Nieuw wapenarsenaal in Frankrijk ontdekt „Kerstmis geen christelijk, maar Duitsch feest' Frankrijk doet geen koloniale concessies Een gestroomlijnd schip Gestolen brandkast teruggevonden Eindstreep wèl gepasseerd Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Triomphale intocht in Nanking Amerikaan vindt nieuwen vechtwagen uit Kwestie v. d. Vijver Oproep Uit onze omgeving broek op LANGENDIJK. 16 Dec. J i ~0. drielingen 7.10-7.40, jrrtj- e 7.<0—7.90, gele nep 7.40. peen 1.80—2.30, kleine ppP11 r>0_S0 ct krotpn j 593.. rno- GROOTE VOORRAAD WAPENS IN GARAGE-KELDER GEVON DEN. De ontdekking van de slachtoffers van den Serie-moordenaar Weidmann had de aan dacht wat afgeleid van het wapen-depot, van de C.S.A.R. Een nieuwe ontdekking van een wapendepot, gisteren gedaan, plaatst dit weer in het middelpunt van de algemeene belangstelling. De politie, door een anoniemen brief gewaarschuwd, begaf zich naar een garage op den Boulevard de Picpus in het Oosten van Parijs. Daar vond men in den kelder, zorg vuldig achter oude benzineblikken verborgen, den toegang tot een twee den kelder, die gebetonneerd was en een groote hoeveelheid wapenen be vatte. De voorraad bestond onder meer uit tach tig geweren, zes mitrailleurs en dertig kis ten, elk met twee mitrailleurgeweren, het egne van DuU^cljcti, het. andere van. Itali aanschen oorsprong, met bijbehoorende am munitie. Verder vond men nog acht en twin tig kisten met handgranaten en vijftig kis ten patronen, deze laatste afkomstig uit de wapenfabriek van Toledo. De eigenaar van de garage, een reserve- vlicg-officicr, is gearresteerd. Men acht het niet twijfelachtig, dat dit depot evenals de vroeger reeds ontdekte aan de organisatie C.S.A.R. toebehoorde. „Onthullingen" over communisti sche activiteit. Er wordt niets meer vernomen over een uitvoerige beschuldiging in „Aux Ecoutes", dat ook communistische organisaties zich op groote schaal aan het wapenen zouden zijn. Het weekblad verzekerde, volgens het Hbld., met opgave van een aantal bijzonder heden en namen, dat verschillende Sowjet- schepen de laatste maanden groote wapen- voorraden hebben aangevoerd, die over di verse depots in het Zuid-Westen van Frank rijk verspreid zijn. Ook te Parijs zelf zouden depots zijn aangelegd op daartoe inge richte plaatsen die met name worden aan geduid. Bovendien maakt „Aux Ecoutes" melding van een organisatieplan voor de communistische para-militaire organisatie. Op 12 November zouden drie afgezanten uit Moskou naar Parijs gekomen zijn om de toe bereidselen te eontroleercn. In eenige de laatste weken gehouden ver gaderingen zou besloten zijn op 20 Januari een algemeene bijeenkomst der leiders te houden, om de tactiek vast te stellen van een revolutie-poging, die in Februari zou moeten plaats hebben. De vijf Fransche lei ders van de beweging zouden reeds aange wezen zijn en onder hen zou zich ook het bekende communistische kamerlid Marty be vinden. Uitsluitend eigendom der Duit- sehers. volgens „Das Schwarze Korps". „Das Schwarze Korps", het weekblad van de S.S., publiceert 'n artikel, waarin wordt betoogd, dat de Duitschers het Kerstfeest op de traditionecle wijze kunnen vieren, zonder zich schuldig te maken aan onduit- sche practijken, daar „het Kerstfeest geen christelijk, doch een Duitsch feest is." „Het Kerstfeest." aldus schrijft het nazi orgaan, volgens de Msb., ,.is niet het intcl- lerttieele eigendom van de christelijke be lijdenissen. die het eenvoudig geleend heb ben zonder toestemming te vragen.'" „Nooit", aldus vervolgt het blad. „wordt de religieuse eenheid