PANTER De «oer-overgrootmoeder van Xange Jaap" j-mjmm, Van houtvuur tot electriciteit Ayenda Woensdag T7 November 1937 Tweede Blad De Huisduiner Kustwacht Er zijn twee torens Langs de Straat Het moerasje van de Jutterij Jeugdfeest bij V D De tweede Parochiale school Een interessante cursus Als een groote sigaar U te veel is, A MIGNON Japan opnieuw veroordeeld Vc De toren van Kijkduin, onze „Lange Jaap", «taat daar al vele eeuwen: een geweldige to ren, een verheven lichtbaak voor hen, die op deze allesbehalve gevaarlooze kusten verzeild geraakt zijn. Toen we jong waren vonden we het prach tig vlak onder den toren te gaan staan. Dan zagen we 4 bundels als evenzoovele myste rieuze dieren achter elkander jagen en poog den iets van het lichtend raadsel te ont warren. Later begrepen we het allemaal, maar nóg volgden we de jagende lichtbundels, die van horizon tot horizon zich strekken: die de golven een zilveren kuif geeft, den einder in een mat-witten schemer zet en die als walkuren langs den bewolkten hemel ren nenachter elkaaruren en uren lang, «teeds twee bij twee. En toch is het niet altijd zoo geweest. In tegendeel, eerst sedert 1877, dus zoowat 60 jaar, geeft de lichttoren Kijkduin karakter aan deze stad; daarvóór was alles anders. De oer-overgrootmoeder van „Lange Jaap". Daarvóórja, daarvóór zijn er de legen den, die ons vertellen hoe in deze lage lan den aan de zee de kustbewoners brandende lantaarns bonden tusschen de horens der koeien en die langs het strand deden galop- peeren. Ook de Nieuwediepers, hun aard kennende, zullen zich moeilijk schoon kunnen wasschèn van deze nationale smet. Integendeel, ook zij zullen ongetwijfeld meegedaan hebben met dit abelste aller spelen En tocheigenlijk was deze zelfde ge- lantaarnde koe de oer-over-grootmoeder van onzen huidigen stalen „Lange Jaap". De toren is een baken. De toren staat, geografisch precies aange duid, op 52 gr. 57% min. N.B. en 4 gr. 43'% min. O.L., dus ongeveer 600 meter benoorden het fort Kijkduin. Verscheidene eeuwen heeft de zeeman, zij het niet altijd op dezelfde plaats, een licht baken op de Huisduiner kust gehad, hetgeen noodzakelijk was in verband met de aanwe zigheid van de buitengewoon gevaarlijke Haaksgronden, die zich waarschijnlijk om streeks 1200 voor deze kust gevormd hebben en toenmaals aan Huisduinen vastzaten. Over de wjjze, waarop in de grijze oud heid het licht gevoed werd, loopen de meeningen sterk uiteen: vermoedelijk zal men aanvankelijk slechts bij stormweer een vuur gebrand hebben op de duinen, terwijl eerst veel later een vast baken gebouwd werd. Oude kronyeken vertel len, dat in het jaar 1800 een soort to ren aanwezig was, waarin bij noodweer een vuur ontstoken werd. Tot 1830 heeft deze opstand hier gestaan, bestaande uit een 4-tal vierkante blokken, en eerst In 1830 kwam de eerste formeele „vuur toren". Deze was, in tegenstelling met de moderne, van steen en eenige restanten bestaan nog van de fundeeringen, die men op fort Kijk duin kan aanschouwen. Voorts bestaan op Huisduinen nog enkele van de stokoude licht- wachtershuisjes; een ervan is nog niet zoo lang geleden in de duinen door onze jeugd grondig gesloopt. De namen van oude licht- wachters-generaties als Kruk en Muye, leven ook nu evenwel nog voort in enkele Huis duiner families. In 1877 werd, zooals wij reeds hierboven schreven, de nieuwe toren gebouwd, doch op een plaats, die ten opzichte van den oude, circa 600 meter meer westelijker stond. De reden hiervoor is te vinden in de omstandig heid, dat de Razende Bol zich voortdurend verplaatst om de Oost. Ook thans is de bank nog in beweging en zal er wellicht eens een tjjd komen, dat Lange Jaap verplaatst moet worden. Tusschen den ouden en nieuwen toren zijn slechts weinig punten van overeenkomst; wat de hoogte betreft, dit