r Ayuula, Dinsdag 14 December 1937 Tweede Blad Theo Olof het Wonderkind Heldersche jongen boert gelukkig in de V. S. Uitslag verloting Het interview met den Koning der Zeeridders Voor het kersfeest der armen Prijsvraag met 1300 fraaie prijzen Met Repelsteeltje naar N. Scharwoude Burgerlijke Stand van Den Helder Binnenkomst Hr. Ms- Hertog Hendrik Inschrijvingen Handelsregister Laai ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Kerstfeest bij V. D. Donderdag Filmavond N. V. V. Cijfers uit de gemeente- begrooting 1938 Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA' Dc driehoek van ontevredenen 1 Januari: achterlichten tf-kcidónieuwjS Iets over zijn opleiding en repertoire. In verband met het optreden van Theo Olof, het wonderkind, dat morgenavond als solo violist met het Symphonie-orkest der Konink lijke Marine Kapel speelt, laten wij nog eenige bijzonderheden volgen van opleiding en reper toire. Theo Olof werd 5 Mei 1924 te Bonn geboren; Zijn moeder, die een zeer bekwame violiste is, gaf hem het eerste onderricht. Zijn vorderingen waren zóó buitenge woon, dat hij, ruim acht jaar oud, werd opgenomen in de vioolklasse van Oscar Bach, aan het muzieklyceum te Amster dam. Op aanbeveling van dezen leeraar is het ge lukt het optreden van Theo Olof te verwezen lijken met het Symphonieorkest der Kon. Ma rine, waarmede het Comité Theo Olof volko men instemde wegens het vernemen van de reeds met de Kapel opgetreden solisten, o.a. Louis Zimmerman, Ferd. Helmann, Sam Swaap, Gerard Hekking, wijlen Helene Cals, enz. Theo Olof's vorderingen waren van dien Aard, dat hij als solist kon optreden, hij was toen 10 jaar oud en kreeg het voorrecht met vooraanstaande orkesten, o.a. het Concertge bouw te Amsterdam, Residentie-orkest, het Utrechtsch Stedelijk Orkest en de A.O.V. te yerken. Wat zijn repertoire betreft laat hij de keuze •uit de navolgende concerten: Bach, Beethoven, Mozart, Mendelssohn, Brahms, Bruch, Paga- nini, Tschaikowsky, etc. Met de concerten Mendelssohn en Bruch had hij enorm succes, bewonderenswaardig zijn de prestaties, vooral daar hij deze concerten speelt zonder zich daarvoor bijzonder te moeten in spannen. Zyn koe wierp 6 kalveren! In Clarksburg in West Virginia, dat gelegen is in de Vereenigde Staten van Amerika, boeit reeds sinds geruimen tijd een oud-plaatsgenoot, de heer Pieter Pot, zoon van Jan Pot, een Heldersche boer van voorbije dagen. Van dezen Piet Pot vernamen wij dezer dagen, dat een van zijn koeien de gelukkige moeder is ge worden van niet minder dan6 kalveren. Het betreft hier een 4 jaar oude Holstein-koe. Vijf van de 6 kalveren zijn vaarzen, de zesde is een stier. Een andere Holstein koe helpt de moeder bij het voeden van de zesling. Volgens Amerikaansche menschen, die het weten kun- hen, is dit de eerste keer, dat in de Vereenigde Staten een koe een zesling geworpen heeft. Konynenfokkers-Vereen. naar Beter". „Streven Op de onderstaande nummers van de Ver loting op de Tentoonstelling van Konijnen en Cavia's bij Sanders vielen de slachtkonijnen. Prijsno. 1 op lotno. 207; 2 op 169; 3 op 368; 4 op 293; 5 op 73; 6 op 373; 7 op 239; 8 op 308; 9 op 127; 10 op 114; 11 op 148; 12 op 367; 13 °P 273; 14 op 37; 15 op 21. (14 en 15 zijn ras zuiver). De prijzen kunnen worden afgehaald bij den secretaris D. J. Kortman, Brakkeveldweg 176. Beslist vóór de Kerstdagen. Voor eiken dag Voedering wordt 5 cent in rekening gebracht. denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst *937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt 'bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatu reerd in het tijdvak van 6 t/m 11 December 1937, 1.05 per 100 kg zal bedragen voor groene erwten door handelaren gedenatu reerd en voldoende aan het standaardmon- ®ter van kwaliteitsklasse C en 0.55 P" kg. voor voedererwten, door telers gei e ïeerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke ®an de daartoe gestelde eischen voldoenen door telers of handelaren zyn gedenatureerd *n genoemd tijdvak, zal 2.50 per o bedragen. .