dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Litwinof hekelt het optreden der democratieën Mn Slingenberg tot voorzitter benoemd De S.D.A.P. bereikt niet de „middenstof" der kiezers Japanners 110 k*m, van Nanking Jaarvergadering Gewestelijke Federatie Noord-Holiand Noord der S.D.A.P Vier schoten op Egypte s premier gelost ÜITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 Tsjing Kiang zwaar gebombardeerd Tegenover Duitschland en Italië kan men met woorden alleen niet volstaan Burgemeester Ritmeester van den Helder Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! i"an M mo bond i Ir. Albarda niet populair Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINTt Opstootjes te Caïro HE LDERSCHE COURANT MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8169 CHINEESCHE TROEPENTREIN VERNIELD. De Japansche strijdkrachten die voor Woe- jio stonden, zijn thans de grens van de pro vincie Tsjekiang overgetrokken en de pro vincie Anhwei binnengerukt. Het gros der Japansche troepen treft voorbereidingen om langs den spoorweg Nanking—Tsjanghsi op te marcheeren naar Nanking. In het gebied van het Taioen-meer zouden de Japanneezen morgen Tsjangszan, op 17 K.M. ten O. van Kwanteh, in de provincie Anhmei hebben bezet. Hun eerste objectief is thans Woelioe, waarna zij zouden trach ten, Nanking zijdelings aan te vallen. Een Japansch communiqué meldt, dat de Japansche voorhoede, die op rukt naar Nanking, Tsjangtsjau na dert, dat op 110 K.M. van Nanking is gelegen. Japansche vliegtuigen hebhen 140 bommen laten vallen op Tsjin Ki ang, een aan de Jangtse gelegen ha ven. Men vreest dat er veel Chinee- sche slachtoffers zullen zijn. Vooraf was aan de huitenlandsche schepen den raad gegeven een andere lig plaats te kiezen. Een Chineesche troepentrein is te Soean Sjen (bij Woeho) door bom men vernield. Er zijn honderd slacht offers. Generaal Tangsjengji, de bevelhebber van liet garnizoen van Nanking, heeft verklaard, dat al belooft hij ook al 't mogelijke te doen om over hun veiligheid te waken, hij den buitenlanders aanraadt, indien zij dat kun nen, Nanking te verlaten. Er zou het gevaar bestaan, dat de terugtrekkende Chineesche troepen, die door de gevechten zijn opge zweept, ongeregeldheden zouden kunnen ver oorzaken. De spoorweg van Kantoen naar Kauloen is afgesneden en alle verbindingen zijn defi nitief verbroken, daar Japansche vliegtui gen de brug bij Toetong hebhen vernield. De Chineesche bladen melden, dat het Chineesche opperbevel in de provincie Sjansi besloten heeft, in Noord-China een Guerilla op groote schaal te organiseeren. Men zou de provincie Hopei, Sjansi, Soeijoean, Tsja- har en een gedeelte van de provincie Honan in acht districten verdeelen, waarheen keur troepen gezonden zullen worden onr zich daar te verspreiden. De volkscommissaris van huitenland sche zaken der Sovjet-Unie, Litwinof, heeft voor de kiezers te Leningrad een redevoering uitgesproken, waarin hij uit drukking gaf aan zijn dankbaarheid over het in hem uitgesproken vertrouwen. Hij bracht in herinnering, dat hij gedurende zijn veertigjarige loophaan in de partij herhaaldelijk gelegenheid heeft gehad de arbeidersklasse te vertegenwoordigen en vermelddde de revolutionnaire banden, die hem met Leningrad, waar hij in 1905 heeft gewerkt aan de uitgave van de eerste legale bolsjewistische krant, ver binden. De huitenlandsche toestand. Een belangrijk deel van zijn rede wijdde Litwinof aan de vraagstukken van den inter nationalen toestand en aan den strijd van de Sovjet-Unie voor den vrede. Onze vredes politiek, aldus Litwinof, is belichaamd in de den Volkenbond voorgelegde projecten inzake volledige en gedeeltelijke ontwape ning, in niet-aanvalspacten, welke door ons met tien van de elf aan ons land grenzende staten (het elfde land, Japan, weigert het pact te sluiten) zijn aangegaan in de door ons voorgestelde en door elf staten aangeno men definitie voor aanvaller, en ook