UQ- I 1M i Drieduizend zeehonden in de Hollandsche wateren r Het verboden grondgebied i' Dc in Nederland geïnterneerde Spanjaarden Radioprogramma EDGAR RICE BURROUGHS door Dennis Wheatley Dc auto's van het Engelsche Koningshuis I DOOR No. 10. „Ze zullen U doden evenals mij. Want ik heb U geholpen" zij ze. Dit gaf de zaak een ander aanzien. Tot nu toe had Tarzan van de op winding en het gevaar van het ge vecht genoten. Alleen had hij gemak kelijk kunnen ontkomen, maar hij moest het meisje en Abdoel, zijn be diende, redden. Terwijl hij door het raam naar de straat keek, riep Tar zan het meisje zacht tot zich. Hij sloeg zijn sterke arm om haar heen en tilde haar op zijn schouders. Ter wijl hij Abdoel opdroeg de deur te barricadeeren, slingerde hij zichzelf en het meisje naar het dak van het huis. Toen hij haar eerst in veilig heid gebracht had, keerde hij terug voor Abdoel. De Arabieren ramden de deur. Op het moment, dat de deur bezweek, tilde Tarzan Abdoel op, die zo licht was als een vetetje, en, met de gemakkelijkheid van een aap, klom hij opnieuw naar het dak. Hij was echter geen ogenblik te vroeg. De woedende Arabieren gaven schel dend en schreeuwend de achtervol ging spoedig op. Het dansmeisje smeekte Tarzan haar te redden. Zij was van haar volk gestolen en als slavin verkocht. Toen ze haar vaders naam noemde, was Tarzan uiterst verbaasd, dat het zijn oude vriend, de Sheik van Sidi Aissa was. Mis schien konden ze de karavaan be reiken, die van Kadour ben Saden op4 weg naar huis was. (Nieuwe spelling.) Wreede jachtmethoden. Re- glementoering van de jacht een dringende eisch. Over den zeehond, en vooral over de mo gelijkheden te zijner bescherming is de laat ste jaren, aldus de N.R.Crt., nogal wat te doen geweest. Enkele belangrijke publicaties waaronder vooral die van dr. B. Havinga in het Tijdschrift der Ned. Dierkundige Ver- eeniging (1933) vestigden de aandacht op de problemen, welke in kringen der visscherij en natuurbescherming aan de orde zijn ge steld. Het is intusschen niet overbodig om aan het lot van de zeehonden, deze zeer merk waardige zoogdieren, die in volkomen wil den staat langs onze kusten leven, te blijven denken, want hun aantal schijnt toch verre van groot te zijn. Het is de Groninger bio loog G. A. Brouwer, lid van de staatscommis sie van advies voor natuurbescherming, die het wederom voor de zeehonden opneemt, naar aanleiding van excursies op de Zeeuw- sche stroomen, door hem als leider van het leiderskamp voor natuurstudie op Schou wen, ondernomen. De heer Brouwer is stellig een van de meest bevoegden om over de verspreiding van den zeehond te oordeelen, aangezien hij zich meermalen van de sterkte der kudden aan onze kust aan de Wadden zee en de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroomen op de hoogte heeft gesteld. Tweederde van het aantal zee honden leeft in de Waddenzee. In Natura, het orgaan der Ned. Natuur- Historische Vereeniging, schrijft hij thans, naar aanleiding van de schatting van het totale aantal dieren door dr. Havinga, op 4000 stuks, en van een andere schatting, bij telling verkregen, van ruim 1900 dieren (waarvan 1100 in de Zeeuwsche en Zuid-Hol landsche wateren), dat men voor ons land een totaal aantal van ongeveer 3000 stuks mag aannemen. Van dit aantal leeft 2/3 deel in de Waddenzee, de rest in de stroomen van de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilan den. Ten overvloede mag er nog op gewezen worden, dat eenige jaren geleden het aantal kudden op 60 a 70 werd geschat. Men mag aannemen, dat de jacht op zeehonden niet vrij is van exces sen. Brouwer wijst zelfs op de pogin gen van een aantal jagers op een Belgisch jachtje, die eerst een kud de met roffelvuur van de plaat joe gen om daarna salvo's af te geven op de koppen, die bij de boot zicht baar werden. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 81. „Hij... hij is toch niet dood, wel?" vroeg Simon huiverend. „Wij weten het niet," antwoordde de her tog. „Ik zal direct naar hem kijken. Laten wij nu gaan," drong hij aan, „wij zullen later verder spreken." Rex stuurde de auto in de richting van de rivier en spoedig hadden zij den hoofdweg be reikt, die liep van Birdichy naar de grens. Het was een groote, moderne wagen, de tele graafpalen vlogen aan beide zijden van den weg aan hem voorbij. Zij moesten meer dan honderd tachtig rnjjl afleggen, Rex nam dus zijn kansen waar, hij reed zoo hard hjj kon. Zoo gauw zij de buitenwijken van Kief achter zich hadden, nam de hertog zijn zak lantaarn uit zijn zak en begon Richard's hoofd te onderzoeken. Nog nooit in zijn leven had Rex zich zoo ellendig gevoeld hij had toch ook niet kunnen vermoeden, wie de man was, die met het licht naar hen toekwam. Hij had niet het minste idee dat Richard in Rusland was en nu, nu had hij misschien een van zijn beste vrienden gedood. Ter Pelkwijk c.a., in een publicatie in De Levende Natuur, wezen op misstanden op Texel. De gruwelijke practijken met op de zandplaten gestoken scherpgepunte vang- stokken schijnen echter niet meer voor te komen, men hoorde er althans de laatste paar jaren niets van. Premie op zeehonden afgeschaft. Bekend is, dat de min of meer beruchte premie op het dooden van zeehonden uit be zuiniging is afgeschaft, terwijl bij ministe rieel besluit van October '35 een einde werd gemaakt aan het dooden van zeehonden als zgn. schadelijk gedierte op een vergunning ex. artikel 60 der Jachtwet van 1923. Men moet in het bezit van een jachtacte zijn om op zeehonden te kunnen jagen. In hoeverre deze strengere bepaling wer kelijk op den robbenstand invloed uitoefent, is moeilijk te zeggen. Men heeft immers niet de minste controle meer, nu de overigens niet te waardeeren premie, tevens middel voor het verkrijgen van statistische gegevens is ingetrokken. Misschien ondervindt de zeehond meer schade van het vrij groote aantal sportjagers dan van hen, die oeco- nomisch voordeel uit de jacht trekken, im mers de zeehond vertegenwoordigt een ge ringe waarde, die de moeite van het jagen niet loont, Bepaalde Jachttijden. Hoe het zij, de vraag is gerecht vaardigd, of men eindelijk niet moet overgaan tot het scheppen van betere omstandigheden, waar onder op den zeehond kan worden gejaagd. Zoo wordt op de dieren ook gejaagd in een tijd, waarin de wijfjes jongen dragen en ter wereld brengen. Reglementeering van de jacht is dan ook wel een eerste eisch, Zoo mag aan de Duitsche kusten op het dier niet gejaagd worden van 1 Maart tot en met 15 Juli; ook Brouwer wenscht de opening der jacht niet eerder te stellen dan 15 Juli.. Vrijplaatsen noodzakelijk. Nog een doeltreffende maatregel zou zijn in de beide verspreidingsgebieden van onze wateren een vrijplaats, een soort reservaat dus, voor deze dieren in te stellen. Natuur lijk zou hier toezicht noodig zijn. Zoo sterk vervolgde dieren als de zeehonden weten gauw genoeg, waar een veilig areaal voor hen te vinden is, en neemt men dit niet te klein, dan heeft men althans eenige zeker heid, dat de soort in voldoende aantal voor de Nederlandsche fauna behouden blijft. Een dergelijke vrijplaats bevindt zich reeds aan de Westkust van Slees wij k-Hol- stein, waar tusschen den Elbemond en het eiland Föhr een aantal eilanden en zand platen zijn aangewezen., welke den zeehond bescherming bieden. Het is niet de bedoe ling om de daar beschermde exemplaren ongelimiteerd