Raad Anna Paulowna 'y° «üt er*. tn°^^3iatu BON ter waarde van f 1.— GOVERS n a// P °ns bladPer V2 Waa^bij~~L n°9 u Qeabonn 4//e„ ^eroe/r7, ef wonderVer5c^'jrien Waren 'e dii e*tra-véé, Verlof met de Feestdagen Alarmsignaal op schepen f 1.— reductie Bijz. Vrijwillige Landstorm krijgt een subsidie. Gemeentesecre taris mag volgens den heer Kloosterman geen secretaris zijn van het polderbestuur. De heer Kuiken vindt uitbreidings plan overbodige luxe. Po litiewachtlokaal te Ewijcksluis wordt afgebroken. School II werkt met tekort aan leermidde len en verouderde methodes. Gistermiddag kwam de Raad van Anna Paulowna in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burgemees ter G. J. Lovink. De notulen worden onveranderd vastge steld. Door den dienst der Zuiderzeewerken is per brief medegedeeld, dat uitzicht bestaat op verlichting van het splitsingspunt van Rijksweg 10a naar Breezand en Anna Pau lowna. Het bestuur van de schoolvereeniging „De Vreeze des Heeren is het beginsel der We tenschap", vraagt gelden voor het aanbren gen van losse binnenramen in de sponningen der buitenramen. Als motief wordt opgege yen, dat de ramen aan de Oostzijde zeer tochten, zoodat het onmogelijk is de tempe ratuur op peil te houden. Het is al eens voorgekomen, dat twee klassen naar huis moesten worden gestuurd. De kosten wor den begroot op f 85.Aan den minister van Binnenlandsche Zaken is verzocht dit be drag beschikbaar te willen stellen, deelt Voorzitter mede. Beide mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen is de begrooting van den Keu ringsdienst voor Waren in het gebied Alk maar over 1938, zoomede een ex. van de ba lans en verlies- en winstrekening over 1936. Voor kennisgeving aangenomen. Van Z.Exc. den Minister van Sociale Za ken is d.d. 29 October j.1. bericht ontvangen betreffende de verdeeling van het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds. In dit schrijven wordt medegedeeld, dat elke gemeente, welke aan de inzameling heeft deelgenomen, 25 van het ingezamel de geld wordt uitgekeerd. Het overschieten de zal naar verhouding worden verdeeld. De uitkeering mag alleen aan spaarders geschie den. De secretaris, de heer C. Keijzer deelt me de, dat de collecte ongeveer f 184.35 heeft opgebracht en dat er 45 spaarders zijn. Mevr. Borst vraagt of er zich al spaarders hebben aangemeld, die eigenlijk geen kwar tje kunnen missen. De Voorzitter deelt mee, dat er zoo iemand nog niet geweest is, wat hem verwondert.. Medegedeeld wordt dan dat aan gemeente gemiddeld f263.zal worden uitgekeerd. Medegedeeld wordt, dat de levering van benoodigdheden in het handwerken na ge houden aanbesteding is opgedragen aan J. Vermeulen te Hoogeveen. De heer Hooimeijer vraagt of het noodza kelijk was om het buiten de gemeente te gunnen. De Voorzitter acht het van niet zoo erg groot belang. Bovendien was deze inschrij ving bijna 50 lager dan in de gemeente. Doorgaans worden dergelijke dingen wel in de gemeente gehouden. De heer Hooimeijer vindt het een te ver- oordeelen standpunt. Zoodoende moet de middenstander concurreeren tegen grossiers en fabrikanten. Dus dan zou U die 50 meer betaald heb ben, vraagt de Voorzitter? Ja, antwoordt de heer Hooimeijer. De heer Op 't Veld deelt mede, dat er in de gemeente maar 1 persoon heeft inge schreven, zoodat er dus niet veel animo blijkt te bestaan. Na eenige discussie wordt de mededeeling Voor kennisgeving aangenomen. Van