Nanking's val beëindigt den oorlog Toch een Duitsch bemidde laar bij Tsjang-Kai-Sjek? Pleit voor vrijstelling wegens broederdienst Overschot van het 25 millioenfonds DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wond van den Prins bijna genezen Luchtgevecht boven Nanking Berlijn en Parijs begrijpen elkaar beter Meisje geschaakt Het mond- en klauwzeer Spoorboekje in vier deelen Tijger ter grootte van een wolf Reisbureau WACO UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50. POSTGIROREKENING 16068 ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8174 Japan voorspelt: Chineesche regeering wordt niet meer erkend Japanners streven naar Negen Chineesche toestellen neergehaald Bijna tienduizend dieren gestorven Waarin wij 30.000 jaar geleden leefden Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SBINTt Aufo mef artisten verongelukt Rattenvangers gevraagd HELDERSCHE COURANT VERDRAAGZAAMHEID. Indien de wensch en de verwach ting der Japansche legerleiders in vervulling gaat, zal Nanking nog voor Kerstmis vallen en zal de oor log voor het belangrijkste deel nog voor 1 Januari 1938 geëindigd zijn. Volgens hen is het niet noodzakelijk, dat Tsjang-Kai-Sjek en het overblijf- sel van de Kwo-Min-Tang naar Se- Tsjoean of een andere provincie in het verre binnenland achtervolgd worden. Zij gelooven, zegt Un. Press, dat het Chineesche volk na den val van Nanking bereid zal zijn, de vij andelijkheden te staken en gaarne vrede zal sluiten met Japan, wat dan kan geschieden op den grond slag van overeenkomsten tusschen Japan en de provinciale autoritei ten. In officieele kringen te Tokio wint de mee ning veld, dat Japan de Kwo-Min-Tangregee- ring, zoodra Nanking zal zijn gevallen, niet langer zal erkenfien, aldus de Jamioeri Sjim- boen. Het blad betwijfelt of ook de buiten- landsche mogendheden, in dat geval de Kwo- Min-Tangregeering nog langer zullen be schouwen als het centrale bestuur yan China. De Jomioeri Sjimboen is voorts van mee ning, dat Groot-Brittannië en Frankrijk zich zullen weerhouden, den positieven bijstand aan China uit te breiden en in plaats daar van een politiek van afwachten zullen voe ren. Een ieder, die gesproken heeft met hooggeplaatste Japansche regeerings- ambtenaren, met legercommandan ten, staf-officieren en diplomaten, heeft den vasten indruk gekregen, dat volgens hen de oorlog practisch reeds ten einde is en dat Japan de vruchten van de overwinning kan plukken, zonder Chineesch grondge bied te moeten annexeeren. Wat Japan wil. Het plan der Japanners is, in Peiping of Peking, zooals zij deze stad bij haar ouden naam noemen ëen onafhankelijken staat te stichten en met de regeering daar van de aangelegenheden van buitenlandsche politiek en de algemeene nationale kwesties te behandelen. Deze regeering zal met Japan de regeling ter beëindiging van den oorlog treffen, doch groote concessies zal men er niet van vra gen. De concessies moeten komen van de plaatselijke regeering der vijf Noordelijke provincies: Hopei, Tsjahar, Soei-Juan en Sjangtoeng, warin Japan voornamelijk ge ïnteresseerd is. Met de overheid van Hope wil Japan een overeenkomst sluiten ter aanvulling van den spoorweg Peiping-Jehol, waardoor de Noor delijke hoofdstad een korte verbinding krijgt met den Mandsjoekwo-spborweg, die reeds tot Tsjang-Tch loopt. Bovendien is een spoor lijn, die de lijnen Peiping-Hankou en Tientsin-Poekau verbindt, ontworpen. Met de overheid van Hopei wil Japan een lingen getroffen worden aangaande de ex ploitatie van de kolen- en ijzermijnen. Een intensieve Japansche penetratie In DE OOGEN HEBBEN NIET GELEDEN. Gistermiddag te 15.15 uur heeft jhr. mr. C. Dedel het volgende communiqué ver strekt: