Het verboden grondgebied 0-5 Dini Hceselaars klopt Jopic Waalberg! Luxemburg-Zuid Nederland Nieuwe ijsbaan te Amsterdam geopend „Wij blijven Sociaal-Democraten!" De „Harmonie" te Groningen in brand Nieuw clearingverdrag met Duitschland Postvluchten op Iodj ie Radioprogramma SPORT Juue/nmm door Dennis Wheatley Slaats en Pellenaars winnen te Brussel Actie tot verlaging der electriciteitstarieven Candidatcn voor het voorzifter schap der R.K. Staatspartij Samenwerking in bloembollenbedrijf bepleit Wedstrijden der Alkmaarschc waterratten. De Alkmiaarsche „Overdekte" was gister avond geheel uitverkocht ter gelegenheid van de jaarlijksche nationale zwemwedstrij den der Alkmaarsche Waterratten. Het vrij zware water was oorzaak, dat de tijden slechter waren dan verwacht mocht worden. De grootste sensatie van den avond was de overwinning van Mej. Hee selaars op Jopie Waalberg op de 100 m. schoolslag. Vlinderslag bracht overwinning. De Rotterdamsche dankte deze overwin ning aan den vlinderslag, dien zij op de eerste 50 meter toepaste. Daardoor kreeg zij bijna twee meter voorsprong. Toen zij echter op de derde 25 meter een gewonen schoolslag ging zwommen, haalde Jopie Waalberg den achterstand in en het laatste keerpunt werd gelijk gönomen. Onmiddellijk daarop ging mej. Heeselaars weer tot den vlinderslag over en met in spanning van al haar krachten wist zij met handslag te winnen 'in 1 min. 25.6 sec. Corry Kint had op de 100 m. rugslag wei nig moeite mot Dini Werkmeester en Iet v. Feggelen, die. de tweede plaats bezette. Mej. Kint maakte een tijd van 1 min. 15.8 sec. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter Sipkema was onbedreigd de sterkste op de •200 m. borstslag heeren, 2 min. 24 sec. Met bijna een halve baan voorsprong won hij voor van Schouwen en van Heombergen. Hoes vel Smitshuyzen een hall uur tevo ren reeds beslag had gelegd op de eerste plaats op de 100 m. rugslag in het junioren nummer, (1 min. 15.6 sec.) had de Neder- landsche kampioen nog reserve genoeg, om op de 200 m. schoolslag de Vries uit Utrecht te kloppen met groot verschil (Tijd: 2 min. 49,9 sec.) Uoet&at 92. „Dat spjjt mjj", zei hij glimlachend. „Maar heusch, ik ben zoo moe. Ik zou graag naar bed gaan." „Wat spreken wij voor morgen af?" vroeg hij. „Ik had gedacht, dat wij een autotochtje zouden kunnen maken. Daar houdt je toch zoo van, niet?" Zij schudde haar hoofd. „Neen, ik wil mor gen eens heel lang in bed blijven." „Ook goed, als je daar behoefte aan hebt," zei hij eenigszins gemelijk. „Hoe doe je met de lunch?". „God bewaar me," zei hij met opgetrokken wenkbrauwen. „Als je nog van plan veran Touba breekt een been. Geflat teerde Nederlandsche zege op on bespeelbaar terrein. Gistermiddag is voor ongeveer 2500 toe schouwers te Dudelingen (Luxemburg) een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Luxem burg en Zuid-Nederland, welke in een ge flatteerde 50 zege voor onze landgenooten is geëindigd. Er deed zich een onaangenaam feit voor, doordat de linkshalf van Luxem burg, Touba, kort voor het einde van den wedstrijd, welke op een meer dan slecht veld werd gespeeld, een dubbele beenbreuk op liep. Sneeuwjachten hadden het veld onbespeel baar gemaakt. Het storten van zand bracht geen uitkomst. Het spelpeil was zoodoende niet, wat men mocht verwachten. In het Zuid-Nederlandsch elftal speelden, behoudens de B.V.V.er Van Beek en de Ju- lianaman Vondenhoff, slechts N.A.C.- en P.S.V.