van het honderd mil- lioen leden tellende Duitsche volk beter ge manifesteerd dan in het uur, waarin de af gevaardigde van den „Fuehrer" op Kerst avond het woord richt tot alle Duitschers in de wereld en de Duitschers, het sym bool van het blauwe licht hemediteerend maar zijn boodschap luisteren, of zij rond de luidsprekei-s zijn geschaard in Sudeten- land of in Oostenrijk, in Transsvlvanië of in de Baltische landen, in Afrika of in de Duitsche nederzettingen in Zuid-Amerika. Het maakt geen verschil, of zij zich katholieken of protestanten noemen, chris tenen of eenvoudig gódgeloovigen. Allen H. K. H. Prinses Juliana heeft den vee houder W. Kooman te Purmerland, die kort geleden ernstig getroffen werd door het ver lies van zijn beide koeien ten gevolge van mond- en klauwzeer uit den nood geholpen door hem een kalf ten geschenke te geven. vieren het feest der Duitschers. Dit feest is uitsluitend het eigendom der Duitschers en steekt aldus torenhoog uit boven alle the ologische en historische haarkloverijen." In het artikel worden voorts de pogin gen gelaakt, om de oude Kerstlied-eren te vei-van-gen d-oor nieuwe, waarin Baldur in de plaats van Christus wordt gesteld, daar volgens het nazi-orgaan zulk een hervor ming „den vijanden van onze levensfilosofie een wapen in handen geeft, hetwelk zij geen recht hebben te gebruiken." Generaal Matsoei zal morgen als overwinnaar China's hoofdstad binnentrekken. Generaal Matsoei maakt zich gereed morgen een triomftocht te, Nanking-te hou den. Hij zal de stad uit het Oosten binnen trekken. Tegelijkertijd zal vice-admïra'aT" Ilasegawa uit het Westen aankomen aan boord van een kruiser en op de landings kade aan land gaan. Japansche admiraal teruggeroepen. Vice admiraal Teizo Mitsocnami, de lei der van de operaties der luchtmacht is naar Tokio teruggeroepen, „overeenkomstig de belofte de officieren, die verantwoordelijk zijn voor hot bombardeeren van de Panav te straffen". Officieus wordt medegedeeld, dat vice-admiraal Mitsoenami van zijn functie is ontheven. Dit. zou verraad zijn aan den Volkenbond! „D iiitschland behandelt de negers als apen", zegt Pierre Bloch. De Fransche Kamer is gisterochtend be gonnen met de behandeling van de begroo ting van het ministerie van Koloniën. Na mens de socialistische partij verzochh Pier re Bloch de regeering de Fransche houding ten aanzien van de Duitsche koloniale eischen uiteen te zetten. Volgens spreker zou iedere con cessie gelijk staan met verraad aan den Volkenbond. Bovendien heeft Frankrijk slechts twee- van de twaalf mandaten gekregen. Verder hebben de Vereenigde Staten te kennen gegeven, dat het koloniale probleem niet zonder hen kan wor den opgelost. Vervolgens beschuldigde Bloch Duitsch- land de negerbevolking als apen te behan delen en hij bracht hulde aan den moed, welke de Fransche zwarte onderdanen tij- flens den wereldoorlog hebbeir getoond. Hij hoopt, dat de regeering de overzecsche ge bieden zal beschermen tegen dergelijke the orieën, welke de bevolking in slavernij zou den brengen. Paul Reynaud betuigde de instemming van de financicele commissie met de woor den van Bloch. De „New 5 ork Herald" bericht, dat een zekere Waltcr Christic een nieuwe vceht- wagen op rupswielen heeft uitgevonden. De vechtwagen weegt zes ton en is uitgerust met een vliegtuigmotor van twaalf cylindors met een vermogen van 435 paardekracht. Tijdens proeven in tegenwoordigheid van officieren van het Amerikaanschc leger word een snelheid van 96 kilometer per uur be haald. Christic deelde mede, dat zijn fabriek het recht heeft