Jiqenda 25 „Repelsteeltje" Vondel-herdenking Oekraïnsche avond Kindermiddag op Wieringen ponderdag 18 November 1937 Tweede Blad ^■iaddtiieuuM verovert de Heldersche jeugd Ihenee^ V V xe£t. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin Het inzenden van den slagzin Vlug en goed vervoer gaat samen per ,,ESONA" Schilder verdronken Heldersche sportwereld neemt afscheid van Dr. v. Heerde van goudgele gerijpte Goudreinetten RUIM VOLDOENDE GESUIKERD Prijs mm\3 cent per heel blik 850 Leden van het Heldersche Courant-gezin beleven een prettigen middag. Kranige prestatie van den heer De Hoogh. Ze waren er met hun 850-en 850 jongens en meisjes en ouders, waar van echter de laatsten verreweg in de minderheid waren, zoodat men gistermid dag om 2 uur in Casino louter vroolijk- lachende gezichten zag van de plaatselijke jeugd, die wel zelden zóó'n prettigen Woensdagachtermiddag beleefd zal heb ben. Prettigja, dat is het geworden En dit is te danken voor het grootste deel aan den heer De Hoogh, die op loffe lijke wijze het aloude sprookje „Repel steeltje" met de Heldersche Courant nachtegaaltjes voor het voetlicht heeft gebracht, doch daarnaast ook aan Pro fessor Melorini, die de aanwezigen weder om op zijn origineele wijze in het rijk der magie bracht. Het verheugt ons bijzonder, dat deze jeugd- middag als volkomen geslaagd genoteerd kan worden, daar hierdoor wederom bewezen is, dat dergelijke „premie-voorstellingen" inder daad hoog op prijs gesteld worden en ten gevolge waarvan de band tusschen ons blad eenerzijds en het abonnégezin anderzijds, zon der eenigen twijfel weer verstevigd is. wat een jongens en meisjes Het was om half twee al een gejoel van jewelste, zoodat de kellners het drukker had den dan bij de drukste revueen ddt wil wat zeggen. Maar vele handen maakten ook hier licht werk en met behulp van enkele assistenten gelukte het de honderden op hun plaats te brengen, alwaar door hen met ongeduld de dingen, die komen gingen, gebeid werden. Nudat was om 2 uur, toen de heer Bijlsma voor het voetlicht verscheep en een paar wenken gaf, met name aan dié jongens en meisjes, die gedurende dé uitvoering niet stil zouden zijn. Sakkerloothun neus zou de fiets voorbijgaan, zoodat alle druktemakers maar meteen besloten zich muisstil te hóu den. En het meerendeel heeft zich inderdaad rustig gehouden, al was er wel eens hier en daar eentje, die van pure opwinding zijn buurman of haar buurvrouw 3 rijen verder moest roepen, dat het zoo „knallig" was. De operette. Jaeerst de operette, want dat was het hoofdgerecht van het kindermenu, dat de 850 wel bijzonder goed gesmaakt heeft. Het lijkt ons niet noodig dat wondermooie sprookje, dat verhaal van prinsen, kabouters en mole naarsdochters, en waarvan wij zelf reeds in onze jeugd de versjes op school gezongen heb ben, hier weer te geven. Het is té bekend. Maar wèl zouden we er met nadruk op wijzen, dat door den leider van dit alles, den heer T. de Hoogh, hier een prestatie met dit jonge goed bereikt is, waarvoor hem zeker een compliment toekomt. Want hoe moeilijk het ook is met deze jeugdige artistjes, waarvan 95 procent nog nooit op het tooneel gestaan heeft, te werken, tot in onderdeelen bleek de zaak uitstekend te marcheeren, zoodat ook de ouders enkele prettige uren doorgebracht hebben. Er is genotenvólopvan de kleurige costuums, van de mooie liedjes, van het inhoudsvolle verhaal. Als het héél spannend was gingen de monden in de zaal open en rees men half opals het vroolijk was lachte men opgelucht mee. En die costuums, die prachtig gekleurd