Den Helder heeft te groote trekkracht Honderdjarig bestaan Oud-Katholiek Kerkgebouw Vestigingsplaats voor winkelbedrijven Inkomen en Middenstand Jongetje loopt tegen autobus aan De nieuwe Prins Hendrik Stichting Vischafslag Den Helder IJ muider vischprijzen Burgerlijke Stand van Den Helder De „omloopsnelheid" van winkelzaken. Het vraagstuk van de „omloopsnelheid van winkelzaken" is in dezen tjjd wel in een zeer acuut stadium getreden. Het is in het bijzonder de groote werkloosheid der laatste jaren geweest, die hiervan de oorzaak is. On derzoekingen op dit gebied hebben uitgewezen, dat een direct verband bestaat tusschen de werkloosheid eenerzijds en het aantal winkels anderzijds. De werkloozen probeeren hun geluk in den kleinhandel, en met de crisis keert ook telkenmale het aantal hunner vestigingen terug. Daardoor zijn verschijnselen ontstaan, die gezamenlijk het beeld van de detailhandel tot een chaos hebben gemaakt, n.1. een overbe zetting. Dit komt o.m. tot uiting in een relatief groot aantal dwergbedrijfjes, die zich met alle moge lijke middelen trachten te handhaven. Gebrek aan de meest noodzakelijke vakkennis en eco nomische geschiktheid, gebrek ook veelal aan inzicht in de gevolgen, die normale handels overeenkomsten met zich brengen. Hun aan wezigheid heeft geleid tot het ontstaan van concurrentiemethoden, waarvan niet alleen zij zelf, doch ook de bona-fide vakgenooten de ge volgen moesten ondervinden. Vele van deze zaken moesten na een kort en moeizaam leven het veld weer ruimen. In hun val sleepen zij diegenen mee, die door hun onvakkundige col lega's tot het gebruiken van onjuiste concur rentiemethoden werden gedwongen. Vernietiging van kapitaal. Dit beteekent, dat het kapitaal, dat met deze vestigingen is gemoeid, grootendeels wordt vernietigd. Overigens is dit begrijpelijk, omdat het kennelijk op een verkeerde wijze werd be legd. Men had het beter voor andere doelein den kunnen gebruiken. Doch bovendien heeft dit proces van vrije winkelvestiging tot ge volg gehad, dat ook kapitalen, die men w 1 op juiste wijze had belegd, moeten worden inge boet. Het zijn de kapitalen, belegd in de reeds lang gevestigde en als solide bekend staande winkelzaken. Tenslotte gaan deze verloren, doordat zij tegen hun eigen wil en door de onvakkundige nieuwelingen gedwongen zich met verkeerde concurrentiemethoden hebben beziggehouden, en het daardoor niet meer kon den bolwerken. Hoog sterftecijfer van Middenstands- bedrijven. Dit alles vindt zrjn duidelijke illustratie in den ontstellend korten levensduur van winkel zaken, en in het hooge „sterftecijfer" van deze middenstandsbedrijven. Waar hieromtrent voor Den Helder geen gegevens bekend zijn, wijzen wij hier op de resultaten, waartoe een onder zoek, ingesteld door het Economisch Instituut voor den Middenstand, heeft geleid. Vastge steld werd b.v., dat van de 109 kruideniers winkels, die in Mei 1928 te Tilburg werden geteld, er in 1934 nog slechts 53 waren over gebleven! In het Hoef kadedistrict te Den Haag werden in 1927 95 kruideniers aangetroffen, waarvan er in Juli 1932 nog 36 „in leven" bleken te zijn. Het onderzoek naar het euvel der uitverkoopen, door het Instituut in 1933-'34 in een achttal gemeenten ingesteld, bracht aan het licht, dat in 16 weken tijds 61 van de 2049 winkels verdwenen. Natuurlijk wordt de open plaats, die deze „uitvallers" achterlaten weer onmiddellijk door andere aangevuld. Ondanks al deze liquidaties bleef