Amerika protesteert opnieuw te Tokio DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Frankrijks finantiën gezond „Mussolini vreest den vrede" Bergen vermoedelijk garnizoensplaats China zal zich niet overgeven Strijd verplaatst zich naar Zuid-China UJeerbericht Malariabestrijding in Nederland Göring beperkt gebruik van ijzer De „Garoet" lek geslagen UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 17 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8185 Nieuwe bijzonderheden omtrent de beschieting der "Panay" Japan bukt voor Roosevelt's eischen Dc militaire kracht van Japan zal uitgeput raken Verkiezingen in Rusland Aanval op Kanton verwacht ZUID-OOST-CHINA SZETSJWAN l hoenan/ 5 H '-CTSJE r #lfy /FOekie: KWANG SI <\r3 FOR/mosa HCauLoeu: 'ZUID CHINEESCHE ZEE'. m Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: De toestand van den Prins „Gezonde iijders zijn gevaarlijk Vier Arabieren gedood ik heldersche courant Heeds gisteren konden wij mede- deelen, dat de Amerikaansche ka nonneerboot „Panay" niet alleen door hl luchtbombardement was tot zinken gebracht, maar ook door ge wapende Japansche motorbooten was beschoten. Blijkbaar maakten de eerste officieele rapporten aan de Amerikaansche regeering hiervan geen gewag, althans de regeering te Washington protesteerde zonder de na druk te leggen op dit onderdeel van het incident, waardoor immers komt vast te staan, dat de bewering der Japanners dat de aanval op het Amerikaansche schip een vergissing zou zijn, te wijten aan slecht zicht, niet juist is. Nadere officieele rapporten heb ben thans bevestigd, dat Japansche .vaartuigen de „Panay" onder ma- chinegewcervuur hebben genomen, nadat het schip door de Japansche vliegtuigen gebombardeerd was. Deze berichten zijn gezonden aan den Amerikaanschen ambassadeur te Tokio, die ze ter kennis zal brengen van het Japansche departement van buitenland- sche zaken in den vorm van protesten ter aanvulling van het vertoog over de reeds bekende feiten, dat in een formeele protest nota over het bombardement was inge diend. Ambtenaren van heL staatsdepartement verklaren, dat bevestig wordt, dat, terwijl de overlevenden van de „Panay" in kleine booten vluchtten, de Japansche vliegtuigen hen van geringe hoogte onder machinege weervuur namen en twee hunner verwond den. Zij voegden hieraan toe, dat de offi cieele berichten van het staatsdepartement tevens bevestigen, dat voor de „Panay" zonk, twee Japansche motorbooten het schip naderden en het onder machinege weervuur namen. Eenige Japanners, zoo wordt voorts gezegd, kwamen aan boord van de „Panay" en bleven daar ongeveer vijf minuten, ofschoon de Amerikaansche vlag in top woei en gemakkelijk gezien kon worden. Staatssecretaris Huil gaf te kennen, dat deze berichten het incident met de „Panay" ernstiger maakten dan eerst leek. Hij wacht nog op het antwoord van de Japansche re geering op het Dinsdag verzonden formeele protest. Vice-admiraal Mitsoenami te ruggeroepen. Van zijn func ties ontheven. Juist nog voor het ter perse gaan der krant konden wij gisteren nog opnemen, dat de Japansche regeering Vice-Admi- raal Teizo Mitsoenami had teruggeroepen. Wij vernemen nog nader, dat Mitsoenami de leider is van de operaties der Japan sche luchtmacht in China, en naar Tokio is teruggeroepen „overeenkomstig de belofte om de officieren die verantwoordelijk zijn voor het bombardement van de „Panay" te straffen". Officieus wordt medegedeeld, dat vice- admiraal Mitsoenami van zijn functies is ontheven. Bonnet vermaant tot de critici. Gistermiddag om drie uur heeft de Fran- sche kamer de begrootingsdebatten voort gezet. Nadat Lazurick nog eenige critiek had uitgeoefend besteeg minister Bonnet het spreekgestoelte. Hij zeide zich te willen be perken tot de nauwkeurige vragen, die naar aanleiding van de begrooting gesteld zijn. De ingediende begrooting is oprecht. Het evenwicht zal eerst volkomen zijn wan neer op de begrooting weer gebracht zul len zijn zekere blijvende uitgaven, zooals pensioenen en zekere defensieuitgaven. De toestand van de schatkist is echter gezond. Wij hebben aan alle vervaldata voldaan. De schatkist be schikt voor het eerste kwartaal over negen milliard. De toekomst kan ge nist tegemoet worden gezien. Spr. stelt dan de opmerkingen van een