Express stort zich op stilstaanden trein Massamoordenaar in dienst van bende gangsters „Eens zal Duitsdiland koloniën hebben" DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aanslag op Delbos beraamd Tokio viert de val van Nanking Vrijzinnigen! Campinchi hekelt bewapeningswedloop Reisbureau WACQ UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR, KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50. POSTGIROREKENING 16068 ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8180 34 dooden bij spoorwegramp in Schotland Zou op reis door Oost-Europa worden vermoord Verplichte oogst-confröle in de Ver. Staten Japan erkent Tsjang Kai-Sjek niet meer Engelsche vliegtuigen staken patrouille-diensten Steeds meer korte-golf- uitzendingen Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT* Hij maakte grappen tot zijn dood toe HE LDERSCHE COURANT SNEEUWJACHT BEMOEILIJKT RED- DINGSWERK. Tijdens een hevigen sneeuwstorm is de express-trein Edinburgh-Glasgow Gisteravond in volle vaart tegen den achterkant van de in het station Castlecary stilstaanden sneltrein DundeeGlasgow opgereden. Volgens de laatste berichten zouden er 34 dooden en ,40 gewonden zijn. De belde voorste wagens van den achtersten trein wer den totaal versplinterd. Bij het schijnsel der vlammen van in brand geraakte wagons moesten de redders hun werk verrichten, dat zeer bemoeilijkt werd door de sneeuw. Met groote vertraging moesten de dokters, het personeel der ambulance en de vrijwillige redders zich door de sneeuw jacht een weg banen. Nog steeds worden nieuwe slachtoffers tusschen de puinhoopen vandaan gehaald. Sedert 1915 is in Engeland zulk een ernstig spoorwegongeluk niet voorgekomen. Brieven ontcijferd van reeds ge arresteerd terrorist. Ongeveer een maand geleden is te Valenciennes, in Frankrijk, een Hongaar gearresteerd, zekere Bu- dai Koleman, een bekend terrorist. Na zijn arrestatie was de politie er in geslaagd twee brieven te onder scheppen, die in onschuldige taal gesteld aan zijn adres te Valencien nes en te Saint Amand gezonden waren. Na ontcijfering bleken de brieven echter gegevens te behelzen omtrent twee aanslagen, die be raamd waren en waarvan een in Praag zou worden uitgevoerd op den Franschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Yvon Delbos tij dens zijn rondreis en een op den Al- gerijnschen gouverneur-generaal Le Beau. Door de ontdekking in de bagage van Budai Koleman van een identiteitskaart uitgereikt door het postkantoor te Cannes, heeft men thans ook een ,poste restante" aan het kantoor te Valenciennes gezonden brief in cijfercode gevonden. Uit dezen brief bleek ten duidelijkste het bestaan van een terroristisch complot tegen Delbos en Le Beau. De brieven bleken uit Praag te komen. Onmiddellijk na de ontcijfering werden dringende maatregelen genomen voor de reis van Delbos, toen deze Polen verliet. Delbos is, zooals bekend, thans te Boekarest Waar hij besprekingen voert met de Roe- meensche regeering. Er zijn in verband met den aanslag reeds zes bevelschriften tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Handlanger te Praag gearresteerd. In verband met de arrestatie van den Hongaarschen terrorist, deelt men in gezag hebbende kringen te Praag mede, dat de Praagsche politie door de politie te Parijs op de hoogte is gesteld van de arrestatie en van het feit, dat tusschen de papieren van Budai Koleman uit Praag afkomstige brie ven zijn gevonden. Weldra had de Praag sche politie den schrijver dezer brieven in hechtenis genomen. Deze verklaarde soldaat bij het vreemdelingenlegioen geweest te zijn: hij heeft slechts één been cn is behept met 't idéé fixe, dat hij rechten tegen de Fransche regeering kan laten gelden. Hu beweert, dat er geen sprake was van een samenzwering en dat hij geen medeplich tigen had. Het Huis van Afgevaardigden te Was hington heeft de Landbouwwet aangenomen welke een verplichte oogstcontrole inhoudt en verder de stabilisatie beoogt ^an ^e door de boeren te ontvangen prijzen vooi katoen, tarwe, rogge, tabak en rijst. In Tokio wordt de val van Nan king reeds met groote feesten ge vierd, zoodra bekend