de toestand zoodoende even ongunstig. In een aantal gevallen is deze zelfs nog ongunstiger geworden, dan hij tevo ren reeds was. Voor Den Helder kan niets er op wijzen, dat de situatie daar beter zou zijn dan in andere steden. Ondeskundig beheer berokkent schade. Door dezen gang van zaken ondervinden niet alleen de betrokken zakenlieden de schade. Ook de samenleving in haar geheel wordt be nadeeld. De samenleving is immers alleen ge baat bij een handelsstand, die zijn functie van distribuant van goederen op een economisch verantwoorde wijze verricht. Niet minder dan een derde deel van den voorraad goederen in de maatschappij is bij den kleinhandel onder gebracht. Een deskundig beheer van dezen kleinhandel moet dus zonder eenige twijfel aan de gemeenschap onberekenbare schade berok kenen. En dat is ook geen wonder, indien men weet, dat ieder, die dat op een goed oogenblik in zijn hoofd krijgt, zich maar in den detail handel kan vestigen. Men behoeft er niet voor te solliciteeren, men kan dus ook niet worden afgewezen, en men richt een zaakje op, soms met een miniem kapitaaltje, soms alleen met de behendigheid, ditvan anderen los te krijgen, soms geheel op crediet. Vakkennis is in een groot aantal van deze ge vallen wel zeer ver te zoeken. Dit wordt dui delijk, indien men nagaat, wat de nieuwe win keliers voor werkzaamheid verrichtten vóór dat zij in den handel terecht kwamen. De Kamer van Koophandel te Delft berichtte hier omtrent, dat van de 57 groentehandelaren er slechts 22 voortdurend in het zelfde vak werk zaam waren geweest; 22 waren vroeger werk man! Van de 80 zelfstandige kruideniers bleken er slechts 23 steeds in het vak geweest te zijn; 4 waren vroeger knecht of bediende, 44 werk man, 2 kantoorbediende, 3 dienstbode, terwijl 4 vroeger ziek of armlastig waren! In Amster dam bleek bij een onderzoek, dat een gevestig de kruidenier tevoren pianostemmer en arbei der Hollandsche Spoor was geweest, en boven dien nog een tweetal niet vermelde beroepen had uitgeoefend. Voorts werd een kruidenier ge hoord, die leerlooier en treinbouwer was ge weest; een slager, die in zijn betere dagen het beroep van commissionair in effecten had uit geoefend; een meubelmaker, die agent van politie en kruidenier was geweest: een rijwiel handelaar die in de schoenmakerij werkzaam was en een winkel in fruit had gedreven. Men moet dus wel zeer optimistisch van aard zijn, indien men niet aanneemt, dat het be heer van den maatschappelijke!! goederenvoor raad, voor zooverre hij bij den kleinhandel be rust, op een hoogst onvoldoende wijze ge schiedt. Het nadeel hiervan is dus wel groot. Het ontstaat voor de winkeliers, de vakkundi- gen en de onvakkundigen; voor den verbruiker, die bij een dergelijken toestand onvermijdelijk minder vertrouwen in den winkelstand moet gaan stellen; en tenslotte voor de maatschappij in haar geheel, die van dit alles de dupe wordt. Iedereen kan thans nog winkelier worden. Kennelijk ligt van al deze verkeerde toe standen het uitgangspunt bij de omstandig heid, dat ieder maar vrij toegang heeft tot het terrein van den winkelstand. De kundigheden, die een winkelier behoort te bezitten, zijn vele- hij moet vakkennis be zitten; hij behoort op de hoogte te zijn van de wijze, waarop een eenvoudige, bij zijn be drijf passende, administratie moet worden bijgehouden. Hij moet de draagwijdte kunnen beseffen van het aangaan van contractueele verplichtingen. Zoowel wat inkoop als ver