verschil was vrij- De heer J. de Jong, Hoofd der Kustwacht te Huisduinen. wel nihil, daar de oude weliswaar slechts 36 meter hoogte mat, doch op een dusdanig verheven duin stond, dat de totale hoogte van het licht eveneens tot ongeveer 60 meter reikte. Van houtvuur tot electriciteit. Het groote verschil echter vindt men in de manier waarop het licht gevoed werd. Na het aanvankelijk stoken van een hout vuur ging men in de negentiende eeuw over tot het gebruik van patent-olie, daarna kwam de petroleum in de mode, en vervolgens, tot 1924, de bekende pharoline. Daarna werd overgegaan tot het huidige systeem: name lijk electricteit, met blauwgas voor geval van uitvallen der stroom. Ook bestond tot voor een halve eeuw geen kustwacht en het is in feite de ontzettende Adder-ramp geweest, die de oogen der desbetreffende instanties ge opend heeft en wachtposten langs de geheele Nederlandsche kust deed oprichten. De toren is in totaal 64 meter hoog en bezit hierdoor het hoogste licht van Ne derland (57 meter boven den water spiegel). In dit verband is het interessant te weten, dat van de 14 torens langs de kust die van Ameland en Kijkduin als de technisch meest volmaakte te boek staan. Bij een beschouwing over den toren zij allereerst opgemerkt, dat deze gebouwd werd op een fundatie van houten palen: over deze palen zijn diverse lagen gemetseld, waarop zich de hardsteenen rand bevindt. Hierop rust het ijzeren gevaarte, hetwelk omstreeks 5 meter in den grond staat. Gelijkvloers bevinden zich een tweetal deuren, die ons iets van de geschiedenis van „Lange Jaap" vertellen. Op de eene lezen wij: „Onder de Regeering van Willem III, Ko ning der Nederlanden, enz. enz. enz., tijdens Al de uren van den avond en den j nacht wieken de lichtbundels van den vuurtoren van Kijkduin, die de volks- j mond hier lang geleden reeds als doop- j naam „Lange Jaap" gaf, over den kop van Noord-Holland en over de wijde J i watervlakte van de Noordzee en het j Marsdiep. j 24 uur per dag zit er op den Uit- 1 kijkpost, enkele honderden meters ver- j derop, een man, die de voorbijvarende i schepen gadeslaat. Soms verkeert zoo'n j schip in nood en is hjj degene, die het I reddings-raderwerk in actie brengt. Nóg even verder, haast verborgen j i tusschen het blonde helm, ligt het i Radio-peilstation, waaraan passeerende schepen hun juiste positie vragen en waar men in verbinding staat met de j geheele Nederlandsche kust. Hoe weinig is van dit alles bekend, ook bij den geboren en getogen Nieu- j wedieper. Wie weet tenslotte, hoe dit alles in elkaar grijpt en op welke wijze j er in den jare 1937 voor het behouden varen van de wereldvloot wordt ge- zorgd In dit verband is eenigen tijd geleden j een onzer verslaggevers naar Huisdui- nen getogen en heeft aldaar gegevens j verzameld, waaruit hij een reportage, j bestaande uit een 5-tal artikelen, sa- j menstelde. Het eerste treft men hier- bij aan. Wij gevoelen ons echter gedrongen op deze plaats een woord van hartelij- ken dank te doen hooren aan het adres van den heer J. de Jong, hoofd der Kustwacht te Huisduinen, die ons met j de grootste bereidwilligheid over het i werk der Kustwacht heeft verteld en de onderdeelen ervan deed bezichtigen. Dank ook aan den Directeur van het Loodswezen 3e district, kolonel B. Kruys; den Commissaris van het Loods- j wezen in Den Helder, den heer P. C. i van Diest; den chef van den Radio- dienst, kolonel J. E. Meyer Ranneft; den chef van den Technischen Dienst van 's Rijks Kustverlichting, den heer P. J. G. van Diggelen, en den chef van den Bouwkundigen Dienst van het Loodswezen, den heer J. van Kampen. het bestuur van den Minister van Marine W. F. van Erp Taalman Kip. Voor vastlicht eerste grootte 1877", en op de tweede: „Ontworpen door Q. Harder, bouwkundige bij den Dienst der