Koopt brood bij den bakker Aspirin maar LAGE PRIJZEN ViSAcfizrüj, Texelsch Nieuws iTlaïmefaAicIMen Iten bij Nergens zoo'n sortering tegen zulke Speciale afdeling op de 1ste Etage. EEN PARADIJS VOOR DE KINDEREN. Denkt U om de inwisseling van Uw openingsbon? SCHITTERENDE CADEAUX. Bedrijfsfilm Calvé fabrieken Met de feestdagen op zee Toestel voor het opsporen van vischscholen Tijdschriften INGEZONDEN Nooit wachten bij ver- koudheid of rheuma- tiek, maar onmiddel lijk ASPIRIN-tabletten riemen en hoe eer der hoe beter! is een »8aye*«-produet. Oranjebanden .Soyet.-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid De Film-avond van de Calvé-fabrieken, die gisteravond in Pen's Bioscoopzaal werd gege ven, viel een matig bezoek ten deel. De bij eenkomst werd geopend door den heer P. Dros Az., die over de opkomst zijn tevreden heid uitsprak en vervolgens een woord van welkom richtte tot Ir. V. d. Meulen, die na mens de Calvé-fabrieken een inleiding zou ge- Ven. Ir. v. d. Meulen gaf vóór, dat de films Werden vertoond een beknopte doch zeer in teressante beschouwing over de bouwstoffen, die noodig zijn om het dierlijk lichaam op te bouwen. Geruimen tijd werd vooral gesproken over de verschillende eiwitten, meer bizon der over de amino-zuren, die in 23 soorten in het voedsel moeten voorkomen, in de film zou later worden aangetoond, dat men aan de Calvé-fabrieken een diepgaande studie maakt over de juiste samenstellig der voedingstof' fen voor het vee. Spr. deelde ook mee, dat dezen avond twee film's zouden worden ver toond, n.1. Eerst de Bedrijfsfilm en daarna de nieuwe film, betrekking hebbende op het nieuwe product der fabrieken, n.1. de Delfia- Biks. Door de film maakten wij nu kennis met de geweldige fabrieken van Calvé te Delft, waarbij Ir. v. d. Meulen een duidelijke expli catie gaf. De tweede film stelde meer in 't bizonder In het licht de voordeelen, die voedering met de Delfia-biks biedt boven het voederen met meel. Het was voor de aanwezigen ongetwijfeld een zeer leerzamen avond. Ten slotte deelde Ir. v. d. Meulen nog mede, dat men aan de Calvé-landbouwkundige afdeeling gaarne be- reid is, in verband met aanwezig ruwvoeder op de boerderij, inlichtingen te verstrekken over rantsoenen. De heer P. Dros sprak een kort sluitings- Woord. VTSCHAFSLAG OUDESCHILD. Aanvoer van 16 November: 195 kg ongezouten garnalen, 185 kg gezou ten garnalen, 700 kg wulken, 15 ct. per kg. Het werk met de Feestdagen op zee van het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", mag Zich in veler belangstelling verheugen. Daar door was het mogelijk reeds 2 zendingen te verschepen, n.1. voor het uit 180 man be staande Marine-transport op weg naar Oost- ïndië per s.s. „Tawali" en voor de 120 op varenden van Hr. Ms. torpedojager „Van Galen", te Sjanghai. Vier belangrijke zendingen, bestemd voor ongeveer 800 man, zijn nu in behan deling. Het comité „Onze Marine" giro 42883 Den Helder, hoopt gaarne dat velen nog uiting zullen geven aan de belang stelling voor hen, die met de Feestdagen op zee zijn door het zenden van een bij drage. Vergund om naar Nederland terug te keeren Ban den luitenant ter zee der le klasse mr. M. W. Mouton en de luitenants ter zee der 2e klasse M. J. Renaud, W. Hartlieb en A. J. Marcua; idem aan den officier van administratie der Ce klasse H. ten Sande; idem aan de luitenants ter zee der 3e klasse 'A Koldewijn en P. J. S. de Jong en den offi cier-vlieger