De Japansche opvatting beteekent anarchie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Lord Halifax welkom in Berlijn Dc tekorten bij de Ned. Spoorwegen Zeventiende partij afgebroken Front verplaatst zich naar Nanking Engelsch stoomschip vergaan Schietpartijen in Palestina Spoorweqpensioeuen in gevaar Verplichte hygiënische zui- velcontröle te verwachten UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 6Se JAARG- No. 8157 15 NOVEMBER 1937 De Negenmoflendheden-Conferentie Staking der vijandelijkheden verlangd Verdragschennis vastgesteld Mogelijkheid tot politieke toenadering duitsche jeugd verzamelt beenderen. „Opzet verkeersfonds zuiver fiscaal Euwe-Aljechin CHINA Vertrouwen in Douglas- vliegtuigen geschokt Moreel der Chineezen niet geschokt Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. onderzoek HELDERSCHE COURANT MAANDAG Het samengaan der drie groote de- mocratiën van het Westen, namelijk Frankrijk, Engeland en de Vereenig- de Staten, drukt zijn stempel op de resultaten der Zuidzeeconierentie te Brussel. Van de vriendelijke geste in de richting van Japan is men, door diens weigering tot medewerking, overgegaan tot een vrij krachtig pro test, waarin men Japan in ronde be woordingen schending van verdragen ten laste legt en zelfs dreigt met ge meenschappelijke maatregelen. Reuter meldt hierover dat de delegaties van de Vereenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk- een gemeenschappelijke verklaring hebben opgesteld, welke aan de Zuidzee-conferentie is voorgelegd, en waar in het Japansche standpunt ten aanzien van het conflict met China volledig wordt weerlegd. Indien met de Japansche opvat ting werd ingestemd, zoo zegt deze verklaring, zou men geraken in een algemeene anarchie. De mogendheden zijn het in deze ver klaring er over eens, dat het de bedoeling van Japan is den wil en de mogelijkheid van China om tegenstand te bieden, te vernietigen. Rechtstreeksche onderhandelin gen tuschen de twee landen alleen zou den oorlog tot in het oneindige doen rekken. De mogendheden hopen, dat Japan zijn besluit om niet aan de conferentie van Brussel deel te nemen, zal herzien. Echter, zoo besluit de verklaring in geval Japan blijft weigeren, moeten de mogendheden overleg gen welke houding zij kunnen aannemen nu één partij de bepalingen van het negen mogendhedenpact negeert, terwijl alle an dere partijen deze bepalingen volledig van kracht achten. Verder zal de verklaring melding maken van de door den internationalen handel geleden verliezen en van de verontwaardi ging en den afschuw in de wereld gewekt. In tegenstelling tot de Japansche opvatting, dat het conflict slechts de beide strijdende landen aangaat, zal de verklaring zeggen, dat het conflict een schending van het ver drag van Washington van 1922 en van het Briand-Kellogg-verdrag beteekent. Tenslotte zal de conferentie in haar verklaring haar diensten blijven aanbieden en een toespe ling maken op de gemeenschappelijke hou ding, die mogelijk in overweging genomen zou kunnen worden. Opmerkelijk bij de besprekingen was, dat slechts de Italiaansche vertegenwoordiger er zich tegen verklaarde en zelfs de Portu- geesche ambassadeur vóór stemde. Ook Jhr. De Graalf verklaarde zich, be houdens enkele geringe bezwaren, voor een gemeenschappelijke verklaring. Hulp aan China? We derzij dsche steun bij conflic ten? Naar verluidt is men het op de negen-mo- gendheden-conferentie in beginsel eens ge worden over bepaalde maatregelen ten gunste van China, in het bijzonder wat be treft de levering van wapens en munitie en het verleenen van credieten. De steunver leening zou door ieder land afzonderlijk op eigen verantwoording geschieden. Op verlangen van Frankrijk wor den echter regelingen