Japansche opmarsch vastgcloopen Begrooting van Defensie Van liefde naar haat is maar één stap! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Euwe staat verloren UJeerbericht Verblijdende berichten over den Prins Binnenkort vier groote dictatuurstaten I Rond den Stalinberg Hef vliegveld fe Bergen UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H G DE BOER JR, KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 3 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8173 Buitenlandsch protest tegen Japansche parade Ziekteproces heeft gunstig verloop Lloyd George waarschuwt Rubber uit tomatenschillen Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT: W HELDERSCHE COURANT Volgens berichten uit Chineesche bron zou de Japansche opmarsch in het gebied tusschen Sjanghai en Nanking hier en daar zijn vastge- loopen. Het gerucht gaat, dat de Chineesche troepen Kwang-Teh zou den hebben heroverd. Ook de op marsch langs de Jang-Tsje zou in de nabijheid van Kiang-jin tijdelijk door twee Chineesche divisies zijn opgehouden. Een bevestiging van deze berichten is nog niet verkregen. Verder wordt vernomen, dta de Japanneezen nabij Kiang-jin de bar ricade voor de scheepvaart verschillende malen met dynamiet hebben doen springen Tevens zijn zij begonnen met de opruiming ivan het achter deze barricade liggende mij nenveld. Tien Sovjet-vliegtuigen neerge haald. De woordvoerder van de Japansche mari ne deelde gisteren volgens Un. Press me de, dat tijdens een luchtgevecht boven Nan king tien vijandelijke vliegtuigen van Rus sische herkomst door zes Japansche jagers zijn neergeschoten. De tien neergehaalde Sovjet-vliegtuigen behoorden tot een eska der van dertig toestellen, dat onlangs van Buiten-Mongolië naar Nanking was gevlo gen. Bij denzelfden luchtaanval werden drie Russische bombardementsvliegtuigen op 't militaire vliegveld van Nanking door Japan sche luchtbommen vernield. Japanners gaan paradeeren. Naar vernomen wordt, hebben zoowel de opperbevelhebber van de Britsche troepen als de opperbevel hebber van de Amerikaansche troe pen te Shanghai hij de Japansche autoriteiten geprotesteerd tegen een groote militaire parade welke de Ja panners vandaag in de internatio nale nederzetting zullen houden. De weg, waarlangs de Japansche troepen zullen paradeeren is tien K.M. lang. Intusschen is officieus bekend ge maakt, dat de Japanners morgen, i Dec., een tweede parade zullen houden, bij welke gelegenheid zij door de Fransche nederzetting zul len trekken. Zij zullen van Hong- Kioe uit langs den Bund naar Nan- Tao marcheeren. De buitenlandsche autoriteiten zeggen be vreesd te zijn voor incidenten, welke zich met de duizenden Chineesche vluchtelingen in de wijken, waar de Japansche troepen doorheen trekken mogelijkerwijze zullen voordoen. LONDEN ZEER VERBOLGEN. In diplomatieke kringen wordt vernomen, dat de Britsche autoriteiten te Shanghai den commandant van de Japansche strijd- De Koninklijke patiënt veel rus tiger. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. Dedel, verstrek te ons gistermiddag te 15,35 uur onder staand communiqué: „Prins Bernhard had een heel goeden dag. flij sliep veel en is veel rustiger geworden. De hoofdpijn wordt steeds minder." Gisteravond ontvingen wij van Jhr. Dedol het volgende communiqué: De toestand van Z. K. II. Prins Bernhard blijft goed. de eetlust neemt toe. Het ziekteproces heeft een gunstigen loop. Telegram van Javanschen Keizer. De Keizer van Japan heeft een teiegram gezonden aan II. M. Koningin Wdhelmina. waarin hij zijn deelneming betuigt m ongeluk van Prins Bernhard. De toestand van hofjager Spek. Naar wij vernemen, heeft hofjager Spek buiten de breuk van zijn kmeschqfgeen stoornissen van eenig belang. Ook zijn toe