koop betreft, dient hij van de „markt" op de hoogte te zijn en te blijven. En tenslotte moet hij voldoen aan eenige eischen van crediet- waardigheid. In andere beroepen, tot welker uitoefening eveneens capaciteiten zijn vereischt, is de vestiging veelal beperkt tot diegenen, die op voldoende wijze hebben aangetoond, dat zij over de noodige vakkennis beschikken. En zoo is men dan ook na de treurige ervarin gen, in de laatste tijden in den winkelstand opgedaan, tot het denkbeeld gekomen, dat wellicht een zelfde beperkingsmethode hier dienstig zou kunnen zijn. Vestigingswet Kleinbedrijf. Uit deze overwegingen is tenslotte de z.g. „Vestigingswet Kleinbedrijf" ontstaan, die in Maart j.1. door de Staten-Generaal werd aan genomen, en die op 9 Apri' in werking trad. In middenstandskringen is deze maatregel ten zeerste toegejuicht. Indien één of meer vereenigingen in een bepaalde bedrijfstak bij den Minister daartoe den wensch kenbaar maken, zal de Minister in die bedrijfstak nog slechts diegenen als winkelier toelaten, die zullen voldoen aan de eischen van vakbe kwaamheid, handelskennis en credietwaar- digheid, aan de z.g. „vestigingseischen". Het merkwaardige van dezen wetsmaat- regel is dus, dat de overheid niet zelf de vestiging in een bepaalde tak van winkel bedrijf beperkt, dach dat dit eerst geschiedt op verzoek van de belanghebbenden zelf, n.1. van hun organisaties. Wil men op het gebied van den winkelstand dus tot betere toestan den geraken, dan is hiervoor in de allereer ste plaats noodig: georganiseerd initiatief. Bonafide handel kan zelf zuiveren. De bona-fidq middenstand heeft het hier dus zelf in de hand, of hij zijn eigen terrein van beunhazen zal zuiveren. Doch bovendien dient hij met de noodige zelfcritiek te werk te gaan. Onderzoekingen, in verschillende be drijven ingesteld, hebben helaas aangetoond, dat de administratie van vele zaken ruim schoots onvoldoende is. Vele bedrijven weten aan het eind van het jaar niet, wat zij aan elk der diverse artikelen hebben verdiend en van welke winkelwaren zij dus in de toe komst den verkoop moeten staken of aan moedigen. De „service" en de reclame aan de cliënten bewezen, laat in een aantal gevallen evenzeer te wenschen. Persoonlijk hebben wij er ons b.v. sterk over verbaasd, dat er in Den Helder nog groote zaken (met groote winkelpanden) wor den aangetroffen, die er b.v. geen eigen rekeningen op na houden, doch hun afreke ningen op losse stukjes papier overhandigen... Veelal wordt ook de couranten reclame te veel verwaarloosd, en wel in dien zin, dat men aan het tijdstip van adverteeren en aan den inhoud der adver tenties niet de noodige zorg besteedt. Niet voor niets geldt de leus: „Couran- tenreclarne doet het werk". Dergelijke dingen, op het eerste gezicht „kleinig heden", beïnvloeden het zakelijk resul taat meer dan men vermoedt. Indien wij de situatie in Den Helder verge lijken met die in steden, van welke ons een aantal gegevens bekend zijn, komen wij tot de conclusie, dat de stad, die in het bekende mari neliedje „Nieuwediep, o stad van mijn droo- men" wordt genoemd, op het gebied van den detailhandel zeker geen gunstige uitzondering vormt. Integendeel, de omstandigheid, dat marine en werf de aanwezigheid van een groote be volkingsgroep met vaste inkomens met zich heeft gebracht, heeft velen, ja té velen aange lokt, hun tenten hier op te slaan. Zij hoopten hun deel van de spoeling te krijgen, doch hiel den er geen rekening