RADIO DE I Zwerver steelt sieraden Amsterdam krijgt een garnizoen Roovers in de residentie Het verboden grondgebied Een K.L.M. foto-vliegtuig naar Curaqao EDGAR RICE BURROUGHS Auto geslipt bij Nunspeet Nieuwe militaire vlie^fuigloods op Schiphol E3PROGRAMMA m ,i* DOOR No. 18. Voordat Tarzans afwezigheid werd ontdekt, hadden de sluipmoordenaars zijn hut grondig onderzocht. Weer kwamen de Franse docu menten in het bezit van Rokoff. Want deze booswicht bevond zich onder de valse naam van Monsieur Thuran aan boord van het stoomschip. Nu Tarzan voor de haaien ge gooid was en hij Rokoff de papieren weer terug had, was hij tevreden. Vooral voelde hij zich in zijn schik, als hij op het dek met een van die rijke Amerikaanse erf genamen danste. Ze bereikten Kaapstad op dezelfde prachtige ochtend, dat ook het jacht van Lord Tennington daar zijn anker liet val len. Een diner aan boord van de „Lady Alice" bracht Jane Porter in kennis met een leven dige Amerikaansche erfgename en haar vriend Monsieur Thuran. Later, toen het jacht naar huis voer langs dezelfde weg, was het niet vreemd, dat deze nieuwe vrienden eveneens de gasten van zijn lordship waren. Prachtige dagen op zee brachten hem weer op de plek waar Tarzan verdwenen was. De vriendin van Jane sprak over dit ongeluk en liet haar enkele foto's zien, die zij van de verdwenen man genomen had, Jane, die op de foto's van de verdwenen man haar eigen Tarzan van de Apen herkende, viel in zwijm. Dagen lang moest zij het bed houden. Het was niet te ge loven, dat het hart van deze moedige man zou hebben opgehouden te kloppen. Nu alle hoop vervlogen was, was er geen reden om nog langer de hand en de titels van Clayton te weigeren. (Nieuwe spelling.) Uitbreiding van den fototechni- schen dienst in de West. Naar wij vernemen wordt in de K.L.M.-werkplaatsen te Schiphol de laatste hand gelegd aan de inrich ting van een der 2-motorige Fok ker F 8 verkeerstoestellen tot foto vliegtuig. Dit toestel, de PHAED, welke den naam „Duif" zal dragen, wordt togen het einde van deze maand naar Curagao verscheept, waar het aan de West-Indische vloot der K.L.M. zal worden toegevoegd. Behalve voor lucht fotografisch werk wordt dit vliegtuig ook beschikbaar gehou den voor speciale vluchten, zooals dezer da gen nog een plaats had, toen een zieke, wiens overkomst naar Willemstad noodig werd geacht, zoo snel en zoo rustig moge lijk vervoerd moest worden van Aruba naar Curacao. Fotografisch laboratorium op vliegveld Hato. Voorts vernemen wij, dat over eenigen tijd op het Curagaosche vliegveld Hato tot een uitbreiding van de werkplaatsen zal worden overgegaan. Het ligt daarbij in de bedoeling om bij die gelegenheid tevens 'n fotografisch laboratorium in te richten. Dit laboratorium zal als kern kunnen dienen voor de verdere ontwikkeling van den foto- technischen dienst in de West. De man in een Amsterdamsch logement gearresteerd. De diefstal van sieraden ter waar de van circa f1000, ten nadeele van een logementhoudster te 's-Graven- hage, waarvan wij gisteren melding maakten, is binnen 24 uur tot een oplossing gekomen. In samenwer king met de Amsterdamsche poli tie hebben Haagsche rechercheurs den dader in een logement te Am sterdam gearresteerd en naar Den Haag overgebracht. Het is een 27-jarige zwerver, die geregeld in logementen verblijft houdt. De laatste dagen van de vorige week had de man kans gezien sieraden uit een kistje, dat in een kast stond van de kamer, waar de lo gementhoudster slaapt, te stelen en toen hij genoeg kostbaarheden had verzameld, ging hij er van door. zonder een spoor zelfs geen vingerafdrukken achter te la ten. De politie onderzocht het alibi van de in het logement verblijf houdende personen en dit alibi bleek juist te zijn. Er restte de politie dus niets anders dan den inmid dels verdwenen gast op te sporen. Men wist. dat hij veel in Amsterdam vertoef de en toen de rechercheurs in de bekende Amsterdamsche logementen een onderzoek instelden, vond men hem daar inderdaad. De man ontkende aanvankelijk perti nent. Fouilieering leverde ook niets op, al leen viel op te merken, dat de man betrek kelijk nieuwe kleeren aan had. Confronta tie met juweliers en beambten van banken van leening, zoowel in de hoofdstad als in Den Haag, gaf de politie ook geen posi tieve bewijzen en eerst toen de man naar het bewuste logement was gebracht en met de logementhoudster en een gast, die hem reeds als den vermoedelijken dader had aangewezen, bekende deze zwerver tenslotte den diefstal te hebben gepleegd. Hij verkocht de sieraden voor f 100.