dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Roosevelt wenscht verruiming der arbeidsmarkt Vechtpartijen te Jeruzalem Japansch-Chineesch conflict gaat alle landen aan Waarover Lord Halifax en r zullen spreken Haar broertje in Itolienii water laten vallen Soetsjau in puin geschoten Rust in Spaansch Marokko N.V. WACO - Hoorn UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 65e jaARG. No. 8158 16 NOVEMBER 1937 Het nationale inkomen moet toenemen Economische maatregelen noodig Voorwereldlijke visch gevonden Konoye over het Chineesch- Japansch conflict 100 K*M. per uur op een fiets Negenmogendheden-conferentie Resolutie te Brussel aangenomen Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT DINSDAG In een boodschap, die president Roosevelt aan het congres heeft doen toekomen, zegt hij onder meer, dat de daling der industrieele voortbren ging geen ernstige afmetingen heeft aangenomen. Niettemin veroorzaakt deze daling een vermindering van het nationale inkomen en daarom is zij een zaak van groote beteekenis. Roosevelt verklaart roet vele zaken lieden besprekingen te hebben gehad en daaruit te hebben opgemaakt dat er voldoende weerstand in het land is, niet alleen om den achteruitgang voor het oogenblik te doen ophouden, maar ook om den grondslag voor een duurzamer herstel te leggen. Indien men de gewone voorzichtigheid in acht neemt, is er geen gevaar voor een lang durige depressie. Afgezien van eenige slech te regelingen, die verbeterd kunnen wor den, zijn de bestaande omstandigheden niet ongunstig. Roosevelt geeft dan een overzicht van den tegenwoordigen stand van zaken, vergele ken bij dien van 1929, en zegt, dat de drin gendste taak bestaat in de uitbreiding van het gebruik van het particuliere kapitaal en in het scheppen van werkgelegenheid. Het particuliere bedrijf kan in samenwer king met de regeering tot een hooger peil van industrieele activiteit komen dan in het begin van het jaar. Indien het particuliere bedrijf niet aan de verwachtingen beant woordt, zal de regeering tusschenbeide moe ten komen. Er zullen voorstellen worden in gediend, die ten doel hebben de belegging van particulier kapitaal in den bouw van huizen op groote schaal aan te moedigen. Commissies van het congres, aldus de boodschap, stellen reeds een onderzoek in naar de mogelijkheid van het verwijderen van onrechtvaardigheden uit de belasting wetten. „Wij moeten onze bijzondere aan dacht wijden aan de verlichting van de lasten der kleine zakenlie den: zoo kunnen wij wellicht ook PRES. ROOSEVELT. steun vinden bij het zoeken naar een betere methode om de groeiende concentratie van economische belan gen en de daaruit voortvloeiende monopolistische practijken, die, den anti-trustbepalingen ten spijt, blij ven bestaan, tot staan te brengen." Naar het spoorwegbedrijf en andere „pu blic Utilities" wordt een nieuw onderzoek ingesteld, maar ten gevolge van het sedert jaren gevoerde ongezonde financieele be heer zal een oplossing moeilijk te vinden zijn. Roosevelt herinnert het congres er dringend aan, dat de regeering een uitge breid doel heeft n.1. het bereiken van een hoogere levensstandaard en een rechtvaar diger verdeeling der vruchten van den voor uitgang der beschaving. Daarmede hangt samen het streven naar stabilisatie en handhaving van de koop kracht der natie en naar verbetering der machinerie bij de uitvoerende en de wetge vende taak der regeering. Bij de formuleering van het landbouw programma moet men rekening houden met de vruchtbaarheid van den grond, de welvaart der boerengezinnen en der consu menten en met de belangen der Amerikaan sche democratiea Tenslotte