Menschcn verfraaien of verknoeien het landschap V ergunningstelsel voor vrachtauto's De Rijksweg A'dam-Wieringen Sneeuw belemmert den strijd nieu^ V Duitsch,and: 0ok hier is "Gil Jan P» Strijbos bespreekt landschapsschoon landelijke architectuur en Het reisplan van de «Hertog Hendrik" Uit onze omgeving breezand. KARAKTERISTIEKE BIJZONDERHEDEN OVER DE HOLLANDSCHE NATUUR. Voor een aandachtig gehoor, be staande uit oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool en leden van den Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen, heeft de beken de natuurvorscher Jan P. Strijbos gisteren in het Noordhollandsch Kof fiehuis te Schagen een lezing gehou den over „Landschapsschoon en Lan delijke Architectuur". JAN P. STRIJBOS. In het eerste gedeelte van zijn uit eenzetting behandelde spr. de ty pisch Hollandsche landschappen, in het tweede gedeelte de aanpassing van de architectuur aan deze na- tuurschatten. Variatie in het landschap. Het landschap van Nederland is zeer ge varieerd, wat hoofdzakelijk komt doordat ons land een deltagebied is: een afwisselend gebied van zee, rivieren en land. Speciaal Hollandsche landschappen noemde spr. de polder- en boschlandschappen, het piassen en duingebied en tenslotte de wadden. Al de ze landschappen staan sterk onder den in vloed der seizoen-wisselingen. Wij hebben ons daar reeds geheel op ingesteld. Aan de Rivicra, waar het gehecle jaar een tamelijk gelijkmatig klimaat heerscht en de land schappen dienovereenkomstig zijn, zouden wij ons niet thuis voelen, juist door die ge lijkmatigheid. Wij zijn vertrouwd met een gedurende de jaargetijden afwisselende flo ra en fauna. Zindelijkheid op Texel. Aan de hand van prachtige lantaarnplaat jes, waaruit bleek, dat de heer Strijbos niet alleen een bloeiend spreker, maar ook een kundig fotograaf is, nam spr. ons mee door geheel Nederland, toonde ons de verschil lende karakteristieke eigenaardigheden van het landschap en kruidde zijn voordracht met aardige commentaren en anecdotes. Een groot gedeelte van de plaatjes was gewijd aan bet wondere eiland Texel: dui nen, kleine intieme dorpjes met hobbelige straatjes, welke spr. heel wat aantrekkelij ker vond dan de moderne asfaltwegen. „Het lijkt wel, of men van de aarde één groote asfaltbol wil maken", zoo zeide hij. „Ik heb eens een oud vrouwtje op Texel gezien", stelde spr. daartegenover, „dat zorg vuldig warm water in de groeven tusschen de oude stecnen van het straatje goot en met een haarspeld het vuil eruit pulkte". Karakteristiek voor de landschappen zijn ook de verschillende plantensoorten. Plan ten, die hier wel kunnen groeien, kunnen het elders weer niet, omdat de bodemge steldheid voor hen niet deugt. Behoud van natuurmonumenten. De vogelstand in Nederland is door de cultiveering van den bodem steeds meer achteruitgegaan. Waren er b.v. enkele tien tallen jaren geleden nog 600 ooievaarsnesten in Nederland, 5 jaar geleden waren er nog maar 200, maar gelukkig is het aantal thans weer opgeloopen tot 300. Van de kievit ver telde spr., dat deze polders, waarin zout wa ter voorkomt, mijdt. Voor het behoud van de plassen doet de vcreeniging voor behoud van natuurmonu menten nuttig werk. Op deze manier heeft men b.v. het Naardermeer kunnen behou den, dat Amsterdam wilde gebruiken als .vuilnisbelt. Merkwaardig is. dat dit natuurmonument thans zichzelf