Anna Pau'ownaoalder Opzienbarende arrestatie in Den Haag Graaf van Parijs mocht geen manifest verspreiden £cfuiaUeri Jan Langedijk naar Oslo en Davos Huiszoeking bij Lifwinof Zes kinderen levend verbrand KTBEK1CHTËN Vergadering van het Dag. Bestuur met Hoofdingelanden van den Anna Paulowna- polder, op Zaterdag 20 November 1937 des morgens om half elf, in het Polderhuis. Voorzitter do heer C. Wijdenes Spaans Jr dijkgraaf, secretaris de heer C. Keijzer op zichter de heer I. Taillie. De vergadering is voltallig. De Voorzitter opent de vergadering en heet in het bijzonder welkom de nieuwbenoemde hoofdingeland, den heer L. Metzelaar Uw benoeming is zeer eervol geweest, aldus spr U is bij enkele candidaatstelling tot hoofd ingeland benoemd. Als jonge man komt U hier met het voornemen de polderbelan-um zoo goed mogelijk te dienen. Spr. wijst er op, dat men hier tezamen de macht heeft en die macht is alleen in goede handen, wanneer ze berust bij personen met een groote zeifbeheersching. liet belang van zich zelf en liet groepsbelang moet op zij worden geschoven voor het algemeen belang Een groote mate van ernst is noodig. Men moet eerst dan zijn oordeel over een zaak vellen wanneer men daartoe ook werkelijk rijp is' jWanneer de eene partij U wil beïnvloeden^ zegt spreker, laat u dan ook inlichten door de tegenstanders. Nogmaals feliciteert spr. den heer Metzelaar. Mededeelingen. Mededeeling wordt gedaan van de goed keuring van eenige besluiten. De Polder had 4 obligaties van de Ned Indische Schuld in gezit rentende 4 welke door conversie zijn afgelost. Opnieuw zijn een viertal^ van deze obligaties aange kocht tegen 3 weliswaar, maar ook tegen een lageren koers. De bijdrage over 1937 voor de wegen, voor komende op hot Provinciaal Aanvullend We genplan, is groot f8.650, die op de Provin ciale Wegen lijst f 10.800.— De ramingen wa ren resp. f 8.760 en f 10.700. Van den heer Raap is een verzoek inge komen om een gedeelte van het door hem in erfpacht verkregen terrein te willen terug nemen. Teeen dit verzoek worden geen bezwaren ontwikkeld. Op het gedeelte dat in gebruik bij den Polder wordt gebracht, 1 omt een ge legenheid tot het, ophalen van kroos en te vens een gelegenheid om dat kroos te depo- neeren. Verlenging van erfpacht. Verzoeken om verlenging van erfpacht zijn ingekomen voor eenige perceelen te Van Ewijcksluis. Het betreffen gedeelten grond uitgegeven aan de fam. Hoogmoed aan de Van Ewijcksvaart en een gedeelte in het Sluispoldertje. Het Dag. Bestuur vindt het noodzakelijk bij de nieuwe overeenkomst een hoogere erf pacht vast te stellen. (Deze heeft tot dus verre bedragen 2% ct. per M2.) De Voorzitter deelt mede, juist gisteren een bezoek te hebben gehad van een lid van de familie Hoogmoed, dat gevraagd heeft geen verhooging te willen toepassen, zich daarbij beroepende op de minder gunstige tijden. Spr. vindt, wat gevraagd werd, niet onredelijk. Goedgevonden wordt alleen den prijs van de eerste 300 M2. te verhoogen en te brengen op 5 cent. Verpachting vischwater. Aan de orde komt vervolgens het voorstel tot onderhandsche verpach ting gedurende 6 jaren van het vischwater aan de fam. Siewers, te gen f 1100 per jaar. De pachtsom was voorheen f1000. De Voorzitter licht nog toe, dat de heer Siewers bereid was f 100 meer te geven, wanneer hij het water (jan voor 6 jaar kon kaijgen. Spr. geeft toe, dat andere gegadig den weliswaar worden uitgesloten, doch men heeft met den heer Siewers zulke goe de ervaringen, dat spr. het voorstel ook in het belang van den Polder warm aanbe veelt. De heer Komen vraagt, of het water wordt onderverpacht. De Voorzitter: Gedeeltelijk wel, aan een hengelvereeniging in Den Helder. Spr. noemt deze onderverpachting een goede re geling, waardoor de beoefening