Heden zijn de hechtingen uit de hoofd wonde van Prins Bernhard verwijderd. De wond is zonder complicatie bijna genezen. De zwelling van het ooglid neemt af. De oogen hebben niet geleden. Hetzelfde valt omtrent den hof jager Spek te vermelden. Diens knieschijf zal morgen ochtend operatief worden behandeld. Koningin en Prinses aan het IJsselmeer. Om kwart voor tweeën gistermiddag zijn, aldus het Iisb., H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana wederom* uitgereden^ voor een ritje buiten de stad. De hofauto is via Zeeburg gereden naar don Diemerzeedijk, waar de Koningin en Haar Dochter een wan deling gemaakt hebben langs den oever \an het IJsselmeer. Over Diemen zijn Zij nader hand naar de stad teruggekeerd. Zuid-China staat niet althans voorloopig niet op het programma. Indien Japan in het Noorden niet al te veel energie moet verspillen, kan men een krachtig optreden in het Zuiden venvachten. Japansche schoolboeken. De Japanners streven er in ernst naar, althans de passieve verdraagzaamheid van het Chineesche volk te winnen. Daarom zijn zij bereid, veel te doen om de gemoederen te kalmeeren. Er wordt reeds gezegd, dat het niet noodig zal zijn, dat de nieuwe Chi- neescht staat tot 't anti-Komintern pact toetreedt, al staat het 'China, zooals ieder land, vrij dit te doena Natuurlijk zal bij de ontwikkeling van de door Japan gecontroleerde provincies reke ning worden gehouden met de mogelijkheid van een Japansch-Russischen oorlog. Daar om zal bij alle nieuwe werking de strate gische waarde ervan den doorslag geven. Tevens zal veel gedaan worden, om de stemming in het veroverde gebied pro-Ja- pansch te maken. Daartoe zijn reeds stap pen gedaan. De schoolboeken verschijnen in nieuwe pro-Japansche bewerkingen, want zeer goed voelt men in Japan, dat een gunstige stemming onder de bevolking in dagen van spanning onontbeerlijk zal zijn. Tal van buitenlanders strijden voor China. Van Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat de stad Tangjang, een belangrijk strategisch punt tachtig kilometer ten oosten van Nanking, door Japansche troepen is bezet. Negen Chineesche vliegtuigen zijn gistermorgen neergeschoten tijdens een raid der Japansche legervlieg tuigen op Nanking. Dit was de eerste maal, dat legervliegtuigen Nanking bestookten, sedert het uitbreken der vijandelijkheden. Een twintigtal Chi neesche vliegtuigen steeg op om de aanvallende Japanneezen te weer staan. Een luchtgevecht ontstond, dat een uur duurde. Hierbij werden negen Chineesche toestellen neerge schoten. Volgens de verklaringen van een zaken man te Sjanghai strijden veel Australiërs, Duitschers en Amerikanen in de Chineesche gelederen. Eén enkele Amerikaansche vlie ger heeft de Japansche troepen bij Sjanghai nacht aan nacht bestookt gedurende vele weken, voordat de Chineezen terugtrokken. Hij ontkwam na den Japanschen linies aanzienlijke schade te hebben toegebracht. Hij zou Japan's voorstellen heb ben overhandigd. In Italiaansche en Duitsche am bassadekringen wordt bevestigd, dat Trautmann, de Duitsche ambassa deur, op het oogenblik besprekin gen met Tsjang-Kai-Sjek voert. In diplomatieke kringen kent men ove rigens geen bijzonderheden, hoewel men gelooft, dat het initiatief niet van Japansche zijde is gekomen. In ieder geval wordt de meening geuit, dat eventueele besprekingen te laat komen, gezien de Japansche militaire successen. Volgens Un. Press zou Trautmann Tsjang-Kai-Sjek de voorwaarden van Ja pan reeds hebben overhandigd. In politieke kringen acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat Japan bij aanneming der voorwaarden zijn troepen terug zou trekken. In al deze berichten wordt niet geantwoord op de vraag, of