kan bedruipen (rietop brengst, jachtrecht, enz.) maar er zijn ook heel wat natuurmonumenten, die geld gaan kosten. Zeer fraaie opnamen zagen wij yan de verschillende plassengebieden. Een aardige bijzonderheid vertelde spr. over twee bekende figuren uit de boeken van Ds. de Stoppelaar over het Friesrhe plasscngebied: Sietske en Maaike. Het kwam voor, dat. wanneer het water steeg er in hun huisje 70 c.M. water stond. Siet- se en Maaike kropen dan in de bedstee, zoo dat ze net boven water bleven. En toch hadden deze geharde Friezen. die een hoogen leeftijd bereikten, nooit last van rheumatiek! Laagveen is verzonken hoogveen. Planten en hoornen in het waterland zijn veenvormers. De pubüraties van dr. Polak (de z.g. „pollenanalyse") hebben het ver moeden doen rijzen, dat veel laagveen ei genlijk verzonken hoogveen is. Tot nu toe bestond de meening. dat laagveen ontstaan is door rotting van waterplanten, welke in het water leven, terwijl hoogveen ont stond door planten, welke u i t het water leven. Men heeft echter kunnen aantoonen, dat z.g. laagveengrond hii Amsterdam ont staan is door planten, die eerst op het drooge stonden en later door daling van den bodem in het water kwamen staan. Waar moet de lepelaar heen? Een merkwaardige vogel van ons Neder landsen landschap is de aalscholver. Door dat de vereeniging tot behoud van natuur monumenten een oude eendenkooi bij Wanneperveen kocht, kon het gebeuren, dat de aalscholver voor uitroeiing werd be hoed. Er leven daar thans 2000 paren. Oe aalscholver staat op de zwarte lijst, d.w.z. hij behoort tot de niet-beschermde vogels. Ten zuiden van Alkmaar komt men op het oogenblik tallooze aalscholvers tegen. Vol gens spr. is dit het resultaat van de be moeiingen van de vereen, tot beh. van natuurmonumenten. De lepelaar is een vogel, welke ook in ons gewest des zomers veel te zien is (de lepelaars van het Zwa- ne water). Door de drooglegging van de Wie- ringermeer ging de Zuiderzee echter als voedselgebied voor hen verloren en thans visschen zij benoorden de Afsluitdijk. Wanneer het IJsselmeer geheel en al zal zijn verzoet, zullen ook de lepelaars bij het Naardermeer het voedsel hoogerop moeten zoeken, maar het is dan nog de vraag, of zij daar kunnen blijven bestaan, want hun maximale voederreis is 24 km., zoodat zij de Afsluitdijk nooit zullen kunnen bereiken. Zij zullen zich elders moeten gaan nestelen, wellicht op Texel. Overgaande tot het boschlandschap, toonde spr. verschillende boomsoorten. Toen Prof. Nierstrasz eens het-trekinstinct van de zal men wilde nagaan lieeft hij in een bosch beekje een aantal jonge zalmen losgelaten. Van de zalmen is bekend, dat zij om kuit te schieten de groote rivieren opzwommen, zon der voedsel zich naar de hooger gelegen beeken worstelen, daar uitgeput aankomen, kuitschieten en vervolgens sterven. De jonge zalmen zwemmen dan weer zeewaarts. Het resultaat waartoe Prof. Nierstrasz kwam was dit, dat de door hem in het beekje los gelaten gemerkte zalmen enkele jaren later weer in precies hetzelfde beekje werden aan getroffen. Konijn verielt het duin. Wanneer men het duinlandschap bekijkt ziet men aanstonds, dat er een groot verschil is tusschen de duinen ten Zuiden en de dui nen ten Noorden van Bergen. De duinen ton Noorden van Bergen zijn primair kalkarm, zoodat men hier verschilende planten aan treft, die in