De muiterij op de Britschevloot 1 Bij het aanstaand Marine-concert Een mijn aangespoeld Dienstweigering van 12.000 man 80 goudvisschen in de Timorvijver Burgerlijke Stand van Den Helder Cijfers uit de Gemeente- begrooting 1938 Texelsch nieuws De geluksdagen bij de firma Vlessing Het Texelsche Sint Nicolaasfeest Leerzame lessen? De Waal Marktoverzicht Marktberichten Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESQ&A" Vischafslag Oudeschild IJmuider vischprijzen Theo Olof speelt het viool-concert in E moll van Mendelssohn. Woensdag 15 December a.s.... het derde Marine Concert, doch een concert, dat in zoo verre van de gewone afwijkt, dat Den Helder thans in de gelegenheid gesteld wordt iets bijzonders te komen beluisteren en wel nie mand minder dan den fenomenalen jeugdigen violist Theo Olof, het wonderkind. Eenigen tjjd geleden drongen wjj er reeds op aan, dat men verstandig deed dezen Woensdagavond vrij te houden en nogmaals maken wg er muzieklievend Den Helder op attent, dat men de vele moeiten, die het gekost heeft dezen solist naar hier te krijgen, niet beter kan beloonen, dan door het Casino op genoemden avond tot de laatste plaats bezet te doen zijn. Gezien de groote kosten die aan het solis tische deel van den avond verbonden zijn, was men verplicht den prijs der plaatsen iets te verhoogen, hetgeen evenwel zeker geen in' vloed zal hebben op het bezoek. De prijs voor zaalplaatsen bedraagt thans 50 cent, die voor het balcon 1.25. In dit verband lykt het ons goed, er nog eens de aandacht op te vestigen, dat men er goed aan doet thans nog een abonnement te nemen voor de komende concerten. Een abonnement (balcon) kost slechts 3.waarvoor men dus toegang heeft tot het concert van 15 December benevens tot de 3 daarop volgende. 3Ien neme het eens in overweging! En thans het belangrijkste van dit artikeltje: het programma. De heer Leistikow deelde ons mede, dat door Theo Olof gespeeld zal worden het viool concert in E-moll van Mendelssohn-Bartholdy. Wat het overige program betreft, dit wordt geheel in stijl gehouden: vóór de pauze ver meldt het namelijk de vermaarde ouverture „Die Fingalshöhle", en na de pauze de Vierde Symphonie (de Italiaansche) beide van Men delssohn. Op dit programma komen wij dezer dagen nog met nadere bijzonderheden terug. De dames A. Veenstra en M. den Brasem, aangestoken door de sympathieke daad van de H.S.V. „Den Helder", besloten gisteren een 80 stuks goudvisschen in dezen vijver uit te zetten. Door bemiddeling van den heer C. Koopman zijn deze goudvisschen in den vijver gebracht. 't Is een geste, die navolging verdient. Maar hij bleef helaas onzichtbaar. Gistermorgen vervoegde zich aan ons bureau een persoon, die ons mededeelde, dat hij op het strand, ter hoogte van paal 3, niets meer of minder dan een mijn ontdekt had, die daar heel genoeglijk bij laag water half boven de zeespiegel uitstak. De man deed aangifte van zijn ontdekking bij de politie, terwijl deze op haar beurt weer. de marine-autoriteiten op de hoogte stelde met de vondst. En zoo geschiedde het, dat gistermiddag om 3 uur een strandwandeling gemaakt werd door een inspecteur van politie, een afgezant van het torpedoatelier, den vinder van het moordwerktuig en een verslaggever. Zij allen waren vol spanning en zoodoende was het te verklaren, dat zij nóch de nijpende kou, nóch de dreigende