werd, dat de japanners de voormalige hoofdstad waren binnengerukt. Een hoogst belangrijke stelling ten Oosten van Nanking, Sjingkiang is gevallen. De Japanners beweren thans zes van de achttien poorten te Nanking te hebben ingenamiein. Van bevoegde zijde wordt verno men dat in de kabinetszitting van gisteren de Japansche regeering heeft besloten Tsjang-Kai-Sjek niet meer te erkennen. In overeenstemming hiermede zal de Ja pansche regeering weigeren met hem onder handelingen te voeren. De in noord- en inid- denchina ontstane bewegingen echter zullen bij de vorming van een nieuwe Chineesche regeering door Japan ondersteund worden. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat zich reeds minstens 20000 soldaten binnen de muren van Nan king bevinden. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken heeft een waarschuwing ge richt tot alle divisies en militaire instellin gen om zich niet te laten bedwelmen door de komende overwinning. Toegegeven wordt, dat de val van Nanking van strategisch standpunt uiterst belangrijk is; hij beteekent echter niet een beëindiging van het Chinee sche incident. Voorts wordt erop gewezen, dat het doel van Japans kruistocht in China is samenwerking tusschen de Chineesche en Japansche naties, welke slechts kan wor den bereikt door verdere krachtige inspan ningen van den kant der Japanneezen. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat luitenant-generaal prins Yasoehiko Asa- ka, een schoonzoon van keizer Meiji, belast is met het bevel over de Japansche troepen aan het front van Nanking. Meerendeel der Mongolen achter de Chineezen. Naar uit Hankau van Chineesche zijde wordt gemeld, heeft de kort geleden aldaar aangekomen generaal Tsjoesjaliang ver klaard, dat alle provincies in het Noord westen druk bezig zijn met de verdediging voor te bereiden. Hij deelde mede, dat se dert verscheidene dagen in Kokonor gemo biliseerd wordt en voegde hieraan toe, dat het meerendeel der „Mongoolsche Banieren" in Soeijoean zich plechtig verbonden heeft de centrale Chineesche regeering te steu nen. Generaal Makoengkwei. de gouverneur van Ningsjau. heeft verklaard, vastbesloten te zijn, de indringers te bestrijden. Peiping de nieuwe hoofdstad van China onder Japansch bestuur? In politieke kringen te Peiping verwacht men, dat ondanks de voortzetting van den oorlog in de eerstvolgende dagen een nieu we Chineesche anticommunistische regee ring gevormd zal worden, die niets meer zal hebben uit te staan met de Kwomin- tang De zetel dezer nieuwe regeering en hoofdstad van China zal waarschijnlijk Peiping worden. Om deze reden zouden alle militaire Japansche acties aan de fronten in Noord-China tijdelijk stopgezet worden, tot de politieke toestand in Noord- en Mid den China opgehelderd zal zijn. waardoor de Japanneezen hopen verder bloedvergie ten te voorkomen, Leider meldt zich aan met zijn Vrienden. De in Frankrijk gearresteerde massamoordenaar Wiedmann, die in vijf maanden vijf afschuwelijke moorden pleegde, de slachtoffers in of bij zijn huis te St. Cloud verborg, hun kleeren aantrok, hun geld bij zich stak en in hun auto's rondreed, blijkt in dienst te hebben gestaan van een bende gangsters, waarvan een zekere Roger Millien de leider was. Deze heeft men thans in gezel schap van zijn vriendin Colette Tri cot kunnen arresteeren, toen zij zich zelf kwamen aanmelden. Donderdagavond nog had de politie achter haald, dat het tweetal zich in een hotel te Nantua, in de Fransche Alpen, ophield met een zekeren Jean Blanc en aan de recherche te Lyon en de politie te Nantua werd, vol gens de Msb., last gegeven-, hen te arres teeren. Vrijdagochtend liep het gerucht, dat het drietal gearresteerd was, doch een weinig later werd bekend, dat de misdadigers had den kunnen ontvluchten. In het hotel had de directie verklaard, dat de gasten inderdaad aanwezig waren en sliepen, doch dat Million gevraagd had, hem vroeg te wekken, wijl hij naar Parijs wilde telefoneeren. Met het oog op de kans, dat de verdachten waarschijnlijk gewapend waren, besloot men Million eerst 's ochtends te overvallen, als hij aan het telefqjieeren