WOENSDAGSCHE MIJMERIj] r Van papieren kogels tot draadloos gifgas Litwinof op de zwarte lijst, wordt beweerd Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Propagandaeen aanvalswapen van de eerste orde Internationale voorproeffes Een taak voor de Overheid Geen gevaar meer in Sjanghai Sabotage op Britsch oorlogsschip Uit onze omgeving Hoe Kenneth? Politiek is lastig en uitermate ingewik keld. En dan zijn er nog menschen, die niets liever schijnen te doen dan de zaken steeds maar gecompliceerder en onbe grijpelijker te maken. Ik zit nu bijv. al drie dagen te piekeren over de beteekenis van de daad van dien Engelschen accoun tant Kenneth Baily, en ik kom er eerlijk voor uit, dat ik een boon ben als ik er iets van begrijp. U hebt het natuurlijk met dezèlfde ver bazing gelezen: hoe hij uit zijn woonplaats Bournemouth, aan de zuidkust van Enge land, aan één stuk door hard naar de „Sition" is geloopen. (Het is zoo'n onzin, altijd van de „Expo" te spreken zooals de bladen doen, vindt u niet? Men doet er de tweede helft van het woord onrecht mee, hetwelk op deze wijze wordt hersteld). Op een holletje van Bournemouth naar South- ampton, op een holletje heen en weer langs de dekken van de „Queen Mary", al dien tijd dat de boot voer, op een holletje ver der van Cherbourg naar Parijs, den heelen nacht door, in den druipenden regen, op water en brood En dit alles, niet om een weddenschap te winnen, maar „om de internationale vriendschap en vrede te bevorderen". Hoe stelt meneer Kenneth Baily zich da', eigenlijk voor? Ik heb Vrijdag, Zaterdag en Maandag eens opgelet, hoe de beurzen op zijn stunt reageerden. Geen noemenswaardige ver anderingMaar op de beurzen was het misschien al in de enorme stijging van de laatste zes weken verdisconteerd De beurs met haar fijnen neus voelt die dingen vooruit! De vraag blijft: Hoe stelt meneer Baily zich eigenlijk de gunstige uitwerking ten aanzien van vrede en vriendschap voor? Zou meneer Hitier redeneeren: „Als Lon den, pardon, Bournemouth, en Parijs zóó dicht bij elkaar liggen, dat een accountant zoomaar tusschen twee rapporten in op een kippedraf den afstand kan afleggen, dan lijkt het me maar het beste om goeie maatjes te blijven met die landen, dus laat nu maar zoo gauw mogelijk Lord Halifax hier komen, dan brengen we alles wel in orde" Of zou hij zeggen: „Wat een aardige vent, die Baily; z'n trui was warempel zóó kletsnat van den regen, dat-ie hem onder weg heeft laten liggen. Van een land dat zulke sportieve accountants heeft, zou ik geen enkele kolonie willen aannemen, al gaven ze me Oostenrijk en de Oekraïne erbij" Zou meneer Göbbels aan de pers de instructie hebben gezonden: „Heldendaad van Baily op voorpagina zetten, zwaar opmaken en van prijzend commentaar voorzien. Erop wijzen, dat dit een triomf is van den Angelsaksischen geest, nauw verwant aan den Germaanschen, die voor taan hand in hand samen dienen te gaan om in vreedzamen geest alle vraagstukken op te lossen, die de menschheid verdeeld houden" Zou wellicht Mussolini bij het lezen van het bericht hebben verzucht: „Die man holt nog eens op een dag naar Addis Abbeba ook, met den Negus op z'n rug! Laten wij met Engeland de strijdbijl be graven eer het te laat is!" En zou het dddraan te danken zijn, dat graaf Ciano den Engelschen gezant bij zich heeft laten komen om weer eens „bij te praten" Of zou Prins Konoje, den Japanschen minister-president, de schrik zoodanig in de beenen slaan bij de gedachte, dat wat één accountant doet, een heel Britsch leger zéker zou kunnen volbrengen, dat