Demonstratieve visscherij-vergadering te Amsterdam Geregelde aanvoeren Visscherij- nieuws Stopzetting van verstrekking visch aan werkloozen, door de regeering Eöfl beste weretvrouw voor 6 cent tfMm *- -. Vischafslag Oudeschild IJmuider vischprijzen Texelsch nieuws Witter dan wit Uitslag stemming Oosterend 51 sollicitanten! Markto verzicht Marktberichten Wieringen Wie zal de fiets winnen op onzen kindermiddag? Alle bezoekers hebben gelijke kans Zaterdag a.s. kindermiddag voor Breezand en Anna-Paulowna 3ame* Tooi' 9fcem Gistermiddag is in hótel „Krasnapolsky", te Amsterdam, een demonstratieve vergade ring gehouden door den Ned. Bond van Klein handel in het visch- en haringbedrijf. Voor deze vergadering bestond vrij groote belangstelling, o.a. was als vertegenwoordiger der liberale fractie aanwezig de oud-minister van Waterstaat Van Lidt de Jeude. Verschil lende autoriteiten op visscherijgebied toonden hun belangstelling. Zoo was aanwezig de direc teur van het Amsterdamsche marktwezen Dr. v. d. Laan, de voorzitter van de Reedersver. te IJmuiden, de heer Meyerink e.a. De saneering van den vischhandel noodzakelijk. De heer L. Presser, secr. van den Bond, sprak over de saneering van den vischhandel. Spr. wijst er op, dat een goed distributie systeem, den afzet intensiever en grooter kan doen worden. De onregelmatige aanvoeren zijn echter funest èn voor den kleinhandel èn voor het publiek. Daardoor komen er immers te groote schommelingen in de prijzen, waardoor het publiek wel de gedachte moet krijgen, dat bet beetgenomen wordt. De belanghebbenden, de reeder, de groot- en de kleinhandelaar, moeten, cm te beginnen, zelf den ernstigen wil betoo- nen de hand aan den ploeg te slaan. Het is schering en inslag geworden, dat bij toevallige groote aanvoeren de groothandel zich werpt op het terrein van den kleinhandel, tengevolge waarvan de distributie hoe langer hoe meer in het moeras zinkt. Spr. illustreert met verschillende voorbeelden hoe funest de handelwijze van den groothandel is, die zich telkens op het terrein van den kleinhandel be weegt en daardoor de levensmogelijkheden doodt. Afbraakpogingen. Gok andere instanties doen mede aan de af braak van den kleinhandel, de combinaties van spoor-, tram- en postpersoneel. Maatschappe lijk Hulpbetoon, die werkloozen een klein be drag aan handelsgeld verstrekt om maar met visch of een kantje haring te venten. Êén uitweg Spr. ziet slechts één uitweg uit dezen chaos: voorloopige afsluiting van den vischhandel, zoowel voor groot- als kleinhande laar. Juist in verband met de ongeregelde aan voeren is zulks noodzakelijk. Er moet ordening komen in de aanvoeren en er moet een schei dingslijn getrokken worden tusschen groot- en kleinhandelaar. Er moet contróle komen op den verkoop van het product. Spr. doet een dringend beroep op de betrok ken autoriteiten om ordenend op te treden en vraagt voor den kleinhandel een bijsteun, evenals die aan andere in nood verkeerende bedrijfstakken wordt verleend. Rede van den héér Lammers. De heer KI. Lammers, voorzitter van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf, die als tweede spreker dezen middag optrad, oefende allereerst critiek op de maatregelen van de regeering ten opzichte van de beperking van het productie-apparaat, waardoor de z.g. volksvisch het