De breuk Colijn-Oud oog niet verklaard Echtpaar kocht alles op de pof Postv luchten op Indië Reederij in brand Weggebruikers! Januari nadert Bob Glendenoing traint te Haarlem Piet de Boer krijgt nog een kans Ned*-Indië verlaagt belastingen Tweede Kamer Let op de nieuwe voorschriften Moeder betaalde wel als het misliep Vx*tóa Sint Nicolaas en de winkelsluiting Financiëele moeilijkheden bij Artis Luchtdienst op Texel tijdelijk gestaakt Spraken deze mannen langs elkaar heen. Den Haag, 17 November. In een van één tot zes uur durende mid dagvergadering wist de Tweede Kamer lie den de replieken bij de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting tot een ein de te brengen, zoodat nu verder de weg vol ledig openstaat tot het afdoen van de in de begrootings-hoofdstukken ondergebrachte af zonderlijke zaken. Er is vandaag veel gepraat en de diverse redevoeringen waren zeer afwisselend, zoo als dat trouwens steeds bij de replieken van alg. beschouw, het geval pleegt te zijn, maar zakelijke resultaten leverden een en ander weinig op. De heer Oud en minister Colijn kwamen, dat spreekt wel vanzelf, nog eens terug op de bekende kwestie. Genoemde afgevaardig de begon met zich te verzetten legen het geen de heer Schouten (A.R.) had opge merkt aangaande een artikel van Mr. Joe- kes in de „Vrijz. Democraat" van 12 Juni j.1. en waarin samenwerking met de S.D.A.P. niet werd afgewezen. Een en ander zou in strijd zijn met Mr. Oud's woorden van verle den Vrijdag, waarin bij samenwerking met Socialisten afwees. De v.-d. fractie-leider wees er op, dat genoemd artikel slechts doel de op een mogelijke overeenstemming van de zes groote partijen, maar nu deze niet verkregen werd en de S.D.A.P. zich tegen het huidige Regeeringsbeleid blijft verzetten, nu zou de heer Oud met de S.D.A.P. niet in zee willen gaan. Ook wees Mr. Oud terug het woord van ir. Alberda, als zouden de Vrijz.-Democra- ten „het pad der vooruitgang hebben verla ten". Mr. Oud herinnerde er aan, dat hij tij dens de verkiezingen niet anders had gezegd dan dat de aanpassingspolitiek doorgang moest hebben, maar „in een andere wind streek van het compas". Aangaande de rede van den pre mier merkt mr. Oud voorts op, dat hij, juist met het oog op het extre misme, dat gaarne tweespalt ziet, de huidige Kabinetsformatie zoo be treurt, want, naar de meening van den V.D. leider, was de positie der Anti-Revolutionnairen en in 't bij zonder van dr. Colijn tijdens de ver kiezingscampagne in strijd met de gedachte der Kabinetsformatie van thans. Z.i. kwam zin tot breede sa menwerking allerwege sterk tot uiting. Voorts wilde mr. Oud niet spreken van „georganiseerde" en „ongeorganiseerde" kiezers, gelijk dr Colijn deed. wijl de wet alleen kié- zers kent en juist het feit, dat het grootste deel eer kiezers ongeorga niseerd is, pleit ervoor, zich te hou- den aan de beloften,'waarmee men de kiezers heeft geimponeerd, aldus de oud-minister. En de logische vraag volgde: ging het in dé periode '33'37 dan niet goed met de samenwerking op christelijke basis? Waar om ditmaal dat woord' „positief" bij het Christendom? Dat woord zoo zeide mr. Oud heeft in ons land altijd gegolden als een tegenstelling van vrijzinnig, zie Groen van Prinsterer, Thorbecke. Het be- teekende: leerstelling, en daarmee konden de Vrijz. Democraten zich natuurlijk niet Vereenigen. De heer Oud ontkende dat zijn rede te Leeuwarden tegen een formateur was be doeld, het ging erom, dat in de pers werd geageerd tegen opneming, in het Kabinet, van politieke figuren van links. Ook heeft mr. Oud nimmer bedoeld, dat dr. Co lijn hem een plaats als „vakminister" zou durven aanbieden. Tenslotte vroeg mr. Oud nog eens: waar om moesten wij nu op deze enge formule worden gevangen? Dit was voor a'en afge vaardigde duister gebleven. Inderdaad: hier ligt de kern der zaak! Mr. Oud erkende, dat vermoed-el ijk geen ander dan dr. Colijn geslaagd zou zijn met de breede basis, maar 