Eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid mild "Americani cigarettes Postvluchfen op Indië Sportvliegers en amateur zenders beveiligen Nederland Licht uit in het kippenhok Elf voertuigen in de asch Euwe s front opnieuw ineengestort Dorpen bij Madrid gebombardeerd Het grondbeginsel der democratie Een fiets voor een baantje Prof. Veninp Meinesz op de 12" Pluimveecenfrale stelt „nachtbrigade" in Eén ton ondermelk per dag Tienduizenden gloei lampen gesmokkeld Omkoopbaar burgemeester ontslagen Göring tevreden over een klompenmaker Voor de militaire uitgaven in dezen omvang is het geld er niet, zegt Mr. Oud. ïn aansluiting op de gisteren en eergiste ren te Leeuwarden plaats gevonden alge- meene vergadering van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond, heeft in een Zaterdagavond gehouden openbare vergadering de oud-mi- nister van financiën, Mr. P. J. Oud, een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen. Het is voor de eerste maal na de verkie zingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, dat wij in algemeene vergadering bijeen zijn, aldus ving spr. aan. Voor ons, Vrijzinnig-Democraten, waren deze verkiezingen wel van zeer bijzondere beteekenis. Ik durf gerust te zeggen, dat wij, sedert de oprichting onzer partij in 1901, een verkiezing van den aard als de tegenwoor dige niet hebben gekend. Voor de eerste maal toch, gingen wii een verkiezing in als „regeeringspartij". Voor mijn gevoel, zijn deze beide kabinet- ten-Colijn parlementair geweest. Dit spruit hieruit voort, dat ik van oordeel ben, dat de uitlegging, die men in ons land in de laat ste jaren van het begrip parlementair kabi net is gaan geven, als veel te eng moeten worden beschouwd. Wanneer vaststaat, dat een kabinet in het wezen der zaak een partij-kabinet is, dan dragen de partijen voor de staatkunde van dat kabinet de verantwoordelijkheid. Wij hebben ons daar ook naar gedragen, gedurende de vier jaren die thans achter ons liggen. Nimmer is het bij onze Kamer leden opgekomen om te zeggen: wij kennen die vrijzinnig-democratische leden van het kabinet niet en zijn voor hun doen en la ten niet verantwoordelijk. Openlijk hebben onze Kamerleden de verantwoordelijkheid aanvaard. Critiek hebben onze Kamerfrac ties het kabinet, al zaten daarin me de hun geestverwanten, niet ge spaard. Maar tenslotte hebben zij datgene, wat het zwaarste was het zwaarste laten wegen en zoo is 't me de door hun hulp mogelijk geweest, dat het kabinet zijn taak tot het ein de der vierjarige periode is kunnen blijven vervullen. De taak van den leider der fractie was in deze jaren uitermate moeilijk. Ik ben er -.zeker van, dat gij allen zonder"Uitzondering bewondering hebt voor de wijze, waarop de heer Joekes die taak heeft vervuld. Ik meen te mogen zeggen aldus spr. dat wij ge durende de laatste vier jaren „regeerings partij" waren. En het was voor het eerst, dat wij dit bij verkiezingen waren. Onze verkiezingsuitslag is een groot suc ces geweest. Laten wij het eerlijk bekennen, wij zijn deze verkiezingen niet zonder zorg ingegaan. Wij hadden in sterke mate mede de ver antwoordelijkheid te dragen voor het ge durende de afgeloopen periode gevoerde bewind voor die verantwoordelijkheid be hoefden wij ons niet te schamen. Wij had den aan het democratisch staatsbestel de beste dienst bewezen, die men het in dezen tijd bewijzen kan. mede te werken tot het nemen van al die maatregelen, die in een periode van zoo geweldige economische neergang, als wij moesten doormaken, on vermijdelijk waren. Zou echter het kie zerscorps dit alles