kalkrijkere gebieden niet kun nen groeien en men omgekeerd hier ook sommige beplantingen niet tegen komt. Ook ziet men op Texel veel minder schelpen dan b.v. ten Zuiden van Scheveningen. Hadden wij aan de duinen geen water onttrokken, hadden wij er geen konijnen of vee ingebracht, dan zou d« plantenwereld In de duinen zich heel anders hebben ontwikkeld. Men zou meer duinwouden en meer duinpiassen hebben gekregen. Men zou meer geboomte hebben gekregen, berken, esschen en later naaldhout. Het konijn noemde spr. een van de grootste vijanden van het duinge bied. Onbewust stelt het konijn echter ook wo ningen beschikbaar voor de vogels. Tal van vogelsoorten bouwen hun nest in afgedankte konijnenholen. Waar geen konijnen voor komen trekken de vogels dankbaar profijt van rioolpijpen, welke de vereen, tot beh. van natuurmonumenten b.v. in de duinen van Vlieland heeft laten ingegraven. De menschelijke wansmaak. Hoe de mensch zich vroeger en thans in de natuur installeert was het onderwerp van het tweede gedeelte der lezing. Vroeger had elke dorpstimmerman een eigen stijl, 't was de stijl van zijn tijd. Huizen mochten overal worden gebouwd. Thans werken woningwet en bouw verordeningen, voornamelijk de be paling, dat nog alleen maar aan we gen gebouwd mag worden, de ver foeilijke lintbebouwing in de hand, eindelooze huizen, langs eindelooze rechte wegen, waardoor de mensch zich afsluit van de natuur. Sommige nieuwe bebouwingen in de duinstreek getuigen van een onbegrijpelij ke wansmaak. Treffende staalties liet spr. daarvan met lantaarnplaatjes zien. Scherp hekelde spr. daarbij de gemeentebesturen, die zulk een zorg aan hun plantsoentjes besteden en allerlei exotische gewassen des zomers in potten en bakken naar bui ten sleepen, deze in de plantsoenen plaat sen en vervolgens 's winters weer binnen halen. Sommige huizen lijken meer „woon- doozen" dan woningen. Wanneer men de vroegere buitenhuizen en boerderijen welke organisch uit het omringende landschap voortkwamen, vergelijkt met die van thans dan ziet men eerst recht, welke een wan smakelijke gedrocheen van huizen met on logische vormen, met scjireeuwend-leelijke tierelantijntjes, met zinlooze erkertjes en balconneties. er nog worden gebouwd. Op de lantaarnplaatjes was duidelijk te zien, dat vooral de eigenwijze smakeloosheid van vele aannemers, die voor eigen rekening bouwen, soms alle perken te buiten gaat. Gelukkig zijn er architecten, die wél begrijpen, welke eischen de natuur aan de architectuur stelt en logisch verantwoorde bouwwer ken temidden van bosch en duin optrekken, zoodat het landschap ge respecteerd blijft. Spr. eindigde zijn lezing met hieraan eeni- ge voorbeelden te laten zien. Tenslotte vertoonde de heer Strijbos nog enkele van zijn prachtige vogelfilms. Het ge hoor gaf herhaaldelijk door bijvalsgetuigin- gen te kennen, hoezeer het de buitengewoon boeiende voordracht waardeerde. Op onze vraag aan den heer Strijbos hoe deze dacht over de z.g. „nieuwe zakelijkheid' als architectonische mogelijkheid in het landschap (Corbusier, Bietvelt, Wijdeveld) gaf de heer Strijbos als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de natuur, welke volgons spr. romantisch is, de nieuwe za kelijkheid met haar constructieve bouwwijze van beton staal en glas niet verdraagt. In de eerste helft van 1938. Aan de Memorie van Antwoord van