't ging erom. of 't constitutioneel juist was, dat dr. Colijn dit Kabinet vormde. En een rechtsch Kabinet, bij mislukking van het breedere, onder lei ding van een anderen formateur, was juis ter geweest, vond de oud-minister. Over de formatie spreken o.a. ook nog de heeren Albarda, Bierema (V.B.), Schouten en Deckers (R.K.) Eerstgenoemde vond ook nog veel „duisters", noemde de formule van dr. Colijn een „wig" tusschen de positief- Christelijken en de anderen. De heer Schouten legde er nadruk op, dat er essentieel verschil beslaat tusschen de formule van samenwerking in '33 en de uit latingen van dr. Colijn tijdens zijn Kamer redevoeringen van eind '36 en begin dit jaar en dat mr. Oud zich op die redevoeringen dus niet kan beroepen. Dr. Deckers had 't over de nomenclatuur van het Kabinet en was van oordeel, dat, als dr. Colijn een Kabinet parlementair noemt, als 't alleen maar kan rekenen op een meerderheid in het Parlement (dus zon der bindende afspraken) bijna alle voor gaande Kabinetten parlementair waren, zelfs het intormezzo-Kabinet-De Geer! Buiten de formatie-bespiegelingen werden nog tal van andere kwesties van meer prac- tisch-politieken aard besproken, doch dr. Co lijn verwees veel naar de behandeling der afzonderlijke begrootingen. Zijn antwoord betrof allereerst den heer van Houten tC.D. U.). hem vragend, of b.v. de Chineezen maar zonder gewapend verzet hun land moesten laten overweldigen? Zoo ja, dat kon de pre mier met den afgevaardigde gewoonweg niet meer praten. „Als ik een Chinees was greep ik dadelijk een geweer!" riep dr. Colijn uit. Betreffende de Kabinetsformatie hand haafde dr. Colijn zijn meening, dat men de kiezersstemmen niet mag gaan realiseeren. En de minister ontkende niet, dat hij op het verkiezingspad gepleit heeft voor nationale eenheid, maar dat zulks bij de formatie bond kon Z. F.xe. niet inzien. En voorts, waarom kunnen vele stemmen buiten a.r. kring niet op de a.r. lijst gestemd hebben wegens bet door den premier gevoerde voorzichtige finaneieele beleid? Wie zal dat zeggen? .vroeg dr. Colijn zich af. En wat dat „positief' betreft, de bewinds man vond, dat de huidige situatie niet ver geleken moet worden met toestanden, als waarover Groen in 1857 geschreven heeft. Want: hoe zou dr. Colijn in een Kabinet kunnen zitten met'Katholieken, als „posi tief' inderdaad „leerstellig" zou beteekenen 't Ging erom aldus nogmaals de premier op duidelijke wijze de grondslagen van het Christendom tot uitdrukking te doen komen. Bij het overdenken van deze uiteenzet tingen dringt zich steeds de vraag op: hoe konden toch mannen als Colijn en Oud zóó langs elkaar heenpraten op het gebied van de interpretatie van een woord? Wist nien na een vierjarige moeizame samenwerking elkaar ineens dermate slecht te „vinden"? Het is en blijft een raadsel. Dr. Colijn nam in het vervolg van zijn rede de liberalen zoo'n beetje in het ootje, want sprekende over dien eisch van drie vrijzinnige ministers wees hij erop, dat die voorwaarde werd gesteld, toen het reeds met mr. Oud mis was geloopen, en het dus, kwam „links" inderdaad in het Kabinet, practisch neer zou komen op drie liberale ministers. „En dat kon natuurlijk niet" zei dr. Colijn droog, doch de Kamer schoot in een lach... Ir. Albarda kreeg ten slotte nog te hoo- ren, dat de sombere wijze, waarop hij in zijn repliek over het Regeeringsbeleid ge sproken had (o.a. zouden alle nooden onge- lenigd en alle behoeften onbevredigd blij ven) deed veronderstellen, alsof de Regee ring voor de werkloozen niets doet, ter wijl een feit is zoo zei dr. Colijn - dat ons land meer dan welk ander land ook voor de werkloozen bewerkstelligd. In Ame rika, waar men met milliarden werkt om de werkloosheid te bestrijden, zijn nog steeds 8 millioen werkloozen, dat is ook re latief méér dan bij ons! Wie zal zeggen, hoe wij er over een jaar aan toe zijn? vroeg dr. Colijn zich af, zich verheugd toonende, dat ons land in een aan