Agenda Nieuwe achtervolgers van Jan Rapalje J. v. d. WITTE Wie krijgt de fiets? IS ZE ALWEER Bij Pijnen 20°° Voordeeliger Zaterdag 20 No ember 1937 tftodinieuuM Het net gaat zich sluiten... Tweede Blad Het wonderkind Theo Olof Onderscheiding voor den heer Leistikow Voor behoeftige moeders TE LAAT? GEEF HAAR TOCH EEN HORLOGE VAN KEIZERSTRAAT 103 Onze «Vuurtoren- showroom" Burgerlijke Stand van Den Helder Grepen uit onze huwelijkswetgeving MIJN H ARPTJES' De wereldvlag in Den Helder St. Nicolaas op bezoek bij Kannewasser Eerste Winter-concert Harmoniekapel „Winnubst" Diensten aan Derden door den Dienst der Gemeentereiniging Voor SERVIEZEN Naar ZOETELIEF HELDERS WARENHUIS KEIZERSTRAAT 75 Lichtpuntjes Neenhet waren allesbehalve plezierige gedachten, die in het hoofd van Jan Rapalje rondspookten, toen hij daar op het reed en als klap op de vuurpijl nog onder schot ge nomen werd door den teekenaarhij ver- wenschte duizendmaal het besluit om middels zwijntjesjagerij in zijn onderhoud te voorzien en zag zich reeds bezig met zakjes-plakken en erwten tellen in Veenhuizen. Met dat alles voelde Jan er echter bitter weinig voor zich zonder slag of stoot over te geven en dus verzamelde hij nog eens al zijn moed en besloot, door alles op alles te zetten alsnog het veege lijf te redden. Hij blies even op z'n vingers (het was 2 graden onder nul!) en net dat hij besloot vol gas te geven en te verdwijnen in een der zij straten van de toen Jan voelde de haren op z'n misdadig hoofd recht overeind gaan staanhij voelde dat hij koud werd tot op z'n ruggemerg en dat zijn hart met mokerslagen in z'n borst klopte want wie naderden juist van die richting wie kwam daar aangefietst als de wrekende gerechtigheidNiemand anders dan de Heldersche nachtwaker, de heer Muller, als steeds in gezelschap van zijn hond Fidel. Direct had Jan in 't snotje dat Muller hem in de kijkert had en zonder nog een moment te treuzelen vloog hij den anderen kant op, en dusvoor de tweede maal wederom langs het hol van den leeuw. Zonder rechts of links te durven kijken, peesde hij door de stak het over, sloeg de in ped delde hijgend en steunend de op en kwam zoo op den terecht. Ondanks de kou liepen er ook nu op deze „boulevard der kussen" diverse „stelletjes" en eenige malen scheelde het geen haar, of Jan had een derge lijk paartje getorpedeerd. Ontelbare verwen- schingen en hartgrondige opmerkingen had de zwijntjesjager te incasseeren, doch dat deerde hem niet. Wel vond hij het geraden de lamp uit te doen en als een duistere schim vloog hij yoort In de verte hoorde hij blaffendat kon niemand anders dan Fidel zijn en toen hij om keek, ontdekte hij ook een lichtpuntje: de fiets van Muller. Maar hij was een goede 300 meter op voor en was vast besloten dien voorsprong te behouden. Aan het einde van den sprong hij van de genepte fiets af, droeg die naar beneden en besteeg deze weer teneinde via de Muller het spoor bijster te doen worden. Inder daad een handige truc, die trouwens in een dergelijk misdadig brein geen zeldzaamheid is. Jan had echter buiten den waard, in dit ge val, den teekenaar, gerekend. Want deze, ook niet van gisteren, stond bij den ingang van de en vereeuwigde binnen 5 seconden de plaats des onheils. De plek vindt U in de advertentiepagina's van dit nummer. U ziet natuurlijk zóó waar het is! Houdt den avond van 15 Dec. vry Zooals wij in ons nummer van gisteren reeds berichtten, is het, zij het na zéér veel moeite, gelukt de vermaarde violist (en niet zooals vermeld cellist) Theo Olof naar Den Helder te doen komen, teneinde op het eerst volgend