aan Japan Twee Duitsche spionnen gearresteerd Nieuwe spanning tusschen de V.S. en Japan ister Romitie gaat twee ton verdeelen „De hel was boven ons los gebarsten" Kostganger vermoordt zijn hospita DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tokio s verontschuldiging niet voldoende geacht Amerika vervroegt de vlootmanoeuvres Reisbureau WACO Chineesche kijk op de Yangtse incidenten Dc „Bee'opnieuw beschoten UJeerbericht Vrouwelijke advocaat doet Weidmann spreken UITGAVE» N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8184 Bestraffing der schuldigen geëischt Zij werkten ook voor Rusland Japan heeft expansie in den Stillen Oceaan noodig Strijd tusschen twee dorpen Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTt Vreeselijk drama op Utrechtsch bovenhuis Speculanten naar concentratie kampen heldersche courant u Britsche nota Gisterenmiddag om vier uur heeft Eden, de Britsche minister van buitenlandsche zaken bekend ge maakt, dat de Engelsche regeering een nota aan Tokio heeft gezon den. In deze nota wordt o.m. gezegd, dat de aanvallen door Japansche luchtstrijdkrachten en troepen op Britsche oorlogs- en koopvaardij schepen te Woehoe en nabij Nanking op 12 December jl. ernstige proble men opwerpen. Vervolgens worden de bijzonderheden over deze aanvallen opgesomd, waarna ver klaard wordt: De Britsche regeering heeft met voldoe ning de Japansche nota van 14 December ontvangen, waarin de Japansche gereering haar diep leedwezen betuigt over de aan vallen op de Britsche oorlogsschepen en verklaart, dat onmiddellijk maatregelen zijn genomen om een herhaling van derge lijke incidenten te voorkomen, terwijl hier aan is toegevoegd, dat zal worden opgetre den tegen de verantwoordelijke personen en dat schadevergoeding zal worden be taald. De Britsche regeering doet echter opmer ken, dat in deze nota geen melding wordt gemaakt van aanvallen op de Britsche koopvaardijschepen en zij vraagt derhalve een bevestiging, dat de geheele inhoud der Japansche nota tevens betrekking heeft op deze aanvallen. In hét bijzonder neemt de Britsche re geering nota van de verklaring, dat zal worden opgetreden tegen hen, die verant woordelijk zijn voor de aanvallen, waar over het thans gaat. Een behoorlijke be straffing van deze personen is volgens de Engelsche regeering de eenige methode, waardoor verdere gewelddaden kunnen worden voorkomen. De Britsche regeering kan niet nalaten de vorige incidenten in herinnering te brengen, waarbij de Japan sche regeering haar leedwezen betuigde over aanvallen, die op Britsche onderdanen en eigendommen gepleegd waren en waar bij de verzekering was gegeven, dat doel treffende maatregelen getroffen waren ter voorkoming van iedere herhaling. Zij her innert aan den aanval op den Britschen ambassadeur in China, de daarop gevolgde Stockholmsche politie verwacht nog meer arrestaties. Het socialistische blad „Social De- mokraten" te Stockholm bericht, dat de politie twee Duitschers heeft ge arresteerd, die beschuldigd worden van spionnage. Een van hen, een ze kere Kerning, was met een Tsjecho- slowaaksch paspoort ten name van Jaderin, Zweden binnengedrongen. Deze Kerning heeft, aldus de Tel., zoowel voor Duifschland als voor Rusland spion agediensten verricht, zonder dat de regee- ring van laatstgenoemd land ook maar ver- Woedde, dat hij zijn verkregen inlichtingen tegelijkertijd aan Duitschland verkocht, In opdracht der Russische autoii- titen had Kernigg o.a. tot taak ge kregen, informaties te verstrekken omtrent de groote Zweedsche Bo- fors-wapenfahrieken. Hij moest o.m. nagaan, aan welke landen de Zweea- sche wapenfabrieken op het oogen- blik wapens leveren. Bovendien zou het hem gelukt zijn zich op de hoog te te stellen van alle nieuwe uitvin- hingen der ingenieurs dezer fabrie ken. Ook heeft hij ten dienste van Rusland in formaties verstrekt in zake Duitsche vlucn- telingen in Zweden. Verder heeft hij de namen verraden *an Personen, die in Duitschland heimehjk tegen het regime van het Derde Rijk age Kernigg kwam een jaar geleden naar Zwe f'en, doch werd toen in verband met hedne kerjjen uitgewezen. Korten tijd tater beef "J echter kans gezien. Zweden weer te komen. In den tusschentijd was hij a spion werkzaam te Praag, ^?