Z.E. den Minister van Sociale Zaken is bericht ontvangen, betreffende verlenging en verhooging van den brandstoffenbijslag aan werkloozen. De periode is verlengd tot 16 April en de extra toeslag geldt tot 12 Maart. Mevr. Borst vraagt of het ook niet moge lijk is aan de armlastigen een toeslag te geven. Nee, antwoordt Voorzitter, dat is niet mo gelijk. Van den heer J. van Zandwijk is een ver zoek ingekomen om ontheffing van zijn aan slag in schoolgeld. Toegestaan. Van den heer T. C. Til is bovendien een verzoek binnengekomen, om een bijdrage in het vervoer naar school van zijn dochtertje. Het verzoek wordt toegestaan. Aan de orde is vervolgens de benoeming van leden van het Armbestuur wegens pe riodieke aftreding van C. D. Rezelman en J. v. Stipriaan. Beide aftredende leden wor den herkozen. Burgerlijk Armbestuur vraagt hooger subsidie. Van het Burgerliik Armbestuur is een verzoek ingekomen om verhooging van |J^ sidie. Er wordt een verhooging van f2uw gevraagd. Het totaal der subsidie wordt dan f39.975. Het verzoek wordt ingewilligd. In verband hiermede en met verschillende andere za ken wordt een suppletoire begrooting UJ' vastgesteld. Komt in behandeling een voorstel tot net aangaan van een overeenkomst met den keuringskring Barsingerhorn voor het ge bruik maken van de Verwerkingsinrich ting te Schagen. Voorzitter deelt mede. dat tegen een vas bedrag van f 200 tot nu toe ook al nei vleesch daar werd vernietigd. ^"'£cns J?® nieuwe overeenkomst zou dit f den. De heer Kuiken: Ze lijken daar wel leen te kunnen opslaan. Voorstel aangenomen. Subsidie aan de B.V.L. De afdeeling Anna Paulowna xan den Hüz Yrijw. Landstorm verzoekt eSh sun sidie van f 25.—, nu het Rijk de subs JAet 30 pet. verlaagd heeft B. en W. hebben besloten dit verzoek in te willigen. De heer Dekker zegt zich hierover te ver wonderen. De gemeente geeft aan geen en kele vereeniging van eenig cultureel belang subsidie en nu wordt een vereeniging zon-, t-er cultureel belang klakkeloos subsidie verleend. Spr. zal z'n stem niet aan de in williging van het verzoek geven. De Voorzitter antwoordt, dat het hier een vereeniging tot steun van het gezag be treft. r De heer Dekker vindt dat het wettig ge zag dien steun niet noodig heeft. De B.V.L. moet zichzelf maar bedruipen. Het prae-advies van B. en W. wordt met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Vaststelling begrooting 1938. Geen der leden wenscht over de begroo ting 1938 algemeene beschouwingen te hou den. De behandeling punt voor punt neemt dan een aanvang. De heer Kloosterman maakt er bij den post „jaarwedde Secretaris" aanmerking op. dat de gpmeente-secretaris tevens secretaris is van het polderbestuur. Spr. acht dit niet in overeenstemming met het gemeentebe lang. Vroeger is dit toegestaan, zegt de Voorzitter. De heer Dekker sluit zich met den heer Kuiken aan bij de meening van den heer Kloosterman. De heer v. d. Berg vraagt of er destijds doorslaggevende motieven waren om die functies te vereenigen. Neen, zegt de Voorzitter, dat niet, maar er waren geen tegenstrijdige belangen. De heer Kloosterman wenscht dat de heer Keijzer het secretariaat van den pol der zal neerleggen. De zaak wordt na eenige discussie aan B. en W. overgelaten. De heer Kuiken: Het zal den secretaris in zijn salaris schelen. .Ta. antwoordt de Voorzitter, 1100 gulden. Bij den post „kosten ontwerpen uitbrei dingsplan" zegt de heer Kuiken, dat