geheele jaar veel te duur is. De handel is als gevolg daar van ten sterkste gedupeerd. Groote bedragen heeft de regeering uitge trokken voor slooppremies van vlsscherssche- pen en wij, wij zitten soms wekenlang zonder visch, zegt spr. Was dit geld niet beter besteed geweest als premie voor nieuwbouw? is Edelweiss zeeppoeder. Een hulp, die steeds voor U klaar staat. Kraakhelder zuinig en gemakkelijk. Edelweiss zeeppoeder per groot pak 6 cent De vischaanvoer. Ook spr. oefent ernstige kritiek op den aan voer van de visch. Er zit geen lijn in de wijze van aanvoeren, verwijt hij den reeders. Daar door is het risico voor den handel te groot ge worden, omdat men geen basis heeft voor zijn verkoop. Er moet overleg komen tusschen den reeder en den handel. De regeering kan en moet hier bemiddelend optreden. Ook oefent spr. critiek op de een- zijdige visscherij. De consumenten wil len wel eens iets anders dan makreel, terwijl de verzorging van de visch op zee, vaak veel te wenschen overlaat. De visch kan beter aan gevoerd worden, omdat wij ook een reputatie hebben op te houden, in ons land zoowel als daarbuiten. Er is een tekort aan aanvoer, maar toch is ook de invoer van buitenlandsche visch sterk aan banden gelegd. De Deensche visch is dringend noodig. Critiek op de levering van regee- ringsvisch aan dé werkloozen. De wijze van vischverstrekking aan werk loozen verdient een ernstig woord van protest. Ruim een half jaar geleden heeft de visch handel reeds aan den Minister aangeboden zich te willen belasten met deze distributie, zonder dat dit het Rijk een cent zou kosten, maar nog heeft de regeering niet besloten den handel in te schakelen. De regeeringsdistributie kost kapitalen, zonder dat iemand hier eenige baat van heeft. Het is nu toch zeker wel algemeen bekend, dat als de regeering handel gaat drijven, dit schatten van geld kost! De hooge accijns op de bakolie. Tenslotte wijst spr. op de hooge accyns op de bakolie. Niet minder dan 36 cent op één kilo, ongeacht welke kwaliteit, moet. er betaald worden. Thans heeft de regeering juist besloten, voor de distributie van visch aan werkloozen, deze ook gebakken beschikbaar te stellen. Het zou onbillijk zijn deze visch te verstrekken in accijnsvrije bakolie. Wij weten thans reeds, uit maar al te goede bron, dat de besprekingen in Den Haag in deze richting gevoerd worden. De regeering geeft daarmee dus onom wonden toe, dat de bakolie voor de be volking veel te duur is, waardoor het vischverbruik geweldig geremd wordt. Met klem dringt spr. op verlaging van de accijnzen der bakolie aan. Er volgde nog eenige discussie naar aan leiding van de referaten, waarna de vice-voor- ziter van den Bond, de heer Hendriks van Hoorn, de geanimeerde vergadering sloot. DE VISSCHERIJ VAN HET HOOGE NOORDEN. De stoomtrawler „Erin", IJ.M. 12, heeft volgens de berichten de reis naar de Witte Zee goed volbracht. Het schip vischt daar als eenige Nederlander tusschen 60 70 schepen van andere nationaliteit. De vangst schijnt zeer mee te vallen en men zegt dan ook, dat de „Erin" spoedig de terugreis zal aanvaar den, zoodat de trawler nog in den loop dezer maand aan de markt zal komen. BEKORTEN VAN DE HARINGTEELT. Door het afkondigen van een verbod om in December aan den wal te zouten zal de regee ring zeer waarschijnlijk