Kerstpost De automatische telefoon bestrijkt heel Nederland fan Zeeland wil een intern, egalisatiefonds Hoe Japan zijn disch voorziet maakt zeldzame tochten Voorloopige Chinecsche De Italiaansche propaganda in bet Nabije Oosten Het neusje van den zalm regeering bestaat uit verraders Uit onze Omgeving DE EERSTE TREIN RIJDT OVER DE NOODBRUG. Te Heerhugowaard wordt in yerband met den aanleg van den provincialen weg Alkmaar-échagen. een belangrijk spoorwegwerk uitgevoerd. Over de ringvaart aan het einde van den Boterweg wordt een groote spoorweghefbrug en een viaduct gebouwd. In afwachting van het klaarkomen va* dit werk. waarvan de kosten ongeveer een kwart millioen bedragen, rijden de treinen over een houten noodbrug. BRIEFBESTELLERS ALS KERST MANNETJES IN ALLE UIT HOEKEN DER WERELD. EEN PLICHT MET GEVAREN.— De moderne Kerstman laat een groot deel van zijn werk door de post verrichten. Ja er zijn landen, waar eenzame planters en boeren eens in het jaar zeggen: „De post bode komt, het moet dus weer Kerstmis' zijn!" Het is een oude eerzucht van alle posterijen, de Kerstpost ook in de meest afgelegen deelen van de wereld stipt op tijd af te leveren. En daarbij moet men menigmaal eigenaardige methoden toepassen. Vliegtuig en motorslee. Zeppelin en buizenpost dat zijn reeds alle- daagsche hulpmiddelen van de post De Kerstdagen echter eischen dik wijls wel zeer ongewone middelen van vervoer. Om 1 hardst zwemmen met de haaien In den Stillen Oceaan vindt men ontel bare kleine eilanden, waar de post slechts eenmaal in het jaar komt. Meestal woont daar een eenzame blanke planter, die het geheele jaar door tegen de luiheid van zijn handjevol inheemsche arbeiders moet vech ten en slechts zelden zijn grond verlaat, om met de boot levensmiddelen op een nabij gelegen grooter eiland te halen. Grootere schepen kunnen dergelijke eilanden we gens de riffen niet bereiken en juist om streeks Kersttijd is er zooveel werk op de Zuidzee-plantages, dat de bewoners niet dagenlang het eiland kunnen verlaten om de Kerstpost af te halen. Daarom ver- keeren in de Polynesische eilandenwereld bijzonder snelle postmotorbootjes, die hun brieven en paketten in waterdichte metalen bussen met zich voeren. Voor de Kerstdagen kruisen de ze bootjes onophoudelijk tussfhen de verschillende eilanden heen en weer en komt men in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats van bestemming, dan wordt de bus met brieven en andere stukken een voudig over boord geworpen. Een inheemsche postbeambte springt ver volgens in het water en brengt de bus met poststukken tusschen de riffen door naar het eiland, waar op de geadresseerde woont. De dap pere zwemmer moet daarbij^ goed op de haaien letten, wil hij z'jn leven niet tusschen gevaarlijke ka ken eindigen. Meestal loopt echter alles goed af en komt de naakte, bruine Kerstman behou den met zijn Kerstgaven voor den blanke ®an land. en om het hardst loopen met struisvogels. De bestelling te voet speelt in de nog een veel grooter rol, dan men en juist in don Kersttijd moet men dikwips van dit alleroudste middel van vervoer ge kruik maken. Dikwijls moeten de posi. oopers honderden mijlen afleggen om n huizen van sommige planters en ren te bereiken. Hun taak is met gema helijk en weinig benijdenswaardig, *ij kwijten er zich toch op bewonderen. Waardige wijze van. Leeuwen, slangen en ander ongediert maken d he tochten door het woud tot gevaarlijk avonturen. Een dergelijke Kerstbode in Afrika vertelde eens, dat een schaar wilde struisvogels hem hardnekkig acn- tervolgd had. Daar deze vogels even «nel als een paard loopen en a hardheid van hun snavels niet ie onderschatten is, meende de posioo de, dat voorzichtigheid de m van de porseleinkast ia rn 1 zich in een palm. De dwaze bleven den boom echter tot avond belegeren ®n kwam ditmaal op den tweeden plaats van op den eersten Kerstdag op