te doen toenemen. De bedoe ling is een gezonde verhouding te scheppen tusschen de jacht en de natuurbescherming, opdat de jacht niet tot uitroeiing leidt. Juist met de groote zoogdieren moet men in de zen tijd zeer voorzichtig zijn. In beide richtingen zal ook in ons land naar een betere bescherming van de zeehon den moeten worden gestreefd. Tegen een be paald minimum zal natuurlijk ook de vis scherij, wanneer zij niet eenzijdig de oorza ken van vischvermindering in sommige wa teren beoordeelt ten nadeele van dit dier, geen bezwaren kunnen hebben. Strenge maatregelen tegen ont vluchting. Blijkens berichten over de ontvluch ting van een aantal in ons land ge- interneerde Spanjaarden, bestaat er misverstand omtrent de omstandig heden, waaronder deze hier te lan de vertoefden. De Spanjaarden, welke hier asyl hebben gevonden, behoorden tot de groep der rechtschen, welke kort na het uitbreken van den burgeroorlog hun toevlucht in de Nederlandsche legatie te Madrid hebben gezocht. Na de verplaatsing van de Spaan- sche regeering naar Valencia heeft de Ne derlandsche regeering van haar gedaan gekregen, dat de weerbare mannen onder de in het gezantschap verblijf houdende vluchtelingen, die naar Nederland wensch- ten te worden gebracht, hiertoe toestemming verkregen, waarbij de Nederlandsche re- geerimg zich tegenover de Spaansche re geering verbond maatregelen te nemen, ter voorkoming, dat zij Nederland zouden ver laten. Teneinde hun niettemin binnen Nederland bewegingsvrijheid te kun nen toestaan, heeft onze regeering hen op eerewoord schriftelijk aan haar doen beloven, van elke poging tot ontvluchting af te zien. Vluchtelingen onder dagelijksch politietoezicht. Na "de eerste gevallen van ontvluchting, welke desniettegenstaande hebben plaatsge vonden, zijn allen onder dagelijksche poli tiecontrole geplaatst. Enkele maanden is deze regeling gehandhaafd, waarna zij op aandrang der betrokkenen minder streng is gemaakt. Toen bovendien de Franco-re geering zelve den geïnterneerden had ge maand hun beloften na te komen, is het toezicht tot een zuiver administratieve con trole teruggebracht, met dien verstande, dat met een aanmelding eens per week genoe gen werd genomen. De nieuwe ontvluchtingsgevallen hebben aanleiding gegeven de dagelijksche aan melding wederom voor te schrijven, ge paard met het verbod de woonplaats te verlaten. Uit den aard zijn alle maatregelen tot opsporing van de vluchtelingen genomen. Gelijk uit het bovenstaande blijkt, was hetgeen hier opnieuw geschiedde niet het verbreken van een belofte der geïnterneer den aan de regeering van Valencia, doch van hun aan de Nederlandsche regeering gegeven eerewoord. Met de non-interventie-overeenkomst heeft deze zaak niets uit te staan. Het staat thans vast, dat de zes verdwenen Spanjaarden hun eerewoord verbroken hebben. Thans staat vast, dat de zes Spanjaarden, die te Zeist in Hotel Figi verbleven, hun eerewoord verbroken hebben en naar het buitenland gevlucht zijn, met de bedoeling naar het vaderland terug te keeren. Dè Zeister politie heeft, nadat zij zich gister morgen tusschen tien en twaalf uur niet op het bureau hadden gemeld, proces-ver baal opgemaakt van hun verdwijning. De Rijksvreemdelingendienst zal deze zaak nu verder onderzoeken. Vermoed wordt, dat de uit Eindhoven verdwenen Spanjaarden in contact hebben gestaan met hun lotgenooten uit Zeist en gezamen lijk de ontvluchting hebben besproken en uitgevoerd. De drie te Zeist achtergebleven Span jaarden ontkennen iets geweten te hebben van de plannen van hun lotgenooten. De Koning van Engeland heeft volgens de Daily Express doen bekend maken, dat het z'n wensch is, dat leden der Koninklijke Familie