-spelers. De N.A.C. man Van der Linden was de ster van het veld. De Luxemburgers hadden om de 04 nederlaag te Rotterdam te wre ken, hun ploeg versterkt met vier nieuwe le den. Het heeft niet geholpen. Slechts in de tweede helft deden de Luxemburgers enkele gevaarlijke stormaanvallen, maar konden hun veidmeerderheid niet in punten uit drukken. W,Le£Aenneri I Vier ronden voorsprong in zes- uurs koppelwedstrijd. De jaarlijksche zes-uurs koppelwedstrijd, welke gisteren te Brussel werd verreden is gewonnen door Slaats-Pellenaars, die hun buitengewone klasse demonstreerden door met vier ronden voorsprong op nummer twee te winnen. De uitslag luidde: 1. SlaatsPellenaars, afgelegde afstand 250,940 km. Op vier ron den: 2. BruneauDe Bruycker 24 pnt. Het koppel PijnenburgSylver Maes eindig de als 4e met zes ronden achterstand en 7 pnt., hét koppel Piet en Jan van Kempen als 10e met tien ronden achterstand en 15 pnt. Terwijl een druilerige regen uit een egaal grijze lucht gestadig neerdaalde en een zacht windje over het rimpelende water streek heeft de burgemeester van Amster dam, dr. W. de Vlugt Zaterdagmiddag de nieuwe baan der Amsterdamsche IJsclub nabij het Olympisch Stadion geopend. De voorz. van de Amsterdamsche IJsclub de heer J. ter Haar Jr. had tevoren in de groote zaal van hot nieuwe clubgebouw die openingsplechtigheid ingeleid. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op den voorzitter van don Kon. Ned. Schaatscnrij dors bond, mir C. P. Eecen Gzn. Herhaaldelijk is, aldus de heer ter Haar, de klacht geuit dat tengevolge van het groo- te aÉntal bezoekers de oude ijsbaan op het Museumterein eerst geopend kon worden, wanneer het ijs dik en sterk genoeg was om den zwaren druk te weerstaan, zoodat de leden van de ijseluh nog geen gelegenheid hadden de ijzers onder te binden op hun eigen terrein, terwijl overal elders reeds druk gereden werd! Aan deze klacht maakt de nieuwe ruime baan voorgoed een einde, besloot spr. Nadat vervolgens de tonen van het Wil- helmus verklonken waren, hoesch de burge meester de vlag en bracht een driewerf hoe ra uit op de toekomst der nieuwe banen, waarmede de aanwezigen van harte instem den. dert, kan je het mij laten weten. Goeden nacht." Hij draaide zich om en verdween. De hertog en Rex onderhielden zich met den directeur van het hotel. Zij hadden de juweelen in een servet gebonden en nu waren zij bezig den inhoud van het servet over te pakken in drie stevige enveloppen. Z(j werden met lak verzegeld voor zij m de safe van het hotel werden opgeborgen. Gerry Brooks wenschte goeden nacht en verliet het hotel. De vier vrienden bleven nog een oogenblik in de hall napraten. Simon hinlste naar de portiersloge en vroeg om zijn sleutel, dien de man hem met een overhan digde. „Wel," zei hij, „ik ben werkelijk nieuws gierig, van wien die brief kan zijn. Alleen op het kantoor weten zij waar ik ben." Hij maakte de enveloppe open en vond in den brief een andere enveloppe. „Deze brief is geadresseerd aan Miriams huis," zei hij tegen Richard. „Ik kan mij niet indenken, wie mij geschreven kan hebben Zij hebben hem van mijn kantoor doorgestuurd naar hier." „Er zit een Russische postzegel op," zei de hertog belangstellend. De scheuring In de S.D.A.P. Paul Kiès spreekt. De Haagsche afdeeling van het Comité- Anema, ontstaan na het royement van den heer Paul Ki^s, hield gisteravond een ver gadering in de groote zaal van den Dieren tuin te Den Haag. De heer J. Borgman, voorzitter van de Haagsche afdeeling zeide, nadat eenige in terrupties geuit waren, dat ieder, die de orde van deze vergadering zou verstoren on middellijk verwijdrd zou worden. (Applaus). De heer J. van Droge uit Friesland deelde mede, dat de heer Anema (evenals de heer Kiès geroyeerd niet aanwezig kon zijn en wijdde enkele woorden aan het conflict-Kiès. De heer Paul Kiès verkreeg vervolgens 't woord. Toen bleek dat er voor de groep Friesland geen recht in de partij was te krijgen, zei- de spr., is men tot openbare vergaderingen overgegaan om uiting te geven aan de grieven tegen de leiding der S.D.A.P. Spr. zeide, dat hij reeds 11 jaar als pro pagandist van de S.D.A.P. is werkzaam geweest en zelfs eervolle functies in de partij bekleed heeft. De voorstelling van den heer Albarda, als zou spr. eigenlijk al 8 jaar niet meer deugen, is dus wel on juist. Uitvoerig zette spr. uiteen hoe het Partij bestuur en vooral de heer K. Vorrink heeft ingegrepen op knoeierige wijze in de lijst- opstelling in Friesland. Als gevolg daarvan kwam de