£r,TQn beelderig leven leidde en rijkelijk van geia voorzien was Men verwacht, dat de Stockholmsche rc- c'ierchc in de komende dagen een reeks a restaties verHfTotavj -mi beschieting van eenige auto's, waarin Brit sche ambtenaren waren gezeten, de aan vallen op Britsche burgers en militairen, die aan de grens van Sjanghai patrouil leerden en aan andere incidenten, waarbij de Japansche regeering telkens verzekerd heeft de belangen van derde mogendheden tijdens het conflict in China volledig te eerbiedigen. Het is duidelijk, aldus besluit de nota, dat de tot dusverre door de Japansche regeering genomen maat regelen ter voorkoming van der gelijke aanvallen gefaald hebben. De Britsche regeering moet thans eischen ervan in kennis gesteld te worden, dat werkelijk stappen zijn gedaan van zoodanigen aard, dat daardoor definitief een einde wordt gemaakt aan de incidenten, waar over zij zich thans beklaagt. Reuter meldt nader, dat de tekst van de Britsche nota aan Japan naar Washing ton geseind is, opdat de regeering der Ver- eenigde Staten volledig op de hoogte is. Scherpe woorden aan het adres van Japan. In een zeer scherp gesteld hoofdartikel schrijft de Times o.a.dat de „Panay" niet alleen door vliegmachines werd bestookt, maar dat het schip ook geënterd werd door gewapende motorbooten. Vergissing is dus uitgesloten en de ge beurtenissen bewijzen dat de Japansche soldaat nog te onontwikkeld is om hem moderne wapens toe te vertrouwen. Hij kan dan blijkbaar niet nalaten amok te plegen. Tusschen de Vereenigde Staten en Japan is volgens Havas opnieuw een spanning ontstaan Verantwoordelijke ■marinekringen te Washington slui ten de mogelijkheid niet uit, dat de Amerikaansche vlootmanoeuvres vervroegd zullen worden en in het Znidelijk deel van den Stillen Oceaan zullen worden gehouden en niet in de bnurt van de Samoa- eilanden, zooals in de bedoeling had gelegen. De verklaringen ten aanzien van een ma ritieme actie in het verre oosten schijnen het tweeledige doel te hebben: een einde te maken aan de geruchten volgens welke onderhandelingen gaande zouden zijn tus schen Engeland en de Vereenigde Staten met het oog op een gemeenschappelijke of even wijdige vlootdemonstratie in den Stillen Oceaan en Japan te waarschuwen, dat een dergelijke actie niet onmogelijk is, indien de omstandigheden dat noodig zouden ma- kAmerikaansche marinekampen betoonen een zeker ongeduld ten aanzien van de traagheid der diplomatieke actie na de torpedeering van de Panay. die zij toe schrijven aan een weloverwogen actie der Ja panneezen. Zij verwachten evenwel een volledig rap port over de toedracht van deze torpe- deering, welk rapport de verklaringen van ooggetuigen beter tot hun recht zal kunnen doen komen. Deze laatsten beschuldigen de Japannee- zen er van door kanonneerbooten te hebben laten schieten, terwijl vliegtuigen bommen lieten vallen. Met Kerstdagen en Nieuwjaar naar DUSSELDORP-KEULEN-ANTWERPEN en BRUSSEL 7 dagen naar PARIJS, geheel verzorgd f 48.