mede, dat door hun komst die zelfde spoeling wel erg dun werd. Indien zooals uit onze vorige beschouwing reeds bleek (zie Heldersche Crt. van 13 Oct. '37) het belastbaar inkomen, ondanks de bevol kingstoename, is gedaald, terwijl het aantal be drijven met 30 pet. is toegenomen, dan blijkt daaruit wel duidelijk, dat ook de vrije vesti- gingsmogelijkheid voor Den Helder niet het juiste principe is. Er was eens een tijd, dat de barbiers als „bij vak" het vak van dokter, van „chirurgijn" uit oefenden. Daarna kwamen de gediplomeerde artsen. De chirurgijns hebben om hen gelachen. Zij zeiden, dat zij geen intuitie bezaten doch slechts boekengeleerdheid. Maar de geschiede nis heeft aangetoond, dat de chirurgijns zich ten onrechte vroolijk hebben gemaakt. De reeds gevestigde detaillisten mogen zich dit herinneren, wanneer zjj misschien een weinig zullen glimlachen om hun eer ste „geëxamineerde" collega's. Doch zij mogen tevens in hen zien een waarborg, dat het terrein van den kleinhandel alleen zal worden bezet door hen, die het economisch vertrouwen van de gemeen schap waard zijn. Hun werkzaamheid zal ten goede komen aan den handel zelve, aan den verbruiker èn... aan de'Volks huisvesting in haar geheel. Drs. J. A. COLTOF. Men zie ook het eerste artikel over Inkomen en Middenstand in de Heldersche Courant van Vrijdag 12 Nov. j.l.J. Zaterdagmiddag, kwart over 2, was een 5-jarig knaapje, dat zich ophield in de Koning straat ter hoogte van het pand van Van Willigen, zoo onvoorzichtig de straat over te steken, zonder daarbij voldoende op het voor bijgaand verkeer te letten. Het kind kwam hierdoor in aanraking met een achterwiel van de autobus der Gebr. van Koningsbruggen, die juist langs kwam, tengevolge waarvan het lichte schaafwonden aan het gezicht kreeg. BIJDRAGE VOOR HET SANATORIUM FONDS. Door de afdeeling Den Helder van de On- derofficiersvereeniging der Kon. Landmacht „Ons Belang", is aan het Sanatoriumfonds van deze vereeniging de somma van 350.33 afgedragen, zijnde de opbrengst van de ten bate van het Sanatoriumfonds te Den Helder gehouden speldjesdag. BALDADIGHEID. Zaterdag werd van een motorrijwiel, dat binnen een hek op de Buitenhaven stond, de banden doorgesneden. Ook hier had de politie den dader ras te pakken. Schoonheid gepaard aan eenvoud. Practisch en degelijk in alle op zichten. Een prachtige inrichting, welke ieders belangstelling ver dient. Wie in den lande kent de Prins Hendrik Stichting niet? Het aloude tehuis voor zeelieden, waarvan op 24 Maart van het jaar 1874 de eerste steen werd gelegd door Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden; dat steeds weer werd uitgebreid en dat nu tot een gebouw is geworden, dat gerust een sieraad mag worden genoemd voor geheel Nederland en voor Egmond aan Zee in htet bijzonder? Komende uit de richting Egmond aan de Hoef ziet men dadelijk nadat men den hoek naar zee is omgeslagen, het kolossale gebouw aan z'n linkerhand liggen. Het is eigenaardig gegaan met dit nieuwe gebouw. Als we nu eerst het in witten steen gehouden gebouw van den buitenkant bezichti gen, dan zien we, dat het is opgetrokken in z.g. half hoefijzervorm. Het geheele terrein heeft een oppervlakte van 45.000 m2, terwijl de tuinen voor en achter het gebouw en het bijbehoorende duinterrein een totaal oppervlakte hebben van 25.000 m2. In het nieuwe gebouw, hetwelk een inder daad Oostelijken indruk maakt, is alle luxe vermeden. De architect heeft uitsluitend