KANNEWASSER. „Onze *Vled"- Aymclci HOLLANDIA Graslinnen Hoe onze Marine reilt en zeilt EDENAVOND Een goede gewoonte Ponderdag 9 December 1937 Tweede Blad Bond voor Harmonische Lichaams ontwikkeling £ee$e kisten, maken twisten, Wordt ook Geconfectioneerd geleverd. TA 55 WK TELE FUN KEN MUZIEKAPPARATEN RADIO mmmm NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ. N.V., HUYGENSPARK Heden de interessante „Onze Vloot"~avond rialto-theater De actie der onderwijzers Volg haar na Burgerlijke Stand van Den Helder Mendelssohns Vioolconcert van allerlei aard ..MIJHHARDTJES' De strijd tegen den godsdienst in Duitschland Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" tfiadótiieuwj De Marine-film een uitstekend stuk reclame. Gisteravond heeft in het Christelijk Militairen Tehuis aan den Kanaal weg de film „Hoe onze Marine reilt en zeilt", vervaardigd door den heer J, H. M. An- genent in opdracht van het comité, „Onze Marine", gedraaid en wij kunnen niet an ders zeggen, dan dat dit „document-in- celluloid" een waardig stuk reclame is ge worden voor onze nationale navy. Een film, die de marine laat zien, zoowel de ernstige zijde ais den meer humoristischen kant om beurten belichtend. Het was de heer Angenent, de bekende ma rine-journalist, die achter de camera stond en hoewel het overdreven zou zijn te beweren, dat hier sprake is van een filmisch kunst werk, is het zeker gerechtvaardigd op te merken, dat deze rolprent tal van bijzonder aardige scènes bezit, leuke close ups en goed- getroffen snap-shots van onderdeelen, van dat groote apparaat, dat „Marine" heet. En dat alles boeit zóó zeer, dat men de en kele minder geslaagde intermezzi gaarne op den koop toeneemt. In een 9-tal onderdeelen wordt het onder werp behandelt. Het begint met een fragmen tarische inleiding, een serie van elkander on afhankelijke opnamen, gevolgd door de eigen lijke film. De aanwezige Jantjes hebben hun hart kun nen ophalen, met name dóAr, waar zij zich zelf of hun colelga's aan het Nieuwediepsche station zagen arriveeren, de barring aan de hand en kennelijk in opgewekten staat, om tijdelijk deel te gaan uitmaken van Harer Ma- jesteits Marine. Volgen de bekende werkzaamheden geduren de de eerste dagen, het leeren der eerste mili taire beginselen, die moeilijker zijn dan de buitenstaander zou meenen, o.a. het salueeren, het leeren van splitsen en knoopen, het exer- ceeren enzoovoorts En zoo draait zich de film af; na de theorie en praktijk gedurende de eerste weken volgt het werk op de vloot en eerst d&n wordt de film met recht interessant en... een stuk pro paganda van het goede soort. Het is niet alleen Den Helder, waar men in deze film marine ziet; men krijgt eveneens opnamen uit andere plaatsen, o.a. Dordrecht, Nijmegen (ja, Nijmegen ook!), Rotterdam, Vlissingen, kortom, overal waar een grootere of kleinere basis van de marine gevestigd is. Het is alles zeer afwisselend, de schietoefe ningen in de Heldersche duinen, het afstand- meten aan boord, en niet in de laatste plaats het werk van den Onderzeedienst en de Marine Luchtvaart. Kortom, een film, waarin men in vogelvlucht inderdaad een juisten kijk krijgt op dat even merkwaardige als aantrekkelijke leven in en bij onze Nederlandsche Marine, die ons allen, en dan met name in Jutterland, zoo na aan het hart ligt, ook al praten wij er wel eens wat onverschillig over. Doch daarvoor zijn wij Ne derlanders Vermelden wij nog, dat gisteravond de film draaide voor de derde maal; zij had reeds gerouleerd in Heerlen en Venlo. Morgenavond zal zij wederom gegeven worden in het Chris telijk Militair Tehuis en die haar nog niet