De Arabische vrijheidsbeweging De brug tasschen Europa en het Verre Oosten Hollandsche Mij* van Landbouw V (slot) De noodlottige aanrijding op den afsluitdijk Uit onze Omgeving {KTBERICHTEN|3 (door onzen specialen correspondent) Bagdad, Der. 1937. Men kan Irak wel de voorvechter van de Arabische vrijheidsbeweging noemen. Mesopotamië het tegenwoordige Irak heeft een geschiedenis, die tot duizenden jaren voor Christus' geboorte teruggaat, maar overigens in geen enkel verband met het gebeuren van de laatste jaren staat Het is het land, waarin volgens de Bijbel melk en honig vloeide Doch deze heer lijkheden behooren tot het verleden. Op het oogenblik vloeit er in Irak nog slechts olie en nog eens olie. HOE ENGELAND ZIJN BELOFTEN VERVULDE. De Turken, die Mesopotamië een Perzic ontroofden, bestuurden het reusachtige ge bied, waarin hoofdzakelijk bedoeïnen van het Mohammedaansche geloof woonden, met straffe hand. Dat het daarbij nog al eens tot strijd kwam, is begrijpelijk. Want de gewapende stammen stonden van oudsher op het standpunt, dat het land groot en de kalief ver was. Reeds omsreeks 1750 trachtten de gouver neurs van Mesopotamië, zelfstandigheidsbe wegingen in het leven te roepen, die soms ook gelukten. Maar dit eerste streven naar vrijheid was meer het ideeëngoed van een sterken, oorlogszuchtigen gouverneur en zijn geslacht dan van het Arabische volk, want de nomadiseerenden Arabier stond niet ach ter een dergelijke beweging. Hij kende geen territoriale grenzen, geen wereldlijk heer- scher. Hij kende slechts Allah en zijn kalief. Het verval van het Turksche rijk. Eerst bij het begin van het verval van het Otlomaansche rijk en de groote nederlagen van het Turksche leger in Europa, begon het volk, voor zoover het handel met de bui tenwereld dreef, ook politiek te den ken, wat tot gevolg had, dat kort voor den wereldoorlog in Mesopota mië de eerste nationalistische veree- nigingen werden opgericht. Deze ontplooiden langzamerhand een groote activiteit en te Bagda werd het eer ste orgaan der Arabische vrijheidsbeweging, de „Nahda" uitgegeven. Toen brak de we reldoorlog uit. Turkije koos de zijde der Centrale Mogendheden, nadat Italië-in 1915 uit het verbond met Duitschland en Oosten rijk was getreden. De Turken hoopten op deze wijze het door Italië veroverde Tripo- litanië zuiver Mohammedaanscli gebied in Noord-Afrika terug te kunnen winnen. De toenmalige sultan Abdoel Ilamid greep, om zijn doel sneller te bereiken, naar het twijfelachtige middel der proclamatie van den Heiligen Oorlog, d.w.z. dat alle geloovi- ge Mohammedanen tegen de „ongeloovigen", dus de Christenen, de wapens op moesten nemen. Van deze „ongeloovigen" waren intusschen de bondgenooten van den kalief, de Duit schors en Oostenrijkers, uitgezonderd. Dat was echter een poging, die volkomen mis lukte. De Mohammedaan in zijn primiti viteit begreep wel, dat het zwaard van den Islam tegen de ongeloovigen gericht moest worden, maar dat er twee soorten „ongeloovigen" zouden zijn, wilde er bij hem niet in, want daarvan staat ook' in den Koran, dien hij anders blindelings volgt, niets geschreven. De 70 millioen In dische Mohammedanen namen dan ook in het geheel geen notitie van den oproep van den sultan. Het Engelsche goud lokte. Daar kwam nog bij, dat de Engelsche agenten van den Intelligente Service hun werk in het Arabische land uitstekend wis ten te verrichten. De beroemde overste Law- rence heeft in zijn boek „De opstand in dè woestijn" beschreven, hoe meun de Arabieren niet slechts tegen de Centrale Mogendheden, maar ook tegen het Kalifaa; ophitste. In den Oriënt spreek naast de Koran geld de duidelijkste taal en