hij op dracht zal geven, onmiddellijk Noord-China te verlaten. Sjanghai te ontruimen, excuses aan te bieden voor het veroorzaak te „incident", een delegatie naar Brussel te sturen en daar te smeeken, alle aan gerichte schade binnen een week te mogen vergoeden Ik heb het buitenlandsch nieuws ver slonden maar helaas, nog niets wat er op wees. De Engelsche accountant heeft acht-en- veertig uur hard geloopen en zich zeere voeten gehaald „om de internationale vriendschap en vrede te bevorderen" en we zijn er nog steeds niet achter, hoe hij zijn doel denkt te bereiken. Binnenkort lezen we misschien (want zulke voorbeelden werken aanstekelijk), dat een Engelsche drogist 40 kilo salmiak drop eet; dat een notaris in Whitehall op en neer loopt terwijl hij vijftig soepborden op zijn hoofd balanceert; dat een letter zetter in zwemcostuum gaat liggen slapen op den koepel van St. Paul's Cathedraal; dat een voetballer midden in een inter nationalen wedstrijd een pijp opsteekt en zich ineens bij de tegenpartij schaart; of dat de eigenaar van Selfridge's alle meu belen uit de bovenste verdipeing laat gooien en ze per parachute achterna gaat „om de internationale vriendschap en vrede te bevorderen" en de wereld zal opnieuw voor een puzzle staan. De politiek is en blijft ondoorgrondelijk. In de berichten, welke ons bereiken van het onofficieele, maar daarom niet minder afschuwwekkende oorlogstooneel in China, aldus „De Groene" van deze week, wordt herhaaldelijk gewag gemaakt van strooi biljetten, welke Japansche vliegtuigen ter afwisseling van bommen en granaten doen neerdalen op de Chineesche bevolking. Daarin dient Japan zich onveranderlijk aan als de „zuster", welke het arme China van zijn slechte leiders wil bevrijden. Het resultaat van deze papieren kogels is heel wat minder groot dan dat der zilveren dito's, welke in het Oosten vaak zulk een beslissende rol spelen, en dat valt minder te wijten aan het evidente gebrek aan doel treffendheid van Japan's zusterlijke argu menten, dan wel aan de omstandigheid dat het grootste deel der „prospects" voor deze reclame immuun is, vermits de lees kunst niet machtig. Men heeft hetzelfde twee jaar geleden ge zien in Abessynië, waar de Italianen even slecht resultaat boekten met hun papieren kogels als goed succes met de zilveren... Voor een achterlijk land als Abessynië was het pa pieren wapen nog te modern, terwijl het als verouderd, in een Europeeschen oorlog, reeds hiet meer in aanmerking komt. Waarom in Shanghai niet? Dat men uit Spanje niet of zelden hoort van Zulke papieren bombardementen, behoeft ten deze nog niets te bewjjzen, omdat beide strij dende partijen wel weten, dat het analfabe tisme, vooral ten piatteiande, de waarde van zulke propaganda vrijwel illusoir zou maken. Tot de slotsom, dat „papieren kogels" in een oorlog tusschen meer beschaafde landen (beschaafd, wat lezen en schrijven betreft) doelloos zullen zijn, komt men reeds door de overweging dat een bevolking, welke geen analfabeten meer telt, ook voldoende onder scheidingsvermogen zal hebben verworven om de leugenachtigheid der vijandelijke propa ganda te kunnen onderscheiden, wanneer zq althans voldoende nationaal besef en patnotis- hie bezit. En aan propaganda in die richting ontbreekt het Europa tegenwoordig waarlijk niet! Een ander wapen Wie daaruit echter zou willen conclu- deeren, dat de rol der propaganda-dij - den-vijand in een toekomstigen oorlog moge hij immer toekomstig blijven. z°u zijn uitgespeeld, vergist zich. Alles wijst er op, dat de propaganda dan juist