in andere door ons gedane voorstellen van den zelfden aard. Helaas, aldus vervolgde Litwinof, leggen niet alle staten en zelfs niet alle leidende staten een gelijke oprechtheid aan den dag een zelfde consequentie en bereidwilligheid maatregelen voor de organisatie van den vrede uit te voeren, zooals de Sovjet-regee ring. Al deze staten schijnen het feit te erken nen, dat den vrede en hun eigen belangen gevaar dreigt van de zijde van eenige fas cistische en agressieve staten. Zij aanvaarden principieel de idee der collectieve veiligheid, welke gebaseerd is op den Volkenbond, doch stellen zich tevreden met woorden en verklaringen. Bij aanvallers kan men evenwel niet met woorden en verklaringen volstaan. LITWINOF. Inperialisme, dat wil zeggen begeerde uit breiding der grenzen, de inbezitneming van vreemde landen, koloniën en de onderdruk king van andere volken zijn in deze of gene mate aan bijna alle bourgeoisieën eigen. Evenwel' zijn eenige hunner sinds den we reldoorlog tevreden met het „op rechtmati ge wijze verworven" bezit en zij schijnen nog niet te denken aan nieuwe veroverin- "gen. Er zijn landen, die daaraan denken, doch thans nog niet durven er luide en duidelijk over te spreken. Doch er zijn drie staten, die zonder zich dwang op te leggen, openlijk dag in dag uit hun vastbeslotenheid verkondigen met gee nerlei verdragen., ook wanneer deze door hen zijn onderteekend, rekening te houden, Zij geven uitdrukking aan hun vastbesloten heid zich vreemde landen toe te eigenen, waar het hun lukken zal. Daarom wijzen zij iedere collectieve samenwerking tot or ganisatie van den vrede van de hand. Zij verkondigen hun aanvalspolitiek met de grootste duidelijkheid met het grootste cynisme, en zij verkondigen deze zelfs niet alleen, maar zij voeren deze ook op eenige plaatsèn werkelijk uit. Ongeacht dit alles zijn er staten, die ver klaringen van aanvallers niet gelooven en hun gelieele diplomatie aan het werk stel len om bevestiging en preciseering te ver krijgen van deze volkomen duidelijke ver klaringen. Zij wenden zich herhaaldelijk tot aanval ler met ongeveer de volgende vraag: „Gij verklaardet, dat gij de internationale verdra gen niet erkent en gij schendt deze ook wer kelijk. Gij verklaart, dat gij niet voornemens zijt de veiligheid en de onschenkbaarheid van andere staten te eerbiedigen en gij hebt hun werkelijk veiligheid en onschendbaar heid ontnomen. Gij wijst samenwerking met ons van de CONGRES VAN DEN VRIJZINNIG DEMOCRATISCHEN BOND. blijft vice-voorzitter Na de rede van den oud-minister van finantiën Mr. P. J. Oud, welke men elders in dit blad aantreft, kwamen de afgevaar digden en leden Zaterdagavond niet velp belangstellenden bijeen in hotel „Spoor- zicht" te Leeuwarden, waar een gezellige avond werd gehouden. Op hartelijke wijze werd afscheid genomen van den afgetreden voorzitter prof. Mr. R. Kranenburg. Na een wijdingssamenkomst, geleid dooi ds. J. Eikema van Schagen, werd de ver- gadering voortgezet met de verkiezingen voor leden van het hoofdbestuur. Bij enkele candidaatstelling werd Mr. M- Slingenberg te Haarlem verkozen verklaard als voorzitter van den bond, zulks wegens periodieke aftreding van prof. Mr. R. Kra nenburg, die niet herkiesbaar was. Tot lid van het hoofdbestuur werd bij en kele candidaatstelling verkozen verklaarc in de vacature A. Sietsma, de heer D. A. Flentrop te Zaandam, terwijl de hr. A. Bai- tels te Den Haag, eveneens bij enkele can didaatstelling, herkozen werd verklaard. Tenslotte werd in de vacature mej. Mr. A. Goudsmit, die niet herkiesbaar was, ge kozen mej. Mr. F. A. Guenther te Amster dam. Vervolgens hield Prof. Ir. W. Schermer- horn te Delft een rede over „de plaats van den landbouw in de volkshuishouding Bij de beschouwing van de agrarische] ductie stelt spr. voorop, dat industrieele e agarische productie in schijn tJelfda ka rakter hebben zoowel naar de zijde van de hoeveelheid als van de kwaliteit van het