stand is bevredigend. krachten een mededeeling hebben doen toe komen, waarin verklaard wordt, dat zij de verantwoordelijkheid afwijzen voor ieder in cident, dat uit het défilé van de Japansche troepen in de internationale concessie zou voortvloeien. De gemeentelijke politie zal niettemin de noodige maatregelen treffen om de straten te doen ontruimen. Ondanks het stilzwijgen, dat men in offi- ciëele Britsche kringen omtrent deze aange legenheid in acht neemt, is het duidelijk, dat de voorgenomen Japansche manifestatie te Londen groote verbolgenheid heeft ver wekt. In sommige kringen is men van meening dat de Japansche para de oen demonstratie tegen de buitenlanders beteekent. Vrijheidlievende bergbewoners buigen voor Moskou. Het grootste en meest ontoegan kelijke gebergte ter wereld ligt in het grensland waar Aziatisch Rus land begrensd wordt door China, En- gelsch Indië en Afghanistan. Door zijn afgelegen ligging was het tot voor kort zoo goed als onbekend. Slechts de voornaamste bergketens droegen er namen. In genoemd gebied liggen de sovjet-repu blieken Tajikistan, Oezbekistan, Kirghizia, Turkmenistan en Kazakistan. Deze republie ken zijn, aldus de Msb., slechts in schijn onafhankelijk en worden bestuurd door een rooden commissaris uit Moskou. Ze werden ongeveer vijf en zeventig jaar geléden aan het Russische gezag onderworpen, hebben dit gezag slechts geduld en de vrijheids lievende bergbewoners buigen zich ook thans alleen voor het geweld van overmach tige wapenen. Herders slachten lieven hun vee dan het af te staan. De vijf bergrepublieken worden op bevel van Stalin geheel ge ïndustrialiseerd. De Russen bouwen er fabrieken .spoorwegen en exploi- teeren er mijnen. Ze hebben tever geefs geprobeerd, de kudden van de herders van Tajikistan te collecti- veeren. De herders dreven hun vee naar Afghanistan of slachten het ter plaatse, liever dan het af te staan. Russische onderzoekers hebben vooral in Tajikistan een belangrijken geografischen arbeid verricht. In 1931 ontdekten ze een ongeveer acht duizend meter hoogen bei'g, dien ze Stalinberg noemden en een jaar later voor het eerst beklommen. Talrijke an dere toppen werden naar bekende sovjet- persoonlijkheden genoemd. Al deze bergen zijn meer dan zeven dui zend meter hoog en met geweldige sneeuw massa's bedekt. Democratieën moeten kleinzie lige houding laten varen Bestudeer voorwaarden tot vre de. In een rede voor den raad van actie voor vrede en herstel heeft Lloyd George felle critiek geoefend op de „imperialistische po litiek der totalitaire mogendheden" en de „kleinzielige" houding der democratische staten. Hij zeide. dat de toestand sedert 't aan het bewind komen der tegenwoordige regeering aanzienlijk ernstiger is geworden en dat hij, zeker sedert het einde van den wereldoorlog, een zoo ernstigen toestand niet had meegemaakt. Hij is nog steeds voor LLOYD GEORGE. stander van toenadering tot Duitschland en tegemoetkoming tot op zekere hoogte aan de koloniale eischen van dat land, doch een dergelijke toenadering moet geschieden op den grondslag van algeheele verzoening en in een voor alle partijen aannemelijken vorm. „Er is", aldus vervolgde hij, een bond van drie autocratische mogendheden, die sterker dan ooit staan tégenover de aan zienlijk verzwakte democratieën. Dat is een nieuwe en geduchte factor. Als gij vre de met die mogendheden wilt, moet gij de voorwaarden voor dien vrede zorgvuldig be- studeeren. Zult gij den weg volgen die tot capitulatie leidt, of zi.jt gij bereid den vre de in de wereld te verdedigen? Als Franco overwint, zullen er vier groote dictatoriale mogendheden zijn. Lloyd George achtte de positie, waarin de regeering het land naar zijn meening brengt onjuist. Deze positie, zeide hij, zou