Het verboden grondgebied Postvluchten op Indië Zestigjarige snijdt zijn vrouw de hals af Vier slachtoffers Japanners rukken steeds verder op Radioprogramma Gaat daarop naar den dokter en wandelt wat door het dorp Schoonvader met schop de schedel ingeslagen Overdracht van spek- export-monopolie Het verongelukte jacht „Coquelicot Toeslag op bedrijfsiokomen van Zuiderzeevisschers verhoogd Kinderen vonden hun ouders bewusteloos Het kwartje van minister Romme Twee arrestaties inzake Haagschen automoord Vreemd cafébezoek Tusschen twee schepen doodgedrukt De Belgische kabinetscrisis Janson slaagt ook niet Springt tenslotte in het water. Zaterdagmorgen omstreeks half negen heeft de 60-jarige D. vfhi H., wonende aan de Kuiperstraat te Bu ren, onder Arnhem, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring, zijn 67-jarige echtgenoote S. van H. geboren B., van het leven beroofd, door haar met een mes den hals af te snijden. Vervolgens heeft van H. getracht zich te ver drinken. Het echtpaar van H., dat ongeveer dertig jaar gehuwd was, leefde in de beste ver standhouding. Wel was bekend, dat van H. de laatste jaren soms wat vreemd kon zijn. Gistermorgen heeft hij, geheel gekleed, zijn huis verlaten, na het eerst zorgvuldig te hebben gesloten. Ifij is naar den dokter gegaan, bij wien hij zich weliswaar vreemd gedroeg, doch van hetgeen zich even tevoren bij hem thuis had afgespeeld, niet repte. Vervolgens heeft hij wat door het dorp gewandeld, totdat hij in een gracht te Buren sprong. Op den plons kwamen» eenige personen toe- loopen, die er in slaagden van H. door handreiking weer op den wal te brengen. Men bracht hem naar huis en eerst toen kwam men tot de vreesdij ke ontdekking, dat de echtgenoote van H. met afgesneden hals in bed lag. De buren hadden van het gebeurde niets gehoord, zoodat het vermoeden voor de hand ligt dat de vrouw in haar slaap is ge dood. Van H., is in afwachting van de komst van het parket uit Arnhem, in een cel te Buien ondergebracht. Bloedig misdrijf bij Roermond. In don nacht van Vrijdag op Za terdag i§ het te Thorn bij Roermond tot een hevige twist gekomen tus- schen zekeren Cober en diens schoonzoon R. Cober werd zoo ernstig gewond, dat hij, in het zie kenhuis te Roermond, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. De moraal in het gezin Cober schijnt vol komen zoek te zijn geweest. Cober, die drie jaar geloden op de kermis te Thorn twist kreeg met den mijnwerker Wolter, die zoo ernstig door hem werd gestoken, dat hij aan'flé vérwondihgert is overleden, was ongeveer een maand geleden voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Toen Vrijdagnacht, zijn schoonzoon R., die in de Steegstraat woont, in zijn woning kwam, trof hij daar zijn schoonvader aan, die met minder goede bedoelingen bleek te zijn gekomen. R. ont stak in hevige woede, greep een schop en sloeg Cober den schedel in. Hierna heeft hij zich bij den veldwachter gemeld. Bei de mannen zijn daarop naar de woning van R. gegaan waar C. stervende werd gevon den. R. is in de marechaussee-kazerne te Grathem ingesloten. Aanbod aan de Landbouworga nisaties. Naar het Hsbl. verneemt, hoeft het col lege van agrarische Regeeringseommissaris- sen aan de drie centrale landbouworganisa ties aangeboden, dat deze drie een lichaam zullen vormen, dat de monopolischen spek- export van de Veehouderijcentrale zal over nemen. Den georganiseerd^ handel is hiervan op dit oogenblik nog niets bekend. Stoffelijk overschot van mej. Van Wamelen herkend. Bij het onderzoek, dat de Neder- landsche consul te Marseille heeft ingesteld, is komen vast te staan, dat het lijk, dat begin November te FrontignanHerault is aangespoeld, het stoffelijk overschot is van mejuf frouw van Wamelen, een der opva renden van het vergane Nederland- sche jachtje „Coquelicot". De directeur van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzee- steunwet maakt bekend, dat de toe slag op het bedrijfsinkomen met in gang van 21 