Bil ZWAGERMAN, SCHELVISCH Groenten en Fruit BIJ Heeren-Sli povers LAATSJLWEEK Jtavembef- A mbicdin$ GRE QUAST, Spoorstr. 33 De regenboog bij nacht P. KALIS, 25 cent p. K.G. 700 moderne zuiver wollen KINDER-, JONGENS- en Profiteert hiervan „UNICUM" REGENMANTELS MAISON aby-Offset Circulaire KeA& en Zenduiy De B.v.B. - wagen komt morgen in uw straat! „Daar zit pit inw ^ndeadweAlentie- kotojnrtveri mui lüuuLtaq uittelt U juiét dat cvdifoel w-at U moet HM-en Daar staat de „doodstraf" op Nationaal fonds voor bijzondere nooden zoo lang de voorraad strekt U belt of bestelt wij bezorgen Gravendw str. 3. Ruyghweg 49. Telefoon 413. Zeldzaam mooie kwaliteiten. Zuiver wol. Zuiver wol. Profiteert hiervan bij N Voor naar LAGERVELD Zuidstraat 59 A.s. HACO trekking 29 Nov. MmUcit in it tHddeüc&c "Coulant! De moo'ste modellen De grootste sortering De laagste prijzen Grootste sortering @udew Ieder kind imiangt naai een goede $oto van zijn ouders %en jttacfU $t. Jticolaas cadeau ooot Ga naar Werner Crone Koningstraat 29 1 I-S SS-.*-4-1" V N.Y.DRUKKERIJ&UITGEVERIJV.HC.DEBOERJR 1 Het verschijnsel door meerderen waargenomen. Het zonderlinge verschijnsel van den regen- hoog btj nacht, dat in den nacht van den vori- gen Zondag op Maandag was waargenomen door eenige van onze abonné's, schijnt toch een andere oorzaak te hebben, dan wij in ons on derschrift schreven. Niet alleen is het verschijnsel dien nacht door verschillende van onze lezers •waargenomen, maar ook eerder werd het opgemerkt. „Lange Jaap" kan daarvan niet de oorzaak zijn. Het verschijnsel is merkwaardig eh interes- eant genoeg om er hier nog eens op terug te komen. Wij ontvingen, naar aanleiding van het in gezonden stukje nog een drietal brieven, waar aan wij hieronder een en ander ontleenen. Een van de briefschrijvers, de heer H. J. Boogaard, die het verschijnsel van vdrige week Zondag ook waarnam, schrijft o.m.: Ik heb den boog gezien, en wel van 1 uur 15 tot 1 uur 45. Ik dacht dat dit een ge woon natuurverschijnsel was, al moet ik toe geven, dit nooit eerder te hebben waargeno men, en er ook nimmer van heb gehoord. Dat het licht van den vuurtoren hierop echter maar eenigszins van invloed heeft kunnen zijn, is m.i. beslist onmogelijk. Ik heb dezen boog voortdurend gadegeslagen, terwijl ik mij begaf van Leeuwenhoekstraat naar Konings weg. De regenboog stond precies rechthoekig op de richting der maan, en daar recht tegen over. Toen er een kleine wolk t.o.v. mijn oog de maan bedekte, bleef de regenboog onver anderd, waaruit ik kon afleiden, dat de rich ting maanregenboog ver boven deze wolk was gelegen. Ik heb expres staan wachten op een grootere wolk die kwam aandrijven, en ook weldra de maan met een veel grooteren om vang bedekte. Ik nam toen duidelijk waar, dat hoe meer de grootere wolk voor de maan echoot, de regenboog in de bewegingsrichting begon te verdwijnen. Dit was zeer goed te zien, want het nog niet berekte gedeelte bleef even duidelijk zichtbaar. Eerst toen de maan volledig was verdwenen, was ook het laatste stukje regenboog weg. De heer Jurr. Beumkes, conducteur van de T.E.S.O., schrijft ons: Naar aanleiding van de vraag van een abonné over „regenboog bij maanlicht?" kan ik U meedeelen, dat dit wel voorkomt. Ik heb het zelf éénmaal gezien op een mooien maan- avond. 