Agenda Een schip vraagt een peiling~< wat doet Huisduinen? Brand in den Ouden Helder Het mysterieuze huisje in de duinen In herinnering Dinsdag 7 December 1937 Tweede Blad In het Peilsiation Willemsoord lil Winkelhuis van fa. Uipkes ernstig beschadigd De strijd in China O, Sympathieke daad van Oud- Onderofficieren Wij zijn thans genaderd aan de laatste faze van onze Huisduiner Kustwacht, een onder deel, dat zeker in niet mindere mate belangrijk is, dan de voorgaande, integendeel! Het is echter merkwaardig, hoe weinig populair dit deel is: haast niemand weet van het bestaan af en zelfs zij, die er in den zomer honderden malen vlakbij geweest zijn, hebben het volkomen genegeerd. Zij hebben het niet gezien! Wij doelen hier op het radio-peilstation Willemsoord, hetwelk in bevoegde kringen aangeduid wordt als „P.B.W. Willemsoord- Gonio". Het staat een goede 200 meter van de Uitkijkpost af, in de duinen. Het platte dakje steekt nog nét over de strandduinenrij uit, zoodat het eigenlijk merkwaardig is, dat zoo weinigen op de hoogte zijn met dit wel bijzonder merkwaardige gebouwtje. Ook hier hebben wij een bezoek gebracht. De konijnen en hazen wipten in opvallende veelvuldigheid om ons heen en vóór we het wisten zaten we in het Peilstation. Een huisje in de duinen. Hier is het heiligdom van den heer C. Planken, die chef van het radio-station is, en met 3 assistenten (alle gewezen marco nisten) zorgt voor het wel en wee der schepen op de Noordzee tusschen de Wester- schelde en de Noord-Friesche eilanden. Zij het in combinatie met nog 3 andere stations. Het is ook hier gezellig: door de deur kijkt men in de duinen en via het venster aan de voor zijde valt Uw oog op zee. Overigens is de inrichting hier sober gehouden: een enorme raamantenne staat als een historische dieven vanger op tafel, er staat een indrukwekkend zend- en ontvangtoestel en voorts ontdekt ge een ouderwetsche zeeklok, telefoons, zeekaar ten, enzoovoorts. 4 stations. Wat gebeurt er in dit geheimzinnige huisje in de duinen, bij de huppelende konijnen, het schurend en ritselend helm en de ruischende zee? De heer Planken heeft het ons verteld en in het kort geven wij er de quintessence van. Op 4 plaatsen langs de Nederlandsche kust bevindt zich een radio-peilstation; er is er een in Vlissingen, een in Maassluis, een in IJmuiden en een in Huisduinen. Eerst voor kort heeft men dit in de duinen gezet, n.1. 15 Juli 1936. Voorheen had het een plaats bij de Onderzeedienstkazerne, doch wegens ernstige storing, die steeds in omvang toenam, heeft men nood gedwongen dit eenzame plekje in de duinen moeten kiezen. Het is hier nage noeg storing-vrij. Doel van de stations is: de veiligheid ter zee en de plaatsbepaling voor schepen. Zij zijn alle vier onderdeelen van het Rijkskust- station Scheveningen-haven en zoodoende tevens schakel in den keten der Nederland sche kustwacht. Hoe peilt men? Nu vaart er een schip op zee, ergens 20 mijl benoorden de Haaks. Het wil zijn positie verifieeren en vraagt een peiling. Wat ge beurt er nu? De marconist van het schip in kwestie zendt uit de Q.T.E.golf (600 meter) en ver zoekt aan Scheveningen-haven een peiling. Dit station roept telefonisch alle 4 peil- stations aan de kust op, meldt het schip, en vraagt de peiling. Het schip zelf geeft langzaam radio-teekens Het duurt omstreeks een minuut en steeds hooren de 4 stations met hun ontvang- installatie op de 800 m golf ingesteld de seinen. En met dit geluid peilt men. Het gaat door de ontelbare draden, condensatoren, lampen, spoelen van het Telefunken-apparaat, dat een buitengewone gevoeligheid bezit en met de koptelefoon kan men dit beluisteren. Nu zoe men met de raamantenne eerst naar den duidelijksten toon van dit geluid, en ver volgens naar den meest zwakke. Dit zoeken geschiedt door het met de hand draaien der antenne en diverse andere ingewikkelde De heer C. PLANKEN, chef Radio-peilstation. manipulaties, die echter in een populaire be schouwing niet thuis behooren. Heeft men het zwakste geluid gevonden van het geseinde teeken, dan weet men de richting, waarin zich het schip bevindt, daar zich onder de antenne een kompasroos bevindt, waarvan men de juiste richting kan aflezen. Het peilstation geeft nu de peiling door aan Scheveningen-haven, die deze, benevens de 3 andere, die ook elk hetzelfde gedaan hebben, radiografisch door zendt aan het schip. De navigeerende officier aan boord hiervan heeft nu niets anders