PüROLX: Tooneelmuze in dienst van Oranje De Uitkijkpost: Registratiebureau en Postkantoor ter zee Dinsdag 23 November 1937 Als een schip in nood verkeert: wat dan? Aq&tida utt&itjet.... Tweede Blad Het alziend oog van Huisduinen Ruwe huid Ruwe handen Horlogerie Suisse DE SPECIALE ZAAK VOOR UURWERKEN De „Van Galen" boekt stormschade Uitslag openbare inschrijving Jongen breekt arm De onoplosbare crisis D( Burgerlijke Stand van Den Helder Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Goudmijntjes! Slechts een paar honderd meter van de lichttoren „Kijkduin" verwijderd, staat een andere toren: een 23 meter hooge installatie, van bruin gemeniede ijzeren stangen, en waarop zich bovenaan een cirkelvormige kamer bevindt. Fier wappert de vlag met de heldere kleuren, zwaaiend en flapperend in den hier altijd voelbaren zeebries. Het is de Uitkijkpost der kustwacht, in wezen een onderdeel der organisatie van haast nóg meer belang voor de scheepvaart, dan de lichttoren zelf. Want, waar op „Lange Jaap" niemand, noch daags, noch 's nachts aangesteld is, om toe te zien, wat er op zee geschiedt, is dit wèl het geval op de uitkijkpost. Dag en nacht is hier iemand aanwezig; geen moment van den dag, of de speu rende oogen van Walboom, Kikkert en hoe de andere functionnarissen mogen heeten, glijden langs den horizon. En geen schip dat passeert, of het wordt hier geregistreerd. Een schakel in een keten. De toren staat 40 meter boven A.P., doch alvorens wij iets vertellen van het bezoek, dat hier gebracht werd, lijkt 't ons gewenscht eerst eenige „theorie" te geven. Deze toren vormt een onderdeel van het geweldige net van grootere en kleinere uit kijkposten langs de Nederlandsche kust. Onderling staan de posten telefonisch met elkander in verbinding, terwijl die op Ter schelling, IJmuiden, Den Helder en Hoek van Holland daarbij ook een radiografisch con tact bezitten. Telefonisch ook verbonden zijn de hoofden der kustwacht in de kleinere plaatsen: bijv. Zanddijk, Callantsoog, Petten, Camperduin. Registratiebureau Op de wachtpost wordt ieder voorbijgaand Schip, van welke nationaliteit het ook zij, in dien tenminste de naam zichtbaar is, ge registreerd. Men doet dit met behulp der Schepenlijsten. Ieder zeevarend land ter wereld geeft elk jaar een dergelijke schepenlijst uit, waarbij men achter den naam van het schip alle voornaamste bijzonderheden vermeld vindt; o.a. ouderdom, reeder, wijze van voort beweging, tonnenmaat etc. Iedere Kustwacht- post heeft een dergelijk boek bij de hand. 400 telegrammen per maand. Passeerende schepen, die hun reederij wen- schen te berichten waar ze zijn of wat voor plannen men heeft, maken van de Uitkijkpost te Huisduinen gebruik. t Het bericht wordt met de radio opge vangen en de wacht geeft het door aan de reederij. Ook wordt dikwijls door de reederij geïnformeerd, of dit of dat schip reeds gepasseerd is en ook dan biedt de registratielijst goede diensten. Men deelde ons mede, dat het aantal telegrammen, dat de marconisten van schepen via deze post verzenden aan hun reederljen, ongeveer een aantal van 400 bereikt. Ook trawlers maken veelvuldig gebruik van de post: zij het ter doorgeving van bijzonder heden der reis, zij het voor familieberichten. Zooals men ziet, is deze post in zeker opzicht een volkomen normaalpostkantoor-ter zee. Grenspaal. Worden evenwel de voorbijvarende schepen aangeteekend, minder bekend is het, dat ook ten opzichte van vliegtuigen deze post een doel heeft. Zooals men weet, waait bovenop de nationale vlag en deze heeft geen ander doen, dan n i e t-Nederlandsche vliegtuigen er op attent te maken, dat 