ge produceerde. In beiden heeft men g voor de mogelijkheden zoowel n. 1 liteit als naar de hoeveelheid. Bij nadere be schouwing heeft men rekening te met de gedachten, zooals die zander vee discussie dooi de menschen als vanzelfspre kend worden gevoeld en aanvaard. En dan wijst spreker er op, datt in renbevolking sterk het besef leeft dat a agrarische productie aan alle kan grenzen is gebonden. Een mosplantje wordt geen eikeboom en dc opbrengst van graan per H.A. grenzen gebonden en ook het aantal hecta ren dat beschikbaar is. In de industrieele productie is het al- meene levensgevoel van allen, die er deel aan hebben, zeer sterk, dat de grenzen naai de hoeveelheid worden bepaald door de af zet mogelijkheid en nooit door de mogelijk beid der productie op zichzelf. Minder uitvoerig dan hij dat heeft gedaan in zijn boekje: „de boeren in de volksge meenschaptoont spr. de werking van deze begrenzing in de productie in het levensge voel van de boeren en van de werkers in de stedelijke wereld. Ten aanzien van het arbeidsleven legt spr. den nadruk op het feit. dat de natuur daarbij ook invloed heeft, zoo, dat b.v. de arbeidsdeeling bijna onmogelijk is, tenmin ste in vergelijking met die in de industrie. Bij de bespreking van de waarde van den, boerenstand voor het volksgeheel stelt spr. achtereenvolgens een aantal karaktertrek ken aan de orde. Hij noemt de geslotenheid, het eigen tem po en het stratisch karakter. In de boeren leeft vanzelf ook een zekere aardgehondenlheid, die zoowel bedenkelijk kan zijn als ook kan beteekenen de directe verbinding met de vitale krachten der schepping. Het zwaartepunt legt spr. op het inge groeide gevoel voor maat en grens in het Teven, dat aan het agrarisch produtiepro- ces is ontleend. Heirtegenover staat de in dustrieele stedelijke wereld in welke een cultuur is geschapen, uit welke in beginsel de grenzen door den mensch zijn wegge vaagd. Daarom zal bij de ook in de toekomst toenemende invloed van de industrieele wereld de volksgemeenschap steeds weer moeten putten uit die bron van latente le venskrachten, die men op het land vindt. Daar is die groep, die tegenover de naar het oneindige strevende en on verbruik in gestelde stedelijke cultuur, weet van grens en maat. Niet omdat zij wijzer zijn, maar omdat het leven zelf deze menschen grens en maat tot wetten in hun leven stelt. Daarom is de plattelandsbevolking, mits in gezonden staat, door spr. genoemd ankergrond der stedelijke cultuur, in welk beeld zoowel de passiviteit als ook de kracht snreken. Daarna hield de heer F. E. H. Ebels te NieuwBeerta een inleiding over de stel ling „de belooning van den arbeid van hen, die in de agrarische productie werkzaam zijn, moet in een redelijke verhouding staan tot de belooning van anderen arbeid." Spreker stelt voorop, dat bij instand houding van het landbouwbedrijf het algemeen belang in zoo hooge mate is betrokken, dat het de taak der regeering wordt, daaraan me dewerking te verleenen. De economische positie van den landbouw staat of valt met de wereldmarktprijzen en zijn positie is dan ook steeds zeer kwets baar geweest. Naast een intensieve bedrijfsvoering en een begrenzing en stabilisatie van het aan deel, dat het grondkapitaal in den vorm van pacht of interest uit de hodemonhrengst ontvangt acht spreker een eerste eisch dat een prijspeil wordt bereikt, waarop loonen- de productie mogelijk is. Zijn deze factoren ingewilligd, dan moet een redelijke belooning van den landarbeid moge bik zijn. Na deze rede werd nog het beleid der fractie inzake het roncentratieontwerp voor het openhaar onderwas besproken, welk beleid verdedigd werd door den oud-fractie leider Mr. Joekes. De tegenwoordige fractieleider mr. P. J. Oud. zeide ten slotte o.m. staatspensioen noodzakelijk fe achten. Tn de Kamer streeft hij naar 'n comnromis tusschen rechts en links, want andera gebeurt er niets. Met betrekking tot samenwerking met de S.D.A.P. zeide