- Vraagt inlichtingen: Reisbureau Waco, Kanaalweg 137, Tel. 773. Japan wil van China een pro tectoraat maken. Uit Hankau wordt gemeld, dat Chineesche en buitenlandsche kringen met groote be langstelling de reactie volgen, die het tot zinken brengen van het Amerikaansche oor logsschip op de Yangtse in Je buitenland sche hoofdsteden hebben teweeg gebracht. Zij zijn van meening, dat de toestand op een critiek punt is gekomen en dat de toe komst der buitenl. belangen in het Verre Oosten voor een groot deel zal afhangen van de houding der mogendheden, met na me van Washington en Londen. Een vooraanstaande Chinees heeft gisteren tegenover den correspondent van het agent schap Havas verklaard: indien de mogend heden niet reageeren met een vastberaden heid, die in evenredigheid staat met den ernst van het incident, is het waarschijnlijk, dat de Chineesche openbare meening het zal beschouwen als een afzien van de ver dediging vanhun belangen in het Verre Oosten en het falen zou beteekenen van het beginsel der open deur. Hij voegde er aan toe, dat het de pogingen van Japan een protectoraat in China in te stellen met succes zou bekronen en dat het niet onmogelijk is, dat de Chineesche regee ring er toe zou kunnen komen de conse quenties uit dezen toestand te trekken. De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat opnieuw schoten zijn gelost op de Britsche kanonneerboot' „Bee", welke met de overlevenden van de „Panay" de rivier afzakte. Het vuur kwam van den linkeroever van de rivier. Een groep Japan sche, Britsche en Amex'ikaansche marine officieren, welke aan land ging om een on derzoek in te stellen, kwamen tot de con clusie, dat het vuur afkomstig was van Chi neesche batterijen. Relaas van ooggetuige over het incident op de Yangtse. „Ja panners vlogen zoo laag, dat zij ons wel moesten herkennen". Een der overlevenden van de „Panay", James Marshall uit Tennessee, die bij den Japanschen aanval over boord is gespron gen en een toevlucht heeft gezocht aan boord van de „Meian", welk schip van de „Standard Oil Company" later eveneens werd gebombardeerd, heeft verklaard, dat het zicht tijdens het bombardement uitste kend was en de Japansche vliegtuigen zoo laag vlogen, dat het onmogelijk was, de buitenlandsche schepen niet te herkennen. De Amerikaan John L. Hodge, heeft te genover een vertegenwoordiger van de „Uni ted Press" de volgende verklaring afgelegd: „Om één uur Zondag ging ik van boord van de „Panay" naar de „Meiping" van de „Standard OilIk zat op het voorschip, toen ik motoren hoorde ronken. „Vliegtui gen", zei ik dadelijk. Met den kapitein Jor- geson ging ik naar de brug om een kijker te halen. Een oogenblik later was het, of de hel boven ons losbrak. Drie vliegtuigen schoten omlaag, keerden vlak bij ons en vlogen op de „Panay" af. Eerst troffen zij. de „Panay" en vervolgens de brug van ons schip. We waren met ons vieren op de brug. Toen ik opstond, merkte ik, dat ik een wond aan mijn hoofd had. Een voltreffer had het schip in brand ge zet. De matrozen haalden de brandslangen uit, de kapitein gaf mij het roer en zei me, het schip op den wal te zetten. Eerst pro beerde ik, den Noordelijken oever te be reiken, maar vandaar werd met een mitrail leur op ons geschoten ik weet niet door wie. Ik heb toen het schip gekeerd en ten slotte kon ik het op den Zuidoever aan land zetten. Zeven keer hebben de vliegtuigen ons schip aangevallen. Ze zijn op een afstand van honderd meter geweest en er is geen sprake van, dat ze onze vlaggen niet heb ben kunnen zien". In de Amerikaansche kolonie is de span ning zeer verscherpt door de berichten, dat de Japanners op de „Panay" ook met mi trailleurs geschoten hebben. Men acht het merkwaardig, dat de lijst van dooden en ge wonden vermeldt, dat, drie Amerikaansche manschappen door kogels en niet door bomscherven gewond werden. Een verantwoordelijk Japansch vloot-auto- riteit heeft onlangs in het openbaar uiteen gezet, dat het voor Japan mogelijk en noodig was expansie te zoeken in den Stillen Oce aan. Hij verklaarde dat het mogelijk is om een gemeenschappelijke actie van Engeland en Amerika te voorkomen door een