we het wel zonder uitbreidingsplan kunnen stellen. Spr. vindt dat op'zichter Hoep best in staat is, eventueele werkzaamheden op dat gebied te verrichten. Er wordt toch immers niet zoo veel gebouwd. De Voorzitter: De meerderheid van den Raad is van oordeel dat het wel noodig is. Er is in Breezand b.v. toch wel veel ge bouwd en het is zaak klaar te zijn, op het gunstige oogenblik. De heer KuKiken blijft er bij, dat het niet noodig is zulke „dure menschen" voor het uitbreidingsplan te hebben. Hoep is er best toe in staat, voorkomende karweitjes uit te voeren. De Voorzitter: Maar een uitbreidingsplan is er toch voor, dat er geen huis gebouwd wordt op een plaats, waar de gemeente b.v. een straat wil hebben. De post is trouwens al lang vastgesteld. De heer Dekker protesteert tegen den post „kosten politie wachtlokaal" te Van Ewijcksluis). Hij zou die bouwval liever willen afbreken en er geen f 42.50 meer aan willen besteden. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit ook al overlegd hebben, maar nog niet wisten wat te doen. De heer Dekker maakt van zijn ziens wijze een voorstel. De heer Cornelissen deelt mee, dat het oorspronkelijk gesticht is als brandweer gebouwtje, vervolgens tijdens den arbeid aan de Zuiderzeewerken ingericht is als politiewachtlokaal en nu nergens meer voor dient. Het voorstel tot afbraak wordt aangeno men. Bij den post „politiecursus Schagen" vraagt de heer Kuiken of de politie nooit uitgestu deerd raakt. Is zoo'n cursus wel noodig? De Voorzitter vindt de cursus wel nut tig, vooral tegenwoordig (verkeer, rechts kennis enz.) De menschen moeten Mblijven Een der leden geeft den heer Kuiken het advies zelf een cursus mee te maken. De heer Kuiken: Dan wordt het nóg duurder! (Gelach). De heer Dekker meent bij den post „kos ten luchtbeschermingsdienst", dat de kos ten voor gasmaskers A f 200 door het Rijk worden betaald. Volgens de wijziging in de ontwerp-begrooting betaalt de gemeente het. De wet schrijft voor het personeel van den luchtbeschermingsdienst een aantal gasmaskers van maximum V2 pet. voor en deze kosten worden door het Rijk betaald. Wij zouden er dus 30 mogen hebben. De Voorzitter: We weten zelf nog niet, wat er precies noodig is. We zullen er nog wel nader van hooren. Bij den post „Aanschaffing en onderhoud leermiddelen scholen" merkt de heer Hooi meijer op, dat er op School II met een groot tekort aan leermiddelen en verouderde me thoden wordt gewerkt. De Secretaris licht toe, dat men over de methode in verbinding is getreden met den inspecteur, van wien het antwoord nog moet komen. Bij de begrooting onderwijs wordt op voor stel van den heer Hooimeijer besloten de gemeentelijke vergoeding per leerling van f 10.93 te brengen op f 11.55. De heer Dekker zou bij den post „Subsidie Burgerlijk Armbestuur' graag zien, dat B. en W. er bij de betrokken instanties op aandrongen een extra-toeslag voor brandstof in de wintermaanden aan de armlastigen te geven. De Voorzitter zegt toe, dat zulks zal ge beuren, al verwacht spr. er niet veel heil van Bij den post „Rente en provisie kasgeld' wordt nog voorgesteld een kasgeldleening aan te gaan van f 100.000 tegen een rente van maximum \V> Conform besloten. Bij de inkomsten wordt het aantal opcen ten hoofdsom gemeentefondsbelasting vast gesteld op 75. Aan het Rijk wordt als bijdrage een be drag gevraagd van ruim f 19000. De begrooting wordt vervolgens in inkom sten en uitgaven vastgesteld op f295705.21. Na rondvraag volgt sluiting. Dat is 8°<fe. ©en °Pn'eUw °0t en dk 'n de ienu' I, 'uiste ue d' dat li ®*en A ,"^e tek' Van de dT° Al u maA n"ioan adio. lepde t 6 l K 7°°/e Ker eCen)bern °ntvar>~ tech^ken nder erd tmaa/in 2 °ól< dé 12 Ver*c/),7. Stort F. 3.