(Adv.) Hedenavond half tien voor den K.R.O.-microfoon. Hedenavond, half tien, interviewt onze medewerker, de heer A. C. van Kampen, voor ae K.R.O.-microfoon Janus Kuiper, den Koning der Zeeridders, over zijn avonturen bij de Kenown-stranding en waarbij hij tevens enkele andere bijzonderheden uit het roemruchte leven van den 81-jarigen zeerob zal aanhalen. Voor de reportage zal buiten Den Helder ongetwijfeld belangstelling bestaan, temeer, daar de Katholieke Radio Gids van deze week m het teeken dezer uitzending staat: de ge le voorpagina, heeft men gémeend er aan te moeten wijden. Vandaag, morgen en Donderdag, komen de trouwe Heilssoldaten, een kerstgave vragen, die bestemd is voor het „Kerstfeest der armen". Wij kunnen deze collecte hartelijk aanbevelen. Er is geen andere instelling, die op de komende feestdagen zooveel voor de minderbedeelden doet, als het Leger des Heils. Uw gave is voor de volle honderd pro cent nuttig besteed. Laat de Heilssoldaten niet van uw deur gaan, zonder uw gave voor het feest der ar men. Laat het licht en warm worden in hun woningen, ook door uw offer. Zooals gewoonlijk, zullen ook de Kerstpot- ten, op verschillende punten in de stad ge plaatst, graag uw gave in ontvangst nemen. Wij verwijzen onze lezers naar pagina 3 van het 2e blad, waar de prysvraag van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den is afgedrukt. Behalve de daarin ge noemde 5 hoofdprijzen vonden wij in de pryslyst o.a. Amerik. waschm. 150. gasfornuis 100.haardkachel 110. eetservies; theeserviezen; zilveren thee servies; div. zilv. voorwerpen; horloges en klokken; clubfauteuil; Pérz. en andere kleeden; 2 tandems; 2 stofz. en andere electr. artikelen; fototoest.; boeken. Tenslotte kunnen wij onze lezers nog mededeelen, dat wie meerdere oplossingen wil inzenden, de gevonden spreuk op zoo veel briefkaarten kan schrijven als hy wil, mits elke briefkaart minstens met 25 ct. aan postzegels is beplakt. De briefkaarten moeten met de origineele oplossing in couvert worden verzonden. Morgen om 1 uur wordt er voor ons kan toor met de autobus naar N.-Scharwoude ver trokken. De kinderen, behoorende bij de nieuwe groep II, zooals op de laatste repetitie is afge sproken, worden daarvoor verwacht. Op tijd komen, daar de afstand naar N.- Scharwoude net zoover is als Alkmaar, en we dus minstens een uur voor den tocht noo- dig hebben. van 13 December 1937. BEVALLEN: C. de Bruinevan der Gug- ten, d. F. F. FlerieFreijer, d. A. F. M. BoendermakerHerwerjer, d. Vermoedelyk Vrijdagmorgen in de haven. Zeer waarschynlyk zal Hr. Ms. „Hertog Hendrik", die volgens het reisplan, Zater dagmorgen in de haven zou komen, reeds Vrydag voor den middag, binnenloopen. 7 December 1937 per m.s. „Baloeran" uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd. Sergt.-konstbel R. van der Meulen; korpl.- telegrafist H. J. Slendebroek; korpl.-hofmees ter H. Essen; matrozen le klasse C. Günthardt en M. de Groot; hofmeestersmaat J. W. L. van de Laak; majoor-vliegt.maker (H) H. Moses; sergeanten-vliegt.maker (M) J. Berkhout en J. H. Roozendaal; korpls.-vliegt.maker (M) C. Witteveen, J. Uoudswaardt, J. J. F. van Esch en korpl.-vliegt.maker (B) F. van den Berg; korpl. der mar. J. Flippe; mariniers le kl. J. van Rijn, P. C. Mul, M. B. van Buren, J. E. G. Wallast, A. J. van Eenennaam, H. D. van der Graaff en M. van Belzen; mar. 2e J. G. Bols. Met ontslag uit den Zeedienst. Lichtmatrozen J. N. Schobben, S. J. Klein, J. P. Punt, L. van den Berg en J. C. Balder, 14 December. Aangenomen in den Zeedienst. Militair-werklieden J. Kiekebos, H. J. Jan sen, J. Bosma en A. H. van Nek, 29 November en W. Becks, 6 December. Met ingang van 20 December 1937 benoemd voor vast tot officier van gezondheid der 2e kl. bij de Koninklijke Marine de heer P. J. van Waegeningh. Bij beschikking van den Minister van Defen sie is de luit. ter zee der le kl. P. S. Alstede, dienende aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen", den 24sten Dec. ter beschikking gesteld. 