getroffen, voor wederzijdsche hulpverleening voor het geval deze actie tot inci denten zou leiden. Heden zal de conferentie worden voortge zet. Men meent te mogen aannemen, dat van Japan staking der vijandelijkheden zal worden verlangd, zulks op grond van de vroeger door Japan geteekende verdragen. Deze eisch zou een directe inmenging in het conflict beteekenen en zal dus ongetwij feld groote tegenstand in Tokio ondervin den. De Duitsche pers geeft uitvoerige levens beschrijvingen van Lord Halifax, de Engel- sche minister, die straks politieke besprekin gen in Duitschland zal voeren. Opmerkelijk is echter, dat de couranten, blijkbaar op hoog bevel, zich onthouden van besprekingen over het eigenlijke doel der reis en de daaruit mogelijk voortvloeiende ge volgen. De bladen vergenoegen zich met slechts de Engelsche persstemmen af te drukken en daarop critiek uit te oefenen, zooals uit een artikel, elders in dit blad. blijkt. In het algemeen is de toon ten aanzien van dit bezoek echter hartelijk en spreekt men de hoop uit, dat een nieuwe stap zal kun nen worden gedaan in de richting van sa menwerking der Europeesche staten en te gen de communistische propaganda- en on dermijningspogingen. In Engelsche kringen verheelt men zich niet, dat de verschillen tusschen de Duit sche en Engelsche opvattingen over het koloniale vraagstuk groot zijn en verliest men zich dan ook niet in een voorbarig op timisme. In diplomatieke kringen te Londen ver klaart men, gezien verschillende uitleggin gen, welke gegeven werden aan de jongste besprekingen tusschen graaf Ciano en Lord Perth, en aan de besprekingen tusschen Grandi en Van Sittart, dat er geen sprake van is in een directe toekomst met de Ita liaansche regeering de onderhandelingen aan te vatten, welke reeds sinds Juli kun nen worden voorzien. Zeer zeker is men geneigd met de Ita liaansche regeering te onderhandelen over Middellandsche Zee- en andere vraagstuk ken, welke zich voor de beide landen voor doen, doch men wil tevoren den toestand In Spanje opklaren en met name het vraagstuk der vrijwilligers ten minste tot ®en begin van oplossing te zien komen. Hit sluit niet uit, dat langs diplomatieken weg mct Rome contact moet worden onderhou den. Ongeveer 75.000 kilo beenderen zijn in Herlijn gedurende de maand October door kinderen van 761 scholen verzameld ten behoeve van de carrvpnerne to#on verspil- Dfl'R. Dit is ongeveer 10.000 kilo m-oer dan in nnaanden tevoren. De beenderen worden Robruikt voor de productie van vet en Veevoeder. Bezitters motorrijtuigen moeten ze betalen Aan het voorloopig verslag van de Twee de Kamer over de begrooting van het Ver keersfonds voor 1938 ontleenen wij het vol gende: Vele leden betuigden hun instemming met het Regeeringsvoornemen een coördi natie van het goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen. Anderen achtten de opzet van het Verkeersfonds zuiver fiscaal. De ontwikkeling van het moderne verkeer dient niet geremd te wor den, teneinde de tekorten van de Spoorwegen te dekken, doch het spoorwegverkeer moet worden be perkt, aldus deze leden. Terwijl de internationale lijnen zouden moeten worden gehandhaafd, dienden de kleine te worden opgeheven, hetgeen ge paard zou moeten gaan met een zeer groo te afschrijving op het rollend en vast mate rieel. Groote autowegen dienen, mede als werk verschaffingsobject, te worden aangelegd. Deze aanleg zou uit leeningen moeten wor den gefinancierd en niet afhankelijk moe ten zijn van de opbrengst van de nmtor- rijtuigenbelasting. Andere leden keurden het af, dat van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbe lastingen ad f31 millioen, slechts f23.7 mil- lioen aan de landwegen ten goede komt. Rijwielbelasting. Eenige leden