Tsjang-Kai-Sjek wel bereid is te onderhandelen. Tot nu toe verklaart de Chineesche regeering, dat zij vast besloten is, den strijd tot het bittere einde vol te houden. Tsjang-Kai-Sjek wordt gesteund door Kwo- Min-Tang en de communisten. Tot hen, die tot onderhandelen geneigd zijn, behoort de vroegere minister-president Wang-Tsjing- Wef, die nog steeds groot aanzien geniet. Er zij aan herinnerd, dat twee jaar gele den op hem een aanslag werd gepleegd, omdat hii te weinig patriottisch en te zeer Japansch gezind was. De persoonlijke afgezant van Tsjang-Kai- Sjek, Tsjang-Pa-Li geheeten, die kort ge leden bij zijn bezoek aan Italië door Musso- lini en Ciano is ontvangen, vertoeft op het oogenlblik jn Duitschland. Onderhoud tusschen Delbos en von Neurath van groot belang geacht. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Delbos, die een rondreis door Centraal Europa maakt om verschillende relaties te hernieuwen, is gistermiddag te Warschau aangekomen en daar door zijn Poolschen collega Beek en de bevolking van Warschau hartelijk ontvangen. Delbos heeft Beek in kennis gesteld van het resultaat der bespre kingen te Londen. Van de Poolsch-Duitsche grens meldt een speciale verslaggever van Havas, dat de omstandigheid, dat Von Neurath persoonlijk Delbos kwam begroeten op het station te Berlijn van groot belang geacht moet worden. Tot dusverre was, wanneer een Fransch minister door Berlijn reisde, slechts een ambtenaar van het protocol aan het station verschenen. Men ziet hierin dan ook meer dan een hoffelijkheidsge- gebaar, n.1. een teeken voor de aan wezigheid van een betere atmosfeer in de Fransche en Duitsche openba re meeningen. De beide ministers hebben dit trouwens tijdens hun onderhoud geconstateerd, o. m. in verband met veelvuldige bezoeken on derling tusschen oud-strijders en jeugdor ganisaties van beide landen en met het min der fel worden der perspolemieken. Von Neurath deelde nog mede, dat de Duitsche ministers, die tijdens de tentoonstelling naar Parijs waren gegaan, bijzonder gunsti ge indrukken mee naar Berlijn hadden ge nomen. Voorts brachten de beide ministers de hoop tot uitdrukking, dat soortgelijke contacten veelvuldiger zouden worden en dat zij de gelegenheid zouden hebben nader met lekander te confereeren Zeer kort kon den de ministers vervolgens nog eenige toe spelingen maken op de algemeene, hangen de problemen. Ov een motorfiets in volle vaart uit Amsterdam verdwenen. De commissaris van politie in de vierde sectie te Amsterdam verzoekt opsporing en aanhouding van den ongeveer 24-jarigen Duitscher Peter Onnerts en van Van Burg, ongeveer 30 jaar. Zij worden verdacht van schaking van Agnes Maria Leijen- deckers, geboren te Weckhoven in Duitschland op 30 Juli 1918, die zij gisteravond omstreeks half zeven, met haar wil, met een D.K.W.-motor, voorzien van een Duitsch kenteeken in de richting Neuss hebben ver voerd. De commissaris verzoekt terugbrenging van Agnes Maria Leijendeckers naar de ouderlijke woning. Nader vernemen wij, dat de ouders van het geschaakte meisje zich verzet hadden tegen de connectie, die hun dochter met één der beide mannen had aangeknoopt. Het meisje, dat bij een familielid in de Plantage Kerklaan in betrekking was, be sloot haar geliefde trouw te blijven en was volkomen op de hoogte van het ontvoerings plan, dat gisteravond om half zeven in en kele oogenblikken tijds ten uitvoer werd gebracht Naar het Hsb. verneemt, zijn se dert het begin van het huidige mond en klauwzeer door de drie groote destrhetoren (Bergum, Son en Over- schie) reeds 9200 dieren vernietigd, welke gestorven waren aan mond en klauwzeer. Veertien dagen geleden bedroeg dit aan tal nog 6325 en vijf weken geleden 2570 Bij dit aantal van 9200 komen nog de cijfers van de kleinere destructoren, als Bar- singerhorn, Amsterdam, Purmerend, Mid- woud, Winterswijk, Uithoorn en Dordrecht, benevens de sterfgevallen in de streken waar nog niet wordt gedestrueerd, b.v. Zeeland. De grootste toeneming valt waar te ne men in het ressort van den N. T. F.