waren, het goud wat er op flonkerde, het zilver op de baretten en niet te vergeten het stroo, dat zoo maar op een spinnewiel tot goud gesponnen werdhet was allemaal echt sprookjesachtig. Vooral Repelsteeltje zelf was in de gratie, maar ook de schoone koningin, de lieftallige Miranda, en de Prins. En vanzelfsprekend wonnen de dartele kabouters, met hun leuke kapjes, de harten van de Heldersche kinderen. De liedjes werden vrijwel zonder fouten gezongen, ter wijl ook de rollen er goed inzaten. Nogmaals: van den heer De Hoogh, die zelf de piano begeleiding verzorgde, een kranig volbrachte taak. is een »8ayc*«-product. Oranjebanden »Sayc*«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid De Professor. Wat het overige program betreft, de jon gens en meisjes kregen een „levende puzzle" voorgezet, waarbij zij door artistjes uit „Repel steeltje" op het tooneel gebrachte letters, moesten noteeren en waaruit een slagzin ge maakt moet worden. (Succes puzzelaars heb je de zin al gevondenEn dan Professor Melorini. Hij heeft de geheele zaal tal van malen in stomme verbazing gebracht met zijn goocheltoeren. Meestal begrepen ze er niets van, maard&t is juist de clou van het tooveren. De professor liet verscheidene jongens en meisjes het tooneel bestijgen, het geen voor velen wel het toppunt van plezier was. Ook „Greetje" van den Professor heeft zich weer verdienstelijk gemaakt. Wat die allemaal gezegd heeft is niet over te vertellen, maar het was gewéldig. Zoo'n pop thuis, jon gens en meisjes De slagzin kan tot morgen (Vrijdagmid dag) op ons kantoor worden ingezonden. Liefst niet in envelop sluiten. Zoo moge lijk zullen we Zaterdag bekend maken wie de gelukkige winnaar (es) van de fiets is. En tenslotte: Een van de meisjes is gisteren haar jurk in „Casino" kwijt geraakt, waar schijnlijk heeft een van de Repelstelianen, in de agitatie, bij haar Repelsteeljurk, die van haar vriendinnetje ingepakt. Kijk de koffertjes even na en breng de jurk dan op ons kantoor of bij de fam. P. Visser, Kemphaanstraat 32. PLAATSELIJKE TWEESPALT. Een juffrouw van de Molengracht deed aangifte van het droevig feit, dat zij belee- digd was door een bewoonster van de 2e Vroonstraat. HET LIED VAN ELKEN DAG. Twee fietsen stonden onbeheerd langs 's Hee- ren wegen. Jan Rapalje c.s. zorgden voor prompte weghaling... Goede zang van Konstantin Sadko, doch teleurstellende rede. Gisteravond heeft in de Bethel-Kerk aan het- Julianapark plaatsgevonden de aangekondigde „Oekrainische Avond", alwaar ter afwisseling van het gesproken woord door den vermaarden Russischen tenor Konstantin Sadko gezon gen is. Het was ds. Tollenaar, die de bijeenkomst opende en na het uitspreken van het gebed een korte inleiding op den avond gaf. Hierna was direct de beurt aan den zanger, die in een tweemalig optreden volksliederen uit de Oekraïne zong. De beide eerste nummers vielen tegen: de accoustiek was niet al te fraai, terwijl de zan ger zelf nog niet geheel en al ingezongen bleek te zijn. Met een opvallend manko aan emotie en beleven werden dan ook deze eerste liede ren uitgevoerd, hetwelk zeker niet was toe te schrijven aan den piano-begeleider, den heer J. A. van der Vliet, die zich op kundige wijze van zijn taak kweet. Daarna echter mocht men den Rus hooren, op de wijze die hem een wereldreputatie bezorgde. Een prachtig geluid, diep en warm, een geluid, dat tot in de hoe ken van het kerkgebouw doordrong en waar naar met groote aandacht geluisterd werd. Met name het klassieke „El Uchnem" (lied der Wolgasleepers) werd op voortreffelijke