gekregen eenige duizenden van deze vcchtwagens te bouwen. Engelsche plannen, In Si uur over den Atlantischen Oceaan. Voor het instituut van scheeps bouwkundige ingenieurs is te Lon den Dinsdagavond een voordracht gehouden, waarin plannen uiteen zijn gezet voor den bouw van een geheel gestroomlijnd schip, dat in 84 uur den Atlantischen Oceaan zou kunnen oversteken. Concurrentie met het vliegver keer. Teneinde met het vliegverkeer te kunnen concurreeren, zou het schip der toekomst de reis van Europa naar Amerika moeten kunnen volbrengen in 3'A dag, waarvoor een snelheid van 35 tot 37 mijl noodig zou zijn. Ofschoon de reis dan nog 21 uur lan ger zou duren dan door de lucht, zouden ongetwijfeld velen een snelvarend schip ver kiezen boven het vliegtuig, o.a. omdat de i-eis per schip, vooral bij slecht weer, meer comfort biedt. Het schip zou 405 meter lang moeten worden, hetgeen ongeveer 90 meter langer is dan de „Normandië" De bovenbouw zou geheel worden ingesloten door enorme glazen wanden, waarbinnen de temperatuur naar verkiezing zou kunnen worden gere geld. Voor de voortstuwing zouden zes schroe ven moeten dienen, aangedreven door zes Turbó-elèctrische motoren, met een geza menlijk vermogen van 400.000 as-p.k. Zes inbrekers gepakt. Zooals gemeld is er in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken bij de N. V. Coöperatie „Vooruitgang" aan den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam. De inbrekers die zich vermoedelijk hebben laten inslui ten, hebben de brandkast die in het kantoor stond in den nacht op een vrachtauto van de firma zelf geladen, waarna zij alles in volmaakte orde hebben achtergelaten. De auto is Zaterdagmorgen leeg in de Galvanistraat teruggevonden. Hoewel er aanvankelijk geen aan wijzingen waren, is de politie er in geslaagd reeds Dinsdag een tweetal mannen aan te houden te gen wie genoeg aanwijzingen be stonden, dat zij in het bureau Oos- tervantstraat konden worden opge sloten. -j- Later op den dag kreeg men bo vendien een tip waar zich de brand kast- zon l>e*tnde». Ee^uge recher cheurs zijn er fbëöu óp uit getrok ken en zij hebben - inderdaad de reeds aangeboorde kast gevonden en naar het bureau overgebracht. Zoowel aan onder als bovenzijde is de brandkast behoorlijk bewerkt. Het geld dat zich in het onderste deel bevond is ver dwenen. De politie arresteerde voorts den 39-jari- gen chauffeur van de „Vooruitgang", T. M., die verdacht werd inlichtingen te heb ben verstrekt. Bij stukjes en beetjes kwa men de rechercheurs verder. In den nacht van Maandag on Dinsdag werd de 49-jari- gen L. B. rijwielhersteller, aangehouden, dié de zaak mee op pooten had gezet. Beide mannen zijn geen bekenden van de politie. Anders staat het met den 32-jarigen rei ziger H.D. en z'n broer den 42-jarigen bank werker A. D., met 'wien B. zich in verbin ding had gesteld. Beide broers zijn beruch te zware jongens die als inbreker een goede renufatie hebben. Ook dit tweetal is aangehouden Thans bevinden zich dus in verband met deze in braak zes personen in bewaring. In de brandkast zat een bedrag van f 3000 aan loongelden, en voorts in een blank ijzeren kistje nog f 6000. Vast staat dat de f 6000 niet meer in de brandkast zijn. Van dit geld ontbreekt elk spoor. De politie is nog bezig te trachten de brandkast welke geforceerd is te openen, om te zien of het bedrag van f 3000 dat bovenin geborgen was, nog aanwezig is. Eenige verdachten hebben reeds een volle dige bekentenis afgelegd. De nasporingen naar de vermiste f 6000 zijn in vollen gang. Wielhentien Guus Schilling weet het positief. Gisteren heeft Jcf v. d. Vijver twee brie ven ontvangen, een van het bestuur van de Ned. Viel ren Unie, waarin wordt mede gedeeld, dat het Bestuur de volle aandacht aan v. d. Vijver's zr ik wiidt en één van den NAV.U.