de Oost-Afrikaansche plantage aan. Kerstpost in ijs en sneeuw. Van schaatsen, stelten en vele andere middelen heeft de post zich reeds menig maal moeten bedienen, om Kerstgeschen ken en goede wenschen naar moeilijk be reikbare plaatsen te brengen. De postbode, die de Kerstpost naar het bekende St. Bern- hardsklooster in de Alpen brengt, heeft op skies drie uren noodig om zijn doel te be reiken; maar in den tijd van een kwartier iaat hij zich in razende vaart naar bene den glijden om dan zelf Kerstfeest te vieren. Waarschijnlijk zijn de schilderachtigste postboden van den Kersttijd wel op Ys- iand te vinden; kleine, taaie ponnies, die door hun eigenaars eenige dagen voor Kerstmis aan het dichtst bijzijnde postkan toor worden afgegeven, feestelijk versierd en met een grooten zak haver op den rug. Op den dag voor het Kerstfeest bindt de brievengaarder de verschillende poststukken op den rug van de ponnie en dan laait hij het paardje los. Urenlang draven de die ren door de velden en hei schijnt nog nim mer voorgekomen te zijn, dat een van de paardjes den weg naar zijn meester niet wist te vinden. Kerstpaketten voor de wolven Ook in Canada bij de houthakkers en pelsjagers van de Hudison Bay Company wordt het Kerstfeest op ouderwetsche wijze gevierd en dat precies op tijd, voorzoover het de post betreft. Op him eenzame sle- detochten langs de Athabasca-, Slaven- en Mackenzie-rivier ontmoeten de Canadeesche postbeambten wekenlang geen mensch. 's Nachts leggen zij zich met hem honden bij een groot vuur te slapen. Velen van hen hebben reeds den inhoud van eenige Kerstpaketten aan de wolven moeten toe werpen om deze van hun honden af te houden. Ondanks alle voorzichtiigheidsmiaat.rege- len hoort men toch steeds weer, dikwijls eerst maanden na het Kerstfeest, dat hier of daar een postbode zijn plichtsgetrouw heid met het leven meeft moeten betalen. Wan-t de Kerstpost is voor vele pioniers der cultuur de sterkste band met de overige wereld en de plicht, dezen band onverbro- ken te handhaven, berust overal bij de post- de plicht en daarmede het gevaar! Verandering van de z.g.n. „ken getallen". Naar het Hsb. verneemt, is in het systeem van het automatisch tele foonverkeer in zooverre verandering gekomen, dat thans het geheele land direct-automatisch bereikbaar zal worden, derhalve zonder eeniger- lei tusschenkomst van een telefo niste. Er zijn op het oogenblik in ons land reeds oio rijksnetten geautomatiseerd, tegenover een kleine 1200 met handbedrijf; het per- rentage der telefoon-abonné's, dat van de geautomatiseerde netten gebruik maakt, be draagt 68% (de drie gemeentelijke netten inbegrepen.) Vermoedelijk zullen in 1914 al le netten geautomatiseerd zijn. Aan dat zgn. interdistrictsverkeer waren tot voor kort bepaalde grenzen gesteld. In clusief het eigen district zou men van de twintig districten slechts negen automa tisch kunnen bereiken voor de overige elf zou men dan de tusschenkomst eener telefoniste behoeven. Volgens een dezer dagen geval len beslissing is het echter mogelijk geworden het automatisch intcrlo- caal verkeer in de toekomst zonder eenige beperking tot het geheele land uit te strekken, van Sluis naar Delfzijl en .van Maastricht naar Den Helder. Men behoeft slechts de kiesschijf te draaien en zonder wachten brengt men zelf au tomatische verbinding tot stand. Dit nieuwe systeem brengt, vernemen wij verder, een verandering in de z.g. kengetal len mee. Het kengetal is de cijfercombinatie, welke men draait als men met een ander telefoonnet verbonden wil worden. Vóór de drie tot nu toe daarvoor gebruikte cijfers komt in de toekomst een vierdo cijfer te staan, dat de groepcentrale bepaalt. Directe onderhandelingen tus schen Londen, Parijs, Berlijn, Rome en Washington voerge- gesteld. Volgens politieke kringen zou het rapport van Van Zeeland over de resultaten van het onderzoek dat hij