goed begrijpen? Onze politiek kan alleen gewaardeerd worden door hén. die bereid waren verder te zien, dan het tegenwoordige. Wie alleen op het tegenwoordige lette, zag niets dan maatre gelen, die precies tegengesteld waren aan hetgeen men van een democratische partij meent te mogen verwachten. Wij verlaag den de salarissen, wij bepprkten de voor zieningen op nagenoeg alle terreinen van het onderwijs, wij voerden een uitermate straffe controle in op de uitgaven der ge meentebesturen. wij moesten ook op het gebied der sociale politiek 01 mdnig punt een schrede terug. Zijn hier, zoo kan de opervlakkige beschouwer zich afvragen, democraten of reactionnairen aan den ar beid? En nauwelijks hadden wij de eerste ver kiezingsuitslagen vernomen, of al onze vrees was weg. Er was vreugd en dankbaar heid. Ons volk had het goed begrepen. Ons vertrouwen, dat ons jarenlang had doen strijden voor het algemeen kiesrecht van mannen en vrouwen, was niet Deschaamd. Ons volk hleek zijn vrije staatsinstellingen en zijn vrije verkiezingen volkomen waar dig. liet wees alle extremisme van de hand met 'n duidelijkheid, die niets te wenschen overliet. Het bleek het werk van een groep als de onze te waardeeren. Er was, verge leken bij de kamerverkiezingen van 1933, een aanzienlijke vootuitgang. Er was nog een andere reden, waarom deze campagne voor ons een vreugde was. Wij hebben haar gevoerd in het teeken der volkseenheid. Het tijdsgewricht, waarin wij leven, maakt het noodzakelijk, dat op de eenheid van ons volk bijzondere nadruk wordt ge legd. Die eenheid wordt het best bevorderd als de strijd voor het eigen beginsel, ge paard gaat met verdraagzaamheid tegen over andere richtingen. Uitvoerig ging spr. op dit principe in. Vanavond zoo vervolgde spr. wil ik u vooral spreken over onze eigen partij, over onze positie bij het intreden der nieuwe par lementaire periode, over onze taak tegen over actueele vraagstukken, over de groote opdracht, die de democratie heeft te ver vullen in deze wereld. Ik begin met een woord te spreken over onze gewijzigde positie, nu geen onzer meer deel uitmaakt van het kabinet. Wij verheu gen ons over die positie op zichzelf niet. Veel liever hadden wij een hreeder samen werking gezien, dan aan het tegenwoordig bewind ten grondslag ligt. Wij hebben voor het oogenblik deze toe- MR. OUD. stand te aanvaarden en wij moeten in de gewijzigde verhoudingen onze plicht blijven doen. De algemeene richtlijnen bij het vervullen van dien plicht blijven voor ons dezelfde. Het is dus niet zoo, dat w.ij thans zeggen: nu wij geen regeeringsverantwoordelijk- heid meer dragen, kan alles anders dan het vroeger geweest is. Wij zijn in 1933, toen twee der onzen achter de regeeringstafel plaats namen, ons zelf niet ontrouw geworden. Wij worden ons evenmin ontrouw, nu wij zijn verhuisd naar de plaats, die men de banken der oppositie pleegt te noemen. Wat onmogelijk was, toen er vrijzinnig-democrati sche ministers waren, wordt niet mogelijk door het enkele feit, dat die ministers hun portefeuille aan anderen hebben overgedragen. Werkelijkheidsbesef moet ons ook in de toekomst blijven leiden. Zouden al onze wenschen vervuld worden, wij zouden het tekort op de begrooting aanmerkelijk gaan vergrooten, wij zouden komen op het hellende vlak, dat voert naar het financieel bederf en financieel be derf leidt onherroepelijk tot onder gang der democratie. Men zal tot mij zeggen: maar de militaire uitgaven dan. Tientallen millioenen wor den daarvoor beschikbaar gesteld, de belas tingen wil men er zelfs voor verhoogen Kan dan éoor de