t TERUG- I TARZAN I DE Het verboden grondgebied 1 K Mist zet logger bij Egtnond op het strand Binnen een week voor de poorten van Nanking Radioprogramma EDGAR RICE I BURROUGHS Echtpaar tof een half jaar celstraf veroordeeld Duitscher verandert aardappel schillen in kurk Gemeentebestuur lijdt in proces de nederlaag llit onze Omgeving r door Dennis Wheatley I DOOR No. 7, Terwijl hij langzaam door de maan- beschenen straten van de Arabische wijk reed, werd hij getroffen door een wild lawaai dat uit een van de ontel bare café's kwam. Benieuwd wat daar aan de hand was, besloot hij binnen een kijkje te nemen. Vele Arabieren zaten daar te roken en dronken er hun zwarte koffie. Samen met Abdoel, zijn bediende, vond hij een plaatsje vlak bij de dansende Ouled-Nail- meisjes. Spoedig kwam een der meisjes, die Tarzan had opgemerkt, dansend naar hem toe en wond haar zilveren sjaal om zijn schouders. Hij gaf haar een paar zilveren munten. Doch even te voren hadden de scherpe ogen van Abdoel haar zien praten met twee Arabieren aan de andere kant van het lokaal. W eer was het haar beurt om te dansen. Ze kwam dicht naar Tar zan toe. Lieflijk glimlachend in weer wil van het geschimp van de zonen der woestijn, draaide zij in het rond, en boog zich plotseling een weinig over hem heen. „Er zijn er twee bui ten op de binnenplaats", zei ze vlug in gebroken Frans, „die monsieur kwaad willen doen. Ik beloofde hen u daarheen te lokken, maar ik kan het niet monsieur is zo vriendelijk voor me geweest. Ga dadelijk weg; het zijn booze mannen." Tarzan bedankte haar, maar maakte geen beweging om te vertrekken. Een nors uitziende Arabier kwam nu naderbij, klaarblij kelijk er op uit, moeilijkheden uit te lokken. Onder het spotgelach der om- zittenden begon hij Tarzan te bele digen, zeggende, dat hij het dans meisje gekrenkt had. De aapman vond het niet prettig om, in welke taal ook, uitgelachen te worden. Wat ging er gebeuren? (Nieuwe spelling.)] OPVARENDEN VAN BOORD GEHAALD. Tegen zes uur is gisteravond op vier kilometer ten zuiden van Eg- mond de logger K W 57 bij mistig weer gestrand. De Egmondsche reddingboot heeft gisteravond omstreeks half tien de uit veertien koppen bestaande be manning van boord gehaald. r Hoewel er geen direct gevaar was, achtte <ie heer De' Booy, secretaris van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, het toch gewenscht de mannen van boord te halen, daar er slecht weer wordt verwacht. Het schip keerde na een reis van negen dagen met een vangst van 150 kantjes huis waarts. Den geheelen dag had men mist gehad, doch tegen den avond werd het zicht miniem. Voortdurend werd daarom gepeild. Na de laatste peiling, waarbij 8V2 vaam wa ter werd gemeten, raakte het ijzeren schip met een harden stoot op een bank. Daar het schip water begon te maken, gaf de schip per order te trachten de aandacht van de kustwacht te trekken. Zoodra deze de seinen zag, werd de reddingboot klaar gemaakt. Zonder moeite kon de bemanning met baga ge en bezittingen op de reddingboot over gaan, nadat een anker was uitgeworpen en de luiken waren dichtgesjord. Uit IJmuiden zijn twee sleepbooten van f Wijsmuller, vertrokken om te trachten bij hoog water het schip vlot te trekken. De bemanning van de K.W. 57 zal, om daarbij behulpzaam te zijn, opnieuw aan boord gaan. Schipper van de boot is .T. van der Best; zij behoort toe aan de reederij N. Haasnoot. Gestrande logger vlot gekomen. De te Egmiond aan Zee gestrande logger K.W. 57 is vannacht, te omstreeks half drie, met sleepboothulp vlot gekomen. De logger heeft geen schade