tal achter ons liggende jaren erin geslaagd is, de uitkeeringen aan de arbeiders te blij ven doen. weer in het schijnsel van zoeklichten het pannendak openslaan om den strijd met succes te kunnen voortzetten. Eerst tegen 5 uur in den ochtend kon alle gevaar als ge weken worden beschouwd, zoodat toen kon worden overgegaan tot afblussching van smeulend materiaal. Het gebouw is grootendeels gespaard ge bleven, de electrische lichtinstallatie was in het benedenmagazijn nog intact, daar alle lampen daar binnen nog brandden. Uitgebrand zijn het dak en de zolders van den zuidelijken vleugel van het gebouw, ter wijl de eerste etage aan de westzijde groote schade heeft opgeloopen. Een belangrijke hoeveelheid kostbaar nettenmateriaal is door het vuur verteerd. Kostbaar nettenmateriaal in Scheveningen door het vuur verteerd. Een felle uitslaande brand heeft in den vorigen nacht het gebouw van de reederij, rookerij en koelinrichting van de firma H. den Duik Pzn., aan de Dr. Lelykade te 's-Gravenihage geteisterd. Omstreeks drie uur ontdekte een voor bijganger, dat rook en vonken kwamen uit het dak van het vrijstaande gebouw bij de nieuwe Scheveningsche binnenhaven, waar op onmiddellijk de brandweer werd gealar meerd. Men dacht aanvankelijk met een middelmatigen binnenbrand te doen te hebben, maar al heel gauw bleek, dat een van de zolders waarop een massa netten en ander visscherij- materiaal geborgen lagen, een vuur zee was geworden, die door den scherpen Noordoostenwind werd aangewakkerd tot een werkelijk feilen uitslaanden brand. Slechts na aanhoudend spuiten gelukte het de brandweer, de open vlammenzee te bedwingen. Maar daarmee was de inwendige brand nog lang niet gebluscht. Telkens wanneer de omstanders dachten, geen vuurgloed meer te zullen zien, verried een door het roode pannendak glurende vlam, dat het daarbin nen, op de bergzolders en in de rookhangen van de vischrookerijafdeeling nog lang niet pluis was. Op enkele punten moest de brand- De aandacht van de weggebruikers wordt op het volgende gevestigd': Rij wieler»> 1. Met ingang van 1 Januari 1938 moet elk rijwiel bij duister een rood achterlicht voeren, dat tevens als reflector is inge richt, tot een goedgekeurde soort behoort en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien is. Bij aankoop lette men hierop. Het rijksmerk bestaat uit het stempel „Rijkskeur" met een serienummer. Het achterlicht moet op het witte gedeelte van het achterspatbord, en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek, zijn aangebracht. Bakfietsen moeten, ook wanneer zij op een weg stilstaan, behalve van twee voorlichten, tevens van een rood achter licht zijn voorzien, dit laatste aan te bren gen aan de uiterste linkerzijde van den bak of opbouw van het voertuig. 2. Rijwielen mogen reeds thans geen verblindende verlichting voeren. Er dient dus voor gezorgd te worden, dat de licht bundel van de voorlantaarn schuin naar be neden gericht is. Auto's en motoren. 1. Bij ontmoetingen met tegenliggers mag een motorrijtuig geen verblindende verlich ting voeren. Er dient gedimd te worden, zoodra de tegenligger zich binnen de ge richte stralenbundels van de lantaarns be vindt. j 2. De koplantaarn (s) moet(en) zoodanig zijn ingericht en aangebracht, dat de ge richte stralenbundel een benedenwaartsche helling vertoont: bij meting met behulp van de grijze schijf, op 10 m. afstand voor de lantaarn, moet de bovenkant van den bun del tenminste 10 c.m. lager zijn dan het midden van het lantaarnglas. 3. Met ingang van 1 Januari 1939 moet(en): a. De koplantaarn (s) hetzij tot een goed gekeurde soort behooren en ten bewijze daarvan van het rijksmerk zijn voorzien, hetzij afzonderlijk zijn goedgekeurd. b. In de koplantaarn (s) (een) gloeilamp (en) (wit of geel) zijn aangebracht, be- hoorende tot een goedgekeurde soort, en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien. 4. Ook goedgekeurde koplantaarns, waarin goedgekeurde gloeilampen zijn aangebracht, kunnen in gedimden toestand nog verblin den, indien zij niet op de juiste wijze aan het motorrijtuig zijn aangebracht. Blijken zij bij controle op den weg, niet aan den in punt 2 genoemden eisch te voldoen, dan is men in overtreding. 