drongen op afschaffing rij wielbelasting aan. Spoorwegen vervoeren goederen beneden kostprijs. Sommige leden betreurden, dat voor dek kingen van het exploi'atie-tekort van S.S. en H.S. opnieuw een tekort van 30 millioen moest worden geraamd. De spoorwegen vervoeren, aldus deze leden, goederen beneden den kostprijs. Het werd verkeerd geacht, dat de N.V. A.T.O., dochterniij. van de N.V. Ned. Spoorwegen, feitelijk zonder risico een concurrentiestrijd voert, omdat het spoorwegtckort tóch. wordt gedekt. Euwe echter zoo goed als zeker winnaar. De zeventiende partij van de re vanchematch om het wereldkam pioenschap schaken, welke gister avond in den Dierentuin te 's Gra- venhage werd gespeeld, is afgebro ken na veertig zetten, in een stel ling, welke .gewonnen moet worden geacht voor dr. Euwe. In den loop van heden, zal Aljechin mededeelen of hij vanavond de partij nog verder speelt. Deze partij kan een keerpunt in de match beteekenen. Dr. Euwe schijnt eindelijk zich zelf te hebben teruggevonden en al mag het zijn, dat de omstandigheden bepaald gunstig voor hem waren een in de opening behaald voordeel, waardoor hij spoedig de leiding in handen kon nemen het feit, dat hij voort durend naar het soort stellingen streefde waarin hij zich bij uitstek thuis gevoelt, in plaats van, zooals menigmaal, zich door een tegenstander in avonturen te laten mede- sleepen, getuigt van een zelfvertrouwen, dat wij niet meer bij hem hadden opgemerkt. Anderzijds moet worden togegeven, dat Aljechin zich matter verdedigde dan men van hem gewend is, vermoedelijk als gevolg van de zware vermoeienissen der laatste partijen. Over de slotstelling waren allen, Aljechin incluis, het eens, zij is voor den uitdager ten eenenmale onhoudbaar. De afgebroken stand luidt: Wit Euwe: kf4, df7, te5, pionnen a5, e4, f2, g3 en h2. Zwart Aljechin: kh7, dd2, tel, pionnen g7 en h6. Méér ongevallen in Nederland sinds deze toestellen in gebruik zijn? Het feit, dat de onlangs veronge lukte „Specht" en „Flamingo", alsook de in 1934 en 1935 vergane „Uiver" en „Maraboe" alle toestellen van het type Douglas waren, heeft het ver trouwen van verscheidene Tweede kamerleden in dit type vliegtuig diep geschokt, lezen wij in het Voorloopig Verslag over de begrooting Water staat 1938. Waarom maakt de K.L.M. niet gebruik van in Nederland vervaardigde vliegtuigen, welke voor die in het buitenland niet onaer- doen, vragen deze leden zich af. Andere leden stellen, in verband met de veiligheid van het luchtverkeer, de vraag of niet te veel naar grootere snelheid in- plaats van naar grootere veiligheid wordt gestreefd? Zijn de motoren wel steeds geheel in orde en wordt daarop wel voldoende toezicht uit geoefend? Is het juist, dat het aantal vlieg ongevallen in Nederland thans naar ver houding grooter is dan in andere landen sinds Douglas-vliegtuigen in gebruik zijn genomen? Gevraagd werd of de Minister naar deze vragen een diepgaand onderzoek zou willen instellen. Het rijk moet jaarlijks 9 mil lioen aflossen. Aan het Voorloopig Verslag van de Twee de Kamer over de begrooting Verkeersfonds 1938 is het volgende ontleend: In 1935 is het Pensioenfonds der Neder- landsche Spoorwegen bijna 3'A millioen in geteerd. over 1936 4 millioen. Neemt men in aanmerking, dat van het geboekte bezit van het fonds ad. plm. 174 millioen op 31 Decem ber 1936 ongeveer 154 millioen in het eigen bedrijf is vastgesteld en dus niet meer liquide kan worden gemaakt, dan komt vast te staan, dat de tijd niet ver af is, dat het fonds niet meer over voldoende li quide middelen zal beschikken om daaruit de pensioenen te betalen. Met het oog op dezen bedroevenden toe stand drongen verscheidene leden er niet kracht op aan. dat het Rijk wederom zijn verplichting