zagen, kunnen wij een bezoek adviseeren. De aardige teekeningen in het eerste deel der film zijn van de hand van den heer Ver hoeven, terwijl de teksten vervaardigd zijn door Albert Chambon, den bekenden mede werker van het maandblad ;,Onze Marine". Een film, die belangstelling kan wek- zij zoo zeer, juist nü, van noode heeft van ken voor de marine, belangstelling, die het, geheele Nederlandsche volk. Geen Kerst- en Nieuwjaarspost zonder Kinderzegel Naar wij vernemen, heeft de burgemeester het beschermheerschap van de plaatselijke afdeeling van den Bond voor Harmonische Lichaamsontwikkeling aanvaard. Onder de plaatselijke sportvereenigingen werd bereids propaganda voor den „Bond" gemaakt, waar bij o.m. affiches werden uitgereikt. De afdee ling mocht als gevolg hiervan reeds verschil lende leden inschrijven. Een succes boekte men ook, toen men de toezegging kreeg, dat men van de gymnastiekaal der Tuindorp- school gebruik mag maken als oefengelegen heid. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat men in Januari de eerste examens wil afnemen en dat bij de prijsuitreiking, welke daarop volgt hoogstwaarschijnlijk de Olympische film zal draaien. maar 'n Ieege kast krijgt U nooit als U ons voor lakens en sloopen gebruikt. In alle breedten voorradig. Alléén bij $Vroofevlaiv^ verschaft U de Telefunkeri TA 55 WK. Door de harmonische samenvoeging van chassis, luidspreker en kast klinkt de fijn genuan ceerde weergave geheel „vrij." van het ap paraat; men waant zich in de concertzaal of de studio. Door den rijkdom aan forman ten komt het karakteristieke van elk instru ment en elke stem volkomen tot zijn recht. Dank zij de toepassing van de vele nieu wigheden der radiotechniek wordt hier iets schoons geboden voor weinig geld. Zeer goede selectiviteit - zichtbare afstemming - automatische fadingcompensatie - intelli gente stationsnamenschaal - eenvoudige bediening - verrassend goede korte-golf ontvangst - timbreschakelaar - pick-up- aansluiting aansluiting tweeden luidspre ker - bijzonder smaakvolle kast. Vraagt geheel vrijblijvend demonstratie rri|S...rl. loD.— bij een Telefunken Service Station! TiüFUNKEN Uiterst actueele lezing en boeiende film. Vanavond om 8 uur vindt in het Rialto- theater de reeds eerder aangekondigde „Onze Vloot"-avond plaats, uitgaande van de plaat selijke afdeeling der Kon. Nederl. Ver. „Onze Vloot". Het programma is uitstekend verzorgd en het is derhalve te verwachten, dat het theater vanavond gevuld zal zijn met een talrijk auditorium, dat belang stelt in beide, onze marine zoo zeer betreffende, programma-onderdeelen. Het Is de heer J, J. M. Sterkenburg, uit Den Haag, die een causerie geeft over het onderwerp „De Maritiem-politieke verhou dingen in den Stillen Oceaan en de gevolgen daarvan voor Nederlandsch Indië", een ge geven, waarover juist den laatsten tijd zoo veel in de wereldpers te doen is en dat als uitermate actueel beschouwd kan worden. Hierna volgt de film „Wat gebeurt er in China?", een rolprent, waarvan de titel o.i. voldoende zegt. Deze interessante avond wordt gegeven voor de leden van „Onze Vloot", die gratis toegang hebben; men is alleen verplicht zijn plaats (maximum 2 plaatsen) te bespreken ad 10 cent per plaats. Plaatsen kunnen nog heden middag van 5 tot 6 uur aan de kassa van het theater bespro ken worden. Men gelieve hiervoor echter zijn lidmaat schapskaart over dit jaar of 1938 mede te brengen. Wij wijzen er nogmaals op, dat deze avond, die gevolgd zal worden door andere, waar op eveneens maritieme vraagstukken, ons land en oiize koloniën betreffende, door ter zake kundige inleiders behandeld zullen wor- 8 UUR in het ZAALOPENING 7.30 UUR J. J. m. STERKENBURG, Den Haag. De maritiem-politieke verhoudingen in den Stillen Oceaan en de gevolgen daarvan voor Nederl. Indië. GEVOLGD DOOR DE F,LM: WAT GEBEURT ER IN CHINA? 