regenbuien telden, maar moedig door het zand crosten om maar zoo spoedig mogelijk een blik te werpen op het apparaat. Toen we erbij waren was daar de zee en de lucht waarachter de zon gouden glanzen verfde en de meeuwen die gillend wegvlogen bij dit menschelijk bezoek, midden in den winter, maar een mijn was er niet. De militair trok zevenmijlslaarzen aan en waadde door het water, al maar voelende naar de mijn, die er onder moest zitten. En de man, die de mijn gezien had wees maar aan en zei dat het jammer was dat het water vandaag niet zakken wilde. Maar dat was in verband met den veranderden wind. We zijn er een uur bijgeweest, net zoo lang tot het zakkende water weer begon te rijzen. Toen was de man van het torpedo-atelier half bevroren en de anderen waren sprakeloos. De vinder houdt vol, dat het een échte mijn was. Half boven water, rood verroest. Hij heeft zich, volgens zijn zeggen, niet ver gist. Hopen wij, dat het voorwerp dezer dagen alsnog gevonden wordt. Ter staving van de woorden van den ontdekker en ter getroosting van de kou en vermoeienissen der andere instanties... AUTOBELASTING-TAXATIE. HAVEN VAN NIEUWEDIEP 6 bec. 1937: Aangekomen van Southampton, met be stemming Gothenburg, het Nederl. m.s. „Urmaja", als bijlegger wegens motor- schade. 7 Dec. 1937. Aangekomen van Antwerpen en vertrok ken naar Denemarken het Nederlandsche motorschip „Senang" (bijlegger). 4 en 6 December 1937. BEVALLEN: M. Pape—Mulder, z.; A. C. SchilderKlooster, d.; H. de BoerBremer, z.; T. VisserMes, d. HOOFDSTUK III. (Openbare veiligheid.) Onder de uitgaven van dit hoofdstuk vin den wij o.m. voor: Kleeding en uitrusting 'der politie dienaars en veldwachters S.872, Kosten van wachtgebouwen en bu- reaux, alsmede licht en brandstof- v kosten voor die lokalen 4.345, Bureaubehoeften 800, Kosten van telefoon en telegraaf en van radiotelefonische en -tele grafische berichtgeving 1.100, Kosten van opsporing en onder zoek in strafzaken 200, De belooning en premies aan brandmeester en brandspuitlieden, die het vorig jaar 1916 gulden be droeg, wordt dit jaar geraamd op 3.401, Onderhoud van brandbluschmid- delen etc. 1.482, Onderhoud der lantaarns en ver dere kosten der verlichting 65.319, Kosten van verzekering, pension- neering enz. van ambtenaren en beambten 18.085, Kosten van begraven van onbeken de lijken 200, Kosten van den Luchtbescher mingsdienst 750, HOOFDSTUK VI. (Volksgezondheid. Ontvangsten: Aan keur- en slachtloonen wordt een bedrag ontvangen van 14.800, Aan bijdragen van andere gemeen ten in de kosten van den keurings dienst ingevolge de vleeschkeu- ringswet wordt ontvangen 4.187, Bijdrage van de provincie, vereeni- gingen enz. in de kosten van be strijding der tuberculose 2.385, Uitgaven: Kosten van den keuringsdienst in gevolge de vleeschkeuringswet 14.300, De bijdrage voor den keurings dienst voor Waren te Alkmaar wordt geraamd op 2.300, Kosten van een gemeenschappeljj- ken schoolartsendienst 2.585, Kosten van uitzending en verple ging van kinderen in gezondheids- en vacantie-kolonies 1.650, Bijdragen voor behandeling en ver pleging van minvermogende ljjders aan tuberculose 8,650, Kosten van en bijdragen voor wijk verpleging, ziekenhuisverpleging, kraamverpleging en kinderzorg 2.700, Uitkeering aan de gemeente Alk maar van de ten behoeve van den keuringsdienst van waren geheven rechten 