November 1937 voor ge heel volwaardige IJsselmeervis- schers incl. hoekwantvisschers, die dit bedrijf vrijwel uitsluitend uit oefenen, verhoogd wordt van 75 tot 100 procent, van den grondslag. De grondslag voor IJsselmeervisschers- Waddenzeevischers, niet te Wieringen woonachtig, blijft op nihil gehandhaafd. De maximum bijzondere toeslag, die ver leend kan worden naar gelang de bedrijfs omstandigheden dezen wenschelijk doen zijn, wordt met ingang van 21 November 1937 verhoogd van 75 tot 100 pet, van den grondslag. Man te Heerlen door gasverstik- king omgekomen. Gisterochtend, toen de kinderen uit het gezin van de familie van T. aan den Eywenerweg te Heerlen naar be neden kwamen, vonden zij in de keu ken hun ouders bewusteloos op den grond liggen. De verschrikte kinderen waarschuwden daarop de buren, die op hun beurt de po litie van het geval in kennis stelden. Een inmiddels ontboden geneesheer constateer de den dood van den man. De vroüw gaf nog teekencn van leven, doch werd in zorgwek kenden toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Bij onderzoek bleek dat de gas kraan in de keuken openstond. In verband met den toestand van de vrouw kon de po litie geen nadere gegevens omtrent de oor zaak van dit drama verstrekken. Het onder zoek wordt voortgezet. Het kan best", zegt zijne Ex cellentie. Minister Romme ontkent ten stelligste, dat üe meeste werkloozen geen 25 ct. per week zouden kunnen sparen. Met betrekking tot die gevallen, waarin het kwartje door kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid wordt be taald, zegt Zijne Exc. zich opnieuw te zul len beraden. De minister zal echter eerst de resultaten van de nu bestaande regeling afwachten, aldus lezen wij in de Mem. van Antwoord op het verslag over de begrooting van So ciale Zaken. Volgens een bericht in de Avondpost zijn twee personen gearresteerd in verband met den moord op den Haarlemschen garagehou der Hes te 's-Gravenhage. Hes is den avond van 26 Februari men zal zich het geval nog herinneren op een proefrit met twee mannen van de Haagsche Autobeurs af, om het leven gebracht en beroofd. Auto dringt gelagkamer binnen rijdt den waard omver. Gistermiddag is in de Dorpsstraat te Baar- deradeel een personenauto uit de bocht ge vlogen en tegen een muur van een café ge botst. Door het groote gat, dat daarin ont stond, drong de wagen tot het mid den van de gelagkamer, waar een groote verwoesting werd aangericht. De caféhouder werd door de auto omver geworpen, doch hij bleef on gedeerd. De chauffeur kreeg slechts lichte schrammen. Hij verklaarde aan de politie, dat de rem men van zijn wagen niet zouden hebben ge werkt, doch bij onderzoek bleken zij in orde te zijn, zoodat men vermoedt, dat de bestuur der abusievelijk op de gaspedaal heeft ge trapt, waardoor hij het stuur niet meer kon houden. Automobilist verloor de macht over zijn stuur. Eén doode. Zaterdagmiddag om tien minuten voor half drie is op den Rijksweg in de buurt schap Hierden, ongeveer op dezelfde plaats waar zes dagen geleden de 16-jarige J. van den Brink is doodgereden, wederom een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto uit Emmen, waarin vijf kan toorbedienden zaten, die op weg waren naar een vergadering te Amsterdam, en welke door een hunner werd bestuurd, n.1. door A. S., wonende aan de Kapelstraat te Emmen, reed met een snelheid van 60 K.M. per uur tegen e«n langs den weg staanden boom. De bestuurder had blijkbaar de macht over het stuur verloren, voor welk feit men echter nog geen ver klaring weet te vinden. De linker zijde van den wagen scheurde bij de botsing geheel open en de bestuur der kwam op den weg terecht. Van de vier overige inzittenden bleken er twee zeer ernstig gewond. Het zijn de heeren F. H. de Jong en H. Zwartekoot. beiden wonende te Emmen. De doktoren Meinen en Hazenberg uit Har derwijk legden het eerste verband, waarna de beide slachtoffers naar het Piusge- sticht te Harderwijk zijn overgebracht. De heer