-destruc- tor te Bergum.In het Noorden en Oosten des lands, doch ook in Brabant en Limburg (Son) vallen nog vrij veel slachtoffers. Tijdens de groote mond- en klauwzeerepi- demie van 1911 stierven: 4786 koeien, 6200 kalveren en 6450 varkens. ONZE OOST. Benut voor defensie-doeleinden? Men weet, aldus het .Nieuws" dat de gel den voor de welvaartswerken, die uit het 25 millioenfonds van Ned.-Indië bekostigd wor den, slechts besteed kunnen worden voor den tijdsduur van drie jaar, zoodat na ul timo December 1939 geen bedragen ter be schikking zullen worden gesteld. .Hiermede werd bij den opzet der verschil lende welvaartswerken o.a. bij de begrooting 1938 rekening gehouden, doch een groot be zwaar deed zich tegelijk hierbij voelen, na melijk, dat de uitvoering van diverse wer ken niet vóór ultimo 1939 gereed zal zijn. Reserveering van gelden om de laatste hand aan deze werken in 1940 te leggen is niet toegestaan, vandaar dat in sommige gevallen de uitvoering in zeer versneld tem po zal moeten geschieden. Desondanks rekent men bij een yoorloopige beschouwing nu reeds op een overschot, van de toegestane welvaartsbijdrage, hetwelk niet zal kunnen worden aangewend. In bevoegde regeeringskringen schat men dit zelfs op 8 10 mil- lioen. Naar wij vernemen, aldus het blad, overweegt de regeering om dit overschot aan te wenden tot een bijdrage in de defensiekosten van Ned.-Indië voor 1940 en volgende ja ren. Vooruitloopende op de regeeringsbeslis- sing hieromtrent waarover met het opper bestuur overleg wordt gepleegd, is reeds aan diverse departementen en landsdien sten instructie gegeven om het nieuwe per soneel, dat voor de uitvoering der welvaarts werken vereischt wordt, slechts aan te ne men tot ultimo 1939. Uitneembare dienstregeling. Naar de N. R. Ct. meldt, zou het in de bedoeling van de Ned. Spoorwegen liggen het z.g. kleine spoorboekje niet meer uit te geven en zich te bepalen tot uitgifte van een algemeenen reisgids, bestaande uit vier deelen, n.1. het 1ste deel omvattende de toe lichtende bepalingen, aanwijzingen, stations namen, tarieven enz., dan een deel met de gewone dienstregeling, vervolgens de tram en autobusaansluitingen en ten slotte de buitenlandsche aansluitingen. Overwogen wordt het boekje zoo te con- strueeren, dat de verschillende deelen uit- neembaar zijn, zoodat de houdei een of meer deelen naar behoefte bij zich kan steken, daar het geheel daarvoor te groot zou wor den. In de Tsjagarak-Koba grot in de Krlm (Zuid-Rusland) heeft men de sporen ontdekt van een praehistorische nederzetting, een van de oudste in Sovjet Rusland. In dit hol heeft de Neandertal-mensch, die ongeveer dertigduizend jaar geleden in den ijstijd, geleefd heeft, gewoond. In het ontdekte hol heeft men primitieve werktuigen van vuursteen en tallooze ver splinterde beenderen van wolharige neus hoorns, holenleeuwen, wilde paarden, beeren en andere dieren gevonden. Verwachting: Meest matige, Oostelijke tot Noordelijke wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaring, kans op regen- of natte sneeuwbuien kouder. Verdere vooruitzichten: Onzeker LUCIENNE BOYER HELPT GE- WONDE COLLEGA's. Op den weg van Luik naar Brussel is een auto met artisten verongelukt, tengevolge waarvan vijf vrouwelijke artisten en de impressario werden gewond. De artisten Boucot, Lu-> cienne Boyer, Pills en Tabet, die in een