272-JARIG BESTAAN KORPS MARINIERS. Wij maken alsnog melding van het feit, dat ter gelegenheid van bovengenoemde herden king de heer P. A. de Zeeuw, Weststraat, alhier het korps een portret in lijst aangeboden heeft van de mariniers, welke destijds mede aan de handhaving van de orde in het Saar- gebied meegeholpen hebben. Dit geschenk is in dank aanvaard. 714 December 1937. Nieuwe zaken: Den He 1 d e r: M. Lagerveld, H. A. Lorentzstraat 112, kappersbedrijf, annex rookartikelen. Texel: G. J. Bruin, Koogerstraat 45, Den Burg, metselbedrijf. Wijzigingen; Texel: D. Kievit, Koogerstraat 2, Den Burg, auto verhuur en rep.-inr.; overgegaan aan A. Kievit. Hotel „De Hoop", De Cocksdorp 47; over gegaan aan Mej. F. Buijs. G. Duinker Gz., Dorpsstraat 61, Den Hoorn, bakkersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Wi e r i n g e n: M. Geel, Koningstraat 39, autobusonder nemer. d <X?$} is een producT. Oranjebanden •flave*.-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid Een dezer dagen bij V. D. in den winkel zijnde, werd ons oog geboeid door de werkelijk bijzonder goed geslaagde Kerststemming, die men in de zaak heeft weten te verkrijgen, wel iswaar door goeddeels slechts eenvoudige hulp middelen, doch wellicht déArom het juist zoo goed doende. Er staan een paar met smaak opgemaakte kerstboomen, terwijl voorts overal met' heel mooi groen en zilverdraad die aparte sfeer aan het bedrijf gegeven werd. Speciaal willen we vermelden het werk van een der jongelui, den heer Ran, die, hoewel geen schilder van pro fessie zijnde, er in geslaagd is langs de wanden van beneden-afdeeling een landschapsbeeld te vervaardigen, waarvoor hem ongetwijfeld een compliment toekomt. In het Rialto-theater. Donderdagavond vindt in Rialto plaats een filmavond van het N.V.V. (Ned. Verbond van Vakvereenigingen), en waarvan het program ma o.i. alleszins aantrekkelijk te noemen is. Men heeft namelijk voor de hoofdfilm de keuze laten vallen op de rolprent „Het Leven van Louis Pasteur", een werk van William Dieterle, waarin de titelrol wordt vervuld door den genialen acteur Paul Muni. De lezers van onze filmrubriek zullen zich ongetwijfeld nog herinneren, hoe wij destijds een enthousiast verslag gaven van deze rol- van groote cultureele beteekenis genoemd kan prent, die, hoewel speelfilm zijnde, een werk worden. De film verwierf dan ook den inter nationalen prijs in 1936. Ook het bijprogramma bezit kwaliteiten, zoodat den bezoekers ongetwijfeld een genoeg lijken en leerzamen avond wacht. DE ZWERVER TERUG. Een jongen, die de ouderlijke woning alhier zonder voorkennis verlaten had, werd in Haar lem door de politie aldaar opgepikt en op transport naar Den Helder gesteld. Gisteren werd hij weer aan de zorgen van zijn vader toevertrouwd. NAAR ALKMAAR. De persoon, die dezer dagen hier ter stede gearresteerd werd wegens het plegen van on tucht met minderjarigen, is gisteren naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. HOOFDSTUK VIII. Openbaar uitgebreid Onderwys. Ontvangsten: Schoolgelden f 2500. Vergoeding van het rijk 22.107. Verhaal van pensioensbijdragen 2.261. Openb. buitengewoon Lager Onderwijs. Schoolgelden 200. Bijdragen van andere gemeenten 300. Vergoeding van het Rijk 17.984. Verhaal van pensioensbijdragen 1.798. Bijdrage der Provincie 1.836. Bijz. gewoon Lager Onderwys. Schoolgelden f 5.200. Rente van waarborgsommen, ge stort door besturen van bizondere scholen Verhaal van pensioensbijdragen Bijz. uitgebreid Lager Onderwas 1.243.— 594.— Schoolgelden f Middelbaar Onderwys. Schoolgelden f Verhaal van pensioensbijdragen Subsidie van het rijk en de Pro vincie in de kosten van de Handelsavondschool Subsidie van het Rijk en de Pro vincie in de kosten van de HBS- afd. van het Lyceum Bijdragen van andere gemeenten in de kosten van de HBS en en gymnasiale afd. v. h. Lyceum Aandeel der gymnasiale afd in de kosten van het Gem. Lyceum Hooger Onderwas. Schoolgelden Bijdragen van andere gemeenten Nijverheidsonderwijs. Schoolgelden Subsidie van het rijk en de provincie Bijdragen van gemeenten Verhaal van pensioenbijdragen Inkomsten van bet Internaat verbonden aan de Zeevaartschool Bijdrage in de kosten van den cursus voor le en 2e stuurlieden 600.