noodlot tig zijn, indien wij als in 1914 voor het internationale recht in Europa zouden moe ten strijden. Hij eindigde met de woorden: „Ik roep de democratische volken der we reld op zich te verheffen en de vrijheid te verdedigen tegen de dolk van haar moorde naars. De redenaar werd luide toegejuicht. De Italiaansche bladen berichten dat te Bologna een maatschappij is opgericht, wel ke zich ten doel stelt tomatenschillen te gebruiken voor het vervaardigen syntheti sche rubber. Geen „ontwapenings-speeches"; maar toch zal de Regeering geen vrij spel hebben! De uitgebreide Defensie-debatten namen gisteravond in de Tweede Kamer een aan vang en aangezien ieder lid een vol uur spreektijd heeft, de aanhangige materie aller belangstelling sterk prikkelt, zal de bespre king een groote brok van den nog vóór Kerst beschikbaren tijd opeischen. Het karakter van de besprekingen zal zoo heel anders zijn dan in nog pas voorbije jaren, wijl voorheen de defensie-debatten voor een goed deel be- hcerscht werden door ontwapenings-speeches Thans zal het er niet weinig om gaan, iets van de voorgestelde belangrijke verzwarin gen af te knabbelen Dat de Regeering zeker geen „vrij spel" zal hebben in de Kamer, werd gisteravond spoedig duidelijk, natuurlijk niet door den heer Duymaer van Twist (A.R.), die het de bat opende en van meening was, dat het voorgestelde eigenlijk niet voldoende is, maar door den katholiek IJsselmuiden. Naar zijn bijzonder nadrukkelijk uitgesproken re de, werd door den minister en door vele le den zeer aandachtig geluisterd, wijl natuur lijk deze „katholieke stem" van veel gewicht is, want werd de Vlootwet in 1923 niet ge torpedeerd door de bekende „tien katholie ken"?.— Dreigt overspanning van finan- cieele- en personeele krachten? Is een aanzienlijke uitbreiding der legersterkte noodig? De heer IJsselmuiden verklaarde namelijk, dat de twijfel aangaande de juistheid der thans voorgestelde maatregelen gerechtvaar digd is, dat overspanning van financieele- en personeele krachten dreigt. De afgevaardigde wees op den twijfel, wel ke bij de deskundigen bestaat omtrent de doeltreffendheid der Regeeringsplannen en wat de Dienstplichtwet betreft, achtte de af gevaardigde 't zeker noodig, dat een groot deel der volksvertegenwoordiging steunt, an ders wordt de regeling een fiasco. De uit breiding van den eersten oefentijd achtte de heer IJsselrmiiden zóó belangrijk, dat hij zijn stem over het geheele voorstel daarvan zal laten afhangen. De afgevaardigde zeide tenslotte niet overtuigd te zijn van de nood zaak van aanzienlijke uitbreiding der leger- stei-kte. Men had moeten luisteren naar de ontwapenaars, dan zon de wereld er anders hebben uitge zien! Dat de toon van den socialistischen leider Albarda intusschen heel wat „ongemakkelij ker" was, mocht worden verwacht. Hij be gon met het door genei-aal Duymaer geuite verwijt, als zouden S.D.A.P. en V.D. in het verleden de weermacht stelselmatig hebben verzwakt, te bestrijden. De „ontwapenaars" van voorheen behoeven zich thans voor hun actie van destijds allerminst te schamen, wijl de wereld er heel wat heter zou hebben uitgezien, als men allerwege geluisterd had naar de ontwapenaai-s.... Op een te Egmond Binnen gehouden ver gadering onder leiding van den land- en tuinbouwbond, hebben alle aanwezige pol derbesturen, de L.T.B., de Veehoudersbond en de bollenkweekers, besloten telegra fisch te protesteeren tegen de voorgenomen bemaling van het militaire vliegveld te Bergen. Op grond van ervaringen in deze streek opgedaan, achtten deze lichamen zich niet gerust gesteld door de tegenspraak die het rapport van de Ned. Heidemaatschappij heeft uitgelokt. Deze ervaringen wijzen in dezelfde richting als het advies, dat de Hei