's avonds ongeveer 11 uur, ik denk in 1927 of 1928. Tenslotte een uittreksel uit een schrijven van den heer v. K.: Ongeveer 25 jaar geleden bevond ik mij op een zeer donkeren en stormachtigen Novem beravond n.m. 7.30) op een weg, waarvan de richting Z.was, zoo schrijft deze ons. De wind was Z.W. en ik ging in N. richting. Hoewel het dien dag juist volle maan was, was het zeer donker door een zwaar bewolkte lucht met hevigen regen. Toen de wolken van de maan wegschoven, zag ik tegen de inktzwarte lucht een blauwe halfcirkelvormige band verschijnen, welke bij het meer en meer toenemen van het maan licht steeds duidelijker werd en tenslotte ge heel het voorkomen had van een totalen regenboog (180°). De plaats waar de boog zich bevond was ongeveer op de helft van den afstand tusschen horizon en zenith, terwijl, in tegenstelling met een zon-regenboog, bij welke de uiteinden schijnbaar de kim raken, deze boog als 't ware geheel „los" in de lucht stond. Het verschijnsel bleef ongeveer 5 k 6 minu ten zichtbaar. Den volgenden dag bij een, in de mosmische wetenschap meer onderlegd zijnde persoon informeerende naar den aard van het ver schijnsel, hetwelk ik nog nimmer gezien had en waarvan ik ook nooit gehoord had, werd mij medegedeeld, dat hetgeen door mij was waargenomen, een maan-regenboog was. Uit een en ander blijkt dus wel overduidelijk, dat „Abonné" en anderen, die hier ons op attent maakten, niet aan hallucinatie hebben geleden, doch een weinig voorkomend natuur verschijnsel hebben gezien. OVER ECHTSCHEIDING. Prof. dr. H. Th. Obbink te Utrecht, schryft in het Algemeen Weekblad een ernstig artikel over de wetgeving op de echtscheiding. Het getal echtscheidingen', aldus prof. Ob bink, neemt ook in ons land hand over hand toe. Men schrikt als men de statistieken daar omtrent leest. Het heeft bovendien den schijn, dat verre de meeste echtscheidingen plaats vinden op een wijze die eigenlijk een ontduiking is van de Nederlandsche wetgeving, die echt scheiding alleen toelaat als bij een der par tyen schuld aanwezig is. En wel een zeer be paalde schuld. Nu wordt die „schuld" door de echtgenooten die willen scheiden, als voor wendsel gebruikt en de rechter heeft niet tot taak te onderzoeken of de opgegeven reden gefingeerd of werkelijk is. Ik ben overtuigd, dat de soepelheid der tegenwoordige, wettelijk toegelaten praktijk der echtscheiding het ver antwoordelijkheidsbesef Ijy zeer velen in slaap heeft gesust. Men zit immers niet langer aan elkander vast dan men zelf wil. Het komt dan ook voor het is natuurlijk niet te zeggen hoe veelvuldig dat men in de eerste jaren den „kinderzegen" ontwijkt, omdat het immers praktisch een „proefhuwelijk" is. En deze din gen zijn thans wettelijk gesanctionneerd door de gemakkelijkheid der echtscheiding. Het is mijn bedoeling niet, den staat als zedemeester te doen optreden, maar nog veel minder meen ik, dat de staat maatregelen mag nemen of bestendigen, waardoor het zedelijk besef bjj ons volk wordt verzwakt en vertroebeld. En toch zijn we nu reeds zoover gekomen. En het spreekt vanzelf, dat eenmaal op dat hellend vlak zijnde, de eisch hoorbaar wordt, dat het „nog gemakkelijker" moet, waardoor het „proefhuwelijk" ook wettelijk een schijn van recht ontvangt. Dat die eisch wordt gemoti veerd met de redeneering, dat de geldende eisch van „schuld" in den grond onzedelijk is, omdat immers in de meeste gevallen schuld wordt „ge constateerd", ligt voor de hand. Cteunt den Nationalen Bond