Abonneert 0 op dit blad SHERSCHELI preinhbt urtm GLASWERK firma zoetelief» Cijfers uit de Gemeente- begrooting 1938 Geen goede raadgeving Nü hebt ge Abdijsiroop noodig! Per flacon 90 cent en f. 1.50 Gemoderniseerd kappersbedrijf in de Van Galenstraat Rijkspostspaarbank Burgerlijke Stand van Den Helder Tentoonstelling Kanaria Kerkconcert „Ieder menschenleven heeft oneindige waarde" De taak v,cL scheidsrechter MODEHUIS Den Helder VEEL GELD JUWELIER BEEMSTERBOER Was de mijn een boei? Ruime sorteering 24-deeüg 2.69 DRINK SERVIEZEN i 30-deelig f3.95 .DERSCHÊ sgwjs&fa:'?, -fSlIp llfe HOOFDSTUK VII. Eigendommen niet v. d. openb. dienst bestemd. Ontvangsten: Huur van huizen en andere ge bouwen Rente van kapitalen Erfpacht van de voortuinen van de P. H. Laan Uitgaven: Onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor den pü- blieken dienst gebruikt of van en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen Rente van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk VII Aflossing van geldleeningen ten koste van Hoofdstuk VII HOOFDSTUK VTII. Openbaar gew. L.O. Ontvangsten: Schoolgelden Vergoeding van het rijk Bijdragen van andere gemeenten inzake het O.L.O. Verhaal van pensioensbijdragen Huur of vergoeding voor het gebruik van schoollokalen Opbrengst van aanmaningen Vergoeding voor het gebruik van ambtswoningen Betaling van gymnastiekver. enz. eener belooning voor extra dien sten aan de conciërges der O.L. scholen Uitgaven: Jaarwedden en wedden van onder wijzers Belooning van plaatsverv. hoofden van scholen Huur en kosten van het instand houden van schoolwoningen Kosten voor het instandhouden van schoolgebouwen, alsmede van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening Huur van schoolgebouwen, als mede huur en erfpacht van ter reinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening Onderhouden van schoolmeubelen Aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en en schoolbehoeften Verlichting, water, verwarming en schoonhouden van schoolge bouwen Kosten van oudercommissies Kosten terzake verzekering, pensionneering enz. van ambte naren en beambten Rente van geldleeningen, ten laste van hoofdstuk VIII Aflossing voor idem 10.925.— 16.033.— 241.— 2.407.— 3.924.— 5.168.— 11.000.— 138.067.— 500 13.456.— 700.— 200.— 1.115.— 200.— 139.992.— 450.— 423.— 5.820.— 2.932.- 1.824.- 6.058.— 13.741.- 125.- 14.394.— 10.728.— 14.665.i Een lezer, aan de hand te oordeelen, is het een bedaagde lezer, geeft in een ingezonden stuk, dat I.ij ons ter plaatsing toezendt, aan wandelaars den raad om op wegen, waar geen loop- of rijwielpad is aangelegd, links van den weg te gaan loopen, waardoor men het ver keer dus tegemoet loopt. Hoe goed bedoeld dit advies ook is, wij moeten het ten sterkste afraden, omdat daar door immers het gevaar van aanrijdingen grooter kan worden. Wie goed rechts van den weg houdt loopt het minste kans een verkeers ongeluk te krijgen. Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doel" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organeru De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenenwdheid. Hedenmorgen 9 uur is in het perceel Van Galenstraat 57 het geheel gemoderniseerde kappersbedrijf, dat thans naar den naam „Maison Modern" luistert, geopend. Hoewel men reeds eerder zoowel het hee- ren als damesvak uitoefende, kwam het laat ste er min of meer stiefmoederlijk af, iets, waaraan thans een einde gekomen is. Hoewel inrichting der heeren-afdeeling eerst Maandag onder handen genomen wordt maakt die der dames een alleszins properen indruk; voorts beschikt men over een aantal moderne apparaten; o.a. een droogkap voor permanent, die behalve nagenoeg geruisch- loos werkend, tevens een verschillende graad van warmte kan bereiken. Zij nog vermeld, dat als reclame tot en met 17 December bij haarwasschen een gratis ondulatie of een gratis watergolf gegeven wordt. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand November 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboek jes ingelegd f 118.764.73 en terugbetaald107.274.80 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald11.489.93 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 52. van 10 December 1937. BEVALLEN: M. C. Wittelaar—Wittebrood, d.; C. H. de Vroome—Bruin, d.; M. A. Dunselmanvan Langen, z.; P. Jansen Boogert, d. OVERLEDEN: Wed. G. Lub, geb. M. Uil, 75 jaar. De jonge vereeniging Kanaria" groeit als kool. Werden twee jaar geleden bij de oprich ting 11 leden ingeschreven, thans is dit aan tal gestegen tot 45. Deze groei spreekt natuur lijk uit de tentoonstelling, waar dit jaar 192 kooien opgesteld staan (vorig jaar 122). De opening vond gisterenavond plaats door Burgemeester Ritmeester, nadat de voorzitter der Vereeniging, de heer D. Pot, een inleidend woord had gehouden, waarin hij o.a. de prijs winnaars feliciteerde. Mede dank zij de vele inzendingen is er een internationale tentoonstelling tot stand geko men. Behalve zang-, kleur- en postuurvogels is er dit jaar ook een afdeeling exotische vogels en bastaarden, waarbij o.a. het resultaat van een zeer zeldzame kruising is te zien. De tentoonstelling is fraai opgebouw en vol gens een deskundige, die talrijke tentoonstel lingen in groote steden heeft bezocht, een unicum wat betreft aankleeding. Inderdaad is er zeer veel zorg aan besteed en zijn kosten niet gespaard. Er is bijv. een groote volière gebouwd, ter opluistering van het geheel, waarnaar een vogelliefhebber met groot genoe gen eenigen tijd zal kijken. Verder z(jn de prijzen voor de verloting ten toongesteld, is ereen stand van „Klein Artis", Koningstraat, terwijl ook de bekende firma Sluis nog eens aan haar bestaan herinnert. Alles tezamen een tentoonstelling, die waard is bezocht te worden, ook door niet deskun digen. Hedenmiddag en Zondag is de tentoonstel ling geopend. Voor de uren verwijzen wij naar een in deze courant opgenomen advertentie. Gisterenavond was het bezoek reeds druk. Tenslotte laten wij hier de behaalde prijzen met winnaars volgen: Klasse I (4 vogels eigen kweek 1937) le prijs G. G. Rosa, "326 punten; 2e prijs P. J. Meeuwisse, 258 pt.3e prjjs L. Mos, 254 pt.; 4e prijs W. Goudswaard, 228 pt. Klasse II (2 vogels eigen kweek): le prijs W. Jans, 156 pt.; 2e prijs G. G. Rosa, 139 pt.; 3e prijs P. J. Meeuwisse, 129 pt; 4e prijs J. Petrus, 118 pt. Klasse III (1 vogel eigen kweek 1937): le prijs G. G. Rosa, 73 pt.; 2e prijs N. J. Hoebe, 72 pt.; 3e prijs W. Jans, 70 pt.; 4e prijs F. Weil, 69 pt. Klasse V (vrije klasse): le prijs A. Stam, 80 pt.; 2e prijs W. Jans, 79 pt.3e prijs W. Jans, 79 pt.; 4e prijs (na loting) H. Ruurs, 78 pt.; 5e prijs (na loting) W. Goudswaard, 78 pt. Klasse VI (Kleurvogels): A.: le prijs (kampioen) Joh. Dienaar, 89 pt.; 2e prijs Joh. Dienaar, 89 pt. B.: le prijs J. Dukers, 85 pt.; 2e prijs J. Du- kers, 84 pt. C.: le prijs Joh. Dienaar, 93 pt.; le prijs D. Pot. 93 pt.; 2e prijs J. Dukers, 89 pt. Klasse Vni (Exotische vogels) le prijs G. G. Rosa, 100 pt. De Titel Meesterzanger verwierf een vogel van den heer G. G. Rosa (eigen kweek) met 87 punten. De Kampioen der kleurvogels werd een kanarie van den heer Joh. Dienaar (Klasse A, 89 pt.). door N. D. Santifort. Nogmaals de verdediging. Er bestaat ook nog een andere wijze van het opofferen van een slag door de tegenspe lers, waardoor de speler geheel verkeerd wordt ingelicht omtrent de verdeeling van 'n kleur, zoodat hij een verkeerde gevolgtrek king maakt en daardoor down gaat. Hiervoor is echter noodig, dat ook de partner van den geen die misleidend speelt hierop let en mede werkt. Het volgende spel is een mooi voorbeeld: S. 9.4. H. 10.7.3. R. a. v. 10. 8. 5. 3. K. 5. 