aantal afgevaardigden tegenover elkander en zegt zijn cijfers streng te handhaven. De schatkist zal aan zijn verplichtingen kun nen voldoen, wanneer niet dagelijks de munt- en sohatkistkwesties op straat ge bracht worden. Spr. vraagt dan ook ver trouwen. Leeningen worden niet gemakke lijker door de redevoeringen van critici. Spr. gaat dan nog in op de critiek, die door sommige afgevaardigden is uitgespro ken en zegt, dat de regeering geen contro le op wisselkoersen zal instellen en trouw zal blijven aan de driemogendhedenov er- eenkomst, De financieele toestand zal snel beter worden, wanneer men voortgaat oi- delijk en gedisciplineerd te werken. Spr. eindigt met te herinneren aan de woorden van Herriot, volgens welke voor de lands verdediging niet alleen een sterk leger, iniaar ook sterke financiën noodig zijn. Uitlating van Nobelprijswinnaar Lord Robert Cecil. Tijdens een vergadering van de Volkein- bondsunie heeft Lord Cecil een rede uitge sproken, waarin hij o.m. verklaarde. „Het lijdt geen twijfel of Mussohni heeft den Volkenbond verlaten uitvreesdat deze er in zou slagen den vrede te Aa"d^ve."" Een toespeling makende op het conflicf in het verre oosten, zeide Lord CeciL dat j steeds strijden zou tegen de opvattmg vol gens welke een natie het recht zou hebben zijn gebied met geweld uit te breiden „Ik ben van mcening, zoo zeide hij, d val, waarvan China het slachtoffer is, voor ons en onze belangen een onei"d'* „„onze ter gevaar vormt dan ïedeien aan I onderdanen en onze schepen» REORGANISATIE VAN DE LUCHTVAART- AFDEELING. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal, evenals het korps Luchtdoelartillerie, ook de Luchtvaartafdeeling binnen kort worden gereorganiseerd. Men is voornemens, haar uit te breiden tot een brigade van drie re gimenten. Het eerste regiment zal de luchtstrijdkrachten ten behoeve van de luchtverdediging en het luchtbom bardement omvatten; in het tweede regiment zullen de luchtstrijdkrach ten van het veldleger worden opge nomen, terwijl tot het derde regi ment alle scholen (vliegschool, waarnemersschool, radioschool) zul len behooren. Met d eze reorganisatie zal een uitbrei ding van garnizoenen gepaard gaan. Naar alle waarschijnlijkheid wordt in de onmid dellijke nabijheid van Rotterdam een nieuw garnizoen gevestigd. Ook Bergen, de plaats van het nieuwe vliegveld, krijgt vermoede lijk een garnizoen. Zooals men weet, loopen er al lang ge ruchten, dat een bepaald gedeelte van de luchtvaartafdeeling Soesterberg naar Rotter dam zou worden overgeplaatst. In verband hiermede zou het departement van defensie dan het vliegveld Waalhaven overnemen van de gemeente. Rotterdam zou dan, om een verkeersvlieg- veld voor de burgerluchtvaart te behouden wat voor onze stad uiteraard van zeer groot belang is een nieuw vliegveld aan leggen onder Overschie. De militaire vliegers, welke men thans geregeld op Waalhaven ziet, zijn de zgn. maandvliegers, d.w.z. reserve-officieren, die, teneinde hun vliegbekwaamheid te behou den, een bepaald aantal uren per maand moeten vliegen. Krachtens een verordening van het Duit- sche ministerie voor economische zaken, die gisteren in de staatscourant gepubliceerd werd, is het gebruik van ijzer en sfaal in den vervolge in Duitschland verboden voor den bouw van garages, telefooncellen, toilet ten, kiosken, jalouzieën etc. Dit verbod wordt ook uitgestrekt tot landbouwvoorwerpen, zooals troggen, etensbakken, graansilo's etc. en tot een zeker aantal uiteenloopende voorwerpen, zooals plaquettes, grafkruisen, kandelabers, lantarens, uithangborden, ba gagenetten in wagons etc. De verordening wordt op 1 Januari van kracht en schrijft nog voor, dat al de genoemde voorwerpen vervaardigd moeten worden van industrie producten van Duitsclien oorsprong. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek heeft via de radio een manifest gericht tot het Chinee- sche volk, waarin hij o.m. het volgende heelt gezegd: „Sedert den aanvang der vijandelijkheden zijn de verliezen van het Chineesche leger gestegen tot boven 300.000 man. Zoolang ik leef. wil ik tot het niterste mijn bekwaam heid in het werk stellen, om weerstand te bieden tot het bittere einde en de uiteinde lijke overwinning voor de natie te verzeke ren. Capituleeren zou een rampspoed beteeke- nen. Onverschillig hoe de tegenwoordige in ternationale toestand zich ontwikkelt, wij moeten ons uiterste best doen en niet te vlug teleurstelling ondervinden. Wij moe ten geen enkele neiging toonen afhankelijk te zijn van anderen. Met het mandaat van de Kwomintang en v. d. regeering heb ik mijzelf verbonden onwrikbaar dezen koers te volgen. Het verlies aan levens van bur gers en aan eigendommen is niet te ra men. Een zoo geweldig offer bij den tegen stand tegen een buitenlandschen aanval kent zijn weerga niet in de geheele ge schiedenis van China. Mijn positie en ver antwoordelijkheid staan geen ontwijking van mijn plicht toe. Slechts door een uit eindelijke overwinning zou ik de partij, de regeering en het volk een vergoeding kun nen geven. Sprekende over de mogelijke resultaten van de vijandelijkheden, verklaarde Tjsang Kai Sjek vervolgens: Wij zijn er van over tuigd, dat de tegenwoordige situatie gun stig is voor China. Op den grondslag van China's toekomstige succes kan een lang durige tegenstand niet geboden worden in Nanking of de groote steden, maar wel in de dorpen in geheel China en in de krach tige vastberadenheid des volks. De tijd moet komen, waarop de militaire kracht van Japan volkomen zal zijn uitge put, zoodat wij daardoor de overwinning behalen. Ofschoon internationale sancties niet vol ledig in werking treden is de kwestie van recht en onrecht ten aanzien van dc inter nationale gerechtigheid ondubbelzinnig vastgelegd in de openbare meening ter we reld. Zeesleepboot „Zwarte Zee" ter assistentie uitgevaren. Naar wij vernemen is het uitgaan de stoomvrachtschip „Garoet" van de Rotterdamsche Lloyd tijdens storm weer op 125 mijl ten Zuidwesten van Ouessant lek geslagen. Het schip heeft den steven gewend en zet thans koers naar Brest. Inmiddels heeft de zeesleepboot „Zwarte Zee", welke te Douarnenez is gestationneerd, zich naar het schip begeven, om zoodra assistentie wordt gevraagd, deze te kunnen ver- leenen. Het schip heeft een lek in ruim 5. De „Garoet" is in 1917 gebouwd op de helling van de Kon. Mij. „De Schelde" te lissingen. Het vrachtschip meet 7133 bruto reg. ton en 4543 netto reg. ton. Op 6 December vertrok de „Garoet" uit Rotterdam, gelaten met stukgoederen. Te Antwerpen werd verder vrachtgoed ingeno men, waarna het schip naar Soerabaia ver trok. Heden wordt het schip te Brest verwacht. Verschillende candidaten niet ge kozen. Een vergelijking tusschen de candidaten- lijsten, zooals die opgesteld waren bij den aanvang der verkiezingscampagne en de lijst van gekozen afgevaardigden voor den hoogsten Sowjet U.R.S.S., doet blijken, dat vijftien candidaten vervangen zijn door an dere. Voorts zijn de namen van de mandaat houders voor den Sowjet der nationaliteiten in twintig gevallen veranderd, voordat de oorspronkelijke aangewezenen hun zetel be zet hadden. Nieuwe slag voor de buitenland- sche belangen in China. Den dag na den val van Nanking is de aandacht gevestigd op de zuidelijke provin cies, waar men thans van oogenblik tot oogenblik een Japanschen aanval op Kan ton venvacht Sinds verscheiden maanden hebben de Ja- panneezen reeds voorbereidingen getroffen. Zij hebben verscheiden eilandjes bezet aan de monding van de Parelrivier, waaraan Kanton is gelegen, en rond Hongkong, niet name te Tsjikai en San Tsjian. De Japanneezen leggen thans in haast in den Patras-archipel, op 200 km. ten Zuid- Westen van Kanton, een belangrijk centrum voor watervliegtuigen aan. Te Sjangha is men van mieening, dat het nieuwe front Japan zal verplichten een aanzienlijke krachtsinspanning te ontplooi en, maar men is van oordeel dat deze ac tie noodig is voor de algemeene actie in China, daar de provincies Kwang Toeng en Kwang Si, waarvan Kanton een groot centrum is, behooren tot de rijkste van China. Deze beide provincies hebben tot de laatste jaren een apart gebied gevormd, dat politiek van de rest van China is afge scheiden. Zij hadden het gezag der cen trale regeering slechts aanvaard op de basis van landsverdediging tegen ondernemingen van Japan. De milities dezer provincies worden thans krachtig geoefend. Zij zullen naar mien zegt, binnen twee maanden twee divisies uitge lezen troepen verschaffen aan de centrale regeering. Men veronderstelt evenwel, dat de Japan neezen hun actie niet