5. Met ingang van 1 Januari 1938 worden tevens van toepassing de voorschriften ten aanzien van de stadslichten en bermlichten, en de inzake hte lengtelicht (voor motorrij tuigen of samenstellen van motorrijtuigen en aanhangwagens, langer dan 9 m.) op die datum zullen tevens volledig in werkina- treden de voorschriften inzake de zijlichten (voor samenstellen van trekker en oplegger, en voor aanhangwagens) eri inzake de parkeerlichten. OM. vindt, dat zij in de gevan genis thuishooren. Een Amsterdamsch echtpaar van middelbaren leeftijd nam gisteren in de verdachtenbank van de recht bank te Amsterdam plaats om zich te verantwoorden wegens flesschen- trekkerij. Pension van „Standing". Zij dreven een pension in de Nicolaas Maesstraat, een pension van „Standing", dat aanvankelijk vrij goed beklant was. Aan de leiding bleek echter het een en ander te ontbreken, de inkomsten bleven verre bene den de uitgaven. Het echtpaar verstond niet de kunst om de tering naar de nering te zetten. De schulden stapelden zich op. doch de aankoopen werden er niet minder om. Alles werd immers op de rekening ge schreven en de leveranciers konden wachten Toen het pension in de Nic. Maesstraat, dat vooral door meisjesstudenten werd be woond, mis ging, verhuisde het echtpaar naar de Haringvlietstraat. Zij huurden twee perceelen voor een bedrag van f 3600 per jaar. Het spelletje begon opnieuw. De tuin aanleg kostte f 400.... op de rekening, de kostbare inrichting verslond schatten... op de rekening. Kleeren, drank, sigaren wer den op rekening gekocht. Een meubelzaak had een vordering van f 2000, een sigaren winkelier kreeg nog f 200, een slager f 1800 een poelier f 800de dagvaarding be vatte slechts een bloemlezing yan de schulden. Zoowel de man als de vrouw werden failliet verklaard. De pensionhouders vertrokken naar Ben- nebroek, vaandaar verhuisden zij weer naar Haarlem, om tenslotte bij de moeder van den man te gaan inwonen. Uit het politionderzoek bleek, dat bijna een verhuiswagen met goederen was be leend bii de bank van leening: meer dan 175 panden waren niet gelost en door de bank verkocht. Het reclasseeringsrapport luidde niet bij zonder gunstig. De vrouw, de dochter van een kok bij de marine, gaf zich gaarne uit voor de dochter van een vice-admiraal; zoo- we] zij als haar man leefden verre boven hun stand. Geen oogenblik alsdus het rapport hadden zij medelijden met hun slachtoffers. Ook drankmisbruik speelt in dit geval een belangrijken rol. Ongehoord groote hoeveelheden alcohol kochten zij op rekening. Officier „Vondelt" ook. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat men van ieder fatsoenlijk mensch mag eischen, dat hij de tering naar de nering zet. Deze menschen hebben zich daar geen moment aan gestoord. Zij zaten aan een welvoorzienen disch, dronken cham pagne en meneer rookte sigaren van 60 cent. Er werd roekeloos op los geleefd. Ik heb aldus de officier verschillen de zwendelzaken behandeld, doch dit is er ook een en nog wel van een gemeen soort. De man verwijt nu zelfs zijn tachtig jarige moeder, die reeds f 30.000 heeft be taald, dat zij niet meer geld heeft gefour neerd. Deze menschen mogen wel eens aan Vondels vers denken: „De kleine treedt op 't kleed alleen, de groote treedt op 't hert" Van schuldbesef of berouw is geen sprake. Zij maken rekeningen, gaan failliet en denken, dat het. dan slechts een civiele questie betreft. Zij meenen, dat alles in orde is, wanneer moeder maar betaalt. „Maar ik" aldus spr. „ben van meening, dat de verdachten in de gevangenis thuishooren". Ik requireer tegen beide verdachten negen maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte op juridische gronden vrijspraak, Twee groepen van 16 spelers vol gen voorloopig de lessen. De werkzaamheden van de onlangs geïnstalleerde streek-commissie heb ben tot resultaat gehad, dat de eer ste groep van 16 jonge spelers gis teravond op het H.F.C.