was. Gisterochtend wachtte men echter te vergeefs, zoodat men ten slotte de kamer openbrak, echter om te ontdekken, dat de vogels gevlogen waren en reeds den vori- gen avond om zeven uur in een zware auto wegreden, om, naar men vermoedde, de Zwitsersche grens te bereiken. Bij on derzoek is nu gebleken, dat de moeder van Blanc te Parijs door de radio vernomen had, dat het drietal gezocht werd en zij had daarom naar Nantua getelefoneerd om haar zoon op de hoogte te stellen. Het drietal was daarop mgt achterlating van alle bagage vertrokken. Gisteravond deed zich echter wel een zeer onverwachte coup de theatre voor. Blanc kwam zich bij de Parijsche politie aanmel den en even later vernam men. dat ook Million zich bij de politie te Marseille had gemeld. Beiden zijn thans in verhoor. Bij de voortgezette huiszoeking in de villa van den moordenaar zijn nog aanwijzingen ge vonden, die doen vreezen, dat de reeks van Wiedmann's moorden nog niet afgesloten is. SPANJE. Toestand in de Spaansche wate ren verbeterd, verklaart Londen Men deelt te Londen mede, dat twee Britsche escadrilles, die patrouillediensten verrichtten, aan de controle in de Middel- landsche Zee zullen worden ontrokken. Deze terugtrekking is mogelijk geworden aldus vervolgt Havas, door de jongste ver betering in den toestand in de Spaansche wateren, welke volgens gezaghebbende Brit sche kringen is ingetreden. Ernstige moeilijkheden. Door het congres van de Union Interna tionale de Radiodiffusion (U.I.R.), te Nice hetwelk zoo juist gesloten is, en waarop ook Nederland vertegenwoordigd was, werden, aldus de Tel., in hoofdzaak behandeld: voor stellen in verband met de golflengte-ver- deeling, die aan de Internationale P.T.T.- conferentie in Caïro gedaan zullen worden, welke begin Februari 1938 gehouden wordt. Hier zal Nederland ook vertegenwoordigd worden. Het congres te Caïro zal zich bezig houden met het samenstellen van het programma, dat op Nieuwjaar 1939 uitgezonden zal worden, het welk een grootsche internationale demonstratie belooft te worden. Ver der: het vergemakkelijken van re portage in verschillende landen over en weer in verband met douane-for maliteiten. De resultaten der besprekingen op "deze bijeenkomst te Nice en bij de volgende te Cairo beheerschen voor een groot gedeelte de technische mogelijkheden van de volgen de vier jaar. De zeer snelle ontwikkeling der uitzending op de korte golf heeft, bij gebrek aan een rationeel plan. dat een universeel karakter draagt, ernstige moeilijkheden doen rijzen. Het aantal disponibele golflengten is sléchts 91. terwijl men in het centrum van een controle reeds 245 uitzendingen heeft geno teerd. Intusschen stijgt dit aantal voortdu rend. Na tien dagen zitting gehouden te heb ben, heeft het congres der U.I.R. te Nice vruchtbaar voorbereidend werk kunnen doen voor de aanstaande bijeenkomst te Caïro. Verwachting: Matige, tijdelijk toenemende wind uit Zuide lijke richtingen, toenemende bewolking, tijdelijk regen of sneeuw, des ochtends lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, zachter over- dag. Verdere vooruitzichten; Wind ruimend tot West of Noord west, regen- en sneeuwbui en. Dr. Goebbels' zelfgenoegzaamheid over het huidige Buitschland. Indien noodig is het vierjaren plan, een plan voor den oorlog. Volgens een verslag van Havas over de Nationaal-Socialistische bijeenkomst in de Schlageterhalle te Koningsbergen, was deze belegd ter eere van dr. Goebbels, die eere burger der stad is. De Rijksminister ver klaarde nog: Wanneer men zegt, dat het vier jarenplan een plan voor den oorlog is, ant woord ik: „Zeer zeker, natuurlijk is het ook, indien noodig, een plan voor den oorlog. Het is er niet voor ons plezier. Wij vervaardigen geen surrogaat, maar betere producten. Dat eischt natuurlijk opofferingen. Het is waar, dat de boter zeldzamer wordt, maar wanneer 's nachts vliegtuigen boven onze hoofden brommen, weten wij, dat het geen Engelsche, Russische of Tsjechische vliegtuigen, doch Duitsche vliegtuigen zijn. Magnetische aantrekkingskracht van Duitschland. Eens op een dag zullen wij weer koloniën hebben. Ik kan niet