een allergevaarlijkst wapen zal zijn. Een De voorproefjes. WIen dit fantastisch voorkomt, dien her inneren w(j aan de voorproefjes, die de sterke zender te Miinchen in den zomer van 1984 ten beste heeft gegeven, toen Theo Habicht en zijn trawanten stelsel matig en met succes de Oostenrijkers tegen hun regeering opzetten, waarbij geen raffinement gespaard werd. En toen wist men althans nog, dat men naar be wuste propaganda luisterde; hoeveel groo- ter moet dan het effect nog zijn, wanneer een groot deel der luisteraars meent, dat de eigen zender aan het woord is! Een taak voor de overheid. De gevaren die ons bedreigen zijn dus van technischen zoowel als psychologischen aard, en naar die twee zijden zullen ook de van te voren te treffen afweermaatregelen gericht moeten zijn. In hoeverre technische voorzie ningen getroffen kunnen worden, is ons niet bekend, maar wèl weten wij, dat naarmate van overheidswege herhaaldelijker en nadrukke lijker tegen dit gevaar uit den aether zal zijn gewaarschuwd, het getal slachtoffers van zulk bedrog geringer zal wezen. Het uitlekken van uiteraard schaarsche bijzonderheden betreffende de propaganda- offensieven die de Duitsche generale staf te zamen met andere veldtochtplannen gereed heeft liggen, heeft niet nagelaten in Frankrijk ongerustheid te verwekken, hetgeen in ver scheidene bladen en tijdschriften tot uitdruk king is gekomen. „Marianne", „Aux Ecoutes", „Vendredi" en andere hebben onlangs daarover reeds geschreven; bijzonder interessant is een mededeeling uit „Aux Ecoutes", die wij hier vertaald weergeven: Gründlich Deutsch. „Tusschen 3 en 4 uur des middags stort de Duitsche radio een vloedgolf van propaganda uit over het Britsche Empire, dat te dien einde in „aether- zones" verdeeld is. Bombay, Sydney, Auckland, Zuid-Arifka, Canada worden aldus gebombardeerd met tendentieuze berichten. Redevoeringen en nieuwsberich ten worden uitgesproken in onberispelijk Engelsch. De uitzendingen gaan van Ber lijn uit en worden met zulk een pressie uitgevoerd, dat de vijftig technici, die zich hiermede belasten, er prat op kunnen gaan de Britsche radio op haar eigen ter rein te slaan." Een waardig wapen. Tezamen met wat de beruchte Bari-zenders reeds jarenlang op soortgelijk terrein ten beste geven (waarover men in Ned.-Indië weet mee te praten) vormt dit wel een sprekend bewijs voor het gevaar, dat in oorlogstijd te duchten valt van het machtige wapen dat de radio reeds thans In handen van een propa gandistisch en technisch goed geoutilleerde or ganisatie is, en waartegen afweer is geboden indien wjj ons althans niet in onze huiska mers draadloos willen laten gifgassen!" venijnig, geraffineerd wapen, dat zich met zoo iets kinderachtigs als strooibiljetten niet meer zal tevreden stellen. Wat ons op dit gebied in een toekomstigen oorlog te wachten staat, laat weinig te raden over, indien men zich rekenschap geeft van de rol, welke de propaganda reeds in vollen vre destijd speelt in het verkeer der staten. Propaganda... en wat ermee te be reiken valt. Met propaganda tracht de Komintern Moskou) in andere landen revoluties te ontketenen, met propaganda hebben Habicht c.s. den armen Dollfuss vermoord, met pro paganda tracht Duitschland zijn koloniën te herwinnen, met propaganda zet Italië de Mo- hammedaansche wereld tegen Brittannië op en dat alles in vollen vredestijd! Propaganda als aanvalswapen. Het is ook zeker geen toeval, dat dezelfde staten, waarin een oorlogszuchtige geest hoog tij viert: Duitschland, Italië, Japan en Rus land, tevens beschikken