Rook TRJU MPH maggisoepen PUROL Nieuwe Rapaljaansche avonturen del ar et die over alle andere triomfeert Huldiging Agenda Zaterdag 11 December 937 Tweede Blad tftculónieuw-4 Soep op tafel... B.V.L.-marsch van den heer Leistikow verschijnt in druk Eindelijk der drie Renown Ridders De blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin Oranjefeesten Hr. Ms. „Tromp'in dc Keizerstraat Plechtigheid op graf van Dorus Rijkers Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" 272 jarig bestaan van het korps mariniers Bezienswaardige konijnen cnCaviatententoonstelling Verregaande brutaliteit wordt gestraft. Zij, die mochten denken, dat Jan Rapalje nadat hij zoo fortuinlijk aan zijn laatste hachelijk avontuur ontsnapt was, verder ge noeg van zijn schurkenstreken zou hebben hebben zich danig vergist. Nu dient te zijner verontschuldiging gezegd te worden, dat hij het eigenlijk niet kon hel pen, dat hij in nieuwe avonturen gestort werd. Laatstelijk hebben wij hem gezien nabij nadat hij juist uit den bestelwagen van Van Gend en Loos gesprongen was. Jan kwam toen op een donkere gracht en was met de beste voornemens bezield. Tot het eenige goede besluit: zichzelf aanmelden bij de po litie, kon hij echter niet komen. Als de politie hem snapte, goed, dan zou hij er zich bij neerleggen, maar zichzelf aangeven, neen, dat nooit! Hij zou te allen tijde trachten uit de handen van Justitia te blijven en besloot .om, zoo noodig, daartoe alles in het werk te stel len. Zoodat het geen wonder mocht heeten, dat toen Jan plotseling een surveilleerende agent opmerkte, hij het dadelijk op een loo- pen zette. Dat was dom van hem, want de aandacht van den niets vermoedenden politiedienaar werd daardoor op hem gevestigd, met het ge volg, dat... Jan door hem herkend werd. En Jan was in zekeren zin vogelvrij verklaard, dus zette de agent een achtervolging in. Nu was Jan door zijn nog immer natte kleeren, maar ook door vermoeinis sterk belemmerd, zoodat hij zienderoogen terrein verloor Stellig zou hij dan ook in handen van den agent gevallen zijn als Fortuna hem ook nu niet toegelachen had. Op destond n.1. heel toevallig een heel klein bont geschilderd auto-tje, dat tot een vorig tijdperk zou heb ben kunnen behooren. Het was de Rolls Royce van een bekend stadgenoot, n.1. van den heer Frans Neyts, die daar eenige oogénblikken onbeheerd achtergelaten was. Het mag het toppunt van brutaliteit genoemd worden, dat Jan het aandurfde om in dit karretje te sprin gen, de contactsleutel om te draaien, te star ten enweg te rijden! Niet alleen, dat hij zich hier dus aan een nieuwen diefstal schul dig maakte, hij reed bovendien zonder rijbe wijs. In zooverre had Jan echter succes, dat de hand der gerechtigheidopnieuw mis- gegrepen had! Jan was maar een matig automobilist en hem in het bekende autotje over dete zien rijden, was om een ieder den schrik op het lijf te jagen. Van links naar rechts slin gerde het vehikel en een paar maal werden de boomen als het ware „geschoren". Jan tuurde verstard in de duisternis, het stuur in de handen geklemd- Met veel spul en moeite wist hij het voertuig den hoek nabij het...... om te krijgen, om vervolgens zonder ongeluk ken en brokken te maken deop te lavee- ren. Hier had hij even meer de ruimte en dus gaf hij gas. Het wagentje deed zijn uiterste best en haalde wel 30 km, zoodat Jan in minder dan geen tijd dengenaderd was. Wederom sloeg hij links af, maar dit maal zoo roekeloos, dat de étalage van de firmaer bijna aan moest gelooven. Thans was Jan weer op denwaar hij nog niet lang geleden eveneens over gereden was. Nu reed hij echter heelemaal door. Het was vrij stil op straat en de weinige menschen, die hij ontmoette, zeiden: Daar gaat Frans in zijn Sedan-de-luxe. Bij degekomen besloot hij links af te gaan om te trachten buiten de stad te komen. Hij