— 7.650.— 4.087.— 3.979.- 32.544.- 2.250.— 10.843.— 600.— 200.— 9.390.— 48.796.— 7.300.— 3.754.— 50.445.— 3.774.— Uitgaven: Openb. Uitgebr. Lager Onderwijs Belooning vakonderwijzers Kosten voor het instandhouden van schoolgebouwen, alsmede v. terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening Aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen Aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften Verlichting, water, verwarming en schoonhouden van schoolge bouwen Kosten ter zake verzekering en pensionneering van ambtenaren Rente van geldleeningen, ten laste van hoofdstuk VIII Aflossing van geldleeningen id. id. f 22.607.— 563.— 301.— 1.505.— 1.820.— 2.427.— 1.259.— 2.505.— Openbaar Buitengew. Lager Onderwijs. Jaarwedden en wedden van on derwijzers f 19.979. Kosten voor instandhouden van schoolgebouwen, alsmede van ter reinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening 313. Aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen 220. id. van schoolboeken, leer middelen en schoolbehoeften 707. Verlichting, water, verwarming en schoonhouden van schoolge bouwen 2.632. Kosten verzekering en pension neering ambtenaren 2.664. Verstrekking van verversching aan schoolgaande kinderen 198. Vergoeding ingev. art. 100 der lager-onderwijswet 1920, aan be sturen van bijzondere scholen, welke voor rijksvergoeding in aanmerking komen, voor aan die scholen verbonden boventallige onderwijzers 6.204. Vergoeding van de kosten van instandhouding van bijzondere scholen 12.156. Vergoeding voor terreinen en ge bouwen van bijz. scholen aan besturen dier scholen 3.028. Rente van waarborgsommen, ge stort door besturen van. brjz. scholen 2.315. Rente van geldleeningen, ten laste van hoofdstuk VIII 4.756. Aflossing van geldleeningen ten laste van id. id. 5.661. Geraamd voor uitkeering art. 101 L.O. wet voor de Bijz. U.L.O. school a. d. Kolensteeg 1.828.en voor de Bijz. U.L.O. school a. d. Polderweg 1.293.3.121. Vergoeding van de kosten voor instandhouding van bijz. scholen 2.986. Lager Onderwijs. Tegemoetkoming in of vergoe ding van de kosten van onderwijs 1.100. Belooning der onderwijzers van den Franschen cursus 760. Middelbaar Onderwijs. Kosten van het gemeentelijk Lyc. 61.801. Bijdrage in de kosten van RHBS 23.825. Kosten verzekering en pension neering van ambtenaren en beambten 9.490. Aflossing van geldleening 1.389. kosten v. d. Handelsavondschool 6.429. Hooger Onderwijs. Aandeel van de gymnasiale af- deeling in de kosten van het ge meentelijk Lyceum 10.843. Nijverheidsonderwijs, Kosten Avondvakteekenschool 4.999. Subsidie Ambachtsschool 15.604. Subsidie Vakschool voor Meisjes 16.257. Zeevaartschool (stuurliedenoplei ding) zonder le en 2e stuurlieden Dagschool) 39.497.— Zeevaartschool (voorloopig Ma- chinistenonderwijs) Avondschool 1.869. Kosten van den cursus voor le en 2e stuurlieden 4.200. ld. voor den cursus in Radio- telegrafie 3.128.— Kosten terzake verzekering, pen sionneering van ambtenaren en beambten 7.605.— Rente van geldleeningen 6.322. Aflossing van geldleeningen 5.757. Kosten van het internaat van de Zeevaartschool 39.460. Kosten voor musea of openbare bibliotheken 2.800. Uitgaven voor volksfeesten 1.000. Subsidie aan schouwburgen of muziekkorpsen 1.920. Uitgaven in het belang van het historisch aanzien der gemeente en van het artistiek en aesthe- tisch bouwen. 