5 Voor leden van „Onze Vloot" verplichte plaatsbespr. ad. 10 ct. p. pl. (max. 2 pl.) HEDENMIDDAG van 5-6 uur in Rialto. NIET-leden 25 cent den, een goede gelegenheid is zich op te ge ven als lid van „Onze Vloot". Zij toch, die dit nog heden doen, hebben gratis toegang tot deze en volgende lezingen. De aangifte kan geschieden aan het Bureau van Drukkerij de Boer, alwaar het bewijs van lidmaatschap wordt afgegeven, waarop men z'n plaatsen kan bespreken aan Rialto. Wie zich een interessante en leerzame avond wil bereiden, die verzuime deze gele genheid niet! Overigens leze men de advertenties in dit nummer. Ten overvloede diene dat ook niet-leden in de gelegenheid gesteld worden, deze belang rijken avond mede te maken. Men zie daarvoor de advertenties. Zaterdagmiddag 2 uur spreekt de Bondsvoorzitter voor de radio. De heer J. P. W. van der Sluys, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, zal a.s. Zaterdagmiddag te 2 uur een radio-voordracht houden (via Hilversum II) over de noodzakelijkheid van de verlaging der leerlingenschalen. In dit verband kunnen wij nog vermelden, dat de actie in Den Helder als geslaagd te be schouwen is. Niet minder dan 3.850 brochures „Er dreigt gevaar", werden verkocht. NIET HIER MAAR NAAR ALKMAAR. Gisteren werd hier ter stede iemand aange houden, die nog eenige dagen logies te goed heeft in het Huis van Bewaring te .Alkmaar. Hedenmorgen is hij naar zijn tijdelijk pen sion vervoerd. DIEFSTAL OP HET PLATTELAND. Van het erf van een boerderij in Koegras zijn dezer dagen eenige stukken waschgoed ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in naar den dader. Het is een goede gewoonte om bjj de jaarwisseling, elkander de beste wen- schen voor het nieuwe jaar aan te bie den. Het is een hartelijkheid, die altijd zeer gewaardeerd wordt, en men mag haar dan ook niet verzuimen. Nieuwjaarsbezoeken legt ieder af en naarmate zijn kennissen- en familie- 1 kring grooter is, besteedt men dien eersten dag van het nieuwe jaar, korter of langer tijd aan die bezoeken. Het is natuurljjk niet mogelijk alle vrienden en bekenden te bezoeken en persoonlijk zijn gelukwenschen aan te bieden. Of 1 eigenlijk is dat wel mogelijk, want de krant vervult deze taak. De krant is de vriend, die van huis tot huis gaat en de gelukwenschen van u doorgeeft aan al uw vrienden en kennissen. Zü ver geet er niet een, omdat zij In alle ge zinnen komt. Nieuwjaarsadvertenties worden gele zen. En om allen in de gelegenheid te stellen op deze wijze hun wenschen te kunnen aanbieden, heeft de directie be sloten den prijs van deze annonces, die reeds laag was, nog lager te stellen. Voor veertig cent, wanneer men zijn wensch vóór 18 December opgeeft, voor slechts dertig cent, kan men al zijn vrienden bereiken. Onze loopers bezoeken u één dezer da gen. Geef hun uw gelukwenschen op. 't Is een goede gewoonte, volg haar na. DE NIEUWE SLEEPBOOT VOOR IJMUIDEN. Loopt Zaterdag a.s. van stapel De N.V. Bureau Wijsmuller (Scheepvaart, Transport en Zeesleepvaart) te IJmuiden, deelt mede, dat de voor haar op de werf van de firma Jan Smit Czn. te Alblasserdam in aanbouw zijnde groote zeesleepboot „Amster dam", a.s. Zaterdag de helling zal verlaten. Daarna zal met het plaatsen van de 1400 pk machine, welke bij de Arnhemsche Stoom sleephelling te Arnhem vervaardigd is, een begin worden gemaakt. KERSTCONCERT. Men verzoekt ons den datum te willen rec- tificeeren