Jficuwfaaï^octcn Kerkdienst in oude schuur Firma W. VOSS J. M. MEEWE, KEIZERSTRAAT 536 Waar de pope zich in Rusland verbergt KeAfc en ZencUnq, Dnzending noot %atetdag 18 Stecembet geeft 11 veotded. W. M. GEELHOED 10 cent verminderd. De mijn tóch een mijn? Bijz* Vrijw. Landstorm Burgerlijke Stand van Den Helder Oost Indië De avonturen der Van Heutz Desalarisherziening De nieuwe kazerne te Rotterdam Zceslecpboot „Amsterdam'' te water gelaten P'f' J„ KONINGSTRAAT 71 wsnscht haar geachte cliëntele een gelukkig Nieuwjaar H. W. WINKEL en Echtgenoote modellen 1 tot en met 2 9 en 10 4 8 12. i> 13 tot en met 16 model 17 40 cent 50 vóór Zaterdag 18 December, Ruwe Huid F* U R L, Ruwe HandenDoos 30 cent Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist Het aangespoelde voorwerp, dat eerst niets en daarna waarschijnlijk een boei bleek te zijn, wordt zoo langzamerhand toch weer een mijn. Er vervoegde zich tenminste een be langstellende lezer bij ons, die vertelde, dat juist op de plaats tusschen paal 3 en het piertje in den jare 1919 een Engelsche mijn aangespoeld is en die zich circa 2 jaar gele den loswoelde. Hen heeft toen getracht het apparaat te laten explodeeren, was evenwel niet gelukte. Wel sloeg er een gat in, doch door een overkomenden storm verdween het weer. Volgens zegsman betreft het hier een der groote langwerpige mijnen, zooals die in den oorlog door de Engelsche marine werden gebruikt. Zeer waarschijnlijk is er dus in dit geval van gevaar weinig of geen sprake meer. De muzikale klankfilm „Je Maintiendrai" van de Nat. Landstormcommissie, welke naar het voornemen der Gew. Commissie op 22 December a.s. in het gebouw van den R.K. Volksbond zou draaiend, doch waarvoor we gens brandbaarheid der film in deze ge meente geen toestemming kon worden ver kregen, zal op dienzelfden datum in Anna Paulowna worden vertoond. De plaatselijke commissie stelt zich voor de leden van de afd. „Den Helder" bij vol doende deelname in de gelegenheid te stellen deze filmvoorstelling te Anna Paulowna bij te wonen. Men schenke aandacht aan de in dit num mer voorkomende advertentie. AANRIJDING. Een automobilist uit Callantsoog deed aan gifte, dat hij op den Strooweg tegen een paard en wagen was aangereden, daar deze geen achterlicht had. Zijn auto werd licht be schadigd. HIJ HAD ER NIET VEEL PLEIZIER VAN Den laatsten tijd werd er op Huisduinen nog wel eens het een en ander ontvreemd. Zoo werd er o.a. een bedrag van 160.ge stolen. Zaterdagmorgen gelukte het de politie om de hand op den dader te leggen, in wiens bezit nog 100.werd aangetroffen. De man in verzekerde bewaring gesteld. ZEDENJnSDRIJF. Een persoon is aangehouden, verdacht van niet nader te noemen handelingen met kin deren beneden 16 jaar. RIJWIELDIEFSTAL. Een bewoonster van de Middenstraat, die haar rijwiel even onbeheerd in de Keizer straat had laten staan, moest aangifte doen van ontvreemding ban haar vehikel. Een kruideniersbediende, die een fiets, voor zien van een mand met boodschappen ter waarde van ongeveer 10.even in de Rei gerstraat onbeheerd had neergezet, moest tot de conclusie komen, dat zijn karretje verdwe nen was. Eenigen tijd later werd de fiets door de motorbrigade ontdekt,' de mand met bood schappen was echter verdwenen. HIJ WILDE DE WIJDE WERELD IN. Zondagmorgen werd in Haarlem een Hel- dersche minderjarige aangehouden, wiens op sporing was verzocht. Een tweetal personen, die