H. van Zwartekoot is aldaar aan de gevolgen van zijn kwetsuren overleden. De andere inzittenden, mej. J. H. van de Vegt en de heer J. Bakema, beiden uit Coe- vorden. kwamen er met lichtere kwetsuren af en werden nadat een voorloopig verband was aangelegd, voor verhoor naar het po litiebureau te Harderwijk vervoerd, even als de bestuurder, die wonder boven wonder slechts gering letsel opliep. De familie van de zwaar gewonden is onmiddellijk gewaar schuwd. Tragisch ongeluk op de Nieuwe Maas. Zaterdagmiddag roeide de 19-jarige schip persknecht P. Loonstra van de te Gronin gen thuisbehoorende sleepboot „Jotorna" met een roeiboot op de rivier de Nieuwe Maas voor de gemeente IJsselmonde. an den kant van Rotterdam kwam een sleep boot met twee Rijnschepen de „Merapi en de „Parsifal" die daar midden op de rivier ligplaats zouden kiezen. Plotseling raakte Loonstra tusschen de beide schepen verzeild. Hij trachtte zich aan het gangboord van de „Merapi" vast tfe klemmen toen het roeibootje ten gevolge van de deining was omgeslagen, doch het ongeluk wilde, dat het tweede Rijnschip op het eerste inliep en L. dooddrukte. Het stoffelijk overschot is door middel van een haak later opgepikt. De Rotterdamschc rivierpolitie stelde terstond een onderzoek naar de toedracht van het voorgevallene in. Socialisten hadden bezwaar te gen Jaspar. Ook de poging van den Belgi schen minister van Staat, Paul Emile Janson, om een nieuwe regee ring te vormen, ls mislukt. - JANSON. Zoodra de socialisten er de lucht van kre gen, dat de kabinetsformateur den Katho lieken oud minister-president Henri Jaspar den oom van den jeugdigen liberalen mi nister Marcel Henri Jaspar in zijn kabi net wilde opnemen, kwam er van deze zij de een verzet, dat in den loop van Zaterdag steeds scherper vormen aannam. Totdat de algemeene raad van de partij Zaterdagmid dag categorisch verklaarde, zich met de op neming van den ouden heer Jaspar in de nieuwe regeering niet te kunnen vereenigen. Daarmee is de vierde poging om in Bel gië een nieuw kabinet samen te stellen, mislukt. be- Nanking van twee kanten dreig d. De Japansche strijdkrachten ruk ken ondanks den aanhoudenden re gen op langs het geheele front, na dat zij Foetsjau, Soetsjau, Foesjan en Sjangsjoe hadden bezet. De ope raties ten zuiden van het Tai-meer doen vermoeden, dat de Japanneezen voornemens zijn op te trekken naar Woehoe om dan van twee kanten aanvallen te doen op Nanking. Japanneezen eischen doortocht in de internationale nederzet ting. De bladen melden, dat Fessenden, secre taris van den gemeenteraad der internatio- Reiger (heenreis) Buizerd (terugreis) Pelikaan (heenreis) Wielewaal ^terugreis) Emoe (heenreis) Ibis (terugreis) Vertrek van Aankomst te Rang. 21 Nov. Singap. 21 Nov4 Athene 21 Nov. Basra 21 Nov. Jodhp. 21 Nov. Napels 21 Nov. A'dam 21 Nov. Jodhp. 21 Nov, Bagd. 21 Nov, Alex. 21 Nov, Singap. 21 Nov. Rang. 21 Nov. nale nederzetting, op de Japansche vertoo- gen betreffende anti-Japansche drijven] in de foncessie beloofd heeft te zullen pogen aan de Japansche eischen tegemoet te komen Volgens de bladen he<*t Harada verder verlangd, dat de Japansche troepen vrijen doortocht door de concessie zouden hebben voor militaire doeleinden. Fessenden maak» te daartegen geen bezwaren kenbaar. Hara da Is voornemens met de autoriteiten der Fransche concessie over hetzelfde onder werp te onderhandelen. Tot dusverre - al- los zegt men hebben de Japanneezen met geduld toegelaten, dat zij groote nadeelen ondervonden van het gemis aan vrijen door tocht, doch, nu Sjanghai omsingeld is, spreekt het vanzelf, dat zij door de neder zetting moeten kunnen trekken, op voor waarde dat zij den bewoners geen nadeeler* berokkenen. DINSDAG 23 NOVEMBER I9S7. Hilversum I. KRO-uitzending. 8.00—915 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Vondelherdenking. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-melodisten, solist en gr.muz. 2.00 Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuizek. 