het oog gericht gehouden op het practische en hygiënische, ofschoon er op verbluffende wijze met kleurencombinatie is gewerkt. De vloeren zijn alle van rubber, de muren gehouden in lichtgele kleur met voor de breede ramen zalmkleurige of lichtgrijze gordijnen, geven het geheel een zeer vroolijken indruk. In het gebouw is plaats voor 200 man; er zijn namelijk 150 éénpersoonskamertjes en 50 kamers voor gehuwde paren. De kamers voor de verpleegden liggen alle óf op het Oosten óf op het Westen, zoodat de menschen steeds zon hebben. Wij noemen behalve de kamers voor de ver pleegden nog de ruime conversatiezaal met de twee biljards; de prachtige groote eetzaal met haar indirecte verlichting en het mooie tooneel, waar bij voorstellingen pl.m. 250 man plaats kunnen vinden; de zindelijke keukens en de inderdaad zeer stemmige bestuurskamer, waar alles in donkerrood is gehouden, en de wanden van licht eikenhout zijn. Speciale vermelding verdient de Wertheim- vleugel, genoemd naar één der oprichters der Stichting. Hier wonen de hulpbehoevenden en is ook de ziekenafdeeling met 8 bedden. Dr. Belonje is aan de Stichting verbonden, terwijl er twee interne zusters en een hulpzuster zijn. Prachtig is de ruime kapel met de grijze gor dijnen voor de glas in lood ramen en de vloer van grijs rubber met zwarte randen afgezet. Als bijzonderheden vermelden wij in de be nedenhall de oude scheepsbel van het jaar 1823 en de oude ankerlantaarn, beide geschenken van Mevr. Jonas van 's Heer-Arendskerke. Vergeten mogen wij ook vooral niet de in het sous-terrain gelegen modern ingerichte badinrichting, met 12 kuipen en de even mo derne verwarmingsinstallatie. Want natuurlijk is het geheele gebouw centraal verwarmd. En als wij dan tenslotte nog het aardige Museum met de vele schilderijen, w.o. die van talrijke vorstelijke personen, en de door de verpleegden vervaardigde scheepsmodellen hebben genoemd, dan gelooven we in kort be stek een beschrijving van het nieuwe gebouw der Prins Hendrik Stichting te hebben ge geven. De nuttige instelling, welke geheel bestaat van legaten en schenkingen door particulieren en dus geen subsidie ontvangt van Rijk, Pro vincie of Gemeente, is bestemd voor de opne ming van behoeftige oud-zeelieden en verdient daarom ieders volle belangstelling. ZIJ WAREN ER BLIJKBAAR NIET VIES VAN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn eenige flesschen cognac uit een café in de Kei- zerstraat gestolen, toen de eigenaar zich eeni- gen tijd had verwijderd. De daders kwamen echter niet ver, daar de politie hen spoedig te pakken had. AANRIJDING. Zaterdagmiddag had op den hoek Koning straatKoningdwarsstraat een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en wielrjjdster. De wielrijder kwam met zijn hoofd op het stuur van de wielrijdster terecht en werd met hoogst- waarschijnlijk een lichte hersenschudding op- genomen. 13 November. Aangebracht door korders: kist Tongen P- Slips Schol 1 Schol 2 Schar i W\jting i Tarbot i Door garnalenvisschers: Levende garnalen Gekookte garnalen kg 1.05—0.95 0.90—0.86 10.00—8.50 4.503.00 2.20—1.70 1.60—1.10 0.65—0.55 p. kg 1.35 0.15 Zaterdag werden te IJmuiden de volgende prijzen genoteerd: Tarbot, p. kg 10.8—0.64; tong, ld., 1.08 0.92; griet, per 50 kg, 22.0017.00; kleine schol, id., 18.000—6.30; Wijting, id., 5.003.60; Haring, id. 3.252.20. Haring-aanvoer Tot 8 uur: 6491 kisten versche haring. van 13 November 1937. BEVALLEN: K. Slikker—Bijlsma, d. RIJWIELDIEFSTAL. Zoowel Zaterdag als Zondag werd weer een rijwiel gestolen, waarvan een onbeheerd in de Spoorstraat en het ander in de Gravenstraat stond. Zondag 14 November: een blijde dag voor de Heldersche Oud-Katholieke Ge meente, de dag, waarop z(j in dankbare stemming het feit heeft herdacht, dat vóór honderd jaar haar kerkgebouw aan de Langestraat werd ingewijd. Deze herden king, welke reeds maanden lang werd te gemoet gezien en voorbereid, heeft plaats gehad In een plechtigen kerkdienst. Reeds ver voor de klok van tienen begon het druk te worden in het kleine kerkgebouw. Groote belangstelling. Behalve de gemeenteleden waren aanwezig, namens het dagelijksch bestuur van de ge meente Den Helder, Burgemeester Ritmeester en wethouder Smits, alsmede enkele vertegen woordigers van de Nederduitsch Hervormde, de Doopsgezinde en de Luthersche gemeente. Voorts was er belangstelling van andere oud- katholieke gemeenten en kerkelijke instanties. Het altaar en het schip der kerk waren voor deze gelegenheid van een smaakvolle bloemen versiering voorzien. Het Gemeentebestuur had niet alleen door zjjn aanwezigheid, doch ook door het zenden van een fraai bloemstuk van zijn belangstelling bljjk gegeven. De plechtigheid. De Heiige Dienst werd verricht door den pastoor der gemeente, den zeereerwaarden heer J. A. J. van Zanten, daarbij geassisteerd door de zeereerwaarde heeren pastoors Th. Moleman (IJmuiden) en J. v. d. Oord (Am sterdam). respectievelijk als diaken en sub diaken. Terzijde van het altaar had Z.D.H. Mgr. H. T. J. van Vlijmen, de bisschop van Haarlem, plaats genomen, zoo ook de heeren pastoor W. J. de Vrij (Hilversum) en pastoor G. A. Smit (Amersfoort). De twee laatstge noemde geestelijken en pastoor Van der Oord zijn van Den Helder geboortig. Gezongen werd de 18e Mis van A. B. H. Verhey. Aan de gebeden van Kerkwijding wer den toegevoegd die voor broeders, vrienden en weldoeners. De tekst der feestliederen was ver zorgd door pastoor J. A. J. van Zanten. De orgelbegeleiding was-in handen van den heer A. A. de Hoogh. Pastoor Moleman. De prediker van dezen dag was pastoor Moleman, welke voor zijn vertrek reeds een groot aandeel had gehad in de voorbereidin gen. Alvorens tot de eigenlijke prediking over te gaan, richtte de spreker eerst een woord van welkom tot alle aanwezigen in het alge meen, en in het bijzonder tot den bisschop, het dagelijksch bestuur van de gemeente Den Hel der en de afgevaardigden van de verschillende plaatselijke kerkgenootschappen. Wat de aanwezigheid van de vertegenwoor digers der plaatselijke kerken betreft, het is eén vertroostend ding, dat men in dezen tijd van verdeeldheid, op het gebied van het ker kelijke terrein toenadering ziet. Ook de ge- loofsgenooten en geestelijken van andere plaatsen werden van harte welkom geheeten. Overgaande tot de eigenlijke prediking, sprak pastoor Moleman uitgaande van de woorden van den Inleidingszang van den Ver jaardag van Kerkwijding: „Hoe ontzagwek kend is deze plaats, 't is hier niet anders dan het huis van God" (Gen. 28 17). Het is goed voor een mensch zich nabij God te weten. Hoewel di£ feest zich onderscheidt van de andere Hoogfeesten, waar het hier be treft een herdenking van den bouw van deze kerk, van de materie dus, toch is er geen tegenstelling, als we denken aan de woorden van den Inleidingszang. Deze dag mag ons doen terug denken, boven alles jajst één gevoel, een gevoel van dankbaarheid. Dank, dat wjj