-veld te Haar lem de training onder leiding van Bob Glendenning heeft aangevangen De oproep van de commissie heeft bij de overgroote meerderheid der clubs een zoo gunstig onthaal gevonden, dat men ten slotte over ruim 50 spelers de beschikking had, lezen we in het Ilsbl. Dit aantal was vanzelfsprekend te groot, en men heeft voorloopig besloten twee groepen van 16 spelers tot de training toe te laten, die elk zes avonden van de lessen van Glenden ning zullen kunnen profiteeren. Ditmaal waren de volgende zeven clubs door spelers vertegenwoordigd: Hillinen, Zeemeeuwen, Kennemers, D.I.O., Stormvo gels, V.S.V. en Kemphaan. De baltechnische en lichaamsoefeningen werden in een vlot tempo afgewerkt. Daarna heeft bij een kopje thee in de kleedkamer de secretaris der commissie, de heer H. J. Slingenberg nog eens op het nut van deze training gewezen en de spe lers opgewekt hun best te doen. Extra oefenwedstrijd van het Ned. Elftal op a.s. Dinsdagavond. Was het altijd de gewoonte van de T.C. om direct na den proefwedstrijd in Rotter dam het Nederl. elftal samen te stellen, dit maal is men daarvan afgeweken, schrijft de Zaanlander. De volgende week, Dinsdagavond, zal het Nederl. eltal in Utrecht nog eens een extra oefenwedstrijd spelen tegen een nader aan te wijzen tegenstandster. De KFC-midvoor, die, als volontair in een Vertrek van Aankomst te Valk (heenreis) ÜSingap. 17 Nov. iBand. 17 Nov. Torenvalk (heenreis) Jodhp. 17 Nov. Rang. 17 Nov. Oehoe (terugreis) Bagd. 17 Nov. Athene 17 Nov. Reiger (heenreis) Napels 17 Nov. Alex. 17 Nov, Buizerd (terugreis) Singap. 17 Nov. Rang. 17 Nov. Pelikaan (heenreis) A'd'am 18 Nov. machinefabriek in Duitschland vertoeft en 's Maandagsmorgens na een wedstrijd van KFC altijd vertrekt, ontving een schrijven of hij eventueel de volgende week Dinsdag beschikbaar zou zijn om mee te spelen. Daar zijn vader juist eenige dagen op reis is, was het ons niet mogelijk te vernemen of deze in een eventueel oponthoud van Piet zou toe stemmen. Wij zijn er van overtuigd, indien Piet in een beter elftal zijn kans krijgt, dat hij zeer zeker zal voldoen. Een reden te meer onn te hopen dat onze midvoor de volgend week van de partij zal zijn, zoo besluit het bfcid. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD 10 MAAL 100 METER BORSTCRAWL. Fraaie prestatie van de RDZ- dames. De Rotterdamsche Dames Zwemclub is er gisteravond in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam in geslaagd het Nederlandsch re cord 10 maal 100 meter borstcrawl estafette te verbeteren. Het record stond sedert 20 Mei 1936 op naam van de RDZ m>et een tij van 12 min. 21 sec. thans slaagde de dames van de RDZ er in het record op 12 min 18.1 sec. te brengen. De estafetteploeg bestond uit de dames Brouwers, Minkhorst, Aersbergen, Olsen, Mol van Zuuren, Soetekouw, Groeneweg, Tim mermans, van Veen en den Ouden. Het team, dat in 1936 het record verover de bestond uit de dames Soetekouw, Mol, Leemans, v. Zuuren, v. Leeuwen, v. Veen Olsen, Brouwers, Timmermans en den Ou den. Winkels kunnen geopend worden indien de plaatselijke toestanden dit wettigen. De vraag, of ontheffing van de Winkelsluitingswet op Zondag 5 De cember mogelijk is of niet* wordt, volgens het Hdbld., ten departemen- te zoo beantwoord, dat de minister op grond van artikel 9a der Win kelsluitingswet ontheffing kan ver- leenen van de wir.kelsluitingsbepa- lingen aan alle gemeenten gelijk. Ook kan hij dat doen geval voor ge val, indien plaatselijke omstandighe den dit wettigen. Waarschijnlijk zal dus de eene gemeente wel, de andere weer géén vrijstelling kun nen verkrijgen, wanneer deze alsnog wordt aangevraagd. Zooals wij reeds gisteren meld den, worden de winkels in Amsterdam 5 