—. Hij deelde mede de sieraden bij juweliers en banken van leening te hebben verkocht en beleend. Het totale bedrag, dat hii er voor had gekregen, bedroeg nog geen hon derd gulden. De sieraden zijn bij de door den dader opgegeven adressen gevonden en in beslag genomen. De zwerver is ingesloten en zal te zijner tijd voor den officier van justitie worden geleid. Baron van Heemstra, zoon van den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland ge wond. Gistermorgen om negen uur is op den verbindingsweg Nunspeet-Zwolle even buiten Nunspeet een auto-on geluk gebeurd, waarbij baron van Heemstra, zoon van den commissa ris der Koningin in de provincie Gel derland is gewond. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte de auto, die geen groote snelheid had, daar ter plaatse juist een bocht is. De wagen sloeg over den kop en de bestuurder, baron van Heemstra, werd hierbij gewond. Hij liep een kaakfractuur op. Een tweede inzittende van den auto kwam met den schrik vrij. Baron van Heemstra is naar het zieken huis „Salem" te Ermelo vervoerd. Dokter van Loon uit Nunspeet verleende de eerste geneeskundige hulp. Heden aanbesteed. De genie heeft aanbesteed het bouwen van een vliegtuigloods, te Schiphol, raming 228.000 gulden. Er waren 67 biljetten inge komen. De laagste inschrijfster was de fir ma M. Ebbing te Haarlem (IJzerconstructie van Penn en Bauduin te Dordrecht) met 211.150 gulden. Het hoogst werd ingeschre ven door do firma J. Wittebrood te Beem- ster (IJzerconstructie van de Vries Kobbe te Gorinchem) met 270.000 gulden. JUNI 1938 WORDT HET 2DE REGIMENT LUCHTDOEL AR TILLERIE IN DE HOOFDSTAD GELEGERD. B. en W. van Amsterdam hebben gisteren bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om voor het ge reed maken van een militair ocfe- ningsterrein, groot ongeveer 25 h.a., gelegen in den Riekerpolder, met bijbehooren, een krediet beschikbaar te stellen van f 1.200.000. Verder stellen zij voor in beginsel te bepalen, dat dit oefeningsterrein met bijbehoorende, nog nader aan te wijzen terreinen kosteloos voor mili taire doeleinden ter beschikking van het Rijk zullen worden gesteld in een nader te bepalen vorm en voor een nader vast te stellen termijn. In de toelichting op dit voorstel deelen B. en W. mede, dat de onder handelingen, welke zij den laatsten tijd met de militaire autoriteiten hebben gevoerd om in Amsterdam wederom een garnizoen gevestigd te krijgen, tot een gunstig resultaat hebben geleid. Op 4 December heb ben zij bericht ontvangen, dat de mi nister van Defensie besloten heeft het op te richten 2e regiment lucht doelartillerie in een der kazernes te Amsterdam te legeren, waarmede voor Amsterdam een traditie her leeft. Het ligt in de bedoeling, dat reeds op 15 Juni 1938 het garnizoen hier wordt gelegd. Bij de gevoerde onderhandelingen werd van militaire zijde als onafwijsbare voor waarde voor de legering van een garnizoen gesteld, dat in de onmiddellijke omgeving van Amsterdam een oefeningsterrein van voldoende grootte en geschikt voor het oe fenen met luchtdoelartillerie ter beschikking zou komen. B. en W. zijn van meening, dat de voordee- len waaronder de economische een be langrijke rol spelen verbonden aan de aanwezigheid van een garnizoen, in casu e engehecl regiment luchtdoclartillerio zeer zeker opwegen tegen het geldelijk offer dat de gemeente zal brengen, indien zij de mili taire terreinen ter beschikking van het Ilijk stelt. Zooals uit het voorstel blijkt is de keus gevallen op een complex terreinen, grootcn- deels aan de gemeente toebehoorende in den Riekerpolder. Het oefeningsterrein zal door en voor re kening van de gemeente moeten worden op gehoogd en van een grasmat worden voor zien. Bovendien moet de gemeente de mo gelijkheid scheppen voor de aansluiting van het terrein en de daarop eventueel door het Rijk te stichten bebouwing op de gasleiding, de waterleiding, het electrische net, en de rioleering. B. en W. stellen tenslotte aan den raad voor, te zijner tijd de financieele regeling van het gevraagde krediet aan den Raad