van de hen gelsport wordt bevorderd. Voorheen werd er niet altijd op even correcte wijze gehengeld. In het Balgkanaal werden Siewers' fuiken stukgepikt en ook gelicht, zoodat hij van dat gedeelte wel af wilde. Overeenkomstig de inspraak van den kantonrechter hebben alleen de leden van de Heldersche hengel vereeniging het recht dit water en ook de Krommetocht en de Zandvaart te bevisschen De Molenvaart is evenwel vrij. De heer A. v. d. Berg vindt het jammer, dat de menschen zich juist bij een vereeni- ging moeten aansluiten om te kunnen vis- schen. I Iet is een teleurstelling voor de men schen, vooral voor de jongelui, dat zij wor den gedwongen lid te worden van een ver- eeniging. Kan het Polderbestuu deze kwes tie niet aan zich houden? De Voorzitter antwoordt, dat iedereen een fiets heeft; en dan is er de gelegenheid om in de Molenvaart en 't Oude Veer te vis- schen. De heer v. d. Berg werpt tegen, dat er in de Molenvaart bijna geen visch wordt ge vangen! De Voorzitter doet hierna de toezegging, te zullen bevorderen, dat kinderen, wier va der lid van de hengelvereeniging is, een sterk gereduceerde contributie behoeven te betalen. Medegedeeld wordt nog, dat Siewers voor bet Balgkanaal f 150 ontvangt en f40 voor de overige vaarten. De heer Jb. van Stipriaan wijst er op, dat kinderen adspirant lid kunnen worden. Te vens vestigt spr. er de aandacht op, dat de hengel vereeniging groote hoeveelheden haars en snoek in het water gooit, en dat het tvater dus vischrijker wordt. De heer v. d. Berg-zegt, dat de contributie T0.10 bedraagt en dat, alleen om een vischje te vangen, komt spr. vrij hoog voor. En dat terwijl de Voorzitter zegt, dat wij de macht hebben! (Hilariteit). De heer Komen vraagt of de pachttijd met tot 1 jaar terug te brengen is. In ieder ge val wil spr. gaarne, dat bevorderd wordt, dat de burgerij tegen een geringe contribu tie kan hengelen. Anders geeft spr. in over weging een verbod tot onderverpacht uit te vaardigen. De Voorzitter herhaalt de door licrn ge dane toezegging. Z. h. s. wordt het voorstel hierna goedge keurd. Onderhandsche verhuur. De vergadering gaat eveneens accoord met het voorstel om een perceel land waarvan hij K H.A. wil scheuren onder hands te verhuren aan L. Kooij voor 1939 en 1940. Verhooging sluisgelden. V olgt het voorstel om te besluiten tot ver hooging van het tarief van sluisgelden te V an Ewijcksluis en tot aankoop van het voormalig tramemplacement aldaar in te trekken en deze besluiten opnieuw te ne men. Omtrent de eerste zaak welke door den Voorzitter een lijdensgeschiedenis wordt genoemd is het advies ingewonnen van Rijkswaterstaat en Provinciale Staten. De Minister tenslotte was wel bereid aan „eeni- ger mate" verliooging mede te werken. Wel ke verhooging, werd niet gezegd. Rijkswater staat en de Provinciale Waterstaat lieten zich nog uit, dat het wel wat anders moest. Toen is spr. op audiëntie geweest bij den minister, die zeide dat eeniger mate, eenigs- zins beteekende. Spr. meent nu, ook al in overleg met de Griffie, een goeden basis te hebben gevon den. Schuiten en vlotten beneden de 30 ton blijven ct. per ton en 1 cent per strekkende meter betalen. Van schuiten van 3040 ton is verschuldigd f 0.25, van 40—50 ton 35 ct. en van 50—00 ton 45 ct. boven de 00 ton is het tarief 1 ct. per ton. Deze tarieven hebben wel kans op goed keuring. Te beginnen met 1933 zou over 5 jaren de meer-opbrengst bedragen f332.17. Van de Z.A.P. kan op een bijdrage wor den gerekend van f 500, van de agentuur- bieten f 60. Het te koopen terrein wordt geëgaliseerd en behard, tevens wordt er baggerwerk uit gevoerd. In den loop van 1938 komt dan alles voor elkaar. Het voorstel wordt z. h. s'. goedgekeurd. Rekening 1936. Een commissie bestaande uit de heeren