de begrooting Verkeersfonds wordt het vol gende ontleend: De minister stelt zich voor, om in de eerste helft van het volgende jaar een wetsontwerp in te dienen tot regeling van de binnenvaart, waarbij voortgebouwd zal worden op de wet van 5 Mei 1933, betreffen de de evenredige vrachtverdeeling terwijl hij voorts ongeveer gelijk tijdig een voorloopige regeling ten aanzien van het goederenvervoer per auto zich voorstelt te bevorde ren. Het daarbij op den grondslag van een. van de commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds ontvangen rapport, in te voeren vergunningstelsel, zal zoowel de vrachtautodiensten als het ongeregelde vervoer omvatten. Ter beteugeling van in hef vooruitzicht van het vergunningstelsel wellicht te wach ten onnoodige en ongewenschte uitbreiding van het vervoerapparaat, zal in geen geval een latere datum dan die van het verschij nen dezer memorie uitgangspunt kunnen zijn voor een regeling tot beoordecling van aanspraken op vergunning. Eén der eerste objecten van hel Rijkswegenplan. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat de belangrijkste onderdeelen van het Rijkswegenplan het eerst zullen worden uit gevoerd, aldus lezen wij in de Mem. van Antwoord op de begrooting Verkeersfonds 1938. Dat het tijdperk van 15 jaren, zooals door verschillende leden werd opgemerkt, te lang zou zijn, kan voorshands niet worden toegegeven. De organisaties van den dienst en de belangen van het tijdelijk perso neel maken het gewenscht, nadat de belangrijkste werken tot stand zijn gebracht, het tempo van de werken niet plotseling, doch geleidelijk te <Fx«n verminderen. Bij den aanleg van nieuwe wegen wordt zorg gedragen, dat deze in zoo vlot moge lijk tempo worden afgewerkt. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk te bevorde ren, dat een nieuwe weg of een nieuw wegdek, wanneer het eenmaal is ter hand genomen, zoo spoedig mogelijk wordt vol tooid. Dit beginsel is echter zeer goed vereenigbaar met een uitvoerings wijze, waarbij eerst die vakken onder handen worden genomen, waaraan de grootste behoefte be staat. Dit is b.v. het geval met rijks weg no. 7 van Amsterdam naar Wie- ringen. Het reisplan van Hr. Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik" naar de Straat van Gi braltar (Januari tot April 1938), onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. E. Klaassen, is als volgt samengesteld: Donderdag 6 Januari 1938 vertrek Den Helder. Donderdag 13 Januari 1938 aankomst Gibraltar. Zaterdag 15 Januari 1938 vertrek Gi braltar, begin convooidicnst. Vrijdag 4 Februari 1938 einde con- vooidienst, vertrek naar Oran. Zaterdag 5 Februari 193S aankomst te Oran. Woensdag 9 Februari 1938 Vertrek van Oran. 4 rijdag 11 Februari 1938 aankomst te Gibraltar. Zaterdag 12 Februari 1938 Aanvang convooidienst. Zondag 6 Maart 1938 Einde convooi dienst, aankomst te Gibraltar. Maandag 7 Maart 1938 Eventueel ver trek naar Tanger. Woensdag 9 Maart 1938 Aanvang con vooidienst. Woensdag 30 Maart. 1938 Einde con vooidienst, aankomst te Gibraltar. Vrijdag 1 April 1938 vertrek van Gibral tar. Vrijdag 8 April 1938, gankomst te Funchal. Dinsdag 12 April 1938 vertrek van Funchal. Dinsdag 19 April 1938 aankomst Str. Gibraltar, aanvang convooidienst. 4 rijdag 22 April 1938 einde convooi dienst, aankomst te Gibraltar. Zaterdag 23 April 1938 vertrek van Gibraltar. 