te. doen. dan. de 4 peilingen met potlood en liniaal af te zetten (de 4 richtingen dus) en op het kruis punt hiervan bevindt zich zijn schip. Accuratesse is nummer één. Dit is, in zéér beknopte beschrijving, het peilingswerk. Het is echter duidelijk, dat dit aangeven van een peiling naar zee van een landstation af een buitengewoon secuur werkje is. Men heeft te maken met ontelbare 'factoren, die óf het apparaat, óf het station zelf beïn vloeden en men is verplicht deze afwijkingen steeds te controleeren. Afwijkingen. Men heeft o.a. te maken met afwijkingen door z.g. nachteffect, en door kustlijn-effeci (de invloed van het land op het water). Het toestel zelf heeft afwijkingen, die echter bekend zijn en op een grafische voorstelling staan aangegeven. In dit verband vertelt de heer Planken ons nog op welke wijze men tewerk is gegaan bij het plaasen van het toestel. Een torpedoboot voer langs de strandlijn en zond permanent uit. In het Peilstation ving men op, doch zag men tevens het bewegend doel. Vandaar dat men kon verifieeren of de per radio opge vangen richting inderdaad de juiste was. Controle peilingen. Dat men hier niet over éénnacht-ijs gaat, bewijst voorts het feit, dat lederen ochtend controle-peilingen gemaakt wor den. Nimmer mag dit worden overge slagen. Niet minder dan 7 stations, zoo wel in zee als aan de Engelsche kust, Vier peilstations aan de Nederland sche kust (Huis duinen IJmuiden MaassluisVlis- singen). Iedere lijn kan men als een peiling beschouwen, zoodat het schip zich dus bevindt op het snij punt dezer k lijnen. S Vandaag is het juist een jaar gele- fi vanzelf, dat onze gedachten heden bij z S deze twee verwijlen, die beiden immers jj voor den groei van de drukkerij, van Z zoo groote beteekenis zijn geweest. Z j| Een jaar ging voorbij. Het leven eischte weer anderen op de opengeval- i S len plaatsen en naar buiten lijkt het, E alsof er niets veranderd is. Inderdaad leert het leven ons, dat E ■j niet één mensch onmisbaar is, maar - dat beteekent geenszins, dat een mensch niet gemist zou worden. z Tal van instellingen op het gebied J- S van liefdadigheid en vereenigingen, Z i: waarin de belangen van onze gemeente E behartigd worden, hebben mevrouw H S de Boer en haar zoon gemist. i; Ook wij denken vandaag, in dankbare 5 II herinnering, aan die twee leden van de E 5j familie De Boer, die mede de bouwers Z geweest zijn van ons bedrijf, dat hun E geest nog ademt. E zenden dan automatisch morseteekens uit. Het zyn vaste punten en aan de ont vangst van het geluid (aan de „peiling" dus) kan men weer nagaan, of alles juist functionneert. We hebben een peiling meegemaakt: mee geluisterd in de koptelefoon: weer een concert van duizend in de verte jankende en piepende katten, een barbaarse potpourri van onwel luidende klanken. De antenne werd lang zaam gedraaid... en ja hoor, daar kwam een controle-teeken door. Doodeenvoudig en tóch machtig interessant. De Nederlandsche peilingen de beste. We vragen den heer Planken of er druk gebruik gemaakt wordt van de Hollandsche peilstations en inderdaad blijkt dit het geval te zijn. Met name bij slecht weer, mist e.d. werken de stations op hoogspanning, doch ook bij kalm weer is het soms een drukte van belang. Gemiddeld een 263 tal per maand. Typische bijzonderheden vernamen wij daar in dat radio-zend-ontvangstation in de duinen: dat het een publiek geheim is, dat de Nederlandsche peilingen de beste zijn die er gegeven worden (zonder chauvinisme!) eh bij voorkeur gevraagd worden. Dit wordt wel heel duidelijk gedemonstreerd door schepen, die onder den Engelschen wal varen en aan de Nederlandsche sta tions een peiling vragen. Voorts zal het U ongetwijfeld interesseeren te weten, dat Rus sische schepen, die Duitschland passeeren, geen peiling aanvragen aan de Duitsche sta tions, doch aan... de Hollandsche. Waardoor weer eens bewezen wordt, hoe de politieke sym- en antipathieën reeds in den aether doorgedrongen zijn. Deze peilstations zijn over de geheele we- yreld verspreid, ook bij ons in Indië. Zij vor men een onderdeel der moderne scheepvaart, waar deze niet meer buiten kan. Een radio peiling is iets gewoons geworden voor den 20sten-eeuwschen zee-officier. Hij rekent er op, en vaart er op met evenveel vertrouwen als 20 eeuwen geleden de Grieken op de ster ren voeren. Het is ook hier een kwestie van vertrouwen. Met bovenstaand artikel besluiten w\j onze serie schetsen over de Kustwacht te Huisduinen. Wij