-trainer Guus Schilling; aldus de Tel. Guus Schilling schrijft, dat het onmoge lijk is, dat v. d. Vijver vóór de eindstreep hoeft kunnen afstappen. Hij zegt o.m. letterlijk: ,Ik beweer dat zelfs jij met je sterke becnon onmogelijk met zoo'n vaart op 'n afstand van tachtig meter zou kun nen afstoppen en dat zeker niet op de baan in Kopenhagen die bij het uitkomen van de bocht een helling heeft. Bovendien heb ik je in alle ritten telkens op dezelfde plaats opgevangen, n.1. bij het uitkomen van de eerste bocht, dus in ieder geval ben je ook in dein berucht ge worden tweeden rit de eindstreep gepasseerd. Ik zou m>e over 't geval maar niet op winden. Houd je maar aan hetgeen de heer Swaab de Beer heeft verklaard, dat de zaak in ieder geval op 5 Februari te Parijs zal worden behandeld. Tegen dien datum zullen wij getuigen genoeg hebben, die het geen ik je nu vertel over het passeeren van de eindstreep zullen kunnen bevestigen". Hulpverleening aan de buregrbevolking van China. Door een Initatiatiefcomité van hier te lande studeerende Chineezen, bestaande uit de heeren Khoe Tjee Hie, Sie Soe Giang en Sie Tjiauw Sing en inmiddels uitgebreid met de heeren W. F. Geyl en Mr. R. M. Ariono Koesomo Oetoyo, is een Comité gevormd voor hulpverleening aan de burgerbevolking van China. Een reeks van vooraanstaande Nederlan ders en Nederlandsche ondertaden heeft zit ting genomen in het Eerecomité, terwijl voor het toezicht op het beheer der gelden een financieele commissie is ingesteld, waarin zitting hebben de heeren Prof. Dr. G. C. He ringa, Prof. Dr. N. J. Polak, Prof Dr. J. Wis- selink en het Accountantskantoor Moret de Jong, te 's-Gravenhage. Het Comité stelt zich ten doel in de eerste plaats den nood van de burgerbevolking van China te lenigen door het ter beschikking stel len van verband- en geneesmiddelen en medi sche instrumenten en verdere hulpverleening op uitsluitend humanitair gebied. Giften voor genoemd doel, zelfs de kleinste, zullen dankbaar aanvaard worden en kunnen gestort worden op rekening van de N.V. De Rentekas, Zoutmanstraat 42, 's-Gravenhage, Gironummer 3866, onder vermelding van „Comité Hulpverleening China". Steun in anderen vorm gelieve men te rich ten aan het secretariaat: „Comité hulpverlee ning China", van Aerssenstraat 50, 's-Graven hage. Den Helder. EEN AMATEUR-ADVOCAAT. Op 26 Mei was in de Boerhoevestraat, waar een reiziger uit Den Haag, L. W. den doorgang niet had vrijgelaten aan een door den heer P. E. besturden auto, een aanrijding ontstaan, waarbij de verzeke ringsinspecteur C. C. de B. uit den wagen van E. op straat werd geslingerd, zich ver wondde aan de handen, terwijl zijn keurig cosfuum ernstig werd beschadigd. De heer L. W. was hier het slachtoffer ën werd veroordeeld tot f 40 boete of 10 dagen f 45 schadevergoeding aan mijnheer de B. Hij kwam van dit vonnis in hooger beroep en toonde zich bij de behandeling beden een voortreffelijk amateur-advocaat, begaafd met een uitstekend flux de bouche. Echter tot dusver met een minimum suc ces, aangezien bevestiging van het vonnis werd gerequireerd. EEN ZACHT KOSTJE. De Heldersche electricien A. v. d. H. had ook al zijn heil gezocht in hooger beroep, toen hij werd veroordeeld tot f 10 subs. 5 dagen ter zake het feit dat hij op 29 Juli geen behoorlijk teeken had gegeven, toen hij op zijn rijwiel eed