der 2e klasse A. Prins. Bij K. B. van 12 November: is met ingang van den 5 December 1937 aan öen officier-vlieger der 2e klasse F. J. Wissel °P zijn verzoek, eervol ontslag uit den zee dienst verleend en is hij benoemd tot officier- Vlieger der 2e klasse bij de Koninklijke Marine- teserve; is met ingang van 16 November 1937 op het öaartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst Verleend aan den reserve-officier van gezonc - keid der 2e klasse W. J. M. W. Timmers, van den geneeskundigen dienst der Landmacht, en is hij benoemd voor vast tot officier van ge- Rondheid der 2e kl. bij de Koninklijke Marine. Luitenant-kolonel der mariniers der Kon. Marine Reserve H. baron van Hemert tot Lingshof is sinds 1 November j.1. voor onbe- Paakien tijd werkzaam gesteld op het depar tement van defensie. DE TOESTAND IN EN DE VOORUIT ZICHTEN VOOR DE HARINGVISSCHERIJ. Geen werkloosheid meer onder de vlsschers. Samenwerking met de regeering gewenscht. Om een overzicht te krijgen over den hui- digen toestand in onze haringvisscherij heeft de N. R. Crt. een onderhoud gehad met den directeur van een der grootste Schevening- sche reederijen en exportbedrijven. Deze wees op de eigenaardige verhouding, die zich op het oogenblik voordoet, tusschen de verdien sten van de visschers en die van de reeders. De haringvangst van dit jaar aldus de zegsman is geweldig groot. Er is hans reeds 170.000 ton haring meer bin nengekomen dan op 1 November van het vorige jaar. Het gevolg hiervan is, dat er onder de visschersbevolking practisch geen werkloosheid meer is. Het prijsniveau is weliswaar verre van be vredigend te noemen, doch hiervan onder vinden de visschers geen nadeel, omdat de grootere vangst hun dit verlies ruimschoots vergoedt. Voor den reeder-exporteur ziet de zaak er echter heel wat minder rooskleurig uit: hij maakt ongeveer dezelfde prijzen als in 1936, maar de grondstoffen, die hij noodig heeft, zijn in dien tijd met 30 pet.100 pet. in prijs gestegen. De stookolie b.v., waarvan hij groote hoeveelheden noodig heeft, is 70 pet. duuder geworden. En hoe gaat het met den export? Deze is, dank zij de devaluatie, zeer toege nomen. Onze prijzen zijn thans 3 per vat lager dan die van de Engelschen, met het gevolg, dat de buitenlandsche afnemers ons weer hebben weten te vinden. Naar Duitsch- land en Tsjechoslowakije b.v. wordt belang rijk meer uitgevoerd dan vorige jaren, terwijl wij ook nieuwe afnemers hebben gevonden, zooals b.v. Roemenië. Maar ondanks het feit, dat de haring vangst zoo groot is, dat wij haar haast niet kunnen verwerken en ondanks den steeds toenemenden export, lijdt de reeder-exporteur ten gevolge van het lagere prijsniveau op elk vat haring nog een verlies van 2.2.50. Hiermede willen wein geen geval zeggen, dat de regeering ons opnieuw steun moet verlee- nen. Wij hebben aldus onze zegsman voor het laatst in 1935 overheidssteun geno ten, doch we verlangen dien niet terug, want hiermede zijn we toch niet gebaat. Het zou echter wel wenschelijk zijn, dat onze regeering een instelling in het leven riep, die zich zou belasten met een controle op de prijzen van de export-haring. De toestand van de visschersvloot is overi gens uitstekend te noemen. Met zijn 130 sche pen bezit Scheveningen thans de grootste en ook de modernste vloot van ons land. Dit jaar zijn er weer enkele nieuwe schepen in de vaart gekomen, terwijl eenige oudere mo dellen worden gemoderniseerd en