vertrouwen, er in geslaagd te z(jn, hiermede meer bekendheid gegeven te hebben aan een instelling, die ongetwij feld een meerdere mate van populariteit toekomt dan dit tot nu toe het geval was. Het gaat hier om een der meest hu mane doelstellingen van onze hedendaag- sche maatschappij; de beveiliging van den zeeman. Dat ook de Huisduiner onderdeelen van deze organisatie hieraan een niet onbe langrijk aandeel hebben, dót zal zeker uit deze artikelen naar voren gekomen zijn. Omstreeks 7 uur constateerden gister avond omwonenden, dat plotseling vlam men uit het dak van het woon- en winkelhuis van de firma H. P. Uipkes, in de Middenstraat sloegen! Onmiddellijk schoten mannen toe en waarschuwden de zich in het perceel bevindende bejaarde mevr. Uipkes, haar dochter en den pak knecht, den eveneens bejaarden Pape. Dezen hadden n.1. nog niet bemerkt, dat de bovenste verdieping van het vrjj hooge pand in lichte laaie stond. Aanvankelijk waren de mannen nog van meening, dat het vuur met emmers water gebluscht zou kunnen worden, maar het vuur had reeds zulke afmetingen aangenomen, dat men hiervan af moest zien. Men stelde daar op onmiddellijk de politie telefonisch op de hoogte, welke spoedig met de groote en kleine motorbrandspuit uittrok. Dadelijk na aankomst bij het brandende perceel werd met 4 stralen het vuur aange tast, twee van buiten, één via den winkel en een vierde door een gat, dat in het dak ge hakt was. Het bleek, dat de vuurhaard zich be vond in de opslagruimte, waartoe de zol derverdieping bestemd was. Hier bevond zich een zeer groote en kostbare voor raad manufacturen, waaronder wollen goederen en 150 balen kapok van 10 pond! Aangenomen wordt, dat in de aan wezigheid van deze kapok de oorzaak van den brand gezocht moet worden. Door de krachtige bestrijding was men het vuur vrij spoedig meester, al werd het blus- schingswerk door de duisternis allerminst vergemakkelijkt. Jammer was het daarom, dat men eerst gisterenavond ontdekte, dat de schijnwerper op de kleine spuit niet draaibaar was, zoodat men den gevel niet kon verlichten. Dit euvel mag wel spoedig verholpen worden! De brandweerlieden, die het vuur binnens huis bestreden, hadden zeer veel last van hitte en vooral van den rook, die hun den adem en het uitzicht vrijwel benamen. Het was daarom dat men na eenigen tijd hier moest retireeren. Geruimen tijd bleef het vuur van buiten zichtbaar, daar de roode haan nu en dan door reten in het dak victorie kraaide. Men slaagde er echter in, den brand te localisee- ren, terwijl men veiligheidshalve het belen dende pakhuis nat gehouden had. Om kwart over acht was de eigenlijke brand gebluscht. Later werd het nog aanwezige kapok en goed naar buiten gehaald om elke mogelijkheid van nieuwe ontbranding uit te schakelen. Welk een groote hoeveelheid water men in korten tijd kan geven bleek wel, toen het vuur goed en wel uit was. Als een snelle vliet stroomde het water van boven naar beneden, den winkel door naar buiten! Dat de waterschade dan ook belangrijk is, laat zich denken. Wat er van den geweldigen inventaris door het water gespaard werd, viel ten offer aan de dichte wolken smook en rook, welke door den winkel naar buiten trokken. Gelukkig voor den heer Uipkes is hij tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd! Van het perceel is genoemde bovenverdie ping geheel uitgebrand; het is eigendom van den heer J. J. v. d. Plaat, alhier, wiens schade echter eveneens door verzekering ge dekt wordt. Een typische bijzonderheid is, dat de heer v. d. Plaat dit pand 40 jaar geleden had laten bouwen op de asch van het even eens hem toebehoorende perceel, dat tot den grond toe afgebrand was. Zooals te begrijpen valt, trok de brand ln deze volkrijke buurt veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: burgemeester Ritmeester, opperbrandmeester Dokter, commmissaris van politie, v. d. Hoe ven, de heer J. N. E. Teune, directeur v. d. gasfabriek, en dr. Rienks, die deze keer niet tevergeefs gekomen was, daar een der brand weerlieden door vallend glas licht gewond werd. Belangrijke bescheiden ende kas waren door practische zakenlieden bij voorbaat in veiligheid gesteld. p de merkwaardige overeenkomst tus schen den strijd van Japan in China en die van Italië in Abessinië, wezen we al eerder. Telkens echter, als we ons neerzetten tot het schrijven over het bloedig drama in het Verre Oosten, frappeert ons de gelijkenis opnieuw. Het gaat met China