hun jas met handschoenen in een openbare gelegenheid hadden neergehangen, moesten bemerken, dat de handschoenen verdwenen waren. Van 11 December '37. BEVALLEN: G. J. HoekmeijerSigter- mans, z.; J. LokmanThurkow, d. Het Geslachtsleven, zjjn betee- kenis en zijn geheim. Prof. Dr. Otto Piper, vertaald en ingeleid door C. J. I. Sluyk. Prijs gebonden in buckram linnen 3.50. Uit gave Erven J. Bijleveld. Hier wordt ons een schitterend werk aan geboden over een van de moeilijkste vraag stukken, waarmede bijna ieder mensch te worstelen krijgt, n.1. het sexueele vraagstuk. Het is ondoenljjk om in een korte recensie ook maar iets van den rijken inhoud van dit boek te doen uitkomen. Wij zouden onze lezers willen opwekken: Koop dit werk, lees en herlees het en oordeel dan zelf. Wellicht komt voor velen het sexueele leven door de lezing van dit boek in een veel hooger licht te staan en worden vele misvattingen betreffende het geslachtsleven weggenomen. De schrijver doet ons gevoelen den diepen en rijken inhoud van de bijbelsche uitdruk king: „Deze twee zullen tot één vleesch zijn". Vanuit de vulgaire opvattingen, die er over het geslachtsleven bestaan, heft de schrijver ons op tot de hooge opvatting, dat het is een symbool van de Goddelijke Zelfmededeeling aan den mensch en ontvangt het geslachts leven religieuze wijding. Ook aan practische raadgevingen ontbreekt het in dit werk niet. In dit boek is een man aan 't woord, die den modernen mensch in zijn sexueele worsteling begrijpt en die hoe ernstig hij krachtens zijn verheven opvatting de sexueele afwijkingen dan ook nemen mag. toch ten opzichte van de gevallene... de gezindheid van Christus ver tolkt: „Wie Uwer zonder zonde is werpe den eersten steen". Religieuze huwelijken en begra fenissen in het geheim. Ineendorp, waarvan wij den naam om be grijpelijke redenen moeten verzwijgen, in de nabijheid van Kostroma is de laatste kerk ongeveer twee jaren geleden gesloten. Een pope houdt zijn diensten nu in het geheim in een oude schuur. Daar het niet meer mo gelijk is, dat de pope de dooden en de graven zegent, wijl hem de toegang tot het kerkhof verboden is, vindt in dit kleine dorp do kerkelijke begrafenis op de volgen de wijze nlaats: in de oude schuur zegent de pope volgens den kerkeliiken ritus eenige aarde. De familieleden van den gestorvene zorgen er dan verder voor. dat deze aarde bij de^ „wereldlijke begrafenis" het eerst op den kist geworpen wordt. Voor een ieder, die sinds langen tiid niet meer in de Sovjet-Unie was. is dit misschien onbegrijpelijk. Maar de familieleden, die bet on bet oogenblik nog wagen, een dood" kerkelijk te laten begraven, stellen zich zonder eenigen twiifel aan bet gevaar van vervolgingen en arrestatie bloot. Huwelijksringen op reis. Daar Iedere kerkelijke handeling on danks het feit, dat de nieuwe grondwet deze toestaat als staatsgevaarlijk geldt, waagt niemand het, zich kerkelijk te laten trou wen. Maar ook bier heeft men een uitweg gevonden. Sindt b.v. in Smolensk alle ker ken gesloten zijn. zenden huweliikscandida- ten een vertrouweling met bun rineen noor den pope met het verzoek deze kerkelijk te zegenen. Van ver af komen de afgezanten in de kleine kamer van den geestelijke en dikwiils brengen zij de trouwringen van verschillende paren mede. Een met deze ringen gesloten huwelijk geldt als kerke lijk ingezegend. Handel in gewijde kaarsen. Tn Moskou zijn. zooals