niet om bijzondere voorrechten op verkeersgebied vragen; behalve dan wanneer zij „officieel" uit zijn. Dit beteekent dus, dat de Koninklijke auto's in den vervolge, net als andere wagens gewoon geparkeerd zul len worden, wanneer leden van het Vorste lijk Huis plaatsen van amusement bezoeken of visites bij vrienden afleggen. Deze order van den Koning is het gevolg van een protest op 14 October jl. van honderd taxi-chauffeurs tegen het parkeeren van de auto van de Hertogin van Kent voor een huis, terwijl zulks aan taxi-chauffeurs niet is toegestaan en zij verwezen worden naar een parkeerplaats. WOENSDAG 8 DECEMBER 1937. Hilversum I. NCRV-uitzending. 6.30—7.0» Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Christ. lectuur. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en Tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Sportdialoog. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Evangelisatie-avond. 9.45 Haarlemsche Orkestvereeniging en so listen. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. II.00 Vervolg concert. 11.3012.0b Gramofoomuz. Hierna: Schrift lezing. Hilversum n. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Jeugd in Crisistijd", causerie (gr.pl.) en gramofoonmuziek. 11.30 „De groei van de ordeningsgedachte", causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Knipcursus. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 „The Lucky Birds" en solist. 6.30 Internationaal politiek overzicht. 7.00 Zang. 7.30 „Jezus Christus in deze dagen", causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 „Vliegende Hollanders", Luchtvaartpro gramma. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 VARA-Orkest en declamatie. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. „Zeg, hoe gaat het met hem?" vroeg hij bezorgd. „Hij leeft," zei de hertog geruststellend. „Wij mogen wel dankbaar zijn, dat je hem met den marlpriem een tik gegeven hebt, want als het een ijzeren staaf geweest was, zou zijn schedel als een eierdop gekraakt ge worden zijn, Hoe kwam hij eigenlijk in Rus land?" „Hij kwam over om ons te bezoeken. Ik dacht dat Valeria Petrovna jullie beiden vei lig en wel uit de gevangenis gekregen had. Gisteren hoorde ik voor het eerst, dat dit niet het geval was. Hij heeft het plan voor de ontvluchting uitgewerkt. Is hij ernstig gewond?" „Op zijn hoofd kan ik geen wond vinden. Zijn hoed heeft hem gered. Ik denk, dat het bloed uit zijn neus gekomen is." „Hoe ter wereld kon dat gebeuren „Wij waren in die vervloekte kelders," legde Rex uit. „Ik kreeg er gewoon kippen vel van. Opgepropt met mummies. Ons licht ging kapot en toen waren wij inderdaad in een hel. 't Is met geen pen te beschrijven hoe heet het daar was, wij konden nauwelijks ademhalen. Toen dacht ik, dkt wjj achter volgd werden, wij zagen iemand met een licht uit den gang komen; ik sloeg hem neer en de Reichleau nam hem zijn licht af." „Ik denk, dat hjj ongerust geworden is, en dat hij jullie is gaan zoeken." „En wat een geluk, dat hij dat gedaan heeft," zei de hertog. „Als hij het niet gedaan had, zouden wij daar zeker den dood hebben gevonden. Bovendien was ik nog bang dat, wanneer wij er uit zouden komen, wjj je, niet meer vinden konden. Leshkin is naar Moskou geweest en heeft met Stalin gesproken. Je zou vanavond gearresteerd worden." Simon lachte op een eigenaardige, nerveuze wijze. ,,'t Is waar," voegde Rex eraan toe. „Die oude schurk heeft het ons zelf verteld. Er zou morgenochtend een schietpartijtje plaats vim den en wij zouden voor schietschijf dienen." „Welnu, ik ben blij, dat wjj althans voor het oogenblik uit de misère zijn. Ik hoop echter, dat hij het niet op Marie Lou gemunt