ook langzaam naar den ondergang. Men is niet opgewassen tegen het technisch en materieel veel beter uitgeruste Japan. Practisch gesproken staan dus voor China maar twee wegen open. Zij kunnen, zoo schreef de „N. R. Crt." gisteravond, zooals zij tot dusverre hebben aangekondigd, vechten tot het bittere uiterste, zich vasthouden aan de stroohalm, dat Japan zelf onder de gevolgen van de groote krachts inspanning ineen zal storten. Maar tevens met het besef, dat de Chineesche troepen ge dwongen zullen zijn, telkens verder terug te trekken, dat dood en vernieling over steeds grootere gebieden van het land de rijkdom men zullen vernietigen. En tenslotte met de zekerheid, dat hoe verder de Japanners naar binnen dringen en hoe grooter de ontwrich ting zal zijn, des te zwaarder ook de voor waarden zullen worden, waarop China den vrede kan verkrijgen. Daarom zou het niet onmogelijk zijn, dat de Chineesche autoriteiten langzamerhand naar een andere meening overhellen en dat de groep onder hen, die maar liever het ge vaar van een algeheele vernietiging door ver nederende vredesvoorwaarden afkoopt, in aan zien en omvang wint. Vooral waar men het standpunt inneemt, dat China ruimschoots voldoende weerstand heeft geboden en dat de tegenstander, voor wie deze weerstand onver wacht kwam en die dientengevolge heel wat meer menschen en materiaal moesten inzet ten dan zijn verwacht hebben ook een spoe dig einde wenscht en daarom naar verhou ding gematigde vredesvoorwaarden zal stel len. Al is dit officieel nog niet tot uiting ge komen en heeft Tsjiang Kai-Sjek nog steeds het vertrek van de Japansche troepen als voorwaarde gesteld. Komt het eenmaal tot onderhandelingen over het beëindigen van de vijandelijkheden, dan is het niet zoo verwonderlijk, dat China zich tot Berlijn en Rome zal wenden. Het weet, dat deze landen wellicht meer dan de Vereenigde Staten en zeker beter dan Enge land geschikt zijn om de ♦Chineesche belangen te Tokio te bepleiten. Men zal daar zeker meer het oor leenen aan voorstellen van de vrienden, dan aan die van landen, die men dan toch ten minste van verdenkt den Japan- schen expansiedrang te willen remmen. De vraag is dus: Wat zal China doen? Het heeft leergeld aan Abessinië. Nu het van de mogendheden niets heeft te verwachten zal het verstandig doen den weg van de bemid deling te bewandelen, maar een open vraag blijft of de ontketende hartstochten nog te" temmen zijn. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De raadselachtige Mr. Moto", en Vrouwen noodlot". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „De mijnen van Koning Salomo" en „De revolutiebruid". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De parvenu" en „Het geheim van de schorpioen". Woensdag 8 December. Musis Sacrum, 8 uur. Filmavond Ned. Reisvereeniging. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht 1.6 Barometerstand Den Helder 7.47.0 Temperatuur lucht. 16 Laagste temp. lucht gisteren 0.4 GESLAAGD: De heer H. A. Boon, adjunct-commies le klasse b(j den gemeente lijken Dienst voor Sociale Zaken alhier, is, gerekend met ingang van 1 Februari a.s. bjj genoemden Dienst bevorderd tot Commies, Chef van het Gemeentelijk Bureau voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Door tal van propagandisten wordt momen teel reclame gemaakt en actie gevoerd ten behoeve van den verkoop der postzegels voor het misdeelde kind en zoo kreeg gisteravond een der verkoopers (een postbesteller) het idee, eens op bezoek te gaan bij de Vereeni- ging van Oud-Onderofficieren, die juist haar societeits-avond hield. De man had voldoening van zijn besluit, want door de, in intiemen kring verzamelde heeren, werd voor niet minder dan een bedrag van f 34.aan zegels gekocht. Een sympathieke 'daad der oud-landsver dedigers, waarvoor we zeker onze pet kunnen afnemen en die ongetwijfeld navolging ver diend. Vertrouwen wij er op, dat ook andere ver eenigingen op dergelijke avonden een propa gandist in hun midden hebben, opdat in den kortst mogelijken tijd een record aantal zegels aan den man gebracht is. Het doel is het waard! HET INTERIEUR VAN HET RADIO-PEILSTATION. Op den voorgrond links het indrukwekkende Telefunken zend-ontvangtoestel, daarnaast de raamantenne, waarmede gepeild wordt. Overigens uitzicht op het strand tusschen paal 0 en de stoel van den heer Planken, die zich bescheidenlek voor den teekenaar terugtrok

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5