P. Schilderman, J. Tijsen en H. Wilms heeft de rekening nagezien en volgens den rap porteur, den heer Schilderman, alles in de beste orde bevonden. De gewone ontvang sten hebben bedragen f 188.863.99y9,, de bui tengewone ontvangsten f 219.082.59V2. In to taal dus f 407.946.59. De gewone uitgaven beliepen f 185.452.11, de buitengewone uit gaven f 217.763.84y2, tezamen f 403.215.95V2 Gewoon batig saldo f 3.411.88%, buitenge woon saldo f 1.318.75. In totaal f4.730.63V2- Op deze cijfers wordt de rekening hierna onder dankzegging vastgesteld. Begrooting 1938. In behandeling komt vervolgens de begroo ting 1938. De Voorzitter geeft gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer W. Komen spreekt er zijin teleur stelling over uit, dat deze begrooting geen verlaging van lasten met zich brengt. Nu is dit bij nader inzien wel niet te verwonde ren. want de buitengewone werken vragen veel geld. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, om voor de 8600 gulden voor de Drie Bruggen een leening aan te gaan. Dan zouden de lasten op f 24,per ha. zijn te stellen (deze bedragen nu f 26.per ha.) De Voorzitter licht toe, dat, wat de heer Komen wil, niet uitvoerbaar is ,want dan krijgen we niets meer terug van de Pro vincie. Over het algemeen wil men de lasten te vlug verlagen; we moeten echter den tijd nemen om de zaken te consoli- deeren. Het is ieders voordeel, dat nog eenigen tijd op denzelfden voet wordt door gegaan. De begrooting wordt vervolgens postge- wijze behandeld. Schoonhouden en kroozen slooten f 3000. De heer v. Stipriaan vindt dit een groot bedrag. De Voorzitter zegt, dat een en ander drie maal gebeurt. Doordat het water steeds meer verzoet, komt er meer kroos in de slooten. Bovendien zit in het bedrag het arbeidsloon verdisconteerd van de vaste werkers, die met kroozen bezig zijn. Voor een goede bemaling is 't gewenscht, dat de slooten goed schoon worden gehouden. Ge beurt dat niet, dan zal men in bepaalde gedeelten van den polder groot ongerief krijgen. De heer v. Stipriaan meent dat het werk wanneer het in eigen beheer wordt uitge voerd, te duur komt. De Voorzitter zal de kwestie in het Dag. Bestuur ter sprake brengen. De heer H. Wilmg merkt op, dat de kos ten van bemaling bij 8 jaren geleden met 50 pet. zijn teruggeloopen. Dit is ook mede het gevolg van het ruim zijn van de sloo ten. De Voorzitter voegt daaraan toe, dat nu met nachtmalen kan worden volstaan, wat een belangrijke stroombesparing be- teekent. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat het gedeelte van de kasgeldleening max. f 160.000, dat blijvend noodig is, wordt ge sloten bij instituten, welke zoo'n groote mas sa onrendabel geld voorradig hebben, dat niet meer dan 1% rente, ja soms zelf V2 rente berekend wordt. Overigens blijft men de relaties met de Boerenleenbank onder houden. In het belang van den Polder moest dit besluit genomen worden Naar verlaging van rente zal ook in de toekomst worden gestreefd. De begrooting wordt vervolgens onveran derd goedgekeurd. Ze sluit in ontvangsten en uitgaven tot 'n bedrag van f 455,798.20; de post onvoorzien bedraagt f 4353.73%; de omslag is weer be paald op f 26 per ha. De rondvraag. Van ijverig ge sproken. De heer van Stipriaan heeft gezien, dat hij één wegwerker een opzichter toezicht hield, wat spr. verschrikkelijk vindt. De voorzitter geeft toe, dat zulks kan voor komen. Maar de man zal er niet lang bij gestaan hebben. De heer v. Stipriaan zegt. dat, toen hij een hal ven dag later op dezelfde plaats terug kwam, de opzichter er nog stond. De voorzitter: Misschien was hij wel weg geweest en juist weer gekomen! (Hilariteit) De heer Metzelaar dankt den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en goeden raad. Samenwerking geboden De heer van