zeggen, aldus Dr. Goeb bels, wanneer wij koloniën zullen hebben, maar ik kan wel zeggen, dat wij deze op een dag zullen krijgen. Vervolgens herinnerde de minister aan de betrekkingen van Duitschland met Polen, Ja pan, Italië, België en Hongarije. Dr. Goeb bels zeide den indruk te hebben, dat anderen bezig zijn zich te isoleeren. Hij verklaarde niet den indruk te hebben, dat de reis van Delbos een triumftocht kan worden genoemd. „Ik denk", aldus Goebbels, „dat Duitschland op zijn buren een magnetische aantrekkings kracht begint uit te oefenen." Es ist nicht war! De minister heeft er den nadruk op ge legd, dat het Nationaul-Socialisme niet vijandig staat tegenover het Christendom. Het is ook niet waar, aldus verklaarde hij, dat de kerken zich niet vrij kunnen ontwik kelen en dat het Duitsche volk goddeloos is geworden. Het gaat er slechts om. dat een geheele natie zich door discipline een nieuwe le vensbasis schept. Voorts wees dr. Goehhels er op, dat het nationaal-socialisme iedere poging van het GoBBELS. Bolsjewisme Europa te bolsjewiseeren met alle kracht zal verhinderen. De leiders zijn de voltrekkers van den volkswil. Nog vestigde dr. Goebbels er de aandacht op, dat de critiek in het nieuwe Rijk een andere taak heeft dan in de parlementaire democratieën. Het begrip autoriteit een an dere beteekenis dan in staten, die door een dictatuur van geweld worden geleid. In Duitschland zijn de mannen die leiden, slechts de voltrekkers van den volkswil. Niet de openbare meening maakt politiek, doch de politiek maakt door haar daden en successen de openbare mcening. De Nationaal-Socialistische beweging, al dus Goebbels, zal verhinderen, dat zich in de toekomst parlementaire partijen zullen vormen. Het Nationaal-Socialisme heeft volgens Goebbels sinds zijn bewind 500 millioen M. besteed aan het werk der winterhulp, Waar anderen zich organiseren, mogen wij, vrijzinnigen, niet achterblijven! Versterkt de vooruitstrevende midden groep, welke de democratie wil hand haven en uitbouwen, krachtig stelling kiest tegen alle uitersten en streeft naar samenwerking en verdraagzaamheid. Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratische Bond! Fransche begrooting van marine aangenomen. Na sluiting van de algemeene debatten over de vlootbegrooting heeft Campinchi, de Fransche minister van marine een verkla ring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat er op het oogenblik een waanzinnige vlootbe- wapeningswedloop heerscht. De verminde ring van credieten voor de vloot zal den bouw der op stapel te zetten schepen niet vertragen. Ook zijn de credieten er op bere kend om de vloot in staat te stellen binnen het kortst mogelijk tijdsbestek in actie te komen. Het bouwtempo van 32.000 ton per jaar wordt gehandhaafd. De regeering zal dit bouwtempo niet langzamer laten worden. De credieten zijn voldoende om den op het program staanden vlootbouw ten uitvoer te leggen. Bij handopsteken nam de kamer ten slotte de marinebegrooting aan. Nadat hij z'n vrouw had gekust, hield hij haar handen stevig in de zijne en stierf, Laddie Cliff, één der bekendste Engelsche blijspelspelers, was en bleef een grappenma ker tot aan zijn dood. Hij tapte moppen, lachte en klaagde nooit. Mejuffrouw Fleet- wood, zijn secretaresse, vertelde aan een cor respondent van de Daily Express o.m. het volgende: De vrouw van Laddie, de tooneelspeelster Phyllis Monkman, was hij haar echtgenoot tot deze in den vroegen morgen overleed, Hij stierf terwijl hij haar handen vasthield. Vaak tevoren had hij zich in bed opgericht en had haar gekust. Gedurende volle vier en twintig uur week zijn echtgenoote niet van zijn zijde. Hij stierf zeer rustig. Laddie Cliff die voor z'n gezondheid met z'n vrouw in Lausannc vertoefde, had als zijn laatsten wil te kennen gegeven, dat hij aldaar gecremeerd wenschte te worden. Zijn vrouw zal z'n asch naar Engeland overbren gen. Met Kerstdagen en Nieuwjaar naar DUSSELDORP-KEULEN-ANTWERPEN en BRUSSEL 7 dagen naar PARIJS, geheel verzorgd 18.- Vraagt inlichting-n: Reisbureau Waco, Kanaalweg 137, Tel. 773.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1