voorkeur-actie. De heer Kiès ging in op het „persoonlijke" element, bestaande in feiten, hem door Ds. Banning ten laste gelegd. De argumenten van Ds. Banning heeft spreker in een vergadering weerlegd. De heer Kiès zeide, dat de aange slotenen bij het comité-Anema beslo ten hebben sociaal-democraten te blij ven, niet naar het voorbeeld van Vorrink, maar naar dat van Troelstra. (Groot applaus.) Spr. critiseerde het aanvaarden van ridder orden door leden der S.D.A.P.; het geheele nationale gedoe is bij de S.D.A.P. een ziekte geworden, meende de heer Kiès. Spr. stelde tenslotte nogmaals vast dat het comité-Anema en zijn aanhang de sociaal democratische beginselen trouw blijft. Noord-Hollandsche middenstands organisaties bijeen. Een dezer dagen kwam te Alkmaar een tweehonderdtal afgevaardigden van 60 af- deelingen in Noord-Holland van de drie landelijke middenstandsbonden, op uitnoo- diging van de Commissie uit de drie Mid denstandsbonden tot verlaging van de elec triciteitstarieven in Noordholland, bijeen. .1 - -i >V Na een inleiding door den heer Ir. K. H. Haga werd besloten een intensieve actie te ontwikkelen om te komen tot een meer redelijken prijs voor den electrischen stroom voor den handeldrijvenden en indu- strieelen middenstand. De bijeenkomst kenmerkte zich door een sterke eensgezindheid en het streven om aan het euvel, dat de middenstand door de hooge electriciteitstarieven reeds vele ja ren onevenredig belast wordt, nu eens een einde te maken. Aan alle afdeelingen van de drie mid denstandsbonden zullen nadere schriftelijke .voorstellen door de Commissie worden toe gezonden, welke daarna een punt van be spreking in de ledenveragdcring kunnen uitmaken. De commissie "blijft echter in deze actie de algeheele leiding behouden en zal zich tevens belasten met de uitvoering van uit deze actie voortspruitende werkzaam heden. In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van den partijraad der R.K. Staats partij, is door het prtijbestuur ter vervul ling van de vacature van partij-voorzitter een aanbeveling ingediend van 2 personen, nl. mir. F. Teulings en mr. dr. J. de Quay. Op een voorstel uit de vergadering, dat door het partijbestuur werd overgenomen, is in principe besloten vast te leggen, dat aan den partij-voorzitter representatiekos ten worden vergoed. „Van Valeria Petrovna," riep Simon uit, die inmiddels het couvert had opengemaakt en er eenige vellen beschreven met een kin derlijk handschrift uitgehaald had. „Dat >s nu een ellendige geschiedenis. Zij waarschuwt ons dat Leshkin uitleveringspapieren heeft aangevraagd." Ik heb réden te over om te veronderstellen, dat die uitlevering niet zal plaats vinden," merkte de hertog lachend op. „Weet je dat wel zeker?" vroeg Rex. „Absoluut zeker," antwoordde de hertog kort. „Ik ben bezig zekere stappen te onder nemen, die ons zullen vrijwaren tegeD onaan gename dingen." „Dan is de zaak in orde," zei Rex, terwijl hij luid geeuwde en naar de lift ging. „Ik ga met je mee," zei de hertog. „Ik hoop, dat de gedachte aan dat mooie speelgoed van Marie Lou je niet uit den slaap zal houden." De Reichleau wisselde op fluisterenden toon een paar woorden met den hallportier. „Ik denk dat ik nog wat ga lezen. Ik heb een bijzonder interessant boek gevonden over moordzaken. De theorie van deze dingen lijkt mij bijzonder aardig na al onze practijk". Simon had inmiddels zijn brief gelezen. Hij De muziek speelt lustig door. Op den zolder van de„Harmonie''teGro- ningen boven de biljartkamer, on jek teravond om half negcn een dienstn eisje dat daar toevallig moest zijn, een dikke rook. Hevig geschrokken rende het meisje naar beneden en waarschuwde (ten «p'm tant, den heer II. Tmnema, die onmiddelhjlt de brandweer alarmeerde. Deze rukte m groot materiaal, onder leiding van haar commandant, den heer P. Ploeg, ui Het bleek dat het vuur voornanielijk op den zolder woedde. Dank zij het kiachtf a dig optreden der brandweer konden de vla men met één straal