Balen Blanken vraagt of er nu al iets bekend is omtrent de bouwvergun ningen in het boschje. Er zit weinig schot in den zaak en spr. kan zich niet voorstellen, waarom ze zoo getraineerd wordt. De voorzitter antwoordt, dat er op 16 Oct. in het raadhuis een bijeenkomst is geweest, waar de heer Wieger Bruin zijn plannen heeft voorgelegd. We zouden nader bericht krijgen, hoe het best gebouwd kon worden, maar daar is nog steeds het wachten op. De heer Lovink deelt mede dat de dub bele woning in het Boschje gesticht kan worden. De voorzitter merkt op, dat de woriingen niet zoo gebouwd kunnen worden, als aan vankelijk werd gedacht. De betrokkenen moeten nu maar een regeling zien te tref fen. De heer van Balen Blanken: Er is toch grond genoeg! De voorzitter beaamt dit. De menschen moeten echter zelf weten, hoe ze willen bou wen. De heer van Balen Blanken vindt, dat men er bij de uitgifte van grond, op letten moet, of wel op dien grond gebouwd kan worden. De voorzitter: De menschen moeten reke ning houden met de bouwverordening. Wan neer de woningen maar dichter bij elkaar worden gebouwd, kan het wel. De heer V. Kaan is het met den heer van Balen Blanken eens. De voorzitter Wij hebben gezegd: op die en die wijze kunt U den grond krijgen. Daar ligt het op den weg van de betrokkenen een nader onderzoek in te stellen. Onvoldoende gelegenheid om te laden en te lossen. De heer van Balen Blanken verklaart, dat hij de aanvrage om de buitengewone verga dering welke aanvrage inmiddels is inge trokken heeft onderteekend, omdat hij van meening was, dat de gelegnheid van laad- en losruimte aan de van Ewijcksluis onvoldoende was. Hierna sluiting. AA'ZVA PAULOWNA R.K. VOETBAL. De wedstrijd Z.A.P. 1 tegen Z.A.P. 2 ein digde in een 51 overwinning van het eerste elftal De ruststand was 2—0. Z.A.P. a speelde tegen een schoolelftal. Rust 12, Eindstand 22. R.K. TOONEEL Op de uitvoering van de R.K. dames-too- neelvereeniging O.O.I., gegeven in de Vlas- en Korenbeurs, sprak Pastoor Van der Eem het openingswoord. O.D.I. voerde op „Miss Holland", comedie in drie bedrijven, door Steph. v. Cuyck. De korte inhoud is: Mevrouw Dijkmans komt met haar dochter Kitty uit Amerika en neemt haar intrek bij een zuster. Kitty wordt uitgeroepen tot Miss Holland en zal ook naar het concours in Parijs gaan. Ze vallen in handen van Miss Violet en haar broer, die ten slotte blijken een paar han dige oplichters te zijn, die reeds lang door de politie worden gezocht. Het was een stuk vol luim, dat zeer vlot gespeeld werd en steeds weer lachsalvo's aan de zaal ontlokte. De aankleeding van het tooneel was heel goed verzorgd. De re- gisseuze, mej. M. v. d. Eem, die zelf mee speelde, en mej. Ethel Blahö (miss Violet) kwam zeker een groot deel toe van de waar deering toe, die de aanwezigen ondubbel zinnig toonden. De avond werd besloten met een gezellig bal, waarbij de muziek onder leiding van den heer A. Rijkers stond. Staatspensioneering. De heer Harder kon op den propaganda- avond van de afd. Anna Paulowna van den Bond voor Staatsp. een goed gevulde zaal welkom heeten. Spr. richtte zich in het bij zonder tot den propagandist, den heer Van der Kolk, en de medewerkenden Jasper, Ma- rcike en Maaike en The Heic Boys. De heer Van der Kolk kreeg met het oog op het uitgebreide programma slechts een kwartier voor z'n speech toegemeten. Hij vertelde iets uit de geschiedenis van den strijd voor Staatspensioen, een strijd voor een ideaal, dat wortelt in het rechtvaardigheids begrip de. menschen, en weerlegde eenige te gen Staatspensioen opgeworpen bedenkingen. Tehuizen voor ouden van dagen kunnen een uitkomst zijn. aldus sprmaar het ideaal is toch een onbekommerde-!, zelfstandigen ouden dag. Spr. wekte op lauwheid af te schuddon en mee te