spr. de eerste te zulten zijn zieh te zotten verbeu gen, wanneer de S.D.A.P. kan wor den opgenomen in een blok van sa menwerking diergenen, die de de mocratie helpen handhaven. Het daqeUjksch bestuur. Medegedeeld werd, dat mr. M. Slingen berg de voorzittereplaats zal innemen, de heer G. Ritmeester blijft vice-voorzitter en mr. L. G. van Dam secretaris-penningmees ter. De heer G. Ritmeester te Den Helder bracht aan het einde der vergadering hulde aan den afgetreden voorzitter. Spr. uitte den wensch, dat men hem nog langen tijd zou mogen behouden. Prof. Kranenburg dankte voor deze hulde en zeide zijn krachten aan de V. D. begin selen te-zullen blijven geven. hand en weigert werkelijk deel le nemen aan internationale organisaties, beraadsla gingen en conferenties. Wij willen weten of wij u Juist begrijpen en of gij denkt zooals gij spreekt. Weest zoo vriendelijk, bevestigt ons dit en preciseert liet ons. (Gelach.) Het verkrijgen van bevestiging weerhoudt hen niet verder te vragen. Zij beperken zich niet tot mondelinge vra gen. Vaak worden ook schriftelijke vragen lijsten gezonden om in te vullen. „Bevestigt a.u.b., dat gij aanvaller zijt." (Algemeen ge lach.) Helaas beperken aanvallers zich er niet toe mondelinge en schriftelijke bevestiging in te zenden en met het doel grooter klaarheid te verschaffen, trappen zij al dengenen op de eksteroogen, die hun voeten daarvoor neer zetten en langzamerhand verwezenlijken zij hun program van agressie. Aldus ontstaat in de internationale arena een zoodanige werkverdeeling, dat eenige staten op likdoorns loopen, en anderen vra gen stellen en op bevestiging en precisee ring wachten. Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met l'/j cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. oarlem fcn Zaterdag 27 en Zondag 28 November J.I., hield bovengenoemde organisatie haar jaar vergadering in „De Unie" te Alkmaar. Van de 77 aangesloten afd. waren er 67 aanwezig, toen door den voorzitter van het Gewest, den heer v. d. Vall uit Alkmaar, het welkomstwoord werd gesproken. Bij de behandeling van het jaarverslag van den secretaris, werd door afgevaardig den van vele afdeelingen het woord gevoerd. Eenerzijds kwam men met critiek, ander zijds werd waardeering uitgesproken voor het vele en goede werk door het Gew. bestuur gedaan. Enkele afgevaardigden gaven te kennen, dat naar hun meening de S.D.A.P. er bij de laatste Kamerverkiezing niet in was geslaagd om de „middenstof" van het kiezerscorps te bereiken. Wel is, zij weten dit aan het feit, dat de heer Albarda wel een bekende per soonlijkheid op politiek gebied is, maar bijv. de populariteit mist van bijv. den heer Duijs. Ook was naar hun meening de heer Albar da te nauw betrokken geweest bij verschil lende conflicten, welke in de Partij waren voorgekomen. Door den heer P. Hart (Koedijk) werd uit voerig verdedigd een voorstel van zijn af- deeling. om over te gaan tot het aanstel len van een propagandist, die werkt en leeft on het platteland. In de avondvergadering werd door den heer Pr. J. Hemelrijk, voorzitter van het curatorium der Troelstra-school, een inlei ding gehouden over; „Het werk van de Troelstra-school." Met groote aandacht werd de zeer duidelijke uiteenzetting gevolgd over dit scholingswerk. Bij de behandeling der door de afd. inge diende voorstellen, werd allereerst verder besproken het reeds eerder genoemde voor stel van de afd. Koedijk over het aanstellen van een pronagandist. De heer Hart kreeg steun van verschil lende andere afgevaardigden. Hij moest ten slotte echter genoegen nemen met de toe zegging van het Gew. bestuur, om de zaak met bet Partijbestuur ernstig te bespreken. In de vervolg-vergadering op Zondagmor gen kwam allereerst aan de orde de be spreking van „De Arbeiderspers". Verschillende verlangens en wenschelijk- heden over de inhoud van „Het Volksblad" werden ter sprake gebracht. Daarnaast ook protesten tegen het niet- en wel opne