tot storting van de annuitcit van plm. 9 millioen zal nakomen. Blijft het Rijk hierin nalatig, dan zal het tekort, dat thans reeds meer dan 250 milli oen bedraagt, van jaar tot jaar toenemen en zal een aanzienlijk hoogere storting dan 9 millioen por jaar noodig zijn. De derde maand van den strijd om Shanghai is beslissend geworden. Na verwoede gevechten beheerschen de Japansche troepen thans de gehee- le Chineesche stad en het omringen de gebied. In Chineesche kringen toont men zich echter door het verlies van Shanghai toch niet ontmoedigd. Men zegt tevreden te zijn over den 90 dagen lang geboden tegenstand, welke sterk heelt bijgedragen tot verhooging van het internationale aanzien van China en tot verster king van het moreel der Chineesche bevolking. Volgens Chineesche kringen zal het voornaamste iront zich thans ver plaatsen naar Nanking. De Chineesche troepen leggen verdedi gingslinies aan in een met meeren bezaaid gebied, welke gunstig zijn voor een defen sief. Hun moreel en hun materieele kracht zijn niet geschokt, maar over een uitgestrekt front zouden zij het voordeel van hun aantal gedeeltelijk verliezen. Zij zullen voor een Japansch offensief komen te staan, dat ge vaarlijker wordt dan ooit, daar de Japanners thans een stevige basis ingericht hebben rondom Shanghai. De Japansche marine deelt mede, dat sterke Japansche afdeelingen Zaterdag avond te Paimau, 60 kilometer ten noorden van Sjanghai, aan land zijn gebracht. De nieuwe troepen gingen onmiddellijk tot ac tie over en bezetten Tsjihtangtsjen, 25 kilo meter ten noorden van Tatsjang. Zij achter volgden de Chineesche troepen. Verwachting: Meest matige, in het westen Noordelijke tot Westelijke, in het oosten Noordwestelijke tot Zuid westelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, met waarschijnlijk regen- of ha gelbuien, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering. Waterwegen naar Nanking ver sperd. In verband met de aanwezigheid van ster ke Japansche zeestrijdkrachten in de baai van Hangtsjau hebben de Chineezen door het laten zinken van met steenen geladen schepen de Jangtse-Kiang bij Noengpo ver sperd. Daardoor is verkeer te water naar Nanking, zoowel van Sjanghai naar Nan king als van Noengpo naar Nanking, on mogelijk. De eenige nog open zijnde scheep vaartweg van Sjanghai naar Nanking over de Jangtse staat voor het grootste deel on der Japansche controle. Japansche troepen ingesloten. Het Chineesche agentschap Central News meldt, dat de Chineesche troepen de Ja pansche strijdkrachten in het Noorden heb ben ingesloten en Anyang, aan den spoor weg PeipingHankau, hebben bezet. Hetzelfde agentschap meldt, dat de Chi neezen Fengtsjing, aan de spoorlijn Sjang haiHangtsjau tusschen Soengkiang en Kasjan, hebben heroverd. Voorts herover den zij Sjuen Koengting, een der eerste ontschepingspunten, die de Japanneezen in de baai van Hangtsjau hebben gebruikt, gelegen op 20 K.M. ten Noordoosten van Sjapoe. REGEERING STELT IN. Naar het Hsbl. verneemt, stelt de in specteur van het Veeteelt, en Zuivelwezen, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, een onder zoek in naar de wenschelijkheid. om te ko men tot een wettelijke verplichting, om alle melk, dus ook de industriemelk te onder werpen aan een hygiënische kwaliteitscon trole en op grond daarvan te doen hetalen (dus niet langer aleen op grond van vet gehalte). Zulk een conferentie, die zoowel bacte- rieele als zichtbare verontreiniging zou om vatten, wordt door de regeering wenschelijk geacht mot het oog op de kwaliteit van de Nederlandsche boter, kaas, condens en poe der. Er zijn weliswaar zuivelfabrieken, die de ze controle reeds toepassen, doch die onder vinden het bezwaar, dat dit remmend werkt op den