5.15 KRO-orkest en solisten. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 De KRO-melodisten en solist. 6.40 Esperantoles. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de encycliek „Divini re» demptoris". over het communisme. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en sollstj 9.05 Oostenrijks programma (opn.). 9.30 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zijn orkest. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. n AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Orgelspel, zang, vioolsoli, I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 „Wat wil de B.S.M.", causerie en interv, 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-dansorkest. 7.30 Engesche les. 8.00 Reportage schaakmatch. Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.15 Filmreportage. 9.45 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Reportage schaakmatch. II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 68. Richard vroeg den gedecoreerden officier waar hij dacht dat zij zouden kunnen slapen. De man haalde zjjn schouders op. „U wilt toch naar Berlijn gaan Dat vind ik uitste kend, ga dan ook naar Berlijn. Dat ls nog maar driehonderd mijl. U kunt hier een uur blijven en dan verder vliegen." Richard wilde in de verste verte niet naar Berlijn. Het zou heel goed mogelijk zijn dat zij daar dezelfde last zouden ondervinden, dacht hij bjj zichzelf. De officier dacht ongetwijfeld dat zij zijn voorstel zouden aannemen. I Het ging toch maar niet aan dat de menschen landden zoo als deze twee, en een land binnen kwamen vallen zonder wettige papieren? „Maar wij kunnen toch niet blijven door gaan-met van plaats tot plaats te vliegen," protesteerde Richard. „Wjj moeten hier of daar stoppen." „Ongetwijfeld," stemde de man toe en stelde zijn weiverzorgden baard. „Men kan vermoeid worden. Het beste is, dat u naar Minsk teruggaat. Zij zullen u daar een pas voor de dame uitreiken. U kunt dan in ieder geval morgen nog in Berlijn zijn Een ding is zeker, de dame kan hier niet blijven," zei de man. Hij begon papieren bij elkaar te zoeken. Richard wenschte evenmin naar Minsk terug te keeren. „Hoever ligt Weenen hier van daan?" vroeg hij tenslotte. „Drie honderd en vijftig mijlen ongeveer. Maar ik geloof dat men u ook daar niet zal toelaten." „Ik heb er vrienden wonen", verklaarde Richard. „Kan ik hier een telegram of een draadloos bericht verzenden?" „Natuurlijk, als u dat wenscht. Hier zgn formulieren." „Dank u." Richard adresseerde een brief- telegram aan: G. B Bruce, Secretaris van de Britsche Ambassade te Weenen, waarin hij dezen heer verzocht zijn comfortabel bed met de meeste spoed te verlaten en hem op het vliegveld te Weenen tusschen vier en vjjf uur in den morgen te halen. Het telegram werd afgezonden terwijl zij eenige warme dranken tot zich namen met wat sandwiches, en een uur later vertrokken z(j weer. „Dat treft wel allerongelukkigst," zei Marie Lou. „Wij zullen nu onze vrienden niet kunnen ontmoeten wanneer zij in Warschau aan komen." „Dat is waar," stemde Richard toe, maar luj vertelde haar niets meer. Hij had Marie Lou niet ingelicht over hetgeen hij besproken had met Valeria Petrovna. Richard was zoo moe als een hond. Het was wel een van de langste vluchten die hij ooit op een dag gemaakt had, maar zijn nieuwe ma chine was uitstekend. Hij dankte God, dat hij voor hij Engeland verliet een proefvlucht ge maakt had. Marie Lou sliep het grootste ge deelte van de reis en Richard moest haar wakker maken toen zij eindelijk in Weenen aankwamen. „Hallo, Dicky, je bent een prachtkerel! Om iemand die den geheelen dag gewerkt heeft zoo vroeg in den morgen van zijn bed te lich ten," hoorde hij zich vanuit de duisternis aan spreken, terwijl hij Marie Lou hielp uitstijgen. „Hallo, Gerry," Richard slaakte een zucht van verlichting nu zijn vriend inderdaad ge komen was om hem af te halen. "Ik ben blij dat zjj je niet van je bed