dringt de presi dent erop aan, dat er regionale commissies gevormd zullen worden, die plannen zou den moeten maken voor het behoud en de ontginning der nationale hulpbronnen, op dat verspilling voorkomen worde. Joden moeten de kosten van de extra-politiebewaking betalen. De spanning in Jerusalem bereikte gisteren haar hoogtepunt, toen fa milieleden van de gisteren gevallen slachtoffers, zes Arabieren en een Jood, in het rijksziekenhuis in het centrum der stad bijeenkwamen, om het stoffelijk overschot van hun dierbaren naar de verschillende kerk hoven over te brengen. Naar Un. Press meldt, zijn de meeste slachtoffers gevallen bij ge vechten in de wijk Beit Israël nabij de Amerikaansche nederzetting, waarbij veertig Arabieren vijftien Joden te lijf gingen, nadat laatstge noemden twee Arabieren hadden aangevallen en gedood. Jerusalem geleek gisteren op een stad in oorlogstoestand. Overal patrouilleerden po litiemannen en soldaten met stalen helmen op. Tegelijkertijd rolden tal van pantser auto's met oorverdoovend lawaai door de deels met zandzakken en prikkeldraad ver sperde straten. Zoowel de Arabische als Joodsche autobussen werden door motorpo litie geëscorteerd. In de wijken Beit Israël en Mahe Jehoeda zijn bij wijze van straf politieposten opge steld, waarvan de kosten door de bevolking moeten worden gedragen. Iedere post be staat uit tien politieagenten. In de wijk Maheje Jehoeda werd Zondag op een Arabische autobus geschoten, die zich op weg naar Jaffa bevond. Twee Ara bische meisjes en een Arabier werden ge dood. terwijl een Armeniër gewond werd. De opwinding onder de Arabieren over de zen aanslag is zeer groot, daar de beide gedoode meisjes tot vooraanstaande Arabi sche families uit Jaffa behoorden. Fossiel is 300 millioen jaar oud. Tijdens opgravingen aan de oevers van de Syas-rivier, in het disirict Leningrad, zijn een aantal goed bewaarde beenderen en ge deelten van de schedel van een praehisto rische visch gevonden, welke volgens schat ting meer dan 300 millioen jaar onder aarde verborgen zou zijn geweest. Dit soort visch, dat zich tegen aanvallen beschermd heeft door r-antserplaten, heeft ge leofd tijdens het Palaeozoisch tijdperk. De beenderen zijn ter bestudeering opge' zonden naar de afdeeling fossielen der Rus sische academie van kunsten en weten schappen. Chinas toetreding tot anti-komin- ternbond geen voorwaarde tot on derhandeling. Prins Konoye, de Japansche premier, heeft den vertegenwoordiger van Havas in een in terview medegedeeld, dat niet gerekend moet worden op een spoedig einde der vij andelijkheden. In feite hangt volgens den premier, de vrede af van Nanking, dat tot nu toe geen enkel teeken van een gewijzigde houding vertoonde. Op de vraag: „zal een officieele toetre ding van China tot het anti-Communistisch blok een der door Japan geëischte voorwaar den zijn?" antwoordde Konoye: „een der gelijke ontwikkeling zou aan onze wenschen tegemoet komen, doch is geen absolute eisch daar Japan er zich te dien aanzien toe be perkt een onderdrukking te verkrijgen van den communistischen invloed op de Chinee- sche regeering." De prins antwoordde op de vraag of, on danks het feit dat Japan in beginsel tegen een buitenlandsche inmenging is, het een eventueele bemiddeling door de mogendhe den, die de werkelijkheid van een toestand in het verre Oosten zouden begrijpen, zou kunnen aanvaarden: „Wij zoeken een der gelijke oplossing niet, doch wij zouden geen enkele reden hebben haar in beginsel af Ie wijzen in geval zij op effectieve wijze rekening zou houden met deze werkelijk heid." Uitvinding van Italiaan. De oudwielrenner Sturro Camelli