grondig zullen ontwik kelen en zich er toe zullen bepalen Kanton en omstreken te bezetten om de Kwangsi- legers gedeeltelijk te verlammen door hen vast te zetten en om den spoorweg van Kanton naar Hangkau, den laatsten belang rijken verbindingsweg tusschen China en het buitenland onbruikbaar te maken. De bezetting van Kanton zou ook een ernstigen slag toebrengen aan de buiten- landsche belangen in het Verre Oosten en na den handel van Sjanghai dien van Hongkong ruineeren. r-~> ^-^.KIANGSOE ®TSJEH&TOE SJOENGK r-S -G iSlCHTSJOU J 7 \PAokiua «Uew&vjou - F HANKJty ,j uau&tsjotp noEKIAWCf r e J KiEHwmfr T5) Atrr^Mjo^sjSue J WA.WT5JAUG KIANGJ F S-Vr-;FoÈTSjOU sumtsjoo* ~'G^"*JAÖT5-)00v» •UAHMIHG ®»KWT0H !am0y_ WATOO- JAR>- macao hou&<oho>(3*;. po*T) kipengtsjoü - KM Verwachting: Matige Noodooste lijke tot Noordelijke wind betrokken tot zwaar be wolkt, mogelijk nog buier van sneeuw of natte sneeuw, temperatuur om het •vriesi punt. Verdere vooruitzichten: Tijde lijk opklarend met vorsl des nachts. Naar wij vernemen, is Prins Berm hard normaal herstellende. Het is nog niet zeker of de Prins vóór Kerstmis weer op Soestdijk zal terugkeeren. Doch mocht zulks niet het geval zijn, dan behoeft dit geen aanleiding te zijn tot ook maar de geringste bezorgdheid over den ge zondheidstoestand van den Konink lijken patiënt. Op het heden te Amsterdam gehouden congres voor openbare gezondheidsregeling heeft Prof. Dr. N. H. Swellengrebel een be langrijk referaat gehouden over de Malaria bestrijding in Nederland. De hooggeleerde spreker wees er op dat malaria vooral in Noord Holland en Friesland van beteekenis is. Buiten deze provincies is men zich nau welijks van haar bestaan bewust. In de Noordhollandsche malariadorpen is de zieke een echte volksplaag, waaronder vooral zij gebukt gaan, die toch reeds zwaar belast zijn, n.1. de arme, maar aan kinderen rijke, gezinnen. Noch het oude beproefde kinine, noch de nieuwe malaria-middelen plasmoquine en atebrine kunnen aan dien toestand iets veranderen: ze kunnen de malarialijders genezen, maar ze kunnen niet beletten dat sommigen van hen gezonde parasie tendragers worden. Hier te lande worden anophelesmuggen slechts van half Augustus tot einde Decem ber met malariaparasieten besmet gevonden In dien tijd brengen ze de ziekte kiemen op den mensch over, die daardoor echter eerst in het volgend jaar malaria krijgt. Zij houdt daarbij verder rekening met de omstandigheid, dat die besmette muggen slechts in de woningen van de ge zonde parasietendragers te vinden zijn en dat de laatsten vooral in de kinderrijke ge zinnen voorkomen. Op grond hiervan is ge durende het najaar van 1936 in eenige Noordhollandsche dorpen een systematische vernietiging van anophelesmuggen uitge voerd, in de kinderrijke huizen van die dor pen. Daarna is in 1937 een sterke vermin dering der malaria (tot op 1/10 van het vo rige jaar) kunnen waarnemen, welke in na burige, onbehandelde dorpen ontbrak. Het is te hopen, dat de regeering (het provinciale bestuur en sommige Noordhol landsche gemeenten doen in deze reeds alles wat ze kunnen) de Noordhollandsche commissie in staat zal stellen deze bemoe digende ervaringen aan andere in nieuwe dorpen opgedaan, te toetsen. Hoe sneller dit geschiedt, des te eerder zal deze methode der malariabestrijding, welke zich nu nog in het stadium van proefneming bevindt, aan de pnactijk doorgegeven kunnen wor den. Op beide inleidingen volgde een uitge breide gedachtenwisseling. Gevecht in Palestijnsch heuvel land. In de heuvels bij Toelkaram in Palestina is het tot een gevecht tus schen een Arahische bende en troe pen gekomen. Vier Arabieren wer den gedood, andere gewond. De sol daten schijnen geen verliezen gele den te hebben. In een openbaar park te Nabloes is een bijeenkomst gehouden ten teeken van pro test tegen den moordaanslag op den burge meester. Meer dan 3090 personen waren aanwezig. De tot de gematigde Arabische partij jjehoorende redenaars keurden de ter roristische methoden af en verbonden zich, met een beroep op don Koran, plechtig tegen de misdadigers op te zullen treden Na de bijeenkomst verzochten de notabe len van Toelkaram den autoriteiten wape nen te mogen dragen voor hun persoonlijke vettigheid. J

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1