strijden voor het ideaal van den bond. Uitstekend paste Mareike's declamatie „Porren", bij het gesprokene aan en den ge- heelen avond zagen en hoorden we Jasper en Mareike op hun best. Al hun nummers noemen zullen we niet, alleen een uitzonde ring maken voor „Gas", waarin de zeggings kracht van Mareike weer zeer goed was. Kleine Maaike moest vroeg naar bed en „werkte" dus reeds in het begin haar num mertjes af. Naast de bekende nu ook „Het kind van de k~rmis" en een circusdansje. The Heic Boys moesten dezen avond de leiding van hun dirigent missen, maar de heer K. Kossen nam die verdienstelijk waar. Hun optreden oogstte weer veel succes. Voor al het: „In einem Klostergarten", sloeg in. De heer Harder sprak tenslotte het slui tingswoord. WIERINGEM Opleidingsinstituut voor den Middenstand. Tot directeur van bovengenoemd instituut werd benoemd de heer J. J. de Vries te Schagen, tot leeraien de heeren Knipmcyer en de Graaf, beiden alhier. J.I. Zaterdag en Zondag gaf de muziekver- eeniging „Harmonie" haar eerste kunstlie vende uitvoering in „Concordia" te Hippoly- tushoef. Zaterdag was de zaal flink bezet met gehuwden, en Zondag was bijna de zaal geheel bezet met ongehuwde leden. De voorzitter opende beide avonden met een woord van welkom. De vijf muzieknummers werden keurig en correct afgewerkt, een bewijs dat serieus was gestudeerd. Zaterdag moest nog een toe giftje worden gemaakt. Een woord van lof aan leden en directeur, den heer P. Kreijger uit Den Helder, voor de uitstekende leiding en mooi beschaafd spel, is hier voorzeker op zijn plaats. Hierna volgde een revue: „Wij zijn niet bang". Hieraan werkten ongeveer 50 perso nen mede, n.1. 20 muzikanten, 14 dames en 16 heeren, welke allen hun uiterste hest de den om te maken wat er van te maken was. Muzikanten, de zangeressen en zangers stonden onder leiding van den heer P. Kreij ger, het geheele samenspel onder die van den heer C. J. Bosker, welke ook van ver scheidene koren en eenige gedeelten uit deze revue de auteur was. Over het geheel sloeg deze revue goed in, gezien de aandacht waarmede alles gevolgd werd, de lachsalvo's waren soms onbedaar lijk, evenals het applaus. Na afloop werden beide avonden met een bal besloten, welke een allerprettigst en aan genaam verloop hadden en een heel druk ge bruik van werd gemaakt. Proces-verbaal. De rijksveldwachter te Oosterland heeft de dader kunnen achterhalen, welke een groote hoeveelheid ruitjes van de Ned. Herv. Kerk te Oosterland heeft ingegooid, 't Is de 10- jarige W. W. te Oosterland. Van een en an der is proces-verbaal opgemaakt. Voor deelneming aan de Euro- peesche en wereldkampioen schappen. De bekende hardrijder op de schaats Jan Langedijk van Oudkarspel, zal met de rijders Koops van Zuidlaren en Roos van Amsterdam ons land vertegenwoordigen bij de Europee- sche kampioenschappen, welke te Oslo worden gehouden op 22 en 23 Januari a.s. Dezelfde rijders zullen in de we reldkampioenschappen uitkomen, welke op 5 en 6 December te Davos worden verreden. Reeds op 18 December a.s. zal Langedijk in gezelschap van een 10-tal van de meest belovende hardrijders naar Noorwegen ver trekken, waar dan een begin met de training zal worden gemaakt. Jonge vrouw uit gegoede fami lie stal den platina-ring. Vlak vóór haar arrestatie slikte zij het kleinood in De diefstal van een platina ring met brillanten bezet, ter waarde van f 1200 op 28 October j.1. gepleegd in de juwelierszaak van de firma Steltman aan het Noord einde te Den Haag, heeft, aldus het Hsb., een wel zeer onverwachte ontknooping ge kregen. De dievegge bleek namelijk te zijn een jonge, ongehuwde vrouw uit gegoede Haagsche familie. Haar arrestatie is te danken aan de op lettendheid van een bediende van de ju- welierszaak. Deze bevond zich