3 mijl van deze vlag af de Nederlandsche grens eindigt. Het dun doek wijst alzoo de territoriale lijn ter zee aan. Pe heer J. MOERMAN, CO EN BOT, schipper van de Dorus Rijkers". Met stormweer, als een schip in nood ver keert, als een zeeman aan het worstelen is met de duizend gevaren die de nabije Panne- koek hem biedt, dan eerst heeft de Uitkijk post van Huisduinen een taak, die in wezen nog veel belangrijker is dan al het voorgaande. Dan staat zij in feite tusschen leven en dood en hangt het van het kloppen der diverse instanties, die de Kustwacht vormen, af, of menschenlevens te betreuren zullen zijn. Hoe werkt deze Kustwacht? Als een schip In nood verkeert. Stel, dat een schip in nood verkeert. De uitkijk ziet een noodsein, bijv. lichtkogels of de internationale noodseinen. Het eerste werk wat thans te doen is, bestaat uit het direct alarmeeren van het hoofd der kustwacht, in casu den heer J. de Jong. Deze spoedt zich, na de telefonische oproep, naar de post en overtuigt zich persoonlijk. Blijkt, dat er inder daad een schip in nood zit, of dat het op de een of andere wijze hulp noodig heeft, dan wordt het apparaat in werking gesteld: resp. worden opgebeld de reddingsmaatschappij, de commissaris van het Loodswezen, den heer P. C. van Diest, de directie van het Loods- De heer P. C. VAN DIEST, Comm. van het Loodswezen in Den Hélder, vertegenwoordiger van Wijsmuller. wezen te Amsterdam, het radio-station Scheveningenhaven en diverse sleepbootmaat schappijen. Doorgaans is dit voor Nieuwediep dan de firma Wijsmuller, vertegenwoordigd door den heer J. Moerman. Dit alles neemt slechts enkele minuten in beslag, zoodat er zoo weinig mogelijk tijd verloren gaat. En binnen weinige oogen- blikken zien de Jutters de Dorus Rijkers uit varen, geleid door de bekwame hand van schipper Coen Bot. Het is dan voorts de taak der kustwacht, om een tweetal vuurpeilen af te steken, ttet internationale teeken voor „U wordt 'hulp gebracht". Natuurlijk gebeurt het ook, dat een schip in moeilijkheden verkeert, doch dat dit buiten den gezichtskring van de uitkijkpost valt. Een vaartuig, dat bijv. 50 mijl benoorden de Haaks zit en een radio bezit (boven 1600 ton verplichtend) roept draadloos, via de bekende golf Scheveningen-haven op. Deze zendt dit bericht op haar beurt weer verder naar Huis duinen, terwijl in de buurt van het in nood verzacht en geneest Doos 30-60 el. BIJ Apoth. en Drogisten i mijnhardt win den Helder Koningstraat verkeerende schip zijnde schepen, de zoo nauwkeurig mogelijk plaatsbepaling opge geven wordt, met het verzoek hulp te bieden. Ook lichtschip „Haaks" zelf kan in een dergelijk geval draadloos het bericht aan de desbetreffende instanties doorgeven. Helpt de kustwacht! Hoewel het zelden voorkomt, kan het ge beuren, dat iemand hier op den Dijk of op het strand bemerkt, dat er iets bijzonders op zee aan de hand is en dat door de een of andere oorzaak aan de uitkijk is ontgaan. Men moet zich dan met de meeste spoed naar het hoofd der kustwacht begeven, of naar den Commissaris van het Loods wezen op de Buitenhaven (ai naar men het dichtste bjj een van hen in de buurt is). Hiervoor looft men een belooning uit van maximaal 25.en minimaal 2.50. Er is nog een functie, die het alziend oog op het duin verricht: men is namelijk ook storm waarschuwingsdienst; van hieruit wor den o.a. nacht- en attentieseinen opgehangen, die ook weer het hunne er toe bijdragen, dat de veiligheid ter 2ee zoo veel mogelijk bevor derd wordt. Thans echter „alles wel". Naar wjj van het „Hbl." vernemen, was Hr. Ms. „Van Galen" op weg van Shanghai naar Manilla, ter hoogte