van Barmhartigheid. Er zullen weinig menschen zjjn, die zeggen kunnen nooit eerder te hebben gehoord van den Nationalen Eond van Barmhartigheid. Die Bond, opgericht en beheerd door het Leger des Heils (Stichter William Booth), heeft in vorige winters een waarlijk groot barmhartigheids- werk mogen verrichten, daartoe in staat ge steld door honderden menschen, wier oogen geopend waren voor den grooten en bitteren nood, de ontzettende armoede en de ontstel lende behoefte zelfs aan het allernoodigste, die heerscht onder een groot percentage van ons volk, en die zich vooral in den winter zoo on barmhartig manifesteert. Den vorigen winter is de Bond van Barm hartigheid in staat geweest om circa 100.000 gezinnen in Nederland van warme kleeding- stukken te voorzien. Ook konden enkele hon derdtallen wollen dekens worden verstrekt. Dit heeft tot groote dankbaarheid gestemd, en het werk van den Bond is een dringende noodza kelijkheid geworden, waaraan zich niemand, die nog in staat is iets voor den misdeelden mede- mensch te doen, mag en kan onttrekken. Kijk uw kleerkasten eens terdege na, en dan vindt ge zeker nog goede kleedingstukken, die ge zelf niet meer draagt, die ge dus eigenlijk te veel hebt, en die legt ge dan apart, pakt ze netjes in, en dan op morgen, Woensdag 24 November a.s. komt de wagen van den Bond van Barmhartigheid in uw straat dat pak klee ding weghalen en vervoert het naar het B.v.B.- magazijn, waar alles keurig gesorteerd, gere pareerd en gereed gemaakt wordt ter uitrei king aan hen, die er behoefte aan hebben. Namens die allen bij voorbaat hartelijk dank! 25-jarig jubileum-revue van Sylvain Poons. A.s. Zondag wacht revue-lievend Den Helder weer eens iets bijzonders; niemand minder dan de dezer dagen zijn kwart eeuw jubileum vie rende Sylvain Poons komt naar de Jutterij en met hem het revuegezelschap, dat met name met „Daar zit pit in" zulk een éclatant succes behaalde. Daar treden o.a. op de 16 bekende Dickson girls, die deel uitmaken in klassieke, acrobati sche en groteske dansen. Verder de bekende komiek Alex de Meester, de vrouwelijke ko miek en all-round artiste Pauline Hervé; een prima zanger Mr. Roxi, de pracht-zangeres Emmy Claritz, het danspaar Yvonne en Diana, de solo-danseuse Mll. Clairette, verder nog een staf van medewerkenden. Maar Sylvain Poons spant in deze revue als komiek wel de kroon. Het geheel is geestig en beschaafd, maar vooral zeer komisch, de pittige muziek is van Dr. Fred Man, die tevens het orkest dirigeert. Onze groote rivieren. Wederom is een nieuw Verkade-album ver schenen. 't Lijkt wel of men in Zaandam on uitputtelijk is in het vinden van onderwerpen; niet alleen, dat deze zonder uitzondering aan trekkelijk en leerzaam zijn, maar ook weet men de stof steeds zóó te kiezen, dat ze ons allen „raakt". Een duidelijk voorbeeld hiervan is wel dit nieuwe album. Alvorens echter op het boek zelf in te gaan, willen we eerst even stilstaan bij bij 't feit, dat naar we hooren met deze uitgave het 25ste Verkade-album de wereld is inge-» gaan! Onwilekeurig laten we die 25 boeken in onze gedachten eens de revue passeeren, te be ginnen met de vier Jaargetijden-albums. Welk een rijkdom aan natuurleven ligt er als 't ware in opgestapeld en voor hoeveel moois hebben ze ons een open oog doen krijgen! Want dat dient hier te worden gezegd: 't zjjn de Verkade-albums geweest, die mede de basis hebben gelegd voor de in breede kringen zoo sterk gegroeide belangstelling voor de na tuur en het landschap om ons heen. 