straat wilde inslaan. Hef feit ontkende de appelant niet, doch de monsterachtig hooge boete was de oor zaak van zijn hooger-beroepslust. De offi cier voelde ook iets voor reductie en re- quireerde nu f 6 boete of 3 dagen. JK o e g r a s. HET NOODLOT. De jeugdige boerenzoon S. K. is in het bezit van een rijbewijs, dat hem zeer te stade komt. omdat hij zijn zieken vader die in Alkmaar een kuur moet ondergaan, geregeld moet brengen en halen en hij de eenige is van het gezin, die daarvoor in aanmerking komt. Totdat het noodlot kwam Hii vergiste zirh leelijk in een taxi die met gedimd licht met een snelheid van pl.m. 70 kilometer uit de richting Den Helder na derde en stak hij het afrijden van de Cal lantsoogervaartbrug te laat den rijweg over. waardoor een hotsing ontstond, met het voor Simon noodlottige gevolg, dat hij door den Helderschen kantonrechter werd ver oordeeld tot f 40 boete subs. 10 dacen en 6 maanden ontzegging rijbevoegdheid. Deze laatste biiknmende straf w°s voer hem het ern-sfe. want nu kon hii ziin zieken vader n>et meer van dienst "zijn. Ten einde raad ging de iongen in hooger beroen en had het voorrecht mr. dr. Buiskool als verdedi ger te kunnen charteren. D°ze strafnleiter bleef dan ook niet in gebreke, toen de Of ficier bevestiging requireerde. te speculee- ren on het h"mane geviel van het College om althans de ontzegging der riihevoegd heid in haar uitspraak uit te schakelen. ANNA PAULOWNA Hulpprediker. Het hulppredikerschap van cand. Joh. Yerhave bij de Gereformeerde kerk te Anna Paulowna, is met twee maanden verlengd Hij is in de gelegenheid des Zondags andere kerken te dienen en is beroepbaar. Vergadering Biljartclub. De biljartclub „Anna Paulowna" verga- w 4eiL-»1J d?n x-ecr Slikkcr- °-'-v. den heer V. Alkemade. Nadat de notulen waren vast gesteld, gaf de heer Slikker een verslag van de gehouden wedstrijden. Hieruit bleek dat 38°IH 36 iva97^env R®wonnen, groep II 38, III 36, IV 27 en 22. Groep II, bestaande uit de heeren P. Snuers, P. Govers, G van Zandwijk en N. Jonker, won dus de groens. prijs. De heer P. Smiers won bovendien den prijs voor het grootste aantal persoonlijk be haalde overwinningen, n.1. 12 en de heer F. Alkemade den prijs voor de -hoogste serie volgens handicap, n.1. 35 Voorz. reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit, waarna de nieuwe handicap werd vastgesteld. Wat de te spelen wedstrijden tegen clubs van buiten aangaat werd vastgesteld: 6 Jan. speelt een viertal te Oudesluis en een vier tal tegen Oudesluizers bij den heer Alke made; 12 Jan. gaat een groep van 13 naar Enkhuizen en 26 Jan. komt Enkhuizen bij, den heer Slikker. Volgende week Dinsdag wordt door 8 leden bii den heer Rozenbruck gespeeld. Met 't Zand, Julianadorp, Wierin- gerwaard en eenige andere plaatsen wordt nog over 't spelen van wedstrijden onder handeld. Nadat op voorstel van den heer Ruyse- naars was besloten aan het eind van het seizoen een gezelligen avond te organiseeren, volgde sluiting. Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Wissekerke. thans machinist van 't stoom gemaal De Beemster. is benoemd tot ma chinist aan het Waterleidingbedrijf te Til burg. Konijnen, en kippendiefstal. Op verschillende plaatsen in de gemeen te, bij de Wed. Van den Berg aan den Middenweg. Verbruggen en Van Kooten in den Kleiweg, N. Koster aan de Molen vaart, D. Rezelman, Zwinweg zijn konijnen gestolen uit hokken op het erf, of nog wat- brutaler. uit de schuur. Ook hoorden we van een kippendiefstal in den Nieuweweg. Het loopt tegen Kerstmis dan zijn er ook altijd anderen