De cember geopend, wat mogelijk wordt ge maakt door de plaatselijke verordening. Amsterdam heeft dus de toestemming van den Minister niet noodig. Bijna i0 millioen tekort op be grooting 1938. Vijf millioen voor herstel pensioenen. Verschenen is de begrooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1938. De eindcijfers der begrooting vertoonen het volgende beeld: Gewone dienst tekort 21.074.622 Buitengewone dienst tekort 18.829.782 Goheele dienst tekort 39.904.404 Op deze cijfers is o.m. van invloed geweest de omstandigheid, dat niet te rekenen valt op vergoeding door Nederland van de kosten van aan schaffing van een tweede groep bommenwerpers voor de luchtmacht Het daarvoor op den buitengewonen dienst uitgetrokken bedrag van 3.854.200 moet hierdoor naar den gewonen dienst worden overgebracht. De verdeeling der vlootkosten ook van invloed. Het besluit der regeering om, hangende de overweging van het vraagstuk der kos tenverdeling, de moederlandsche bijdrage in de vlootkosten (gesteld op 12.934.000) voor memorie te ramen, met ontlasting van den buitengewonen dienst der Indische be grooting van de uitgaven ad 6.190.000 voor nieuwen aanbouw van marinemiatericcl. De gunstige gang van zaken, tot uiting komend in de middelenra ming, welke, zonder nieuwe maatre gelen op belastinggebied, in 1938 een stijging ten opzichte van de uit komsten van 1936 te zien zou heb- ben gegeven van 74,4 millioen heeft het mogelijk gemaakt een verderen stap te doen tot verlichting van den belastingdruk door verla ging van de opcenten op de in komstenbelasting met 20 en van het tarief der loonbelasting van 4 op 3 Pet, De hiervan te verwachten mindere op brengst ad 7,5 millioen is in het raming»- cijfer voor de belastingen verwerkt. Stijging materiaalprijzen oorzaak van hoogere defensie-uitgaven. Voor defensie blijkt f 23.7 millioen meer noodig te zijn dan in 1936 en f 15.8 mil lioen meer dan volgens de raming voor 1937. Mot de stijging van materiaalprijzen is hierbij rekening gehouden, doch niet met de gevolgen van de in voorbereiding zijnde herverdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië. Herstel pensioenen. Onder de diverse uitgaven is begrepen een bedrag van f 15 millioen als algemeene reserve voor salarisverbetering, pensioenen en prijsstijging van materialen. Aangezien het niet in het voornemen van den minis ter ligt een voorstel te doen tot verlenging van de wet tot herberekening van de korting op de Indische pensioenen, zal van deze re serve een bedrag van rond f 5 millioen noo dig zijn voor herstel van de pensioenen tot de oorspronkelijk toegekende bedragen. Verlaging benzine-accijns te wach ten. Uit de begrooting stippen wij *nog aan, dat de Regeering het geraden acht, de ver wachtingen omtrent een voortgezete stij ging van de landsmiddelen in 1938 en vol gende jaren niet te hoog te spannen. In verband hiermede wijst de Regeering op de noodzaak in de toekomst tot intrekking van de crisisopcenten op den benzine-accijns over te gaan. Obligatiehouders willen tot ver koop of liquidatie overgaan. Naar het Hdbld. verneemt, zal de Nederlandsche Trustmaatschappij, optredende v. de obligatiehouders van het Koninklijk Zoölogisch Ge nootschap Natura Artis Magistra, op 1 Januari de executie van den Am- sterdamschen dierentuin inleiden. Het betreft hier de 3 leening van 189o, thans nog f 1.497.000 groot. Aangezien tot dusver geen enkel voorstel is gedaan om te geraken tot een regeling van de sinds jaren bestaande finaneieele moeilijkheden, ziet bo vengenoemde trustmaatschappij geen andere mogelijkheid aan dezen uitersten stap. Verkeersuitkomsten onbevredigend* Naar het Ilsb. verneemt, zal met ingang van 22 November a.s., behoudens goedkeu ring van den minister van Waterstaat, d<s KL.M.-winterdienst op Texel tijdelijk W°r" den stopgezet, zulks in verband met de slechte verkeersuitkomsten van de laatst® maanden,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2