Lawrence was met En- gelsch goud niet karig. Maar ook met nog iets anders werden de Arabieren gewonnen, namelijk met de belofte, dat wanneer Engeland den oorlog gewonnen zou hebben de Arabieren bevrijd zouden worden en zelfstandige staten mochten stichten. Reeds op 15 October 1916 koos koning Hoessein van den Hedsjas de zijde van Engeland en verklaarde den Turken den oorlog. En kor ten tijd later, in Maart 1917 moest ook Irak door de Turksche troepen, dip onder bevel van Duitsche officieren stonden, opgegeven worden. De Engelschen trokken Bagdad binnen. De Engelschen trokken Bagdad binnen, verklaarden daar als bevrij ders, niet als overwinnaars geko men te zijn, prezen de eeuwenoude cultuur van Mesopotamië en beloof den het land een eigen regeering wanneer de bevolking bereid zou zijn, met de Britten samen te wer ken. Doch het was slechts een belof te en maandenlang gebeurde er niets. De Arabieren werden onrustig. Toen ver rasten de Engelschen de Arabische bevol king in November 1918 met een nieuwe proclamatie, waarin gezegd werd, dat de Arabische landen Irak, Syrië m de Libanon wel een eigen regeering konden krijgen, maar dat dit slechts onder bescherming en toezicht van Engeland en Frankrijk zou kunnen gebeuren. Maar van vrijheid hoorde men verder niets en op 25 April 1920, dus bijna twee jaren na de bezetting, werd Irak tot een Britsch mandaat.. De Arabieren voelden zich bedrogen. Revolutie. Nog in Juni van hetzelfde jaar brak er een groote revolutie uit en wel arresteerde men de leiders, maar in Engeland had men genoeg van den strijd en men gaf Irak.zijn eigen regeering. Een half jaar later kwam te Cairo een conferentie bijeen, waarop besloten werd aan Irak de volledige vrijheid te geven. Emir Faissal, zoon van koning Hoessein, werd koning van het land, dat tijdelijk in een Engelsch protectoraat werd veranderd. Dit protectoraat is intus schen in 1930, toen Irak lid van den Volken bond werd opgeheven. De Engelsche invloed is echter blijven be staan. Door een militair verdrag hebben de Britten zich van twee luchtvlootsteunpunten verzekerd en door een handelsverdrag van de Iraksche olie. Onder politieken strijd heeft Irak weinig te lijden: het herhaaldelijk wisselen der re geering is meer aan religieust: meenings- verschillen te wijten. Irak was steeds de voorvechter der Arabi sche vrijheidsbeweging en alles wijst er op, dat het dit, als machtigste Arabische staat met een leger van 40.000 man ook verder zal blijven. IMPOSANT BERGLANDSCHAP. De Pordoi-pas in de Dolomieten, waar dezer dagen tien personen onder oen lawine bedolven raakten en gedood werden. Matroos krijgt IS dagen. J. V., die 7 September 1937 de aanrijding veroorzaakte nabij Zurich (Fr.), waarbij twee d-ooden te betreuren vielen is gisteren door den Zeekrijgsraad te Willemsoord ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. PAARDENFOKKERIJ IN NOORDHOLLAND De provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noordholland deelt ons het volgende mede: Het werkplan voor 1938 is al weer vast gesteld en slechts in enkele opzichten wijkt dit af van dat van 1937. Belangrijk is dat f 200 is uitgetrokken voor den invoer van warmbloedmerrieveulens, welke dieren te Hoofddorp moeten getoond worden op nader te bepalen datum. Het totale bedrag aan premiën voor de trekpaarden is aanmerkelijk verhoogd; dat voor de warmbloeden is in totaal iets ver minderd. Wederom is een premie ter beschikking, groot f 100, voor den invoer van een warm- bloedhengst, die te Utrecht ter centrale keu ring geprimeerd wordt. De keuringen voor merriën zullen worden gehouden te Cocksdorp (alleen koudbloed) Slootdorp (beide typen), Hoofddorp (idem) en Heiloo (alleen warmbloed), zoodat de keuring te Schagen is vervallen. De regelingscommissie is van oordeel, dat voor beide richtingen der paardenfokkerij in den Wieringermeer een toekomst ligt, evenals dat in het Zuiden der provincie in Hoofddorp (Haarl. meer) het geval is. Voor de primeering van hengsten van 10 jaar en ouder zijn beperkende bepalingen gemaakt. De premiekeuring voor trekpaard hengsten zal worden gehouden te Hoofd dorp 20 Januari a.s. en in dezelfde plaats voor tuigpaarden op 24 Februari d.a.v. KOEGRAS JULIANADORP. Collectief contract vaste arbeiders. Omtrent het bovenstaande werd ons medegedeeld, dat door de vakbondbestuur ders alhier, met het bestuur van de plaat selijke werkgeversvereeniging in het land bouwbedrijf te Koegras en Julianadorp op 5 Nov. j.1. opnieuw werd geconfereerd over de afsluiting van een collectief con tract voor de vaste arbeiders. Van werk geverszijde werd het volgende loonaanbod gedaan: een weekloon voor gehuwde ar beiders van f'16.vrije woning met tuin en 2 liter melk per dag. Voor de onge huwde arbeiders boven 22 jaar zou een weekloon van f 17.50 zonder emolumenten betaald worden. In de vergaderingen van de diverse bonden kon men zich in het al gemeen wel met 't aanbod vereenigen Voor een tweetal punten werd echter nog om wijziging verzocht. Deze voorgestelde wijzi gingen zijn echter door de werkgeversor ganisatie afgewezen. Thans zal dus met de werkgevers een contract worden afge sloten. zooals dit op 5 Nov. j.1 .is overeen gekomen. ANNA PAULOWNA BREEZAND CHR. DEM. UNIE De afd. van de C.D.U. hield in het ver gaderlokaal van de Evangelisatie een „fami lieavond." De heer R. Campagne, voorz. van de afd. opende op de gebruikelijke wijze en zette uiteen hoe het feit, dat in deze gemeente bij de verkiezingen 103 stemmen op de partij werden uitgebracht, aanleiding was tot het beleggen van deze vergadering tot het winnen van meer leden. De heer E. Sanders declameerde nu „Een Waardig Christen," de heer Van Bruggen, Duyser en H. Sanders hielden een samen spraak „De Trouwlustige" en de heer Sloot weg droeg „Het Kanarievogeltje" en „Han nes uit dineeren" voor. Daar de twee sprekers, die voor dezen avond waren uitgenoodigd, niet aanwezig konden zijn, zette de lieer Campagne doel en streven van de C.D.U. uiteen, daarbij vooral aandacht schenkend aan de pro grammapunten: staatspensioen en ontwape ning." De heer Van Bruggen declameerde ver volgens „Kerstmis op het slachtvcld" en de heer G. van Apeldoorn „Ballade van den onbekenden soldaat" en nadat de heer Slootweg nog „Het lied zonder eind" had gezongen, gaf de heer Van Bruggen een overzicht van het korte bestaan van de afdeeling. Weer volgde declamatie, nu meer in hu- moristischen trant, door den heer Van Apel doorn en dan betoogde de heer Sanders, dat de C.D.U.-ers niet minder dan de A. R-Godswoord belijden en dat de partij zal blijven groeien, als men de regeeringsjio- litiek ten opzichte van de minstdraagkrach- tige maar goed nagaat. De heer Campagne richtte zich in z'n slotwoord in het bijzonder tot de aanwezige katholieken, de K.D.P. vrienden, en sprak den wensch uit dat ook zij, hoewel ze hun kamerzetel moesten prijsgeven, niet zullen verslappen. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. N. Mosk van Den Hel der; J. Hollema van Schagen; mej. J. Tau- ber van Purmerend. Vertrokken: Mej. H. Hoogeveen naar Wieringerwaard; mej. E. C. Tuinman naar Amsterdam; L. Koppelaar naar Amster dam; J. p. Kapitein naar Wieringen; A. WitsmeerKuiper naar Schagen; mej. A. v. d. Klooster naar Wieringen", A. Bosma van Helden naar Noordwijk; mej. D. Jenin- ga naar Den Helder; mej. P. Boerdijk naar Wieringen;. W. H. Mevisscn en gez. naar Boxtel. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritje, dochter van M. Wig- gers en E. II. Oudshoorn; Nicolaas Mari- nus, zoon van J. N. Stecnvoordon en J. Schoute; Anton .Tacobus, zoon van N. Ka ter en A. van Wijk; Adriaan, zoon van. S. Spigt en G. M. v.an Oudenaarde. Getrouwd: T. Bosma en A. van Helden. Overleden: Wed. J. van der Poel—Abra- hamse, oud 79 jaar; wed. J. M. Visscher— Bakker, oud 60 jaar; J. de Smit, oud 85 jr. Politie, Gevonden: portemonnaie met inhoud; want; wollen dames handschoen; alpino muts; klein jong hondje. Verloren: paar motorhandschoenen en vulpen; portemonnaie met inhoud; rijwiel- Plaalj0' WIERINGEN DEOEVER. Alg. verg. IJsclub „Voorwaarts". In het café van den heer P. Plooi, ver gaderde Woensdagavond de ijsclub „Voor waarts". Te ruim 8 uur opende de voorzit ter, de heer C. Tijsen, de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Aanwezig waren 12 leden. Hierna kreeg de secretaris, de heer Jb. Tijsen, het woord voor 't voorlezen der no tulen, welke onveranderd en onder dank zegging door den voorzitter werden goedge keurd. Vervolgens was 't de beurt aan den penningmeester, den heer P. D. Spaan der. om rekening en verantwoording van de kas te doen. Een batig saldo van f 77.44 bleek in kas. De heeren Berghorst en van Treuren waren aangezocht voor kascom- missie; zij hebben de boekhouding in orde bevonden. De penningmeester kreeg hier voor een bedankje van den voorzitter. Het vorig jaar was er een aanmerkelijk hoo- ger batig saldo, maar door tegenspoed met 't aanleggen van de baan, en geen ijs, was de kas aardig geminderd. Hierna volgde bestuursverkiezing. De heeren P. D. Spaander en Jb. Tijsen wer den herkozen. Verder wordt er besloten om nieuwe leden f 1.te laten betalen en dan vervolgens de bestaande contributie van 50 cent. Er wordt besloten om de eer ste wedstrijd een gewone algemeene hard rijderij te doen zijn. In 't vervolg zal de omroeper bekend maken, dat er een be langrijke wedstrijd wordt verreden. Vervolgens staat op de agenda de in schrijving voor de kramen. Na veel over en weer gepraat wordt besloten dat er moet worden ingeschreven voor één stal letje met rookartikelen en twee stalletjes voor consumptie, uitsluitend voor leden, die langer dan één jaar lid zijn der ver- eeniging. Dan de verlichting deri baan. Daar de aankoop van de benoodigde materialen te hoog is. is de heer van Treuren bereid om de verlichting aan te leggen met een kleine huur voor het materiaal. Daar de rondvraag niets meer oplevert, sluit de voorzitter te ruim half twaalf de vergadering met nog een pluimpje voor den heer Joh. Heijligenberg voor de schit terende afwerking van den dijk, door hem aangelegd rond de bekisting, welke laatste 't vorig jaar zoo'n fiasco is geworden. ZEDENMISDRIJF Na een langdurig onderzoek is het aan de Rijksveldwachters van Oosterland en Den- Oever, en wel de heeren Kloprogge en De Jong, gelukt de hand te leggen op een per soon, een zekere B., wonende te Den Oever welke persoon reeds lang er zijn werk van maakte ontucht te plegen met minderjari gen. Bedoelde persoon, die aan die Rijks veldwachters een volledige bekentenis af legde, is in het arrestantenlokaal te Hip polytushoef ingesloten, en zal op transport worden gesteld naar Alkmaar, alwaar hij voor den heer Officier van Justitie zal worden geleid. Dit is nu reeds het derde geval van eenzelfde strekking dat te Wie ringen werd gepleegd. Er wordt dus wel onder deze duistere ele menten een radicale opruiming gehouden waarvoor hier een woord van hulde aan die Rijksveldwachters zeer zeker op zijn plaats „Als de heele wereld haar vee teelt beperkt, moeten wij 't ook doen!" Ir. Huisman spreekt voor een zeer druk bezochte vergadering. Donderdagavond j.1. vergaderde in hotel „Centraal" de IIoll. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen. Als te ruim acht uur de heer Bosker de bijeenkomst opent is de zaal tot in alle hoeken bezet. De voorz. verwelkomt in 'fr bijzonder den spreker van den avond, den heer Ir. T. P Huisman, secr. van 't Hoofdbestuur der maatschappij en geeft den heer Huisman ter stond het woord. De heer Huisman herinnert aan de uit spraak van de minister, dat de tot op heden genomen maatregelen de boeren niet tot grootere welvaart zullen brengen. Indien grootere welvaart komt dan moet de oorzaak hiervan gevonden worden in meer afzet, hoogere prijzen of iets dergelijks. De organisatie is echter ook druk bezig. Spr. stelt de vraag: „Is 't mogelijk de Landbouw-Crisis-maatregelen te missen?" Eerst behandelt .spr. de akkerbouwgewassen De rogge en gerst zijn f 1 a f 2 beneden het invoerniveau. Wat de suikerbieten aangaat hier over kan ik kort zijn, aldus spr. We zijn internationaal verbonden waar door we niet meer produceeren dan er verbruikt wordt. We kunnen hier de Crisismaatregelen niet missen. Wanneer er over de aardappelen tocltheffing cn clcnaturatietoe- sla£ gesproken wordt voelt u wel dat dit noodij? is! De maatregelen zijn van belang. De verminderende export veroorzaakt de ms'smaatregelen. Er wordt vandaag de dag iJ/o van de opbrengst uitgevoerd. Aan Inntscmand wordt niet meer geleverd. En geland doet net, als ieder ander land, t' be schermt zijn eigen landbouw en 't heeft naast de invoerrechten de contingenteering gemaakt. Ik zou nog wel meer kunnen noemen, maar dit is genoeg. Als we nu alle maatregelen afschaf fen, dan liep alles doodgewoon fout. De veehouderij. We hebben hooge heffingen op oliën, vet ten. margarine enz. Deze moeten blijven. De 'regeling met de kaas moet blijven. Hier hebben we geen last van, maar van de teeltbeperkingen op kalveren, mestvarkens enz. wél, Thans exporteeren we 500.000 varkens, dit is practisch onze geheele uitvoer. We wil len wel meer uitvoeren, maar we mógon njet. De varkens. Als we de teeltregeling van de varkens los maken, wat dan? Wel, alle varkens houders gaan uitbreiden. Vroeger was dit ook wel eens 't geval, maar dan kon de export worden verhoogd, maar 't is nu 5 honderd duizend en daar blijft het bij. Nu we een muur hebben om ons land, waar binnen we moeten blijven, kunnen we de maatregelen niet kwijt. Zoolang de heele wereld z'n veeteelt blijft beperken, moeten wij ook. Kalveren-beperking. Als de teelt vrij was, dan zou het, wat de melk aangaat, wel gaan, maar dan is er nog de vleeschkwestie. Over den tuin bouw wil ik u hier niet spreken. Onze conclusie is dus: Dat 't opdoeken van deze maatregelen niet kan, of er moet een radicale omzetting komen, maar dan moet er heel wat gebeuren. Dan moet 't grasland gescheurd worden voor voe- der~ewassen, voor de veeteelt; er wordt minder krachtvoeder genomen, misschien dat er voedergewassen over zijn en dan zou de veestapel weer liitgebreid moeten worden. Wat nu onze perspectieven zijn? Wat echter ook belangrijk is, wij kun nen op de markt niet tegen andere lan den concurreeren, dit komt doordat zij veel meer gedevalueerd hebben dan wij. W" zijn 19 pet. gezakt, maar Denemarken 51 pet. Argentinië 58 pet. enz., zoodat bijv. in Denemarken de fabriekskosten op de bo ter 10 pet. gedaald zijn in de jaren van '29 tot '35. In Hollandsche geld zou dit 57 pet. zijn. Zulke landen hebben een veel lager productiepeil. Onze boter is bovendien in Engeland met 15 ct. per kilogram belast, Alzoo zijn hier ook niet veel