veroorzaken, dat de versche haringvisscherij sneller afloopt dan noodig was. Wellicht zullen nu met Kerstfeest vrijwel alle haringschepen de teelt ten einde hebben, zoodat dan het aantal trawlloggers weer kan toenemen. WERKGELEGENHEID AAN OUDE TRAWLERS. De verwaarloozing van vele opgelegde schepen in de langdurige crisis brengt heel wat werk aan den winkel. Zoo liggen er thans te IJmuiden een paar trawlers van de maat schappij „Praxis" voor den kant om opgeknapt te worden. Een dezer schepen is meer dan 40 jaar oud. Ze moeten dan ook niet alleen aan dek, maar ook inwendig zoodanige reparaties ondergaan, dat een groot aantal werklieden er maandenlang werk aan zal hebben. 22 November. 1400 kg wulken. 200 kg gezouten garnalen 15 ct. per kg. 305 kg ongezouten garnalen k 15 ct. per kg. i.V.Zetrfaljriek ï/h. Ds Haas Bfjro, Apejdoorn De prijzen waren gisteren tarbot 6870 c., tong 110—95 c., heilbot 116—62 c„ alles per stuk; griet 24—14, groote schol 22—19, mid del schol 24.50—17.50, zetschol 26—21, kleinschol 19—7.40, schar 118.40, tong schar 3418, poontjes 72.30, groote schel- visch 26—23, middel dito 24—31, kleinmid- del dito 20—13, kleine dito 12.50—6, groote gul 139.50, kleine gul 103.50, wijting 5.803.70, makreel 93, versche haring f 3.402.40, alles per 50 kg„ middel heek 80, per 125 kg., kleinmiddel heek 2622, klein heek 198.50, beide per 50 kg., kabel jauw 52—27, per 125 kg., vleet 2—0.95, leng 1.60—1.05, koolvisch 0.83—0.33, alles per stuk; rog 17.50—14.50 per koop; volle haring Zand 8.40—7.70, steuharing 7.20— L 6.70, beide per kantje. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL De oude zijden van Hotel Texel. In hötel „De Oranjeboom" te Den Burg werd Maandag een stemming gehouden ter verkiezing van twee Hoofd-Ingelanden voor het Waterschap „De Dertig Gemeenschappe- vacature-Aris Eelman Jbz. en Jacob Bak- lijke Polders op Texel", ter voorziening in de ker Jbz. De uitslag was als volgt: Uitgebracht 467 stemmen, van on waarde 6, geldige stemmen 461. Hiervan verkregen de heeren: C. Eelman P.Az. 188 S. Wuis Az. 148 J. Keyser Augz. 86 D. v. d. Werf 89 Alzoo gekozen de heeren C. Eelman P.Az. en S. Wuis Az. MUUR INGESTORT. Tot grooten schrik van de bewoners, stortte Zaterdagnacht een gedeelte muur van het huis, bewoond door Mej. Wed. A. du Porto, in de Molenstraat te Den Burg, in. Gelukkig kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de „School met den Bijbel" te Oosterend hebben zich niet minder dan 51 sollicitanten aangemeld. DE N.C.R.V.-FILM TE OOSTEREND. Hoogstwaarschijnlijk zal in de maand Fe bruari te Oosterend de N.C.R.V.-film worden vertoond. Wolvee werd gisteren aan de markt in het geheel niet verhandeld. Eenige jonge koeien werden aangevoerd, n.1. een 11-tal pinken van Overplaatsingen. Marinier le kl. H. M. A. .Molltj van Hertog Hendrik naar Kaz. W.o., 3 Jan. Stafmuzikant H. B. Schenkels van Hertog Hendrik naar Kaz. W.o., 3 Jan. Majoor-macht. J. A. Dijksma van Hertog Hendrik naar Kaz. W.o., 3 Jan. Sergt.-hofmeestei P. Spa van Hertog Hen drik naar Kaz. W.o., 3 Jan. Matrozen le kl. G. J. Coppens, W. v. Dufln, W. H. Flenterie, C. Frerjer, A. Grollé, J. v. Hal, J. H. Kaptein, J. Kossen, K. C. v. Leeuwen, C. A. E. v. Otterloo, F. W. N. S. A. Sluijters, P. Smak, J. A. Snelleman, A. van Tol en M. Vel- leman van Hertog Hendrik naar Kaz. W.o., 3 Jan. Korpl.