wijze uitgevoerd en niet minder schoon een oud emigrantenlied. Een kort woord nog voor den accompagna- teur, den heer Van der Vliet. Deze heeft zich met de uitermate moeilijke begeleiding wel zeer verdienstelijk gemaakt en bewees hier mede weer eens, ook voor een dermate zware taak volkomen capabel te zijn. Wat het overige program betreft, dit werd verzorgd door ds. F. Dresselhuis van Olde- born, die een tweedeelige beschouwing gaf over het werk der Evangelische Oekraïners in Polen. Hoewel het ons spijt, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat de wijze, waarop deze be schouwing gegeven is, en dan met name het eerste dee' niet de juiste lijkt. Een stort vloed van orische gegevens, tal van jaar tallen, n en plaatsenkortom, een encyclopedische hoeveelheid bijzonderheden, die geen sterveling in dit korte bestek kan verwerken! In het tweede deel werden eenige persoon lijke ervaringen van den spr. in dit land be handeld. IK ZOU ER NIET (TEER BUITEN KUNNEN/ ZONDER DE WAS TE KOK.ENDOE AoJ MET EEN PAKJE RINSO IN - ANDERHALF UUR Uw was krijgt met overvette Rinso eer» ongekende, helderheid, terwijl het sopveel sneller werkt dan van gewone, zeeppoeders. Boven dien kan dit bijzonder werkzame sop meer malen worden gebruikt Prijs per pak 12} ct. met geschenkenbon. Hjj greep nog een toegestoken haak, doch geraakte bewusteloos. Gistermiddag omstreeks half vier is in het Bassin nabij den Onderzeedienst een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den schilder van de Rijks Werf, den heer P. de Vroome, wonende Van Hogendorp- straat 24, alhier, het leven gekost heeft. Het ongeval droèg zich als volgt toe: De Vroome zou de O. 11 aan een schilder beurt onderwerpen en wilde daartoe een vlotje aan de onderzeeboot bevestigen. Niemand heeft gezien hoe het kwam, maar plotseling viel de Vroome in het water tusschen boot en vlot. Onmiddellijk schoot men met een haak toe, welke den drenkeling werd toege stoken. Deze wist de haak inderdaad te grij pen en men trachtte hem vervolgens binnen boord te hijschen. Blijkbaar door de koude bevangen is De Vroome echter bewusteloos geraakt, waardoor hij de haak losliet en weer ir^ het water viel. Wel slaagde men er vrij spoedig in den man op het droge te brengen, doch het bleek reeds te iaat. Geruimen tijd heeft de marine arts F. J. A. Baden getracht de levens geesten op te wekken, doch helaas mocht dit niet meer baten. De heer De Vroome is 53 jaar oud gewor den en laat een vrouw met 6 kinderen achter. Wegens diens vertrek naar Emmen. De Heldersche sportvereenigingen, aan gesloten bjj het Bureau voor Medische sportkeuring, hebben gisteravond in het bovenzaaltje van Hotel „Bellevue" af scheid genomen van Dr. S. van Heerde, voorzitter van dit bureau, wegens diens vertrek naar Emmen. Zooals men weet, wordt Dr. van Heerde daar directeur van een diaconie, welke nog in aanbouw is. De dirigent van „Repelsteeltje", de heer T. DE HOOGH. Dr. van Heerde is één van de oprichters ge weest van het Bureau voor Medische sport keuring alhier en heeft daarmede een uit nemende daad verricht in dienst van hen, die sportprestaties verrichten en willen ver richten. Immers dit bureau stelde zich ten doel alle jongelui, die sport bedrijven, aan een keuring te onderwerpen, zoodat alleen zij tot de sport toegelaten zouden worden, die daar physiek geschikt en capabel voor zijn. Dat aan een dergelijk bureau behoefte is. blijkt vooral in den laatsten tijd nu niet min der dan dertien vereenigingen bij dit bureau aangesloten zijn, van wier leden gemiddeld 16 per jaar