van groote motoren voorzien. Bij een normale, matige haringvangst zoo besloot onze zegsman het onderhoud zou den de vooruitzichten in het algemeen heel wat beter zijn, want zooals reeds opge merkt de devaluatie heeft ons in staat ge steld met de buitenlandsche concurrenten met succes te wedijveren. Als er nu binnenshuis ook nog wat orde op de zaken gesteld wordt, dan kan de toekomst met vertrouwen tege moet worden gezien. Uit dit heele artikel spreekt hoop voor de toekomst. Diezelfde gunstige vooruitzichten gelden evenzeer de visscherij, als het mate riaal goed is. Daaraan te werken is de dank bare taak van de lichamen, die bij de vis scherij geïnteresseerd zijn. VISCHPRIJZEN TE IJMUIDEN. Gisteren werden te IJmuiden de volgende prijzen besteed: Tarbot 9888 ct.; tong 9886 ct.; heilbot 10.78 per kg; griet 2416.50; groote schol 20.5020; id. middel 2219; zet- schol 25.5021, kleinschol 17.50—6.50; schar 87, tongschar 3320; poontjes 63.50, groote gul 1815.50; id kleine 15.504.60, wijting 6.503.80, makreel 6.25; versche haring 3.401.58; kleine heek 2113; alle per 50 kg; kabeljauw 7250 per 125 kg; vleet 1.451; leng 20.60, koolvisch 1.050.15 per stuk; rog 11 per koop, steurharing 5.204.65 per kantje. Verkocht tot 10 uur 3817 kisten versche haring en 49% kantjes steurharing. Dr. Behm, een bekend Duitsch natuurkun dige, is o.m. de man van het echolood. De on dergang van de „Titanic" in 1912 was voor hem reden om te zoeken naar middelen om zulke rampen te voorkomen, waarin hij dan ook slaagde. De werking van het „lood" is ge baseerd op het weder opvangen van uitgezon den geluidsgolven, welke door voorwerpen on der water, b.v. het betreffende gedeelte van een ijsberg, teruggekaatst worden. Dr. Behm heeft zijn echolood niet alleen dienstig gelaten voor diepte-metingen in het water, maar het ook bruikbaar gemaakt voor de luchtvaart. Het is het eenige toestel, dat de bepaling van de juiste hoogte van een vlieg tuig boven den grond mogelijk maakt; met den barometer kan alleen de hoogte boven de zee worden gemeten. Naar wij in „Hansa" lezen is door Dr. Behm tevens een toestel gepatenteerd, waarmede het bjj de zeevisscherij mogelijk ia de nabijheid van vischscholen te ont dekken, zoodat de visschers de beste vangplaatsen kunnen opzoeken! HR. MS. „VAN BRAKEL". Hedenmorgen is de mijnenlegger Hr. Ms v. Brakel", in de haven gekomen voor het opgeven van eenige kleine reparaties. Twee honderd gulden voor Darja Wiedinskaja, door J. A. d. Made, uit gave Van Holkema en Warendorf n.v. te Amsterdam. „Hier is dan eindelflk weer eens een nieuw talent, een man, die iets te zeggen heeft." Dat is het oordeel van den bekenden letterkundige Dirk Coster over dit bijzondere werk van Van der Made, een auteur, die zich met zijn Darja Wiedinskaja in één slag een plaats veroverd heeft onder de Nederlandsche letterkundigen. Het is het verhaal van een bij na onbegrij pelijke vereering van een man voor een vrouw, een vereering, welke alleen verklaard kan worden als voortvloeiende uit een Slavischen geest en een knechtschap van vele generaties. De schrijver brengt ons in een milieu van aan den zelfkant levende menschen. Hij beschrijft hen zóó, dat wij er geen walging voor gevoelen, integendeel in zekeren zin waardeering en me delijden. Want deze menschen strijden tegen het noodlot, dat hen steeds weer teneer drukt en tegen hun eigen karakter. Die „slechte' menschen, zij behouden een zekere waardig