Marine Concert solistisch op te treden. Hoewel wij nog nader met bijzonderheden, dit wonderkind betreffende, zullen komen, vestigen wij er reeds de aandacht op, dat het hier iets heel bijzonders betreft, waarvoor on getwijfeld een groote mate van belangstelling zal bestaan. In verband hiermede adviseeren wij dan ook reeds nü de Heldersche muziek liefhebbers den avond van den 15den December vrij te houden. Naar wij vernemen is te Assen, bij de keuze van een defileermarseh voor het 9e Regiment Infanterie besloten de door den heer Leistikow gecomponeerden marsch, getiteld ,,'t Negende als defileermarseh te aanvaarden. Voor den kapelmeester van de Koninklijke Marinekapel een bijzonder succes! In een advertentie in dit nummer, verzoekt het comité der Baby-vereeniging, hen, die ongeveer tegelijkertijd met Prinses Juliana een baby verwachten, en meenen in aanmer king te komen voor het verkrijgen van een luiermanduitzet, zich schriftelijk te wenden tot de secr, der vereeniging, zuster Smits, Dijkstraat 65, vóór 1 December a.s. Öl I In verband met de thans verschjj- j nende artikelen over den lichttoren j Kijkduin, onzen populairen „Lange j Jaap",, vonden wij het interessant en- kele documenten hierop betrekking j hebbende en een onderdeel in onze eta- j lage tentoon te stellen. Het hoofd der Kustwacht, de heer J. de Jong, was, evenals de beheerder van het plaatselijk Historisch Museum, be- reid, enkele stukken af te staan. Zoo j ziet men thans een origineele Branda- ris-lamp, zooals die iederen avond in den vuurtoren branden. De capaciteit is 30.000 kaars, die versterkt wordt tot 9 millioen kaars. Voorts is er een voorstelling van de 16 platforms, waarop men tevens dui- 1 delijk kan waarnemen, hoe de wentel- trap binnenkomt en tevens de plaats van den binnentoren. Tenslotte eenige documenten, waar op men kan lezen, op welke wijze een paar honderd jaar geleden de gelden opgebracht moesten worden om een houtvuur op den toenmaligen vuur toren te branden. De jongens en meisjes en niet minder de vaders en moeders, die Woensdagmiddag het Kinderfeest in „Casino" hebben bijgewoond, zien vandaag met spanning naar de krant uit. Wie zal de fiets winnen Het aantal oplossingen heeft onze verwach ting niet overtroffen. En ook niet de verwach ting van de bezoekers. De meesten schatten het aantal goede oplossingen tusschen de 600 en 800. Optimisten noemden zelfs het aantal 875, terwijl pessimisten ver onder de honderd bleven. In totaal werden echter ingezonden 187 op lossingen. Daarvan waren er echter 27 fout, zoodat het aantal goede oplossers 160 was. JAC. P. NIEUWDORP, Ankerpark 6, raadde precies 160 en is daardoor de gelukkige winnaar geworden van een jongensfiets. Het bewijs daarvoor kan Jac. vanmiddag op kan toor komen halen. Van harte gelukgewenscht, Jac. Dit is de laatste acte van onzen Kinder middag. We zijn gevoelig voor veel vriendelijke complimentjes, die ons in briefjes bereikten. De Kindermiddag was reusachtig! Wat we zagen, dat was prachtig! Maar zooiets kan niet iedereen, Dat kan de Heldersche Courant alleen. Zoo vertolkte Lucie Weitering haar dank. En Jan Kuitems deed het niet minder vrien delijk in de volgende regels: Al die letters werden Woensdag, Ons vertoond in bonte rij. Vele lieve meisjes zegden Er ook nog een woordje bij. En ze zongen en ze sprongen in het sprookje Repelsteel. En een heerlijk fijne middag viel ons kinderen ten deel. Dank U hartelijk Redactie van de Heldersche Courant. De slagzin, die u ons liet raden zegt ons precies zooals het hoort. Al lezen we ook andere bladen De Nieuwedieper bij ons