2.500,— DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatu reerd in het tijdvak van 29 November 1937 tot en met 4 December 1937 0.95 per 100 kg zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C, en 0.45 per 100 kg, voor voedererwten, door telers gede natureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.50 per 100 kg bedragen. (Adv.) Bij Kon. besluit van 3 December zijn met ingang van 1 December benoemd in trjdelijken dienst, voor een proeftijd, tot ingenieur der marine, ir. G. J. Hogewin, ir. H. 't Hooft. Ondervolgende schepelingen worden den 3den Januari 1938 overgeplaatst van Ws. Vlis- singen naar Java: Bootsman G. L. Kroese; kwartiermeester B. M. van Knijff; lichtmatrozen J. J. A. Vriends, J. J. D. Wieberdink, M. A. Dolff, M. Drijdijk, J. de Leeuw, M. Offringa, J. R. Lak, H. J. van den Hoff, C. J. van Etten, W. A. J. Lagendijk, G. Vervoort, E. J. Boumann, C. P. A. de Ruijs- scher, K. de Waard, L. D. Geerse, J. A. Tellier, J. Oosterling en C. Wijker; kwartiermeester J. Toornstra; lichtmatrozen W. Kluijfhout, P. C. van Schaik, J. Bakker, H. M. 's-Gravemade, D. C. Versluis, N. F. B. de Vet, C. R. Blom, K. Kroon, K. R. Middel, L. Karman, L. F. Schef- fer, P. van Meerkerk, F. Snijkers, W. J. Aben, P. H. de Jong, D. J. van Kooij, G. G. Iseger en A. Schimmel; korpl. der mariniers L. M. Ge luk; lichtmatrozen L. H. Verhulst, A. R. H. Sanders, J. Rouwendaal, J. J. F. Salverda, J. H. Vos, H. van de Worp, T. H. de Ruijter, P. Stoorvogel, M. J. Morsdorf, D. A. Meijer, J. Hengstme/igel, J. Feenstra, D. Krijgsman, T. de Koek, C. Koerten, E. A. Stiemer, G. D. Lin- nenbank, P. Westerbeke, A. J. Stam, P. Leen- tjes, C. Oosterlaken en C. Visser; korpl.-kon stabel G. Harmsen; lichtmatrozen M. Houtman, D. van Balen, C. van der Veer, A. Deijl, J. van de Weg, J. H. de Lo'or, C. Brouwer, J. van der Staaij, H. de Jonge, J. G. B. Ros, J. van den Burg, I. Hillen, A. H. van Beers, W. H. van Veen, C. G. Beek, R. van Gijssel en A. C. C. Meijers; kwartiermeester A. Knijff; lichtmatro zen M. Vleugels, S. Mud, H. J. Gillesen, W. J. Hanssen, L. Kuipers, A. J. P. Muilenburg, A. J. Kremers, G. L. van Ooij, S. B. Bijlsma, A. Ha zelaar, M. Versluis, G. P. Franken, H. W. Vree- mann, M. F. van Heertum, G. J. Peeters, P. P. Bauer en G. D. J. P. van Haarlem; korpl. der mariniers A. Mudde; lichtmatrozen A. Kant, A. J. G. v. d. Dijssel, K. Brul, M. P. C. van Erk, D. de Heus, M. Bijl, J. H. van Asten, T. Ruis, W. C. Schouten, J. Spanjersberg, D. van Bedaf en A. Bosman. DE WISSELTRUC GING TIJDELIJK OP. Gisteren verscheen een vrouwspersoon in een zaak in de Jan in 't Veltstraat, die eenige snuisterijen kocht, om daarna met een biljet van tien gulden te betalen. De winkelier gaf wisselgeld terug en de juffrouw verliet den winkel, mèt snuisterijen, mèt de specie, maar ook met het tientje, waarmede zij „be- taalij" had! Eerst eenigen tijd later kwam de winkelier tot de ontdekking, dat hij bedrogen was. Hij stelde zich toen in verbinding met de politie, die een onderzoek instelde en nog gisteravond er in mocht slagen de hand te leggen op de vrouw, die bekende het tientje weer mee genomen te hebben. Zij bevindt zich thans in verzekerde bewaring. I Een advertentie opmaken kan iedereen; Een goede advertentie ontwerpen j is echter een kunst! Laat ONS het daarom voor U doen... het kost U niets extra! In het begin van elk jaar dient