van Zuid-Formosa gedwongen een omweg te maken, teneinde een typhoon, welke op 19 November jl. Luzon op de Plülistjjnen teisterde, te ontgaan. Tijdens het hevige stormweer zijn, in de omgeving van de typhoon, Zaterdagavond door opkomende zeeën 2 sloepen en een red dingboei over boord geslagen; het vinden hiervan geeft geen aanleiding tot ongerust heid. De schipper kneusde een heupbeen, terwijl een matroos werd gewond. Zaterdagavond seinde de commandant: „alles wel". Het schip heeft het typhoongebied om de Zuid ont weken en zal morgen te Manilla aankomen. Hieronder geven wij den uitslag van de openbare inschrijving van den houten hulp winkel van N.V. Van Willigen aan de West straat. J. H. de Geus, Den Burg, Texel 1276. P. C. Bakker, Den Helder 949. K. Duinker, idem 842. E. Jansen, idem 750. M. Klok, idem 706. H. Boon, idem 655.75 S. de Waard, idem 650. Fa. Blaauboer v. d. Hoven, Schagen 625. C. Bontes, Schagen 610. S. van Drunen, Sint Maarten 564. J. van Stipriaan, Schagen 510. W. Uitterdijk, Wieringerwaard 485. C. Roomeijer, Den Helder 480. Muntjewerf Co., Anna Paulowna 435. 1 biljet ongeldig. VERGADERING „VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK". Gisteren, tijdens het middaguur, was het zoontje van den heer Schut uit het Juliana- park, aan het spelen bij het plantsoen en zoo onvoorzichtig te belanceeren op het hekwerk, dat door den mist en vorst zeer glad geworden was. De jongeman was zoo onfortuinlijk te vallen, met het gevolg, dat zijn arm brak en hij naar het Marine-Hospitaal vervoerd moest worden. Aldaar bleek, dat het lichaamsdeel op twee plaatsen gebroken was. Later op den dag is de jongen naar zijn woning teruggebracht. GEREF. KERK. Ds. v. Veenhuizen, geref. predikant te Ba tavia, heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer verstigen wij de aandacht op de morgenavond in het Gemeen telijk Lyceum te houden vergadering der „Ver- eeniging voor Paedagogiek". De aanvang is gesteld op 8 uur. MÖTTLIN GER-BIJEENKOMST. Volgens advertentie in dit nummer, zal morgenavond 8.15 u. een bijeenkomst worden gehouden in het Evangelisatiegebouw, Vijzel straat, onder leiding van Ds. W. A. Plug. Dezen keer zal ook voor de toespraak spreek uur worden gehouden, dat om 7 u. aanvangt. De toegang is voor ieder vrij. ALS DE DEUR NIET OP HET NACHTSLOT IS.... Eenig geld uit huis in Torendwars straat gestolen. Doordat de bewoners verzuimd hadden de deur van hun huis met het nachtslot te sluiten, heeft iemand zich toegang tot dat huis in de Torendwarsstraat weten te verschaffen en eenig geld meegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. TAVENU komt met een sympa thiek plan. 1 December: Op voering van „De Spaak in 't Wiel" voor populaire prjjzen. Het jaar 1938 zal grootendeels in het teeken van Oranje staan. Groote gebeur tenissen staan immers aan het hof te wachten, waarvan de voornaamste natuurlijk is de blijde komste van een Prins of Prinses van den bloede. Maar in 1938 hopen we ook het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Konin gin te vieren, en natuurlijk de verjaar dagen van de Leden van het Koninklijk Huis. 1938 zal dus alle gelegenheid aan het Nederlandsche volk geven, om zijn verknochtheid aan het Huis van Oranje te toonen! Geen wonder, dat het Bestuur van de Algemeene Oranje-Vereeniging zich reeds thans gereed maakt om de komende gebeur tenissen te kunnen „opvangen". Het zal natuurlijk weer voorgaan in het organiseeren van volksfeesten, optochten, spelen e.d. op de wijze zooals we dat van de heeren Joh. Bak ker, Herm. Nypels etc. gewend zijn. In het thans bijna achter ons liggende jaar heeft de