hoort. En nu, hier is dan ook de zin. Ben ik het, die het fietsje win? „In Jutterland in ieders hand de Jutterkrant" 't Is jammer. Jan, je was niet zoo ver be zijden de waarheid, want je raadde het aan tal 179, maar de fiets ging je neus voorbij. P. V. uitte zich in een puntdicht, waarmee Vondel geen slecht figuur gemaakt zou heb ben. We laten het hier volgen: Gezwoegd, Gezweten, Drie uur gezeten, Vergeten te eten! Ik vin' Een zin, Maar zonder zin! Het heeft geen zin, Zoo zonder zin; 'k Heb nu geen zin Meer in die zin! Wat mal, Wat raar, Plots vind ik haar, 'k Weet niet vanwaar, Maar nu is 't klaar! De brief gebracht, Nog in den nacht; En afgewacht. Wie sleept de fiets VERLAGING RENTEPERCENTAGE HYPO THECAIRE GELDLEENING AMBACHTS SCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor om het rentepercentage, hetwelk de Vereeniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Om streken", aan de gemeente moet betalen voor de haar verstrekte geldleening, oorspronkelijk groot 20.330.nader vast te stellen op 3V4 per jaar; te bepalen, dat deze wijziging geacht wordt in werking te zijn getreden op 1 April 1937. Dit is een verlaging van V» van 19 Nov. 1937. BEVALLEN: G. Veerman—Bloem, d. OVERLEDEN: P. de Vroome (m), 53 jaar. Lezing van den heer J. C. Haspels, burgemeester van Medemblik, voor Ned. Chr. Vrouwenbond. Gisteravond heeft de plaatselijke afd. van den Ned. Chr. Vrouwen Bond een openbare vergadering gehouden, onder leiding van de presidente, mevr. Bos. Deze vergadering was vrij goed bezocht. Nadat door de aanwezigen Psalm 42 5 gezongen was en mevr. Bos met gebed en een woord van welkom geopend had, verkreeg de spreker van dezen avond, de heer J. C. Haspels, burgemeester van Medemblik, het woord. Lezing van den heer Haspels. De heer Haspels moest uiteraard beperkt zijn, want over de huwelijkswetgeving zou men vele uren kunnen spreken. Hij bepaalde zich daarom tot het wezen van het huwelijk en liet het formeele geheel ter zijde. Men kan niet ontkennen, dat er het laatste jaar veel belangstelling voor het huwelijksrecht geweest is; men denke maar eens aan het huwelijk van Edward VIII, diens afstand van den troon voor een vrouw en aan de rol, welke de kerk in deze geschiedenis gespeeld heeft. Het huwelijk, aldus de spreker, is een godde lijke instelling, waarin God ons een middel gegeven heeft tot instandhouding van het ge slacht. Na nog een enkele opmerking in af keurenden zin over de Neurenberger wetten gemaakt en de Christenvrouwen opgeroepen te hebben om het huwelijk heilig te houden, gaf de spreker een résumé van enkele be palingen van het huwelijksrecht aan de hand van artikelen uit het Burgerlijk Wetboek. Spr. behandelde o.m. het monogame huwelijk, dat in onze wetgeving e i s c h en volkomen in overeenstemming is met de Christelijke opvat tingen van het huwelijk. Uit het beginsel, dat voor een huwelijk de vrijwillige toestemming van de a.s. echtelieden noodig is, spreekt de gelijkwaardigheid van man en vrouw, hetgeen een zegen genoemd mag worden. Wat niet iedereen weet is, dat alleen zij schoonzusters van ons zijn, die bloedverwanten van onze vrouw zijn. In dit opzicht heerscht verwarring, zooals de vergadering zelve constateeren kon! Het volgende punt van bespreking maakte de huwelijksche voorwaarden uit. Niet ieder een weet, dat deze vóór het huwelijk vast gesteld moeten zijn en dat zij i n het huwelijk niet meer gewijzigd kunnen worden. Over de ontbinding van het huwelijk deelde spr. even eens enkele bijzonderheden mede. Ontbinding van het huwelijk kan alleen geschieden door le. dood, 