Verlichting enz. Vervaar digd door Penn en Bauduin, Dordrecht 1877." En de deur ontsluit zich en we treden bin nen in het inwendige van „Lange Jaap", het symbool van de Jutterstad. Een klim van 287 treden ligt voor ons... Naar boven. Als men van buiten den toren bekijkt, wordt veelal van de veronderstelling uitge gaan, dat deze rond is, doch i n den toren staande, ziet men duidelijk dat hij een 16- hoek is. De gietstalen platen staan met flen zen op elkaar bevestigd door bouten (net zooals de vermaarde Lutine-toren van BeckerVan belang is voorts het feit, dat deze platen op ieder der 18 verdiepin gen een anderen vorm bezitten. Men kijkt z'n oogen uit op deze gelijkvloersche verdie ping: het is alles véél grooter dan men ver moedde. De diameter beneden is namelijk niet minder dan 12 meter. Twee torens. Wat echter de grootste sensatie brengt, dat is het zien van een twééde toren. Wat men namelijk van buitenaf ziet, is slechts het om hulsel; binnen in dit omhulsel rijst de binnen- toren op, geheel op zichzelf gebouwd, los van den anderen, en die een hoogte bezit van 45 meter. Deze toren dient voor steun van den anderen en daar hij geheel „hol" is, wordt men haast duizelig als men dezen monster echoput inziet. Hier ziet men de stormseinen opgestapeld staan, voorts de cilinders met blauwgas, het welk gebruikt wordt bij eventueele storingen in het stroomnet. Dit komt evenwel niet da gelijks voor: in de laatst verloopen 8 jaar namelijk slechts1 maal. De storing nam toen 10 minuten in beslag. 's-Morgens fiets ik altijd langs denzelfden weg naar mijn werk, eerst door moderne straten breed en licht, dan door straten van vroeger met oude stijllooze gevels, droevig van saaiheid, allemaal met lange staande ven sters als dichte rijen gapende gezichten! Als de zon schijnt dan let ik op het licht en onwil lekeurig richt mijn blik zich hooger. Maar, als de maanden met een z het eind van den zomer en 't begin van donkerder tijden aankondigen, dan kar ik door mist en storm. Mijn voorband klettert over de natte klin kers, buigt zich om de groote en kleine plassen, tenminste als ik geen groote haast heb, dan trap ik „recht door zee" en voel me als een tank, die alles op z'n weg verplettert, dwars door de plassen, over proppen en paarden- hoopen, door groenteboerenknollen zoo maar midden op den weg gedeponeerd. Maar nader ik dan de Spoorgracht en de Keizersbrug, dan heradem ik weer, daar is 't niet meer saai, daar is 't ruim, daar is water, daar zyn hoo rnen, daar begin ik weer wat op te leven, daar ja, vertel 't maar niet verder, want daar is een klein natuurreservaat je een smal lang gerekt national park met echte beesten, fijne groote zeemeeuwen. Ik ken ze al ze kennen mij ook. Ik zie ze iederen morgen en geniet er altyd van. Nauwelijks heb ik de Keizers brug achter mij, met z'n vrachtwagen getoeter en fietsengebel, of ik waan mijzelf in een soort moeras. Lange plassen met diepe moddcr- sporen, kleine ronde met pruteilandjes dan weer boomstammeneen maagdelijke berm van nat gras vermengd met afgevallen boomblade ren. Wat kan het mij schelen, die hobbels van die heel oude klinkers waar ik over rijd, ik kijk naar mijn moeras en ik geniet er van. Breed en makkelijk baggeren mijn gevederde vrien den daarin rond. Een rijtje staat vlak langs den waterkant, de andere kameraden scharre len gezellig daarachter ronjl en voelen zich „senang" temidden van deze ideale modder en prut. Maar ik moet opletten, daar staat een handkar en er nadert een groote verhuisauto. Natuurlijk treft het net zoo, dat we met z'n drieën gelijk op dezelfde plek aankomen. De Westgracht is niet breed en zoo blijft mij niet anders over dan nog meer naar rechts uit te halen. Met ware doodsverachting verlaat ik dus de straat en duik ik het moeras in. Met een flinke vaart schiet