perspectieven. Wat het binnenland betreft, na de crisis werd op eigen markt sterker geconcur reerd. Vrije concurrentie is niet goed. Toen kwam de ordeningsgedachte. En op basis van de ordeningsgedachte zijn de laatste ja ren reeds 3 wetten aangenomen. De eerste is het bindendverklaren van de collectieve contracten. Dit voor 't loonpeil. Er wordt gewerkt. Moeten we nu naar de vrijheid terug met de wetenschap dat dan de andere groepen van de bevolking ons alleen laten staan? Of moeten wij eischen van de Nederlandsche Volksvertegenwoordiging en het Nederland sche volk een evenredig loonpeil, zoodat wij gelijk behandeld worden als de anderen?, Wij voelen als organisatie, dat de boerenstand voor de vrijheid is. We kunnen echter niet zeggen: laat de boel maar loopen. De maatregelen die we op 't oogenblik hebben, moe ten we handhaven. De regeering wil ze echter over doen aan de organisatie, we blijven echter ge dwongen door de regeering en onze verant woording wordt veel grooter. Met de opmerking, dat de vooruitzichten nu juist niet zoo schitterend zijn, besloot spr. zijn rede. Een welgemeend applaus beloont spn voor zijn vlotte en duidelijke uiteenzet ting. De heer O. J. Bosker dankt den spreker. Spr. doet mededeeling, dat het de com missie van de paardenfokkerij gelukt is de keuring te Slootdorp te krijgen. Voorts wordt medegedeeld, dat medio Ja nuari een lezing door den heer Dijt zal worden gehouden. De heer J. Veerdig Sr. brengt hierna rap port. uit over de boeken. Het batig saldo over 1936 bedraagt f258.82. Er zijn 10 aandeelen van den veewagen afgelost, terwijl het bestuur de machtiging verkrijgt deze zaak zoo spoedig mogelijk af te wikkelen. Naar aanleiding van 't gesprokene worden eenige vragen gesteld, welke naar genoegen worden beantwoord. Uitvoerig wordt nog besproken hoe men aan het aant'al kalveren bij de beperking komt. De heer Veerdig stelt nog een vraag om trent uitgifte van gronden in de Meer. Daar dit geen betrekking heeft op de rede wordt vrager door den voorzitter geantwoord. Na dit punt uitvoerig liesprokcn te hebben wordt besloten een bezoek aan de Wieringermeer- directie te brengen, om dan over deze zaak te spreken. Na nog een opwekking om zich bij de Holl. Mij. van Landbouw aan te sluiten, volgt sluiting. DEN HELDER, (Eierveiling) 16 Dec. '37. Aangevoerd kipeieren 12360 eendeieren 41. 48—51 kg. 450—500; 52—54 kg. 470—500; 55—57 kg. 410—530; 58—60 kg. 500—570; 61- 63 kg. 520—570; 61—74 kg. 540—600; eendei eren 400 EIERVEILING SCHAGEN. 16 Dec. Aanvoer: 36.000 kipeieren: 5456 Kg. 4.90 —5.30. 56—58 Kg. 5.30—5.35, 58—60 Kg. 5.35 —5.60. 00-62 Kg. 5.60—5.65, 62—65 Kg. 4.654.90. eendeieren 3.60. per 100 stuks. WARMENIIUIZEN, 16 Dcc. 1937 roode kool f 1.80—4.10; gele kool f 1—1.30; deensche witte kool f 1.20—1.60 spruitkonl f 8.1014.90; drielingen f 6.707; uien f 7.90 8.20 grove uien f 7.908.20; poon f 2.40 aangevoerd 59400 kg. roode kool, 13800 kg. gele kool, 20.600 kg. d. witte kool, 100 kg. spruitkool, 6575 kg. uien, 4300 kg. peen. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Dec. Uien 7.60—8.40. drielingen 7.107.40, grove 7.908.10, stek 3.804.40, peen 2.70, kleine peen 1.kroten 1.60, roode kool 1.50—4, spruiten 7.60. rammenas 1.gele kool 1 160, knolselderie 2.D. witte kool 0.30— 1.60, «avoye kool 12.30, bloemkool 5.10— 5.80. 2e soort 2.20, andijvie 0.60. NOORDSCHARWOUDE. 17 Dec. 500 kg. bl. eigenheimers 2.60; 4400 kg. uien 7.908.10 drielingen 7.50 grove 7.80— 810; 2 )00 kg peen 1.902.20 kleine peen 70 0.80 7200 kg. roode kool 2.20—3.70 16000 kg. gele kool 11.20 54700 kg. d. witte kool S01,60 6075 andijvie 6070

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8