3. S. b. 8. 5. 2. H. b.8.4. R. b. 7. 2. K. h. v. 6. W. O, Z. N. S. v. 10. 7. 3. H. v. 9. 6. 2. R. h. 6. K. b. 8. 4. S. a. h.6. H. a. h. 5. R. 9. 4. K. a. 10. 9. 7. 2. Na de opening van Z. met 1 K., waarop W. past antwoordt N. 1 R., O past en Z. geeft eerst nu zijn bijzondere kracht aan met 2 S.A., waarop N. natuurlijk de derde geeft, omdat hij meer heeft dan zijn eerste antwoord aangaf. Voor ons, die alle kaarten kunnen zien, zou een dergelijk contract geen moeilijkheden meebrengen, zijn echter de kaarten van de tegenspelers niet bekend, dan kunnen deze toch nog wel zoo spelen, dat Z. een verkeerde berekening van de R. maakt en hierdoor niet aan zijn contract kan voldoen, omdat hij niet voldoende slagen uit deze kleur kan halen. Door W. wordt natuurlijk uitgekomen met S.'2, waardoor Z. onmiddellijk aan slag komt en meteen maar de R. probeert en wel door R. 9 te spelen. West volgt met de 2, N. de 3 en O. speelde zonder lang denken de 6!!, hier mede de vaste slag van R. h. opofferende, en Z. aan slag latende. Deze voelde zich kiplekker en vervolgde met R. 4, doch nu was de beurt ahn W. om te misleiden en wel door de R. b. in te leggen. Nu was Z. geheel overtuigd, dat de R. bijzon der goed zaten en dat W. van deze kleur de h. b. 2. had gehad en wie zou het hem kwalijk durven nemen, dat hij deze conclusie trok? Natuurlijk legde Z. van tafel de R. v. in en tot zijn schrik werd deze door O. overgeno men met R.h. Voor Z. was nu maken van het contract uitgesloten, terwijl elke andere speelwijze van de R. kleur het contract thuis had gebracht. Toch had Z. moeten bedenken, dat hij met sterke tegenstanders te doen had en een tweede kans om aan zijn contract te voldoen moeten nemen, vooral nu hij reeds 1 R. slag had binnen gekregen. Diezelfde speelwijze met de R. kon later ook nog worden gedaan. ONTWIKKELEN- AFDRUKKEN- VEtSCCOOTËN Aan slag gebleven met R 9 moet Z. een kleine K. spelen, die door de tegenpartij wordt ge nomen en S. naspeelt, waardoor Z. weer aan slag komt en nogmaals kleine K. moet spe len. Door de uitkomst wee.. Z. dat de ontbre kende S. 4 bij 4 verdeeld zitten, zoodat nooit meer dan 2 S. slagen kunnen worden verloren blijken de K. nu rond te zitten, dan kan hij aan zijn contract voldoen door het maken van 2 S., 2 H., 2 R.en 3 K. slagen, zoodat hij dan geen verdere risico's met de R. behoeft te nemen; zitten de K. niet rond, dan is er altijd nog gelegenheid om de R. te probeeren. Alweer een bewijs dus, dat een spel nooit voor het einde behoeft te worden gegeven, omdat de tegenspelers meestal nog wel een speelwijze kunnen vinden, waardoor den spe ler de kans wordt gegeven zich down te spe len. In de Bethelkerk. Zooals bereids werd meegedeeld, hoopt de Geref. Zangvereeniging „Halleluja" onder leiding van haar directeur de heer Joh. F. Asma, a.s. Dinsdag 14 December, des avonds kwart over 8, een kerstconcert te geven in de Geref. Kerk (Julianapark). Aan dit concert werken mee: Mevrouw A. DaalderRoggeveen (sopraan); de heer Th. Ramler (bariton)de heer Y. Feenstra (declamatie) en de orgelist Feike Asma. Het programma vermeldt naast solowerken voor zang en orgel, het „Kerst-Oratorium" van H. W. de Wolff en een bewerking voor Koor en Gemeente van het kerstlied: „Eere zij God" van Feike Asma. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Vrijdagavond heeft de secretaresse van de Centrale Commissie voor den verkoop van de weldadigheidspostzegels, jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, voor de microfoon van den V.P.R.O. een korte causerie gehouden over het gebruik, van de weldadigheidspostzegels en de prentbriefkaarten ten bate van het misdeelde kind. De spreekster ging bij haar causerie uit van het bekende motto van de Vereeniging „Tot Steun": „Ieder menschenleven heeft oneindige waarde". Daarop voortbouwende merkte zij op, dat wie de vorming van de jeugd van nabij in handen heeft, de zorg voor de toekomst, de vreugde van het heden door eigen ondervin ding kent, weet, dat het die waarde van het menschenleven is, die de grondgedachte vormt van al zijn bezorgdheid. Het is ook dit motief, dat den verzorgers van de misdeelde jeugd moed geeft om de moeilijkheden, aan de bij zondere opvoeding verbonden, te overwinnen. En dat is het eveneens, wat Ons moet opwek ken om het onze te doen voor deze werkelijk misdeelde kinderen. Dit nu kan gemakkelijk geschieden door het koopen van kinderpost zegels en -briefkaarten. Lezing van den heer Broeksmit. Op verzoek van de scheidsrechterscommissie van het district Den Helder zal hedenavond 8 uur de heer Broeksmit uit Amsterdam een lezing houden over het onderwerp: De taak van den scheidsrechter. De lezing wordt ge houden in Café „Centraal" aan den Kanaal- weg. Zooals vermeld in de advertentie, welke gisteren in ons blad voorkwam, zijn voor deze lezing uitgenoodigd alle bondsofficials, ver- eenigingsbesturen, scheidsrechters en zij, die scheidsrechter willen worden. DAMES Den Helder, datum, postmerk Hierdoor berichten wij U, dat wij door een zeer voordeeligen inkoop van de laatste Nouveauté's in DAMES-WINTERMANTELS en JAPONNEN hebben kunnen overgaan tot een zeer groote prijs verlaging van onze collectie Nu kunnen wij U dus een PRACHT WINTER MANTEL aanbieden, met veel en prachtig edelbont, als: PERSIANER, ZOBELFEH, WHITECOAT, NUTR1ETTE, enz., in een prijsniveau van f -18.75 f 29.75 en hooger De bewijzen hiervan vindt U in de étalage Voor de Feestdagen extra verlaagde hoedenprijzen Hoogachtend, -4^ KONINGSTRAAT 86-90 Zondag 12 December 1937 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Hoe zal ik U ontvangen?" Jeugddienst 7 u.,spr: de heer J. Landman Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar H. Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. H. Donner Jzn, van Broek op Langendijk. Voortzetting H. Avondmaal, Dankzegging Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 9 uur, Ds. J. H. Donner Jzn. 's Morgens 10.45 uur, Ds. J. H. Donner Jzn, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 en 's avonds 5.30 u., Leesdienst Woensdagavond 7,30 uur, Ds. C. Kramp, van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de Heer J. Rebel Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Dr. M. v. d. Voet, van Haarlem. 's Avonds zes uur, Ds. C. J. Waardenburg van Haarlem. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur BijbelbesprekiDg Vrijdag, 8—9 uur, Bibliotheek Evangeiiesatiegebouw, Vijzelstraat 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u.,straatprediking Molenplein 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heiis. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomat Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen GEVEN WIJ VOOR bud aoudenxilodi Maar iets was er! In een der vorige nummers hebben wij kort relaas gegeven van een aangespoelden mijn, die echter, toen men het apparaat wilde opsporen, niet meer te vinden was. Thans blijkt, dat de eerste vinder het toch bij het goede eind heeft gehad, er ligt inder daad iets bij het piertje bij paal 3, maar of het een mijn ns, blijft de vraag. Donderdagmiddag heeft wederom een em- ployée van den Torpedodienst een onderzoek ter plaatse ingesteld. Hij was fortuinlijker dan de eerste keer, daar de wind Oostelijker was en hij een stuk ijzer van bolvormig tor- maat op de plaats aantrof. Er is een monster van het voorwerp mee genomen en thans wordt onderzocht, of hier sprake is van een echte mijn (hetgeen onwaarschijnlijk is!) dan wel een ton of b VOOR OUD- EN NIEUWJAAR- Keizerstraat 75 - Helders Warenhui»- 20 °/0 VOORDEELiGER. IN ONZE ZAAK VRIJ TOEGANG. ■JA '4 lÉÉi m IH U A 10 C;

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6