demaatschappij nu en ook 3 jaar geleden gaf aan de gemeente Alkmaar, na een uit gebreid en grondig onderzoek ter plaatse voor een burgervliegveld, nl. dat de noodza kelijke bemaling voor een vliegveld in de Bergermeer, schade voor de omgeving mee brengt. Bijna alle polderbesturen rondom de Ber germeer hebben telegrafische protesten ver zonden. De vier-en-twintigste partij af gebroken. De vior-en-twintigste partij van de revanchematch om het wereld kampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin, welke gis teravond in de Doelezaal te Rot terdam is begonnen, is na 40 zetten afgebroken. Dr. Aljechin heeft in een toren eindspel een pion meer, waardoor Euwe's stelling zeer critiek is. He- dep. wordt de partij voortgezet. Dr. Aljechin deelde zijn tegenstander mede, dat hij 41 kf4 X g4 in couvert had afgegeven. De stand zou dan luiden (Euwe aan zet): Wit—Aljechin: kg4, tb 5, pionnen b4, e2, g3 en h2. ZwartEuwe: kg6, ta3, pionnen a7 en b6. Uitslag kon niet twijfelachtig zijn. Wat te zeggen van een partij, welke door den stand der match reeds gedoemd was voor beide meesters van tamelijk weinig beteekenis te zijn, althans in zooverre het den einduitslag van den tweekamp be treft? Dr. Aljechin, met alle factoren in zijn voordeel, (wit bij een score 13X9'A) ver mocht uiteraard de ambitie te vinden om alle élan en subtiliteit van zijn groot talent ruimschoots in den strijd te werpen. Daar tegenover moest een practisoh reeds ver slagen Euwe de geestkracht zien te stel len, een uiterst moeilijke en van den aan vang af min of meer ongunstige stelling centimeter voor centimeter te verdedigen. Onder zulke omstandigheden kon de uitslag nauwelijks twijfelachtig zijn. Langzaam maar zeker nam Euwe's na deel toe en de situatie bij het afbreken is zeer critiek voor hem. De uitgaven zullen aanzienlijk moeten worden besnoeid, meent de S.D.A.P. Ir. Albarda meent dat de geheele vloot in Indië moet worden geconcentreerd. De afgevaardigde riep uit, dat de uitga ven aanzienlijk besnoeid zullen moeten worden! Allereerst is vond hij onze Marine veel te duur. wat niet het minst zou komen door een z.i. zeer dure eenheid tusschen de Nederlandsche en Indische vloot, wat een duur heen-en-weer varen ten gevolge heeft. En ook zouden er te veel officieren zijn. wat weer drang naar het (onnoodig!) bouwen van schepen mee brengt. Wat Nederland betreft, ir. Albarda \ond, dat wij ons tot passieve kustverde diging moeten bepalen en de gansche vloot in Indië dienen te concentreeren. wat goedkooper en voor Indië doelmatiger zou zijn. Aarfgaande den kruiserbouw verze kerde de heer Albarda. dat de eischen steeds zullen worden opgevoerd, en trou wens, wat zal. een kruiser ten slotte tegen een vijandelijke vloot kunnen beginnen en wat hebben wij voorloopig aan den kruiser bouw. wijl het vaartuig eerst in 1942 kan gaan varen? vroeg de afgevaardigde. De Dienstplichtwet moet worden gewijzigd, maar er zijn grenzen! Hij zal dan ook het amendement-Schilthuis tot schrapping van den kruiserbouw steunen. Nu wat de landmacht betreft. Ir. Albarda wilde niet, dat de Kamer, wat de kosten be treft, in de toekomst gebonden wordt. Aan gaande de Dienstplichtwet gaf de afgevaar digde toe, dat zij gewijzigd zal moeten wor den. Een oefentijd van zes maanden gelijk een amend.-IJsselmuiden ook wil, zou reeds 11 fi 12 millioen besparing brengen en aan gezien ir. Albarda zes maanden zeker vol doende acht voor een voldoend geregeld le ger, zal hij het denkbeeld steunen. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, aan vankelijk Zuidoostelijke wind, later omloopend naai Noordelijke richtingen, zw bewolkt met tijdelijke op klaring kans op regenbuien later iets kouder. Verdere vooruitzichten: Buiig weer en iets kouder. GEVANGENIS SCHRIKTE DEN MINNAAR NIET AF. Herhaalde aanslag op vrouw te Zaandam. Officier van Justi tie eischt acht maanden. De 27-jarige landarbeider F. W. afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft op 23 Oct. j.1. de Oostzijde te Zaandam in opschudding gebracht door de 32-jarige gehuwde vrouw A. D. met een revolver, geladen met scherpe patronen, te bedreigen. Hij had haar al eerder met een mes toegetakeld. W. had reeds jaren geleden liefde voor de vrouw opgevat, welke echter niet werd beantwoord. In 1931 heeft hij haar in een vlaag van jalouzie met een mes eenige steken toege bracht, waarvoor hij, na elf maan den in voorarrest te hebben gezeten, tot twee jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. Achtervolging door de straten van Zaandam. De vrouw was intusschen getrouwd, doch dit was voor W. geen beletsel om haar op nieuw het hof te maken, nadat hij vrijge komen was. De vrouw, bevreesd voor een herhaling van het gebeurde, wees echter elke toenadering af. Op 23 October trof W. haar in Zaandam op straat aan en uitte eenige be dreigingen, waarop de vrouw aan een toe vallig passeerenden kennis van haar vader, den 54-jarigen molenaar S. verzocht, verder met haar mee te loopen. Op de Oostzijde kwam W. plotseling met een revolver in de hand op hen af. Hij richtte het wapen eerst op den molenaar, die ijlings het hazenpad koos en ging vervolgens de vrouw achterna, die hem evenwel wist te ontloopen, nadat hij haar bijna had ingehaald, intusschen trachtten eenige voorbijgangers W. te over meesteren, maar zij zagen van dit voorne men af, toen de woesteling een schot in de lucht loste. Hij ging op de vlucht, maar kon later door de inmiddels gewaarschuwde po litie gearresteerd worden. „Ik schiet je dood als je niet hier komt" Gistermiddag stond hij voor de Haarlem- sche rechtbank terecht wegens bedreiging met doodslag. In tegenstelling met de ver- klai-ingen van den molenaar en van de vrouw zeide hij, het wapen niet op hen ge richt te hebben. Wel erkende hij tegen de vrouw te hebben gezegd„Ik schiet je dood, als je niet hier komt". De revolver droeg liij reeds vier jaar lang bij zich. De officier van justitie, mr. W. M. Paar- dekooper Overman, herinnerde eraan, dat verdachte in 1931 een aanslag op de vrouw heeft gepleegd en daarvoor een zware straf gekregen heeft. Nu is het opnieuw tot een uitbarsting gekomen en de gevolgen zouden waarschijnlijk zeer ernstig geweest zijn als de vrouw niet zoo snel was weeoreloopen. De psychigter. die verdachte in 1931 heeft onderzocht, heeft zich vergist, toen hij tot de conclusie kwam, dat de kans op reci dive zeer gering was. In de omgeving van de vrouw blijft verdachte een gevaarlijk man. Zoolang verdachte in de omge ving van de vrouw vertoeft, blijft hij een gevaarlijk man. die altijd met een revolver loopt en van wien men in een vlaag van jalouzie alles kan verwachten. Uit een toevallig afgeluisterd gesprek tusschen ver dachte en een mede-gedetineerde was den officier gebleken, dat ver dachte nog steeds een groote gene genheid voor de vrouw koestert. Het beste zou zijn, dat hij naar Zeeuwsch Vlaanderen terugkeert. Spr. eischte ten slotte acht maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, noemde deze zaak een misdaad uit hartstocht en betoogde, dat verdachte geen enkele mis dadige eigenschap heeft, doch dat alleen zijn groote liefde voor de vrouw hem steeds weer noodlottig wordt. Pleiter verzocht $en gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te lccen met den maximum proeftijd van 3 jaar en de bijzondere voorwaarde, dat ver dachte gedurende dien tijd niet in het ar rondissement Haarlem of Amsterdam komt. Uitspraak 16 December.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1