heid, zij blijven mensch met zijn idealen en verlangens. Meesterlijk heeft Van der Made de karak ters geschilderd. Daarbij is zijn taal forsch en suggestief; in dat boek ligt iets nieuws, iets bijzonders. Het is een werk van leed en ondergang, tragisch door de liefde van den man voor de gevallen vrouw, een liefde, welke was ontstaan, zooals de auteur het zoo ken merkend uitdrukte, „toen het hart van Sta- nislaus Wledinski te groot was en ztfn lichaam nog te klein". „M o e d e r", door Amy Groskampten Have. Verschenen bjj Hollandia Drukkerjj N.V. te Baarn. Een roman van een gezin uit dezen tijd, ouders en bijna of geheel volwassen kinderen, zoo op het oog een gelukkig gezin, terwijl in werkelijkheid de moeder, de vader en de kin deren elk hun eigen leven leven, de moeder het gemakkelijkst, hartelijk, zorgzaam, liefheb bend, denkend over allerlei dingen, waarmee ze haar tehuis gezellig kan maken, waarmee ze haar kinderen kan binden. Ze beseft echter niet, dat een jong menschenkind andere din gen noodig heeft dan een gezellig soupertje, een mooie avondjurk en ondanks al haar ver wennerijtjes en zorgen staat ze volkomen bui ten het leven van man en kinderen, wat haar door haar dochter Lies, als deze in groote moeilijkheden geraakt is, heftig verweten wordt. Dit lijkt ons echter fout. Het heele boek door blijkt het niet, dat een van de huisgenoo- ten pogingen doet, de moeder vertrouwen te schenken, veeleer schjjnt het, dat iedereen haar moeilijkheden tracht te besparen, al vraagt ze daar niet om, al zoekt ze zorgen om uiting te geven aan haar liefde. Het is overi gens een heel gewoon verschijnsel, dat kinde ren hun vertrouwen eer aan een vreemde dan aan de eigen ouders geven en dat het vertrou wen van kinderen niet gewonnen wordt, als ouders trachten, er in te dringen. Iets anders is het, dat de moeder had moeten zien, dat de kinderen stuk voor stuk en vooral de man zor gen hadden. Die kortzichtigheid, door het te veel verdiept zijn in eigen kleine zorgen, kan deze moeder werkelijk verweten worden. We vragen ons echter af, of het dan niet op den weg van „tante Marianne" gelegen had, haar de oogen te openen. Chineesche schimmen, door Albert Gervais. Uitgave Boucher, Den Haag. De geheimzinnige, bovennatuurlijke kennis van Tibethaansche en Chineesche geestelijken en het, als gevolg daarvan, door hen beschik ken over geweldige, onbekende machten, heb ben al menig meer of minder serieus auteur tot onderwerp van eene beschrijving genomen. Bij velen hunner is het slechts een gretig gebruik maken van de geheimzinnige sfeer, welke veel onbegrijpelijke zaken in het verre Oosten om geeft, en van de onverklaarbare gebeurtenis sen, waarvan zij getuigen waren of welke zij van derden vernomen hadden. Bij anderen is het een poging om tot eene, voor ons, Wester lingen bevredigende, verklaring te komen van die kennis en van die machten. De schrijver van „Chineesche Schimmen" be hoort tot de laatste categorie en daarom ver dient zyn boek dan ook alle aandacht. Hij komt zelf tot de conclusie, dat de in China wonende Westerling zeer oppervlakkig en onvolledig kennis draagt van de inheemsche geheime wetenschappen. Onopgesmukt deelt hij feiten mede, door hem zelf en andere, eerlijke en be trouwbare lieden, beleefd. Feiten, waarin zjj persoonlijk betrokken waren en welke zich aan hunne waarneming voordeden. Hij vat er alleen dit van, dat geen enkel tot nu toe bekende wetenschappelijke