't Was Thijsse, die ons met zijn rijken geest en groote opmerkingsgave heeft laten zien, hoeveel schoons er te ontdekken viel in z'n „blonde duinen", z'n „bonte wei", „bosch en heide", enz. gebieden, die vóórdien voor de meesten als een „gesloten boek" waren. Met zijn boeiende verteltrant wist hij zijn lezers te stimuleeren, er op uit te trekken om dit alles zelf in de natuur te beleven. Voor duizenden is Thijsse's gevleugelde woord in vervulling gegaan: Via koek en be schuit in de natuur! Nu wat 't nieuwe album betreft: „Onze groote Rivieren" kan worden gezien als waar dig vervolg op zijn voorganger, waarvan vrij wel ieder de mooie platen kent, die met zoo veel liefde zijn vervaardigd door de drie schil ders: C. Rol, H. Rol en J. Voerman Jr. Ook nu zijn 't weer 26 prachtige aquarellen en wel dwingt het bewondering af, dat dit schilders-trio elk jaar aan zoo uiteenloopende eischen weet te voldoen. In den tekst vertelt dr.' Thijsse niet alleen van de rivieren zelf, maar ook van wat er in den loop der eeuwen langs hun oevers is ont staan: bebloemde dijken, rustige dorpjes, oude kasteelenèn de grootere steden ais Maas tricht, Nijmegen, Dordrecht, enz. Laten wij hopen, dat dit album door zóó- velen met vreugde wordt begroet, dat een nieuwe reeks van vijf-en-twintig kan volgen! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet!) P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is..„ („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende Een belangrijke bijdrage van de Koningin. Het dagelijksch bestuur van het nationale fonds voor bijzondere nooden deelt met groote dankbaarheid mede, dat het, na de reeds ge publiceerde gift van H.K.H. Prinses Julina, ook van H.M. de Koningin een belangrijke bij drage heeft ontvangen, in verband met de in zamelingsactie, welke het fonds organiseert. Voor hen, wien dit Koninklijk voorgaan tot navolging zou kunnen strekken, zij nogmaals vermeld, dat het gironummer van het fonds is: 272.727. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Arladn», 23 Nov. te Amsterdam. Knggano, u„ 30 Nov. te Kltjang. Mars, 23 Nov. te Amsterdam. Poelau Laut. t., 22 Nov. v. Sabang. Poelau Roebiah, t., 22 Nov. te Londen. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 21 Nov. v. Luxlrl. AJax, 21 Nov. te Kopenhagen. Amazone, 17 Nov. v. Curagao. Arladne, 19 Nov. v. Kopenhagen en pass. 21 Nov. B koog. Astrea, 19 Nov. v. New York. Aurora, 21 Nov. te Amsterdam. Berenlce, pass. 20 Nov. Gibraltar. Costa Rica, 21 Nov. te Amsterdam. Deucallon. 21 Nov. te Hamburg. Dido, 20 Nov. v. Curagao. Douro. 20 Nov. te Oporto. Iris, 20 Nov. v. Curagao. Oberon. 22 Nov. te Alexandrlë. Odysseus, 20 Nov. v. Stettin, pass. 22 Nov. B'koog. Orestes. t., pass. 20 Nov. Azoren. Orpheus, 21 Nov. te Stettin. Perseus. pass. 22 Nov. Holtenau. Plato, 19 Nov. v. Curacao. Pluto, 20 Nov. te Gdynia. Rhea, 21 Nov. v. Tanger. Simon Bolivar, t., 22 Nov. 7 u. v.m. v. Plymouth. Strabo, 17 Nov. v. Curagao. Stuyvesant, 20 Nov. v. Dover. Tiberius, 21 Nov. te Izmir. Titus, 20 Nov. v. Napels. Trajanus. 21 Nov. te Genua. Triton, 21 Nov. v. Lipari, 21 Nov. te Trlëst. Vesta, 21 Nov. v. Rotterdam. Vulcanus, 21 Nov. te Pyl. KON. HOLL. LLOYD. Waterland, pass. 21 Nov. Ouessant. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Beemsterdljk, 20 Nov. v. Ha]ifax. Burgerdijk, 20 Nov. te Londen. Delftdijk, 20 Nov. te Cristobal. Dinteldijk, 20 Nov. te Los Angeles. Rotterdam. 20 Nov. v. New York. Veendam, 20 Nov. v. New York. HOLLAND—YVEST-AFRIKALIJN. Amstelkerk, t., 22 Nov. te Amsterdam verwacht. Maaskerk, u., 21 Nov. v. Lagos. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Madoera, paas. 22 Nov. K. Goede Hoop. Palembang, 20 Nov. v. Singapore. Stentor, 19 Nov. v. New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, u., pass. 21 Nov. K. del Armi. Kota Agoeng, u., pass. 20 Nov. Gibraltar. Kota Nopan, u., pass. 22 Nov. Finlsterre. Soekaboemi, 22 Nov. v. Hamburg. Weltevreden, u., pass. 21 Nov. Polnt de Oalle. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena. t., 19 Nov. v. Victoria. Alphacca, 21 Nov. v. B.'Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Achilles, 20 Nov. v. Rotterdam. Aeneas, 22 Nov. te Singapore. Hector, pass. 20 Nov. Gibraltar. Mirmidon, 21 Nov. te Amsterdam. EMZETCO LIJN. Jonge Anthonie, 21 Nov. te Bordeaux. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika Lfln). Alchiba, t., 21 Nov. v. Port Bouet. Boschfontein, 22 Nov. te Vlissingen. Jagersfontein, t., 22 Nov. v. Durban. Nijkerk, t., 21 Nov. v. Marseille. Springfontein, 21 Nov. v. Beira. (Holland—Br.-Indië Ltfn). Hoogkerk, t., 20 Nov. v. Cuddatore. (Holland—Australië Ltfn). Almkerk, 21 Nov. Vlissingen gepasseerd. Heemskerk, u., 22 Nov. te Newcastle (N.Z.W.). (HollandOost-Azië Lfyn), Grootekerk, u., 22 Nov. te Yokohama. Serooskerk, t., 20 Nov. Genua. Zuiderkerk, t., 21 Nov. v. Manilla. De mooiste spruitjes per pond 8 ct. 4 of 6 struik andijvie 10 ct. 3 roode of gele kooien 10 ct. 2 pond zuurkool of gekookte bieten 10 ct. 1 mooie bloemkool 10 ct. Worteltjes per bos 6 ct. Geschrapte worteltjes 2 pond 10 ct. 4 pd. wortelen of 2 pd. uien 10 ct. Witlof vanaf 5 cent p. pond. Verder Snijboontjes, Spinazie, Rammenas, Tomaten. FRUIT. Ontvangen een prachtpartij Goudrenetten (houdbaar) 10 pond voor 85 cent. 3 pond moesgoud voor 10 ct. 3 pond zoete appels 10 ct. 2 of 3 pond stoofperen 10 ct. De allermooiste druiven 14 ct. per pond. 5 pond bellefleurs voor 25 ct. Present v. England, mooi, 3 pond 25 ct. Zoete handappelen (Bloemé) 4 pond 25 ct. 3 of 5 citroenen voor 10 ct. Kokosnoten per stuk 10 ct. enz., enz., enz. Er is te veel om op te noemen. Komt, ziet en vergelijkt kwaliteit. Beleefd aanbevelend, Bestellingen worden zonder prijsverhooging thuisbezorgd door de geheele stad. Geheel wollen Kinder-Slipovers, 6-8 jaar, pracht-kwaliteit 75 cent Geheel wollen Jongens-Slipovers, 10-14 jaar, pracht-kwaliteit 95 cent Geheel wollen Heeren-Slipovers, pracht-kwaliteit - 115 cent NU IS DE BESTE TIJD OM BOOMEN TE PLANTEN. Aangeboden: 1ste kw. grootbloe. mige Struikrozen 1.25 per 10 stuks, fr. thuis. Verder alle soor ten Appel, Peer, Pruim en Kers 1.tot 1.50 per stuk. Groot- bloemige Lugistrum 2.50 per 100. Ingesl. gratis kweek- en Plantwijze. Zend briefkaart. Ik zend U alles remb., fr. thuis. P. A. KROON, Nieuweweg, Anna Paulowna. „DENNENHEUVEL". Huisduinen Tel. 402 is toch intiemer voor Diners, Bruiloften en Partyen. Goede keuken, prima dranken. EEN GOEDKO OPE DOELTREFFENDE RECLAME IS EEN I 35 - pet °ns 4VS 8 ct. pet on« 9 pet ons 9* Voor 1000 stuks is de prijs slechts f 3.7E li II ili ■ÉÉÉFwWfeÉÉÈHÉ

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7