goede propaganda in Amerika, dat hiervoor vat baar is en vooral geneigd voordeel te trek ken. De autoriteit achtte het voldoende de pacifistische kringen, welke in de Vereenig de Staten zeer machtig zijn, te steynen en Amerikaansche financieele kringen te inte resseeren in de ontwikkeling van China en Mandsjoekwo. Tusschen de twee dorpen Safra en Flo- rya, in Turkije, op ongeveer tien kilometer afstand van Istanboel aan de Zee van Marmora, is een verwoede strijd ontstaan, waarbij een veelvuldig gebruik gemaakt is van spaden vorken, messen, pikhaken, stecnen, slokken en hakmessen. Meer dan tweehonderd mannen, vrouwen en kinde ren namen aan dit gevecht deel. Sinds lang betwistten de inwoners* van Safra en Florya elkaar het bezit van een strook bouwland tusschen de twee dor pen. Op zekeren dag trok 'een twaalftal wagens, komende uit Safra. door dit „Nie mandsland" heen. Eenige inwoners van Florya. die in hun velden aan het werk waren, zagen, dat zestig personen uit de wagens te voorschijn kwamen, en sloegen direct alarm. De inwoners van de twee dorpen snelden hierop naar het „niemandsland", gewa pend met de meest uiteenloopende voor werpen, die zij inderhaast hadden kunnen meenemen. Binnen enkele oogenblikken was een vreeselijke strijd losgebroken, die slechts beëindigd werd bij den tusschen- komst van sterke afdeelingen politietroepen. Het resultaat van het gevecht was. dat acht personen levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Twintig anderen voor 't meerendeel vrouwen en kinderen, hadden ernstige verwondingen opgeloopen, terwijl voorts geen dorpeling den strijd zonder kneuzin gen. schrammen of schaafwonden ontko men was. De inwoners van beide dorpen zullen nu gerechtelijk vervolgd worden en een „bezettingsleger" van gewapende poli tie is in Safra en Florya in garnizoen ge legd. Vóór Kerstmis de eerste verdee ling uit het kleeding-, schoeisel- en dekkingstonds. In verband met de verdeeling van de op brengst der gelden van het kleeding-, schoei sel- en dekkingsfonds, heeft Minister Rom- me het volgende besloten en ter kennis van de gemeentebesturen gebracht. „De verdeeling van het totaal in gezamelde bedrag zal in twee étap pes geschieden en wel als volgt: a. vóór Kerstmis zal over de daar voor in aanmerking komende ge meenten worden verdeeld een bedrag van ongeveer f200.000; b. elke gemeente, welke heeft gecollec teerd en spaarders in den zin van de u be kende spaarregeling heeft, ontvangt vijftig procent van de opbrengst der plaatselijke collecte, alsmede vijftig procent van de gif ten, welke door inwoners der gemeente rechtstreeks zijn gestort op de postrekening van het kleeding-, schoeisel- en dekkings fonds, voor zoover deze giften althans niet. zooals de giften van het Koninklijk Huis, als zuiver nationaal bedoelde moeten worden be schouwd; c. het resteerende gedeelte wordt aan de gemeenten, welke hebben gecollecteerd en spaarders hebben, toegekend naar rato van het aantal spaarders op 20 November j.L; d. zoo mogelijk nog in Januari 1938 heeft een tweede verdeeling plaats van de nog resteerende gelden bij welke verdeeling zal worden uit gegaan naar het aantal spaarders op 8 Januari 1938. Uitkeering alleen in bonnen of goederen. Uit het bovenstaande volgt, dat ik gaar ne zoodra mogelijk een opgave van u zal ont vangen van het aantal spaarders op 8 Jan. 1938, teneinde aan de hand van de alsdan ingekomen gegevens de tweede verdeeling te kunnen gereed maken. De gemeente ontvangt dus vóór Kerstmis a.s. de eerste uitkeering, welke u pèr giro wordt overgemaakt. Op de daartoe bestem de strook van het girobiljet zal, teneinde misverstand te voorkomen, worden verwezen naar datum en nummer van deze circulaire. Voorts deel ik u nog mede, dat ik uw col lege geheel vrijlaat in de keuze van de