men, ten behoeve van den aanslag in de Personeele Belasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen particulier vele moeilijkheden voor; te hooge aangifte kost hem onnoodig hooge belasting, te lage aan gifte wordt gestraft met boete en bovendien komt er nog de moeilijkheid bij, dat de prij zen van de wagens onzeker zijn, hetgeen de taxatie voor een niet-deskundige nog lasti ger maakt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, laat de A.N.W.B. in vele plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting door ter zake bevoegden als betrouwbaar wordt erkend en waar A.N.W.B. in vele plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting door ter zake bevoegde betrouwbaar wordt erkend en waar A.N.W.B.,-leden na voorafgaande aanmeldingen hun wagen kunnen laten taxee- ren. Bovenbedoelde zitdag zal o.a. gehouden worden te: Den Helder, 14 Dec. a.s. van 1012 uur, Café-rest. „De Toelast", Spoorstraat. EEN WALVISCH AAN DEN HENGEL! Meer dan dertig personen staan in voor de echtheid van „het visschersverhaal van deze eeuw", volgens welk een jong inwoner van Kaapstad te Rooikrants een walvisch aan den hengel gekregen heeft. Op den rotspunt gezeten was hij met zijn hengel op jacht naar albikoor, toen hij een walvisch dicht bij de kust zag, die, eenige meters van hem verwijderd, zich lui in het water omwentelde. Hoewel het hier een wal visch betrof van wel achttien meter lengte, besloot de avontuurlijke visscher het toch eens te probeeren". Hij haalde zijn lijn' in, zocht een groot stuk vleesch uit als aas en wierp uit op korten afstand van den wal visch. Meer dan dertig toeschouwers waren intusschen samengestroomd en zagen hoe de walvisch naar voren schoot en het aas ver slond. De visscher trok aan en had beet. Zoo dra de lijn strak getrokken werd, voelde de visch de haak, dook onder en verwijderde zich van de kust. Weer kwam de walvisch aan de oppervlakte, dook toen opnieuw en ditmaal knapte de lijn af. Een vertegenwoordiger van een bekenden bond van hengelaars te Londen, heeft ver klaard, dat nooit tevoren van een soortgelijk geval melding is gemaakt. DE WALVISCHVAART. De gratisdagen, die tijdens den Sint Nicolaastgd b\j de firma Vlessing wa ren gegarandeerd, vleien op Donderdag II en Maandag 29 November. Hiervan profiteeren 218 personen. V. Naar de Fishing News schrijft nemen thans een-en-dertig drijvende olieraffinaderijen, twee landstations en 257 harpoeneerbooten deel aan de walvischvaart tegen dertig raffinade rijen, twee landstations en 196 booten in het vorige seizoen. Hier laten wij volgen het aandeel van elk land, met dat van het vorige jaar tusschen haakjes er achter: Noorwegen, 11 raffinaderijen en 83 booten (tegen 14 en 82); Engeland, 10 raffinaderijen, 1 landstation en 91 booten (tegen resp. 10, 1 en 71), Japan, 4 raffinaderijen en 30 booten (tegen 2 en 13); Panama, 1 raffinaderij en 9 booten (tegen 2 en 13)Duitschland, 4 raf finaderijen en 30 booten (tegen 1 en 5)Ar gentinië, 1 landstation en 6 booten (hetzelfde) en de Vereenigde Staten, 1 raffinaderij m. 9 booten (tegen geen). Alles tezamen is er één moederschip meer dan het vorige jaar, en 61 harpoeneerbooten. Noorwegen liep drie moederschepen terug. Waarom muiterij wel het ergste is, wat aan boord van een oorlogsschip kan plaats vin den, hoeft na het drama, dat zich in 1933 op onze vloot heeft