ik in de modder, m'n voor band maakt een snor van water, als een tor pedojager in volle zee. Mijn meeuwen reppen zich weg in hevig spattend tumult. Vlak langs mij, links, rijst de zwarte gedaante van de ver huisauto; en onderwijl, dat dat dreigende zwar te vlak van staande planken langs mij vliegt, bedenk ik in een moment: Hebben Gebroeders Koningsbruggen hun firmanaam zoo lang ge maakt omdat die wagen zoolang is of hebben ze die oplegger zoo lang gemaakt, omdat an ders hun naam er niet heelemaal op kon! Mijn kar richt zich onderwijl weer wat op duikt dan weer in een nog diepere plas. Een meeuw haast zich rap weg, net nog vroeg genoeg mijn voorwiel rijst weer, Koningsbruggen is voorbij; en we leven allemaal nog, fijn toch; de Westgracht is snel ten einde, maar mijn meeu wen blijven er en ik hoop ze nog heel lang iederen dag te zien. Vertel het maar niet ver der hoor, want dan komen die mannen met knielappen en leggen alles droog met een kleur- looze betonnen rand er langs en een net-riool; wat zou dat jammer zijn voor onze meeuwen en voor onsjutters. en heer oog niet over alles gaat is 't net of bet huis houden tweemaal zoo duur is. Maar voor de wasch be hoeft ze geen zorg te heb ben. Wij doen het net als zij met Edelweiss zeeppoe der. Vlug, helder en goed. N.Y.Zeepfabriek v/h. De Haas Sr. Brero, Apeldoorn lederen middag ontvangt de Spaan- sche bisschop de Heldersche jeugd. Het is reeds sedert tal van jaren de ge woonte van V. D. in de Spoorstraat, dat zij den populairsten bisschop ter wereld, St. Ni- colaas, met zijn zwarten knecht Pieter, uit- noodigen enkele weken als gast in het bedrijf door te brengen en waarbij men dan de Helder sche jeugd in de gelegenheid stelt van dit be zoek te profiteeren. Maandag is de hooge bezoeker gearriveerd en iederen dag tusschen 3 en 5 uur 's middags, houdt hij receptie op de eerste étage, die als feest-afdeeling ingericht is. Reeds heel wat jongelui zijn dezer dagen op bezoek geweest en persoonlijk konden wij ons overtuigen, dat de begroeting ook dit jaar weer bijzonder hartelijk was. Alleraardigste verrassingen krijgen de jongelui van den Sint, ze worden persoonlijk toegesproken, kortom, het is er echt feest. Zooals men weet, heeft men toegang tot de feestafdeeling, indien men in het bezit is van een kaart (rood, groen of geel), die Uw bezit wordt bij aankoop van een zeker bedrag aan waren. Nog slechts een plan in voor bereiding. Zooals wij gisteren schreven, bestaat het plan te komen tot oprichting van een tweede parochiale school, en die dan geplaat zou worden op een terrein aan de Stakmanbosse- straat. Bij informatie bij de geestelijkheid vernamen wij evenwel, dat van eenig vaststaand plan nog geen sprake is. Weliswaar wordt de wen- schelijkheid diep gevoeld en is men bezig hand- teekeningen te verzamelen, doch dat beteekent niet, dat de stichting der onderwijsinrichting reeds als vaststaand aangenomen kan worden. Te zijner tijd komen wij hierop nader terug. Museumlessen voor volwassenen. De eerste les van den cursus „Bouw en levensverrichtingen van den Mensch", zal ge geven worden op a.s. Donderdagavond half negen precies in het Museum (ingang le Vroonstraat). Belangstellenden kunnen zich dien avond nog voor dezen ongetwijfeld in teressanten cursus, die zes avonden zal duren, opgeven. De kosten bedragen slechts 1.50 voor den geheelen cursus. Toont uw sympathie met het lofwaardig streven van het Museumbestuur, om voor zeer geringen prijs een leerzame cursus te geven. Laten velen zich morgenavond als cursist aanmelden. steek dan eens een Panter Mignon op. U zult eens zien, hoe U daarvan genietl 't Is met recht „klein maar fijn". Niet zoo'n weerbarstig hebbe dingetje, waar U aan moet zui gen of 't een fopspeen is, maar een echt smakelijk, mild en geurig rookertje. U moet het beslist eens probeeren. 