wijze, waarop U meent de opbrengst der col lecte aan de spaarders ten goede te. moe ten doen komen. Ik vestig echter uw aan dacht erop, dat nimmer een uitkeering in geld mag plaats hebben, doch alleen in bonnen of goederen. Tenslotte meen ik, wellicht ten overvloe de, nog goed te doen onder uw aandacht te brengen, dat het niet dc bedoeling is, dat van de collecte alleen die spaarders kun nen profiteeren, die op 20 November en/of 8 Januari daadwerkelijk spaarden. Overeen komstig mijn circulaire van 29 October jl. moet de opbrengst der collecte ten goede ko men aan spaarders, die op het tijdstip der uitkeering in uw gemeente als spaarder bekend staan"! Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Westelijke rich tingen in het Zuiden, in het Noorden uit Zuidooste lijke of veranderlijke rich ting. Nevelig tot zwaar be wolkt met kans op regen of natte sneeuw, tempera tuur om het vriespunt in het Noordoosten met gladde wegen. Het monster zou niet meer men' schen hebben vermoord. Het heeft er veel van, aldus de N.R.C. dat Weidmann de Fransche massa-moordenaar de waarheid gesproken heeft, toen hij zei-» de verder geen moorden op het geweten te hebben. Het spreekt van zelf, dat het ge recht daar twijfelmoedig tegenover staat, Uit alles blijkt, dat de mian uitstekend kon veinzen. Menschen, die hem goed gekend hebben en nu met verhalen komen, verkla ren het volste vertrouwen in hem gesteld te hebben en vooral door zijn aantrekkelijke eigenschappen betooverd te zijn. Spoedig wordt Weidmiann met Million geconfronteerd. Dan kan blijken of Million reden had om Weidmann een monster te noemen, nadat deze gezegd had, dat Million Leblond heeft gedood. Weidmann sluit zich meer en meer in zich zelf op. Alleen de vrouwelijke advo caat, die hem met twee mannelijke ambt- genooten bijstaat, is bij machte hem tot ontboezemingen te bewegen. Dader meldt zich zelf aan. Gisteravond heeft in een bovenhuis in de Boomstraat te Utrecht een vreeselijk drama plaatsgehad, waarvan de veertigjarige we duwe van S. het slachtoffer is geworden. Zij werd door haar kostganger vermoord. Toén het zestienjarig dochtertje van de Wed. van S. gisteravond aan den commen saal zijn avondeten bracht, greep de man het meisje plotseling beet, waarop het kind luid om hulp begon te schreeuwen. Op het geschreeuw kwam de moeder toeloopen, doch nauwelijks was zij binnen of de kost ganger sloot de deur van de kamer af en loste een schot op de vrouw, waardoor deze zeer ernstig in de linkerzijde getroffen werd. Zij riep evenals het meisje luidkeels om hulp, doch niemand hoorde haar. Hoewel doodelijk gewond, wist de vrouw zich nog naar de gang te sleepen. De geweldpleger had nl. de deur weer ontsloten en achter volgde nu het jonge meisje, dat ijlings de trap afsnelde. Weer klonken revolverschoten door het huis. Het meisje bekwam een schampschot aan den hals. Zij snelde dc straat op en weldra stond het voor het huis van de Wed. van S. zwart van de menschen. Tn een minimum van tijd was de vrouw naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. De dader heeft zich in den loop van den avond zelf bij de politie gemeld. Hoe de moordenaar tot zijn vreeselijke daad kwam is niet bekend. Wel moet hij vroeger al eens een moordaanslag op zijn verloofde gepleegd hebben. De man is opgesloten. Massa-arrestatie in Polen. In Polen zal voortaan krachtig worden opgetreden tegen personen, die zich schul dig maken aan activiteit welke nadeelig is voor dc belangen van den staat, zooals het smokkelen van goud en deviezen en het speculeereu tegen de valuta. Reeds zijn in verband hiermede meer dan honderd personen gearresteerd en op gesloten in concentratiekampen. Onder de gearresteerden bevinden zich ook eenige rijke speculanten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1