1.063. Toelagen te verstrekken uit het Gemeentelijk studiefonds 13.000. N a Japan en Duitschland is nu ook Italië heengegaan. Tezamen vormen zij nu een sta- tendriehoek van ontevredenen, die hun aan klacht richten tot diegenen, die zij als de be zitters van den aardschen rijkdom beschouwen, zoo schreef de „N. R. Ct." gisterenavond in een hoofdartikel, aan het uittreden van Italië uit den Volkenbond gewijd. Het gebeuren is te belangrijk om er vandaag nog niet eens op terug te komen en wij vinden daarin ook aan leiding door de interessante beschouwing van boven aangehaald blad. Die bezitters van den aardschen rijkdom zou den in Genève vereenigd zijn. De Volkenbond, waarin nu nog slechts drie groote staten en een lange reeks van middelgrooten en kleine ren zitting heeft, zou daarvan als het ware het symbool zijn. De kansen, deze drie uitgetredenen weer eenmaal te zien terugtreden in den bond van Genève, kunnen onmogelijk gunstig worden beoordeeld. Het Duitsche com mentaar laat geen twijfel open. Krachtiger dan uit Rome klinkt de stem uit Berlijn: een terugkeer in den Volkenbond zal voor ons nooit meer in aanmerking komen. In Genève is een groep overgebleven, die deels tegen de fascistische landen gekeerd is, anderdeels zich strikt neutraal tracht te hou den. Voor de laatsten wordt de positie nog moeilijker dan zij reeds is. Want er zal reeds van nature een drang bestaan hen mede te sleepen in een richting, die gericht is tegen de gedachten en tegen de belangen van den drie hoek. Want het behoeft hierbij niet te blijven. Er is geen reden om aan te nemen, waarom op de negatieve daad van de uittreding geen posi tieve zal volgen, waarom niet over eenigen tijd een nieuwe statenbond zal worden uitgeroepen, gebaseerd op het anti-komintern-pact. Dan zullen twee groepen staten tegenover elkaar staan, dan zal de Volkenbond nog verder af brokkelen, want een deel van zijn leden wenscht niet betrokken te zijn in eenig front of in eenige groepeering en betuigde zijn adhaesie aan Genève juist in de overtuiging samen te werken in een instituut, waarin allen aanwezig zouden zijn. Een instituut, dat tegen niemand gericht zou zijn en dat zich slechts zou keeren tegen onrecht. Het besluit van Italië, aangevuld met Duitschland's commentaar, maakt aan de politieke werkzaamheid van den Volken bond een voorloopig einde. De scheidingslijn, die zich tusschen de groote steden afteekende, is nog eens aangedikt, de hoop, dat zij eenmaal uitgewischt zou worden, is ijdel gebleken. Beter dan vele beschouwingen geeft dit feit weer, hoever de landen nog van elkaar afstaan, hoe groot de spanning in Europa nog is en hoe weinig de jongste be sprekingen de uitzichten op betere betrekkin gen hebben vermogen te openen. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Piccadilly Jim". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Zevende Hemel" met Simone Simon. Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Kroongetuige" en „De vrouw, die men begeert". Heden: Casino, 8 uur. Concert Kunst aan het Volk. Gereformeerde Kerk8 uur. Kerstconcert „Hallelujah". Kgelhuis, 8 uur. Oprichtingsvergadering pl. afdeeling Vereen, voor Luchtbescherming. Woensdag 15 December. Casino8 uur. Marineconcert met Theo Olof. Donderdag 16 December. Casino, 8 uur: Uitvoering O.K.K. R.K. Volksbond, 8.30 uur: Tooneeluitvoering. „En waar de Sterre bleef stille staan". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 736.3 Temperatuur lucht 3.5 Laagste temp. lucht gisteren 1.1 Licht op 16.15 Het is opvallend hoe weinigen op hun rij wiel reeds het achterlicht hebben doen aan brengen. 1 Januari a.s. moet elke fiets daar echter van voorzien zijn. Wacht men nu tot de laatste week, dan heeft men kans, dat de rijwielhandelaren het zóó druk krijgen, dat zij de werkzaamheden niet afkunnen dan wel, dat hun voorraad niet toereikend blijkt te zijn. Wij raden dus een ieder aan, reeds nu het achterlicht op de fiets te laten aanbren gen. HAVEN VAN NIEUWEDIEP 13 Febr. 1937. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Falcon" BEDREIGING. Door een bewoner van de Keizersgracht werd bij de politie een klacht ingediend, dat hij door een anderen bewoner van die gracht zou zijn bedreigd. Een onderzoek wordt inge steld.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11