passeerde het.en zon der de richtingaanwijzer uit te steken sloeg hij denin. De sensatie van het nieuwe avontuur maakte zich van hem meester, hij genóót, de noodaardMaar het zou dit keer niet zoo goed met hem afloopen. Want aan het eind van dengekomen, botste hij op den melkwagen van Henk de Boer, die juist ter hoogte van destond. Met een luid ge kraak stond de tweezitter stil, trouwens hij zou ook onmogelijk verder hebben kunnen rij den, want de ravage was verschrikkelijk. De melk liep gelijk een beek over de straat Onthutst stond De Boer er bijEn Jan? Die was eerst danig versuft door de botsing om vervolgens tot de ontdekking te komen, dat hij een bloedende wonde aan hoofd en pols had opgeloopen. Hij stapte zoo goed en zoo kwaad als het ging uit de ruïne om zich daarna aan te melden bij deHier werd hij liefdevol opgenomen Natuurlijk was onze teekenaar present om het beeld vast te leggen, waar Jan zich aan meldde om verbonden te worden. Het resul taat van des teekenaars pogen vindt men Weer in een der advertentiepaginas. ...een aangename inleiding voor de maaltijd... komt de gezondheid ten goede en verhoogt de ge zelligheid aan tafel. Mifs het een echt-smakelijke soep is... MAGGI Soep! Een MAGGI5 Soep is voedzaam en licht-verteerbaar en van een bijzonder-fijne kwaliteit. Bovendien kunt U met MAGGIS Soepen nog eens afwisseling brengen... er zijn 20 soorten! Naar wij vernemen, verschijnt ln deze maand nog in druk de door den heer L. F. Leistikow gecomponeerde B.V.L.-marsch, weke hij opdroeg aan den voorzitter van den B.V.L. in Nederland, Zijne Excellentie Luite nant Generaal Duymaer van Twist. De uitgave geschiedt bij de firma Rosmalen en Zn., muziekuitgevers te Velp, Vanavond half 9 worden ze door den burgemeester gehuldigd. Hier zijn ze, de 3 dappere ,,Renown"-ridders, die een halve eeuw geleden hun leven in de waagschaal stelden om meer dan twintig menschen van een tot wrak geslagen drie master te halen: Janus Kuiper, zijn vriend en strijdgenoot Riet Oostenbrug, en Piet Botter. Om 8 uur verzamelt zich „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering" vanavond aan de Werf- poort, waar dan mèt het „Stedelijk" naar het Stadhuis gemarcheerd wordt, alwaar burge meester Ritmeester de 3 oud-ridders zal toe spreken. Een écht Heldersche gebeurtenis, waarvoor wel belangstelling zal bestaan! 15 December moeten de luier- mandjes gereed zfln voor de be hoeftige moeders. De dag van de „blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, komt in het vooruitzicht en de baby-comité's, die het sympathieke idee hebben opgevat om de behoeftige moeders, die ongeveer gelijktijdig met H.K.H. Prinses Juliana een kindje verwachten, een luiermand aan te bieden, haasten zich om de mandjes in gereedheid te brengen. Al weken, neen, al maandenlang wordt er in tal van gezinnen en vereenigingen voor dit sympathieke doel gewerkt en nu staat de sluitingsdatum van dezen arbeid voor de deur. Uiterlijk Woensdag 15 December moeten de goederen afgeleverd worden. Het comité, aan het hoofd waarvan mevrouw Ritmeester v. d. Feen staat, doet dus een vriendelijk, doch dringend beroep op allen, die zich voor dit werk gegeven hebben, ervoor te zorgen, dat de kleertjes op dien dag, dus Woensdag a.s. bezorgd zijn of worden bij Zr. Smits, Dijk- straat 65. Volgende week wordt aan uw porte- monnaie geklopt. Het algemeen Oranje-comité heeft zijn maatregelen genomen voor de organisatie van een groot en gemeenschappelijk Oranjefeest, bij de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. De opgewekte feestviering in het begin van dit jaar heeft doen zien, wat er bereikt kan worden, als gemeenschappelijk de handen uit de mouwen gestoken worden. Natuurlijk is er voor feestviering geld noodig en daartoe zal het comité volgende week uw feestgave in ontvangst nemen. Maandag