bekend, van de 1624 kerken van het jaar 1917 nog slechts 20 behouden gebleven. De overige worden voor andere doeleinden gebruikt of zijn af gebroken. Hoewel de anti-religieuse agitatie met alle middelen door den staat gesteund wordt, kan men in den laatsten tijd vaststel" len, dat deze twintig kerken bij iederen dienst tot aan den nok toe gevuld zijn. Soms moet men reeds vele uren voor het begin van den dienst verschijnen, om in de kerk te kunnen komen en niet, zooals vele duizenden, voor den open deuren de woor den van den geestelijke te moeten aanhoo- ren. Hoe diep het religieuse geloof nog in een groot deel van het volk geworteld is. wordt het best bewezen door het feit, dat een kerk te Moskou in het laatste jaar alleen reeds door den verkoop van gewijde kaarsen meer dan 200.000 roebel ontving. In Kiew liet de „Bond der Godloo- zen" plotseling de schooljeugd fouil- leeren. Van de 870 jongens droeg er ongeveer 600 kruizen of beeldjes van heiligen bij izch. Op de ver baasde vraag van den commissaris wat deze onzin te beteekenen had, verklaarde een der schooljongens: „God moet ons bij het examen hel pen!" Helaas kon de spreker niet meer aan het examen deelnemen, want hij werd van school gezonden. Zwervende geestelijken. Nieuwe verschijningen trekken thans op de landwegen en in de afgelegen dorpen de aandacht. Dat zijn de rondtrekkende geestelijken. Wordt in een of andere stad de laatste kerk gesloten, dan nemen de geestelijken den wandelstaf op en trekken van plaats naar plaats. Overal prediken zij. In de dorpen, in de huizen of in de stal len, in het woud of op het vrije veld. Door de bevolking worden zijn over het algemeen betrekkelijk vriendelijk ontvangen, maar wee hun, wanneer zij een GPOe-agent in de handen vallen. Een verbanning van vele ja ren wacht hun dan, indien zij hun leven tenminste niet „beteren." Want terwijl vroe- Belooningen en ontslagen. Aan de daarvoor in aanmerking komende leden van de bemanning der Van Heutsz, naar aanleiding van hun kordaat optreden tij dens de typhoon bij Hongkong, is een grati ficatie verleend door de directie der Paket- vaartmaatschappij Volgens het Bat. Nieuwsblad ontvingen de eerste stuurman en de hoofdmachinist elk 2500; de kapitein kreeg waarschijnlijk meer. Bovendien ontvingen deze drie heeren als bizonder blijk van waardeering een zilveren sigarettenkoker met inscriptie. De jongere leden van de bemanning ont vingen twee maanden gage. Op grond van een mondeling uitgebracht rapport van den kapitein zijn de vierde stuur man en de derde machinist wegens gebrek aan activiteit en plichtsbesef uit den dienst der K.P.M. ontslagen. Beiden hebben de di rectie herziening van die beschikking ge vraagd. Verbetering. Van de 12 millioen gulden, die de salaris herziening voor bezoldiging van burgerlijke en militaire ambtenaren in Indië meer zal kosten is, naar Aneta nader meldt, 2% (dus niet 314) millioen berekend op de militaire salarissen. Het accres voor de burgerlijke ambtenaren is dus 914 millioen. ger onmiddellijk tot verbanning werd over- maar gelegenheid toe krijgen, gegaan, tracht men thans op een nieuwe wijze hen van hun geloof af te halen. Alle geestelijken worden thans geregistreerd en dagelijks gedwongen, anti-religieuse voor drachten aan te hooren. Veel succes schij nen de autoriteiten met deze maatregel in- tusschen nog niet gehad te hebben, want de popes trachten zoo spoedig mogelijk aan d