2e. echtscheiding, 3e. ontbinding na vijf jaar scheiding van tafel en bed en 4e. door het aangaan van een nieuw huwelijk na 10 jaar afwezigheid. Spr. ging vervolgens iet wat uitvoeriger op de echtscheiding in, welke alleen op grond van de volgende vier voor waarden uitgesproken kan worden: 1. over spel, 2. kwaadwillige verlating langer dan 5 jaar, 3. gevangenisstraf van meer dan 4 jaar en 4. zware mishandeling. De onderlinge huwe- Irjksontbinding is verboden, maar in de prak tijk komt zij toch veelvuldig voor als n.1. voor de rechtbank door één der echtelieden ver klaard wordt, dat hij of zij overspel gepleegd heeft en op grond daarvan het huwelijk ont bonden wordt verklaard. Hoe zal de justitie dit veel voorkomende euvel bestrijden? Hopenlijk zal de huidige minister van Justitie met goede voorstellen te dien aanzien komen! Volgens de Christelijke beginselen is alleen echtscheiding wegens overspel aanvaardbaar, in de andere gevallen moet zij niet juist ge noemd worden. Tenslotte heeft de heer Haspels lang stil gestaan over het beginsel van de maritale macht, de macht van den man in het huwe lijk, dat in onze wetgeving zoo stevig ver ankerd is. Dit is een heilig beginsel en het B. VV. is hier volkomen in overeenstemming met de Schrift. Spr. nam stelling tegen de emancipatiegedachte en betoogde, dat de maritale macht in het huwelijk in het belang is van de natie, van het huwelijk, het gezin, het gezag, de vrouw en het kind. Spr. wekte de aanwezigen op om stelling te nemen tegen revolutionnaire ideeën, welke in dit opzicht baan breken en verzocht ook in deze trouw te blijven aan het Evangelie. Enkele aanwezigen stelden den heer Haspels enkele vragen, welke naar voldoening beant woord werden, waarna mevr. Bos de tolk van de aanwezigen was en den heer Haspels harte lijk dank zegde voor zijn prettige lezing. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van Gezang 83, laatste vers, en dankgebed van den heer Haspels. INTREKKING VERORDENING GEM. HOOFDAKTECURSUS. Nu sedert enkele jaren in deze gemeente een hoofdaktecursus is verbonden aan de Kweekschool voor onderwijzers(essen), be staat aan een gemeentelijke cursus geen be hoefte meer. De ten aanzien van bedoelden cursus bestaande verordeningen kunnen daar om worden ingetrokken. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in over weging zulks te doen. Neem 'n „Mijnhardtje' bnfcilbaar bij kou en griep, hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, spit, spierpijn, rheumatische pijnen, migraine, periodieke pijnen, moe- en lusteloosheid. Helpen wonder snel. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. Iedereen weet natuurlijk dat in negentien drie zeven de Jamboree in Nederland is gehou den. Misschien weet niet iedereen dat er op 6 Augustus, den dag waarop het Nederland- sche Padvindsters Gilde een bezoek van ruim tweeduizend padvindsters bracht aan de Jam boree, een vlag werd uitgereikt door de vrouw van den Chief Scout, Lady Baden Powell. Deze vlag, de z.g. Wereldvlag, is een inter nationaal kenteeken van de padvinderij voor meisjes. Overal waar maar padvindsters zijn, wappert deze vlag, in Amerika zoowel als op Java, op IJsland zoowel als in Australië. Deze zelfde vlag begon op het oogenblik dat Lady Baden Powell haar uitreikte aan de afdeeling Vlissingen, een rondreis door ons land, iedere afdeeling van het N.P.G. krijgt de vlag één of meerdere dagen in haar midden en houdt daar voor een feestelijke bijeenkomst. Zaterdag 20 en Zondag 21 Nov. is Den Hel der aan de beurt, waar de vlag ontvangen wordt uit Leeuwarden en doorgegeven wordt