zullen een groot aantal collectanten van straat tot straat en van huis tot huis gaari en van portemonnaie tot portemonnaie. En... vele kleintjes zullen tenslotte een be hoorlijk bedrag bij elkaar brengen, om straks met vreugde het blij gebeuren te vieren. Men klopt natuurlijk niet tevergeefs bij u aan! 550 uur handenarbeid! Wie dezer dagen door de Keizerstraat wan delt, zal ongetwijfeld geboeid worden door het miniatuur-bouwwerk van genoemden flottiel jeleider, die in de étalage van het electrici- teitsbedrijf van den heer L. Borg, (No. 59) opgesteld is. De vervaardiger van dit knappe stukje huisvlijt is de heer Noordzij, oud-marineman, die de 550 uren arbeidsloon, naar hij ons mededeelde, als „sport" beschouwt. Het schip dat een schaal van 1 op 150 heeft, is volko men gelijk aan het origineel, tot in onder deden toe. Het heeft een lengte van 88 c.m. en is des avonds verlicht. Zij nog vermeld, dat het ontwerp geschiedde naar een der door de ver. „Onze Vloot" uitgegeven teekeningen. JUBILEUM KAPELAAN WEST DIJK. Wij lezen in de „Parochieklok", dat ter ge legenheid van het mi-jarig jubileum van kapelaan Westdjjk de jubileerende kapelaan morgenochtend om half elf zelf de plechtige Hoogmis zal doen, terwijl morgenmiddag van twee tot half vier een receptie zal worden ge houden in den Volksbond, terwijl te kwart voor twee de aanbieding zal plaats hebben van het parochiegeschenk. Te zeven uur is er een plechtig danklof. „Moed, Volharding en Zelfop offering" legt een krans. Hedenmorgen 11 uur heeft op de algemeene begraafplaats te Huisduinen een eenvoudige plechtigheid plaatsgevonden. Door het voltallig bstuur van „Moed, Vol harding en Zelfopoffering" werd namelijk een krans gelegd op het graf van Dorus Rijkers, den grootrten zeeridder die Nederland ooit gekend heeft en die als schipper der Nieuwe- diepsche reddingboot de roemruchte Renown- stranding meemaakte. Het was de voorzitter der vereeniging, de heer J. van Dok, die de krans neerlegde. Op het eene der beide linten staat geschreven „Ter herdenking tocht Renown 9 December 1887, 9 December 1937". Op het andere de naam der vereeniging. Toespraak van den kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen. Défilé voor den Marinecomman- dant. Ter gelegenheid van het 272-jarig bestaan van het korps mariniers heeft de kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen gistermorgen 10 uur op het Sportterrein op 's Rijkswerf, alhier een toespraak gehouden voor de tot een compagnie vereenigde mariniers van alle sche pen en instellingen der marine in de stelling van Den Helder. De kapitein herinnerde er aan. hoe het eerste regiment mariniers op aandrang van den grootsten admiraal, dien we in ons land gekend hebben. Michiel Adriaansz. de Ruyter opgericht werd. Tot commandant werd benoemd kolonel W. J. van Ghent, on der wiens bevel in 1666 een Nederlandsch smaldeel de Medway opzeilde om de Engel- schen in eigen land aan te vallen. Met deze roemruchte daad had het korps dus een goed begin, waarop met trots teruggezien kam worden, ook al omdat het de eenige keer in de historie geweest is, dat een vreemde vloot met vijandelijke bedoelingen Engeland binnen gevallen is. Prettig nieuws voor de mariniers was, dat met den bouw van de nieuwe mari nierskazerne te Rotterdam in het begin van het volgend jaar een aanvang zal worden gemaakt. Deze kazerne zal de „Van Ghent-kazerne" genoemd worden. Aan het slot van deze korte speech sprak de kapitein de beste wenschen uit voor het welzijn van de Leden van het Koninklijk Huis, waarna de Stafmuziek het Volkslied speelde. Om half elf defileerde de compagnie onder commando van genoemden kapitein voor den Marinecommandant, Vice-admiraal T. L. Kruys en diens adjudant, luit. ter zee 1ste kl. B. J. Velderman. Daarna werd een marsch cloor de besneeuwde stad gemaakt. Goed