10 stuks 30 cent. FIRMA H. I. VAN SCHUPPEN. VEENENDAAL De Brusselsche resolutie aangenomen. oor de tweede maal is Japan moreel ver oordeeld. Te Genève heeft de Commissie van 23 haar ontstemming uitgesproken over het op treden van Japan in China en daarbij duidelijk uit laten komen, dat het binnendringen van Japan in China en het verrichten van de an dere oorlogsdaden, niet in verhouding waren met het incident, dat de oorzaak was van het conflict. En nu heeft Brussel Japan's optreden ver oordeeld. De door de delegaties van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk opge stelde resolutie, is met de stem van Italië tegen, aangenomen. De Scandinavische landen hebben zich van stemming onthouden. Hoewel men in de resolutie de hoop uit spreekt, dat Japan nog tot ander inzicht zal komen, heeft men Japan ten duidelijkste te kennen gegeven, dat zijn heele optreden in China ten sterkste moet worden afgekeurd en dat men, door het niet nakomen van verdragen een anarchie schept, die voor den wereldvrede uiterst gevaarlijk is. Duidelijk hebben de gedelegeerden van de grootste landen in hun laatste redevoeringen de regels van de internationale samenleving uitgestippeld. Gij zult u niet mengen in de bin- nenlandsehe aangelegenheden van andere lan den. Gij zult u niet bemoeien met hun binnen- landsch regiem en gij hebt noch het recht een bepaalde ideologie te verbreiden, noch het recht deze in andere landen te verbieden. Uw verdragen mogen misschien niet eeuwig zijn en er mogen momenten komen, dat het in het belang van allen is daarin wijziging te bren gen, maar dat geeft u niet het recht eenzijdig uw verdragen te verloochenen. Of uw daden onder een bepaald verdrag vallen, hangt er niet van af hoe u hen wilt zien, maar hoe de meerderheid van de onderteekenaars van de^ gelijke verdragen dat wil zien. Als gij u er tock aan wilt onttrekken, dan hebben wij het recht en den plicht ons te beraden wat wij in die om standigheden moeten doen. Wij hebben dat recht te eerder wanneer uw geschil ook onze belangen raakt en wanneer u den geheelen we reldvrede daarmee in de waagschaal stelt. Maar wat zal het resultaat van dit alles zijn? Japan zal er zich niet veel aan gelegen, laten liggen en stil zijn gang gaan, tot het be reikt heeft, wat het wilde. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 3—5 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur, Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Men gaf hem een geweer" en „Een lief deslied per radio", Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Raskolnikov" en „Men spreekt over Jacqueline". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De parvenu" en „De kleine piraat". Heden: Casino, 8 u. Uitvoering Arbeiders-Tooneel- Bethelkerk, 8.15 u. Oekrainsche avond. Casino, 2 u. Kindermiddag Heldersche Cou rant. Donderdag 18 November. Casino, 8.15 u. „Harmonie". „Die Marine-Güstl" door Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op iG.84 Barometerstand Den Helder 760.8 GESLAAGD: te Amsterdam voor Apothe kers-Assistente, de dames A. Pezie en W. R. Visser. BELYARDBESPELING. Donderdagmiddag zullen op het klokkenspel in het Monument voor het Nederlandsch Red dingwezen van 4 uur tot 5 uur n.m., door den stadsbeiaardier St. Nicolaasliedjes worden ge speeld. OPENSTELLINGSUREN POSTAGENT SCHAP „ZUIDSTRAAT". Het postagentschap „Zuidstraat" is voor taan op werkdagen opengesteld van 812 30 en van 13.3019.30. Op Zaterdag is het agentschap na 15 uur voor den postdienst gesloten. VERKOOPDAGEN LUTHERSCHE KERK. Op heden (Woensdag) en morgen (Donder dag), van 2—6 en 79 uur, houden de Luth. Dameskrans en Meisjesvereeniging verkoop dagen, ten bate van de Luth. Kerk, in het be nedenlokaal Weezenstraat 66.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5