voor te leggen. De politie heeft de handen vol werk. Beroovingen zijn den laatsten tijd te 's-Gravenhage aan de orde van den dag. Nauwelijks heeft de politie het onderzoek in het eene geval be handeld en zijn de daders opgespoord of het andere slachtoffer. meldt zich aan. Een tijdelijk in Den Haag vertoevende man kwam Dinsdagochtend bij de Haagsche politie met het verhaal, dat hij in een per ceel aan het Hofwijckplein beroofd was van een bedrag van tusschen de 3 en 400 gul den, benevens van enkele honderden Fran- sche francs. De politie toog op onderzoek uit, maar zooals in dergelijke gevallen altijd het ge val is, wisten de in het bewuste perceel woonachtige personen van niets. Een ka merbewoonster en haar „vriend" werden naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Zij zijn goede bekenden van de ze denpolitie, die beiden in bewaring heeft gesteld. Het geld is niet gevonden. Aardige kennissen. Ten aanzien van het beroovings^ geval in een café aan de Bierkade, waar zooals reeds werd gemeld een inwoner van een klein plaatsje in Zuid-Holland, die den nacht in het huis van den caféhou der (een goede kennis van hem) Tcht en 's morgens tot de ont dekking moest komen, dat hij uit zijn portefeuille 900 gulden miste, kan nog worden meegedeeld, dat de caféhouder, zijn echtgenoote en een bezoeker hebben bekend het geld te hebben gestolen. De vrouw is voorloopig weer op vrije voeten gesteld, de caféhouder en de bezoe ker zijn ingesloten om te zijner tijd voor d-"" officier van justitie te worden geleid. VRIJDAG 17 DECEMBER 1937. Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Bariton en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 Ensemble Van der Horst. 2.30 Christelijke lectuur. 3.00 Cello en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Amsterdamsch Salonorkest. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.00 Nederlandsche Bachvereeniging m.m.v, solisten en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. (Om 9.10 Causerie „Kerstfeestvoorberei ding"). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Causerie over handbal. II.00—1*.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Hilversum n. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Palladians. I.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie. „Versiering van de Kerst tafel". 2.30 Orgel en cello. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „The Lucky Birds" en solist. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.55 Amateurs-uitzending. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 „Het gela en zijn koopkracht", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Collegium Musicum „D. F. Scheurleer". 8.30 Literaire causerie. 9.00 „Kfris-Kras door Nederland", amuse mentsreportage. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Zang en gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Den nis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter Zij draaide zich plotseling om en sloeg Leshkin met haar zweep in het gezicht. Een oogenblik was hij verdoofd en verblind door de pijn. Hij sprong terug en hield zijn hand omhoog om zijn gezicht te beschermen. De zweep trof hem weer. „Jouw gek," gilde Valeria Petrowna, „jouw gek! Ik heb je bedrogen! Zoo betaal ik je nu voor hetgeen je mij hebt laten lijden. Je bent naar Stalin gegaan om mij te ontnemen wat mij lief was." Telkens opnieuw trof zij Leshkin met haar lange zweep, totdat Leshkin s ge zicht een bloedende massa was. Eindelijk kon den de soldaten het niet langer aanzien en zij trokken haar weg van haar heer en meester. Inmiddels was de machine uit het gezicht ver dwenen. Leshkin keek nog omhoog met oogen, die verduisterd werden door het bloed dat van z\jn gezicht stroomde. „Jij bent een gek," zei hij heesch. „Je bent vergeten, dat deze menschen moordenaars zijn... En dat er een uitleveringswet bestaat." HOOFDSTUK XXVIII De laatste ronde. Marie Lou stond voor den spiegel en be wonderde haar nieuwe avondjapon die haar slank lichaam prachtig omsloot. Zij bekeek zichzelf ernstig. Het was een buitengewoon mooie japon inderdaad de mooiste, die Marie Lou ooit had gezien. Zij was werkelijk benieuwd of Richard de japon even mooi zou Vinden als zij. Er zou vanavond een partij gegeven worden, er waren juist acht en veertig uren verloopen