over een ontzagwek kende propaganda-apparaat hetzij openlijk of in het verborgene en men behoeft er dan ook niet aan te twijfelen, of in de veldtochts plannen, welke de Generale Staven dier landen gereed hebben liggen, is aan de propaganda als aanvalswapen een belangrijke plaats in geruimd. En ditmaal zal het niet het gedrukte woord zijn, dat gelijk in 191418 bevestigd aan goed aardige ballonnetjes achter de vijandelijke linies komt neerfladderen, of, gelijk in Abes synië en in China, in pakketten van duizend pamfletten over soldaten en burgers wordt uitgestrooid neen, een veel geduchter en voor de verspreiders nog minder riskant wa pen in dienst der propaganda doet zich voor in den vorm van het gesproken woord: de radio. Radio-propaganda. Het kost den lezer, die in zijn radio-appa raat of distributie-aansluiting slechts een middel tot verhooging van huiselijke gezellig heid en kunstgenot pleegt te zien, wellicht eenige moeite zich er rekenschap van te geven, dat datzelfde radiotoestel in oorlogstijd een wapen op zijn eigen borst kan worden. Want de kans is zeer groot, dat hij dan uiteraard, belust op nieuws, zijn radiotoestel afstemmend op de golflengte van een zijner nationale zenders, die zenders niet meer zal vinden, omdat zij uit den aether weggeduwd zullen zijn door vijan delijke zenders van kolossale capaciteit, die hem in zijn eigep taal „berichten" zullen ge ven. Er zal een groep intelligente luisteraars zijn, die dit bedrog merkt maar veel grooter zal het getal der nietsvermoedenden zijn, die het niet merken, en tot hén vooral zullen de sreraffineerd-leugenachtige berichten gericht zijn welke ten doel hebben het moreel der bur gerbevolking te ondermijnen, haar op te zet ten tegen haar autoriteiten, en haar het nutte- looze van tegenstand tegen een overmachtigen vijand te suggereeren. En al zal zulk bedrog uiteraard niet zeer lang volgehouden kunnen worden één kwartier zendtijd kan in zulk cveval meer verderf aanrichten dan een geheele luchtvloot in hetzelfde tijdsbestek. Naar te Moskou wordt beweerd, is Maxim Litwinof, Russisch Volkscommissaris van buitenlandsche zaken gisternacht op Stalin's zwarte lijst gezet. Litwinof verliet, zooals werd gemeld, vo rige week de Russische conferentie om naar Moskou terug te keeren, na zijn assis tent, Potemkin, met de loopende zaken te hebben belast. Berichten over de arrestatie der Russische gezanten in Duitschland, Polen en Turkije worden over de Sovjet-Unie verspreid. Hoo- gere en lagere ambtenaren uit alle afdee- lingcn van het Corps Diplomaticjue zijn betrokken bij de zuivering op het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Litwinof's vriend. Politieke kringen wachten op de beves tiging van de arrestatie van M. Urenief, Stalin's ambassadeur te Berlijn, ten teeken dat Litwinof's regime ten einde is: Urenief was niet alleen Litwinof's eigen candidaat voor de betrekking, maar ook één zijner intiemste vrienden. De onmid dellijke arrestatie van Litwinof wordt on waarschijnlijk geacht, vanwege zijn groote bekendheid in het buitenland. Maar het is wel zeker, dat, als Urenief is gearresteerd, Litwinof alleien nog in naam volkscommis saris van buitenlandsche zaken is. De meest verbreide verklaring van de zuivering op buitenlandsche zaken is deze, dat er in de tegenwoordige regeering te veel oude Bolsjewieken en revolutionnairen zit ten, van wier trouw Stalin niet ten volle is overtuigd. Meer vertrouwen stelt hij in de communistische jongeren. Vluchtelingen kunnen uit onze Oost naar Shanghai terugkee- ren. Blijkens