- op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam (met ver melding Radio-Bode of aan één der cassa's van Hoofdkan toor of bijkantoren en U ont vangt als EXTRA bij Uw balfjaars-abonnement 1° De AVRO-Kalender: 'n juweel op dit gebied. 2° Het prachtige AVRO- Kerstnummerom altijd te bewaren, zóó mooi! 3° Alle nog in December verschijnende Radio Bode's. Ook kunt U aan een onzer propagandisten betalen. Schrif- telijk behoeft U zich dus niet op te geven. Nd ontvangst van het bedrag ad. F. 3.- volgt toe zending Radio Bode en Kalender. RADIO BODE Neêrlands nationaal radioblad. Sergt.-machinist J. P. C. Kloosterhuis van Hertog Hendrik naar Ws. W.o., 4 Jan. Sergt.-machinist M. Bisschop van Ws. W.o. naar Hertog Hendrik, 4 Jan. Majoor-machinist J. A. Dijksma van Hertog Hendrik (bevolen overplaatsing op 3 Jan. naar Ws. W.o. ingetrokken). Sergt.-machinist J. W. Rommets van Ws. W.o. (bevolen overplaatsing op 3 Jan. naar Hertog Hendrik ingetrokken). Majoor-timmerman T. Verdurmen van Ws. W.o. naar Java, 3 Jan. Sergt.-timmerman G. Houtriet van O.Z.D. naar Ws. W.o., 6 Dec. Sergt.-majoor der mariniers W. de Bruijn van afd. Mams. Rotterdam naar Kon. Inst., 15 Jan. Majoor-vliegtuigmaker (M) J. A. Giezen van de Mok naar Kaz. Amsterdam, 13 Dec. en Sergt.-vliegtuigmaker (M) D. C. Hoogerdijk van de Kooij naar Kaz. Amsterdam, 13 Dec. (beiden op datum tewerkgesteld bij de K.L.M.). Korpl.-konstabel J. B. v. d. Beek van Hertog Hendrik naar Ws. W.o., 4 Jan. Korpl.-machinist G. v. d. Beek van Hertog Hendrik naar Schorpioen, 20 Dec. Korpl.-kok H. C. v. Schaik van Hertog Hen drik naar de Kooij, 4 Jan. Korpl.-machinist W. Tichelaar van Schor pioen naar Hertog Hendrik, 20 Dec. Korpl.-kok W. A. v. 't Hoff van de Kooij naar Hertog Hendrik, 4 Jan. Kwartiermeester W. van Roon van Ws. W.o. naar Nautilus, 16 Dec. Korpl.-konstabel A. C. Rommers van Ws. W.o. naar Schorpioen, 22 Dec. Korpl.-konstabel H. de Best van Van Speijk naar Kaz. Amsterdam, 22 Dec. Korpl.-machinist C. A. Peters van Nautilus naar de Kooij, 16 Dec. Korpl.-machinist A. R. E. Pian van de Kooij naar Nautilus, 16 Dec. Kwartiermeester A. Kiburg van Nautilus naar Ws. W.o., 16 Dec. Korpl.-hofmeester J. H. W. Janszen van de Kooij naar O.Z.D., 7 Dec. Korpl.-hofmeester P. J. Kooij van Schorpioen naar Ó.Z.D., 7 Dec. Stoker-olieman D. Solinger van Hertog Hen drik naar O.Z.D., 4 Jan. Konstabelsmaat G. Hania van Ws. W.o. naar Hertog Hendrik, 4 Jan. Stoker-olieman J. de Leeuw van O.Z.D. naar Hertog Hendrik, 4 Jan. Matroos le kl. A. C. J. Hoes van Ws. W.o. naar Hertog Hendrik, 4 Jan. Matroos le kl. H. Veldkamp van Van Speijk (bevolen overplaatsing op 3 Jan. naar J. van Brak el ingetrokken). Matroos le kl. W. Stekelbos van de Mok naar J. v. Brakel, 3 Jan. Marinier le kl. P. v. d. Vorst van Van Speijk naar Kaz. W.o., 6 Dec. Matroos 2e kl. H. E. Menkveld van Nautilus naar Ws. W.o., 16 Dec. Den militairen, aan wie ter gelegen heid van het Kerstfeest en/of den Nieuwjaarsdag, verlof of bewe gingsvrijheid wordt verleend, hetwelk zou eindigen onderscheidenlijk op Zondag 26 December 1937 en op Zondag 2 Januari 1938, kan worden vergund terug