4'rij dag 29 April 1938 aankomst te Den Helder. SPANJE. Zenuwachtige stemming aan het Madrileensche front. Zondagavond laat is energiek een poging om een overval te plegen bij de brug der Franschen en het Casa de Campo te Madrid afgeslagen. Den geheelen nacht heerschte aan dit front een zekere nervositeit. To gen het aanbreke# van den dag be gon het te sneeuwen, zoodat de rust weerkeerde. De rechtschen hebben een vrij groote ac tiviteit in de lucht aan den dag gelegd langs de geheele Middellandsche Zeekust. Meestal in groepen van drie vlogpn hun toestellen vooral over de stellingen van Iluesca. Zij bombardeerden Sagunto en het gebied tusschen Surriana en Castcllon, zon der veel schade aan te richten. Tevergeefs trachtten zij boven Valencia en Castellon te vliegen. JULIANADORP. Uitvoering .Harmonie Kunstzin". Niettegenstaande het slechte weer was Zondagavond de zaal van het café „Prins Hendrik" geheel gevuld met bezoekers van bovengenoemde Muziek- en Tooneoluitvoe- ring, die beiden stonden onder leiding van den heer J. van Glabbeek. De opvoering van een en ander die geheel gelijk was aan die van Donderdag j.1. kunnen wij met verwij zing naar die recensie thans voorbijgaan, en mochten constateeren, dat het ook thans een gezellige avond is geworden. Bijenteelt. De Vereeniging tot Bevordering der Bijen teelt is voornemens om door het bestuur een Praatje enz. te houden over: Wat doen we van 't voorjaar eerst, Gaan we nog op reis? enz. enz., waar de leden toch zeker belang in zullen stellen. Filmavond. De afd. Julianadorp van de N.C.L.B. zal deze week een filmavond organiseeren met als hoofdnummer: Nederland aan den Ar beid, benevens een mooi bijorogramma. Men zie de advertentie voor bijzonderheden. WIERINGEN KEURINGSDIENST DEN HELDER. Blijkens het verslag van den Keurings dienst voor vee en vleesch te Den Helder werden in het jaar 1936 in deze gemeente 1612 normale keuringen verricht. Geslacht werden 334 runderen, 29 gras kalveren, 15 vet-kalveren, 362 nuchtere kal veren, 15 paarden, 661 varkens, 192 schapen en 4 geiten. Afgekeurd werden, 9 runderen, 5 gr. kal veren, 1 vetkalf, 39 n. kalv., 5 paarden, 16 varkens, 101 schapen en 2 geiten. Voorwaardelijk goedgekeurd werd het vleesch van 10 runderen, 1 vetkalf, 17 nr. kalv., 3 paarden, 1 varken en 6 schapen. Naar de verwerkingsinrichting te Scha gen werden vervoerd. 10 runderen, 10 paar den 5 varkens en 19 schapen. DIENSTPLICHT Aan onderstaande jongelieden, ingeschre ven voor den dienstplicht voor de lichting 1939 uit deze gemeente is voorloopig vrij stelling verleend van dienstplicht wegens broederdienst. G. Baijs, T. Brouwer, N. Everts, D. N. Grin, G. H. Hille, C. Hoep, M. v. Hoesel, S. Kamping, II. Loof, J. Metselaar, N. Omis, E. Scholten, H. Siemens, J. Smit en M. Tij- sen. 4VINKELSLUITING. In het tijdvak 18 December t.m. 24 Dec. a.s. mogen de winkels tot des avonds 10 uur geopend zijn. Op Zondag 19 December geldt natuurlijk de gewone Zondagssluiting. Kapperswinkels mogen op 24 December tot 11 uur open blijven. Na tien uur echter alleen voor het verrichten van kappers- en bpi'biersarbeid. Op Zondag 26 December mogen brood-, banket-, suikerwerk- en bloemenwinkels van 8 uur voorm. tot 8 uur nam. geopend zijn Bloemenwinkels bovendien op 30 December tof 10 uur des nam. Op de beide feestdagen le Kerstdag en den Nieuwjaarsdag mogen alle