aan Alkmaar. Maandag en Dinsdag in de Keizer straat, Woensdag en Donderdag op de Zuidstraat. St. Nicolaas komt naar Den Helder... en vele duizenden harten slaan dezer dagen iets luider dan gewoonlijk. Zoojuist vernemen wij van de firma Kanne wasser, dat het ook haar weer gelukt is den grijzen bisschop als gast te mogen ontvangen en wel: Maandag en Dinsdag a.s. van 4 tot 6 uur in den winkel in de Keizerstraat en Woensdag en Donderdag van 4 tot 6 in die op de Zuidstraat. Ook Piet de Knecht is als vanouds van de partij. Vestigen wij er nog de aandacht op, dat jongelui zonder geleide géén toegang hebben. Dit in verband met den hoogen leeftijd van den kindervriend. De Harmoniekapel „Winnubst", onder tijdelijke Directie van den heer D. H. Stein- roth, geeft haar eerste winterconcert van dit seizoen voor donateurs en genoodigden op Woensdag 24 November 1937, des avonds ten acht uur, in de Concertzaal „Casino". Het programma vermeldt o.a. de „Suite Romantique", in 5 deelen, van Fr. Popy, de ouverture „La Muette de Portici" van D. E. F. Auber, „Espana", wals van E. Waldteufel, „de Loreley Paraphrase" van Jos. Nesvadba en meerdere nummers. Welwillende medewerking verleent de heer Jan Blok, conférencier en voordrachtkunste naar uit Amsterdam, welbekend uit zijn op treden voor de microfoon van de K.R.O. en in diverse revue's Voor introducties verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Wijzigingen in de verordening. Het is den laatsten tijd meermalen voor gekomen, dat door particulieren zeer groote hoeveelheden afval op het beltterrein der Ge meente-Reiniging worden gestort. Blijkens de ervaring, hiermede opgedaan, zijn daaraan voor de gemeente bezwaren verbonden, aan gezien de afvalstoffen, voor zoover niet voor verbranding of verwerking geschikt zijnde, opgeslagen en daarna naar het transport vaartuig moeten worden vervoerd, hetgeen extra kosten voor de gemeente mede brengt. Bovendien moet bij het storten in de meeste gevallen hulp door het personeel van den rei nigingsdienst worden verleend. Ten einde deze bezwaren te ondervangen zijn daarom aan betrokkenen kosten in reke ning gebracht, gegrond op het verleenen van diensten aan derden. Het wordt billijk geacht, dat voor het stor ten van vuil en afval, met uitzondering van het groenten-, visch- en slachtafval, dat in de meststoffen kan worden verwerkt, een recht geheven wordt van 0.50 per halven m3. of gedeelte daarvan. Van deze wijziging ware tevens gebruik te maken om het bestaande tarief D te herzien. Dit tarief zal voortaan als volgt luiden: Tarief D. a. Voor het ophalen van afvalstoffen e.d., anders dan huisvuil,, door den vuilophaal dienst, per keer tot een maximum van 1 m3. 0.25 per halven m3. of gedeelte daarvan. Hoeveelheden van meer dan 1 m3 worden in de ophaalroute niet mede genomen. b. Voor het weghalen van afvalstoffen e.d., anders dan door den gewonen ophaal dienst, met uitzondering van het visch- en slachtofval, dat op verzoek kosteloos wordt afgehaald, 0.50 per m3 of ge deelte daarvan, verhoofd met 0.40 per half uur of gedeelte daarvan, berekend over den tijd, noodig voor het afhalen en het storten der afvalstoffen. tr is waarlijk iets goeds te melden van daag. Een lichtpuntje aan den duisteren hemel. Een verklaring van Chamberlain, de Engelsche minister-president en van den Amerikaanschen minister Cordell Huil, met betrekking over een Engelsch-Amerikaansch handelsverdrag, is als zoodanig te beschouwen. Deze handelsbesprekingen zijn uiteraard eea feit van groote beteekenis, schreef de N.R.Crl, gisteren in een beschouwing. Velen willen