opgeloopen. DEURWAARDER MET DOODSLAG BEDREIGD. Koopman veroordeeld. Gistermorgen heeft de politierechter te Zutfen een 36-jarigen koopman uit Gorssel tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld, wegens bedreiging met doodslag van een deurwaarder. Toen de deurwaarder verdachtes perceel gerechtelijk moest ontruimen had de koop man uitgeroepen: „de eerste de beste die met zijn vingers aan mijn meubels komt, sla ik de hersens in". Hij had met een ijzeren koevoet kracht bij gezet aan die woorden, geassisteerd door twee veldwachters had de deurwaarder de gerechtelijke ontruiming tenslotte kunnen doen plaats vinden. JAPANNERS 70 K.M. VAN DE VOORMALIGE HOOFDSTAD. De Japanners melden snelle vor deringen op beide vleugels van het tegen Nanking gerichte aanvals front. Hun strijdkrachten schijnen de belangrijke stad Tsjang-Tsjou reeds te zijn gepasseerd en het vol gende belangrijke station aan de ShanghaiNanking-lijn, Loe-Kia-Poe, alsmede een aantal plaatsen in de buurt daarvan, te hebben veroverd. In den Zuidelijken frontsector zouden zij ten Westen van het Tai- meer den weg Hang-Tsjou-Nankinc hebben bereikt. De verbinding van Nanking met Zuid-China wordt hierdoor rechtstreeks bedreigd. Inmiddels worden in de hoofdstad de toe bereidselen tot afweer van het Japansche offensief met koortsachtigen ijver voortge zet, meldt Un. Press. Men verwacht, dat binnen een week of wellicht reeds eerder voor de poorten van Nanking een verbitter de strijd zal ontbranden, die in omvang en hevigheid alle tot dusverre verrichte ge vechtshandelingen zal overtreden. Amsterdamsche middenstanders voor duizenden opgelicht. Een Amsterdamsch echtpaar stond dezer dagen terecht wegens flesschentrekkerij De man en de vrouw hielden een pension in de Nic. Maesstraat, dat later naar de Ha- ringvlietstraat werd verplaatst. Zij maak ten bij hun leveranciers hooge schulden, zonder aan betaling te denken leefden zij er roekeloos op los. De middenstand is aan dit tweetal duizenden tekort gekomen. De rechtbank veroordeelde zoowel den man als de vrouw tot zes maanden gevan genisstraf. De tijd is niet ver meer af, dat menschen op aardappelschillen wandelen en deze ook gebruiken om flesschen te sluiten, aldus ver klaarde dr. Hans Mayer, de directeur van het Berlijnsche instituut voor onderzoek. Mayer is een deskundige op het gebied van kunstmatige producten. Zijn jongste ontdek king is een speciale scheikundige behande ling van aardappelen, waardoor de schil verandert in een stof, welke de natuurlijke kwaliteiten van kurk bezit. Meer dan vierhonderdduizend gulden schadevergoeding. De rechtbank te Utrecht deed gisternacht uitspraak in zake de civiele procedure tus- schen het warenhuis „Galleries Modernes'' en de gemeente Utrecht betreffende de ont eigening van een winkelpand aan de Lange Viestraat. De gemeente werd in deze zaak in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot betaling van een schadeloosstel ling, groot 417.212 gulden en beta ling van de kosten van het geding. De gemeente wenschte 280.000 gulden te betalen, Galleries Modernes vroeg een scha deloosstelling van 560.000 gulden. ANNA PAULOWNA SLIKKER SLAAT HOOGLAND. Onze plaatsgenoot Slikker speelde tegen den heer Hoogland van Alkmaar een pro- paganda-match om 1000 punten. Hoogland zette er direct een flink temmo in en maakte in de eerste twee beurten 28 en 106. Slikker pakte echter ook goed aan en bij de pauze was de stand 500 voor Hoogland tegen 469 voor Slikker. Na de pauze vlotte het niet zeer goed, de spelers bleven tot 700 onge veer gelijk. Toen echter liep Slikker uit en