winkels ge opend zijn. Zij worden als werkdagen be schouwd, maar aangezien ze beiden op Za terdag vallen mogen zij tot 10 uur des na middags geopend blijven. ANNA PAULOWXA Vrijstelling dienstplicht. r volgende ingeschrevenen der lich ting 39 is wegens broederdienst voorloopige vrijstelling van dienstplicht verleend: H. v. d. Berg J. Breed. S. Boersen. Jac. van Dalen. Joh. Duyser, F„ A. van Ham Tpp TUe°ekanAeT J' H"0fres,PRrr- K. Keppeï. w' Leek A L^jen, B. Loovestein, Jac. Pieterso Jac Post, K. Sanders, C. M. J. Sinke. A. TH C. J. 4 aars, P. Maiboer, Jac. J. Willig. Bond v. Staatspensionneerinp. De afd. Breezand van den Bond v. Staats- denrr7,hie'd !Wee bropaeanda-avon den in de azal van den heer Jb. Borst don m 6, a,V<?nd was '"'sluitend voor le- voorz v»3n i rP,n de heer C' v' d' Linden, Wnora i SDrak in z'n openings eer X*n8ch1 uit. dat het weldra niet Tod! m0:,pl"k zal zi'n om avonden voor leden en daarnaast voor niet-leden te orga- hèrtnrend °mdat dan ipdcre™ 'id is. Spr vende l aan 'aa,?tp' reinig hoopge van "f^'upuHlutingen ten aanzien ian staatspensioen, wekte op om propa ganda te maken en „gaf het woord" aan de tooneelub „Internie". die „De schat uit Congo" zou opvoeren. In dit aardige blijspel is een der hoofd personen het natuurkind Toutscha, dat na baars vaders dood uit do Congo naar Eu, ropa komt. Ze wordt met open armen ont- vangen door den vriend van haar vader, iemand die ook in de Congo is geweest en haar begrijpt. Maar z'n zuster en nichtje zijn minder gastvri.1 en als Toutscha. door haar vader ingelicht ovjn- onze „bescha ving" meent, dat zij zondPr een blad voor den mond te nemen, alles moet zeggen, wat haar op het hart li£t, dan is het na- tuurlijk al direct mis bij de eerste ont moeting der vrouwen. Haar zin voor waar heid dreigt ook een onoverbnfgbare kloof te brengen tusschen haar en den man van haar hart. Maar als haar pleegvader haar weet duidelijk te maken, dat in onze sa- menleving ieder nog meer dan nu zich achter een masker zou terugtrekken, wan neer we altijd ronduit zouden zeggen, wat we meenen en dat een klein beetje huiche larij die we dan beleefdheid noemen, nood zakelijk is om met elkander om te kunnen gaan dan keert alles zich ten goede. Het publiek had veel pleizier in het stulc en in het spel in hoofd- en bijrollen. De heer Van der Linden dankte Internie dan ook namens alle aanwezigen voor het ge- bodene en richtte zich daarbij in het bij zonder tot den leider, den heer V. A. v. d. Kruk. Eere-comité Bloemententoonstelling, Zooals we reeds eerder meldden zal hier het volgend voorjaar in het Veilingsgebouw, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afd. van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, een bloemententoonstelling gehouden wor den. We vernemen thans dat Jhr. Roëll, com missaris der Koningin in N. Holland, het Eere-Voorzitterschap voor deze tentoonstel ling heeft aanvaard. Het eere-comité bestaat verder uit: Burgemeester Lovink, Dijkgraaf Wijdenes Spaans, Pastoor Verhoeff, Burge meester Ritmeester van Den Helder, Vice- Admiraal Kruys, Dr. Arntz, voorz. van de Kamer van Koophandel en Dr. Verhage, voorz. van*de Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur. AMSTERDAM, 13 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd! 501 vette koeien, waarvan de prijzen waren; le kw. 72—80 ct., 2e kw. 6270 ct., 3e k\v, 5060 ct. per Kg. slaehtgewicht; 64 melk en kalfk'oeien f 180250 per stuk. 60 vette kalveren: le kw. 68— 72 ct., 3e kw. 5866 ct. per Kg. levend gewicht. 