sedert hun aankomst in Weenen en dus zouden zrj vanavond het feit vieren, dat zij weer vrij waren. Op den morgen na hun ontvluchting uit Rusland had de hertog den trein naar Boeka rest genomen. Hij wilde door bemiddeling van het gezantschap een tijdelijke legalisatie zien te krijgen ter voldoening van de Roemeensche politie. En ook wilden zij paspoorten hebben om naar Weenen te kunnen vertrekken. Met een humoristisch lachje had de Reich- leau voor zijn vertrek voorgesteld, dat Richard alleen naar Weenen zou gaan. Iemand moest toch daar de noodige schikkingen treffen voor hun aankomst en telegrammen verzenden voor kleeren, die per luchtmail van Londen afge zonden moesten worden. Simon scheen met het idéé erg ingenomen Simon's wond was opnieuw ontstoken door zijn vlucht naar Leshkin en Marie Lou moest blij ven om hem te verplegen. Richard dacht dat hij ook moest blijven in dit geval, verklaarde hij, met een vaag gebaar van zijn hand. Nie mand was indiscreet genoeg om een nadere uitleg voor deze noodzakelijkheid te vragen. En hij had er direct ooren naar dat Rex zijn machine zou nemen om de reis te aanvaarden En aldus werd beslist. Zij moesten drie nach ten in het kleine Roemeensche stadje bij de grens bijven. In dien tjjd zou Simon weer in zooverre hersteld zijn, dat hg verder kon, en de hertog terug van zijn reis was. Den vol genden avond kwamen zij in Weenen aan. Er werd op de slaapkamerdeur geklopt. Marie Lou kende dit klopje. „Binnen," riep zij vroolijk. „Je hebt bijzonder comfortabele kamers," merkte Richard op, terwijl hij in de prachtig gemeubelde kamer rondkeek. „Inderdaad," zei zij, en dacht bij zichzelf dat hij er In zijn avondkleeding aantrekkelijker dan ooit uitzag. „Ik vind het hier werkelijk zoo mooi, dat het mg altijd spijt als ik uit moet gaan naar het restaurant of om te winkelen. Maar heb jij het dan niet prettig in jouw hotel?" „Och, wat mg betreft, ik maak het goed. Maar aan de centrale verwarming schijnt iets niet in orde te zjjn. Toen ik mijn kamei verliet was het daar zoo koud als in Siberië." Hij gat haar met een glimlach een bouquet bloemen. „Richard, wat lief van je," zei zij terwg'1 zg de bloemen aannam. „Je verwent mij ver schrikkelijk. Kgk toch eens naar al die andere bloemen die je mij vanmorgen al hebt ge stuurd." Zij wees naar de rozen en lelies die haar kamer in een bloementuin hadden her schapen. „Ik ben zoo big, dat je veel van bloemen houdt," zei hg zacht. Zg bloosde toen hg haar aankeek, en zich vlug naar haar kaptafel begevend nam zij eenige orchideeën en speldde ze op haar japon. „Het spijt mij erg, dat je het niet naar je zin hebt in je hotel," zei zij, maar keek hem niet aan. „Dat zal wel weer in orde komen," merkte hij luchtig op. „De verwarming zal wel weer in orde zijn als ik vanavond terugkomen." „Richard," zei zij na een oogenbUk. „Hoe zou je het vinden als ik direct bg je kwam in de sale reception? Er is nog iets dat ik je zou willen laten zien." „Goed," stemde hg toe, „ik zal daar op je wachten." Toen hij de kamer verlaten had nam Marie Lou de microfoon vna de huistelefoon op. Alle kennissen, met uitzondering van Richard, woonden in hetzelfde hotel; zij stelde zich in verbinding met de kamer van de Reichleau, maar kreeg geeD antwoord. Toen probeerde zij het bij Rex hij was zich juist aan het kleeden. Een glimlachje gleed om de hoeken van haar mond toen zij met hem sprak. Zg hoorde hem hartelijk lachen. „Natuurlijk," zei hij schaterend, „dat is zeker, ik zal het in orde brengen." „En je zult er niets van vertellen?" vroeg zfl vleiend. „Van mg'n leven niet. Laat dat maar aan mij over." Marie Lou's gezicht stond ernstig, toen zij de microfoon weer op het toestel legde. 2. De hertog was in dressing gown. Het was een prachtig gekleurde japon, die hjj gekre gen had van een Chineeschen mandarijn. De huistelefoon rinkelde en hij nam de hoorn van den haak. Hij dacht, dat hij de telefoon een-.ge minuten geleden ook al gehoord had, toen hij zich nog in de badkamer bevond. „Ja." ant woordde hij, „u spreekt met den hertog de Reichleau... Met wie? Herr Murenberg?... Ik geloof niet dat ik de eer heb... Wat zegt u?... Hij zegt dat ik mij hem wel zal her inneren als Fritz van de Baumgarten?... O, ja, laat hem boven komen!" Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7