men van berichten en artikelen. Door den heer v..d. Veen. directeur van „De Arbciderepers," werden de verschillen de sprekers beantwoord. Daarnaast werden Verwachting: Meest zwakke Noordwestelijke tot Zuid westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig oi geen neerslag. Lichte vorst des ochtends in het Oosten overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Zachter met kans op regen en toe nemende wind. Lid van Anti-Engelsche organi satie dader van den aanslag. Gisteravond om half negen heeft een lid van de „Groenhemden", een Egyptische organisatie, welke vijandig staat tegenover het Engelsch-Egyptisch verdrag, vier scho ten gelast toen deze zich van zijn verblijf te Heliopolis naar Sjebra begaf om daar een receptie bij te wonen. De premier werd niet gewond. Minister-president Nahas Pasja is ternau wernood aan den dood ontsnapt. Een der schoten heeft zijn auto op enkele centimeters beneden het raampje getroffen, waarachter de staatsman had plaats genomen. De poli tiebeambte, die achter de auto reed, heeft den dader, een jongmensch, gearresteerd. Hij bleek Izzedine Abdel Khader te heeten en droeg de uniform der „groenhemden". Later heeft de politie in de lucht gescho ten, toen het gepeupel, gewapend met stok ken en revolvers, te Cairo ongeregeldheden verwekte. De politie heeft overal in de stad posten betrokken. Een groep belhamels heeft een aanval ondernomen op de woning van den leider der oppositie, Mohamed Mahmoud. Dit huis werd evenwel door militairen bewaakt. Te middernacht was het rustig. Bijna alle leden van het kabinet zijn op het politiebureau bijeengekomen om te be raadslagen over den aanslag. Toen Nahas Pasja op de receptie het woord had gevoerd, verzocht hij den aanwezigen nadrukkelijk niet te demonstreeren. door hem nog verschillende cijfers genoemd, waaruit bleek dat met ruim 11000 abonné's „Het Volksblad" Noord-Holland lang geen slecht figuur slaat. Een vooruitgang van 300 abonnés in het loopende jaar is echter niet voldoende. Na deze bespreking werd voortgegaan met behandeling van de ingediende voorstellen. Een voorstel van de afd. Enkhuizen om bij het Partijbestuur aan te dringen op de uit gave vari een jaarboekje, werd aangenomen. Minder goed ging het met een voorstel van de afd. Jisp. welke maatregelen wilde om te komen tot het vormen van een Hulp fonds, waaruit personen welke door hun principe werkloos worden, steun zullen ont vangen. Algemeen het voorste) bestreden. vangen. Algemeen werd 't voorstel bestreden stemmen werden de aftredende bestuurs leden herkozen, n.1. G. Gayaard, P. Roden burg, K. Singer en N. Tj. Swierstra. De drie dag. bestuurders, de heeren W. v. de Vall, voorz., P. v. d. Vaart, secr. en A. J. Romeijer, waren reeds bij enkele candi daatstelling herkozen. Partijraad. Herkozen de heeren L. Bos en P. Hart en gekozen de hh. A. J. Romeijn en K. Singer. De aftr. hh. M. Plooier en Tj. Swierstra werden niet herkozen. Plaatsverv. leden Partijraad. Bij enkele candidaatstelling werden gekozen de hh. Dr. J. Hemelrijk, D. v. d. Mast, P. Rodenburg on M. Plooijer. Door den heer P. v. d. Vaart, secr. van het Gewest, werd hierna een inleiding gehouden over „Ons werk in de wintermaanden". In komt voor de plaftelandsafd. een filmver- tooning met daarbij 'n spreker: vooral de leden-win-actie zal intensief ter hand geno men moeten worden. Groote aandacht moet worden besteed aan het cursus- en scholings werk. De heer Mr. J. in 't Veld. burgemeester van Zaandam, die als vertegenwoordiger van het partijbestuur de vergadering bij woonde, gaf nog zijn indrukken, op de ver gadering opgedaan. Hij meende een groot verschil te kunnen constateeren in de men taliteit van de Noordhollanders tegenover de Zuidhollanders. Hier is men meer impulsief, levendiger van geest on actiever. Dit geeft echter het. gevaar dat men ook meer in kleinigheden afdaalt. Hierna sluiting.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1