anderen auto volgden, verleen den hun kameraden onmiddellijk hulp en lieten hen naar het zieken huis te Luik overbrengen. Men waande de Tasmaansche tijger uitgestorven In het met oerwoud begroeide, onbewoon bare gebied aan de westkust van Tasmanië heeft men sporen ontdekt van Tasmaansche tijgers, die men, daar zij sinds jaren niet meer gezien waren, als uitgestorven be schouwde. Na de ontdekking van deze spo ren van elf tijgers zijn onmiddellijk maat regelen getroffen om te voorkomen, dat de weinige nog levende dieren uitgeroeid zullen worden. De „Tasmaansche tijger" is ongeveer van gelijke afmetingen als een wolf, heeft een gladde huid, terwijl breede zwarte strepen over zijn rug loopen. In vroeger dagen, in den tijd van de kolonisatie van Tasmanië, doodden deze „tijgers" veel vee en maakte men veel jacht op hen. Geheele streken in het departement van den Bovenrijn in het oosten van Frankrijk worden door muskusratten geteisterd. Ten einde deze plaag te bestrijden hebben de burgemeesters van verschillende gemeenten belooningen uitgeloofd ten bedrage van vijf francs voor iedere gedoode rat. Een inwoner van Staffelfelden bij Mulhouse heeft reeds 142 pestverspreiders gevangen. Met Kerstdagen en Nieuwjaar naar DUSSELDORP-KEULEN-ANT WERPEN en BRUSSEL 7 dagen naar PARIJS, geheel verzorgd f 48.- Vraagt inlichtingen: Reisbureau Waco, Kanaalweg 137, Tel. 773. Nieuwe Katholieke amendementen. Ter vervanging van hun dezer dagen in gediende amendementen hebben de heeren TJsseknuiden, Steinmetz, Ruyter, Stumpel en Groen, dezen keer daarbij ondersteund door de heeren Van Poll, Ruvs de Beerenbrouek, Bajetto en Deckers eenige nieuwe amende- menten voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet In deze amendementen komt niet meer een verkorting van den eersten oefentijd van elf maanden voor. Van het iaarlijksche contingent zegt een amendement, dat het 27.500 man zal bedragen, evenwel met dien verstande, dat het in de jaren 1939 t.m. 1943 32.000 zal bedragen. De onderteekenaars zijn van oor deel, dat het aanwijzen van de per sonen, aan wie de vrijstelling ten goede zal komen, welke verleend zal worden in verband met het jaarlijks te verwachten overschot, in de wet behoort te worden gere geld. Drt kan volgens de onderteekenaars ge schieden door handhaving van de vrijstel ling wegens broederschap, behoudens eeni ge wijzigingen. Deze reden van vrijstelling zal dan, in plaats van de eerste, de laatste der in art. 12, eerste lid, der dienstplicht wet genoemde redenen van vrijstelling moe ten worden, omdat de mate, waarin deze vrijstelling zal worden verleend, afhankelijk zal moeten zijn van de grootte van het overschot. De onderteekenaars hebben zich de toe passing zóó gedacht, dat de vrijstelling in de eerste plaats ten goede komt aan de gezinnen, uit welke het grootste aantal zonen reeds dienstplichtig is geworden, en van deze gezinnen aan die, welke het grootste aantal kinderen tellen. Deze ge dachte is belichaamd in een in art. 13 op te nemen nieuw tweede lid. Op deze wijze zal volgens onderteeke naars het getal zoons, dat de gezinnen, met uitzondering van de kleinste, voor den dienst moeten afstaan, weinig of niet uit- eenloopen. Dit zal ten goede komen aan de groote gezinnen, daar dan. naar verhou ding tot het getal kinderen, uit deze ge zinnen minder zoons zullen behoeven te dienen dan uit de kleinste gezinnen. Voorstellen van Soc Democraten. De heer Ir. Albarda en eenige andere le den der soc. democratische Tweede Kamer fractie hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet. Voorgesteld wordt den eersten oefentijd te brengen van elf op zes maanden. t

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1