heeft een nieuw model rijwiel uitge vonden, welke alleen door spier kracht gedreven een snelheid van honderd kilometer per uur zou kun nen hereiken. De nieuwe fiets is twintig centimeter lan ger dan het gewone model. De wielen zijn Gaarder en het zadel is meer naar achteren ga Plaatst, terwijl het stuur langer is. In een klein kastje is het mecanisme geborgen, dat beweging van de pedalen overbrengt op de achteras. De beweging van de pedalen is vertikaal en bij iedere trap legt het rijwiel ftan afstand van 32 meter af. Binnenkort zul- 'an met het eerste model proeven worden g^nonnnn In de voltallige besloten zitting van de negen mogendhedenconfe- rentie, welke gistermiddag even voor vijf uur begonnen is,* is de tekst van de resolutie, zooals die door Engeland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten was aangenomen. Italië stemde tegen en de Skandina- vische landen onthielden zich van stemming, daar zij te weinig belan gen in het Verre Oosten hebben. In de verklaring, die de negen mogend hedenconferentie heeft aangenompn, wordt gezegd, dat het duidelijk is, dat de Japan sche opvatting van de belangen, die getrof fen worden door het onderhavige conflict, volkomen verschilt van die van het mee- rendeel der volken en regeeringen ter we reld. De te Brussel bijeengekomen staten zijn van meening dat het conflict feitelijk alle landen, die leden v. d. familie van na ties zijn (op grond van het negen mogend- hedenverdrag en het pact van Parijs) aan gaat. Men kan niet ontkennen, dat de te genwoordige vijandelijkheden tusschen Japan en China niet slechts de rechten van ale naties benadeelen. doch de materieele belangen van vrijwel ieder land. De te Brussel bijeengekomen sta ten zijn van meening, dat er geen enkele reden bestaat voor het ge bruik van wapengeweld door welk land ook, met het doel zich te men gen in het binnenlandsche regime van een ander land, en dat de al- gemeene erkenning van zulk een recht, een voortdurende oorzaak van conflicten zou zijn. Het is niet aan te nemen, dat tusschen Janan en China alleen een rechtvaardige en blijvende regeling zou kunnen worden ver kregen. Integendeel zou het gewapend con flict met zijn gevolgen voor onbepaa den d voortduren De te Brussel bijeenzynde staten blijven de meening toegedaan, dat, indien de partijen in het conflict accoord zouden willen gaan met een staking der vijandelijkheden, teneinde het mogelijk te maken, een proef te nemen met het voeren van besprekingen met een beperkt aantal mogendheden, op succes kan worden gere kend. De Chineesche delegatie heeft ver klaard, dat zij bereid zou zijn, zich bij deze procedure aan te sluiten. Hoewel zij hopen, dat Japan niet in zijn weigering zal volhar den, dienen de te Brussel vertegenwoordigde staten na te gaan, welke hun gemeenschap pelijke houding dient te zijn ten aanzien van den toestand, dien Japan in het leven heefl geroepen. Amerikaansohe Senaat voor strikte neutraliteit. De Amerikaansche senaat heeft zich voor strikte afzijdigheid in het conflict in het Verre Oosten uitge sproken en verklaard, dat hij zich zal verzetten tegen de in Bsussel gedane poging, om de Vereenigdc Staten te noodzaken, de leiding te nemen bij internationale maatrege len ter beëindiging van den Chi- neesch—Japanschen oorlog. Naar verluidt, heeft senator Nve met an dere leden van het z.g. neutraliteitshlok be raadslaagd. om een verdedigingsaetie te heramen tegen pogingen, om de neutrali teitswet te wijzigen, waardoor de Vereen. Staten in de gelegenheid zouden worden gesteld, China te helpen. Nye, die juist van een rondreis door de Vereen. Staten is teruggekeerd, verklaar