Algemeene Oranjevereeniging zich weer niet onbetuigd gelaten en ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk, den verjaardag van de Koningin b.v. heeft het onze burgerij en onze kinderen in de gelegenheid gesteld om naar hartelust feest te vieren. Dat dit gepaard ging met groote kosten behoeven we zeker niet te zeggenHet gevolg is echter, dat de kas van de vereeniging op het oogenblik wel een zeer deplorabelen indruk maakt. En dót met het jaar 1938 voor de deur! De heeren van het bestuur hebben elkaar dan ook al meerdere malen schouderophalend aangekeken om vervolgens een blik in de bijkans ledige kas te werpen, net of ze elkaar vroegen: hoe krijgen we die vol? Men begrijpt, dat dit lang niet eenvoudig zal gaan, want er wordt tegenwoordig voor alles en nog wat een be roep op der menschen portemonnaie gedaan. Een speldjesdag? Een collecte? Neen, daar hebben de menschen er al zooveel van gehad, dat zou zeker niet slagen! Maar wat dan? Men peinsde en piekerde, maar niemand schafte goeden raad Spontaan aanbod van TAVENU. En toen kwam TAVENU. Iedereen kent haar, deze sympathieke en populaire tooneel- vereeniging. Zij heeft kort geleden voor haar leden en donateurs met groot succes een op voering gegeven van „De Spaak in 't Wiel", de met zooveel verve door Jo van Ammers- Küller geschreven comedie. Spontaan bood Tavenu's bestuur aan om dit stuk nóg eens op te voeren, doch nu voor de burgerij en ten bate der kas van de Alg. Oranjevereeniging. We be hoeven niet te schilderen hoe groot de vreugde was, waarmede dit prachtige voorstel werd ontvangen! Het werd natuurlijk met beide handen aangenomen. En nu enkele bijzonderheden. De voor stelling zal gegeven worden op Woensdag 1 December a.s., een gemakkelijk te onthou den datum, welke men gelieve vrij te houden. Wij stellen ons zoo voor, dat Casino, waar de opvoering gegeven zal worden, dien avond uitverkocht zal zijn. Want iedereen zal „De Spaak in ,'t Wiel" willen meemaken, omdat het een buitengewoon aardig stuk is, én om dat iedereen zal sympathiseeren met het doel, waarvoor het opgevoerd wordt. Daar komt nog bij, dat het prachtige voorbeeld, dat TAVENU geeft, niet na zal laten stimuleerend op onze stadgenooten te werken. Wij ver trouwen, dat een uitverkocht Casino de wel verdiende belooning van de geste van onze tooneelvereeniging, welke stellig navolging verdient, zal mogen zijn. Voor de prijzen hoeft men zeker niet thuis te blijven. Deze zijn n.1. zeer populair gesteld, n.1. 35 en 50 cents. Wat de kaarten betreft, deze worden ver krijgbaar gesteld aan de hieronder volgende adressen. Wij adviseeren niet te wachten tot den laatsten dag, daar het zeer waarschijnlijk is, dat de toegangsbewijzen weg zullen vliegen. Boekhandel H. J. P. Egner, Keizerstraat, Boekh. H. de Wit, Keizerstraat, Boekh. D. Schreuder, Koningstraat, P. Spruit, Kanaal- weg, Boekh. fa. Duinker, Spoorstraat, H. Nypels, Spoorstraat, Drukkerij de Boer, Koningstraat, fa. Schellinger, van Galenstr., Sigarenmagazijn K. Blom, Dykstraat, Hulp postkantoor, Zuidstraat. Nadere bijzonderheden volgen nog; men reserveere echter tijdig Woensdagavond 1 December a.s.! Ook Janson in België niet geslaagd. e vierde kabinetsformateur, na het ont staan van de regeeringscrisis in België, heeft zijn opdracht moeten neerleggen. Ook Janson is niet geslaagd in zijn taak. Het wordt op deze manier een lijdensgeschiedenis voor onze Zuiderburen. Telkens is de oplossing vlakbij geweest, maar even zoovele malen liep het weer op een teleurstelling uit. Aanvankelijk meende men, dat Spaak zon slagen en de moeilijkheden, op het moment dat iedereen de