afgespeeld, niet te worden uiteengezet, aldus de Marine-medewerker van het Hbl. Maar ook collectieve dienstweigering kan men muiterij noemen en dit heeft de ge wezen luitenant ter zee le klasse Kenneth Edwards gedaan, die in een boek van ruim 400 blz., getiteld „The mutiny at Invergor- don" (The Camelot Press Ltd.) een zeer cri- tische en openhartige beschrijving geeft van oorzaken en verloop van hetgeen de Britsche marineleiding de „ongeregeldheden" op de vloot te Invergordon pleegt te noemen. Dit in September verschenen boek heeft in Engeland zeer veel stof doen opwaaien. Ve len in de marine nemen het den schrijver uiterst kwalijk, dat hij den sluier der verge telheid, met welken men deze blameerende geschiedenis zoo spoedig mogelijk bedekt, resoluut heeft opgelicht. Opbouwende critiek. Er zijn echter verscheidene officieren, die dit geruchtmakende boek van harte toejuichen en wel omdat zij beseffen, dat de schrijver opbouwende critiek heeft willen uitoefenen, die de marine als geheel slechts ten goede kan komen. Doch dit oprakelen van oud zeer is volgens Engelsche begrippen een vergrijp tegen goeden smaak en vooral waar het hier de Marine, de van oudsher „Silent service" is, waarvan dan toch altijd nog het „to be or not to be" van het imperium afhankelijk is. Vooral omdat de juiste toedracht van deze .muiterij" eigenlijk nooit bekend is geworden, zal Edwards' boek er toe kunnen medewer ken, dat veel begrepen wordt, van hetgeen tot dusver duister bleef. Na den wapenstilstand is de ondermijning van het moreel der Britsche vloot begonnen. Het feit, dat steeds meer op de marine werd bezuinigd heeft met name zeer veel schade toegebracht aan de stemming onder het per soneel. Leerzaam Het gevoel van onzekerheid werd steeds grooter, terwijl velen in de Marine mach teloos moesten toezien, hoe de vloot- sterkte werd gereduceerd, hetgeen naar hun meening ongetwijfeld moest leiden tot verlies van politiek prestige. De geschie denis heeft hen in het gelijk gesteld. Thans moeten enorme bedragen worden besteed om den achterstand in te halen. In de jaren vóór 1931 werd de invloed der politiek op de vloot steeds grooter. De sche pelingen gingen zich meer en meer beschou wen als arbeiders, die door collectieve actie lotsverbeteringen konden afdwingen. Er is, zooals men begrijpt, veel overeenstemming in de oorzaken van de „ongeregeldheden" te Invergordon en de dienstweigering op onze vloot in 1933, die door de muiterij op de „Zeven Provinciën" werd gevolgd. Hoe de muitery mogeljjk was. Door een zeer ongelukkigen samenloop van omstandigheden heeft het personeel van de Atlantische vloot het eerst uit persberichten vernomen, dat de admiraliteit tot een veel grootere salariskorting had besloten dan men verwachtte. Een ongelooflijke reeks vergis singen en misverstanden benevens fouten in den „departementalen papiermolen" is hier aan schuld geweest. Toen tenslotte de offi- cieele brief van de admiraliteit door den vlootvoogd was ontvangen waarin een ver klaring wordt gegeven van de kortingen, had de propaganda der politieke opruiers onder het personeel reeds te veel kwaad gesticht. De massale dienstweigering (12.000 schepe lingen waren er in betrokken) was een feit geworden en met vette hoofden werd dit sen- sationeele nieuwe in de wereldpers gepubli- ceterd. Enkele dagen later werd Engeland gedwongen den gouden