de. dat hij overal een duidelijk waarneem bare stemming ton gunste van de neutra liteit en tegen een eventueel? verwikkeling van Amerika in de Europeesche moeilijk heden met betrekking tot het Verre Oosten har' waargenomen. Toestand te Tetoean normaal. Groote opschudding is in Noord-Afrika en Spanje verwêkt door het bericht, dat de bergstammen van Spaansch Marokko te gen Franco in opstand waren gekomen. Volgens welingelichte bron te Tanger zijn deze berichten onjuist. Waar is, dat op 1 November een relletje is ontstaan tusschen aanhangers van twee Marokkaansche nationalistische leiders te Tetoean op den openbaren weg. Dit incident heeft geen invloed op de veiligheid in de Spaansche zone, waar volstrekte rust heerscht. Ook de Britsche vlootautoriteiten van Gibraltar verzekeren van niets te we ten. Een verslaggever van Havas heeft bij in formatie van een vijftigtal passagiers van verschillende nationaliteit die gistermiddag te Tanger zijn aangekomen, de verzekering ontvangen, dat zich dezer dagen te Tetoean niets abnormaals heeft voorgedaan en dat de grens tusschen Tanger en Spaansch Ma rokko open is. Verbindingen met Nanking ver broken. Soetsjau ligt thans in puin. De .Tapanneezen hebben ruim 700 bom men in de afgeloopen 24 uur op de stad doen neerkomen. De telegrafi sche en telefonische verbindingen met Nanking zijn verbroken. Aangezien de Chineesche regeering beslo ten heeft Nanking tot iederen prijs te ver dedigen, is een groote uittocht begonnen hoofdzakelijk naar plaatsen rivieropwaarts Overvolle stoombooten en autobussen be geven zich derwaarts. De regeeringsambtena- ren blijven echter in de stad. De Japansche troepen rukken regelmatig op aan het geheele front. De troepen die aan den oever van de Jangtse aan land zijn gezet hebben Tsjangsoe aan den Chinee- schen linkervleugel aangevallen. De troepen in het centrum van het Japansche front hebben Kwinsan bezet en bevinden zich thans op 25 kilometer van Soetsjau. In het Zuiden pogen de Japansche troepen de Chi- neezen uit Kashing te verdrijven. Nu de Japansche troepen van drie zijden oprukken naar Soetsjau, verlaat de Chi neesche bevolking de stad in westelijke richting. De Japansche luchtmacht bombardeert geregeld de concentraties van de Chinee sche troepen bij Soetsjau en ten Zuiden van het Taihoemeer. Ook de Chineesche troe pen uit Koensjan en Tsangsjoe vluchten in westelijke richting. Niet meer dan een gedachten- wisseling. Naar vernomen wordt zullen de be sprekingen van Lord Halifax met Hitier een uitgestrekt terrein bestrij ken, o.a. het anti-kominternverdrag. In sommige Duitsche kringen is men van meening, dat Hitier gaarne op heldering wil hebben over de Brit sche houding ten aanzien van de Duitsche en Italiaansche inmenging in Spanje en ten aanzien van de Duitsche politiek in Centraal Europa. Men maakt er geen geheim van, dat men gaarne een nationaal-socialistisch regiem in Oostenrijk zou zien, doch men herinnert er aan, dat het behoud van de onaantastbaar heid van Oostenrijk officieel een kwestie van belang voor Engeland is genoemd. Duitschland is verder niet tevreden over den toestand van de Sudetenduitschers in Tsjechoslowakije en het zou willen, dat deze een grootere mate van zelfbestuur zou den hebben. Zonder twijfel zal ook de koloniale kwes tie ter sprake komen, hoewel men in Duit sche kringen deze zaak niet wil verbinden aan de vraagstukken in midden Europa. Men is van meening, dat Hitier elke kwes tie afzorfderliik wil regelen, wanneer de gelegenheid zich voordoet. Noch te Londen, noch te Berlijn is men van meening, dat de besprekingen meer zullen zijn dan een gedachtenwisseling. Engeland niet bij het anti-Komin- tern-verdrag. In het Engelsche Lagerhuis heeft Cran- l)orne de vraag, of Engeland is uitgenoodigd tot aansluiting bij het anti-komintern-ver drag, ontkennend beantwoord. Isl/EERBERICHT Verwachting: Matige tot zwakkf Noordelijke tot Westelijke of Zuidwestelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, later weer toenemende bewolking, wei nig of geen regen, kans op nachtvorst, zelfde tempera tuur overdag. Verdere vooruitzichten: Krim pende wind, zachter met kans op regen. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Copie van hets child van Pallas Athene gevonden. Kort geleden heeft men in Griekenland een prachtige marmeren copie gevonden van het schild van Pallas Athene, zooals dit voorkomt op het standbeeld der godin van het Parthenon. Een inwoner van Pa tras heeft het kunstwerk 25 jaar lang in zijn bezit gehad zonder zich voldoende re kenschap te geven van de kostbaarheid. Het schild vertoont een strijdtafereel tus schen Grieken en Amazonen en had al dien tijd in zijn huis gehangen. Bij toeval ont dekte hij ,dat het kunstwerk oudheidkun dige waarde had en stelde de overheid van zijn vondst in kennis. Volgens geschiedkun digen moet het oorspronkelijk schiid uit ivoor en goud vervaardigd zijn door den Griekschen beeldhouwer Phidias. Het jongetje overleden, het meisla zwaar gewond. Moeder merkte niets. Naar eerst thans bekend wordt, is Zaterdagmiddag omstreekt 5 uur in een woning aan de van der Velde- straat te Den Haag een ernstig on geluk gebeurd. Een jongetje van an derhalf jaar, dat door zijn 5-jarig zusje op de armen werd gedragen en dat in een teil met kokend water viel, is als gevolg daarvan Zondag ochtend in het ziekenhuis overleden, terwijl het meisje, dat eveneens brandwonden kreeg, thans nog in het ziekenhuis wordt verpleegd. Haar toestand is op het oogenblik naar omstandigheden goed. De twee kinderen, thuis behoorende in het gezin van den heer B. zouden op genoemd tijdstip in bad gaan en waren daarvoor reeds uitgekleed, toen het meisje haar broertje van den grond tilde en met het ventje weg wilde wandelen. Het struikelde daarbij over een teil met kokend water, wel ke op de vloer in de keuken stond. De moe der was op dit moment helaas niet in de keuken. Het jongetje viel midden in het kokende water. Zijn zusje had nog de tegenwoordig heid van geest om haar broertje uit de teil te trekken en op de vloer te leggen, waarbij zij echter eveneens met brandwonden werd overdekt. Het meisje en natuurlijk ook het jongetje schreeuwden het uit van pijn. Op het hulpgeroep rende de moeder naar de keuken. Door het angstige geschreeuw van de kinderen realiseerde zij zich de werke lijke toedracht van het ongeluk blijkbaar niet goed. Althans zij dacht, dat alleen haar dochtertje dat nog een enkel kleeding- stuk aan had in het kokende water was gevallen. Dat haar zoontje er nog veel slechter aan toe was. drong helaas niet tot haard oor. Onmiddellijk werd het meisje met een taxi naar het ziekenhuis' aan den Zuidwal gebracht, waar zij werd opgeno men, toen de moeder, die nog steeds in de meening verkeerde, dat haar zoontje niets mankeerde, weer aandacht aan het schrei ende ventje kon besteden, moest zij tot de ontstellende ontdekking komen, dat het arme kind er nog veel erger aan toe was. Ook het jongetje werd oogenblikkelijk in het ziekenhuis opgenomen, waar het echter in den loop van den Zondag is overleden. Met inganq van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd air winterdienstregelinp. Dienstregelingen a 5 cent verkrijg baar bij onze chauffeurs.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1