gelicht hebben," zei hij toen hij bemerkte dat Bruce in avond- kleeding was. „Neen, ik was op een partijtje, mijn oude hobby ik kreeg je telegram niet voordat ik thuiskwam. Wat is er eindelijk aan de hand?" Richard verklaarde de zaak zoo kort moge lijk. De groote diplomaat keek hem in de duis ternis belangstellend aan. „Jij bent een bui tengewone kerel. Kun je nu geen jonge vrou wen genoeg in Londen vinden en moet je er nu juist een uit dat bolsjewistenland heb ben?" „Hou je mond," zei Richard fluisterend, „zij verstaat Engelsch." „Het spijt mij, Dicky," verontschuldigde de groote man zich, „ik hoop dat zij het niet ge hoord heeft. Wil je mij even aan de dame in kwestie voorstellen. En ik zal zien of ik deze netelige kwestie met Rupart van Henzau kan bespreken, daar" Bruce wees achter zich naar een keurig aangekleed officier, die op eenigen afstand stond te kijken Marie Lou werd aan Bruce voorgesteld. Hij nam Richard's paspoort en hield een kleine conferentie met den reeds genoemden Rupert von Hentzau. Er werd veel gelachen en de kleine officier lachte nog eens extra toen hij naar Marie Lou keek. Toen kwam Bruce weer naar hen toe. „Hij zegt, dat je een, geluksvogel bent Dicky," zei hij. „Ik? Waarom?" geeuwde Richard vermoeid. „Wel, ik moest een verhaaltje opdisschen en ik heb gezegd, dat madame je vrouw was. Inderdaad, ik heb ook werkelijk gedacht, dat je op je huwelijksreis was en dat je een rond vlucht maakte, BerlijnWarschau—Weenen. De kleine Jongen was er bijzonder verheugd over, het leek mij het beste om met hem heelemaal niet over Rusland te spreken." „Idioot," zei Richard. Hij draaide zijn ge zicht van Marie Lou af en voelde dat hij rood werd. „Ik ben bang dat ik je geen onderdak kan verschaffen," zei Bruce, toen zij in een taxi stapten. „Ik heb slechts een zeer eenvoudige woning tot mijn /beschikking met niet meer dan twee kamers. Meestal slaap ik in de bad kamer." „Dat komt in orde. Zeg den chauffeur, dat hij naar de Kurplatz rijdt," zei Richard sla perig. „Het kan mij trouwens niet schelen waarheen, als ik maar een bed krijg." „Nou, nou, waarde Croesus, dat kost je een guinje per minuut. Maar ja, als je op je hu welijksreis bent, is het te begrijpen." „Als ik niet zoo vermoeid was, zou ik je op je gezicht slaan," zei Richard geeuwend. „Ik zal je morgen bij de lunch vergiftigen, als je tenminste wilt komen. Maar voordat ik dat doe, moeten wen eerst zien hoe wij uit onza misère komen." „Weigert de arme maar eerlijke Brit, dia zijn geld verdient in een afgelegen land, da uitnoodiging van een rijke landgenoot ?No< Sirrr! Zooals onze Amerikaansche neven zeg gen. En zorg nu maar voor een extra portia kaviaar." Op de Kurplatz aangenomen verliet Bruca het tweetal. Richard kleedde zich terstond uit en ging naar bed. Binnen de minuut sliep hij als een os. Marie Lou echter niet. De luxueu3 ingerichte slaapkamer was een openbaring voor haar. Zij ging met haar vingers voor zichtig langs de dikke zijden gordijnen, be keek het prachtige schrijfpapier op da schrijftafel en de telefoon op het nachtkastje. Dan ging zij op verkenning uit in de marme ren badkamer .Zij probeerde de kranen en zag toe hoe het water in het lage, porceleinen bad stroomde. Zij stapte in het bad en strekte haar vermoeide ledematen erin uit. Nadat zij zich gewasschen had wreef zij zich droog met een grooten handdoek, daarop kroop zij tus schen de zachte dekens met een zucht van tevredenheid. Eenige oogenblikken voor zij het electrische licht uitknipte, weefde zij een nieuw hoofdstuk aan de sprookjesgeschiede nis van Marie Lou. Toen het licht uit was gluurden de eerste stralen van den nieuwen dageraad door de blinden, maar Marie Lou merkte het niet en sliep als een roos. Het was reeds middag, toen zij wakker werd door het gerinkel van de telefoon. Ze keek om zich heen en was eerst zeer ver wonderd. Toen nam zij de microfoon van den haak. Wordt vervolgd.) 4

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2