-konstabel J. L. Rathmann van Hertog Hendrik naar Kaz. W.o., 3 Jan. Korpl.-monteur J. C. Meinhardt van Hertog Hendrik naar de Kooij, 3 Jan. Mariniers le kl. P. Stout en T. de Puit van Hertog Hendrik naar Kaz. W.o., 3 Jan. Matrozen le kl. W. Boekhout, J. Abspoel, H. G. Bergmans, J. W. Beumer, P. Bindenga, J. B. Boeren, V. G. v. Haasen, J. Henneveld, M. J. Herlé, J. P. Jansen, M. Kempeners, P. van Leeuwen, L. v. d. Linden, J. A. Meulenberg, H. J. Rutten, L. A. Schorsij, C. Stavast, E. Straatsma, W. v. d. Valk, D. T. v. d. Vijver, en M. H. de Wit van Ws. W.o. naar Hertog Hendrik, 3 Jan. Matroos 2e kl. D. van Djjk van Hertog Hen drik naar Java, 3 Jan. Sergeanten-macht. M. A. Blok en K. Schmale van Hertog Hendrik naar Java, 3 Jan. Korpls.-macht. R. Eelman en M. v. Haalem van Hertog Hendrik naar Java, 3 Jan. Stoker 2e kl. F. Bakker, D. de Keijzer, W. J. Sturm, H. A. Lindeman, P. de Ronde en M. C. Fonteine van Hertog Hendrik naar Java, 3 Jan. Stoker 3e kl. J. W. Schaap van Hertog Hen drik naar Java, 3 Jan. Stokers 2e kl. R. de Vos, J. F. van Maas, J. van Os, G. M. v. d. Haar, J. A. v. Huuksloot, C. Riede, W. Janssen, J. Fontaine, J. F. de Krom, M. de Ruiter, J. Hagen, J. Kain en D. M. Hooft van Hertog Hendrik naar Java, 3 Jan. Sergt.-monteur E. Zevenbergen van Hertog Hendrik naar Java, 3 Jan. Sergt.-ziekenverpleger B. Volmer van Her tog Hendrik naar Java, 3 Jan. Korpl.-hofmeester J. Spetter van Hertog Hendrik naar Java, 3 Jan. Pijper le kl. H. Hilderink van Hertog Hen drik naar Java, 3 Jan. Stoker-olieman J. C. Pegtel van Hertog Hen drik naar Java, 3 Jan. Matrozen 3e kl. G. J. de Bruin, S. v. d. Heide, J. J. Hermans, A. Jongejan, H. Lobik, H. Mul der, G. W. J. v. d. Pluim en M. Pronk van Hertog Hendrik naar Ws. W.o., 3 Jan. de boerderij van den heer M. Koorn, prijzen gemiddeld 130 per stuk. Verder waren er enkele nuchtere kalveren, di eongeveer 14 deden. Graskalveren brach ten 20 tot 30 op. De wolhandel staat nog steeds zoo goed als geheel stil, de vorige week werd door een han delaar 85 cent per kg geboden. Ondanks het feit, dat de meeste veehouders nog niets heb ben verkocht, is vrijwel voor dien prijs niets verhandeld. Biggen werden op de markt niet aangevoerd. De vette varkens op de boerderij gelden 31 tot 3214 cent per pond. Oude kippen blijven laag in prijs, de hoogste prijs was 0.70. Aan de eierenveiling daalden de prijzen sinds vorige week 20 tot 25 cent per 100. Veemarkt Maandag 22 Nov. 1937. 4 paarden 160400; 11 pinken 110160; 2 graskalveren 2530; 3 nuchtere kalveren 12—16; 70 kalveren 0.40—0.70. Eierveiling Maandag 22 Nov. 1937. Aangevoerd 30309 eieren. 58/62 kg per 100 5—5.20; 62/64 kg per 100 5.105.30; 66/70 kg per 100 5.35—5.70; 50/56 kg per 100 3.654.75; 46/50 kg per 100 3.20—3,75. Ja, daar moeten we toch nog iets van ver- tellen. Wie zal de fiets winnen Woensdagmid dag? Daar zjjn natuurlijk de jonge- als oudere bezoekers even nieuwsgierig naar. Nu, we hebben het al terloops gezegd. Alle bezoekers moeten Woensdagmiddag potlood en papier meenemen. Een eenvoudige slagzin, bestaande uit slechts enkele woorden, moet worden sa mengesteld uit letters, die getoond zullen worden. Wie dien slagzin inzendt met vermelding van het aantal goede oplossingen, dat hjj meent dat zal worden ingezonden, die maakt