militaire uitgaven wel, wat voor al die andere dingen niet kan? Ook voor de militaire uitgaven in deze omvang is het geld er echter niet. Toch moet er op het stuk der defensie iets gebeuren. De ellendige toes'and in de wereld dwingt er toe. Maar het moet in het redelijke blijven. Als het gelukt die vei ligheid zoo te organiseeren, dat zij een zoo danige preventieve werking heeft dat de vrede blijft verzekerd, dan is dit het geld dubbel en dwars waard. Onze militaire toerusting, hoe hoog ook opgevoerd, kan ons die zekerheid echter nooit verschaffen. Daarom moeten wij het belang der landsverdediging zien in verhou ding tot andere belangen. Laat ons goed begrijpen: onmatige opdrijving der militaire uitgaven, be dreigt de gezondheid onzer staats financiën. Maar onmatig opvoeren van andere uitgaven heeft hetzelfde gevolg. Wij zullen tegen beide moe ten waken. Vervolgens sprak spr. over grondslag en beteekenis der democratie. Democratie gaat uit van het beginsel, dat wij ook op het terrein van de staatkunde hebben te streven naar het in het leven roe pen en het in stand houden der voorwaar den, die onmisbaar zijn, opdat de mensch zal kunnen leven overeenkomstig zijn god delijke bestemming Haar grondbeginsel is, dat van de eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid. En dit geldt voor alle men- schen, zonder uitzondering. Wat wij, als vrijzinnig-democraten nastreven: de opbouw eener samen leving, gegrondvest op recht en rechtvaardigheid, op de mogelijk heid van ontplooiing van alle krach ten, op de gelijkheid van ontwik- kelingsvoorwaarden voor allen, op de stoffelijke, geestelijke en zedelij ke verheffing van den mensch, dat alles voel ik voor mij als het trachten uitdrukking te geven aan Gods wet. Een der problemen, die ons tegenwoordig ten zeerste bezig houden is dat van de or ganisatie van het bedrijfsleven. Na een historische beschouwing zeide spr. De samenwerking tusschen werkgevers en arbeiders heeft op allerlei terrein de gele genheid geboden rechtstreeksche overheids bemoeiing te doen plaats maken voor rege lingen van het georganiseerd bedrijf zelf Voor ons, vrijzinnig-democraten, staat pok op het terrein der economische en sociale verhoudingen, altijd weer het beginsel der synthese voorop. Natuurlijk zijn er belan gentegenstellingen tusschen de verschillen de groepen. Het ware struisvogelpolitiek het te ont kennen, doch voor een harmonische samen werking zijn al die groepen met hun ver schillende belangen noodig. Zoo is het ook in de samenleving der vol ken. Deze zal alleen dan zich kunnen ont plooien in de richting eener werkelijke harmonie, wanneer ook hier het beginsel der eenheid in verscheidenheid wordt be seft. Ook hier mag niet de een willen overheenschen boven de ander, doch heb ben allen zich te onderwerpen aandathoo ge beginsel van Mazaryk: de liefde tot den naaste. Soreker besloot met een woord van Pal- merston: „Herinner u, dat de heiligheid van het le ven in de heuveltoppen van Afghanistan onder de wintersneeuw even onaantast baar is in de oogen van den Almachtige als ons eigen leven kan zijn. Herinner u. dat Hij die u als menschelijke wezens heeft vereenigd in hetzelfde vleesch en bloed, u heeft gebonden door het gebod der naasten liefde: dat dit gebod, dat niet wordt be grensd door de kusten van dit eiland, niet wordt begrensd door de eindpalen der Christelijke beschaving; dat het zich in zijn onmetelijke beteekenis uitstrekt over de geheele oppervlakte der aarde en den ge ringste tegelijk met den grootste omvat." Ziet, dit is democratie in haar volle be teekenis. Democratie, die