heelt ingesteld naar den inter nationalen economischen toestand, eerlang te Parijs en Londen worden gepubliceerd. De tekst beslaat ongeveer 35 bladzijden, Hij zou niet officieel te Brussel worden be kend gemaakt, daar de opdracht aan Van Zeeland zuiver persoonlijk was verleend. Hij zou slechts in het kort de stappen schetsen, welke van Zeeland en zijn ge machtigde, Frère, heeft gedaan. Het rap port zou concrete en gepreciseerde conclu sies, die reeds door Londen, Parijs en Was hington zijn goedgekeurd, brengen. Het rap port zal te Rome en Berlijn worden mede gedeeld. Van Zeeland zou in zijn verslag de directe opening van onderhan delingen voorstellen tusschen Lon den, Parijs, Berlijn, Rome en Was hington. Hij zou de stichting van een gemeenschappelijk egalisatie fonds voor de wisselkoersen voorstel len, een denkbeeld, waartegen Roo- sevelt niet gekant zou zijn, en de mobilisatie der bevroren cre- dieten. De bank voor internatio nale betalingen zou intervenieeren met een reeks maatregelen, die bestemd zijn het systeem der clae- ring te verbeteren. Het verslag zou tenslotte de in stelling voorstellen van een studie centrum voor internationale oecono- mische kwesties, zooals Koning Leo- pold heeft voorgesteld in een tot Van Zeeland gericht schrijven, toen Van Zeeland nog minister-president was. Manifest der Nanking regeering. De Centrale Chineescbe regeering heeft eenr manifest uitgegeven, waarin zij met name verklaart: de Jpanneezen niet tevre den met de afslachting van duizenden Chi- neesche burgers en de in bezit neming van tal van Chineescbe steden, hebben zich schuldig gemaakt aan een nieuwe flagrante schending der territoriale en administratie ve souvereinifeit van China. De procedure, die zij in Mandsjoekwo hebben toegepast door het nemen van een toevluhet tot bedreigingen en het doen van een beroep op twijfelachtige individuen, her nieuwend, hebben zij in het berooide Pei- ping een zoogenaamde voorloopige regee ring van de Chinecsche republiek ingesteld welke een marionet is in de handen der Japanneezen. Allo daden dezerz.g regeering of zij betrekking hebben op de binnen- of de buitenlandsche politiek, moeten beschouwd worden als van nul en gcener waarde. Zij die er aan deelnemen zijn verraderc, die onder de wet vallen. Engeland wil er een einde aan zien. In het Lagerhuis heeft minister Eden op een desbetreffende vraag geantwoord, dat in verhand met berichten ten aanzien van de Ilaliaansche propaganda in het nabije en middenoosten, hij kortgeleden den Italiaan- schen ambassadeur te Londen, Grandi, er van in kennis had gesteld, dat de Britsche Rogeering goed op de hoogte is van deze propaganda en dat, tenzij daar een einde aan kon worden gemaakt, het onmogelijk zou zijn de atmosfeer in het leven te roepen, die noodig is voor het voeren van succesvol le besprekingen ter verbetering van de on derlinge betrekkingen (toejuichingen). Op devraag of hierop eenig antwoord was ont vangen, antwoordde Eden slechts, dat deze •zaken in recente besprekingen te berde wa ren gebracht Reeds tegenmaatregelen genomen. Eden zeide verder nog dat hij tegen deze propaganda zekere maatregelen had getrof fen voor de instelling van een inlichtingen dienst in bepaalde streken. Hij kon thans geen nadere bijzonderheden over die maatre gelen geven KOEGRAb JULIANADORP. De Jac. van der Veerstraat in orde gemaakt. Wanneer er op ons dorp één straat of weg is, waarover nogal het een en ander te doen is geweest, dan is het zeker de Jacob van der Veerstraat. Sinds enkele dagen is nu het personeel van den Polder „Het Koegras" bezig met het in orde maken van het weg dek, zorg dragen voor de afwatering, ecp laag nieuwe grint wordt aangebracht, enz. enz. Het gedeelte voor plantsoen bestemd, wordt omgespit en zal straks een eenvou dige beplanting ontvangen. De Polder voert het werk uit en in het finantieele gedeelte zal door den eigenaar worden bijgedragen. Nu reeds is voor iedereen de groote veran dering ten goede waar te nemen. Wanneer nu een volgend jaar het wegdek ook gesloten wordt gemaakt, dan is ook deze „weg des aanstoots" gelijk aan alle overige weggedeelten. ANNA PAULOWNA A.V.R.O.