melkaanvoer ten gunste van fabrie ken, die uitsluitend naar vetgehalte betalen. Wij meenen, zegt het blad, tevens te we ten, dat er verband bestaat tusschen dit initiatief en het resultaat van de interna- ionale boterkeuring, die ter gelegenheid van het Wereldzuivelcongres onlangs te Berlijn werd gehouden. Tragedie voor de Nederlandsche kust. Onze sleepbooten varen uit Een lid van de bemanning ge dood. Wij vernemen uit Vlissingen, dat het Engelsche stoomschip „Ino"op ongeveer ze ven mijl van het Wandelaar lichtschip in zinkenden toestand verkeert. De bemanning bestaande uit 18 koppen die gisteren het schip verlaten heeft, is door de Belgische motorloodsboot „Ostende" naar Oostende ge bracht. Eén lid van de bemanning is over leden. Het lijk is eveneens aan boord van de loodsboot. De positie van het zinkende schip is Oostende: Zuid ten Oosten half Oost: Wan delaar lichtschip o.z.o. en half Oost. Vermoedelijk vaart de Belgische loodsboot naar Zeehrugge of Ostende. De „Ino" is een schip van 1240 bruto ton, dat in 1899 te Campbeltown in Enge land is gebouwd. De „Ino" onderhield een weekdienst tus schen Bristol en het vaste land. Het schip was ook te Rotterdam een goede bekende. Thans was het onderweg naar Antwerpen. De^ geheele geredde bemanning van de „Ino bestond uit 24 koppen, waarvan, zoo als gezegd, één is overleden. De Engelsche zeelieden zijn te Oostende aan land gezet. Te middernacht zijn de sleepbooten „Go liath" en „Noordzee" bij het S.S. „Ino" aan gekomen. Het schip ligt ten anker met zware slagzij. Een der reddingbooten is verdwenen en men vermoedt, dat de opva renden daarmede zijn weggeroeid. De bemanning'van de sleepbooten heeft zich aan boord begeven en 'n sleeptros van de „Noordzee" vastgemaakt. Met het trans port van het schip kon evenwel nog geen aanvang worden gemaakt, doordat een an ker uitstaat, dat niet wil slippen. Zoodra de dag aanbreekt zal de sleepboot- bemanning opnieuw trachten op het schip te komen teneinde de ankerketting door te zagen. Omtrent het zinken van het Engelsche schip wordt nader gemeld, dat dit moet worden toegeschreven aan een verschuiving van de lading, welke uit mineralen bestond. Te vijf uur hedennacht is bericht ont vangen, dat het de sleepbooten niet gelukt is de „Ino" weg te sleepen. Het schip is ter plaatse gezonken. POLITIE MOET MET STALEN HELM OP PATROUILLEEREN De terroristische actie in Palesti na duurt onverminderd voort. Onbekenden hebben uit een rij dende auto schoten gelost, waardoor twee Joodsche vrouwen gewond werden. Verder is een bom gewor pen naar een Arabische autobus, waardoor een vrouw werd gedood en vier mannen gewond. In verband met de herhaalde aan slagen, heeft de politie opdracht ge kregen bij het patrouilleeren de sta len helm te dragen. Zaterdag is een bom geworpen naar de ■Synagoge in de oude stad Jeruzalem Er werd echter geen schade aangericht. Drie vooraanstaande Arabische employé s van de gemeente Jeruzalem zijn gearresteerd en naar het concentratiekamp te Acre gezonden. Men gelooft, dat zij er van beschuldigd wor den, aangespoord te hebben tot de jongste on geregeldheden. Geheim wapenmagazijn ontdekt. Rij de nasporingen naar den bela ger van een Arabische politiebeamb te, die nabij de kerk der H. Geboor te te Jeruzalem werd gewond, heeft de politie, met behulp van honden, een wapenmagazijn en munitiefa briek ontdekt in een villa te Bethle- hem. Men vond er revolvers, lonten, slaghoedjes patronen, gereedschappen voor de vervaardi ging van bommen enz., de wapenen waren verborgen in kastladen met valsehen bodem of m den boomgaard begraven. De eigenaar' een Christen-Arabier, en zijn broeder, zijn als verdachten in hechtenis genomen

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1