rust op een on vergankelijk fundament. Het is er in de wereld verre van af, dat er algemeen oog zou zijn voor deze beginse len. Doch wij geven den strijd niet op. Wat er ook moge gebeuren, van ons zal niet mogen gezegd worden, dat wij onzen plicht niet hebben gokend. Geloovende in de eeu wige kracht van onze beginselen zijn wij vast overtuigd, dat deze, baar tijdelijken te genstand ten spijt, onverwoestbaar zullen blijken. Gezamenlijke oefening uitstekend geslaagd. Zaterdagmiddag heeft de vrijwillige orga nisatie van sportvliegers (V.O.S.) in samen werking met het nationaal luchtbeschcr- mingsnet (N.L.N.) haar eerste oefening ge houden. De V.O.S. heeft ten doel het verleenen van hulp en bijstand aan in nood verkee renden, die daarvoor naar het oordeel van het bestuur in aanmerking komen (op ge- isoleerde plaatsen, bloedtransfusiedienst, enz. enz.) en aan de overheid, wanneer deze hulp of bijstand per vliegtuig wenscht. Het N.L.N.- bestaat uit radio-amateurs, die over geheel Nederland zijn verspreid en die tot taak hebben om centrale radiostati ons inlichtingen te geven over passeeren- de vliegtuigen. leden van de V.O.S. in witte overalls gesto ken voorzien van het V.O.S.-emblcem (een vossekop) en hun passagier stonden stipt half twee op het vliegveld Ypenburg klaar om de hun voorgeschreven route uit te voe ren. v Allen waren voorzien van een kaart en een tijdtabel, waarin nauwkeurig de af te leggen route en de daarvoor benoodigde tijd waren aangegeven. De vliegtuigen en hun bemanning werden geinspecteerd door schout bij nacht J. Th. Fürstncr. De route was zóó uitgestippeld, dat elk vliegtuig een anderen weg volgde, doch dat op een bepaald moment drie of vier vliegtui gen elkaar ontmoetten boven een bepaalde plaats in Nederland. I11 csquadrille moest dan naar Hoek van Holland gevlogen wor den, waarna allen gezamenlijk langs de kust via Scheveningcn naar Ypenburg te rugkeerden. Hoe goed de route en tijden uit gerekend waren en hoe go,ed de sportvlie gers opgeleid zijn, bleok wel uit het feit, dat alles precies is verloopen, zooals men zich dat had voorgesteld. Inmiddels werden de wachtenden op het vliegveld Ypenburg op de hoogte gehouden door den radio-dienst van het N.L.N. 52 radio-amateurs over de geheele route verspreid, signaleerden de vliegtuigen met hun herkenningsteekens, tijden en.z. en sein den dit naar de centrale post op Y'penburg, waar zeven ontvangstations de binnengeko men berichten verzamelden. Een amateur-zender zorgde dan weer voor een verspreiding van deze berichten, zoodat het publiek op de hoogte kon blijven van den stand der vliegers. Deze middag heeft duidelijk aangetoond, waartoe de Nederlandsche sportvliegers in staat zijn en hoe hun vaardigheid ten dienste van het algemeen welzijn kan worden aangewend. Maar het baantje kwam niet, geld of fiets nog minder. De politie te Leiden hoeft op verzoek van de Amsterdamkche politie een veertigjari gen monteur gearresteerd, verdacht van een reeks oplichtingen. De man maakte er zijn werk van werkloo- zen voor te spiegelen, dat hij wel een baan tje voor hen wist. Terloops wist hij hen te bewegen hem hetzij geld, hetzij een fiets te leenen. Hij zou dan „even" de betrekking in orde maken. De gocdgeloovige slachtoffers zagen echter hun geld noch fiets terug. Op deze wijze heeft de monteur zich van ongeveer tien rijwielen meester gemaakt. Hij is naar Amsterdam overgebracht en opgesloten in het bureau Linnaeusstraat. Nieuwe onderzoekingen. De groep onderzeebooten, bestaande uit Hr. Ms. „O 12" en „O 14" onder bevel van den luitenant-ter-zee