op de waterleiding be dwongen worden. De oorzaak van den h moet worden gezocht in een gasgeiser, - zich op de eerste verdieping bevindt, en welks afgevoerde gassen via een houten lift koker naar buiten worden geleid. Deze gei ser, die zich automatisch in- en uitschakelt, is in brand geraakt, waardoor ook de afge voerde gassen vlam vatten en het vuur zie verder op den zolder kon uitbreiden. Het blusschingswerk nam ruim een uur in be slag. De schade wordt door verzekering ge- 1 Het concert van de Groningsche Orkest- Vereeniging, dat plaatsvond in de groote bovenzaal van de „Harmoniekon zondci stoornis doorgang vinden. De Regeeringspersdienst meldt: Van 7—18 December hebben te Berlijn onderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland in verband met het afloopen van het bestaande verdrag op 31 December 1937. Na moeizame besprekingen hebben deze onderhandelingen tot het re sultaat geleid, dat een nieuw clea- ringverdrag tot stand is gekomen, hetwelk zal loopen tot 31 December 1938. Dit verdrag vertoont slechts weinig afwijking van het tot dusver re bestaande verdrag. Het percen tage aan vrije deviezen, dat aan Duitschland wordt toegekend, werd verhoogd en gebracht op 10 Voorts werden eenige posten, verband houdende met het transitoverkeer en den tusschenhandel, welke tot dusverre niet onder de clearing vielen, onder de nieuwe regeling gebracht, De tèkst van het nieuwe verdrag zal binnenkort worden gepubli ceerd. Onder sanctie en toezicht der re geering. Devaluatie had gunstige resul taten. In zijn openingsrede voor de 185ste alg. verg. van de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur, welke heden in het Krelagehuis te Haarlem wordt gehouden, herinnert de voor zitter de heer Dr. A. J. Verhage aan het besluit van de vorige algemeene vergadering, die zich tegen het voortbestaan der sanee- ringsmaatregelen uitsprak. De minister heeft een beslissing in deze kwestie geno men, waarbij wel rekening is gehouden met de uitspraak der vereeniging, maar waarbij deze uitspraak toch niet is opgevolgd. Sprekende over de prijsbeweging in het afgeloopen jaar, deed spr. uitkomen, dat dit jaar heeft aangetoond, dat in geval van vrije of vrijere prijsvorming het prijspeil niet la ger behoeft te zijn dan bij kunstmatige prijs zetting. Afgewacht moet worden of het prijspeil on- noodig naar beneden wordt gedrukt. Gehoopt moet worden dat de exporteure voldoende koopmanschap en ruggegraat toonen te be zitten om dit te voorkomen. Onder oogen moet worden gezien, of het bloembollenbedrijf de noodige maatregelen als teeltbeheersching en opkoop van het surplus zelf moet en kan uitvoeren, zij het onder sanctie en toezicht van de re geering. Willen wij tot een dergelijk „zelf doen" en „zelf beslissen" onder het bovengenoemde voorbehoud komen, dan zal er een samenwer king moeten komen tusschen de or ganisaties, die het bloombollenvak en de onderscheidene onderdeden daarvan vertegenwoordigen. Spr. hoopt, dat een dergelijke samenwer king tot stand kan komen. Wijzend op verschillende cijfers is spr. van oordeel, dat men over de ontwikkeling van het bloembollenbedrijf in de laatste ja ren niet ontevreden mag zijn. hield hem in een hand omhoog. Hij glimlachte tegen Richard die juist bezig was zijn overjas aan te trekken en op het punt stond het hotel te verlaten. „Zij wil mij de volgende maand in Berlijn ontmoeten, dat wil zeggen als wij niet uitge leverd zijn," zei hij zenuwachtig in zijn hand lachend. „En ga je?" vroeg Richard nieuwsgierig. Simon's schrandere, smalle kop knikte be vestigend. „Ik zal gaan," zei hij. „Valeria Petrovna schijnt door haar optreden haar invloed te hebben verloren. Ik moet dan zien wat ik voor haar doen kan." Q 4. Richard voelde zich ongelukkig en verlaten toen hij langzaam naar zijn hotel wandelde. Hoe kon Marie Lou toch zoo veranderd zijn Waarom wilde zij zoo vroeg naar bed gaan nadat zij bijna den geheelen avond met Rex gedanst had? Hij had nauwelijks een enkel woord met haar kunnen spreken. En dan bovendien nog het feit dat zij zich den gehee len morgen op haar kamer wile schuil houden Er waren nog zooveel dingen in Weenen die hij haar wüde laten zien. En nog lunchen in bed op den koop toe. Het was werkelijk be Reiger (heenreis) Emoe (heenreis) Wielewaal (terugreis) Gier vheenreis) Ibis (terugreis) Nandoe (heenreis) Valk (terugreis) Oehoe (heenreis) Vertrek van Singap. 