een Huis hebben om tot ons zelf te komen. Toch is deze dag nog meer, dan alleen een ge denken. Zooals eens dit Huis aan God werd toegewijd, zoo moeten wij ons zelf ook aan God toewijden. Het is niet alleen een dag van juichen en gedenken, maar ook van verant woordelijkheid. Wij moeten voortgaan in dit leven, bouwend steen voor steen aan den gees telijken vooruitgang van de menschheid. Daar om is een kerkgebouw ook van belang voor het maatschappelijke en wereldleven. Men kan geweldig bouwen, vele voorbeelden van ver nuft zijn er; schitterende monumenten van kunst; van kracht: staal en beton. En toch alles dreigt, het is donker, alles wankelt. De spreker eindigde met de woorden van Salomon: Heer laat uw oogen open zijn over dit huis en allen, die erin wonen; dit huis, waarvan Gij zegt: Mijn naam zal er zijn. Mgr. Van Vlijmen. Aan het einde van den dienst heeft Z.D.H. Mgr. van Vlijmen, bisschop van Haarlem de gemeente met enkele woorden toegesproken. Met dit woord had de hoogeerwaarde spreker de bedoeling nog eens in het kort te wijzen op de kern van dit feest. Het gaat niet om het gebouw, doch om onze ziel opwaarts te voeren naar God den Vader. In de verhouding tot God is een spanning. Aan den eenen kant is er het woord, eens tot Mozes gesproken: Doe Uwe schoenen van Uwe voeten, want de plaats waarop gij staat is heilige grond. Aan den anderen kant het woord: Ik ben de God Uwer Vaderen. De bisschop sprak tot slot den wensch uit van deze gemeente steeds te mogen hooren, dat zij aanwast in de liefde tot God. 's Middags om 4 uur is de Vesper gehouden van den feestdag van Kerkwijding. In deze ves per heeft de pastoor der gemeente aan allen, geloovigen en geestelijken dank gezegd voor hetgeen deze dag is geworden. De pastoor ging uit van de woorden van den ouden Simeon in den tempel: Nu laat Gij. Heer, Uwe dienst knecht in vrede heengaan, want mijn oogen hebben gezien den Zaligmaker. (Luk. II 31, 32). Een mooi moment was in dezen avond dienst, toen het kaarslicht, zooals het voor honderd jaar ook dit kerkgebouw heeft ver licht, werd verwisseld voor de nieuwe electri- sche verlichting. Deze nieuwe verlichting, ter vervanging van het gas, is een onderdeel van de feestgave van de gemeenteleden aan hun kerk. Aan het einde werd, als een waardig be sluit van -dezen dag de aloude Lofzang uit het Vesperboek gezongen: „U, o God, U loven wij." Hedenavond zal in intiemen kring een feest avond worden gehouden in „Musis Sacrum". Wij vermelden nog het volgende: Het zal velen bekend zijn, hoe eens al de Heldersche kerken in den „Ouwen Helder" stonden. Ge leidelijk zijn ze allen hieruit verdwenen, alleen de kerk der Oud-Katholieken staat nog steeds in dit oude stadsdeel. Sinds 1931 bestaat ech ter een kerkbouwfonds, waaraan door de leden der gemeente geregeld trouw wordt geofferd. Het eeuwfeest der oude kerk staat dan ook in vele opzichten in het teeken van de komende nieuwe kerk. Moge de tijd niet ver meer zijn, dat de Oud-Katholieken van Den Helder een nieuw kerkgebouw kunnen betrekken. stoomvaart maatschappij nederland. Chr. Öuygens, 12 Nov. te Batavia. Johan v. Oldenbarnevelt.u 12 Nov. V. Genua. Poelau Bras, u., 12 Nov. v. Suez. Sembalan, t., 13 Nov. v. Sabang. Singkep, 12 Nov. v. Amsterdam. Soemba, 13 Nov. v. Amsterdam. Tarakan, 13 Nov. te Batavia. kon. holl. lloyd. Amstelland, u., 11 Nov. v. Las Palmas. Eemland, t., 11 Nov. v. Bahia. Zaanland, 12 Nov. te Amsterdam. kon. ned. stoomboot