eerste klasse H. C. M. Moor man, is, aldus het Ildbld., op 26 November vertrokken van Curac;ao naar St. Jean de Portorico. Professor Vening Meinesz maakt aan boord van Hr. Ms. „O 12" de reis mede voor het verrichten van wetenschappelijke waarne mingen. Naar het Hdbld. verneemt, heeft de Pluimveecentrale een „nachtbrigade" ingesteld 't Is n.1. aan „erkende fok kers en vermeerderaars verboden, om den „werkdag" der kippen kunstma tig te verlengen door electrische ver lichting van de hokken. Weliswaar wordt de eieren-productie daardoor gestimuleerd, omdat de dieren langer „op" zijn en dus ook meer voedsel tot zich nemen, doch de broedresultaten der eieren van zulke „verlichte" kip pen kunnen volgens deze crisis centrale daardoor ongunstig wor den beinvloed. Dies tijgen thans de crisis-ambtenaren er bij donker op uit 's avonds en 's morgens vroeg om te speuren naar verlichte kip penhokken van erkende fokkers en vermeer deraars De eerste delinquent is reeds gesnapt in de omgeving van Barneveld. Het wil ons, zegt het blad, voorkomen, dat hiermede de grens óók van de crisis overheidsbemoeiing is bereikt, tenzij hier van werkverschaffing sprake is Nederland breidt productie van textiel-caseïne uit. Op het oogenblik produceeren reeds vier zuivelfabrieken textiel-caseïne, de grondstof van lanital of melkwol. De inrichting van vijf andere fabrieken komt, aldus het „Hsb.1" binnenkort gereed, terwijl bij nogmaals vijf fabrieken met de installatie binnenkort een begin zal worden gemaakt. Al deze fabrieken overwegend niet- coöperatieve hebben of krijgen een dag- capaciteit van één ton textiel-caseine, dat is 30.000 a 35.000 kilo ondermelk per dag. De caseine wordt tot dusver geëxporteerd. Politie brak vloeren en zoldering van pakhuis in Roosendaal open. Vrijdag is door den Crisis-Opsporingsdienst te Roosendaal een zekere S. uit Roosendaal aangehouden. Hij bleek een aantal gloei lampen te vervoeren, welke van smokkelarij afkomstig' bleken te zijn. Bij een uitvoerig onderzoek is de bedoelde dienst op het spoor gekomen van een uitgebreiden smokkelhan del in gloeilampen. In velband hiermede is een inval gedaan in een pakhuis van een zekeren M. van L. te Roosendaal, waar o.a. de vloer en de zoldering werden opengebro ken. Bij dit onderzoek kwamen tienduizen den gloeilampen voor den dag. ele brand in garage te Zaandam. Te Zaandam is ind en nacht van Zater dag op Zondag een felle brand uitgebroken in de garage van den vrachtrijder H. Hoog moed aan den Zuiddijk. De van steen ge bouwde garage ging geheel verloren. Een zelfde lot trof de daarin aanwezige voertui gen, n.1. acht auto's, een verhuiswagen, 2 platte wagens en een motorfiets. De nog in de tanks aanwezige benzine deed de vlamimen steeds feller oplaaien. Paard wonder boven wonder on gedeerd gebleven. In de garage was, mede van steen, een stal gelKiuwd, waarin zich een paard be vond. Zooals begrijpelijk, was bij het ont dekken van den brand het eerste werk het dier uit zijn gevaarlijke positie te bevrijden. De wijze, waarop het zich echter tegen de ze reddingspogingen verzette, was oorzaak, Vertrek van Aankomst te Oh een reis) |RanS- 28 Nov- [sinKaP- 28 Nov, Valk (terugreis) Nandoe ^heenreis) Torenvalk (terugreis) Oehoe (heenreis) Reiger (terugreis) Buizerd (heenreis) Athene 28 Nov. Basra 28 Nov. Jodph. 28 Nov. Napels 28 Nov. Singap. 28 Nov A'dam 30 Nov. A'dam 28 Nov. Jodph. 