64 nuchtere kalveren f 815 per stuk, 87 schapen f 18 —31 per stuk, 442 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 7374 ct., enkele boven noteering, zware varkens 7273 ct., vette varkens 7273 ct. per Kg. slaehtgew. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Runderen ruime aanvoer, handel stug met vaste prij zen. Vette kalveren beperkte aanvoer, vlug ge handel en constante prijzen. Nuchtere kalveren dezelfde aanvoer, handel vlug en hoogere prijzen. Schapen behoorlijke aan voer, handel kalm en prijzen iets lager. Varkens beperkte aanvoer, handel willig en iets hoogere prijzen. AMSTERDAM. 13 Dec. Aardappelen. (Bericht vand en Mak. Jaö. Knoop). Zeemvsche bonten 2.602.70. id, blauwen 2.66—2.70, idem eigenh. 2—2.20, idem bl. en bonten poters 1.601.70, idem bl. eigenheimers 22.10, Friesche bintjes 1.90—2. Flakk. eigenh. 2—2.20, dito poters 1.401.50. Spuische eigenh. 2.202.40, dito poters 1.501.70, klei- of zand roodstar 1.90 2.10. alle soorten bonken 1.801.90. Ver der per 100 kilo: N.-H. blauwen en bonten 2.903.20. TJpolder Bevelanders 1.801.90, Hillegorrimer zandaardappelen 3.504, An na Paulowna zandaardappelen 3.504, Drentsche en Overijsselsche zandeigenh- 2.803.20, bonken 2.40—2.80. ALKMAAR. 13 Dec. Andijvie 0.80—2.60, appelen 2.56—7. Bloe mendaler kool 1.60, bloemkool I 7—12. II 3—5, boerenkool 1.50—2.90, bieten 3—3.40, druiven 1719, gele kool 1.30, groene kool 1—3. kropsla 2—4.30, knolselderie 2—3, pe ren 2.505.50 prei 1.503.20, peterselie 2 —3, roode kool 1.56—3.70. selderie 1—1.50, spruiten 2.50—5.50, uien 7.40—9.20. wortelen 2.50—5.50. witlof I 7—8.50. idem II 3.50—4.50. 4VARMENH1IIZEN, 13 Dec. 1937. Roode kool f 3.20; Gele kool f 1.— Aan voer: 1525 Kg. roode kool en 1875 Kg. gele kool. PURMEREND. 14 Dec. Koeien totaal 490 stuks: 300 vette koeien 58—68 ct. per Kg., geldekoeien 16020ó, melkkoeien 160—295. stieren 56—60 ct. per Kg.. 12 paarden 120—160. 65 vette kalveren .6—60 ct. per Kg., 190 nuchtere kalveren f 7—17. 276 vette varkens 0.60—0.62 45 miagere 25— 40; 300 biggen 15—23; 1100 schapen 17-34; 20 bokken 4—13 NOORDSCHARWOUDE, 14 Dec. Roode ster f2.40, uien f8—8.40, drielingen *L908.30, peen f 1.702, kleine peen f 0.66—0.70, kroten f 1.96-2.90, roode kool f2.20—3.60, gele kool f 1—1.40, D. witte kool f 1—1.50, andijvie fO.90— 1. BROEK OP LANGENDIJK. 14 Dec. Aanvoer: 10.000 Kg. uien 7.80—8.30, driel. i o*rove 7-80—8.20, 5000 Kg. pe«n «oO2.4o. 25000 kg. rode kool 4.10—4.20, 10000 kg. sa- i en6.,^00' L40 20 duizend kg. gele kool 1 1 60 30 duizend kg. d. wite kool 80-1.60 10 duizend kg. andijvie 80 —90 DUISCIIE LANDBOUWMARKTEN. BERLIJN, 13 December 1937. Groenten en fruit: Berlijn: Het weer tó "a zachter geworden. De aanvoeren blij* n voldoende. De prijzen foonen nauwelijks vVu» dpringen. Af en toe was de handel ion nn0,^rd wordt: Ir°Il- Sla 9-12 P- stnka tm bloemkool 37—46 p. 10°, siuKs. itai. bloemkool 19—44 p. 100 stuks; a"a"ï'JJe tomaten 4,65—6.25 p. kuip. Ital* ~95_s're prï 5 50 kg. Ilongaarsche uien 5nwx,-P' 50 k*' Ho)I- appelen 13-17 P- •6 kg. 4\ pSf.n,,i(p„uinjets "in \rrr «uii. appeien 10 hlpvnn vermelden. Prijzen en handel t>ie\en onveranderd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 14