maatschappij. Achilles, 11 Nov. v. Istanboul. Agamemnon, 12 Nov. v. Nuevitas. Ariadne, 12 Nov. v. Amsterdam. Barneveld, u., 10 Nov. te Callao. Berenice, 12 Nov. v. Catania. Bodegraven, t., 10 Nov. v. Tocopilla. Boskoop, u., 12 Nov. 10 m. Z. v. d. Azoren. Breda, 11 Nov. v. Curagao. Ceres, 12 Nov. v. Alexandrië. Costa Rica, 12 Nov. te Hamburg. Douro, 13 Nov. te Amsterdam. Fauna, 13 Nov. v. Amsterdam. Flora, 12 Nov. v. Amsterdam. Helder, u., 11 Nov. te Valparaiso. Juno, 13 Nov. te Amsterdam. Mars, passeerde 12 Nov. Ouessant. Merope, 12 Nov. v. Kopenhagen. Nereus, 11 Nov. te Gdynia. Odysseus, 13 Nov. te Kopenhagen. Perseus, passeerde 13 Nov. Finisterre. Poseidon, 11 Nov. te Yerakini. Rhea, 13 Nov. te Rotterdam. Saturnus, 11 Nov. v. Thessaloniki. Simon Bolivar, 11 Nov. v. Barbados. Stella, pass. 13 Nov. Gibraltar.' Telamon, 12 Nov. v. Bordeaux. Tiberius, 12 Nov. v. Instanboul. Trajanus, 11 Nov. te Lissabon. Triton, 12 Nov. te Savona. Ulysseus, 13 Nov. v. Amsterdam. Venezuela, 12 Nov. v. Amsterdam. Venus, 11 Nov. te Palermo. Vesta, 12 Nov. te Hamburg. holland—west-afrikalijn. Jaarstroom, u., 12 Nov. tn Liberia. Maaskerk, u., 12 Nov. te Freetown. Regestroom, 13 Nov. v. Amsterdam. holland—amerika-lijn. Bilderdük, pass. 12 Nov. Scilly. Binnendijk. 10 Nov. 700 m. W.Z.W. v. Valentia. Blommersdijk; 11 Nov. v. N. Orleans. Breedijk, 12 Nov. te Rotterdam. Lochmonar, 12 Nov. te Glasgow. Spaarndam, 11 Nov. te New York. Volendam, 15 Nov. v.m. 11 u. te Plymouth verwacht. kon. paketvaart maatschappij. Bantam, 10 Nov. v. Batavia. Barentsz, 12 Nov. te Pt. Natal. Bontekoe, 11 Nov. v. Beira. Nieuw Holland, 10 Nov. te Batavia. Nieuw Zeeland, 11 Nov. v. Adelaide. Roggeveen, 11 Nov. v.Hongkong. silver-java pacific-lijn. Djambl, 12 Nov. te Bombay. Hoegh Merchant, 11 Nov. v. Colombo. Saparoea. 10 Nov. te Batavia. Silverbelle, 11 Nov. te Calcutta. java—new-york-lijn. City of Lyons, 10 Nov. v. Telok Betong. Claucus, 11 Nov. v. Penang. Eurymedon, 4 Nov. v. Dakar. Kota Radja, 12 Nov. v. Belawan. Madoera. 11 Nov. v. Dakar. Modjokerto, pass. 12 Nov. K. Goede Hoop. rotterdamsche lloyd. Baloeran, t., 12 Nov. v. Singapore. Buitenzorg, u., pass. 13 Nov. Perim. Dempo, u., pass. 13 Nov. Ouessant. Indrapoera, t., 12 Nov. v. Lissabon. Kedoe. 12 Nov. v. Batavia Kota Nopan, 12 Nov. te Bremen. SibaJak. u 12 Nov. v. Colombo. Soekaboemi, t., pass. 12 Nov. Finisterre. Weltevreden, u., 12 Nov. v. Suez. rotterdam—zuid-amerika lijn. Alhena, t., 11 Nov. v. Montevideo. stoomvaart mij. oceaan. Ajax, 11 Nov. te Londen. Alcinous, 11 Nov. te Batavia. ïïiÏÏS P??\Tn Nov' Gibraltar. Laertes. 12 Nov. te Hamburg. Menelaus, p. 12 Nov. Gibraltar. Menestheus. 12 Nov. v. Penang. Mentor, pass. 12 Nov. Gibraltar. PhrSnnUM te ManiIla- Polvfinrn, n «V' V' Amsterdam. Polydorus, 11 Nov. 90 m. z.z.W. Land's End. emzetco lijn. JonSt ïïh0ny' 11 Nov- v- D«kar. Jonge Johanna, pass. ..13 Nov. Ouessant. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJikembang, pass. 11 Nov. Thurday Isles. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART VflJ (Holland—Br.-Indië Ltfn). Hoogkerk, t., 10 Nov. v Madras Streefkerk, li Nov. te Hamburg. Almkerk, (HollandAustralië L(jn). 11 Nov. te Bremen. (HollandOost-Azië Ltyn). Zuw.'r^v' 13 Nov- v- Manilla, uiderkerk, t., 10 Nov. v. Miike. (HollandAfrika L(]n). Boschfonteln, t., 13 Nov. te Antwerpen; vertrekt 13 Rnriül? ,n' Rotterdam. Springfontein, u., 11 Nov. v. Mombassa.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6