28 Nov. Bagd. 28 Nov. Alex. 28 Nov. Rang. 28 Nov, dat daarvan moest worden afgezien, zoo dat het dier zoo goed als zeker zijn dood: tegemoet ging. In strijd met deze ver wachting bleek echter, toen de brand ge- bluscht was, het paard nog springlevend te zijn, niettegenstaande het dak boven zijp hoofd was ingestort en op de muren rustte. Om het dier te bevrijden moest het worden uitgezaagd en toen bleek de viervoeter zelfs ongedeerd te zijn. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. H. was voor garage en voor zijn eigen wagens verzekerd doch niet voor de voertuigen van derden. Verscheidene eigenaren hiervan waren niet verzekerd. 22ste partij verloren. Aljechin brengt de stand op 139. Zaterdag is te Delft de 22ste partij om het wereldkampioenschap scha ken tusschen Dr. Euwe en Dr. Al jechin begonnen. Na veertig zet ten is de partij afgebroken. Euwe had op dat moment een pion ach terstand. De partij, welke gistera vond werd voortgezet is na 62 zetten door den wereldkampioen opgege ven. De stand van de match luidt thans 139 ten gunste van Aljechin. Het was ons bekend, dat Aljechin een der; beste analysatoren ter wereld wordt geacht, doch wat hij in de tweede zitting op dit ge bied demonstreerde (ongetwijfeld immers had hij deze geheele zettenreeks, die nage- nog geforceerd is, thuis voorbereid) heeft onze stoutste verwachtingen overtroffen. Uiterst subtiel en met de zekerheid van een uurwerk werd elke nuance in de stelling benut om het voordeel vast te houden en te vergrooten. Daartegen was geen macht ter wereld bestand: de stelling was verloren en zij werd verloren. Voor deze bijzondere prestatie had dr. Aljechin zeer zeker een applaus verdiend. Het publiek was daarvoor ditmaal echter niet te vinden en maakte zich zwijgend uit de voeten. De volgende partij, wordt morgenavond in de Doelenzaal te Rotterdam gespeeld. Enkele weken geleden werd de burgemees ter van Ouddorp op het eiland Goeree wegens omkoopbaarheid en verduistering tot gevan genisstraf veroordeeld. Thans is een K. B. uitgevaardigd, waarbij aan G. J. F. Gobius du Sart, op zijn verzoek met ingang van 1 December 1937, ontslag is verleend als burgemeester der gemeente. Bezuiniging op hout. Een kruidenier te Bnackwede in de buurt van Bielefeld (Duitschland), heeft, volgens de N.R.Crt., een klomp met verwisselbare zolen geconstrueerd over welke, het bureau van den commissaris voor het vierjarenplan Göring het volgende advies heeft gegeven: „Uw uitvinding van een verwisselbare zool voor klompen verdient zeer de aandacht want een herhaaldelijk gebruik van het bovendeel van den klomp waarborgt een aanzienlijke besparing aan hout. Het bu reau is bereid de invoering van uw uitvin ding te bevorderen." Franco's luchtmacht zeer actief. Beslissende aanval nabij. Gisteren is Franco's luchtmacht zeer actief geweest. Verscheidene dorpen in de omge ving van Madrid werden met bommen be strooid. Vooral het dorp Colmenar Viejo, 32 km ten Noorden van de hoofdstad, had het zwaar te verantwoorden. De rcchtsche vliegtuigen hebben boven deze plaats meer dan 100 bommen van verschillend kaliber uitgeworpen. Een honderdtal huizen werd verwoest. De uitwerking der eerste bommen was ontzettend, daar het zeer druk op straat was. Eén bom van groote ontploffingskracht is op een schuilplaats terecht gekomen- Twee-en-dertig personen werden gedood. In totaal werden 50 personen gedood en meer dan 100 gewond. Ook op Oceana is een bommenhagel neer gekomen. Daar bedraagt het aantal dooden en gewonden onderscheidenlijk 20 en 63. Zeventien van de meer dan 10Ó uitgeworpen hommen troffen een reeds verlaten zieken huis. De daarin achtergebleven kok werd gedood. Algemeen verwacht men, dat de beslis sende aanval nabij is.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2