-avond. Bonfe-avondtreinen rijden regelmatig en tot de laatste plaats bezet naar Hilversum, Ko- vacs Lajos trekt er steeds op uit met z'n orkest en op beide wijzen tracht de A.V.R.O. het contact tusschen den luistervink en z'n omroep te versterken. Maar ons kleine landje is toch nog te groot en het aantal dagen in een jaar te gering om zóó alle luistervinken te bereiken. Daarom is ook nog een kleine tournee ingelascht en Maandag kreeg daar in Anna Paulowna een beurt. Natuurlijk maakte A.V.R.O.'s voorzitter, de heer G. de Clercq, in z'n openingswoord ge bruik van de gelegenheid om even terug te komen op een ingezonden stuk over een A.V.R.O.-avond in Noordscharwoude. Daarin werd te kennen gegeven, dat op de kleinere plaatsen wat ge smokkeld werd met het programma, maar spr. stelde er prijs op te verkla ren, dat de A.V.R.O. zoo iets nooit doet. Den dag na het optreden in Noordscharwoude was men dan ook met precies dezelfde artisten in Alk maar. Het eerste deel van het programma be staat uit de cultuurfilm „Nuri". Een prach DE „TREK" VAN DEN ZALM WORDT HET DIER NOODLOTTIG. Het is bekend, dat de zalm in den tijd van kuitschieten terugkeert naar zijn geboorteplaats. Van dit feit maakt de Japansche regee ring een nuttig gebruik. Op het eiland Hokkaido, dat men links op ons plaatje ziet aangegeven, staan speciale visscherij-ambtena- ren gereed, de zalmen, wanneer ze tijdens den jaarlijkschen „trek" de rivier opzwemmen, te verschalken. De dieren worden na de vangst bedwelmd en gesorteerd en de vrouwelijke zalmen van de kuit ontdaan. De kuit wordt kunstmatig bevrucht en in groote koelhuizen he- waard, totdat het broedsel uitgekomen is. De kuit-looze zalmen doodt men en verkoopt ze in de vischhallen. Na ongeveer een jaar laat men de jonge zalmen, die eerst in reus achtige bassins ronddartelden, in de rivieren van het eiland los, van waaruit de dieren de zee opzoeken. Is de tijd van kuitschieten weer aangebroken, dan trekken de zalmen wederom naar Hokkaido en ondergaan hetzelfde lot als hun ouders! Jaarlijks komen millioenen zalmen op de „vischweide van den oce aan" (zooals men het eiland Hokkaido noemt) terecht, om de merk waardige operatie te ondergaan en den disch van het Japansche volk te voorzien. tige film maar toch vonden we het geen gelukkige greep. Koos Koen ja, dat was Koos Koen van de A.V.R.O. Die werd al met een hartelijk applaus begroet, omdat hij „een familielid is en door z'n prachtige transformatie is hij zelfs heel na in de familie gekomen. Dat was tenslotte ook de verdienste van de A.V.R.O.-film, die ons den omvang van het bedrijf vertoonde, de bekende medewerkers „in levenden lijve" voor ons bracht en het ver langen opwekte, door een persoonlijk bezoek aan de studio, de kennismaking te verstevi gen. W1ERINGEN RAADSVERGADERING. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag den 22 December 1937, des namid dags, tei 2 uur. Agenda: Notulen. Med-edeelingen en inge komen stukken. Voorloopige vaststelling van de rekening der Zeegras-exploitatie over het dienstjaar 193G1937. Voorloopige vast stelling van de gemeenterekeming over het dienstjaar 1930. Voordracht naar aanleiding van bezwaarschriften en verzoeken om ont heffing inzake schoolgeld. Voordracht betref fende verzekering van gemeentegelden. Voordracht tot verlenging van bijdragen tot dekking van tekorten van de afdeelin- gen Wieringermeer van de ver. voor Zieken verpleging „Schagen" en van de Noordholl. Ver. ,IIet Witte Kruis". Voordracht naar aanleiding van verzoe ken om tegemoetkoming in de vervoerkos ten van leerlingen van lagere scholen. Voordracht