18 Dec Rang. 19 Dec. Athene 19 Dec. Basra 19 Dec. I Jodhp. 19 Dec. Napels 19 Dec. Singap. 19 Dec A'dam 21 Dec. Aankomst W Band. 18 Dec. Singap. M A'dam 19 Dee Jodhp. 19 DeCi Basra 19 Dec, Alex. 19 Dec, Rang. 19 Dec, Gunstig zijn de resultaten geweest \an bet oDheffen van den gouden standaard. Want terwijl tot December in 1936 voo, f<>2 nüllioen werd geëxporteerd, is in 1937 d; waarde van onzen uitvoer over h* zelfde tijdvak gestegen tot f2< milhoen, Ook al zijn de bedrijfskosten wat gestegen -wat niet alleen een gevolg is van de de- valuatie van den gulden is toch eeg aanmerkelijk voordeel te boeken. Voor liet bloembollenbedrijf was deze maat. reeel te belangrüker omdat de beteekenis van den binnenlandschen afzet die ove rigens alerminst onder dezen maatregel heeft "eleden gering is in verhouding tot het be ang van den export. Wanneer wij doel. bewust afzetverruiming willen nastreven - en spr. meende, dat het oogenblik daartoe gekomen is moeten wij dan ook ons oog op het buitenland richten. DINSDAG 21 DECEMBER 1987. Hilversum L 1875 m. (Tevens over de Jaars. veldzender op 415,5 m.). KRO-uitzending. 4.005.10 HIRO. fi nna 15 en 10.00 Gramofboonmuziek, 11 ^Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.45 KRO-orfcest en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur, 3.02 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.05 „Mensch en Wereld onder Theosofisch zoeklicht", causerie. 4.30 Gramofoonmuzlek. 4.35 HIRO-post. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Zeevaart, techniek en de machinekamer» officieren", causerie. 5.10 De KRO-Melodisten en soilst. (Om 8.48 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Katholicisme en Communisme", eau. serie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lily Mathé's Zigeunerorkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301 m, AVRO-uitzending. 11.11.30 v.m, en 6.30— 7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Lezing „De aanstaande moeder en haaf kindje". 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Het Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-Orkest. 6.30 Lezing „Kerstmislicht op den donker sten dag". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen, 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtrein, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 Actualiteitsflitsen H-00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO' Dansorkest. spottelijk. Zou het mogelijk zijn dat de juwee- len haar beïnvloed hadden Zij was nu onaf hankelijk van hem. Morgen zou zij er wel op aandringen het huwelijk ongeldig te doen maken, vermoedde hij. Het was zeker, hij moest haar haar vrijheid teruggéven, hjj kon niet anders. Hij wilde dat hij wist hoe hij haar voor zich kon behouden. Toen hij in zijn hotel was aangekomen gih£ hij met de lift naar boven en liep de gang door naar zjjn kamer. Hij interesseerde zk* voor niets wat om hem heen gebeurde. Ah®" machig, een verkeerde kamer, mompelde h3. terwijl hij het licht weer uitdraaide. Ik moet zeker op de andere étage zijn. Hij keek naaf het nummer op de deur. Tweehonderd acht' tien. Maar dat was toch goed! Wat was dat' Hadden zij misschien zjjn koffers naar eea andere kamer gebracht in verband met he« feit dat de centrale verwarming hier nie' werkte? Maar dat hadden zjj hem toch moe* ten zeggen. Bij ging terug naar het bureau in de hall- »»A\at hebben jullie met mijn bagage uitge" voerd vroeg hij ontstemd. De nachtbc diende keek verwonderd op. (Wordt vervolgd.}

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2