daarin naast een oeconomische waarde ook een politiek gebaar zien. Een geste, die dan vooral indruk zou moeten maken onder de huidige omstandigheden en die de samen werking van beide landen tot uiting zou. moeten brengen. Dat die samenwerking zeer noodig en zeer wenschelijk is, zal niemand willen ontkennen. De invloed, die van een eensgezindheid in de daad van beide landep zou kunnen uitgaan, is inderdaad zeer groot. Niet slechts in dien zin, dat zij bij feitelijke samenwerking in staat zouden zijn diegenen, die uit den band springen tot de orde te roepen. Maar daarnevens ook, omdat deze landen èn door hun rijkdom èn door hun gezonde opvattingen veel zouden kunnen doen voor een vreedzame regeling van geschillen, omdat zij zouden kunnen ver hinderen, dat de wereld zich ontwikkelt,/tot die situatie, waarin slechts het noodlot zijn taak kan voltrekken. Maar voor dit soort samenwerking kan een handelsverdrag weinig doen. Hoever de politieke samenwerking tusschen beide landen gaat, heeft men de laatste jaren voldoende kunnen bestudeeren. De conferentie van Brussel voert een nieuw bewijs, waar zij faalt en waar zij slaagt. In oeconomisch opzicht is de mogelijkheid, dat deze besprekingen van groote beteekenis zijn, in ruime mate aanwezig. De Vereenigde Staten hebben, gelijk zij ook kort voor den wereldoorlog deden, van een periode van opleving gebruik gemaakt om tot een vrijer handelsverkeer over te gaan. Stap voor stap heeft men gebouwd aan een reek3 van handelsverdragen, die het verkeer men behoeft slechts naar ons land te kijken krachtig hebben gestimuleerd. Een verdrag met Engeland zou de kroon op dit werk kun nen zetten. De Vereenigde Staten vormen de grootste markt ter wereld, een markt rijk aan koop kracht, wier verdere openstelling voor de Engelsche industrie en voor de voortbrenging van de Dominions van groote beteekenis is. Amerika kan meer bieden dan waartoe eenig Europeesch land in staat was. Er zijn dus inderdaad eenige lichtpunten, al zal de nabije toekomst dan ook aantoonen of de duisternis van onze eeuw het licht niet op nieuw zal verdonkeren. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Menschen met maskers" en „Broken Blos soms". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „De Goede Aarde". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De drie musketiers" en „Het land der liefde". Heden: Casino, 8. u. Cabaretavond Harmonie. Musis Sacrum, 8 u. Soirée Dansinstituut Polak. Zondag 21 November: Rialto, 10.S0 H. Intellect-voorstelling. R.-K. Volksbond, 8 uur: Uitvoering R.-K. Ge mengd Koor". Casino, 's middags en 's avonds. The Gras shoppers. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op (heden) 16.28 Barometerstand Den Helder 749.0 Temperatuur lucht (heden) 5.3 Laagste temp. lucht gisteren 4.6 De voorganger van de Evangelisatie Palm straat, candidaat t.d. H. D., J. Oskamp, heeft beroep ontvangen naar de N. H. Gemeente Made (N.-B.). Bij Kon. Besluit is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den res.-eerste luit. voor speciale diensten S. de Böck, van het vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Nov. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 21 7.32 15.59 9.15 21.20 3.10 15.20 M 22 7.33 15.58 10.00 22.05 3.55 15.55 D 23 7.35 15.57 10.50 22.45 4.40 16.35 W 24 7.37 15.56 11-35 23.30 5.25 17.15 D 25 7.38 15.55 12.30 6.20 18.05 V 26 7.40 15.54 0.25 13.40 7.15 19.10 Z 27 7.42 15.53 1.35 14.55 8.25 20.25 APOTHEKEN. an hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 22 Nov. tot 29 Nov. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5