tot opheffing van den cursus voor vreemde talen te Hippolytushoef. Voordracht tot het aangaan van een nieu we overeenkomst met de Raden der gemeen ten van de vleeschkeuringskring Barsinger- horn inzake het onbruikbaar maken van af gekeurd vleesch in de destructor te Scha gen. Voordracht tot het aangaan van een tweetal kasgeld leeningen voor den dienst 1938. Voordracht tot nader regeling van het erediet in rekeningcourant bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Voordracht tot wijziging en opnieuw voor loopige vaststelling van de gerracentereke- ning dienst 1935. Voordracht tot conversie van een geldlee- ning. Voordracht tot wijziging en opnieuw vast stelling van de 2e suppletoire begrooting dienst 1937. Vaststelling van de begrooting der zee gras-exploitatie voor het dienstjaar 1937 1938. Vaststelling van de gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1938. Voordracht tot bepaling van het bedrag per leerling van de kosten van instandhou ding der openbare lagere scholen over 1938 in verhand met de vergoeding van de ex ploitatiekosten van de bijzondere lagere scholen. Politie. Gevonden: een grijze glacéhandschoen en een zijbord van een vrachtauto. Verloren: een paar nieuwe dameskouseiT. Inlichtingen bij den gemeentebode. AMSTERDAM. 20 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 5i0 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 72—80 ct 2e kw, 62—70 ct„ 3e kw. 50 60 ct. per Kg. slachtgewicht; 64 melk- en kalfkoeien f 180250 Der stuk. 92 vette kal veren, le kw. geen noteering, 2e kw. 68 74 ct.. 3e kw. 5866 ct. per Kg. levend ge wicht; 49 nuchtere kalveren f 815 per stuk, 71 schapen en lammeren f 1930 p. stuk, 629 varkens: vleeschvarkens. wegen de van 90110 Kg. 7374 ct„ zware var kens 7273 ct., vette varkens 7273 ct. per Kg. slachtgewicht; 5 pandden f 10O—160 p. stuk. Aangevoerd 5 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht: Slacht- runderen ruimen aanvoer, gedrukten han del .prijshoudend. Melk- en kalfkoeien ma tigen aanvoer en handel. Vette kalveren matigen aanvoer, gedrukten handel, prijs houdend. Nuchtere kalveren matigen aan voer, constante prijzen. Schapen en lamme ren matigen aanvoer, zeer stuggen handel, vaste prijzen. Varkens zeer ruimen aanvoer, gedrukten handel, nauwelijks prijshoudend. Paarden aanvoer en handel onbeteekenend. AMSTERDAM. 20 Dec. Binnenlandsche granen. (Boerennotee- ring). Rogge 7—7.25. chevalier gerst 7.40— 7.75. wintergerst 7.40—7.60, haver 6—6.25, duiveboonen 9—10. paardeboonon 89. gr. erwten 8.50—10. vale erwten 11—14. alles' per 100 Kg., karwijzaad 11.50—11.75, blauw maanzaad 14—15, alles per 50 Kg. ALKMAAR, 20 Dec. Andijvie 58. appelen 37. Bloemendaler kool 1.602.60, bloemkool 36.50. boeren kool 1.603. bieten 2.603.70. druiven 17, gele kool 1.20, groene kool 1.203, kropsla 4.005.80, knolselderie 2—4. peren 2.505, prei 1.50—3, peterselie 2—2.80. roode kool 2.604.00, selderie 1.202.60. spruiten 36, uien 6.80—9.40. wortelen 3—6, witlof I 5.50 8.50, idem II 3.504.50. NOORDSCHARWOUDE. 21 Dec. Uien 8.30—9.20, drielingen 7.20—7.50, grove 8.408.60. peen 2.202.50, kleine peen 0.80 1. kroten 3.40—3.50. roode kool 34.30, groene kool 2.—. ge! ekool 1—1.20, D. witte kool 0.80—1.90. andijvie 0.601. BROEK OP LANGENDTJK. 21 Dec. 1.>000 kg. uien 8.208.60 drielingen 7.30 7.60; grove 8—830, stek 4.10—5; 3000 kg. peen 2,20—2.40, 25000 kg. roode kool 2,30— 4.60 30 duizend kg. gele kool 1—1,80; 10 dui zend kg. savoye kool 1—2.50. d. witte kool 802,10 15000 kg. andijvie 1.10 PURMEREND, 21 Der. Koeien totaal 410 stuks. 220 Vette koeien 58-68 ct. gelde f166—205. melk f 180-300, 14 paarden f 80120, 90 vette kalveren 36—60 ct. 195 nueht. kalveren v. d. slacht f 717. 158 vette varkens 66—64 ct., per Kg 58 magere varkens 24—36, 425 biggen IS-LoR 1000 schapen 17—34, 40 bokken 3—14.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3