won met 1000 tegen Hoogland 937. SCHAKEN. Doof eenige clubs van hier en uit de om geving is een schaakcormpetitie ingesteld, welke gespeeld zal worden in één ronde. De deelnemende clubs zijn „D.O.S." van Breezand „Excelsior" en „Anna Paulowna" van Anna Paulowna, de „Schager Schaak club", die allen met één tiental uitkomen en de Heldersche club „Schaakmat" die met twee tientallen deelneemt. De plaatselijke clubs ontvangen tweemaal in eigen gebouw, gaan eenmaal in de ge meente en twee maal naar buiten op be zoek. BREEZAND BILJARTEN. Van de biljartvereeniging „Anna Paulowna" speelde groep 4 tegen goep 1 bij den heer Rozenbroek. Van groep 1 won: R. Rezelman (22) van W. Alkemade 33, P. Wilms 29, P. Smit 26. D. op 't Veld (48) van \V. Alkemade 37. P. Rozenbroek (80) van W. Alkemade 21. Jb. Rozenbroek (50) van P. Smit 16, P. Wilms 46, W. Alkemade 41 Van groep 4 won: P. Smit (36) van D. op 't Veld 44 P. Ro zenbroek 65. P. Wilms (54) van P. Rozenbroek 50, D. op 't Veld 15, N. Jonker (60) van D. op 't Veld 37, R. Rezelman 20, P. Rozenbroek 35, Jb. Rozen broek 31. De wedstrijd eindigde dus in een gelijk spel 8 tegen 8. DE TOESTAND VAN PRINS BERNHARD. Laatste communiqué. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. Mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenochtend het volgende communiqué: Deze nacht heeft meer slaap gegeven dan de vorige, de hoofdpijn wisselt, doch neemt in het algemeen af. Prins Bernhard heeft met genoegen zijn ontbijt genuttigd. De algemeene toestand blijft bevredigend. SCHAGEN, 2 December 1937 2 Paarden 130150, 23 geldekoeien (mage re) 135200, 25 idem vette 210—325; 6 kalf- koeien 2302.80 10 vaarzen 90—175, 15 gras kalveren 3070, 46 nuchtere kalveren 618 113 schapen 2431, 200 overhouders 1822.50 10 varkens (magere) 3335, 4 idem (vette) per kg. 0.630.64, 106 biggen 15—24; konij nen 0.50—2.25 kippen 0.751.25 haantjes 0.50—1.25 AMSTERDAM, 1 Dec. 173 Vette kalveren: le kw. 7480 ct., 2e kw. 6672 ct., 3e kw. 5664 ct. per Kg. le vend gewicht; 22 nuchtere kalveren f 813 per stuk, 116 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 kg., 72—73 ct, enkele hooger, zware varkens 7172 ct., vette varkens 7172 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren korten aan voer. zeer stuggen handel, zeer hooge prij zen. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, ge wonen handel, zelfde prijzen. Varkens wei nig aanvoer, handel zeer kalm, iets lagere prijzen. ALKMAAR. 1 Dec. Andijvie 0.602.10, appelen 2.50—4, Bloe mendaler kool 1.70, boerenkool 1.50—2, bie ten 1.50—2.50. druiven 1218, gele kool 1. groene kool 12 kropsla 3.80—5.30, knol- selderie 2.—, peren 2.503.50, prei 1.50—2.30. peterselie 1.30. roode kool 1—2.50, selderie 0.60 spruiten 23.50. uien 6.409. wortelen 2.50—4. witlof I 5—6.50 idem II 2.503.50. BROEK OP LANGENDIJK. 2 Dec. Bevelanders f2.30, uien f8.108.40, drie lingen f7.10, grove f7.707.80, peen f2.10 2.30, kroten f 1.101.80, roode kool f 1.10 2.80, gele kool f 1—1.40, D. witte kool f 0.80 1.40, bloemkool f5.10- 5.70, 2e soort f 1.50. NOORDSCIIARWOUDE, 2 Dec. 2000 kg aardappelen bi. eigenheimers 2.60 2.70; 5500 kg. uien 88.20 drielingen 6.40— 6.80, grove 7.808; 2900 kg. peen 22.10; kleine peen 0.80; 50 kg. kroten 3; 29600 kg. roode kool 2.10—3; 7500 kg. gele kool 1.10, 71000 kg. d. witte kool 80—1.30; 10000 krop andijvie 0.60 VRIJDAG 3 DECEMBER 1937. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Van der Horst, en gramo foonmuziek. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Christelijke lectuur. 3.00 Trioconcert. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Orgelspel. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Hobo en piano. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Geschiedkundige causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Ber. ANP). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Hilversum n. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Causerie „Boeken over de schoonheid van ons land". 2.30 Zang en piano. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Optreden van amateurs. 6.35 Politiek radiojournaal. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 „Jeugd in crisistijd", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Trioconcert. 8.30 Literaire causerie. 9.00 VARA-Orkest, gemengd koor en soilsten. 10.00 „Fantasia", m.m.v. solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Harp en hobo. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 77. „Links, dan weer links en dan nog eens links," antwoordde Yakovkin. „Dan zult u komen aan een groote hall, waar vele gangen op uitkomen. U neemt de tweede gang aan den rechterkant van het altaar, daarna gaat u weer links. Dan zult u in de kelders van het oude fort komen. Buiten staan uw vrienden met een auto te wachten." „Dus driemaal links... de tweede gang rechts van het altaar... en dan weer links," herhaalde de hertog. „Bind het touw ergens vast, wanneer de tunnel ten einde loopt," ging Yakovkin voort. „Rol af, terwijl u loopt. Wanneer u dus even tueel den weg kwijt zou raken, kunt u altijd langs het touw weer naar het beginpunt ko men en vandaar opnieuw een poging wagen. „Goed," zei de hertog. „Yakovkin, hoe kan ik je ooit bedanken voor deze hulp?" „Ik zou het reeds veel eerder gedaan heb ben, baron," zei de man eenvoudig, de hertog zijn ouden titel weer gevend, „maar zonder Shubin kon ik niets beginnen." „Zul je geen last met de auoriteiten krjj- gen?" Yakovkin haalde zijn schouders op. „Mis schien een paar maanden gevangenisstraf, baron, maar dat heb ik er best voor ovei. Terwilel van mijn jeugd zou ik dat reeds voor u gedaan hebben, maar ik moet er u ook bjj vertellen, dat ik er goed voor betaald word." „Daar ben ik bljj om. Wanneer wjj goed en wel op onze plaats van bestemming zijn aan gekomen, zal ik je ook nog een herinnering aan mijn dankbaarheid sturen." „U moet nu gaan, baron. U hebt nog een langen weg af te leggen voor de dag aan breekt. Kijk, uw metgezel wacht u reeds." Rex was reeds half in den tunnel verdwe nen. De Reichlau nam Yakovkin's eeltige hand. „Ik zal je nooit vergeten," zei hjj eenvoudig. De kazak trok zijn hand vlug terug en kuste den hertog op den ouden trant op zijn linker schouder. „Het hart van Rusland zal steeds het hart van Rusland blijven", mom pelde hjj, en de Reichlau volgde Rex in den tunnel. De tunnel was niet meer dan zes voet diep. Aan het eind gekomen liet Rex zich met een plof op den grond van den kelder vallen. „Kijk uit," riep hij, en het was juist op tijd om den hertog te redden van een val van acht voet hoog. De Reichlau had de zaklantaarn en Rex de kluwen touw. „Waar zullen wij dat vast maken?" vroeg hij. „Je hebt den marlpriem toch?" vroeg de hertog. „Steek dat ding stevig in den grond en bindt het eind van het touw daaraan vast." „Neen, die kunnen wij later misschien noo- dig hebben. Kijk, hier kunnen wij het wel mee doen. Licht eens even bjj." Voor hun voeten lag een oud steenen deksel van een doodkist. Rex lichtte het deksel een weinig op, haalde het touw er onder door en bond het toen stevig vast. „In orde," riep hij. De lichtstraal van de zaklantaarn door boorde de