wet toereikend is om die ver schijnselen te verklaren. In „Chineesche Schimmen" wordt geschetst, hoe „Kwei's" (geesten van overledenen) in vloed uitoefenen op het leven en de daden der menschen, meestal in ongunstigen zin, door het veroorzaken van ziekten, groote plagen, epidemiën, hongersnood, enz., maar ook door wreed en meedoogenloos ingrijpen in het per soonlijke of familieleven en dat niet alleen bij den Oosterling. Ook Westerlingen vallen als hun slachtoffers. Maar daarbij vermeld hij ook, hoe er gees tenbezweerders bestaan, die het vermogen be zitten, de werking van den „Kwei" te rem men of op te heffen. ZooaJs gezegd, „Chineesche Schimmen" geeft geen verklaring of uitlegging, maar is een ob jectief relaas van eenige wonderbaarlijke voor vallen en mysteriën, op boeiende wijze ver haald. Alphabetisch register van Initialen en afkortingen. Bjj de N.V. Uitgevers Mij. JE. E. Kluwer, te Deventer, zag dezer dagen het licht een Verklarend Alphabetisch Register van Initia len en Afkortingen, kortweg genoemd VARIA, bewerkt door I. G. Keesing. Dit boek bevat niet enkel de verklaring van alle in Nederland gebruikte afkortingen en initialen, ook Duitsche, Fransche, Engel- sche, Russische, Italiaansche, Amerikaansche en andere, afkortingen en lettercombinaties zijn verklaard, zelfs werden gangbare afkor tingen uit de doode talen behandeld. De be werker, heeft met groote zorgvuldigheid er naar gestreefd, in V.A.R.I.A. een handboek te geven, dat duizenderlei diensten bewijst. Voor kantoorgebruik: ter meerder begrip van over eenkomsten, contracten, offertes, leverings voorwaarden, vrachtbrieven, rekeningen e* correspondentie. Voor den journalist: een na slagwerk waarin overzichtelijk de verklaring van Bonds-, clubs- en vereenigingsinitialen is gegeven. Voor den lezer in het algemeen: een standaardwerkje dat op het gebied van initia len en afkortingen de meest volledige inlich tingen verschaft en daardoor daadwerkelijk tot grooter leesgenoegen bijdraagt. De Afd. Den Helder van het Centraal Ge nootschap heeft een aantal dames en heeren bereid gevonden behulpzaam te zijn met het bijeenbrengen van een millioen postzegels (ge bruikte). Aan het bijeenbrengen van zoo'n aantal zit heel wat vast aan uitzoeken, sorteeren, enz. Maar daarvoor hebben zich reeds meerderen bij ons opgegeven. Zijn er nog meer, dan ontvingen we daaromtrent gaarne bericht. Maar er zullen er waarschijn lijk ook velen, we hopen zelfs „heel velen" zijn, die ook gaarne voor dit mooie doel (het uitzenden van kinderen naar onze kolonie huizen) willen meehelpen, door ons regelmatig als 't kan en anders af en toe, postzegels te bezorgen. U kunt ze regelmatig afgeven ten oosten van de spoorlijn bij ons bestuurslid, den heer H. J. Marinus, Ruyghweg 21, of ten westen van diezelfde spoorlijn bij den secr. T. van Heusden, Polderweg 60. We hopen op een regelmatige binnenkomst. Liever een groot aantal betrekkelijk kleine hoeveelheden, dan af en toe in eens kisten vol (wegens het uitzoeken en sorteeren, begrijpt U). Enkele duizendtallen hebben we al, netjes verpakt, opzij kunnen zetten, maar die enkele moeten tot meer dan duizend aangroeien dan is het een millioen. Helpt ons. Wij en het misdeelde kind zullen U dankbaar zijn. Die neue linie. „Die neue linie", het vooraanstaande Duitsche tijdschrift voor kunst, architectuur en mode, opent het stijl volle en goed verzorgde* November-nummer met flitsen uit het wintersportgebied de Harz, het Schwarzwald, de Beiersche Alpen, Schle- sien en Zwitserland. Een geïllustreerde besperking van de groote haven Hamburg en eenige geestige verhalen completeeren deze schitterend uitgevoerde en artistieke uitgave. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 16 Nor. te Port Said. Poelau Roebiah, t., 15 Nov. v. Marseille. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. AJax, 16 Nov. te Amsterdam. Alkmaar, 16 Nov. te Amsterdam. Ariadne, 16 Nov. te Kopenhagen. Astrea, 14 Nov. te New York. Baarn, t.. 16 Nov. te Antwerpen. Berenice, 15 Nov. v. Palermo. Breda, u., 13 Nov. te CristobaL Ceres, 16 Nov. v. Beyrouth. Hercules, 16 Nov. v. Izmir. Odysseus, 16 Nov. v. Odense. Saturnus, 16 Nov. te Susa. Telamon, 16 Nov. te Amsterdam. Theseus, 15 Nov. te Danzig. Tiberius, 16 Nov. te Varna. Trajanus, pass. 16 Nov. Gibraltar. Triton, 16 Nov. te Civita Vecchla. Ulysses, pass. 15 Nov. Ouessant. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Barentsz, 14 Nov. v. Port Natal. Bontekoe, 14 Nov. v. Mombassa. Houtman, 12 Nov. v. Batavia. Japara, 13 Nov. v. Batavia. Nw. Holland, 14 Nov. te Singapore. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Dinteldyk, 13 Nov. te San Prancisco. Edam, 13 Nov. v. New York. Lochmonar, 14 Nov. te Southampton. Volendam, 15 Nov. te Plymouth. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 14 Nov. te San Prancisco. Djambi, 14 Nov. v. Bombay. Hoegh Silverlight, 9 Nov. te Los Angeles. Manoeran, 13 Nov. te Pt. Natal. Salawati, 15 Nov. te Balik Papan. Saparoea, 15 Nov. te Penang. Sembilan, 13 Nov. v. Sabang. Siantar, 14 Nov. v. San Prancisco. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Glaucus, 14 Nov. v. Singapore. Kertosono, 15 Nov. te Philadelphia. Kota Inten, 16 Nov. te Boston. Stentor, 14 Nov. te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, u., 16 Nov. v. Tanger. Indrapoera, 16 Nov. te Rotterdam. Kota Agoeng, u., pass. 16 Nov. Dover. Kota Baroe, t.» pass. 15 Nov. Perim. Kota Gede, t., 16 Nov. v. Port Said. Kota Nopan, 15 Nov. te Rotterdam (Verb.), Marken, t., pass. 15 Nov. Point de Galle. Sibajak, u., 16 Nov. te Belawan. Sitoebondo, 16 Nov. v. Rotterdam. Weltevreden, u., pass. 15 Nov. Perlm. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Menelaus, 15 Nov. 90 mijl W. v. Niton. Perseus, 16 Nov. v. Singapore. Phrontis, 14 Nov. te Swansea. Titan, pass. 16 Nov. Gibraltar. Montferland, u., KON. HOLL. LLOYD. 15 Nov. te B. Aires. HOLLAND—WEST-AFRIKALIJN. Alchiba, u., 13 Nov. v. Lome. Reggestroom, u., 15 Nov. v. Le Verdon. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA-LIJN. Alcyone, u., pass. 15 Nov. Ouessant. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). Bloemfontein, u., 16 Nov. v. Dakar. Boschfontein, 16 Nov. te Bremen. Jagersfontein, u., 15 Nov. te Beira. Meliskerk, t., 16 Nov. v. Beira. Randfontein, u., pass. 15 Nov. Gibraltar. (HollandAustralië Ltyn). Heemskerk, u., 16 Nov. te Sydney. (HollandBr.-Indië Lijn), Streefkerk, 15 Nov. te Rotterdam. Grootekerk, u.. (HollandOost-Azië Ltfn). 15 Nov. te Hongkong. HET BESTUUR DER NEDERLANDSCHE PADVINDERS BIJ PRINS BERNHARD. Z. K. H., Prins Bernhard heeft hedenmid dag ten paleize Noordeinde ontvangen de leden van het bestuur van de Nederlandsche padvinders die hem door den hoofdverkenner Staatsraad J. J. Rambonnet, zijn voorgesteld. SPEELGOED Van Willigen Koningstraat 14

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7