standaard te verlaten en Japan ontketende het „incident" te Moek- den (18 September 1931) waarmee het de periode van agressie op het Aziatisch conti nent opende Onderzoek naar de oorzaken en het verloop der dienstweigering is nimmer gehouden; wel werden verschillende ongewenschte elementen ontslagen terwijl enkele officieren met ver vroegd pensioen den dienst moesten verlaten. De hoofdfout lag echter niet bij het personeel of bij de officieren. Ander systeem. Thans waait er een andere wind. De lessen zijn in practijk gebracht. Kenneth Edwards schrijft hier echter niet veel over en dit is o. i. een zwakke zijde van zijn boek. Vóór Inver gordon kon het personeel verzoeken om lots-1 verbetering enz., door middel van een soort „georganiseerd overleg" met de marineleiding bespreken. Dit systeem had wel voldaan voor walinrichtingen, doch niet voor de zeegaande vloot. Thans kunnen de verzoeken eens per jaar langs hierarchieken weg worden in gediend. Divisiesgewijs worden deze verzoeken door enkele schepelingen met den betrokken offi cier van divisie besproken. Daarop wordt de lijst door een commissie, waarvan de com mandant van het schip voorzitter is, onder zocht. Privileges. De verzoekenlijsten van alle schepen gaan dan naar de admiraliteit, die na rijp beraad haar conclusies per vlootorder bekend maakt. Meestal worden deze conclusies in de pers gepubliceerd. Dit jaar werd o.m. een verlen ging van verlof voor buitenlandschen dienst toegestaan, de mogelijkheid geopend voor het personeel om levensverzekeringen te sluiten, het rumrantsoen verhoogd, bepaald, dat ge gradueerde schepelingen geen plunje-inspectie meer te hoeven houden, enz. Vele van de toe gestane privileges lijken niet zeer belangrijk, doch juist die kleinigheden kunnen grooten invloed uitoefenen op de stemming aan boord. Leerzaam Het komt ons voor, dat het thans in Enge land toegepaste systeem om de verzoeken van het personeel over te brengen naar de marine leiding ook bij ons nuttig zou. zijn. Het kan alleen maar goed werken indien het personeel meer in de gelegenheid gesteld wordt wen- schen of vermeende klachten ter kennis te brengen van de autoriteiten, die zich in hun omstandigheden kunnen verplaatsen. Er wordt den laatsten trjd veel over de uitbrei ding van het materieel onzer vloot geschre ven, waardoor niet minder belangrijke perso neelskwesties wel wat op den achtergrond geraken. Ook op dit gebied valt er echter nog veel te doen. Niet alleen moet er voor worden gewaakt niet in de fouten van het ver leden te vervallen, doch tevens moet het per soneel van hoog tot laag het volste vertrou wen hebben in de leiding, die voor de beharti ging van haar belangen verantwoordelijk is. Wjj achten het bijvoorbeeld principieel verkeerd, dat geen Marine-officier, die het leven op de Vloot en de mentali teit van het personeel door langjarige ervaring heeft verkregen, chef personeel is, doch een burger ambtenaar (wiens bekwaamheid wij overigens geenszins in twijfel trekken) met deze belangrijke functie is belast. De eerste avond van het oer-oude-Texelsche „Sunterklaasfeest heeft gisteravond onder be gunstiging van goed weder plaats gehad. Te Den Burg is op St. Nicoaas zelf de maske rade gewoonlijk niet groot, omdat dan in alle zalen gelegenheid voor den dans wordt ge~ geven. Ook nu was dit weder het geval. Bizondere voorstellingen waren