heeft." „Marie Lou? Was die dan ook hier?" riep Rex uit. „Waarom is zjj dan niet hier?" „Zij was met Richard," vertelde Simon, „maar hij wilde niet, dat zij in dit avontuur gemengd zou worden." „Hola, niet zoo vlug, wacht even." Rex liet den wagen langzamer loopen. „Wij kunnen haar toch niet alleen achterlaten?" Simon schudde het hoofd. „Dat is in orde. Richard heeft speciale schikkingen voor haar getroffen. Zij heeft nu een Engelsch paspoort. Hij is onlangs in Weenen met haar ge trouwd." „Goeie genade, dat meen je toch niet?" „Waarachtig. Hij zei dat hij niet zonder haar naar Rusland terug kon gaan. Zij moest als zijn tolk fungeeren. Maar als je het mij vraagt, dan moet ik je zeggen, dat hij sta pelgek op haar is." De Reichlau leunde naar voren. „Als dat werkelijk zoo is, is dat een reden, te meer voor hem, haar veiligheid te verzekeren. Ben je er wel zeker van dat hij van plan was haar alleen te laten reizen?" „Mm", knikte Simon, „hij heeft het mij zelf verteld. Hij zei dat zij het land op gewone wijze zou verlaten." „Wel, als je er overtuigd van bent, dan is het in orde. Maar ik zou het een afschuwe lijke gedachte vinden dat dat meisje alleen in Kief is." „Zij zal nu wel in den trein zitten," ver zekerde Simon. De wagen snelde door den donkeren nacht. Zij begonnen te klimmen naar hooger gelegen streken. „Hij komt bij", zei de hertog. „Ik twijfel eraan of hij zal weten wat hij het eerste zegt. Slaap is het beste geneesmiddel voor hem momenteel." „Hier neem dit dan," zei Simon en haalde een klein fleschje uit zijn zak. „Het zijn slaaptabletten die Valeria Petrovna mij ge geven heeft. Ik denk dat er medinal inzit." Richard kwam iets naar voren. Hij keek om zich heen en viel toen weer met een zucht in de kussens terug. Hij sloot zijn oogen. „Neem dit," zei de hertog en legde een paar van de tabletjes in zijn hand. „Waar... waar... zijn wij?" mompelde Richard. Rex draaide zich vlug om en zei met een glimlach: „Het spijt mij zoo Richard. Ik wist absoluut niet dat jij het was, m'n Jongen. Ik was bang dat ik je doodgeslagen had." Richard bewoog zijn hoofd pijnlijk heen en weer. Hij kreunde weer en trachtte fijn hoofd met zjjn hand te steunen. Dat ging echter niet. „Waar zijn wjj?" vroeg hij weer. „Wjj zitten in den auto. Je hebt ons allen j gered, Richard. Wij gaan naar de grens," zei de hertog. „Neen, neen, riep Richard en trachtte rechtop te gaan zitten. „Laat de auto stop pen, ik ga met de vliegmachine." Rex lachte. „Ik zou niet bepaald graag als passagier in je vliegmachine zitten, Richard. Je zou nu niets kunnen uitvoeren na den slag dien ik je gegeven heb." „Het geeft niet dat de vliegmachine achterblijft," mompelde Richard, „als wij éllen maar veilig wegkomen." „Maak je daar maar geen zorgen over, Richard wij fijn allemaal hier. Neem deze tabletjes, dan kun je heerijlk slapen tot wij de grens bereikt hebben." De hertog duwde de tabletjes in fijn mond. Hjj zonk terug in de kussens van den auto. „Ja... de grens... Laten wij naar de grens gaan." Zijn stem ging over in on samenhangend gemompel. Enkele oogenblik- ken later sliep hij vast. „Denk je dat men over onze ontsnapping waarschuwingen zou hebben uitgezonden?" vroeg Rex na een lang stilzwjjgen. „Niet over jou en mij," antwoordde de her tog. „Als Yakovkin op wacht blijft zullen zjj onze ontvluchting niet eerder dan morgen ochtend bemerken. Maar ik denk, dat "het met Simon een ander geval is." „Zeer zeker als Leshkin van plan was om mij vanavond weer te arresteeren," stemde Simon pessimistisch toe. „Zij zullen den auto missen en natuurlijk trachten ons te achter volgen en ons weer gevangen te nemen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7