een telegrafisch bericht, door de Regeering te Buitenzorg ontvangen van den consul-generaal der Nederlanden te Shang hai, bestaat in verband met de militaire ontwikkeling uit een oogpunt van veiligheid geen bezwaar meer tegen den terugkeer van de personen, die destijds geëvacueerd zijn. Speciale detectives van Scotland Yard heb ben het onderzoek in handen naar een poging tot sabotage aan boord van het Engelsche slagschip Rodney. Rodney, welke de vlag voert van Admi raal Sir Roger R. C. Backhouse, bevelheb ber van de Home Fleet, was kort geleden op manoeuvre in het Engelsche Kanaal. De sabotage werd ontdekt, toen de Rod ney op het punt stond een van zijn 16- duims kanonnen af te vuren. Er werd ontdekt, dat het sluitstuk van het kanon niet in orde was. Als het kanon was afgevuurd, zou dit een aantal menschen het leven hebben ge kost. Na de ontdekking der onregelmatigheden is de Rodney naar Portland opgestoomd. De admiraliteit werd van het incident in kennis gesteld. Officieren en bemanning van het schip is een verhoor afgenomen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 15 November. Den Helder. ZAAK MET GESLOTEN DEUREN. Met gesloten deuren werd onderhanden genomen de souteneur J. v. d. S. te Den Helder, die werd veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. Tot verbanning naar Veenhuizen vond men ditmaal nog geen aanleiding DE VROUW MOEST OOK VOOR HET FRONT VERSCHIJNEN. De 26-jarige echtgenoote van bovenge- noemden v. d. S., W. S., een zielig mager vrouwtje, had zich voorts te verantwoorden wegens diefstal van een witzijden blouse uit een manufacturenwinkel. Men had nog wat consideratie met het mensch, daar zij be weerde door een vriendin te zijn opgestookt. Zij werd veroordeeld tot f 15 boete of 10 da gen en 2 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. ZE ZULLEN DIRK EENS LATEN PROEF- STOOMEN. De 56-jarige Dirk D. te Den Helder houdt van een stevig slokje. In den nacht van 28 op 29 Augustus had hij in beschonken toe stand, agent de Haan, geweldig uitgeschol den en zich daarna in zoo hevige mate tegen den politieman verzet, dat deze, zonder hulp van burgers, niet in staat was hem in het schuurtje te deponeeren. Ter zake deze beleediging en wederspan- nigheid, stond Dirk dan terecht, doch Ds. Tollenaar had zich zijnoot aangetrokken en gesteund door den heer Wiggers, op een voorw. straf aangedrongen. Men wil nu eens zien of D. in staat is de verderfelijke alcohol geheel af te zweren. Tot 2 Mei is hem ge legenheid gegeven om proef te stoomen. Laat ons met Ds. Tollenaar en mijnbeer Wiggers hopen, dat het hier niet zai zijn, gewogen en te licht bevonden. Anna Paul ow na. WORDT BOOS, MAAR HANG NIET BUURMANS KEESHOND OP! De lange landbouwer C. J. te Anna Pau- lowna verbeeldde zich dat een keeshond, die hem dikwerf bezocht, veel zijn vee on rustig maakte. Om nu dezen last in één slag te ondervangen, hing Kees het vriendelijke beest, dat aan den ouden blinden heer J, Krouwel, zijn ongeveer 10 minuten ver wo nenden buurman behoorde, aan een dun touwtje op, tot het beest dood was. De Justitie werd in deze executie gemoeid en heden stond Kees ter zake dierenmishan deling terecht. Ilij sprak alstoen de mee ning uit, dat hij het arme dier zoo pijn loos mogelijk had afgemaakt, doch de heer Voorthuijsen, Directeur van het Alkm abattoir, en dus ongetwijfeld beter onder legd, bracht hem wel anders aan 't ver stand, want de boer had juist de wreedste manier gebezigd, die men zich had kun nen denken. De Officier vorderde f 40 boete of 20 dagen, doch aangenomen werd, dat hij inderdaad hinder van het hondje gehad zou kunnen hebben en werd de straf be paald op f 10 boete of 5 dagen. Texel: VELDWACHTER BELEEDIGD. De heer W. K. C. Z., was op 29 Augustus zoo onbeleefd den oudsten gem. veldwachter van het eiland toe te voegen, dat hij een vilder en een afperser was. 