ontraden moet worden de sport te beoefenen, wijl dit hun gezondheid schaden zou, terwijl bij een gedeelte van dit percen tage ziekteverschijnselen werden opgemerkt! Geen wonder, dat de aangesloten vereeni gingen Dr. van Heerde en zijn helpers dank baar zijn voor het zegenrijke werk, door hem gesticht en verricht en dat zij hem noode naar elders zien vertrekken. Om hun dank baarheid te toonen hadden zij Dr. en me vrouw van Heerde uitgenoodigd op eerder genoemde bijeenkomst, welke geleid werd door den heer F. Winter, secretaris van ge noemd bureau, aanwezig te zijn. De heer J. Bregman. voorzitter der H.F.C. Helder, op wiens initiatief dit afscheid ge organiseerd was, was de tolk van alle aan gesloten vereenigingen. Hij sprak den vertrekkenden in hartelijke bewoordingen toe, waarin de dankbaarheid verdisconteerd was van het vele goede werk, dat de chirurg voor de Heldersche jongelui had gedaan. Spontaan hadden de vereenigin gen een bedrag bijeengebracht, dat ruim vol doende was om den scheidenden een paar mooie cadeaux aan te bieden. Zoo werd me vrouw van Heerde een fraai bloemstuk ge offreerd, terwijl dr. van Heerde verrast werd met een uitgave op medisch gebied (dat men telefonisch in Duitschland had moeten bestel len om het tijdig hier te krijgen), de verza melde werken van Joost van den Vondel (een bijzondere attentie op den 350sten geboorte dag van onzen grooten.dichter!) en een lees- lamp. De heer Bregman releveerde hoe. dank zij het initiatief van dr. van Heerde en den heer F. Winter, dit bureau tot stand was ge komen, waarvoor spr. namens de heele Hel dersche sportwereld den dokter zijn hartelij- ken dank betuigde. In zijn antwoord wees dr. van Heerde er op, dat eigenlijk dr. Rienks de man was ge- 'weest, die den stoot tot de oprichting van het bureau had gegeven. Op zijn beurt was spr. dankbaar voor datgene, wat de sport- beweging in Den Helder voor de „bleek neusjes" heeft willen doen, iets wat vooral een stad als Den Helder alle eer aandoet. In öit verband vroeg spr. de. naam van de marinestad hoog te houden door nog dikwijls ten bate van de bleekneusjes te willen spe len, waarbij vooral de gedachte aan den sterke voor de zwakke zoo sympathiek en warm aandoet. Het speet spr. onze stad te moeten verlaten, want hij heeft hier veel vriendschap, vooral ook onder de sportmen- schen, ondervonden. Maar zijn toekomst zag hij ergens anders en dus moest hij Den Hel der gaan verlaten. Het afscheid stemde hem echter weemoedig. De aanwezigen, vrijwel alle aangesloten vereenigingen: de voetbalvereenigingen HRC, Helder, Watervogels. Atlas, Heldersche Boys. de zwemclubs Frissche Morgen en HZV, de gymnastiekverenigingen O.K.K. en Turnlust, ae boksclub „De Ring", de wandeelsportver- eeniging „De Jutter" en de Heldersche Zweef- vliegclub, waren vertegenwoordigd, benevens de geneesheeren Lacroix, Kamerlingh en Buchli Fest, mej. Hvman, assistente en de heer Winter, secretaris van het „bureau" ble ven nog geruimen tijd in gezellig samenzijn met Dr. en mevrouw van Heerde bijeen, waarna een hartelijk afscheid volgde. Bij de vele goede wenschen, die dr. en mevrouw van Heerde uit Den Helder mede nemen, voegen wij gaarne de onzcj De leerlingen van het gemeentelijk lyceum en de kweekschool, alsmede de z.g examenklassen van de H.B.S. en de gemeente lijke U.L.O.