namelijk Za terdag j.1. in den vooravond in een der café's aan de Heerengracht. Plotseling werd zijn aandacht ge trokken door een elegante jonge vrouw, in wien hij, tot zijn eigen verbazing, de dievegge van den pla tina ring meende te herkennen. Toen hij de vrouw nog iets beter opnam, verminderde zijn twijfel nog meer, en die verdween geheel, toen hij aan een der handen van de cafébezoek ster den gestolen ring ontdekte. Zonder opzien te baren begaf de man zich naar de telefooncel in het café en belde de politie op. In zeer korten tijd verschenen er twee rechercheurs, die daarop de jonge vrouw op aanwijzing van den juweliers- bediende aanhielden. Op het oogenhlik van haar arrestatie had de vrouw den ring echter niet meer aan. Het bleek dat zij kans had gezien den ring in te slikken. De rechercheurs brachten de jonge vrouw naar het hoofdbureau van politie over. Daar werd zij aan een verhoor onderworpen. De politie kwam hierbij tot de voor haar min of meer ontstellende ontdekking, dat de aan gehoudene iemand van goeden huize was. Over de beweegredenen van haar daad heeft de arrestante zich nog niet uit gelaten. Zij is in het hoofdbureau van po litie opgesloten. Men zal zich van dezen diefstal herin neren. dat de bezoekster eind October zich in de juwelierszaak allerlei sieraden liet vertoonen, zonder iets te koopen. Toen zij den winkel uit was. ontdekte de verkoop ster tot haar grooten schrik, dat een kost bare met brillanten bezette platina ring van één der tableaux verruild was voor een waardeloozen ring Toen tracteerde hij de journalis ten maar op champagne. Royalistische actie in Zwitser land verboden. In een Zwitsersch kasteel nabij de Fran- sche grens hadden de Fransche royalisten Zaterdag en Zondag jl. een bijeenkomst be legd, welke geleid werd door den Granschen kroonpretendent, den Graaf van Parijs. Er waren verschillende ontvangsten georgani seerd, vermoedelijk met het doel in contact te komen met de royalisten, die in het bui tenland wonen. De Zwitsersche justitie heeft den Graaf echter laten weten, dat hij zich in Zwitserland heeft te onthou den van politieke actie en dat graaf gravin, familie en medewerkers het land moesten verlaten. De Graaf was van plan gisteravond te Genève de pers te ontvangen om haar me dedeeling te doen van een geheim geble ven tekst van een manifest van zijn va der, den Hertog van Guise, waarin het pro gramma voor een corporatieve monarchie uitvoerig" wordt uiteengezet, gewaarschuwd wordt voor de gevaren eener dictatuur en verklaard wordt, dat de „Action Francaise die op eigen verantwoordelijkheid handelt, het Fransche vorstenhuis niet zou kunnen binden. Gisteravond echter, toen de Graaf zich gereed maakte de vertegenwoordigers der internationale pers in zijn hotel te ontvan gen, om hun den tekst van het manifest mede te deelen, kwam de commissaris der Geneefsche politie hem in kennis stellen van een besluit der Zwitsersche autoritei ten waarbij den Graaf verboden werd het manifest van zijn vader te verspreiden of te bespreken. De Zwitsersche autoriteiten staan op het standpunt, dat de verspreiding van een der gelijk document in een bijeenkomst waarop de internationale pers genoodigd is, volko men onvereenigbaar met de Zwitsersche neu traliteit is. De graaf maakte geen enkel be zwaar, zoodat de bijeenkomst van karakter veranderde. Hij noodigde de journalisten uit een glas champagne te drinken en onder hield zich joviaal met hen, waarbij hij ver meed over politieke onderwerpen te spre ken. Hij deelde mede, dat hij zich heden per vliegtuig naar België zou begeven. De „Daily Express" meldt uit Warschau: De oneenigheid tusschen den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche za ken Maxim. Litwinof en den chef der ge heime staatspolitie (Gepoe), Nicolai Jesjof, welk ontstond naar aanleiding van de ar restatie van Russische diplomaten in het buitenland, kwam Zondag in een nieuwe pliase, toen Jesjof zijn mannen er op uit stuurde om Litwinof's hoofdkwartier te doorzoeken. De Gepoe-agenten doorzochten elke kamer van het gebouw van 8 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Zij gingen weg met zes wagenladingen documenten. Gedurende de huiszoeking diende Litwi nof vergeefsche protesten in bij Stalin. BRUNO MUSSOLINI BREEKT EIGEN RECORD. Zondag heeft een driemotorig vliegtuig van het type S. 79, bestuurd door kolonel Biseo en luitenant Bruno Mussolini, het internationale snelheidsrecord voor vliegtui gen met een nuttige last van 2.000 kg. ver beterd, door een afstand van 1.000 km. af te leggen met een gemidelded snelheid van 430.622 km. p. uur. Het oude record stond met 423,618 km. per uur op naam van dezelfde piloten. Tengevolge van het ontploffen van een stof, welke wordt gebruikt voor het on brandbaar maken van houten huizen in het dorp Causey, op veertig kilometer af stand van Portales (Nieuw-Mexico) zijn zes kinderen levend verbrand. Twee andere kinderen zijn niet teruggevoncten. TREIN VERMORZELT 5 MENSCHEN. Te Pabianitz, nabij Lodz, is bij een onbe- waakten overweg een locomotief op een wagentje ingereden. De vijf inzittenden wer den op slag gedood. AMSTERDAM. 22 November. Veemarkt. 431 vette koeien, le kw. 72 —78 ct., 2e kw. 62—70 ct., 3e kw. 52—60 ct. per Kg. slachtgewicht; 93 melk- en kalfkoei- en f 180250 per stuk, 72 vette kalveren: 2e kw. 5864 ct., 3e kw. 52—56 ct. per Kg. levend gewicht; 67 nuchtere kalveren f 8— 13 per stuk. 39 schapen f 2030 per stuk, 438 varkens: vleeschvarkcns, wegende van 90—110 Kg. 7475 ct., zware varkens 73 74 ct., vette varkens 7273 ct., per Kg. sl. gewicht: 12 paarden f 100150 per stuk, Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken.. ALKMAAR, 22 November. Andijvie 0.60—1.50, appelen 2.50—5, Bloe mendaler kool 2.60, bloemkool I 7—10, II 2—4, boerenkool 2.80—4.60, bieten 1.60—2.60, druiven 714, gele kool 11.80. groene kool 3.304.40. kropsla 4.60. knolselderie 23, peren 2.5010.50, prei 3.305.20, peterselie 2.60 radijs 2.60 roode kool 1.20—4, selderie 0.801.60. spinazie 7278 ct. spruiten 37, snijboonen 14.tomaten 5.6014.60, uien 5.6010.60, wortelen 1.80. boswortelen 2.50 —6. witlof I 4.50—6, II 1.50—3. WARMENHUÏZEN, 22 November. Roode kool 2.70, gele kool 1.Decnsche witte kool 8090 ct.. uien 7.80, grove uien 7.50. Aanvoer: 3700 Kg. roode kool, 1000 Kg. gele kool, 900 Kg. Deensche witte kool, 900 Kg. uien BROEK OP LANGENDIJK, 23 Nov. Uien 7.708.30, drielingen 6.807.10, grove 7.407.80, peen 2.302.70. kleine peen 0.90 1. ram en as 6080 ct., kroten 0.803.90, roo de kool 1.303.30. Aanvoer: 25000 Kg. uien, 12000 Kg. peen, 450 Kg. rammenas, 5000 Kg, roode kool. 2500 kg. gele kool 1—1.50 20.000 kg. D. wit te kool 0.90—1.40 300 stuks Bloemkool 7.30 —0.90 dito 2e soort 3.20—4.30 5000 krop an dijvie 0.70—0.90 250 kg. druiven Alicante 18.10—19.30, 2de srt. 10.90—11.90 NOORDSCHARiWOUDE. 23 Nov. Bevel. 2.10, bl. dito 2.60, uien 7.50—7.90, drielingen 6.30—6.80. grove 7.70—8, gele nep 7.20, peen 2—2.30. kleine peen 50—80 ct. 7300 kg. kroten 1.90—3.40 24200 kg. roode kool 3.103.30 1400 kg. gr. kool 1.201.30 2300 kg. witte kool 0.80 2100 kg. gele kool 1—1.30 15100 kg. d. witte kool 1—1.40 7500 krop andijvie 0.60—0.90 PURMEREND. 23 Nov. Aanvoer: 310 vette koeien 58—68 ct per Kg gelde koeien 160—205. melkokeien 175—295, stieren^ ;»060 ct. per Kg., 12 paarden 75 150. 175 vette aklveren 30—60 ct per Kg 180 nuchtere kalveren 7—17; 260 vette var- '60—062 90 maKere varkens 28—34; 360 b i gen 15-23; 950 schapen 17-35; 75 bok- Ken 411.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3