benoeming van het ministerie verwachtte, waren zeker wel de meest ver rassende van de geheele crisis, schreef de „N.R.Crt." in een beschouwing. Men zal zich herinneren, dat de eerste kabi netsformateur, minister De Man, struikelde over het verzet van de liberalen. Dezen heb ben geen bezwaar tegen een socialistischen minister-president in het algemeen, al begroe ten zij hem niet met overmatige sympathie, maar hadden wel bezwaar tegen de personifi catie in den heer De Man, die zooals men. weet, het Belgische plan van den arbeid op zijn naam heeft staan. De mislukking van de poging De Man heeft bij de socialisten kwaad bloed gezet en is daardoor ook op de verdere formatie van grooten invloed geweest. Nadat van Overbergh voor de eer had be dankt, ondernam Pierlot, de Waalsche katho lieke minister, die laatstelijk de portefeuille van landbouw onder zich had, een poging. Dat hij niet slaagde, verwonderde wel niemand. Pierlot behoort noch in zijn partij, noch in het kabinet tot de groote figuren. Na Pierlot kwam Spaak aan de beurt en toen hij met de poging een nieuw kabinet te vormen was belast, vergezelde hem de beste wenschen van het grootste deel van de Bel gische pers. Algemeen nam men aan, dat Spaak zou slagen. Vlak voor het doel is ook Spaak's poging een mislukking geworden. Zijn eigen partij- genooten hebben daartoe het noodige bijge dragen. Het was vooral De Man, die, ont stemd over den tegenstand bij zijn poging van liberale zijde ondervonden, eischen stelde. De socialistische ministers moesten en bloc naar het nieuwe kabinet over; niet met de per sonen, maar slechts met de partij kon de for mateur officieel onderhandelen en de partij zou de ministers aanwijzen. Ware het hierbij gebleven, dan zou dit waarschijnlijk geen struikelblok zijn geworden. Maar daarenboven stelde D eMan verlangens ten aanzien van de personen van de liberale ministers, verlangens die zeker niet gemotiveerd waren en die niet alleen bij de katholieken ontstemming ver wekten. Door de reis van Koning Leopold naar Lon den is er eenige stagnatie in de besprekingen gekomen. Voor zijn vertrek nog heeft koning Leopold den liberalen minister van staat Janson belast met een informatieve studie over de situatie. Deze heeft den Koning daarvan te Londen ver slag uitgebracht en na terugkeer te Brussel heeft de Koning Janson met de formatie van een kabinet belast. Men zou kunnen meenen, dat dit feit wel een aanwijzing zou zijn, dat Janson meende op basis van het door hem gestelde program een goede kans van slagen te hebben. Maarook Janson is niet geslaagd en opnieuw moet men beginnen. Het wordt wel somber. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Mail-expres" en „Drie Weensche Meisjes". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „De Goede Aarde". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De drie musketiers" en „Het land der; liefde". Dinsdag 28 November. Casino, 8.30 uur. 2e Abonnementsvoor stelling. Woensdag 24 November. Casino, 8.10 uur. Concert Winnubst. Musis, 8.10 uur. „Eet meer visch"-avond. Evaftgelisatiegebouw, Vijzelstraat, 8.15 u. Möttlinger bijeenkomst. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op: 16.27 Barometerstand Den Helder 768.9 Temperatuur lucht 2.8 van 22 November 1937. BEVALLEN: J. R. H. StrurjkWolfgang, z.; A. van der HoutVan Zandwijk, z. OVERLEDEN: Wed. H. Riemers, geb. T. Kwast, 64 jaar. AANRIJDING IN DE REIGERSTRAAT. Aangifte werd gedaan door iemand, die in de Reigerstraat fietsende aldaar was aange reden door iemand op een bakfiets, die links van de straat reed.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5