-school hebben gisterenavond in het gebouw „Musis Sacrum" een Vondel-avond gehouden, die in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Aanwezig waren diverse autoriteiten. Een volle zaal was het dan ook, die door den rector van het gem. lyceum, den heer Bouma, welkom geheeten werd. Deze wees er op, dat het hier slechts betrof een eenvoudige herden kingsavond. Heel wat tijd en moeite is er aan de samen stelling van het programma besteed. Spr. dankt alle meisjes en jongens, die er aan mee werken en die zich met enthousiasme aan boden en bij voorbaat ook den heer Van Vendeloo, die al zeer veel voorbereidend werk deed, alsmede den heer Leewens, die zooveel werk verrichtte voor den zang. Spr. wees op de groote beteekenis van Vondel, die méér was dan kunstenaar van het woord: hij kende het menschelijk leven in zijn vreugde en smart en wist dat tot ons te doen spreken. Causerie van den heer J. W. v. Vendeloo. Onze stadgenoot Hans Feenstra Kuiper, heeft ons vergast op een tweetal romances van Beethoven. Wij hebben hem al eens eerder ge hoord, o.a. in een wals van Brahms; hij is muzikaal van top tot teen en werd begeleid door den eeuwig-jeugdigen heer Leewens. De heer v. Vendeloo sprak daarna over Vondels beteekenis voor de jeugd. Uit den aard der zaak moest spr. zich groote zelfbeperking opleggen. Een lyricus als Vondel in de eerste plaats was, geeft zichzelf geheel en daarom kan men hem uit zijn verzen zoo goed leeren kennen. In zijn „Roskam" zegt, hij het zelf: „wat me op 's herten grond leyt, dat welt me nae de keel". De spr. geèft een vrij uitvoerig overzicht over Vondel, zijn sympathieën en anthipathieën, zijn deelname aan het politieke leven en zijn getuigen daarvan in zijn drama's. Door zijn geheele werk vindt men den weerklank zijner overtuiging, dat de mensch gehoorzaamheid verschuldigd is aan het gezag. De Christen heeft te berusten bij ramp en ongeval en de dichter zelf toont op verschillende plaatsen een merkwaardige berusting. Dientengevolge heeft de dood alle verschrikking voor hem verloren. Men leze b.v. het prachtige vers op den dood van dr. Vossius: „Wat treurt ge, o hooggeleerde Vos!", op zijn Lijkklacht bij den dood zijner vrouw. Zijn sublieme rei uit den Gijsbrecht „Waar zoo de liefde viel" toont, hoezeer hij zijn Maaike heeft liefgehad. Zijn levensleer was dat opstandigheid .hoogmoed (Staatzucht noemde hij het) de grootste zonde was. En rondom hem ziet hij de staatzucht triomfeeren. In „Luci'fer", in „Adam in Bal lingschap", in nog meerdere drama's getuigde hij hiervan. Vondel durfde voor zijn overtuiging strijden. Merkwaardig vruchtbaar is zijn leven geweest; zijn vele drama's, zijn gedichten, zijn daarvan de getuigen; daar tusschendoor nog zijn familiezorgen. Spr. conclusie is dan ook: Vondel was een dichter bij de gratie Gods. Hij is niet ge makkelijk te begrijpen, hij vereischt volledige concentratie en bestudeering. Hij was de profeet van het goede en schoone, en zij ons ten voorbeeld als een eerlijk, onvermoeid strijder. Hij was,als alle groote mannen, nederig. Tot de aanwezige meisjes en jongens zegt spr.: gij kunt in het leven niets bereiken zonder liefde tot den arbeid. Dat is de les, die ons Vondel leert. Spr. heeft, naar hij tenslotte zeide, niet den dichter, maar den mensch Vondel tot ons doen spreken. Hiermede was het eerste gedeelte van het programma afgehandeld. Na de pauze kwamen meer in 't bijzonder de jongelui aan 't woord om ons door declamatie van fragmenten uit Vondels werken nader tot den meester te brengen. Zoo kregen we dan fragmenten uit den Gysbfegt: het verhaal van Vosmeer de Spie door Theo Strobel, Badelochs droom door Miep Rebel, het verhaal van den bode door Adri Kesteloo, samenspraak tusschen Gys- breght en Vooren. De heer v. Vendeloo fun geerde hierbij