goede kans, want wie het juiste aantal raadt, of daar het dichtst bij is, die heeft de fiets gewonnen. Dus: Woensdagmiddag een groote kans op een fiets en een feestmiddag. „Repelsteeltje", het boeiende sprookje, en Greetje, de spreken de en lachende pop. Schitterende costuumpj j en daverende lach salvo's om professor Melorinl. Een volle zaal zal ervan genieten. Koopt spoedig kaarten voor U en uw kinderen. Voor twintig cent een fietsen een f eestmiddag. Zie voor de adressen van den kaartverkoop ons nummer van Zaterdag. En denk om de goedkoope autobussen! Tien cent een retour van alle dorpen. Vertrek Den Oever, café Plooy, 3.30 u. Oosterland, M.U.Z. park, 3.40 u. Westerland, School, 3.50 u. De Haukes, postkantoor, 3.40 u. Geef U voor de bussen op aan de adressen van kaartverkoop en betaal daar den retour- prijs, doch laat het op uw kaart aanteekenen. Wie van de autobussen gebruik maakt, moet dat morgenochtend vóór 9 u. opgeven aan de adressen van kaartverkoop. De zaal gaat om half vier open. Zaterdag a.s. zullen we een Kindermiddag houden in de groote zaal van Hötel „Veer- burg" te Anna Paulowna. Aanvang 3 u. Het zelfde programma zal vertoond worden als op Wieringen. Dus ook „Repelsteeltje" en prof. Melorinl en... de fiets voor de bezoekers. Voor onze Breezander abonnê's zullen goed koope autobussen rijden. Houdt dus Zaterdagmiddag vrjj! Een feestmiddag voor U en uw kinderen! De kaartverkoop heeft plaats aan de vol gende adressen: Voor Breezand: C. F. v. d. Goes, hulppostkantoor. G. Borst, winkelier. Voor Anna Paulowna: Hotel Veerburg. S. Groet, Molenvaart 46. C. Rezelman, Molenvaart 105. De Boer, kapper, Spoorbuurt. J. Wit, Oostpolder. Jan Keuris, v. Ewijcksluis. Sommige adverteerders zitten uren j op een pakkende tekst te „broeden". Verspil geen tijd: laat ONS U voorlichten. Het kost niets extra! en toch, toch zoudt U dit mooie feest niet willen missen. Het is zoo prettig te kunnen geven op 5 December aan hen, die men zeer genegen is. Een waardevol geschenk in goud of zilver is nog steeds met vreugde ontvangen en is een bewijs van hartelijke en intense genegenheid. Maar wat kunt LI geven? Wij zijn „Zwarte Piet", wanneer U als Sinterklaas blijd schap schenkt om U heen. Laat ons U helpen met de aanbieding van onderstaande geschenken, b.v.: een gouden ring met echt juweel vanaf f8.75 een wit gouden hanger m.echtbrillantvanaif 27.50 een gouden hanger met een halfedelsteen v.af f4.75 een elegant polshorloge met echt Zwitsersch uurwerk vanaf f4.50 een mooie verzilverde poederdoos vanaf f 2.50 2.75 1.00 - - 2.25 - 1.75 een echt zilveren cig.koker een verzilverde cig.koker echt zilveren manchetknoopen echf zilveren potlood echt zilveren cig.aansteker. een sleutelketting Cigarettendoos Cigarendoos vanaf f 9.75 2.25 1.75 1.50 1.50 1.25 2.50 3.75 een elegante cigarettenkoker echt zilver potlood of een smaakvolle zilveren armband een aparte zilveren ring met halfedelsteen Vertrouw ons Uw Sint Nicolaasgeheim toe en wij zullen U helpen, en bovendien mag ieder artikel geruild worden na de Sint. Alle bij ons gekochte artikelen boven de f 5 zijn gratis verzekerd tegen verlies, diefstal, brand en beschadiging - Ook het breken van horloge glazen en -veeren is verzekerd. |R) KEIZERSTRAAT 15 OEN HELDER

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6