debuut van „Streven naar Beter". Dezer dagen kan men in de bovenzaal van Café Sanderse aan het Koningsplein een fraaie en uit 121 exemplaren bestaan de tentoonstelling van konijnen en ca via's (marmotten) bezichtigen. Deze ex positie, welke even „stil" als interessant is, werd georganiseerd door de plaatse lijke fokkersvereeniging „Streven naar beter", een organisatie, welke nog slechts een half jaar bestaat en dan ook met deze tentoonstelling haar debuut maakt. We kunnen 'niet anders zeggen, dan dat de jonge vereeniging tevreden over dit debuut kan zijn. Is het aantal inzendingen op zich zelf niet zoo groot en valt het in vergelijking met die van Avicorni, welke momenteel in de Apollohal te Amsterdam wordt gehouden, zelfs in het niet, daar staat tegenover, dat de beteekenis van deze expositie zich ontleent aan de goede kwaliteit van het ingezon den kleinvee. Tal van mooie exemplaren kan men hier bewonderen en men verheugt zich er daarbij vooral over, dat de dieren van de plaatselijke inzenders over het algemeen een goed figuur slaan tegenover hun, eveneens aanwezige, concurrenten uit Hilversum, Haar lem, Alkmaar e.a. Bij de bezichtiging van de dierenschat vallen enkele exemplaren in het oog. Zoo b.v. het door den keurmeester D. Volkers uit Sneek als het mooist betitelde dier van de tentoonstelling, een Tan Black, de typische Rijnlander van den heer C. Hoep, de Japanners en enkele Lotharingers. Het zal den toeschouwer opvallen, dat zoovele dieren een bekroning deelachtig werden: Wel een teeken, dat de inzendingen de moeite waard zijn. Aantrekkelijk zijn ook de cavia's, waar onder we met een gewoon woord: marmot jes verstaan. De heer Chr. Thomas zal voor al de jeugd met deze, zijn inzending, aan zich verplichten. De officieele opening. Gistermiddag om 4 uur is de tentoonstel ling officieel geopend. Dit geschiedde in het aangrenzende café en bij aanwezigheid van den burgemeester, kolonel en mevr. L. Hen driks, kolonel W. Reilingh, pastoor Koopman, welke deel uitmaken van het eere-comité en van enkele andere genoodigden. Nadat de voorzitter van „Streven naar Beter", de heer A. P. de Wit, een korte inleiding gehouden had, waarin hij dank bracht aan de velen, die hun medewerking verleend hadden, ook door prijzen beschikbaar te stellen, en in het bij zonder aan den heer D. J. Kortman, voor diens bemoeiingen en i_an den heer A. v. d. Wint voor de verzorging (voeding) der dieren, gaf hij hét woord aan den burgemeester. De heer Ritmeester prees de jonge vereeni ging voor haar moed door in dezen tijd een dergelijke tentoonstelling te organiseeren, waar zich in Amsterdam zulk een groote be vindt. Toch zullen z.i. velen ook déze ten toonstelling willen zien, hetgeen zij trouwens overwaard is. Met genoegen had spr. de ca via's ontdekt: hij wist niet, dat in zijn ge meente ook deze sport beoefend werd. De beteekenis van deze „stille" tentoonstelling is voorts, dat zij vele menschen kan leeren van de moeilijkheden, maar ook van de mooie zijden, verbonden aan de konijnenfokkerij. Met den wensch, dat de tentoonstelling moge sla gen en door veel menschen bezocht zal mo gen worden, en dat zij mede tot het geven van grootere bekendheid aan Den Helder zal mogen meewerken, verklaarde de heer Rit meester de tentoonstelling voor geopend. Voor hen, die de tentoonstelling willen be zoeken, verwijzen we naar de a'vertentie, waarin uren en prijzen enz. bekend gemaakt zijn. Italië zal den Volkenbond verlaten, dat was gisteren de vaste overtuiging van de geheele Europeesche pers, een overtuiging, die door goed ingelichte Italiaaneche kringen te Genève versterkt werd. Vanavond zou Mussolinl dan van het balcon van het Venezia Paleis te Rome, zijn beslissing den volke kond doen. Die mededeeling moet natuurlijk ge paard gaan met het noodige uiterlijk vertoon. Een onafzienbare