diepe duisternis. In den kelder hing een warme, droge lucht, zooals in een kamer, waar men centrale verwarming heeft en waar geen frissche li cht komt. Zij liepen langzaam door de gang en lieten de zaklan taarn naar alle richtingen schijnen. Zjj waren bevreesd, dat zij anders een verkeerden weg zouden inslaan. Zij vonden het gemakkelijk, niet meer dan twintig passen vanaf den tun nel. De gang eindigde in een breederen kelder. „God bewaar mij, wat is dat hier!" riep Rex uit, toen hij zijn lichtbundel op den muur liet schijnen. Het was een vreeselijk schouw spel. Een lange rfj zwijgende figuren stonden naast elkaar aan iederen kant van den kelder. Zjj droegen allen een grijze pjj met een koord om het midden... Zij hadden allen lange baar den, de ingevallen, verschrompelde wangen vertoonden een afschuwelijken grijns. Door de half geopende lippen zag men rijen gele, slechte tanden. „Het zijn maar monniken," zei de hertog rustig, toen zij verder liepen. „Er zijn er hier duizenden jijgezet. Ik ben hier eens naar toe gebracht om te zien, toen ik nog een kleine jongen was." „Dan had je mij ook wel kunnen waarschu wen", protesteerde Rex. „Het spijt mij. Het is inderdaad een vree selijk gezicht. Een of andere substantie van den bodem, alsmede de eigenaardige droge lucht zijn de oorzaken, dat de lichamen ge- mummieficeerd worden." „Nu, ik moet je eerlijk bekennen, dat lk big ben dat ik dit tochtje niet alleen onder neem. Ik geloof, dat al mijn moed in m(jn schoenen gezonken zou zijn. Zij hebben waar achtig nog haar en vel en alles." „Ben je nooit in die kerk in Bordeaux, ik geloof de St. Michelskerk, geweest? In den grafkelder zijn ook eenige lichamen, die op een dergelijke manier geheel gaaf gebleven zijn. Maar er zijn er niet zooveel." „Neen, ik ben eenmaal in Bordeaux ge weest, namelijk om te weten hoe ik op de vlugste manier naar Biarritz zou kunnen gaan om een platina blonde vrouw te ont moeten, die ik goed kende. Pfff, wat is het hier heet!" Rex streek met zijn hand over zg'n gezicht, dat nat was van het zweet. „Ja, ontzettend, maar dat doet er niet toe, het is de weg die naar de vrijheid leidt. Hier is onze tweede bocht." De Reichlau liep ge stadig door. zy kwamen aan een andere ga lerij, en weer zagen zij rijen grijnzende hoof den, die langs de muren stonden. Het waren afschrikwekkende figuren in het flikkerende licht van de zakiantaran. „Hoe lang zouden deze kerels al dood zijn?" vroeg Rex. „Sommigen tweehonderd jaar, misschien nog langer." „Zou je dat kunnen denken? Ik moet je zeggen, dat het het beroerdste is wat ik ooit in mijn leven meegemaakt heb. Je zou haast denken dat die lichamen geheel tot stof ge worden waren in den loop der eeuwen en in elkaar zouden vallen. „Neen, zij zijn aan den muur bevestigd en bovendien hebben deze mummies hoegenaamd geen gewicht." De Reichlau hield een oogen- blik stil en sloeg een van de mummies op de borst. De perkamentachtige huid, die strak over de beenderen gespannen zat gaf een hol geluid. „Het zijn niet meer dan geraamten met wat stof van binnen. Het touw, dat langs de mummies gespannen is, dient er eveneens voor, om hen overeind te houden. Kijk, daar ginds is er een omver getuimeld." Hij wees naar een groote gedaante op eenigen afstand van hen verwijderd, die half over het touw naar voren hing. Het hoofd was er afgerold en toen de Reichleau z(jn zaklantaarn erop liet schijnen, zagen zij een vreemd grijnzend ge zicht, dat als het ware door de eeuwige duis ternis naar de zoldering van den grafkelder staarde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7