te keeren per eerste reisgelegen heid op Maandag 27 December 1937, onderscheidenlijk op Maandag 3 Januari 1938. Matrozen 2e kl. K. Haijck en P. de Winter van Ws. W.o. naar Schorpioen, 8 Dec. Matrozen 3e kl. W. de Jong, A. de Moor, W. F. v. d. Stel, L. Swart en J. B. Wijngaards van Ws. W.o. naar Schorpioen, 8 Dec. Matroos le kl. A. Fidder van Ws. Vlissin- gen naar Hertog Hendrik, 4 Jan. Stokers 2e kl. S. Niffl, H. Geerdink, L. J. v. Walraven, J. H. Gerritsen, T. H. Keizer, J. v. d. Nadort, M. Hendriks, G. J. Jansen, J. A. van Eijk, G. A. Dijkstra, G. Hofman, A. Rijksen, G. Rouwenhorst en P. v. d. Kreeke zjjn 1 Dec. be vorderd tot stoker le klasse. Stokers 3e klasse C. N. de Groen, J. M. Brou wer, M. v. d. Hurk, J. Moelker, M. J. Gelok, G. v. d. Wetering, W. Bijlsma, S. van Leerdam, T. H. Bisselink, P. W. F. van Burik, R. v. d. Hoeven, J. A. M. Huijbers en J. D. Markies zijn 1 Dec. bevorderd tot stoker 2e klasse. Stoker 2e klasse J. W. Udink tot stoker le klasse, 1 Dec. Matroos 3e klasse J. G. Oosterveen tot matroos 2e klasse, 1 Dec. Matroos 2e klasse R. C. Kramer tot matroos le klasse. Stoker le klasse A. J. C. H. Weissenbrüch tot stoker-olieman, 1 Dec. Bootsman J. Broersen, majoor-macht. J. Z. J. Hazebroek, matroos le kl. H. van Munsteren en stoker-olieman J. Bakker per m.s. Johan van Oldenbarnevelt van Tg. Priok, 15 Dec. Korpl.-monteur P. J. Duijn, mariniers le kl. S. H. Daniels en E. Rijers en tamboer le kl. G. C. Kraaijeveld per m.s. Dempo van Tg. Priok, 22 December. Korpl.-schrijver J. A. F. X. v. Vilsteren en matroos le kl. K. Bakker per s.s. Joh. de With van Tg. Priok, 5 Jan. Marinier le kl. H. J. Amen per m.s. Indra- poera van Tg. Priok, 12 Jan. Sergt.-machinist H. Donker en korpl.-machi nist W. M. Maassen per m.s. Marnix v. St. Al- degonde van Tg. Priok. Korpl.-vliegtuigmaker (M) D. A. de Wijn per v.s. Poelau Laut naar Oost-Indië, 31 Dec. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", on der bevel van kapitein-luitenant ter zee 1ste klasse L. F. Klaassen, is gisteren te Gibral tar aangekomen en vandaar weder op de terugreis naar Nederland vertrokken. Vraagstuk internationaal bekeken Men zal zich uit de berichtgeving over de „Van der Wijck"-ramp welicht herinneren/dat er zoowel in de allereerste berichtgeving als bij het latere onderzoek de noodige aandacht is geschonken aan de radio-installatie en het daarop ingestelde alarmsignaal voor het doorgeven van dringende berichten, als het S.O.S.-sein, op schepen. Er werd melding van gemaakt, dat dit onderwerp door den radio dienst van den P.T.T.-dienst een bijzonder punt van studie zou uitmaken. Intusschen schijnt dit vraagstuk, aldus de „Java-Bode", de internationale aandacht te hebben getrokken; door alle landen, aange sloten bij het Postverdrag en die belang bij dit vraagstuk hebben, is hiervan een studie gemaakt en het zal een punt van bespreking vormen op de a.s. Conferentie voor de Verre Berichtgeving te Kairo,'waarheen, zooals men weet ook een delegatie van Nederlandsch- Indië is afgevaardigd, onder leiding van den ir. W. F. Einthoven, die op 30 November per K.L.M. naar Holland vertrok. Verschillende thans in gebruik zijnde syste men zullen worden besproken en gedemon streerd tijdens de besprekingen. Tegen inlevering van dezen bon ontvangt U bij aankoop van een WOLLEN of ZIJDEN DEKEN boven f 6. alleen SPOORGRACHT 24

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7