menigte, die de mededee ling met enthousiasme moet ontvangen. Da verende fanfares en donderende hoera's, die tot in alle wereldhoeken moeten doorklinken. Uit Rome meldt Havas, dat de vorming van de spil BerlijnRome en de daaruit voort vloeiende gelijke richting van de politiek van beide hoofdsteden Italië en Duitschland niet belette in juridisch opz.cht een andere positie m in te nemen tegenover Genève. Sinds echter Hf l het anti-communistische blok Italië, Duitsch land, Japan gevormd is, als kern van een nieuwe internationale groepeering van een geest van anti-Volkenbondpraktrjk, was het niet meer dan natuurlijk, dat Duitschland en Japan er bij Italië op aandrongen, dat het de laatste banden met Genève zou verbreken. Het is geen teleurstelling, dat Italië den bond gaat verlaten. Eigenlijk had dit besluit al veel eerder moeten vallen. Een land als Italië, dat als geen ander land, de verdragen van den bond met voeten getreden heeft, had er uitgezet moeten worden. Het prestige van den Volkenbond heeft door het optreden van -^Italië ten zeerste geleden. En dat is niet goed meer te maken. De Volkenbond is gebleken een machteloos lichaam te zijn, aL het op handelen aankomt. Hij heeft zich laten trap pen en had niet de macht zich teweer te stel len. Moreel was Italië al veel eerder verplicht geweest, den Volkenbond te verlaten, doch het is zijn eigen gang gegaan, het heeft niet gevraagd naar het oordeel van de wereld, het heeft zelf gehandeld en zal nu vanavond ver moedelijk met veel bombarie zijn besluit be kend maken. De N. R. Crt. schreef gisteren: Het verwachte uittreden van Italië uit den Bond zou een poging beteekenen tot een hergroepeering van Europa buiten de regelen van het Handvest om. Onder de redenen, welke dezen waarschijn lijk en stap van Italië schijnen te verklaren, noemt men ook de gevolgen van de erkenning van Mantsjoekwo; gezien het feit, dat een mogendhéid, die in theorie nog lid van den Volkenbond is, daarmee voor het eerst een staat heeft erkend, welks vorming niet door Genève is gedoogd. Door zich uit den Bond terug te trekken, zou Italië zich onttrekken aan de reactie van de leden van den Volkenbond, welke zou kun nen voortvloeien uit zijn eigenmachtig op treden. Zullen we er om treuren? Weineen, een bond, die geen macht van handelen heeft, is waardeloos, is een aanfluiting, kan de zaak van den vrede niet bevorderen. Vetwormpjes en pukkels ontsieren het gelaat, Purol doet ze verdwijnen en maakt de huid zuiver en gezond In doozen 30-60 ct. Bij Apoth. en Drog^ MIJNHARDT I APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Mr prior- gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 13 Dec. tot 20 Dec. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Alarm in Peking" en „Kerels uit één stuk." Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Zevende Hemel" met Simone Simon. Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Kroongetuige" en „De vrouw, die men begeert". Heden: Casino, 8 u. Uitvoering O.K.K. Café Centraal, 8 uur. Lezing van den heer Broeksmit over „De tac". van den Scheids rechter". Zaterdag 11 en Zondag 12 Dec. Mil. Tehuis Spoorstraat: Kanarie-ten toon stelling. Café Sanderse, Koningsplein: Konijnententoon stelling. Zondag 12 December. Café Prins Hendrik, Julianadorp: Uitvoering „Harmonie Kunstzin". Maandag, IS December. Casino, 8 uur. Feestavond van het „Sperwer- verbond". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.16 Barometerstand Den Helder 747.2 Temperatuur lucht 0.9 Laagste temp. lucht gisteren 0.1 GESLAAGD: Te Amsterdam slaagde voor volledig verpleegster, onze vroegere stadge- noote zuster H. M. Plasmeijer. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer E. L. Beek, vee-verloskundige, is geslaagd voor A.S. S.O.-diploma.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5