zelf als Gysbreght, de rol van Vooren werd vertolkt door Dick Abbenes. De jongelui droegen vlot en zonder haperen met vrijmoedigheid voor. Een muzikaal trio, bestaande uit Martha Jonker (piano), Hans Feenstra Kuiper (viool) en Willy de Groot (cello) vergastte ons op Haydns Allegro uit trio no. 6. Fraai samen spel kregen we te hooren. Opfiieuw kwamen nu jongelui met fragmen ten uit Vondels werk: Ineke de Stigter met Geusevesper, Tiny Schreuder met een frag ment uit den „Roskam", en Willy de Groot (als Joseph), Henk v. d. Water (als Simeon) en Dick Abbenes (als Levi) in een fragment uit „Joseph in Dothan". Daar alles vlot en schier zonder haperen gezegd werd, is een complimentje hier zeker op zijn plaats, voor den heer v. Vendeloo zeker niet minder dan voor zijn jeugdige artisten. Alle kinderen te zamen zongen daarna het „O Kerstnacht, schooner dan de dagen", op muziek uit de periode van het ontstaan van den bekenden „Wiltzangh", door een modern componist ge toonzet, welke laatste compositie hen beter dan de eerste, nogal lastige. Aan alles komt een einde: ook aan dezen geslaagden avond en het was onze Burge meester, die het slotwoord sprak, en de diverse executanten dankte voor het gebodene. Repelsteeltje, prof. Melorini en „een fiets". Na Texel en Den Helder, waar de Kinder middag voor uitverkochte zalen werd gege ven, volgt nu Wieringen. Woensdag a.s., des middags om kwart over vier, komt „Repel steeltje" voor het voetlicht van de bioscoop zaal van De Haan. Het zal een opvoering worden, die de Jeug dige bezoekertjes zal boeien, van begin tot eind, daar staan we borg voor. De aanklee ding van het sprookje is zóó fijn, dat het oog van de bezoekers niet van het tooneel af zal zijn. De zang is goed, het spel vlot en de costuumpjes zijn af. Ook prof. Melorini komt met zijn spreken de pop mee naar Wieringen. 't Is niet te ge- looven hoe aardig „Greetje" met de bezoe kertjes in de zaal babbelt, hoe de pop mee lacht en grapjes verkoopt, waarom de zaal buldert van het lachen. En dan komt er ook de verrassing van de fiets. Voor de jeugdige bezoekertjes wordt een fiets gratis beschikbaar gesteld, een splinternieuwe van pl.m. 25 gulden, wanneer zij een slagzin oplossen en inzenden. De toegangsprijs voor abonné's en hun kin deren is 20 cent, voor niet-abonné's en hun kinderen 30 cent per plaats. Zaterdagmiddag begint de kaartverkoop, aan de adressen, die we in ons nr. van mor gen zullen vermelden. Houdt den Woensdagmiddag vrij en geniet met uw kinderen van den feestmiddag, die de Heldersche Courant biedt. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De groote renbaan-sensatie" en „Witte broodsweken". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Raskolnikov" en „Men spreekt over Jacqu"line". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De parvenu" en „De kleine piraat". Heden: Casino, 8.15 u. „Die Marine-Güstl" door „Harmonie". Musis Sacrum, 8 u. Ver. Huisvrouwen. Tentoonstelling Ned. Vrydag 19 November. Chr. Mil. Tehuis, 8.15 u. Lezing J. C. Has pels over de Nederl. Huwelijkswetgeving. Zaterdag 20 November. Casino, 8. u. Cabaretavond Harmonie. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op: 16.82 Barometerstand Den Helder 754.0 Temperatuur lucht 1.4 Appelmoes Verkrijgbaar bij C. DE BEURS, Breestraat 12 H. BRES, Spoorgracht 32 T. C. GOVERS, 2e Vroonstraat 54 Th. NOOT, Julianadorp F. v. PEPERZEEL, Emmastraat 74 C. v. d. PLAAT, Keizerstraat 52 J. J. VERBEEK, Sluisdijkstraat 58 A. J. DE VRIES, Spoorstraat 74

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5