er weinig; even willen wij evenwel vermelden de keu rige St. Nicolaas te paard met Zwarte Piet en verder het fraai kaartspel: Schoppen, Klaver, Ruiten en Harten. Verder ontbrak ook de traditioneele Beer op sokken met be geleider niet. De drukte op straat was aan vankelijk zeer groot, doch al vroeg begaven velen zich naar de danszalen. DIAKENVERKIEZING DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bij de Zondag gehouden diakenverkiezingen voor de Doopsgezinde gemeente Burg-Waal en Oosterend, zijn gekozen voor Den Burg de heer J. Zuidewind Dz., voor De Waal de heer L. Roeper P.Wz. en voor Oosterend de heer S. Wuis Az. MOND- EN KLAUWZEER ONDER HAZEN, Onder de hazen, die dit jaar vrij veel op Texel voorkomen, heerscht, naar men ons mededeelt, ernstig mond- en klauwzeer. Een jachtopziener zou in enkele dagen meer dan dertig aan deze ziekte gestorven dieren hebben opgeraapt. DLVKENVERKIEZING. Bij de Zondag te De Waal gehouden ver kiezingen van diakenen bij de Ned. Herv. Gemeente te De Waal, zijn alle zitting heb bende diakenen herkozen. De veehandel staat nu op Texel vrijwel op het doode punt. Aan de markt was de aan voer dan ook zeer gering, marktbezoekers wa ren er echter vele, waaruit blijkt, dat de werk zaamheden op de boerderijen zoo goed als stil liggen. De wolveeaanvoer bestond uit een drietal schapen van minder goede kwaliteit, prijzen van 20,tot 28.en een paar rammen, waarvan de duurste 25.opbracht. De wolhandel zakt steeds dieper af, een redelijker prijs wordt thans in het geheel met geboden. Koeien werden niet aangevoerd, wel eenige graskalveren, die ten hoogste 28.en drie nuchtere kalveren, die van 12.tot 16. deden. De varkens op de boerderij zijn iets duurder dan vorige week, betaald wordt 21% tot 32 cent per pond. Biggen aan de markt brachten ongeveer 15.per stuk op. De eierenprijs aan de veiling was een weinig lager dan vorige week. MARKT MAANDAG 6 DECEMBER 1937. Aangevoerd: 2 graskalveren 20—28; 3 schapen 14—20, 2 rammen 20—25, 3 nuch tere kalveren 12—16, 9 biggen 14—17, 45 kippen 0.450.75. EIERENVEILING 6 DECEMBER 1937. Aangevoerd 29000 eieren. 58/62 kg 4.85— 5.15, 62/64 kg 5.10—5.25, 66/70 kg 5.30— 5.70, 50/56 kg 3.504.50. Alles per 100 stuks. Aangevoerd: 1260 kg wulken tegen 16— per 100 kilo. b» kilo ongezoute garnalen, 15 ct. d ka. 6 Dec. '37. kil° zoute garnalen, 15 ct p. kg. io- kilo ongezouten garnalen 1622 kg wulken, 15— per 100 kg. 5 mud krukels, van 4.80 tot 5.50 p. mud. De vp1gende prijzen werden gisteren aan den afslag te IJmuiden besteed: n QIarbot' P' kS 0-88-0.74; tong, id., 1.16— 9-93 griet, p. 50 kg 25.00—16.00; groote clj°ld- 19-50—18.50; middel schol, id., 24.00 —23 00; zetschol, id., 45.00—36.00; kleine schol, id., 30.008.50; schar, id., 12.009.00; «7ronid- ,4<\00-210°: P- hoopf 19.0fh-17.00; vleet. p. stuk, 1.45—0.35; poon, mm iL''5®3'°°: ëToote schelvisch, id., ïonn 1,11(1(1(21 schelvisch, id. 31.00— 18.00; kleinmiddel schelvisch, id. 20.00—16.50; kleine schelvisch, id., 14.50—4.70; kabeljauw, ?frRA25 560031.00; groote gul, p. 50 kg 1.4.509'50; kIeine gul, id., 12.00—3.80; Wij- mg\ p. 50 kg 5.70—3.50; makreel, id., 12.50 -10.50; haring, id., 2.70—1.45; heilbot, p. kg, 1:14062lerig. per stuk 2.00—0.95; kool- visch, 1.000.20; kleinmiddel Hake, per 50 hg 19.00—18.00; kleine Hake idem, 12.00. I

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6