van het Kerstconcert in de Geref. Kerk, Julianapark. Niet Donderdag 16 De cember, maar Dinsdag 14 December wordt het concert gegeven, OPENBARE DRONKENSCHAP. Het is tegenwoordig een zeldzaamheid als men een man „in kennelijken staat van dron kenschap" op straat tegen komt. Gistermor gen was dat echter in de Spoorstraat toch het geval. De man in quaestie werd naar het Hoofdbureau overgebracht, waartegen hij zich hardnekkig verzette. Behalve een verbaal voor openbare dronkenschap kreeg hij ook nog een verbaal wegens wederspanningheid. van 8 December 1937. Ondertrouwd: N. J. Hager en A. Wal. Bevallen: A. Kantvan Broekhoven, d. C. J. SprengersGrasboer, z. Overleden: N. BijlRijnsent, 63 jaar. Wed. T. Jongkees, geb. G. de Haan, 66 jaar. Het nummer, dat Woensdagavond a.s. door Theo Olof op solo-viool vertolkt zal worden. Namen wij in het nummer van gisteren eenige bijzonderheden op, betreffende „Die Fingalshöhle", thans laten wij het een en an der volgen, met betrekking tot het nummer, dat Theo Olof zal spelen en wel het viool concert Opus 64 van Mendelssohn-Bartholdy. „Siehst du, lieber David, das is so ein Violinkoncert wie du immer komponieren wolltest", zei lachend Robert Schumann tot Ferdinand David, den beroemden violist en ook componist, toen deze zoo juist Mendelssohns viool-concert (Opus 64) in het Leipziger Gewandhaus had ten doop gehouden (1845). Een concert als dit had men allerminst verwacht. Waar bleef, al dadelijk bij den aanvang het geijkte, zoo spannende Franschfi aanvangstuttie Niets van dat al: Direct ^:et de solist ho ven zacht wiegende achtste figuren van het strijkorkest het innige eerste thema in. Na dat het heerlijk mooi verwerkt is, treedt op zeer bijzondere wijze het tweede thema op: de solo-viool houdt zijn laagste g gedurende acht maten als orgelpunt uit, waarboven de prachtige zang van klarinetten en fluiten weerklinkt en neemt dan de melodische zang der blazers over. Even eigenaardig is het in voeren der cadenz: ze staat niet, zooals ge woonlijk, aan het slot van den satz, doch treedt onmiddellijk na de doorwerking op. Door het fijne weefsel van haar dan lang zamerhand weg-stervende arpeggios klinkt dan heel zacht de weder-intrede van het hoofdthema in fluiten, hobo's en violen. Men- delssohn laat de drie satzen van zijn concert direct op elkaar volgen. Het Andante wordt door een uitgehouden b van den fagot inge leid, waarna een korte modulatie naar de c-dur cantilenen van den solist voert. Naast Theo Olof, het wonderkind, dat Woensdag avond Mendelssohn's vioolconcert speelt. dit hoofdthema treedt een tweede thema in d-mol op, rijk met dubbelnoten versierd; de terugkeer naar het eerste thema is een prachtig stuk stemming. Zeer mooi is ook de slechts door het strijksorkest begeleide korte overgang naar het Finale. En hier, in plaats van het geliefde Spaan- sche of Poolsche Rondo dier tijden een Apo theose van het geestige en het sierlijke. De solist heeft alle gelegenheid, zijn techniek te doen bewonderen. Na een scherp signaal van het koper even een afwisselend naar vo ren treden van viool en orkest, totdat ein delijk het echte finale thema inzet. Een vurig coda besluit het meesterwerk. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuk} 50ct. Proef doosje 2stuks10ct. l^oedig heeft de bisschop van Berlijn een nieuw protest doen hooren tegen de wijze waarop de huidige Duitsche regeering op treedt tegen de Katholieken. Wij kunnen daaraan tevens wel toevoegen, en tegen de belijdende protestanten. Het is zeer juist wat „de Maasbode" in verband hiermee zegt: „Tusschen het totalitaire nationaal-socialis- me, dat beslag op den geheelen mensch wil leggen, en het evenzeer totalitaire Katholi cisme (en belijdende Protestantisme, over- zichtschr.) hetwelk beslag op den geheelen mensch moet leggen, is zelfs geen samenwer king mogelijk. Het nationaal-socialisme kan een tijd lang om opportuniteits- en utiliteitsredenen zijn greep op de massa minder klemmend maken; krachtens zijn wezën moet het alles uitstoot ten en vernietigen, wat niet zuiver nationaal- socialistisch is. Of dit nu het gevolg is, van het nationaal-socialisme als zoodanig, of van de filosofie, welke het best bij het politieke systeem past en er zich vanzelf onderschuift, is een kwestie, welke tot een belangwekkend academisch debat aanleiding zou kunnen geven. We staan echter voor het groote feit van den toestand, zooals deze is en onver mijdelijk worden moest. En dan beluisteren we het ontzettende woord van mgr. Preysing, dat men slechts de waarheid over den toestand, tegenover welken de ware christenen in het Derde Rijk zich geplaatst zien, weergeeft, als men ver klaart, dat de trouwe katholiek (belijdend: protestant) in het huidige Duitschland een buiten de wet gestelde, een vogelvrjj-ver klaarde is. Dan schildert de bisschop in donkere kleuren den somberen, materieelen toestand van den practiseerenden geloovige. Maar het ergere, het ergste is, dat zijn geloof zelf bedreigd wordt: Het gevaarlijkste blijft echter de invloed van den anti-Christe- lijken geest, waarbij alle middelen worden aangewend om aan het Duitsche volk het denkbeeld bij te brengen, dat het bovenna tuurlijke een uitvinding van dwaze priesters is, niet alleen overbodig, maar zelfs schade lijk voor het welzijn der natie. En in dien geestelijken strijd staat de aangevallene weerloos tegen den aanvaller, want de mond wordt hem gesnoerd. Hij kan noch zich zelf, noch zijn geloof, noch de Kerk verdedigen; hij moet zwijgen, zwijgen; en toezien, hoe het dierbaarste was hij in zijn menschelijke per soonlijkheid bezit, vernield en vernietigd wordt ook in de harten van hen, die door God zelf aan zijn verantwoordeijke zorgen zijn toever trouwd. Het is wel een zeer somber beeld, dat de Duitsche bisschop heeft gegeven van den toestand van een geloovige in Duitschland. Het is een zware weg, die men te bewandelen heeft. En het Kath. hoofdorgaan, waaraan wij een en ander ontleenden zegt aan het slot van zijn beschouwing: De Duitsche katholieken gaan hun zwaren kru;"weg. In een predicatie, welke mgr. von Galen den 31 October j.1. in den dom te Mtin- ster hield, heeft hij het zoo aangrijpend ge schilderd: „Elke trouwe volgeling van Chris tus moet den kruisweg van het lijden gaan om aan de glorierijke overwinning van Chris tus deel te hebben". Het is een zware weg voor Duitsche katholieken, den weg van een der gruwelijkste, zij het weinig bloedige ver volgingen, welke de geschiedenis gekend heeft. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Een koninkrijk voor een kus" en „Pen- rod en Sam". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „De mijnen van Koning Salomo" en „De revolutiebruid". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De parvenu" en „Het geheim van de schorpioen", JJedent Rialto, 8 u. Onze Vloot-avond. Café Prins Hendrik, 7.30 u. Concert „Kuntszin". Vrijdag 10 December. Casino, 8 u. Feestavond Zeevaartschool- verg. Kegelhuis, 8 u. Feestavond pl, afd Het Mobilisatiekruis", Zaterdag 11 December. Casino, Sm. Uitvoering O.K.K. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16>u Barometerstand Den Helder 752.7 Temperatuur lucht 0.2 Laagste temp. lucht gisteren 0.0

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7