'n Dergelijk tes timonicum werd echter door den rust- en ordebewaarder niet geaccepteerd en dank zi zijn ambtelijke bemoeiingen, werd mijnh. Z heden veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen veroordeeld. gend" was met dit gedierte. Deze kleine op ruiming lijkt ons dan ook niet onverdiei - stelijk. W1ERINGEN VRIJZ. DEM. BOND. Algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond afd. Wieringen op Maandag avond in hotel Centraal te Hippolytushoef. Voorzitter, de heer O. J. Bosker, opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en gaf een kort overzicht van de besprekin gen in de vergadering, de vorige week te Alkmaar gehouden. Spr. deelde tevens mede, dat de penning meester tusschentijds zijn functie heeft neergelegd. De secretaris, de heer J. Lont Cz., las ver volgens de notulen welke werden goedge keurd. Bestuursverkiezing. In de vacature wordt gekozen de heer Jn. Doves Sz., die de functie van penningmeester zal waarnemen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring te Leeuwarden werd benoemd de heer O. J. Bosker. Hierna volgde bespreking van de beschrij vingsbrief en gaf de voorzitter toelichting op verschillende punten daarin voorkomen de. Rondvraag De heer D. Minnis vroeg of het mogelijk is, dat door de Wieringer boeren los land gehuurd kan worden in de Wieringermeer. Hieraan is al veel gewerkt en wordt nog veel gewerkt. De aandacht wordt hieraan geschonken. Na nog eenige huishoudelijke besprekin gen volgde sluiting. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Naar wij vernemen zal, Ds. Meihuizen, Doopsgezind predikant voorheen alhier op Zondagmiddag 28 Nov. een predikbeurt ver vullen te Hippolytushoef. ANNA PAULOWNA Ouderavond School III. De Ouderavond van School III (Oostpol der), werd geopend door den heer R. L. Wai- boer, die er op wees, dat dit de eerste sa menkomst was met het nieuwe personeel der school. De heer Hazeloop, de leiding overnemend sprak de hoop uit, dat de verstandhouding tusschen ouders en personeel, die steeds zoo goed was, ook in de toekomst niets te wen- schen over zal laten en roemde de offer vaardigheid der ouders, waardoor het moge lijk is, aan de school een kweekeling met acte te hebben. Na eenige discussie werd besloten het ver volgonderwijs, dat 12 leerlingen telt om half zeven te laten aanvangen. De pauze werd op de gebruikelijke wijze besteed en daarna had bespreking van het a.s. St.Nic.feest plaats. De heer Meuleveld kon meedeelen, dat er een batig saldo was bij de afrekening van het vorige feest. Dit jaar zal men het 3 of 4 December vieren. Bij de rondvraag bracht de heer Meuleveld de wenschelijkheid een fietsenrek bij de school te plaatsen, naar voren. Daar van de gemeente hiervoor geen gelden verwacht kunnen worden, besloot men zoo'n rek zelf te bekostigen. Hierna sluiting. BREEZAND. Goed gedaan! Het gelukte den heer J. v. d. Vaart, met behulp van z'n hondje, in acht dagen tijd niet minder dan elf bunzings te vangen. We wisten niet, dat onze Polder zoo rijk „geze PURMEREND, 16 Nov. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegen-de 35.000 Kg., hand-el matig, hoogste prijs f24.7 stapels kleine Boeren kaas f24.