op hen uitgeoefende controle te ontsnap pen en gelukt hun dit, dan trekken zij het land in en prediken overal, waar zij er maar gelegenheid toe krijgen. KERKEN TE JERUZALEM. Te Jeruzalem zijn er niet minder dan 54 ver schillende kerken, die tot de meest verschillen de confessies, volken en landen behooren. Het tijdschrift van het Syrische weeshuis te Jeruza lem telt ze op; de lijst vermeldt behalve Pro- testantsche kerken, Roomsche, Koptische, Grieksch-Katholieke, Abessynische, Russische, Armeensche, Maronitische kerken, enz. enz. VEREENIGDE KERKEN IN CANADA. In Canada werd herdacht dat 12 jaar geleden de Methodisten, de Congregationalisten en de Presbyterianen zich tot de Vereenigde kerk van Canada samenvoegden. In de verloopen twaalf jaar zijn de daarmee gemaakte ervaringen over het algemeen zeer gunstig. Geconstateerd wordt, dat de concurreerende partijpolitiek vrij wel opgehouden heeft en dat veel meer de groote gezichtspunten in het oog gevat wor den. Ook is veel meer de strijd tegen elkander vervangen door de verantwoordelijkheid voor den nood der wereld. Voorts schijnt onder de kerkgenootschappen, die aan de vereeniging niet mee hebben gedaan, de neiging hoe langer hoe grooter te worden, om alsnog zich bij de vereenigde kerk aan te sluiten. In aanvulling op datgene wat kapitein Roelofsen over de nieuwe marinierskazerne te Rotterdam gezegd heeft, nemen wij hier over wat de Rotterdamsche correspondent ervan aan zijn blad, het „Handelsblad" meldt: De nieuwe Marinierskazerne te Rotterdam, waarvan de eerste steenlegging is aangekon digd, zal verrijzen in den polder Den Esch, op het vroegere voetbalterrein van Excelsior, on der Kralingen. Het heeft heel wat voeten in de aarde ge had voor een definitief plan was aanvaard. De oude marinierskazerne, die nog deel heeft uitgemaakt van de gebouwen van de „Admi raliteit van de Maze", was reeds lang onvol doende gebleken als huisvestingsgelegenheid. En meer dan dat was zij niet, want de oefe ningen moesten elders worden gehouden, om dat de kazerne geen terreinen had, slechts een kleine binnenplaats. Hoewel het gemeentebestuur van Rotter dam ijverig heeft medegeholpen te zoeken naar het terrein, zoo was dit toch zeer moei lijk te vinden, omdat de marinierskazerne eigenlijk aan het water behoorde te liggen. Vandaar dat indertijd het oog geslagen werd op het Oost-Indisch Huis aan de Boompjes, dat echter, na onderzoek van rijkswege, onge schikt werd bevonden. Thans zal er in het lage land, dat onder Kralingen achter den rivierdijk ligt, een groote nieuwe kazerne, omgeven door exercitie-terreinen, worden ge bouwd. Aan water komt ook deze kazerne niet te liggen, hoewel ztj niet ver verwijderd is van de rivier. HR MS. „HERTOG HENDRIK" OP WEG NAAR DEN HELDER. Op het departement van Defensie is het bericht ingekomen, dat Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, op 10 December van Gibraltar naar Den Helder is vertrokken. D. J. BOOM NEGENTIG JAAR. De gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee, D. J. Boom, vierde Zaterdag zijn negen tigsten verjaardag. In verband met deze ge denkwaardige gebeurtenis stond de woning van den krassen oud-zeeofficier in de Vale- riusstraat te 's-Gravenhage in veler belang stelling. Talrijke oud-zeeofficieren en vrienden kwa men den jarige gelukwenschen. In den loop van den dag ontving de heer Boom een schat van bloemstukken, telegrammen en brieven. Met