die. met minder goede be doelingen, belangstellen in uw kippen en konijnen. Zorgt, ze goed achter slot te heb ben! WIERINGEN ONDERHOUD ZUIDERZEEWERKEN AANBESTEED. Vanwege den Rijkswaterstaat werd gister aanbesteed: het onderhoud gedurende 1938 van: 1. De Rijkszeewerken op Wieringen; 2. De Noorder- en Zuiderhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, de nieuwe haven te de Haukes, als mede verschillende grond- en kunstwerken, behoorende tot den Amsteldiepdijk, den Balgzanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijckssluis en Oost oever; 3. De Rijkshavenwerken op Wieringen, den Rijksweg 10a en gedeelten van de Rijkswe gen no. 7 en no. 9. Laagste inschrijver voor de massa was de N.V. Daalder's aann. bedrijf te Alkmaar voor f 54.700. Politie. Gevonden: een belastingplaatje. Verloren: een kosteloos belastingplaatje. Inlichtingen bij de Gem. bode. Ziekenverpleging in hnis. Woensdagmiddag J.l. had de laatste les plaats van de cursus vanwege 't Witte Kruis georganiseerd, over Ziekenverpleging in huis. Deze cursus, die. geleid- werd, clear zuster Schouten van Slootdorp, mocht zich in de belangstelling van een groot aantal cursis ten verheugen. Door mevr. de Vries-Polet werd m.et eenige welgekozen woorden een fraai boek namens alle cursisten aan zuster Schouten aange boden. Do secr.-penningm. van 't Witte Kruis afd. Wieringen, Ds. J. van Beek, sprak nog eeni ge woorden van hulde tot zuster Schouten over de leiding die zij gegeven had op deze cursis. Alle cursisten waren dan ook vol lof. Men hoort niet anders dan: 't Was reuze gezellig en erg leerzaam. 't Witte Kruis heeft met deze cursus dan ook zeker succes gehad. SCHAGEN, 16 Dec. 12 Paarden 100300, 7 geldekoeien, mage re 80—140, 33 idem vette 220—300, 6 kalf- koeien 210260, 13 vaarzen 90190, 15 gras kalveren 4080. 37 nuchtere kalveren 8— 22. 100 vette schapen 26—35. 376 overhou- ders 17—23.50. 12 varkens (magere) 30—35 9 idem (vette)' 0.60—0.62 94 biggen 14—24, 127 konijnen 0.50 —2.25 kippen 0.70—1.20, eenden 0.50—0.60, haantjes 0.50-1.- ALKMAAR, 15 Dec. Andijvie 0.90-2.40, appelen 2.50—4, Bloemendaler kool 2.60. bloemkool I 7—12, idem II 3—5. boerenkool 1.50—2.40, bieten 2.60, druiven 1419 gele kool 1—1.40. groene kool 1—3. kropsla 3.20—3.50. knolselderie 2—2.60. peren 2—4, prei 1.50—3.30. peterselie 3 roode kool 13.50, selderie 0.501, spruiten 2.50—4. uien 6.809.50, wortelen 2.50—8.50. witlof 6.10-8, idem II 3.50—4.50. AMSTERDAM. 15 Dec. ]er veemarkt waren heden aangevoerd? 188 vette kalveren: le kw. 76—84 ct„ een enkele hooge boven noteering, 2e kw. 7074 et.. 3e kw. 6068 ct. per I<g. levend geW„ 43 nuchtere kalveren f 815 per stuk, 94 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90 —110 Kg. *374 cf., zware varkens 7273 ct.. vette varkens 72—73 ct. per Kg. slacht- gewicht. Overzicht: Vette kalveren, behoor- h.lkc aanvoer, handel stug en hooge prij- zen. Nuchtere kalveren korte aanvoer, han del vlug en prijshoudend. Varkens korte aanvoer, handel slepend en nauwelijks prijshoudend. WARMENHUIZEN, 15 Dec. Roode kool f 1.70—3.50. gele kool f 11.30, Deensche witte kool 1.10—1.30. Aanvoer: snoVr roode ko°'- 2300 Kg. gele kool, xtAN" Donr|sche witte kool. NOORBSCU\RWOITDE. 16 Dec. 7 cn°"o 0(>S.20. drielingen 7.20-7.50. grov< 580 8. stek 4.20—5:10, peen 1.60—2.20, kl peen 0.70—1. '?000,0 A* klY)fcn 1,90—3.80 40000 kg. roode i A, J d-,10, 50 duiznd kg. savoye kool Ó7n "nAeIe koc>1 11-G0 2500 st.. andijvie 0.600.70 'l Ai 3-89, gele kool 11.30, D. witte kool 1—1.70. \0

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8