—, handel goed; 1 stapel volvette f25, handel goed. 714 Kg. boter f 1.42—1.46, weiboter 1.39 1.42 per kilo. Runderen, totaal 450 stuks: 275 vette koeien 58—68 ct. per kilo, stug; 139 gelde koeien f 160—220 per stuk, stug; 25 melk koeien f 175—295 per stuk, stug; 11 stieren 5060 ct. per kilo, stug; 11 paarden f 80 130 per stuk, stug; 56 vette kalveren 3000 ct. per kilo, matig; 183 nuchtere kalveren: voor de slacht f 816, voor de fok f 10— 17 por stuk, matig; 234 vette varkens voor de slacht 6163 ct. per kilo, vlug; 46 ma gere varkens f 2540 per stuk, matig; 239 biggen f 1623 per stuk, matig 931 scha pen f 1734 per stuk, matig; 68 bokken 4 —14 per stuk. matig; kipeieren 5.255.75 p. 100 st., eendeieren 2.40 per 100 stuks, piep kuikens 6065 ct. per kilo, oude kippen en hanen 50—55 ct. per kilo. konijnen 0.50— 1.75 per stuk, een-den 50—56 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, jonge hanen 5055 ct. per stuk. Coop. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 90.000 eendeieren 2.252.75. 50.000 kipeieren: 65—66 Kg. 5.50—5.70, 63—64 Kg. 5.45—5.55, 60-62 Kg. 5.25—5.40, 53-59 Kg. 5—5.20. 56—57 Kg. 4,50—4.80, 53—55 Kg. 4— 4.50, 50-52 Kg. 3.75—4.10, 45-49 Kg. 3.40— 3.80. WARMENHUIZEN 16 November 1937. Roode kool le kwal f 1.202.60; Gele kool le kwal. f 11.20; Deensche witte kool le kwal. f 0.801.10; Aanvoer 43300 kg. roode kool; 4600 kg. gele kool en 5500 kg. Deen sche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Nov. Aanvoer: 500 Kg. aardappelen, blauwe 1.80, 15000 Kg. uien 8.409, drielingen 6.40 -6.90, grove 7.70—8.40, gele nep 7.20—7.60, 4000 Kg. peen 1.8—2.10. 1000 kg. kroten 3.203.40 25000 kg. roode kool 12.90 3000 kg. groene kool 12.10; 30 duizend kg. gele kool 1—1.40; 30 duizend kg. d. witte kool 11.30; 600 kg. Rammenas 1.10; 200 stnks bloemkool 5.707.50; dito 2e soort 2.10, 2000 krop andijvie 0.60 NOORDSCHARWOUDE. 17 Nov, Aanvoer: 1000 Kg. aardappelen, blauwe, 2.60, 8600 Kg. uien 8.408.80, drielingen 6.?0, grove 8.10—8.30, 5700 Kg. peen 2.10— 2.20, kleine peen 50—8 ct., 4500 Kg. roode kool 2—2.70, 38600 Kg. witte kool 80—83 ct., lS300Kg. D. witte kool 0.901.20. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN BERLIJN 16 November 1937. Groenten en fruit: Berlijn: De aanvoeren zijn nog tamelijk groot, ondanks het koude re weer. De handel blijft kalm en de prij zen toonen haast geen verandering. Geno teerd wordt: Buitenl. prod.: Holl. tomaten 30—40 p. 50 kg., Holl. sla 10—12 p. 100 krop. Holl. bloemkool 3842 p. 50 kg. München: Holl. boskoop 18 p. 50 kg., Holl peren 12,50 p. 50 kg., Holl. tomaten 2.75—3.00 p. 5 kg. netto. Hamburg: Holl. tomaten tot 37 p. 50 kg., Holl. Bloemkool 38—40 p. 50 kg. Bonn: Buitenl. prod.: bloemkool 10—28 p 50 kg, schorseneeren 20—23 p. 50 kg., appelen 10— 30 p. 50 kg., Holl. druiven 30—40 p. 50 kg„ buitenl. witte druiven 25—35 p. 50 kg. LONDENSCHE WOLVEILINGEN Londen, 16 November (Reuter). In de eerste der nieuwe serie wolveilingen was de sorteering goed. Van de 7121 aangebo den halen werden er 4527 verkocht. De flauwere stemming op de Australische veilingen en de strijd in het Verre Oosten waren van ongunstigen invloed op de prij zen. Vele biedingen bleven dan ook bene- (lenden den prijs, die verkoopers hadden gedacht te kunnen bedingen en het kwam daardoor zeer veel voor, dat partijen wer- en opgehouden. Het grootste deel van de verkochte wol was voor het Vasteland be stemd. Tn vergelijking met het slot der vo rige serie waren de Drijzen voor Merinos 15 tot 20. voor Crossbreds 20 tot 25 en die voor Slipes 25 procent lager.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3