goed gevolg werd Zaterdagochtend van de scheepswerf der firma Jan Smit Czn. te Alblasserdam te water gelaten het stalen casco van de zeesleepboot „Amsterdam", waarvan de bouw indertijd was opgedragen door de N.V. Bureau Wijsmuller (Scheep vaart-, Transport- en Zeesleepvaart Mij.) te IJmuiden. De doopplechtigheid werd verricht door mej. G. M. Boon, dochter van den direc teur der sleepbootreederjj. De afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 45 meter, breedte op grootspant 8.35 meter en holte in de zijden 5 meter. Het monteeren van de machine-installatie van circa 1400 I.P.K., alsmede het plaatsen der twee met olie gestookt wordende ketels ver vaardigd bij de N.V. Arnhemsche Stoom sleephelling Mjj. te Arnhem, zal nu spoedig kunnen geschieden. Evenals andere jaren bestaat er weer 0eleflenheld tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten. Het Is een gemak- kelijke en weinig kostbare wijze om Familie. Vrienden en Kennisen bij den aanvang van het nieuwe jaar Uwe Gelukwenschen te brengen. Hieronder volgen enkele modellen: Model 1. M. STEINREICHGOLSTEIN. E. STEINREICH. p. f. Model 2. S. BOEKDRUKKER en Echtgenoote. p.f. Model 3. (Naam) wenscht Vrienden en Begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Model 4. Heilgroet aan Begunstigers. Naam. Vrienden en Adres. Model 5. Ondergeteekende wenscht zijn geachte Cliër.tèle, Vrienden en Familie een gelukkig Nieuwjaar. Naam. Adres. Model 6. Aan alle Vrienden en Bekenden een gelukkig Nieuwjaar toege- wenscht door(Naam). Spoorstraat (65. Model 7. Aan onze geachte Clientèle, Vrienden en Familie zoowel in als buiten de stad onze beste wenschen voor het Nieuwe Jaar! Naam. Adres. Model 8. Zangvereeniging „Concordia". Aan leden, eereleden en kunst lievende leden, wordt een geluk kig Nieuwjaar toegewenscht. HET BESTUUR. Model 9. Ondergeteekende wenscht Fa milie, Vrienden en Begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Met dank voor de gunst onder vonden in het oude jaar, beveelt hij zich beleefd voor het nieuwe aan. Naam. Adres. Model 10. 1986—1987. Met dank voor de gunst in het oude en met aanbeveling voor het nieuwe jaar, wenscht onder geteekende zijn begunstigers en Vrienden een voorspoedig Nieuwjaar. Naam. Adres. Model 11. ate.atijtf4ate.jfc-t3te.ate.jste-.a1s.ak: ♦ij K. LETTERZETTER en Echtgenoote. jj» Model 12. »te. .ste. ate. .tfe ate-t- ate. «te. ate ate. ate. MUZIEK VEREENIGING j* 3 „KUNSTZIN" V Model 13. ateate.are.ate..tfe.-tate.,ïte.are.ate.ate. 1937—1908. P J! vi Met dank voor de gunst in het oude en met aanbe- |j» jij veling voor het nieuwe jaar, *j wenscht ondergeteekende zijn begunstigers en vrien- iC den een voorspoedig Nieuw- jaar. jjj Naam. Adres. w v 4- vis- vJÏ vjv Model 14. SCHOENENMAGAZIJN ■Model 15. P.f. Model 16. Hotel-Café-Restaurant „HET BONTE KALF" Pf ZUIDSTRAAT 405 Model 17. mmm BRAKKEVELDWEG 459 Kleermakerij en Modezaak p.f. De prijzen dezer advertenties bedragen: i» ii M «i 91 99 99 99 19 11 60 M 75 80 - f 1.- 2.- indien U de advertenties aan ons kantn~„ u colporteur ter hand stelt bezorgt of aan onzen waarbij U gelijktijdig het bedrao vold„ prijzen voor de modellen 1 tot en met 16 bovon#tBande Op den prijs der grootere advertenties mit tijd bezorgd, wordt lO pCt. korting toegestaan CVeneen* vóór dlen Ondergeteekende wenscht plaatsing van model 6en Nieuwjaarsgroet Naam:

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6