renkool 1.503.60. bieten 1.203.50, druiven 716, gele kool 1.201.70, groene kool 1.10 —3.20, kropsla 0.60—3, knolselderie 2—2.60, peren 210.50. prei 1.502.60, peterselie 1-60 —3 raapstelen 60 ct. radijs 1.20—3, roode kool 1.203.60, selderie 0.502, spinazie 0-10—0.68, spruiten 2.50—6. snijboonen 11— 14.o0, tomaten 2.60—8.50. uien 5.809.10, wortelen 1.201.60, boswortelen 2.507, wit lof I 5—6.50. II 2.503.50. WARMKNHUIZEN, 8 November. Roode kool f 1.20—1.50. Deensche witte kool 8090 ct. Aanvoer: 1500 Kg. roode 1806 Kg. Deensche witte kool. BROEK OP LANGENDTJK. 9 Nov. BI. eigenheimers 2.S0, uien 6.80—7.20. drie lingen 6—6.10, grove 6.90—7.50, gele nep 6.70 nVfJ1 rammenas 90 ct., kroten roode kool 1.80—3.20, witte kool 1—1-20. JU.uou kg. Wite kool 80—90; 25000 kg. d. enk??' 1-1'40 3000 groene kool 1.80 1.60 1,00 stuks bloemkool 4.205.80 dito -.e soort 1.502 20.000 andijvie 6080 400 druiven Alieant 16.10—17..40 NOORDSCHARWOUDE. 9 Nov. 1 jLf"vocr: 360 Kg. uien 6.00, drielingen 5.50, 1 Kg. peen 1.90, kleine peen 0.50, 46 Kri spercieboonen 8.30—16, 2300 Kg. kroten l-M 0. roode kool 2.10—2.80. witte kool 86-90 ko°' 1~ D- wilte k°ol 6.80-1.36. PURMEREND, 9 Nov. 9iJer veemarkt waren heden aangevoerd? -10 vette koeien 58—68 ct. per I<g„ gelde- koeien 160—205. meikoeien 160—290. 12 pa«r- >n T). 20175 60 vette kalveren 3060 per Kg. 175 nuchtere kalveren 7—17 182 vette var- iT1 oo •f£r0'64; 45 mager 25-40; 290 R>—*3 830 schapen 17—34; 40 bokken 4—-"

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8